Espanja - Segunda DivisiónNou Estadi CastaliaTiedot päivitetty 21. lokakuuta 2026

CD Castellón - Sporting Gijón: ottelutilastot

Perustelut:

Täysi analyysi ja pick sovelluksessa

Katso tämän ottelun vedonlyöntianalyysi, pick, Value Bet ja täydet perustelut.

Katso analyysi ja pick

CD Castellón vs Sporting Gijón: vire, maalit ja tärkeimmät tilastot

Mikä tämä ottelu on

CD Castellón kohtaa Sporting Gijón-joukkueen sarjassa Segunda División (Espanja). Ottelu pelataan 25. lokakuuta 2026. Pelipaikka: Nou Estadi Castalia.

Nykyvire

CD Castellón: 3-1-1, 2,00 pistettä ottelua kohden. Sporting Gijón: 4-0-1, 2,40 pistettä ottelua kohden.

Maalitilastot

CD Castellón tekee 1,80 maalia ja päästää 0,40 maalia ottelua kohden. Sporting Gijón tekee 1,10 maalia ja päästää 0,90. Sarjan keskiarvo: 2,65 maalia.

BTTS ja Over/Under

BTTS: CD Castellón 30 %, Sporting Gijón 30 %. Over 2.5: CD Castellón 40 %, Sporting Gijón 30 %. Sarjataso: BTTS 50 %, Over 2.5 49 %.

xG, laukaukset ja pallonhallinta

xG ottelua kohden: CD Castellón 1,71, Sporting Gijón 1,28. Laukaukset ottelua kohden: CD Castellón 14,6, Sporting Gijón 11,1. Keskimääräinen pallonhallinta: CD Castellón 62 %, Sporting Gijón 50 %.

Ensimmäinen ja toinen puoliaika

CD Castellón: johto puoliajalla 60 %, toisen puoliajan maalit 0,90. Sporting Gijón: johto puoliajalla 40 %, toisen puoliajan maalit 0,60.

Maalit minuuteittain

Historiallisesti vahvin maalintekojakso on joukkueella CD Castellón 16-30 (5) ja joukkueella Sporting Gijón 76-90+ (3). Tämä on aiempien maalien jakauma, ei ennuste maalin syntyajasta.

Sarjan konteksti

Segunda División: 2,65 maalia ottelua kohden, BTTS 50 %, Over 2.5 49 %.

Keskinäiset ottelut

Ennen tätä ottelua tietokannassa oli saatavilla 2 aiempaa keskinäistä ottelua: 1-0-1. Maalien keskiarvo 4,50, BTTS 100 %.

Ennen ottelua

1X2-kertoimet

(1.51)
(4.59)
(6.24)

Otteluennakko— mitä kauden luvut kertovat?

Tämä joukkueprofiili perustuu kauden tietoihin ja vireeseen. Ottelun kulkutilastot näytetään vasta ottelun päätyttyä.

1.8Tehdyt maalit / ottelu1.1
CD CastellónSporting Gijón
0.4Päästetyt maalit / ottelu0.9
CD CastellónSporting Gijón
62%Keskimääräinen pallonhallinta50%
CD CastellónSporting Gijón
5.1Laukaukset maalia kohti / ottelu3.8
CD CastellónSporting Gijón

Joukkueiden tilastot— kumpi on tehokkaampi?

Molempien joukkueiden hyökkäyksen ja puolustuksen vertailu kuluvalla kaudella.

14.6Laukaukset ottelua kohden11.1
CD CastellónSporting Gijón
5.1Laukaukset maalia kohti3.8
CD CastellónSporting Gijón
12.3%Laukausten tehokkuus9.9%
CD CastellónSporting Gijón
62%Pallonhallinta50%
CD CastellónSporting Gijón
1.71Tehty xG1.28
CD CastellónSporting Gijón
1.15Päästetty xG1.23
CD CastellónSporting Gijón

Laukausten laatu

CD Castellón: HallitsevaSporting Gijón: Tasapainoinen
CD CastellónSporting Gijón
Tarkkuus (laukaukset maalia kohti)35%34%
Paikkojen laatu (xG/laukaus)0.120.12
Viimeistely (maalit laukausta kohti maalia)0.350.29

Noin 0,08:n xG/laukaus tarkoittaa yleensä kaukolaukauksia; 0,15 tai enemmän yleensä boksipaikkoja. Tyyliluokitus perustuu pallonhallintaan, laukausten määrään ja tehokkuuteen.

* xG (odotetut maalit) kertoo, kuinka monta maalia joukkueen pitäisi tehdä paikoistaan. Jos toteutuneet maalit ylittävät xG:n, viimeistely on keskimääräistä parempaa; jos ne alittavat xG:n, paikkoja hukataan.

Joukkueen vire— kumpi on paremmassa vireessä?

Viisi viimeistä ottelua ja kauden tilasto kokonaisuutena sekä koti- ja vierasotteluissa.

Sporting Gijón on 20 % parempi kategoriassa viiden viimeisen ottelun vire.

2 pistettä / ottelu - CD Castellón · 2.4 pistettä / ottelu - Sporting Gijón

CD Castellón
WWDLW
Kauden tulosjakauma
70% W20% D10% L
Kausi (V-T-H)
7-2-1
2.30 pistettä / ottelu · maaliero +14
Viimeiset 5 (V-T-H)
3-1-1
2.00 pistettä / ottelu
Saldo kotona (W-D-L)
2-2-0
Viimeiset 5 kotona
2-2-0
DWWD
Viimeiset 5 ottelua – keskiarvot
Tehdyt maalit: 2.2Päästetyt maalit: 0.4xG: 1.59Vastustajan xG: 1.33BTTS: 20%Over 2.5: 40%
Sporting Gijón
WLWWW
Kauden tulosjakauma
60% W10% D30% L
Kausi (V-T-H)
6-1-3
1.90 pistettä / ottelu · maaliero +2
Viimeiset 5 (V-T-H)
4-0-1
2.40 pistettä / ottelu
Saldo vieraissa (W-D-L)
3-0-1
Viimeiset 5 vieraissa
3-0-1
WWLW
Viimeiset 5 ottelua – keskiarvot
Tehdyt maalit: 1.8Päästetyt maalit: 1.2xG: 1.22Vastustajan xG: 1.35BTTS: 60%Over 2.5: 60%

Maalit— miten joukkueet tekevät ja päästävät maaleja?

Molempien joukkueiden tekemien ja päästämien maalien määrät sekä Clean sheetien ja maaleitta jäämisen yleisyys.

CD Castellón on 64 % parempi kategoriassa tehdyt maalit ottelua kohden.

1.8 maalia / ottelu - CD Castellón · 1.1 maalia / ottelu - Sporting Gijón

CD Castellón on 125 % parempi kategoriassa päästetyt maalit ottelua kohden.

0.4 maalia / ottelu - CD Castellón · 0.9 maalia / ottelu - Sporting Gijón

CD Castellón:n maalintekoprofiili: vahva

CD Castellón tekee maalin 80 prosentissa otteluista (8 / 10 ottelua), kun taas Sporting Gijón pitää maalinsa puhtaana 40 prosentissa (4 / 10 ottelua).

Sporting Gijón:n maalintekoprofiili: vaihteleva

Sporting Gijón tekee maalin 60 prosentissa otteluista (6 / 10 ottelua), kun taas CD Castellón pitää maalinsa puhtaana 60 prosentissa (6 / 10 ottelua).

18Tehdyt maalit (kausi)11
CD CastellónSporting Gijón
4Päästetyt maalit (kausi)9
CD CastellónSporting Gijón
2.2Ottelun maalikeskiarvo2
CD CastellónSporting Gijón
11Tehdyt maalit (viimeiset 5)9
CD CastellónSporting Gijón
2Päästetyt maalit (viimeiset 5)6
CD CastellónSporting Gijón

Kuinka usein tehdään vähintään...

80%1 maali60%
CD CastellónSporting Gijón
60%2 maalia30%
CD CastellónSporting Gijón
20%3 maalia20%
CD CastellónSporting Gijón
10%4 maalia0%
CD CastellónSporting Gijón

Kuinka usein päästetään vähintään...

40%1 maali60%
CD CastellónSporting Gijón
0%2 maalia30%
CD CastellónSporting Gijón
0%3 maalia0%
CD CastellónSporting Gijón
0%4 maalia0%
CD CastellónSporting Gijón

* Tilastot sisältävät molempien joukkueiden koti- ja vierasottelut kuluvalla kaudella.

Molemmat joukkueet tekivät maalin (BTTS)— kuinka usein molemmat joukkueet tekevät maalin?

Kuinka usein molempien joukkueiden otteluissa tehdään maaleja kummallekin puolelle verrattuna sarjan keskiarvoon.

Maalikuviot

0%BTTS puoliajalla10%
CD CastellónSporting Gijón
0%BTTS molemmilla puoliskoilla10%
CD CastellónSporting Gijón
40%Maali molemmilla puoliskoilla30%
CD CastellónSporting Gijón

BTTS ja maalimäärä

20%Vähintään 3 maalia ja BTTS30%
CD CastellónSporting Gijón
20%Vähintään 3 maalia ilman BTTS:ää0%
CD CastellónSporting Gijón
20%BTTS – viimeiset 560%
CD CastellónSporting Gijón

Maalimäärä (Over/Under)— kuinka usein näissä otteluissa ylitetään maalirajat?

Kuinka usein joukkueiden otteluissa ylitetään maalirajat koko ottelussa ja kummallakin puoliskolla.

1. puoliaika

80%Vähintään 1 maali ennen puoliaikaa60%
CD CastellónSporting Gijón
20%Vähintään 2 maalia ennen puoliaikaa10%
CD CastellónSporting Gijón
10%Vähintään 3 maalia ennen puoliaikaa10%
CD CastellónSporting Gijón

2. puoliaika

70%Vähintään 1 maali puoliajan jälkeen80%
CD CastellónSporting Gijón
40%Vähintään 2 maalia puoliajan jälkeen30%
CD CastellónSporting Gijón
0%Vähintään 3 maalia puoliajan jälkeen10%
CD CastellónSporting Gijón

Ottelun puoliskot— milloin joukkueet tekevät useammin maaleja?

Miten joukkueet jakavat suorituksensa ensimmäisen ja toisen puoliajan välillä: maalit, pisteet, nollapelit ja puoliaikatilanne.

CD Castellón on 25 % parempi kategoriassa ensimmäisen puoliajan vire (puoliaikapisteet).

2 pistettä / ottelu - CD Castellón · 1.6 pistettä / ottelu - Sporting Gijón

CD Castellón — puoliaikatilanne
60% johdossa20% tasatilanteessa20% häviöllä
Sporting Gijón — puoliaikatilanne
40% johdossa40% tasatilanteessa20% häviöllä

Ennen puoliaikaa (1. puoliaika)

2Pisteet ottelua kohden (1. puoliaika)1.6
CD CastellónSporting Gijón
0.9Tehdyt maalit (1. puoliaika)0.5
CD CastellónSporting Gijón
0.2Päästetyt maalit (1. puoliaika)0.3
CD CastellónSporting Gijón
1.1Maalien keskiarvo (1. puoliaika)0.8
CD CastellónSporting Gijón
80%Nollapeli ennen puoliaikaa70%
CD CastellónSporting Gijón
40%Ei maalia ennen puoliaikaa60%
CD CastellónSporting Gijón

Puoliajan jälkeen (2. puoliaika)

1.9Pisteet ottelua kohden (2. puoliaika)1.3
CD CastellónSporting Gijón
0.9Tehdyt maalit (2. puoliaika)0.6
CD CastellónSporting Gijón
0.2Päästetyt maalit (2. puoliaika)0.6
CD CastellónSporting Gijón
1.1Maalien keskiarvo (2. puoliaika)1.2
CD CastellónSporting Gijón
80%Nollapeli puoliajan jälkeen40%
CD CastellónSporting Gijón
40%Ei maalia puoliajan jälkeen50%
CD CastellónSporting Gijón

CD Castellón — toisen puoliajan tulokset

50% W40% D10% L
20
Puoliaikapisteet
9
Puoliajan maalit
+7
Maaliero (1. puoliaika)
19
Toisen puoliajan pisteet
+7
Maaliero (2. puoliaika)
2.00
PPG ennen puoliaikaa
Johdon pitäminen117%

Johtaa puoliajalla 60 prosentissa otteluista ja voittaa 70 prosentissa. Voittaa myös otteluita ilman johtoasemaa puoliajalla.

Puolustus puoliajan jälkeen0.0

Puolustus pysyy vakaana koko ottelun ajan.

Sporting Gijón — toisen puoliajan tulokset

30% W40% D30% L
16
Puoliaikapisteet
5
Puoliajan maalit
+2
Maaliero (1. puoliaika)
13
Toisen puoliajan pisteet
0
Maaliero (2. puoliaika)
1.60
PPG ennen puoliaikaa
Johdon pitäminen150%

Johtaa puoliajalla 40 prosentissa otteluista ja voittaa 60 prosentissa. Voittaa myös otteluita ilman johtoasemaa puoliajalla.

Puolustus puoliajan jälkeen+0.3

Päästää 0.3 maalia enemmän ottelua kohden puoliajan jälkeen — puolustus heikkenee toisella puoliajalla.

CD Castellón — viisi viimeistä ottelua puoliajoittain
1. puoliaika2. puoliaika
Pisteet ottelua kohden2.402.00
Tehdyt maalit / ottelu1.40.8
Päästetyt maalit / ottelu0.20.2
Ottelun maalikeskiarvo1.61.0
1 maali100%80%
2 maalia40%20%
3 maalia20%0%
Nollapeli80%80%
Ei maalia20%40%
Maaliero+6+3
Puoliaika: 80% johdossa - 0% tasatilanteessa - 20% häviöllä
2. puoliaika: 60% voitto - 20% tasatilanteessa - 20% tappio
BTTS puoliajalla (viimeiset 5): 0% - Puoliajan maalit yhteensä: 7
Sporting Gijón — viisi viimeistä ottelua puoliajoittain
1. puoliaika2. puoliaika
Pisteet ottelua kohden2.001.60
Tehdyt maalit / ottelu0.81.0
Päästetyt maalit / ottelu0.40.8
Ottelun maalikeskiarvo1.21.8
1 maali80%100%
2 maalia20%60%
3 maalia20%20%
Nollapeli60%20%
Ei maalia40%20%
Maaliero+2+1
Puoliaika: 60% johdossa - 20% tasatilanteessa - 20% häviöllä
2. puoliaika: 40% voitto - 40% tasatilanteessa - 20% tappio
BTTS puoliajalla (viimeiset 5): 20% - Puoliajan maalit yhteensä: 4

* Taulukoiden värit kuvaavat tapahtumien yleisyyttä: vihreä on yleinen, keltainen kohtalainen ja punainen harvinainen. Kyse on yleisyydestä, ei joukkuearviosta.

Maalit minuuteittain— milloin maaleja syntyy?

Ottelun vaiheet, joissa molemmat joukkueet tekevät ja päästävät useimmin maaleja.

CD Castellón
TehdytPäästetyt
4
2
0-15
5
0
16-30
0
0
31-45
4
1
46-60
2
0
61-75
3
1
76-90

Vaarallisimmillaan minuuteilla 16-30 (5 goals). Päästää eniten välillä 0-15 (2). Myöhäisten maalien tasapaino (76–90): +2 - voittaa myöhäiset vaiheet.

Sporting Gijón
TehdytPäästetyt
2
2
0-15
1
1
16-30
2
0
31-45
1
1
46-60
2
0
61-75
3
5
76-90

Vaarallisimmillaan minuuteilla 76-90 (3 goals). Päästää eniten välillä 76-90 (5). Myöhäisten maalien tasapaino (76–90): -2 - myöhäiset vaiheet ovat heikkous.

* Jaksot 31–45 ja 76–90 sisältävät lisäajan maalit.

Muut joukkueindikaattorit— mitä xG, tehokkuus ja vire kertovat?

Nykykauden päättyneiden otteluiden perusteella tehty vertailu maalipaikkojen laadusta, tuloksista ja trendeistä.

Otteluprofiili

2.10
Arvioidut maalit
hyökkäys vs. vastustajan puolustus
1.4 : 0.8
Arvioitu maalijakauma
koti : vieras
79%
Tahti vs. sarja
100 % = sarjan keskiarvo
30%
Molemmat joukkueet tekivät maalin (BTTS)
molempien joukkueiden kausikeskiarvo
+114%
Derbyvaikutus
H2H-maalit vs. tyypilliset ottelut
48%
BTTS-arvio
molempien joukkueiden maalintekotiheyden perusteella
8%
0–0-riski
noin yksi 13 ottelusta
0-1
Yleisin maalimäärä
hyökkäys vs. puolustus molemmilla puolilla

CD Castellón

Nett xG -tasapaino
Luotujen ja sallittujen maalipaikkojen laadun ero ottelua kohden.
+0.56
Tulokset verrattuna xG:hen
Toteutuneen maalieron ja xG:n ehdottaman maalieron välinen ero.
+0.84
Pisteet verrattuna peliesitykseen
Kerättyjen pisteiden vertailu joukkueen maalieron perusteella odotettuihin pisteisiin.
-5.6 pist.
Viimeistelytehokkuus
Muutaako joukkue maalipaikat maaleiksi? Positiivinen arvo tarkoittaa, että maaleja syntyy enemmän kuin maalipaikkojen laatu ennustaa.
+0.09
Puolustustehokkuus
Pelastavatko puolustus tai maalivahti joukkueen? Positiivinen arvo tarkoittaa, että joukkue päästää vähemmän maaleja kuin sallitut paikat ennustavat.
+0.75
Hyökkäys vs. sarja
Kuinka paljon joukkue tekee maaleja verrattuna sarjan keskiarvoon tässä roolissa. 120 % tarkoittaa 20 % yli keskiarvon.
120%
Puolustus vs. sarja
Kuinka paljon joukkue päästää maaleja verrattuna sarjan keskiarvoon. 80 % tarkoittaa 20 % vähemmän päästettyjä maaleja.
35%
Vireen trendi
Vertaa viiden viimeisen ottelun pisteitä koko kauden keskiarvoon.
-0.30
Vahvempi toinen puoliaika?
Kuinka paljon enemmän joukkue tekee maaleja puoliajan jälkeen kuin ennen sitä.
0.0
Myöhäiset maalit
17 prosenttia joukkueen maaleista syntyy minuuteilla 76–90. Vertailun vuoksi 22 prosenttia syntyy ensimmäisten 15 minuutin aikana.
17%

Sporting Gijón

Nett xG -tasapaino
Luotujen ja sallittujen maalipaikkojen laadun ero ottelua kohden.
+0.05
Tulokset verrattuna xG:hen
Toteutuneen maalieron ja xG:n ehdottaman maalieron välinen ero.
+0.15
Pisteet verrattuna peliesitykseen
Kerättyjen pisteiden vertailu joukkueen maalieron perusteella odotettuihin pisteisiin.
+1.0 pist.
Viimeistelytehokkuus
Muutaako joukkue maalipaikat maaleiksi? Positiivinen arvo tarkoittaa, että maaleja syntyy enemmän kuin maalipaikkojen laatu ennustaa.
-0.18
Puolustustehokkuus
Pelastavatko puolustus tai maalivahti joukkueen? Positiivinen arvo tarkoittaa, että joukkue päästää vähemmän maaleja kuin sallitut paikat ennustavat.
+0.33
Hyökkäys vs. sarja
Kuinka paljon joukkue tekee maaleja verrattuna sarjan keskiarvoon tässä roolissa. 120 % tarkoittaa 20 % yli keskiarvon.
96%
Puolustus vs. sarja
Kuinka paljon joukkue päästää maaleja verrattuna sarjan keskiarvoon. 80 % tarkoittaa 20 % vähemmän päästettyjä maaleja.
60%
Vireen trendi
Vertaa viiden viimeisen ottelun pisteitä koko kauden keskiarvoon.
+0.50
Vahvempi toinen puoliaika?
Kuinka paljon enemmän joukkue tekee maaleja puoliajan jälkeen kuin ennen sitä.
+0.1
Myöhäiset maalit
27 prosenttia joukkueen maaleista syntyy minuuteilla 76–90. Vertailun vuoksi 18 prosenttia syntyy ensimmäisten 15 minuutin aikana.
27%

* Arvioitu maalimäärä ja -jakauma, BTTS-arvio, 0–0-riski ja maalimäärä perustuvat molempien joukkueiden julkisiin kausikeskiarvoihin ja -frekvensseihin. Tämä on tilastollinen otteluprofiili, ei yksityisen mallin ennuste tai vetovihje. Muut indikaattorit kuvaavat kauden päättyneitä otteluita.

Sarjakonteksti— onko kyseessä runsasmaalisesti sarja?

Miten joukkueet vertautuvat Segunda División:n keskiarvoihin.

Joukkueet vs. sarja

CD CastellónLigaSporting Gijón
Ottelun maalikeskiarvo▼ 2.202.65▼ 2.00
Molemmat joukkueet tekivät maalin▼ 30%50%▼ 30%
Vähintään 3 maalia (Over 2.5)▼ 40%49%▼ 30%
Clean sheetit▲ 60%29%▲ 40%
Maali ennen puoliaikaa▲ 80%70%▼ 60%
Maali puoliajan jälkeen▼ 70%75%▲ 80%

^ vihreä = yli sarjan keskiarvon, ˇ punainen = alle sarjan keskiarvon. Tämä näyttää eron suunnan, ei joukkuearviota.

2.65
Maalien keskiarvo ottelua kohden
50%
Molemmat joukkueet tekivät maalin
49%
Vähintään 3 maalia (Over 2.5)
29%
Clean sheetit
1.50
Kotimaalit / ottelu
1.15
Vierasmaali / ottelu
+30%
Kotihyökkäyksen etu
+23%
Kotipuolustuksen etu
+10%
Kokonaiskotietu
Maalit 1. puoliajalla (koko sarja)
70%
1 maali
34%
2 maalia
15%
3 maalia
4%
4 maalia
Maalit 2. puoliajalla (koko sarja)
75%
1 maali
45%
2 maalia
14%
3 maalia
6%
4 maalia

Keskinäiset ottelut

Viimeisimmät kohtaamiset (2): CD Castellón 1 - 0 - 1 Sporting Gijón. Maalien keskiarvo 4.50, molemmat joukkueet tekivät maalin 100% ottelua.

Real Sporting de Gijón
4 : 1
CD Castellón
CD Castellón
3 : 1
Real Sporting de Gijón

UKK

Milloin CD Castellón ja Sporting Gijón pelaavat?

CD Castellón kohtaa joukkueen Sporting Gijón 25. lokakuuta 2026 sarjassa Segunda División stadionilla Nou Estadi Castalia. Tarkka alkamisaika omalla aikavyöhykkeelläsi näkyy ottelusivun yläosassa.

Millaiset ovat joukkueiden CD Castellón ja Sporting Gijón keskinäiset tilastot?

2 viimeisessä keskinäisessä ottelussa CD Castellón voitti 1, Sporting Gijón voitti 1 ja 0 päättyi tasan. Näissä otteluissa tehtiin keskimäärin 4,50 maalia, ja molemmat joukkueet tekivät maalin 100 prosentissa otteluista.

Mitä maalitilastot kertovat ennen ottelua CD Castellón–Sporting Gijón?

CD Castellón tekee keskimäärin 1,80 maalia ottelua kohden ja Sporting Gijón 1,10. Sarjan Segunda División keskiarvo on 2,65 maalia, ja Over 2.5 toteutuu 49 prosentissa otteluista. BTTS toteutuu 30 prosentissa joukkueen CD Castellón otteluista ja 30 prosentissa joukkueen Sporting Gijón otteluista.

Millainen on joukkueiden CD Castellón ja Sporting Gijón nykyvire?

Viiden viimeisen ottelun perusteella CD Castellón on saavuttanut 3 voittoa, 1 tasapeliä ja 1 tappiota (2,00 pistettä ottelua kohden). Sporting Gijón on saavuttanut 4 voittoa, 0 tasapeliä ja 1 tappiota (2,40 pistettä ottelua kohden).

Mistä löydän ottelun CD Castellón–Sporting Gijón vihjeen ja kattavan analyysin?

Tämä sivu selittää tilastolliset taustat: vireen, keskinäiset ottelut, maalit, BTTS:n ja Over/Underin. Vedonlyöntivihje, Value Bet ja kattavat perustelut ovat saatavilla NoFluffPicks-sovelluksessa.