Argentiina - Primera DivisiónEstadio Norberto Tito TomaghelloTiedot päivitetty 16. lokakuuta 2026

Defensa y Justicia - Instituto: ottelutilastot

Perustelut:

Täysi analyysi ja pick sovelluksessa

Katso tämän ottelun vedonlyöntianalyysi, pick, Value Bet ja täydet perustelut.

Katso analyysi ja pick

Defensa y Justicia vs Instituto: vire, maalit ja tärkeimmät tilastot

Mikä tämä ottelu on

Defensa y Justicia kohtaa Instituto-joukkueen sarjassa Primera División (Argentiina). Ottelu pelataan 16. lokakuuta 2026. Pelipaikka: Estadio Norberto Tito Tomaghello.

Nykyvire

Defensa y Justicia: 3-1-1, 2,00 pistettä ottelua kohden. Instituto: 3-1-1, 2,00 pistettä ottelua kohden.

Maalitilastot

Defensa y Justicia tekee 1,29 maalia ja päästää 1,14 maalia ottelua kohden. Instituto tekee 1,29 maalia ja päästää 0,96. Sarjan keskiarvo: 2,16 maalia.

BTTS ja Over/Under

BTTS: Defensa y Justicia 54 %, Instituto 46 %. Over 2.5: Defensa y Justicia 43 %, Instituto 39 %. Sarjataso: BTTS 47 %, Over 2.5 38 %.

xG, laukaukset ja pallonhallinta

xG ottelua kohden: Defensa y Justicia 1,44, Instituto 1,53. Laukaukset ottelua kohden: Defensa y Justicia 12,1, Instituto 13,7. Keskimääräinen pallonhallinta: Defensa y Justicia 52 %, Instituto 48 %.

Ensimmäinen ja toinen puoliaika

Defensa y Justicia: johto puoliajalla 39 %, toisen puoliajan maalit 0,54. Instituto: johto puoliajalla 29 %, toisen puoliajan maalit 0,82.

Maalit minuuteittain

Historiallisesti vahvin maalintekojakso on joukkueella Defensa y Justicia 31-45+ (11) ja joukkueella Instituto 46-60 (9). Tämä on aiempien maalien jakauma, ei ennuste maalin syntyajasta.

Sarjan konteksti

Primera División: 2,16 maalia ottelua kohden, BTTS 47 %, Over 2.5 38 %.

Keskinäiset ottelut

Ennen tätä ottelua tietokannassa oli saatavilla 1 aiempaa keskinäistä ottelua: 0-0-1. Maalien keskiarvo 2,00, BTTS 0 %.

Ennen ottelua

1X2-kertoimet

(2.98)
(3.05)
(2.56)

Otteluennakko— mitä kauden luvut kertovat?

Tämä joukkueprofiili perustuu kauden tietoihin ja vireeseen. Ottelun kulkutilastot näytetään vasta ottelun päätyttyä.

1.29Tehdyt maalit / ottelu1.29
Defensa y JusticiaInstituto
1.14Päästetyt maalit / ottelu0.96
Defensa y JusticiaInstituto
52%Keskimääräinen pallonhallinta48%
Defensa y JusticiaInstituto
4.61Laukaukset maalia kohti / ottelu4.43
Defensa y JusticiaInstituto

Joukkueiden tilastot— kumpi on tehokkaampi?

Molempien joukkueiden hyökkäyksen ja puolustuksen vertailu kuluvalla kaudella.

12.07Laukaukset ottelua kohden13.68
Defensa y JusticiaInstituto
4.61Laukaukset maalia kohti4.43
Defensa y JusticiaInstituto
10.7%Laukausten tehokkuus9.4%
Defensa y JusticiaInstituto
52%Pallonhallinta48%
Defensa y JusticiaInstituto
1.44Tehty xG1.53
Defensa y JusticiaInstituto
1.58Päästetty xG1.14
Defensa y JusticiaInstituto

Laukausten laatu

Defensa y Justicia: TasapainoinenInstituto: Tasapainoinen
Defensa y JusticiaInstituto
Tarkkuus (laukaukset maalia kohti)38%32%
Paikkojen laatu (xG/laukaus)0.120.11
Viimeistely (maalit laukausta kohti maalia)0.280.29

Noin 0,08:n xG/laukaus tarkoittaa yleensä kaukolaukauksia; 0,15 tai enemmän yleensä boksipaikkoja. Tyyliluokitus perustuu pallonhallintaan, laukausten määrään ja tehokkuuteen.

* xG (odotetut maalit) kertoo, kuinka monta maalia joukkueen pitäisi tehdä paikoistaan. Jos toteutuneet maalit ylittävät xG:n, viimeistely on keskimääräistä parempaa; jos ne alittavat xG:n, paikkoja hukataan.

Joukkueen vire— kumpi on paremmassa vireessä?

Viisi viimeistä ottelua ja kauden tilasto kokonaisuutena sekä koti- ja vierasotteluissa.

Defensa y Justicia
LWDWW
Kauden tulosjakauma
39% W36% D25% L
Kausi (V-T-H)
11-10-7
1.54 pistettä / ottelu · maaliero +4
Viimeiset 5 (V-T-H)
3-1-1
2.00 pistettä / ottelu
Saldo kotona (W-D-L)
6-6-2
Viimeiset 5 kotona
5-0-0
WWWWW
Viimeiset 5 ottelua – keskiarvot
Tehdyt maalit: 1.8Päästetyt maalit: 0.6xG: 1.75Vastustajan xG: 1.99BTTS: 20%Over 2.5: 40%
Instituto
LWWWD
Kauden tulosjakauma
50% W18% D32% L
Kausi (V-T-H)
14-5-9
1.68 pistettä / ottelu · maaliero +9
Viimeiset 5 (V-T-H)
3-1-1
2.00 pistettä / ottelu
Saldo vieraissa (W-D-L)
5-3-6
Viimeiset 5 vieraissa
3-1-1
WWDLW
Viimeiset 5 ottelua – keskiarvot
Tehdyt maalit: 2.6Päästetyt maalit: 1.6xG: 1.40Vastustajan xG: 1.05BTTS: 100%Over 2.5: 100%

Maalit— miten joukkueet tekevät ja päästävät maaleja?

Molempien joukkueiden tekemien ja päästämien maalien määrät sekä Clean sheetien ja maaleitta jäämisen yleisyys.

Instituto on 19 % parempi kategoriassa päästetyt maalit ottelua kohden.

1.14 maalia / ottelu - Defensa y Justicia · 0.96 maalia / ottelu - Instituto

Defensa y Justicia:n maalintekoprofiili: vahva

Defensa y Justicia tekee maalin 75 prosentissa otteluista (21 / 28 ottelua), kun taas Instituto pitää maalinsa puhtaana 32 prosentissa (9 / 28 ottelua).

Instituto:n maalintekoprofiili: vahva

Instituto tekee maalin 75 prosentissa otteluista (21 / 28 ottelua), kun taas Defensa y Justicia pitää maalinsa puhtaana 32 prosentissa (9 / 28 ottelua).

36Tehdyt maalit (kausi)36
Defensa y JusticiaInstituto
32Päästetyt maalit (kausi)27
Defensa y JusticiaInstituto
2.43Ottelun maalikeskiarvo2.25
Defensa y JusticiaInstituto
9Tehdyt maalit (viimeiset 5)13
Defensa y JusticiaInstituto
3Päästetyt maalit (viimeiset 5)8
Defensa y JusticiaInstituto

Kuinka usein tehdään vähintään...

75%1 maali75%
Defensa y JusticiaInstituto
36%2 maalia43%
Defensa y JusticiaInstituto
11%3 maalia7%
Defensa y JusticiaInstituto
4%4 maalia4%
Defensa y JusticiaInstituto

Kuinka usein päästetään vähintään...

68%1 maali68%
Defensa y JusticiaInstituto
32%2 maalia25%
Defensa y JusticiaInstituto
11%3 maalia4%
Defensa y JusticiaInstituto
4%4 maalia0%
Defensa y JusticiaInstituto

* Tilastot sisältävät molempien joukkueiden koti- ja vierasottelut kuluvalla kaudella.

Molemmat joukkueet tekivät maalin (BTTS)— kuinka usein molemmat joukkueet tekevät maalin?

Kuinka usein molempien joukkueiden otteluissa tehdään maaleja kummallekin puolelle verrattuna sarjan keskiarvoon.

Maalikuviot

14%BTTS puoliajalla14%
Defensa y JusticiaInstituto
0%BTTS molemmilla puoliskoilla7%
Defensa y JusticiaInstituto
21%Maali molemmilla puoliskoilla29%
Defensa y JusticiaInstituto

BTTS ja maalimäärä

32%Vähintään 3 maalia ja BTTS39%
Defensa y JusticiaInstituto
11%Vähintään 3 maalia ilman BTTS:ää0%
Defensa y JusticiaInstituto
20%BTTS – viimeiset 5100%
Defensa y JusticiaInstituto

Maalimäärä (Over/Under)— kuinka usein näissä otteluissa ylitetään maalirajat?

Kuinka usein joukkueiden otteluissa ylitetään maalirajat koko ottelussa ja kummallakin puoliskolla.

1. puoliaika

71%Vähintään 1 maali ennen puoliaikaa54%
Defensa y JusticiaInstituto
36%Vähintään 2 maalia ennen puoliaikaa18%
Defensa y JusticiaInstituto
11%Vähintään 3 maalia ennen puoliaikaa4%
Defensa y JusticiaInstituto

2. puoliaika

68%Vähintään 1 maali puoliajan jälkeen86%
Defensa y JusticiaInstituto
36%Vähintään 2 maalia puoliajan jälkeen43%
Defensa y JusticiaInstituto
14%Vähintään 3 maalia puoliajan jälkeen18%
Defensa y JusticiaInstituto

Ottelun puoliskot— milloin joukkueet tekevät useammin maaleja?

Miten joukkueet jakavat suorituksensa ensimmäisen ja toisen puoliajan välillä: maalit, pisteet, nollapelit ja puoliaikatilanne.

Defensa y Justicia on 10 % parempi kategoriassa ensimmäisen puoliajan vire (puoliaikapisteet).

1.57 pistettä / ottelu - Defensa y Justicia · 1.43 pistettä / ottelu - Instituto

Defensa y Justicia — puoliaikatilanne
39% johdossa39% tasatilanteessa21% häviöllä
Instituto — puoliaikatilanne
29% johdossa57% tasatilanteessa14% häviöllä

Ennen puoliaikaa (1. puoliaika)

1.57Pisteet ottelua kohden (1. puoliaika)1.43
Defensa y JusticiaInstituto
0.75Tehdyt maalit (1. puoliaika)0.46
Defensa y JusticiaInstituto
0.43Päästetyt maalit (1. puoliaika)0.29
Defensa y JusticiaInstituto
1.18Maalien keskiarvo (1. puoliaika)0.75
Defensa y JusticiaInstituto
68%Nollapeli ennen puoliaikaa71%
Defensa y JusticiaInstituto
46%Ei maalia ennen puoliaikaa61%
Defensa y JusticiaInstituto

Puoliajan jälkeen (2. puoliaika)

1.04Pisteet ottelua kohden (2. puoliaika)1.43
Defensa y JusticiaInstituto
0.54Tehdyt maalit (2. puoliaika)0.82
Defensa y JusticiaInstituto
0.71Päästetyt maalit (2. puoliaika)0.68
Defensa y JusticiaInstituto
1.25Maalien keskiarvo (2. puoliaika)1.5
Defensa y JusticiaInstituto
46%Nollapeli puoliajan jälkeen43%
Defensa y JusticiaInstituto
57%Ei maalia puoliajan jälkeen36%
Defensa y JusticiaInstituto

Defensa y Justicia — toisen puoliajan tulokset

18% W50% D32% L
44
Puoliaikapisteet
21
Puoliajan maalit
+9
Maaliero (1. puoliaika)
29
Toisen puoliajan pisteet
-5
Maaliero (2. puoliaika)
1.57
PPG ennen puoliaikaa
Johdon pitäminen100%

Johtaa puoliajalla 39 prosentissa otteluista ja voittaa 39 prosentissa. Voittaa myös otteluita ilman johtoasemaa puoliajalla.

Puolustus puoliajan jälkeen+0.3

Päästää 0.3 maalia enemmän ottelua kohden puoliajan jälkeen — puolustus heikkenee toisella puoliajalla.

Instituto — toisen puoliajan tulokset

36% W36% D29% L
40
Puoliaikapisteet
13
Puoliajan maalit
+5
Maaliero (1. puoliaika)
40
Toisen puoliajan pisteet
+4
Maaliero (2. puoliaika)
1.43
PPG ennen puoliaikaa
Johdon pitäminen172%

Johtaa puoliajalla 29 prosentissa otteluista ja voittaa 50 prosentissa. Voittaa myös otteluita ilman johtoasemaa puoliajalla.

Puolustus puoliajan jälkeen+0.4

Päästää 0.4 maalia enemmän ottelua kohden puoliajan jälkeen — puolustus heikkenee toisella puoliajalla.

Defensa y Justicia — viisi viimeistä ottelua puoliajoittain
1. puoliaika2. puoliaika
Pisteet ottelua kohden2.601.00
Tehdyt maalit / ottelu1.40.4
Päästetyt maalit / ottelu0.00.6
Ottelun maalikeskiarvo1.41.0
1 maali80%60%
2 maalia40%20%
3 maalia20%20%
Nollapeli100%60%
Ei maalia20%60%
Maaliero+7-1
Puoliaika: 80% johdossa - 20% tasatilanteessa - 0% häviöllä
2. puoliaika: 20% voitto - 40% tasatilanteessa - 40% tappio
BTTS puoliajalla (viimeiset 5): 0% - Puoliajan maalit yhteensä: 7
Instituto — viisi viimeistä ottelua puoliajoittain
1. puoliaika2. puoliaika
Pisteet ottelua kohden1.002.00
Tehdyt maalit / ottelu0.62.0
Päästetyt maalit / ottelu0.61.0
Ottelun maalikeskiarvo1.23.0
1 maali60%100%
2 maalia60%100%
3 maalia0%80%
Nollapeli40%20%
Ei maalia40%0%
Maaliero0+5
Puoliaika: 0% johdossa - 100% tasatilanteessa - 0% häviöllä
2. puoliaika: 60% voitto - 20% tasatilanteessa - 20% tappio
BTTS puoliajalla (viimeiset 5): 60% - Puoliajan maalit yhteensä: 3

* Taulukoiden värit kuvaavat tapahtumien yleisyyttä: vihreä on yleinen, keltainen kohtalainen ja punainen harvinainen. Kyse on yleisyydestä, ei joukkuearviosta.

Maalit minuuteittain— milloin maaleja syntyy?

Ottelun vaiheet, joissa molemmat joukkueet tekevät ja päästävät useimmin maaleja.

Defensa y Justicia
TehdytPäästetyt
7
4
0-15
3
6
16-30
11
2
31-45
4
3
46-60
6
5
61-75
5
12
76-90

Vaarallisimmillaan minuuteilla 31-45 (11 goals). Päästää eniten välillä 76-90 (12). Myöhäisten maalien tasapaino (76–90): -7 - myöhäiset vaiheet ovat heikkous.

Instituto
TehdytPäästetyt
5
1
0-15
4
4
16-30
4
3
31-45
9
8
46-60
5
6
61-75
9
5
76-90

Vaarallisimmillaan minuuteilla 46-60 (9 goals). Päästää eniten välillä 46-60 (8). Myöhäisten maalien tasapaino (76–90): +4 - voittaa myöhäiset vaiheet.

* Jaksot 31–45 ja 76–90 sisältävät lisäajan maalit.

Muut joukkueindikaattorit— mitä xG, tehokkuus ja vire kertovat?

Nykykauden päättyneiden otteluiden perusteella tehty vertailu maalipaikkojen laadusta, tuloksista ja trendeistä.

Otteluprofiili

2.34
Arvioidut maalit
hyökkäys vs. vastustajan puolustus
1.1 : 1.2
Arvioitu maalijakauma
koti : vieras
108%
Tahti vs. sarja
100 % = sarjan keskiarvo
50%
Molemmat joukkueet tekivät maalin (BTTS)
molempien joukkueiden kausikeskiarvo
-15%
Derbyvaikutus
H2H-maalit vs. tyypilliset ottelut
56%
BTTS-arvio
molempien joukkueiden maalintekotiheyden perusteella
6%
0–0-riski
noin yksi 17 ottelusta
0-1
Yleisin maalimäärä
hyökkäys vs. puolustus molemmilla puolilla

Defensa y Justicia

Nett xG -tasapaino
Luotujen ja sallittujen maalipaikkojen laadun ero ottelua kohden.
-0.14
Tulokset verrattuna xG:hen
Toteutuneen maalieron ja xG:n ehdottaman maalieron välinen ero.
+0.29
Pisteet verrattuna peliesitykseen
Kerättyjen pisteiden vertailu joukkueen maalieron perusteella odotettuihin pisteisiin.
-3.9 pist.
Viimeistelytehokkuus
Muutaako joukkue maalipaikat maaleiksi? Positiivinen arvo tarkoittaa, että maaleja syntyy enemmän kuin maalipaikkojen laatu ennustaa.
-0.15
Puolustustehokkuus
Pelastavatko puolustus tai maalivahti joukkueen? Positiivinen arvo tarkoittaa, että joukkue päästää vähemmän maaleja kuin sallitut paikat ennustavat.
+0.44
Hyökkäys vs. sarja
Kuinka paljon joukkue tekee maaleja verrattuna sarjan keskiarvoon tässä roolissa. 120 % tarkoittaa 20 % yli keskiarvon.
107%
Puolustus vs. sarja
Kuinka paljon joukkue päästää maaleja verrattuna sarjan keskiarvoon. 80 % tarkoittaa 20 % vähemmän päästettyjä maaleja.
121%
Vireen trendi
Vertaa viiden viimeisen ottelun pisteitä koko kauden keskiarvoon.
+0.46
Vahvempi toinen puoliaika?
Kuinka paljon enemmän joukkue tekee maaleja puoliajan jälkeen kuin ennen sitä.
-0.2
Myöhäiset maalit
14 prosenttia joukkueen maaleista syntyy minuuteilla 76–90. Vertailun vuoksi 19 prosenttia syntyy ensimmäisten 15 minuutin aikana.
14%

Instituto

Nett xG -tasapaino
Luotujen ja sallittujen maalipaikkojen laadun ero ottelua kohden.
+0.39
Tulokset verrattuna xG:hen
Toteutuneen maalieron ja xG:n ehdottaman maalieron välinen ero.
-0.06
Pisteet verrattuna peliesitykseen
Kerättyjen pisteiden vertailu joukkueen maalieron perusteella odotettuihin pisteisiin.
-6.8 pist.
Viimeistelytehokkuus
Muutaako joukkue maalipaikat maaleiksi? Positiivinen arvo tarkoittaa, että maaleja syntyy enemmän kuin maalipaikkojen laatu ennustaa.
-0.24
Puolustustehokkuus
Pelastavatko puolustus tai maalivahti joukkueen? Positiivinen arvo tarkoittaa, että joukkue päästää vähemmän maaleja kuin sallitut paikat ennustavat.
+0.18
Hyökkäys vs. sarja
Kuinka paljon joukkue tekee maaleja verrattuna sarjan keskiarvoon tässä roolissa. 120 % tarkoittaa 20 % yli keskiarvon.
137%
Puolustus vs. sarja
Kuinka paljon joukkue päästää maaleja verrattuna sarjan keskiarvoon. 80 % tarkoittaa 20 % vähemmän päästettyjä maaleja.
79%
Vireen trendi
Vertaa viiden viimeisen ottelun pisteitä koko kauden keskiarvoon.
+0.32
Vahvempi toinen puoliaika?
Kuinka paljon enemmän joukkue tekee maaleja puoliajan jälkeen kuin ennen sitä.
+0.4
Myöhäiset maalit
25 prosenttia joukkueen maaleista syntyy minuuteilla 76–90. Vertailun vuoksi 14 prosenttia syntyy ensimmäisten 15 minuutin aikana.
25%

* Arvioitu maalimäärä ja -jakauma, BTTS-arvio, 0–0-riski ja maalimäärä perustuvat molempien joukkueiden julkisiin kausikeskiarvoihin ja -frekvensseihin. Tämä on tilastollinen otteluprofiili, ei yksityisen mallin ennuste tai vetovihje. Muut indikaattorit kuvaavat kauden päättyneitä otteluita.

Sarjakonteksti— onko kyseessä runsasmaalisesti sarja?

Miten joukkueet vertautuvat Primera División:n keskiarvoihin.

Joukkueet vs. sarja

Defensa y JusticiaLigaInstituto
Ottelun maalikeskiarvo▲ 2.432.16• 2.25
Molemmat joukkueet tekivät maalin▲ 54%47%• 46%
Vähintään 3 maalia (Over 2.5)▲ 43%38%• 39%
Clean sheetit• 32%33%• 32%
Maali ennen puoliaikaa▲ 71%61%▼ 54%
Maali puoliajan jälkeen▼ 68%73%▲ 86%

^ vihreä = yli sarjan keskiarvon, ˇ punainen = alle sarjan keskiarvon. Tämä näyttää eron suunnan, ei joukkuearviota.

2.16
Maalien keskiarvo ottelua kohden
47%
Molemmat joukkueet tekivät maalin
38%
Vähintään 3 maalia (Over 2.5)
33%
Clean sheetit
1.21
Kotimaalit / ottelu
0.94
Vierasmaali / ottelu
+29%
Kotihyökkäyksen etu
+22%
Kotipuolustuksen etu
+15%
Kokonaiskotietu
Maalit 1. puoliajalla (koko sarja)
61%
1 maali
22%
2 maalia
5%
3 maalia
1%
4 maalia
Maalit 2. puoliajalla (koko sarja)
73%
1 maali
38%
2 maalia
12%
3 maalia
3%
4 maalia

Keskinäiset ottelut

Edellinen kohtaaminen: Defensa y Justicia 0 - 0 - 1 Instituto. Maalien keskiarvo 2.00, molemmat joukkueet tekivät maalin 0% ottelua.

UKK

Milloin Defensa y Justicia ja Instituto pelaavat?

Defensa y Justicia kohtaa joukkueen Instituto 16. lokakuuta 2026 sarjassa Primera División stadionilla Estadio Norberto Tito Tomaghello. Tarkka alkamisaika omalla aikavyöhykkeelläsi näkyy ottelusivun yläosassa.

Mitä maalitilastot kertovat ennen ottelua Defensa y Justicia–Instituto?

Defensa y Justicia tekee keskimäärin 1,29 maalia ottelua kohden ja Instituto 1,29. Sarjan Primera División keskiarvo on 2,16 maalia, ja Over 2.5 toteutuu 38 prosentissa otteluista. BTTS toteutuu 54 prosentissa joukkueen Defensa y Justicia otteluista ja 46 prosentissa joukkueen Instituto otteluista.

Millainen on joukkueiden Defensa y Justicia ja Instituto nykyvire?

Viiden viimeisen ottelun perusteella Defensa y Justicia on saavuttanut 3 voittoa, 1 tasapeliä ja 1 tappiota (2,00 pistettä ottelua kohden). Instituto on saavuttanut 3 voittoa, 1 tasapeliä ja 1 tappiota (2,00 pistettä ottelua kohden).

Mistä löydän ottelun Defensa y Justicia–Instituto vihjeen ja kattavan analyysin?

Ottelutilastot ovat täällä julkisesti saatavilla; kattava vedonlyöntianalyysi ja suositeltu vihje löytyvät NoFluffPicks-sovelluksesta.