Dinamo Batumi - Saburtalo: ottelutilastot
Dinamo Batumi vs Saburtalo: vire, maalit ja tärkeimmät tilastot
Mikä tämä ottelu on
Dinamo Batumi pelasi Saburtalo-joukkuetta vastaan sarjassa Erovnuli Liga (Georgia). Ottelu pelattiin 9. syyskuuta 2026. Lopputulos: 2:0.
Nykyvire
Dinamo Batumi: 4-1-0, 2,60 pistettä ottelua kohden. Saburtalo: 2-0-3, 1,20 pistettä ottelua kohden.
Maalitilastot
Dinamo Batumi tekee 1,63 maalia ja päästää 1,33 maalia ottelua kohden. Saburtalo tekee 1,45 maalia ja päästää 1,14. Sarjan keskiarvo: 2,63 maalia.
BTTS ja Over/Under
BTTS: Dinamo Batumi 54 %, Saburtalo 55 %. Over 2.5: Dinamo Batumi 67 %, Saburtalo 50 %. Sarjataso: BTTS 57 %, Over 2.5 53 %.
xG, laukaukset ja pallonhallinta
xG ottelua kohden: Dinamo Batumi 1,34, Saburtalo 1,53. Laukaukset ottelua kohden: Dinamo Batumi 10,8, Saburtalo 11,4. Keskimääräinen pallonhallinta: Dinamo Batumi 55 %, Saburtalo 55 %.
Ensimmäinen ja toinen puoliaika
Dinamo Batumi: johto puoliajalla 58 %, toisen puoliajan maalit 0,50. Saburtalo: johto puoliajalla 41 %, toisen puoliajan maalit 0,68.
Maalit minuuteittain
Historiallisesti vahvin maalintekojakso on joukkueella Dinamo Batumi 0-15 (10) ja joukkueella Saburtalo 61-75 (7). Tämä on aiempien maalien jakauma, ei ennuste maalin syntyajasta.
Sarjan konteksti
Erovnuli Liga: 2,63 maalia ottelua kohden, BTTS 57 %, Over 2.5 53 %.
Keskinäiset ottelut
Ennen tätä ottelua tietokannassa oli saatavilla 6 aiempaa keskinäistä ottelua: 0-2-4. Maalien keskiarvo 2,17, BTTS 33 %.
Arkistoitu ottelua edeltävä analyysi
Tämä analyysi laadittiin ennen ottelun alkua. Johtopäätökset perustuvat vain ennen ottelua saatavilla olleisiin tietoihin eivätkä sisällä lopputulosta tai ottelun jälkeisiä tilastoja.
Ottelun yleisanalyysi
Dinamo Batumi lähtee otteluun viiden peräkkäisen voiton putkessa. Näissä otteluissa se on tehnyt 13 maalia ja päästänyt vain 2. Saburtalon vire on täysin päinvastainen: se on hävinnyt viisi viimeisintä otteluaan, tehnyt niissä vain 4 maalia ja päästänyt peräti 14. Kotikentällään Dinamo tekee keskimäärin 1,91 maalia ottelua kohden ja hallitsee palloa 56-prosenttisesti, kun taas Saburtalo häviää vierasotteluistaan 55 % eikä ole saavuttanut vieraissa ainuttakaan tasapeliä. Isännillä on myös parempi laukaisutehokkuus, 17 % vastaan 14 %, ja niiden viimeaikainen vire puhuu selvästi hallitun voiton puolesta. Vaikka Saburtalon keskimääräinen vierasotteluiden xG on 1,51, joukkueen heikko tämänhetkinen viimeistely ja puolustusongelmat heikentävät merkittävästi sen mahdollisuuksia saada pisteitä.
Katso tilastollinen yleiskatsausBTTS – tekevätkö molemmat joukkueet maalin?
BTTS ”ei” -vetoa (eli vähintään toinen joukkue jää ilman maalia) tukee ennen kaikkea Dinamo Batumin erittäin vahva tämänhetkinen puolustus: joukkue on päästänyt viidessä viime ottelussaan vain 2 maalia, keskimäärin 0,4 ottelua kohden, ja se on pitänyt maalinsa puhtaana 40 prosentissa koko kauden otteluista. Saburtalo on selvässä kriisissä: se on hävinnyt viisi viimeistä otteluaan ja tehnyt niissä vain 4 maalia, keskimäärin 0,8 maalia ottelua kohden. Kotijoukkue on voittanut kaikki viisi viimeistä otteluaan tehden 13 maalia, kun taas vastustajat ovat päästäneet kyseisellä ajanjaksolla peräti 14 maalia, joten todennäköisin vaihtoehto on Dinamon yksipuolinen voitto. Saburtalon kauden BTTS-prosentti on vain 45 %, ja Dinamon viidessä viime ottelussa molemmat joukkueet ovat onnistuneet maalinteossa vain 20 %:ssa otteluista. Vaikka Saburtalon xG viidessä viime ottelussa on 1,94, joukkueen heikko viimeistely ja kotijoukkueen puolustus pienentävät vieraiden maalinteon mahdollisuuksia.
Katso BTTS-tilastotOver/Under – maalianalyysi
Dinamo Batumi on erinomaisessa viiden voiton putkessa. Joukkue on tehnyt ottelua kohden keskimäärin 2,6 maalia ja päästänyt vain 0,4. Saburtalo on hävinnyt viisi viimeisintä otteluaan ja päästänyt tuona aikana peräti 2,8 maalia ottelua kohden, kun vastustajien keskimääräinen xG on ollut 1,71. Kotijoukkue luo keskimäärin 1,48 xG:tä, ja vieraiden puolustus päästää kauden aikana 1,46 xG:tä, mikä puoltaa vahvasti vähintään kahta Dinamon maalia. Yli 1,5 maalia on nähty 82 %:ssa Saburtalon otteluista ja 60 %:ssa Dinamon otteluista, joten yli 1,5 on vahvimmin perusteltu vaihtoehto vieraiden suhteellisen matalasta maaliodottamasta huolimatta.
Katso Over/Under-tilastotHT/FT – puoliaika- ja lopputulosskenaario
Dinamo Batumi on erinomaisessa vireessä: se on voittanut kaikki 5 viimeistä otteluaan tehden keskimäärin 2,6 maalia ja päästäen vain 0,4, kun taas Saburtalo on hävinnyt 5 ottelua 5:stä tehtyjen maalien keskiarvon ollessa 0,8 ja päästettyjen 2,8 maalia ottelua kohden. Kotijoukkue johti puoliajalla 50 %:ssa otteluistaan ja viimeisissä viidessä ottelussa 60 %:ssa, kun taas vierasjoukkue oli tässä jaksossa tauolla tappiolla peräti 80 %:ssa otteluistaan. Batumin puolustus on erityisen selvästi parempi ennen taukoa: joukkue päästää keskimäärin 0,1 maalia, kun taas Saburtalo päästää vierasotteluiden ensimmäisillä 45 minuutilla keskimäärin 1,0 maalia. Myös viimeaikainen vire toisella puoliajalla suosii kotijoukkuetta, joka ei ole päästänyt viidessä ottelussa tauon jälkeen ainuttakaan maalia, kun taas vastustajat ovat päästäneet keskimäärin 1,2. Vaikka kauden xG-lukemat ovat lähellä toisiaan, Dinamolla 1,48 ja Saburtalolla 1,51, tämänhetkinen tehokkuus ja vieraiden puolustuksen heikkous viittaavat vahvimmin siihen, että Batumi johtaa puoliajalla ja voittaa ottelun.
Katso ensimmäisen ja toisen puoliajan tilastotPuoliskoittain
Ottelutilastot
Otteluennakko— mitä kauden luvut kertovat?
Tämä joukkueprofiili perustuu kauden tietoihin ja vireeseen. Ottelun kulkutilastot näytetään vasta ottelun päätyttyä.
Joukkueiden tilastot— kumpi on tehokkaampi?
Molempien joukkueiden hyökkäyksen ja puolustuksen vertailu kuluvalla kaudella.
Laukausten laatu
| Dinamo Batumi | Saburtalo | |
|---|---|---|
| Tarkkuus (laukaukset maalia kohti) | 33% | 41% |
| Paikkojen laatu (xG/laukaus) | 0.12 | 0.13 |
| Viimeistely (maalit laukausta kohti maalia) | 0.47 | 0.31 |
Noin 0,08:n xG/laukaus tarkoittaa yleensä kaukolaukauksia; 0,15 tai enemmän yleensä boksipaikkoja. Tyyliluokitus perustuu pallonhallintaan, laukausten määrään ja tehokkuuteen.
* xG (odotetut maalit) kertoo, kuinka monta maalia joukkueen pitäisi tehdä paikoistaan. Jos toteutuneet maalit ylittävät xG:n, viimeistely on keskimääräistä parempaa; jos ne alittavat xG:n, paikkoja hukataan.
Joukkueen vire— kumpi on paremmassa vireessä?
Viisi viimeistä ottelua ja kauden tilasto kokonaisuutena sekä koti- ja vierasotteluissa.
Dinamo Batumi on 117 % parempi kategoriassa viiden viimeisen ottelun vire.
2.6 pistettä / ottelu - Dinamo Batumi · 1.2 pistettä / ottelu - Saburtalo
Maalit— miten joukkueet tekevät ja päästävät maaleja?
Molempien joukkueiden tekemien ja päästämien maalien määrät sekä Clean sheetien ja maaleitta jäämisen yleisyys.
Dinamo Batumi on 12 % parempi kategoriassa tehdyt maalit ottelua kohden.
1.63 maalia / ottelu - Dinamo Batumi · 1.45 maalia / ottelu - Saburtalo
Saburtalo on 17 % parempi kategoriassa päästetyt maalit ottelua kohden.
1.33 maalia / ottelu - Dinamo Batumi · 1.14 maalia / ottelu - Saburtalo
Dinamo Batumi tekee maalin 75 prosentissa otteluista (18 / 24 ottelua), kun taas Saburtalo pitää maalinsa puhtaana 32 prosentissa (7 / 22 ottelua).
Saburtalo tekee maalin 82 prosentissa otteluista (18 / 22 ottelua), kun taas Dinamo Batumi pitää maalinsa puhtaana 25 prosentissa (6 / 24 ottelua).
Kuinka usein tehdään vähintään...
Kuinka usein päästetään vähintään...
* Tilastot sisältävät molempien joukkueiden koti- ja vierasottelut kuluvalla kaudella.
Molemmat joukkueet tekivät maalin (BTTS)— kuinka usein molemmat joukkueet tekevät maalin?
Kuinka usein molempien joukkueiden otteluissa tehdään maaleja kummallekin puolelle verrattuna sarjan keskiarvoon.
Maalikuviot
BTTS ja maalimäärä
Maalimäärä (Over/Under)— kuinka usein näissä otteluissa ylitetään maalirajat?
Kuinka usein joukkueiden otteluissa ylitetään maalirajat koko ottelussa ja kummallakin puoliskolla.
Koko ottelu – joukkuevertailu (Over)
Over / Under - Dinamo Batumi
Over / Under - Saburtalo
1. puoliaika
2. puoliaika
Ottelun puoliskot— milloin joukkueet tekevät useammin maaleja?
Miten joukkueet jakavat suorituksensa ensimmäisen ja toisen puoliajan välillä: maalit, pisteet, nollapelit ja puoliaikatilanne.
Dinamo Batumi on 20 % parempi kategoriassa ensimmäisen puoliajan vire (puoliaikapisteet).
1.96 pistettä / ottelu - Dinamo Batumi · 1.64 pistettä / ottelu - Saburtalo
Ennen puoliaikaa (1. puoliaika)
Puoliajan jälkeen (2. puoliaika)
Dinamo Batumi — toisen puoliajan tulokset
Johtaa puoliajalla 58 prosentissa otteluista ja voittaa 46 prosentissa. Menettää johtoaseman toisinaan toisella puoliajalla.
Päästää 0.5 maalia enemmän ottelua kohden puoliajan jälkeen — puolustus heikkenee toisella puoliajalla.
Saburtalo — toisen puoliajan tulokset
Johtaa puoliajalla 41 prosentissa otteluista ja voittaa 50 prosentissa. Voittaa myös otteluita ilman johtoasemaa puoliajalla.
Puolustus pysyy vakaana koko ottelun ajan.
| 1. puoliaika | 2. puoliaika | |
|---|---|---|
| Pisteet ottelua kohden | 2.60 | 1.60 |
| Tehdyt maalit / ottelu | 1.8 | 0.4 |
| Päästetyt maalit / ottelu | 0.0 | 0.4 |
| Ottelun maalikeskiarvo | 1.8 | 0.8 |
| 1 maali | 80% | 60% |
| 2 maalia | 60% | 20% |
| 3 maalia | 40% | 0% |
| Nollapeli | 100% | 80% |
| Ei maalia | 20% | 60% |
| Maaliero | +9 | 0 |
| 1. puoliaika | 2. puoliaika | |
|---|---|---|
| Pisteet ottelua kohden | 1.00 | 1.80 |
| Tehdyt maalit / ottelu | 0.6 | 1.0 |
| Päästetyt maalit / ottelu | 1.0 | 1.0 |
| Ottelun maalikeskiarvo | 1.6 | 2.0 |
| 1 maali | 80% | 100% |
| 2 maalia | 40% | 60% |
| 3 maalia | 20% | 40% |
| Nollapeli | 40% | 20% |
| Ei maalia | 40% | 40% |
| Maaliero | -2 | 0 |
* Taulukoiden värit kuvaavat tapahtumien yleisyyttä: vihreä on yleinen, keltainen kohtalainen ja punainen harvinainen. Kyse on yleisyydestä, ei joukkuearviosta.
Maalit minuuteittain— milloin maaleja syntyy?
Ottelun vaiheet, joissa molemmat joukkueet tekevät ja päästävät useimmin maaleja.
Vaarallisimmillaan minuuteilla 0-15 (10 goals). Päästää eniten välillä 76-90 (9). Myöhäisten maalien tasapaino (76–90): -6 - myöhäiset vaiheet ovat heikkous.
Vaarallisimmillaan minuuteilla 61-75 (7 goals). Päästää eniten välillä 31-45 (7). Myöhäisten maalien tasapaino (76–90): -3 - myöhäiset vaiheet ovat heikkous.
* Jaksot 31–45 ja 76–90 sisältävät lisäajan maalit.
Muut joukkueindikaattorit— mitä xG, tehokkuus ja vire kertovat?
Nykykauden päättyneiden otteluiden perusteella tehty vertailu maalipaikkojen laadusta, tuloksista ja trendeistä.
Otteluprofiili
Dinamo Batumi
Saburtalo
* Arvioitu maalimäärä ja -jakauma, BTTS-arvio, 0–0-riski ja maalimäärä perustuvat molempien joukkueiden julkisiin kausikeskiarvoihin ja -frekvensseihin. Tämä on tilastollinen otteluprofiili, ei yksityisen mallin ennuste tai vetovihje. Muut indikaattorit kuvaavat kauden päättyneitä otteluita.
Sarjakonteksti— onko kyseessä runsasmaalisesti sarja?
Miten joukkueet vertautuvat Erovnuli Liga:n keskiarvoihin.
Joukkueet vs. sarja
| Dinamo Batumi | Liga | Saburtalo | |
|---|---|---|---|
| Ottelun maalikeskiarvo | ▲ 2.96 | 2.63 | • 2.59 |
| Molemmat joukkueet tekivät maalin | ▼ 54% | 57% | ▼ 55% |
| Vähintään 3 maalia (Over 2.5) | ▲ 67% | 53% | ▼ 50% |
| Clean sheetit | • 25% | 26% | ▲ 32% |
| Maali ennen puoliaikaa | ▲ 79% | 67% | ▲ 77% |
| Maali puoliajan jälkeen | ▲ 79% | 73% | • 73% |
^ vihreä = yli sarjan keskiarvon, ˇ punainen = alle sarjan keskiarvon. Tämä näyttää eron suunnan, ei joukkuearviota.
Kokoonpanot ja pelaajatapahtumat
Vahvistetut avauskokoonpanot, vaihtopelaajat ja tähän otteluun kirjatut pelaajatapahtumat.
Kotijoukkue
Avauskokoonpano
Vierasjoukkue
Avauskokoonpano
Ottelun tapahtumat
Maalit, kortit ja vaihdot aikajärjestyksessä.
Erotuomari ja valmentajat
Avaa kausiprofiilit ja vertaa ottelutilastoja, maaleja ja kurinpitotrendejä.
Keskinäiset ottelut
Viimeisimmät kohtaamiset (6): Dinamo Batumi 0 - 2 - 4 Saburtalo. Maalien keskiarvo 2.17, molemmat joukkueet tekivät maalin 33% ottelua.
UKK
Mikä oli ottelun Dinamo Batumi–Saburtalo tulos?
Sarjan Erovnuli Liga ottelu päättyi Dinamo Batumi 2:0 Saburtalo. Tältä sivulta löytyvät ottelun täydelliset tilastot, puoliaikakohtainen erittely ja keskinäiset ottelut.
Millaiset ovat joukkueiden Dinamo Batumi ja Saburtalo keskinäiset tilastot?
6 viimeisessä keskinäisessä ottelussa Dinamo Batumi voitti 0, Saburtalo voitti 4 ja 2 päättyi tasan. Näissä otteluissa tehtiin keskimäärin 2,17 maalia, ja molemmat joukkueet tekivät maalin 33 prosentissa otteluista.
Mitä maalitilastot kertovat ennen ottelua Dinamo Batumi–Saburtalo?
Dinamo Batumi tekee keskimäärin 1,63 maalia ottelua kohden ja Saburtalo 1,45. Sarjan Erovnuli Liga keskiarvo on 2,63 maalia, ja Over 2.5 toteutuu 53 prosentissa otteluista. BTTS toteutuu 54 prosentissa joukkueen Dinamo Batumi otteluista ja 55 prosentissa joukkueen Saburtalo otteluista.
Millainen on joukkueiden Dinamo Batumi ja Saburtalo nykyvire?
Viiden viimeisen ottelun perusteella Dinamo Batumi on saavuttanut 4 voittoa, 1 tasapeliä ja 0 tappiota (2,60 pistettä ottelua kohden). Saburtalo on saavuttanut 2 voittoa, 0 tasapeliä ja 3 tappiota (1,20 pistettä ottelua kohden).
Mistä löydän ottelun Dinamo Batumi–Saburtalo vihjeen ja kattavan analyysin?
Ottelutilastot ovat täällä julkisesti saatavilla; kattava vedonlyöntianalyysi ja suositeltu vihje löytyvät NoFluffPicks-sovelluksesta.


