Bryne - Lyn: ottelutilastot
Bryne vs Lyn: vire, maalit ja tärkeimmät tilastot
Mikä tämä ottelu on
Bryne pelasi Lyn-joukkuetta vastaan sarjassa First Division (Norja). Ottelu pelattiin 4. lokakuuta 2026. Pelipaikka: Bryne Stadion. Lopputulos: 1:0.
Nykyvire
Bryne: 3-0-2, 1,80 pistettä ottelua kohden. Lyn: 2-2-1, 1,60 pistettä ottelua kohden.
Maalitilastot
Bryne tekee 1,39 maalia ja päästää 1,35 maalia ottelua kohden. Lyn tekee 1,70 maalia ja päästää 2,09. Sarjan keskiarvo: 3,85 maalia.
BTTS ja Over/Under
BTTS: Bryne 35 %, Lyn 57 %. Over 2.5: Bryne 48 %, Lyn 70 %. Sarjataso: BTTS 64 %, Over 2.5 72 %.
xG, laukaukset ja pallonhallinta
xG ottelua kohden: Bryne 1,56, Lyn 1,47. Laukaukset ottelua kohden: Bryne 12,4, Lyn 11,1. Keskimääräinen pallonhallinta: Bryne 47 %, Lyn 53 %.
Ensimmäinen ja toinen puoliaika
Bryne: johto puoliajalla 35 %, toisen puoliajan maalit 0,78. Lyn: johto puoliajalla 30 %, toisen puoliajan maalit 0,61.
Maalit minuuteittain
Historiallisesti vahvin maalintekojakso on joukkueella Bryne 31-45+ (7) ja joukkueella Lyn 0-15 (9). Tämä on aiempien maalien jakauma, ei ennuste maalin syntyajasta.
Sarjan konteksti
First Division: 3,85 maalia ottelua kohden, BTTS 64 %, Over 2.5 72 %.
Keskinäiset ottelut
Ennen tätä ottelua tietokannassa oli saatavilla 1 aiempaa keskinäistä ottelua: 1-0-0. Maalien keskiarvo 3,00, BTTS 0 %.
Arkistoitu ottelua edeltävä analyysi
Tämä analyysi laadittiin ennen ottelun alkua. Johtopäätökset perustuvat vain ennen ottelua saatavilla olleisiin tietoihin eivätkä sisällä lopputulosta tai ottelun jälkeisiä tilastoja.
Ottelun yleisanalyysi
Bryne on sarjataulukossa kuudentena ja Lyn kymmenentenä. Kotijoukkue on voittanut viidestä viime ottelustaan kolme, kun taas vieraat ovat ottaneet samassa ajassa kaksi voittoa. Brynen etuna on ennen kaikkea kotikentällä luotujen maalipaikkojen laatu: sen keskimääräinen xG on 1,57, ja vastustajien xG jää 1,00:aan. Lynin vastaavat lukemat vierasotteluissa ovat 1,44 xG:tä ja 1,77 vastustajille. Vieraat ovat kuitenkin vaarallisia maalintekopaikoissa: he tekevät vieraissa keskimäärin 1,73 maalia, kun Brynen kotikeskiarvo on 1,55, ja laukovat maalia kohti 4,64 kertaa ottelussa Brynen lukeman ollessa 4,27. Lynin puolustuspeli herättää enemmän kysymysmerkkejä: joukkue päästää vieraissa keskimäärin 1,64 maalia ja on päästänyt viidessä viime ottelussaan 10 maalia, kun Bryne on päästänyt vain 5. Kotijoukkueen etu maalipaikkojen laadussa ja viimeaikaisissa puolustussuorituksissa kallistaa vaakakuppia hieman sen puolelle, vaikka Lynin tehokkuus jättää vieraille todellisen mahdollisuuden napata pisteitä.
Katso tilastollinen yleiskatsausBTTS – tekevätkö molemmat joukkueet maalin?
Molemmat joukkueet tekivät maalin (BTTS) 58 prosentissa Brynen otteluista ja 55 prosentissa Lynin otteluista, joten kauden tilastot puoltavat hieman sitä, että molemmat joukkueet osuvat maalipuiden väliin. Bryne tekee keskimäärin 1,67 maalia ja Lyn 1,73 maalia ottelua kohden. Samalla joukkueet päästävät vastaavasti 2,50 ja 1,64 maalia ottelua kohden, joten kummallakin on hyvät mahdollisuudet maalintekoon. Myös hyökkäyspään keskimääräiset xG-lukemat ovat lähellä toisiaan: Brynellä 1,49 ja Lynillä 1,44. Lisäksi Lyn on päästänyt viimeisissä viidessä ottelussaan keskimäärin 2,0 maalia. Näyttö ei kuitenkaan ole yksiselitteistä: molemmat joukkueet tekivät maalin vain 20 prosentissa Brynen viidestä viimeisestä ottelusta, kun taas Lynin kohdalla vastaava osuus oli 80 prosenttia. Tästä erosta huolimatta molempien hyökkäysten kauden aikainen tehokkuus ja kotijoukkueen päästämien maalien määrä tekevät ”Kyllä”-vaihtoehdosta hieman todennäköisemmän.
Katso BTTS-tilastotOver/Under – maalianalyysi
Brynen otteluissa on tehty vähintään 2 maalia 92 %:ssa tapauksista ja Lynin otteluissa 82 %:ssa, mikä antaa vahvan viitteen siitä, että yli 1,5 maalia -raja ylittyy. Bryne päästää keskimäärin 2,5 maalia ottelua kohden, kun taas Lyn tekee 1,73 maalia. Kotijoukkue puolestaan tekee 1,67 maalia ja vierasjoukkue päästää 1,64. Myös maalipaikkojen laatu puoltaa runsasmaalisuutta: Brynen xG on 1,49, kun taas Lynin vastustajille sallima xG on 1,77. Lynin xG on 1,44 ja Brynen vastustajille sallima xG 1,75. Myös yli 2,5 maalia -rajalle on hyvät perusteet, sillä se on ylittynyt 75 %:ssa Brynen otteluista ja 64 %:ssa Lynin otteluista, mutta yli 1,5 maalia on selvästi todennäköisempi vaihtoehto.
Katso Over/Under-tilastotHT/FT – puoliaika- ja lopputulosskenaario
Todennäköisin vaihtoehto on tasapeli puoliajalla: Lyn on ollut tasatilanteessa 45 minuutin jälkeen 64 %:ssa otteluistaan, ja Bryne kolmessa viimeisestä viidestä ottelustaan. Tasaisesta alusta kertoo myös joukkueiden samankaltainen xG — Bryne 1,49 ja Lyn 1,44 — sekä se, että vierasjoukkue on päästänyt ennen taukoa keskimäärin vain 0,45 maalia. Toisella puoliajalla etu kääntyy Lynille, joka tekee tuolloin keskimäärin 0,82 maalia, kun taas Bryne tekee 0,42 ja päästää peräti 1,58 maalia. Koko kauden aikana kotijoukkue on päästänyt keskimäärin 2,50 maalia ottelua kohden ja vierasjoukkue 1,64, mikä tukee entisestään skenaariota, jossa Lyn voittaa tasaisen ensimmäisen puoliajan jälkeen. X/2-vaihtoehto ei kuitenkaan ole varma: viidessä viime ottelussaan Bryne on päästänyt keskimäärin vain 1,0 maalia ottelua kohden, joten myös skenaariot, joissa kotijoukkue voittaa ottelun, säilyttävät merkittävän osuutensa.
Katso ensimmäisen ja toisen puoliajan tilastotPuoliskoittain
Ottelutilastot
Otteluennakko— mitä kauden luvut kertovat?
Tämä joukkueprofiili perustuu kauden tietoihin ja vireeseen. Ottelun kulkutilastot näytetään vasta ottelun päätyttyä.
Joukkueiden tilastot— kumpi on tehokkaampi?
Molempien joukkueiden hyökkäyksen ja puolustuksen vertailu kuluvalla kaudella.
Laukausten laatu
| Bryne | Lyn | |
|---|---|---|
| Tarkkuus (laukaukset maalia kohti) | 38% | 40% |
| Paikkojen laatu (xG/laukaus) | 0.13 | 0.13 |
| Viimeistely (maalit laukausta kohti maalia) | 0.30 | 0.38 |
Noin 0,08:n xG/laukaus tarkoittaa yleensä kaukolaukauksia; 0,15 tai enemmän yleensä boksipaikkoja. Tyyliluokitus perustuu pallonhallintaan, laukausten määrään ja tehokkuuteen.
* xG (odotetut maalit) kertoo, kuinka monta maalia joukkueen pitäisi tehdä paikoistaan. Jos toteutuneet maalit ylittävät xG:n, viimeistely on keskimääräistä parempaa; jos ne alittavat xG:n, paikkoja hukataan.
Joukkueen vire— kumpi on paremmassa vireessä?
Viisi viimeistä ottelua ja kauden tilasto kokonaisuutena sekä koti- ja vierasotteluissa.
Bryne on 13 % parempi kategoriassa viiden viimeisen ottelun vire.
1.8 pistettä / ottelu - Bryne · 1.6 pistettä / ottelu - Lyn
Maalit— miten joukkueet tekevät ja päästävät maaleja?
Molempien joukkueiden tekemien ja päästämien maalien määrät sekä Clean sheetien ja maaleitta jäämisen yleisyys.
Lyn on 22 % parempi kategoriassa tehdyt maalit ottelua kohden.
1.39 maalia / ottelu - Bryne · 1.7 maalia / ottelu - Lyn
Bryne on 55 % parempi kategoriassa päästetyt maalit ottelua kohden.
1.35 maalia / ottelu - Bryne · 2.09 maalia / ottelu - Lyn
Bryne tekee maalin 65 prosentissa otteluista (15 / 23 ottelua), kun taas Lyn pitää maalinsa puhtaana 22 prosentissa (5 / 23 ottelua).
Lyn tekee maalin 74 prosentissa otteluista (17 / 23 ottelua), kun taas Bryne pitää maalinsa puhtaana 30 prosentissa (7 / 23 ottelua).
Kuinka usein tehdään vähintään...
Kuinka usein päästetään vähintään...
* Tilastot sisältävät molempien joukkueiden koti- ja vierasottelut kuluvalla kaudella.
Molemmat joukkueet tekivät maalin (BTTS)— kuinka usein molemmat joukkueet tekevät maalin?
Kuinka usein molempien joukkueiden otteluissa tehdään maaleja kummallekin puolelle verrattuna sarjan keskiarvoon.
Maalikuviot
BTTS ja maalimäärä
Maalimäärä (Over/Under)— kuinka usein näissä otteluissa ylitetään maalirajat?
Kuinka usein joukkueiden otteluissa ylitetään maalirajat koko ottelussa ja kummallakin puoliskolla.
Koko ottelu – joukkuevertailu (Over)
Over / Under - Bryne
Over / Under - Lyn
1. puoliaika
2. puoliaika
Ottelun puoliskot— milloin joukkueet tekevät useammin maaleja?
Miten joukkueet jakavat suorituksensa ensimmäisen ja toisen puoliajan välillä: maalit, pisteet, nollapelit ja puoliaikatilanne.
Bryne on 10 % parempi kategoriassa ensimmäisen puoliajan vire (puoliaikapisteet).
1.43 pistettä / ottelu - Bryne · 1.3 pistettä / ottelu - Lyn
Ennen puoliaikaa (1. puoliaika)
Puoliajan jälkeen (2. puoliaika)
Bryne — toisen puoliajan tulokset
Johtaa puoliajalla 35 prosentissa otteluista ja voittaa 48 prosentissa. Voittaa myös otteluita ilman johtoasemaa puoliajalla.
Päästää 0.6 maalia enemmän ottelua kohden puoliajan jälkeen — puolustus heikkenee toisella puoliajalla.
Lyn — toisen puoliajan tulokset
Johtaa puoliajalla 30 prosentissa otteluista ja voittaa 35 prosentissa. Voittaa myös otteluita ilman johtoasemaa puoliajalla.
Päästää 0.7 maalia enemmän ottelua kohden puoliajan jälkeen — puolustus heikkenee toisella puoliajalla.
| 1. puoliaika | 2. puoliaika | |
|---|---|---|
| Pisteet ottelua kohden | 1.80 | 1.40 |
| Tehdyt maalit / ottelu | 1.0 | 0.4 |
| Päästetyt maalit / ottelu | 0.0 | 0.8 |
| Ottelun maalikeskiarvo | 1.0 | 1.2 |
| 1 maali | 40% | 80% |
| 2 maalia | 40% | 40% |
| 3 maalia | 20% | 0% |
| Nollapeli | 100% | 60% |
| Ei maalia | 60% | 60% |
| Maaliero | +5 | -2 |
| 1. puoliaika | 2. puoliaika | |
|---|---|---|
| Pisteet ottelua kohden | 1.00 | 1.40 |
| Tehdyt maalit / ottelu | 0.8 | 1.2 |
| Päästetyt maalit / ottelu | 0.8 | 1.2 |
| Ottelun maalikeskiarvo | 1.6 | 2.4 |
| 1 maali | 80% | 100% |
| 2 maalia | 40% | 60% |
| 3 maalia | 20% | 40% |
| Nollapeli | 40% | 40% |
| Ei maalia | 60% | 20% |
| Maaliero | 0 | 0 |
* Taulukoiden värit kuvaavat tapahtumien yleisyyttä: vihreä on yleinen, keltainen kohtalainen ja punainen harvinainen. Kyse on yleisyydestä, ei joukkuearviosta.
Maalit minuuteittain— milloin maaleja syntyy?
Ottelun vaiheet, joissa molemmat joukkueet tekevät ja päästävät useimmin maaleja.
Vaarallisimmillaan minuuteilla 31-45 (7 goals). Päästää eniten välillä 76-90 (11). Myöhäisten maalien tasapaino (76–90): -5 - myöhäiset vaiheet ovat heikkous.
Vaarallisimmillaan minuuteilla 0-15 (9 goals). Päästää eniten välillä 76-90 (17). Myöhäisten maalien tasapaino (76–90): -11 - myöhäiset vaiheet ovat heikkous.
* Jaksot 31–45 ja 76–90 sisältävät lisäajan maalit.
Muut joukkueindikaattorit— mitä xG, tehokkuus ja vire kertovat?
Nykykauden päättyneiden otteluiden perusteella tehty vertailu maalipaikkojen laadusta, tuloksista ja trendeistä.
Otteluprofiili
Bryne
Lyn
* Arvioitu maalimäärä ja -jakauma, BTTS-arvio, 0–0-riski ja maalimäärä perustuvat molempien joukkueiden julkisiin kausikeskiarvoihin ja -frekvensseihin. Tämä on tilastollinen otteluprofiili, ei yksityisen mallin ennuste tai vetovihje. Muut indikaattorit kuvaavat kauden päättyneitä otteluita.
Sarjakonteksti— onko kyseessä runsasmaalisesti sarja?
Miten joukkueet vertautuvat First Division:n keskiarvoihin.
Joukkueet vs. sarja
| Bryne | Liga | Lyn | |
|---|---|---|---|
| Ottelun maalikeskiarvo | ▼ 2.74 | 3.85 | • 3.78 |
| Molemmat joukkueet tekivät maalin | ▼ 35% | 64% | ▼ 57% |
| Vähintään 3 maalia (Over 2.5) | ▼ 48% | 72% | ▼ 70% |
| Clean sheetit | ▲ 30% | 19% | ▲ 22% |
| Maali ennen puoliaikaa | ▼ 61% | 77% | ▼ 70% |
| Maali puoliajan jälkeen | ▼ 83% | 90% | ▼ 87% |
^ vihreä = yli sarjan keskiarvon, ˇ punainen = alle sarjan keskiarvon. Tämä näyttää eron suunnan, ei joukkuearviota.
Kokoonpanot ja pelaajatapahtumat
Vahvistetut avauskokoonpanot, vaihtopelaajat ja tähän otteluun kirjatut pelaajatapahtumat.
Kotijoukkue
Avauskokoonpano
Vaihtopelaajat
Vierasjoukkue
Avauskokoonpano
Vaihtopelaajat
Ottelun tapahtumat
Maalit, kortit ja vaihdot aikajärjestyksessä.
Erotuomari ja valmentajat
Avaa kausiprofiilit ja vertaa ottelutilastoja, maaleja ja kurinpitotrendejä.
Keskinäiset ottelut
Edellinen kohtaaminen: Bryne 1 - 0 - 0 Lyn. Maalien keskiarvo 3.00, molemmat joukkueet tekivät maalin 0% ottelua.
UKK
Mikä oli ottelun Bryne–Lyn tulos?
Sarjan First Division ottelu päättyi Bryne 1:0 Lyn. Tältä sivulta löytyvät ottelun täydelliset tilastot, puoliaikakohtainen erittely ja keskinäiset ottelut.
Mitä maalitilastot kertovat ennen ottelua Bryne–Lyn?
Bryne tekee keskimäärin 1,39 maalia ottelua kohden ja Lyn 1,70. Sarjan First Division keskiarvo on 3,85 maalia, ja Over 2.5 toteutuu 72 prosentissa otteluista. BTTS toteutuu 35 prosentissa joukkueen Bryne otteluista ja 57 prosentissa joukkueen Lyn otteluista.
Millainen on joukkueiden Bryne ja Lyn nykyvire?
Viiden viimeisen ottelun perusteella Bryne on saavuttanut 3 voittoa, 0 tasapeliä ja 2 tappiota (1,80 pistettä ottelua kohden). Lyn on saavuttanut 2 voittoa, 2 tasapeliä ja 1 tappiota (1,60 pistettä ottelua kohden).
Mistä löydän ottelun Bryne–Lyn vihjeen ja kattavan analyysin?
Tämä sivu selittää tilastolliset taustat: vireen, keskinäiset ottelut, maalit, BTTS:n ja Over/Underin. Vedonlyöntivihje, Value Bet ja kattavat perustelut ovat saatavilla NoFluffPicks-sovelluksessa.


