Borac Banja Luka - BSK Banja Luka: ottelutilastot
Borac Banja Luka vs BSK Banja Luka: vire, maalit ja tärkeimmät tilastot
Mikä tämä ottelu on
Borac Banja Luka pelasi BSK Banja Luka-joukkuetta vastaan sarjassa Premier League of Bosnia (Bosnia ja Hertsegovina). Ottelu pelattiin 10. lokakuuta 2026. Pelipaikka: Gradski Stadion, Foca. Lopputulos: 2:0.
Nykyvire
Borac Banja Luka: 4-0-1, 2,40 pistettä ottelua kohden. BSK Banja Luka: 1-2-2, 1,00 pistettä ottelua kohden.
Maalitilastot
Borac Banja Luka tekee 1,88 maalia ja päästää 0,88 maalia ottelua kohden. BSK Banja Luka tekee 1,50 maalia ja päästää 1,75. Sarjan keskiarvo: 2,54 maalia.
BTTS ja Over/Under
BTTS: Borac Banja Luka 50 %, BSK Banja Luka 63 %. Over 2.5: Borac Banja Luka 50 %, BSK Banja Luka 50 %. Sarjataso: BTTS 54 %, Over 2.5 44 %.
xG, laukaukset ja pallonhallinta
xG ottelua kohden: Borac Banja Luka 1,67, BSK Banja Luka 1,44. Laukaukset ottelua kohden: Borac Banja Luka 12,0, BSK Banja Luka 11,9. Keskimääräinen pallonhallinta: Borac Banja Luka 61 %, BSK Banja Luka 53 %.
Ensimmäinen ja toinen puoliaika
Borac Banja Luka: johto puoliajalla 75 %, toisen puoliajan maalit 0,88. BSK Banja Luka: johto puoliajalla 13 %, toisen puoliajan maalit 1,13.
Maalit minuuteittain
Historiallisesti vahvin maalintekojakso on joukkueella Borac Banja Luka 31-45+ (5) ja joukkueella BSK Banja Luka 61-75 (4). Tämä on aiempien maalien jakauma, ei ennuste maalin syntyajasta.
Sarjan konteksti
Premier League of Bosnia: 2,54 maalia ottelua kohden, BTTS 54 %, Over 2.5 44 %.
Keskinäiset ottelut
Tietokannassa ei ole saatavilla vastaavaa keskinäisten otteluiden otosta.
Arkistoitu ottelua edeltävä analyysi
Tämä analyysi laadittiin ennen ottelun alkua. Johtopäätökset perustuvat vain ennen ottelua saatavilla olleisiin tietoihin eivätkä sisällä lopputulosta tai ottelun jälkeisiä tilastoja.
Ottelun yleisanalyysi
Borac Banja Luka on voittanut kaikki 4 tähänastista kotiotteluaan, kun taas BSK on kirjannut vieraskentällä 3 tappiota ja yhden tasapelin. Kotijoukkue on voittanut myös 4 viimeisestä 5 ottelustaan, kun taas vieraat ovat voittaneet samalla jaksolla vain kerran ja päästäneet peräti 11 maalia. Kotikentällään Borac tekee keskimäärin 2 maalia ja päästää vain 0,25, kun taas BSK tekee vierasotteluissaan 0,75 maalia ja päästää 1,75. Kotijoukkueen laadukkaammat maalipaikat näkyvät keskimääräisissä xG-lukemissa: Boracin kotikentällä 1,64 ja BSK:n vierasotteluissa 0,73. Vieraat laukovat maalia kohti keskimäärin vain 2 kertaa ottelua kohden. Kun tehokkuudessa ja puolustuspelaamisessa on näin selvä ero, Boracin voitto on todennäköisin lopputulos.
Katso tilastollinen yleiskatsausBTTS – tekevätkö molemmat joukkueet maalin?
Borac Banja Luka on selvästi vahvempi hyökkäyspäässä kotikentällään: se tekee keskimäärin 2,25 maalia ja sen xG on 2,15, kun taas BSK Banja Luka tekee vieraissa vain 0,75 maalia ja sen xG on 0,73. Vierasjoukkue laukoo vieraissa keskimäärin vain 2 kertaa maalia kohti, kun kotijoukkueen vastaava lukema on 7,75, joten BTTS-markkinan suurin kysymysmerkki on BSK:n kyky tehdä maali. Molempien joukkueiden maalintekoa puoltaa kuitenkin se, että 75 % BSK:n otteluista on päättynyt siihen, että molemmat joukkueet ovat tehneet maalin, sekä se, että Borac päästää kotonaan keskimäärin 1,75 maalia. Tätä näkemystä heikentää kuitenkin kotijoukkueen viimeaikainen puolustuspeli: viidessä ottelussa se päästi keskimäärin 0,8 maalia, ja sen vastustajien xG oli 0,83. Siksi on hieman todennäköisempää, että vähintään yksi joukkue jää maaleitta (BTTS – ei), vaikka BSK:n viimeaikainen 1,8 maalin keskiarvo ottelua kohti osoittaa, ettei kyseessä ole vahva pelivalinta.
Katso BTTS-tilastotOver/Under – maalianalyysi
Borac tekee keskimäärin 2,25 maalia ottelua kohden ja luo xG:tä 2,15, kun taas BSK päästää keskimäärin 1,75 maalia. Kotijoukkueen etulyöntiasemaa tukevat maalia kohti suuntautuneet laukaukset: niitä on 7,75 ottelua kohden, kun vierasjoukkueella vastaava lukema on 2,0. Viimeisissä viidessä ottelussa BSK on päästänyt 11 maalia eli keskimäärin 2,2 ottelua kohden, vaikka se on itse tehnyt tuona aikana 1,8 maalia ottelua kohden. Yli 1,5 maalia on tehty 75 prosentissa kummankin joukkueen otteluista, joten ennusteen 2,9 kokonaismaalilla se on vahvin valinta. Yli 2,5 maalia on puolestaan nähty 50 prosentissa joukkueiden kauden otteluista, joten korkeampi linja antaa heikomman signaalin.
Katso Over/Under-tilastotHT/FT – puoliaika- ja lopputulosskenaario
Boracin johtamista puoliajalla puoltaa vahvimmin viimeaikainen vire: kotijoukkue johti tauolla 4 ottelussa viidestä, kun taas BSK ei johtanut yhdessäkään viidestä ja oli tappiolla kolmessa. Borac voitti myös 4 viimeisestä 5 ottelustaan, kun taas BSK voitti vain yhden; kotijoukkueen etu keskimääräisessä xG:ssä on 2,15–0,73. Johtoaseman säilyttämistä puoltaa Boracin saldo tarkastelluissa kotiotteluissa: se teki toisella puoliajalla keskimäärin 1,75 maalia, kun taas BSK päästi vierasotteluissaan tuolla jaksolla keskimäärin 1,25 maalia. Puoliaikatulokseen liittyy silti merkittävää epävarmuutta, sillä Borac oli kotiotteluiden otoksessa tauolla tappiolla kolmessa neljästä ottelusta. Siksi myös tasapelin ja kotijoukkueen myöhemmän voiton skenaario saa huomattavan painoarvon. Tästä ristiriidasta huolimatta viimeaikaisten puoliaikatulosten sekä Boracin maalipaikkojen luomiseen ja toisen puoliajan peliin liittyvän edun yhdistelmä puoltaa vahvimmin sitä, että kotijoukkue johtaa sekä puoliajalla että ottelun päättyessä.
Katso ensimmäisen ja toisen puoliajan tilastotPuoliskoittain
Ottelutilastot
Otteluennakko— mitä kauden luvut kertovat?
Tämä joukkueprofiili perustuu kauden tietoihin ja vireeseen. Ottelun kulkutilastot näytetään vasta ottelun päätyttyä.
Joukkueiden tilastot— kumpi on tehokkaampi?
Molempien joukkueiden hyökkäyksen ja puolustuksen vertailu kuluvalla kaudella.
Laukausten laatu
| Borac Banja Luka | BSK Banja Luka | |
|---|---|---|
| Tarkkuus (laukaukset maalia kohti) | 43% | 41% |
| Paikkojen laatu (xG/laukaus) | 0.14 | 0.12 |
| Viimeistely (maalit laukausta kohti maalia) | 0.37 | 0.31 |
Noin 0,08:n xG/laukaus tarkoittaa yleensä kaukolaukauksia; 0,15 tai enemmän yleensä boksipaikkoja. Tyyliluokitus perustuu pallonhallintaan, laukausten määrään ja tehokkuuteen.
* xG (odotetut maalit) kertoo, kuinka monta maalia joukkueen pitäisi tehdä paikoistaan. Jos toteutuneet maalit ylittävät xG:n, viimeistely on keskimääräistä parempaa; jos ne alittavat xG:n, paikkoja hukataan.
Joukkueen vire— kumpi on paremmassa vireessä?
Viisi viimeistä ottelua ja kauden tilasto kokonaisuutena sekä koti- ja vierasotteluissa.
Borac Banja Luka on 140 % parempi kategoriassa viiden viimeisen ottelun vire.
2.4 pistettä / ottelu - Borac Banja Luka · 1 pistettä / ottelu - BSK Banja Luka
Maalit— miten joukkueet tekevät ja päästävät maaleja?
Molempien joukkueiden tekemien ja päästämien maalien määrät sekä Clean sheetien ja maaleitta jäämisen yleisyys.
Borac Banja Luka on 25 % parempi kategoriassa tehdyt maalit ottelua kohden.
1.88 maalia / ottelu - Borac Banja Luka · 1.5 maalia / ottelu - BSK Banja Luka
Borac Banja Luka on 99 % parempi kategoriassa päästetyt maalit ottelua kohden.
0.88 maalia / ottelu - Borac Banja Luka · 1.75 maalia / ottelu - BSK Banja Luka
Borac Banja Luka tekee maalin 88 prosentissa otteluista (7 / 8 ottelua), kun taas BSK Banja Luka pitää maalinsa puhtaana 13 prosentissa (1 / 8 ottelua).
BSK Banja Luka tekee maalin 75 prosentissa otteluista (6 / 8 ottelua), kun taas Borac Banja Luka pitää maalinsa puhtaana 38 prosentissa (3 / 8 ottelua).
Kuinka usein tehdään vähintään...
Kuinka usein päästetään vähintään...
* Tilastot sisältävät molempien joukkueiden koti- ja vierasottelut kuluvalla kaudella.
Molemmat joukkueet tekivät maalin (BTTS)— kuinka usein molemmat joukkueet tekevät maalin?
Kuinka usein molempien joukkueiden otteluissa tehdään maaleja kummallekin puolelle verrattuna sarjan keskiarvoon.
Maalikuviot
BTTS ja maalimäärä
Maalimäärä (Over/Under)— kuinka usein näissä otteluissa ylitetään maalirajat?
Kuinka usein joukkueiden otteluissa ylitetään maalirajat koko ottelussa ja kummallakin puoliskolla.
Koko ottelu – joukkuevertailu (Over)
Over / Under - Borac Banja Luka
Over / Under - BSK Banja Luka
1. puoliaika
2. puoliaika
Ottelun puoliskot— milloin joukkueet tekevät useammin maaleja?
Miten joukkueet jakavat suorituksensa ensimmäisen ja toisen puoliajan välillä: maalit, pisteet, nollapelit ja puoliaikatilanne.
Borac Banja Luka on 217 % parempi kategoriassa ensimmäisen puoliajan vire (puoliaikapisteet).
2.38 pistettä / ottelu - Borac Banja Luka · 0.75 pistettä / ottelu - BSK Banja Luka
Ennen puoliaikaa (1. puoliaika)
Puoliajan jälkeen (2. puoliaika)
Borac Banja Luka — toisen puoliajan tulokset
Johtaa puoliajalla 75 prosentissa otteluista ja voittaa 75 prosentissa. Voittaa myös otteluita ilman johtoasemaa puoliajalla.
Päästää 0.4 maalia enemmän ottelua kohden puoliajan jälkeen — puolustus heikkenee toisella puoliajalla.
BSK Banja Luka — toisen puoliajan tulokset
Johtaa puoliajalla 13 prosentissa otteluista ja voittaa 25 prosentissa. Voittaa myös otteluita ilman johtoasemaa puoliajalla.
Päästää 0.3 maalia enemmän ottelua kohden puoliajan jälkeen — puolustus heikkenee toisella puoliajalla.
| 1. puoliaika | 2. puoliaika | |
|---|---|---|
| Pisteet ottelua kohden | 2.60 | 1.20 |
| Tehdyt maalit / ottelu | 1.0 | 0.6 |
| Päästetyt maalit / ottelu | 0.2 | 0.6 |
| Ottelun maalikeskiarvo | 1.2 | 1.2 |
| 1 maali | 80% | 60% |
| 2 maalia | 20% | 20% |
| 3 maalia | 20% | 20% |
| Nollapeli | 80% | 60% |
| Ei maalia | 20% | 60% |
| Maaliero | +4 | 0 |
| 1. puoliaika | 2. puoliaika | |
|---|---|---|
| Pisteet ottelua kohden | 0.40 | 1.60 |
| Tehdyt maalit / ottelu | 0.4 | 1.4 |
| Päästetyt maalit / ottelu | 1.0 | 1.2 |
| Ottelun maalikeskiarvo | 1.4 | 2.6 |
| 1 maali | 80% | 60% |
| 2 maalia | 40% | 60% |
| 3 maalia | 20% | 60% |
| Nollapeli | 20% | 40% |
| Ei maalia | 60% | 40% |
| Maaliero | -3 | +1 |
* Taulukoiden värit kuvaavat tapahtumien yleisyyttä: vihreä on yleinen, keltainen kohtalainen ja punainen harvinainen. Kyse on yleisyydestä, ei joukkuearviosta.
Maalit minuuteittain— milloin maaleja syntyy?
Ottelun vaiheet, joissa molemmat joukkueet tekevät ja päästävät useimmin maaleja.
Vaarallisimmillaan minuuteilla 31-45 (5 goals). Päästää eniten välillä 46-60 (3). Myöhäisten maalien tasapaino (76–90): 0.
Vaarallisimmillaan minuuteilla 61-75 (4 goals). Päästää eniten välillä 76-90 (4). Myöhäisten maalien tasapaino (76–90): -1 - myöhäiset vaiheet ovat heikkous.
* Jaksot 31–45 ja 76–90 sisältävät lisäajan maalit.
Muut joukkueindikaattorit— mitä xG, tehokkuus ja vire kertovat?
Nykykauden päättyneiden otteluiden perusteella tehty vertailu maalipaikkojen laadusta, tuloksista ja trendeistä.
Otteluprofiili
Borac Banja Luka
BSK Banja Luka
* Arvioitu maalimäärä ja -jakauma, BTTS-arvio, 0–0-riski ja maalimäärä perustuvat molempien joukkueiden julkisiin kausikeskiarvoihin ja -frekvensseihin. Tämä on tilastollinen otteluprofiili, ei yksityisen mallin ennuste tai vetovihje. Muut indikaattorit kuvaavat kauden päättyneitä otteluita.
Sarjakonteksti— onko kyseessä runsasmaalisesti sarja?
Miten joukkueet vertautuvat Premier League of Bosnia:n keskiarvoihin.
Joukkueet vs. sarja
| Borac Banja Luka | Liga | BSK Banja Luka | |
|---|---|---|---|
| Ottelun maalikeskiarvo | ▲ 2.75 | 2.54 | ▲ 3.25 |
| Molemmat joukkueet tekivät maalin | ▼ 50% | 54% | ▲ 63% |
| Vähintään 3 maalia (Over 2.5) | ▲ 50% | 44% | ▲ 50% |
| Clean sheetit | ▲ 38% | 28% | ▼ 13% |
| Maali ennen puoliaikaa | ▲ 88% | 66% | ▲ 75% |
| Maali puoliajan jälkeen | • 75% | 76% | ▼ 63% |
^ vihreä = yli sarjan keskiarvon, ˇ punainen = alle sarjan keskiarvon. Tämä näyttää eron suunnan, ei joukkuearviota.
Kokoonpanot ja pelaajatapahtumat
Vahvistetut avauskokoonpanot, vaihtopelaajat ja tähän otteluun kirjatut pelaajatapahtumat.
Kotijoukkue
Avauskokoonpano
Vaihtopelaajat
Vierasjoukkue
Avauskokoonpano
Vaihtopelaajat
Ottelun tapahtumat
Maalit, kortit ja vaihdot aikajärjestyksessä.
Erotuomari ja valmentajat
Avaa kausiprofiilit ja vertaa ottelutilastoja, maaleja ja kurinpitotrendejä.
UKK
Mikä oli ottelun Borac Banja Luka–BSK Banja Luka tulos?
Sarjan Premier League of Bosnia ottelu päättyi Borac Banja Luka 2:0 BSK Banja Luka. Tältä sivulta löytyvät ottelun täydelliset tilastot, puoliaikakohtainen erittely ja keskinäiset ottelut.
Mitä maalitilastot kertovat ennen ottelua Borac Banja Luka–BSK Banja Luka?
Borac Banja Luka tekee keskimäärin 1,88 maalia ottelua kohden ja BSK Banja Luka 1,50. Sarjan Premier League of Bosnia keskiarvo on 2,54 maalia, ja Over 2.5 toteutuu 44 prosentissa otteluista. BTTS toteutuu 50 prosentissa joukkueen Borac Banja Luka otteluista ja 63 prosentissa joukkueen BSK Banja Luka otteluista.
Millainen on joukkueiden Borac Banja Luka ja BSK Banja Luka nykyvire?
Viiden viimeisen ottelun perusteella Borac Banja Luka on saavuttanut 4 voittoa, 0 tasapeliä ja 1 tappiota (2,40 pistettä ottelua kohden). BSK Banja Luka on saavuttanut 1 voittoa, 2 tasapeliä ja 2 tappiota (1,00 pistettä ottelua kohden).
Mistä löydän ottelun Borac Banja Luka–BSK Banja Luka vihjeen ja kattavan analyysin?
Ottelutilastot ovat täällä julkisesti saatavilla; kattava vedonlyöntianalyysi ja suositeltu vihje löytyvät NoFluffPicks-sovelluksesta.


