Čelik - Velež: ottelutilastot
Čelik vs Velež: vire, maalit ja tärkeimmät tilastot
Mikä tämä ottelu on
Čelik pelasi Velež-joukkuetta vastaan sarjassa Premier League of Bosnia (Bosnia ja Hertsegovina). Ottelu pelattiin 29. elokuuta 2026. Pelipaikka: Stadion Bilino Polje. Lopputulos: 3:0.
Nykyvire
Čelik: 0-0-3, 0,00 pistettä ottelua kohden. Velež: 1-0-2, 1,00 pistettä ottelua kohden.
Maalitilastot
Čelik tekee 0,67 maalia ja päästää 2,00 maalia ottelua kohden. Velež tekee 1,00 maalia ja päästää 1,67. Sarjan keskiarvo: 2,38 maalia.
BTTS ja Over/Under
BTTS: Čelik 67 %, Velež 33 %. Over 2.5: Čelik 67 %, Velež 33 %. Sarjataso: BTTS 46 %, Over 2.5 46 %.
xG, laukaukset ja pallonhallinta
xG ottelua kohden: Čelik 1,33, Velež 1,30. Laukaukset ottelua kohden: Čelik 12,3, Velež 11,7. Keskimääräinen pallonhallinta: Čelik 43 %, Velež 35 %.
Ensimmäinen ja toinen puoliaika
Čelik: johto puoliajalla 0 %, toisen puoliajan maalit 0,33. Velež: johto puoliajalla 33 %, toisen puoliajan maalit 0,67.
Maalit minuuteittain
Historiallisesti vahvin maalintekojakso on joukkueella Čelik 31-45+ (1) ja joukkueella Velež 76-90+ (2). Tämä on aiempien maalien jakauma, ei ennuste maalin syntyajasta.
Sarjan konteksti
Premier League of Bosnia: 2,38 maalia ottelua kohden, BTTS 46 %, Over 2.5 46 %.
Keskinäiset ottelut
Tietokannassa ei ole saatavilla vastaavaa keskinäisten otteluiden otosta.
Arkistoitu ottelua edeltävä analyysi
Tämä analyysi laadittiin ennen ottelun alkua. Johtopäätökset perustuvat vain ennen ottelua saatavilla olleisiin tietoihin eivätkä sisällä lopputulosta tai ottelun jälkeisiä tilastoja.
Ottelun yleisanalyysi
Čelikillä on kotikenttäetu maalipaikkojen luomisessa: se laukoo keskimäärin 17 kertaa ja tuottaa 1,83 xG:tä, kun taas Velež yltää vierasotteluissa vain 10,5 laukaukseen ja 1,29 xG:hen. Kotijoukkue tekee kotonaan keskimäärin 1 maalin ottelua kohden, mutta ei ole vielä jäänyt maaleitta, kun taas vieraat eivät ole onnistuneet maalinteossa 50 %:ssa vierasotteluistaan ja tekevät vieraissa vain 0,5 maalia ottelua kohden. Velež päästää vierasotteluissa keskimäärin 2,5 maalia, vaikka vastustajien sallittu xG on 1,75, mikä tarjoaa Čelikille hyvät mahdollisuudet maalintekoon. Molemmat joukkueet ovat heikossa vireessä, mutta Čelik on kerännyt viidestä viime ottelustaan 4 pistettä Veležin 3 pistettä vastaan. Lisäksi se hallitsee palloa kotonaan paremmin: kotijoukkueen pallonhallinta on 56 %, kun Veležillä se on vierasotteluissa 35 %. Kummankaan joukkueen puolustus ei ole pitänyt vielä kertaakaan nollaa, mikä lisää maalien todennäköisyyttä, mutta kotijoukkueen etu luotujen maalipaikkojen laadussa puoltaa Čelikin niukkaa voittoa.
Katso tilastollinen yleiskatsausBTTS – tekevätkö molemmat joukkueet maalin?
Vahvin argumentti BTTS Ei -vaihtoehdon puolesta on Veležin erittäin heikko maalintekoteho: vierasjoukkue tekee keskimäärin vain 0,5 maalia ottelua kohden ja viidessä viime ottelussaan 0,6. Čelik on pitänyt maalinsa puhtaana 100 %:ssa kotiotteluistaan ja päästänyt kauden aikana vain 0,0 maalia ottelua kohden, kun vastustajien xG on ollut matala 0,57. Velež ei ole tehnyt maalia 50 %:ssa otteluistaan, ja BTTS on toteutunut sen viidessä viime esiintymisessä vain 20 %:ssa tapauksista. Kotijoukkueen pitäisi kuitenkin löytää tiensä maalille, sillä se tekee kotonaan 2,0 maalia ottelua kohden, kun taas Velež päästää vierasotteluissaan 2,5 maalia eikä ole pitänyt kertaakaan maaliaan puhtaana. Vaikka Čelik on päästänyt viidessä viime ottelussaan keskimäärin 1,4 maalia, sen kotikentän puolustus on selvästi vahvempi kuin vieraiden rajallinen hyökkäys, mikä tukee vahvasti skenaariota, jossa vähintään toinen joukkue jää ilman maalia.
Katso BTTS-tilastotOver/Under – maalianalyysi
Čelikillä on selvä etu kentän molemmissa päissä: se tekee kotikentällään keskimäärin 2,0 maalia, kun taas Velež päästää vierasotteluissa 2,5 maalia, eikä kotijoukkue ole vielä päästänyt maaliakaan. Vieraiden hyökkäyspotentiaali on rajallinen, sillä he tekevät keskimäärin vain 0,5 maalia ottelua kohden ja heidän viimeistelytehonsa on 5 %, kun Čelikin vastaava luku on 17 %. xG-arvio ennakoi kotijoukkueelle 1,55 maalia ja vieraille 0,80 maalia eli yhteensä 2,35 maalia. Viimeisissä viidessä ottelussaan Velež on tehnyt vain 0,6 maalia ottelua kohden, mikä pienentää entisestään avoimen ja runsasmaaliseksi muodostuvan ottelun riskiä. Alle 3,5 maalin linja on vahvoilla, sillä todennäköisimmät skenaariot ovat kotijoukkueen hallittu voitto lukemin 1:0, 2:0 tai 2:1.
Katso Over/Under-tilastotHT/FT – puoliaika- ja lopputulosskenaario
Čelik on voittanut ainoan tähän mennessä pelaamansa kotiottelun, tehnyt 2 maalia eikä ole päästänyt yhtään, kun taas Velež tekee vierasotteluissa keskimäärin vain 0,5 maalia ja päästää 2,5. Vahvin signaali liittyy ensimmäiseen puoliaikaan: kotijoukkue johti tauolla 100 %:ssa tällaisista otteluista ja teki keskimäärin 1,0 maalia, kun taas vierasjoukkue oli 45 minuutin jälkeen tappiolla 100 %:ssa vierasotteluistaan eikä tehnyt tuolloin yhtään maalia. Čelikin etu näkyy myös puolustuksen laadussa, sillä sen vastustajille sallittu keskimääräinen xG on 0,57, kun Veležillä vastaava luku on 1,75. Varovaisuuteen antaa aihetta viiden ottelun laajempi vire, jossa Čelik on voittanut vain 20 % otteluistaan, mutta Velež on hävinnyt peräti 80 % otteluistaan ja tehnyt keskimäärin 0,6 maalia. Todennäköisin vaihtoehto on näin ollen edelleen kotijoukkueen johto tauolla ja voiton säilyminen loppuun asti.
Katso ensimmäisen ja toisen puoliajan tilastotPuoliskoittain
Ottelutilastot
Otteluennakko— mitä kauden luvut kertovat?
Tämä joukkueprofiili perustuu kauden tietoihin ja vireeseen. Ottelun kulkutilastot näytetään vasta ottelun päätyttyä.
Joukkueiden tilastot— kumpi on tehokkaampi?
Molempien joukkueiden hyökkäyksen ja puolustuksen vertailu kuluvalla kaudella.
Laukausten laatu
| Čelik | Velež | |
|---|---|---|
| Tarkkuus (laukaukset maalia kohti) | 30% | 31% |
| Paikkojen laatu (xG/laukaus) | 0.11 | 0.11 |
| Viimeistely (maalit laukausta kohti maalia) | 0.18 | 0.27 |
Noin 0,08:n xG/laukaus tarkoittaa yleensä kaukolaukauksia; 0,15 tai enemmän yleensä boksipaikkoja. Tyyliluokitus perustuu pallonhallintaan, laukausten määrään ja tehokkuuteen.
* xG (odotetut maalit) kertoo, kuinka monta maalia joukkueen pitäisi tehdä paikoistaan. Jos toteutuneet maalit ylittävät xG:n, viimeistely on keskimääräistä parempaa; jos ne alittavat xG:n, paikkoja hukataan.
Joukkueen vire— kumpi on paremmassa vireessä?
Viisi viimeistä ottelua ja kauden tilasto kokonaisuutena sekä koti- ja vierasotteluissa.
Maalit— miten joukkueet tekevät ja päästävät maaleja?
Molempien joukkueiden tekemien ja päästämien maalien määrät sekä Clean sheetien ja maaleitta jäämisen yleisyys.
Velež on 49 % parempi kategoriassa tehdyt maalit ottelua kohden.
0.67 maalia / ottelu - Čelik · 1 maalia / ottelu - Velež
Velež on 20 % parempi kategoriassa päästetyt maalit ottelua kohden.
2 maalia / ottelu - Čelik · 1.67 maalia / ottelu - Velež
Čelik tekee maalin 67 prosentissa otteluista (2 / 3 ottelua), kun taas Velež pitää maalinsa puhtaana 33 prosentissa (1 / 3 ottelua).
Velež tekee maalin 67 prosentissa otteluista (2 / 3 ottelua), kun taas Čelik pitää maalinsa puhtaana 0 prosentissa (0 / 3 ottelua).
Kuinka usein tehdään vähintään...
Kuinka usein päästetään vähintään...
* Tilastot sisältävät molempien joukkueiden koti- ja vierasottelut kuluvalla kaudella.
Molemmat joukkueet tekivät maalin (BTTS)— kuinka usein molemmat joukkueet tekevät maalin?
Kuinka usein molempien joukkueiden otteluissa tehdään maaleja kummallekin puolelle verrattuna sarjan keskiarvoon.
Maalikuviot
BTTS ja maalimäärä
Maalimäärä (Over/Under)— kuinka usein näissä otteluissa ylitetään maalirajat?
Kuinka usein joukkueiden otteluissa ylitetään maalirajat koko ottelussa ja kummallakin puoliskolla.
Koko ottelu – joukkuevertailu (Over)
Over / Under - Čelik
Over / Under - Velež
1. puoliaika
2. puoliaika
Ottelun puoliskot— milloin joukkueet tekevät useammin maaleja?
Miten joukkueet jakavat suorituksensa ensimmäisen ja toisen puoliajan välillä: maalit, pisteet, nollapelit ja puoliaikatilanne.
Velež on 203 % parempi kategoriassa ensimmäisen puoliajan vire (puoliaikapisteet).
0.33 pistettä / ottelu - Čelik · 1 pistettä / ottelu - Velež
Ennen puoliaikaa (1. puoliaika)
Puoliajan jälkeen (2. puoliaika)
Čelik — toisen puoliajan tulokset
Puolustus pysyy vakaana koko ottelun ajan.
Velež — toisen puoliajan tulokset
Johtaa puoliajalla 33 prosentissa otteluista ja voittaa 33 prosentissa. Voittaa myös otteluita ilman johtoasemaa puoliajalla.
Puolustus pysyy vakaana koko ottelun ajan.
| 1. puoliaika | 2. puoliaika | |
|---|---|---|
| Pisteet ottelua kohden | 0.33 | 0.33 |
| Tehdyt maalit / ottelu | 0.3 | 0.3 |
| Päästetyt maalit / ottelu | 1.0 | 1.0 |
| Ottelun maalikeskiarvo | 1.3 | 1.3 |
| 1 maali | 100% | 100% |
| 2 maalia | 33% | 33% |
| 3 maalia | 0% | 0% |
| Nollapeli | 0% | 0% |
| Ei maalia | 67% | 67% |
| Maaliero | -2 | -2 |
| 1. puoliaika | 2. puoliaika | |
|---|---|---|
| Pisteet ottelua kohden | 1.00 | 1.33 |
| Tehdyt maalit / ottelu | 0.3 | 0.7 |
| Päästetyt maalit / ottelu | 1.0 | 0.7 |
| Ottelun maalikeskiarvo | 1.3 | 1.3 |
| 1 maali | 100% | 100% |
| 2 maalia | 33% | 33% |
| 3 maalia | 0% | 0% |
| Nollapeli | 33% | 33% |
| Ei maalia | 67% | 33% |
| Maaliero | -2 | 0 |
* Taulukoiden värit kuvaavat tapahtumien yleisyyttä: vihreä on yleinen, keltainen kohtalainen ja punainen harvinainen. Kyse on yleisyydestä, ei joukkuearviosta.
Maalit minuuteittain— milloin maaleja syntyy?
Ottelun vaiheet, joissa molemmat joukkueet tekevät ja päästävät useimmin maaleja.
Vaarallisimmillaan minuuteilla 31-45 (1 goal). Päästää eniten välillä 31-45 (2). Myöhäisten maalien tasapaino (76–90): -1 - myöhäiset vaiheet ovat heikkous.
Vaarallisimmillaan minuuteilla 76-90 (2 goals). Päästää eniten välillä 31-45 (2). Myöhäisten maalien tasapaino (76–90): +1 - voittaa myöhäiset vaiheet.
* Jaksot 31–45 ja 76–90 sisältävät lisäajan maalit.
Muut joukkueindikaattorit— mitä xG, tehokkuus ja vire kertovat?
Nykykauden päättyneiden otteluiden perusteella tehty vertailu maalipaikkojen laadusta, tuloksista ja trendeistä.
Otteluprofiili
Čelik
Velež
* Arvioitu maalimäärä ja -jakauma, BTTS-arvio, 0–0-riski ja maalimäärä perustuvat molempien joukkueiden julkisiin kausikeskiarvoihin ja -frekvensseihin. Tämä on tilastollinen otteluprofiili, ei yksityisen mallin ennuste tai vetovihje. Muut indikaattorit kuvaavat kauden päättyneitä otteluita.
Sarjakonteksti— onko kyseessä runsasmaalisesti sarja?
Miten joukkueet vertautuvat Premier League of Bosnia:n keskiarvoihin.
Joukkueet vs. sarja
| Čelik | Liga | Velež | |
|---|---|---|---|
| Ottelun maalikeskiarvo | ▲ 2.67 | 2.38 | ▲ 2.67 |
| Molemmat joukkueet tekivät maalin | ▲ 67% | 46% | ▼ 33% |
| Vähintään 3 maalia (Over 2.5) | ▲ 67% | 46% | ▼ 33% |
| Clean sheetit | ▼ 0% | 35% | ▼ 33% |
| Maali ennen puoliaikaa | ▲ 100% | 77% | ▲ 100% |
| Maali puoliajan jälkeen | ▲ 100% | 77% | ▲ 100% |
^ vihreä = yli sarjan keskiarvon, ˇ punainen = alle sarjan keskiarvon. Tämä näyttää eron suunnan, ei joukkuearviota.
Kokoonpanot ja pelaajatapahtumat
Vahvistetut avauskokoonpanot, vaihtopelaajat ja tähän otteluun kirjatut pelaajatapahtumat.
Kotijoukkue
Avauskokoonpano
Vaihtopelaajat
Vierasjoukkue
Avauskokoonpano
Vaihtopelaajat
Ottelun tapahtumat
Maalit, kortit ja vaihdot aikajärjestyksessä.
- ČelikKeltainen korttiMarin Popović
Erotuomari ja valmentajat
Avaa kausiprofiilit ja vertaa ottelutilastoja, maaleja ja kurinpitotrendejä.
UKK
Mikä oli ottelun Čelik–Velež tulos?
Sarjan Premier League of Bosnia ottelu päättyi Čelik 3:0 Velež. Tältä sivulta löytyvät ottelun täydelliset tilastot, puoliaikakohtainen erittely ja keskinäiset ottelut.
Mitä maalitilastot kertovat ennen ottelua Čelik–Velež?
Čelik tekee keskimäärin 0,67 maalia ottelua kohden ja Velež 1,00. Sarjan Premier League of Bosnia keskiarvo on 2,38 maalia, ja Over 2.5 toteutuu 46 prosentissa otteluista. BTTS toteutuu 67 prosentissa joukkueen Čelik otteluista ja 33 prosentissa joukkueen Velež otteluista.
Millainen on joukkueiden Čelik ja Velež nykyvire?
Viiden viimeisen ottelun perusteella Čelik on saavuttanut 0 voittoa, 0 tasapeliä ja 3 tappiota (0,00 pistettä ottelua kohden). Velež on saavuttanut 1 voittoa, 0 tasapeliä ja 2 tappiota (1,00 pistettä ottelua kohden).
Mistä löydän ottelun Čelik–Velež vihjeen ja kattavan analyysin?
Tämä sivu selittää tilastolliset taustat: vireen, keskinäiset ottelut, maalit, BTTS:n ja Over/Underin. Vedonlyöntivihje, Value Bet ja kattavat perustelut ovat saatavilla NoFluffPicks-sovelluksessa.


