Norja - First DivisionEgersund IdrettsparkenTiedot päivitetty 15. lokakuuta 2026

Egersund - Sogndal: ottelutilastot

Perustelut:

Täysi analyysi ja pick sovelluksessa

Katso tämän ottelun vedonlyöntianalyysi, pick, Value Bet ja täydet perustelut.

Katso analyysi ja pick

Egersund vs Sogndal: vire, maalit ja tärkeimmät tilastot

Mikä tämä ottelu on

Egersund kohtaa Sogndal-joukkueen sarjassa First Division (Norja). Ottelu pelataan 18. lokakuuta 2026. Pelipaikka: Egersund Idrettsparken.

Nykyvire

Egersund: 1-2-2, 1,00 pistettä ottelua kohden. Sogndal: 0-1-4, 0,20 pistettä ottelua kohden.

Maalitilastot

Egersund tekee 1,56 maalia ja päästää 2,00 maalia ottelua kohden. Sogndal tekee 1,63 maalia ja päästää 2,29. Sarjan keskiarvo: 3,85 maalia.

BTTS ja Over/Under

BTTS: Egersund 52 %, Sogndal 67 %. Over 2.5: Egersund 72 %, Sogndal 75 %. Sarjataso: BTTS 65 %, Over 2.5 72 %.

xG, laukaukset ja pallonhallinta

xG ottelua kohden: Egersund 1,41, Sogndal 1,61. Laukaukset ottelua kohden: Egersund 11,3, Sogndal 13,7. Keskimääräinen pallonhallinta: Egersund 51 %, Sogndal 45 %.

Ensimmäinen ja toinen puoliaika

Egersund: johto puoliajalla 40 %, toisen puoliajan maalit 0,76. Sogndal: johto puoliajalla 29 %, toisen puoliajan maalit 0,92.

Maalit minuuteittain

Historiallisesti vahvin maalintekojakso on joukkueella Egersund 31-45+ (10) ja joukkueella Sogndal 76-90+ (12). Tämä on aiempien maalien jakauma, ei ennuste maalin syntyajasta.

Sarjan konteksti

First Division: 3,85 maalia ottelua kohden, BTTS 65 %, Over 2.5 72 %.

Keskinäiset ottelut

Ennen tätä ottelua tietokannassa oli saatavilla 3 aiempaa keskinäistä ottelua: 1-0-2. Maalien keskiarvo 3,00, BTTS 33 %.

Ennen ottelua

1X2-kertoimet

(1.99)
(3.95)
(2.90)

Otteluennakko— mitä kauden luvut kertovat?

Tämä joukkueprofiili perustuu kauden tietoihin ja vireeseen. Ottelun kulkutilastot näytetään vasta ottelun päätyttyä.

1.56Tehdyt maalit / ottelu1.63
EgersundSogndal
2Päästetyt maalit / ottelu2.29
EgersundSogndal
51%Keskimääräinen pallonhallinta45%
EgersundSogndal
4.04Laukaukset maalia kohti / ottelu4.08
EgersundSogndal

Joukkueiden tilastot— kumpi on tehokkaampi?

Molempien joukkueiden hyökkäyksen ja puolustuksen vertailu kuluvalla kaudella.

11.32Laukaukset ottelua kohden13.67
EgersundSogndal
4.04Laukaukset maalia kohti4.08
EgersundSogndal
13.8%Laukausten tehokkuus11.9%
EgersundSogndal
51%Pallonhallinta45%
EgersundSogndal
1.41Tehty xG1.61
EgersundSogndal
1.5Päästetty xG1.99
EgersundSogndal

Laukausten laatu

Egersund: Tehokas viimeistelySogndal: Tasapainoinen
EgersundSogndal
Tarkkuus (laukaukset maalia kohti)36%30%
Paikkojen laatu (xG/laukaus)0.120.12
Viimeistely (maalit laukausta kohti maalia)0.390.40

Noin 0,08:n xG/laukaus tarkoittaa yleensä kaukolaukauksia; 0,15 tai enemmän yleensä boksipaikkoja. Tyyliluokitus perustuu pallonhallintaan, laukausten määrään ja tehokkuuteen.

* xG (odotetut maalit) kertoo, kuinka monta maalia joukkueen pitäisi tehdä paikoistaan. Jos toteutuneet maalit ylittävät xG:n, viimeistely on keskimääräistä parempaa; jos ne alittavat xG:n, paikkoja hukataan.

Joukkueen vire— kumpi on paremmassa vireessä?

Viisi viimeistä ottelua ja kauden tilasto kokonaisuutena sekä koti- ja vierasotteluissa.

Egersund on 400 % parempi kategoriassa viiden viimeisen ottelun vire.

1 pistettä / ottelu - Egersund · 0.2 pistettä / ottelu - Sogndal

Egersund
DDLLW
Kauden tulosjakauma
36% W20% D44% L
Kausi (V-T-H)
9-5-11
1.28 pistettä / ottelu · maaliero -11
Viimeiset 5 (V-T-H)
1-2-2
1.00 pistettä / ottelu
Saldo kotona (W-D-L)
7-3-3
Viimeiset 5 kotona
2-2-1
WLDDW
Viimeiset 5 ottelua – keskiarvot
Tehdyt maalit: 1.2Päästetyt maalit: 2.6xG: 1.31Vastustajan xG: 1.62BTTS: 80%Over 2.5: 60%
Sogndal
LLDLL
Ei voittoa viidessä viimeisessä ottelussa
Kauden tulosjakauma
25% W21% D54% L
Kausi (V-T-H)
6-5-13
0.96 pistettä / ottelu · maaliero -16
Viimeiset 5 (V-T-H)
0-1-4
0.20 pistettä / ottelu
Saldo vieraissa (W-D-L)
1-3-9
Viimeiset 5 vieraissa
0-1-4
LDLLL
Viimeiset 5 ottelua – keskiarvot
Tehdyt maalit: 1.0Päästetyt maalit: 2.0xG: 1.21Vastustajan xG: 2.10BTTS: 80%Over 2.5: 60%

Maalit— miten joukkueet tekevät ja päästävät maaleja?

Molempien joukkueiden tekemien ja päästämien maalien määrät sekä Clean sheetien ja maaleitta jäämisen yleisyys.

Egersund on 15 % parempi kategoriassa päästetyt maalit ottelua kohden.

2 maalia / ottelu - Egersund · 2.29 maalia / ottelu - Sogndal

Egersund:n maalintekoprofiili: erittäin vahva

Egersund tekee maalin 76 prosentissa otteluista (19 / 25 ottelua), kun taas Sogndal pitää maalinsa puhtaana 8 prosentissa (2 / 24 ottelua).

Sogndal:n maalintekoprofiili: erittäin vahva

Sogndal tekee maalin 75 prosentissa otteluista (18 / 24 ottelua), kun taas Egersund pitää maalinsa puhtaana 28 prosentissa (7 / 25 ottelua).

39Tehdyt maalit (kausi)39
EgersundSogndal
50Päästetyt maalit (kausi)55
EgersundSogndal
3.56Ottelun maalikeskiarvo3.92
EgersundSogndal
6Tehdyt maalit (viimeiset 5)5
EgersundSogndal
13Päästetyt maalit (viimeiset 5)10
EgersundSogndal

Kuinka usein tehdään vähintään...

76%1 maali75%
EgersundSogndal
48%2 maalia54%
EgersundSogndal
24%3 maalia21%
EgersundSogndal
4%4 maalia8%
EgersundSogndal

Kuinka usein päästetään vähintään...

72%1 maali92%
EgersundSogndal
52%2 maalia83%
EgersundSogndal
40%3 maalia38%
EgersundSogndal
24%4 maalia13%
EgersundSogndal

* Tilastot sisältävät molempien joukkueiden koti- ja vierasottelut kuluvalla kaudella.

Molemmat joukkueet tekivät maalin (BTTS)— kuinka usein molemmat joukkueet tekevät maalin?

Kuinka usein molempien joukkueiden otteluissa tehdään maaleja kummallekin puolelle verrattuna sarjan keskiarvoon.

Maalikuviot

16%BTTS puoliajalla29%
EgersundSogndal
12%BTTS molemmilla puoliskoilla13%
EgersundSogndal
32%Maali molemmilla puoliskoilla33%
EgersundSogndal

BTTS ja maalimäärä

44%Vähintään 3 maalia ja BTTS63%
EgersundSogndal
28%Vähintään 3 maalia ilman BTTS:ää13%
EgersundSogndal
80%BTTS – viimeiset 580%
EgersundSogndal

Maalimäärä (Over/Under)— kuinka usein näissä otteluissa ylitetään maalirajat?

Kuinka usein joukkueiden otteluissa ylitetään maalirajat koko ottelussa ja kummallakin puoliskolla.

1. puoliaika

84%Vähintään 1 maali ennen puoliaikaa88%
EgersundSogndal
60%Vähintään 2 maalia ennen puoliaikaa50%
EgersundSogndal
20%Vähintään 3 maalia ennen puoliaikaa33%
EgersundSogndal

2. puoliaika

88%Vähintään 1 maali puoliajan jälkeen96%
EgersundSogndal
56%Vähintään 2 maalia puoliajan jälkeen58%
EgersundSogndal
28%Vähintään 3 maalia puoliajan jälkeen25%
EgersundSogndal

Ottelun puoliskot— milloin joukkueet tekevät useammin maaleja?

Miten joukkueet jakavat suorituksensa ensimmäisen ja toisen puoliajan välillä: maalit, pisteet, nollapelit ja puoliaikatilanne.

Egersund on 35 % parempi kategoriassa ensimmäisen puoliajan vire (puoliaikapisteet).

1.4 pistettä / ottelu - Egersund · 1.04 pistettä / ottelu - Sogndal

Egersund — puoliaikatilanne
40% johdossa20% tasatilanteessa40% häviöllä
Sogndal — puoliaikatilanne
29% johdossa17% tasatilanteessa54% häviöllä

Ennen puoliaikaa (1. puoliaika)

1.4Pisteet ottelua kohden (1. puoliaika)1.04
EgersundSogndal
0.8Tehdyt maalit (1. puoliaika)0.71
EgersundSogndal
0.92Päästetyt maalit (1. puoliaika)1.21
EgersundSogndal
1.72Maalien keskiarvo (1. puoliaika)1.92
EgersundSogndal
52%Nollapeli ennen puoliaikaa33%
EgersundSogndal
48%Ei maalia ennen puoliaikaa50%
EgersundSogndal

Puoliajan jälkeen (2. puoliaika)

1.2Pisteet ottelua kohden (2. puoliaika)1.08
EgersundSogndal
0.76Tehdyt maalit (2. puoliaika)0.92
EgersundSogndal
1.08Päästetyt maalit (2. puoliaika)1.08
EgersundSogndal
1.84Maalien keskiarvo (2. puoliaika)2
EgersundSogndal
32%Nollapeli puoliajan jälkeen21%
EgersundSogndal
44%Ei maalia puoliajan jälkeen42%
EgersundSogndal

Egersund — toisen puoliajan tulokset

28% W36% D36% L
35
Puoliaikapisteet
20
Puoliajan maalit
-3
Maaliero (1. puoliaika)
30
Toisen puoliajan pisteet
-8
Maaliero (2. puoliaika)
1.40
PPG ennen puoliaikaa
Johdon pitäminen90%

Johtaa puoliajalla 40 prosentissa otteluista ja voittaa 36 prosentissa. Säilyttää johtoaseman yleensä loppuun asti.

Puolustus puoliajan jälkeen+0.2

Päästää 0.2 maalia enemmän ottelua kohden puoliajan jälkeen — puolustus heikkenee toisella puoliajalla.

Sogndal — toisen puoliajan tulokset

25% W33% D42% L
25
Puoliaikapisteet
17
Puoliajan maalit
-12
Maaliero (1. puoliaika)
26
Toisen puoliajan pisteet
-4
Maaliero (2. puoliaika)
1.04
PPG ennen puoliaikaa
Johdon pitäminen86%

Johtaa puoliajalla 29 prosentissa otteluista ja voittaa 25 prosentissa. Säilyttää johtoaseman yleensä loppuun asti.

Puolustus puoliajan jälkeen-0.1

Puolustus pysyy vakaana koko ottelun ajan.

Egersund — viisi viimeistä ottelua puoliajoittain
1. puoliaika2. puoliaika
Pisteet ottelua kohden1.800.20
Tehdyt maalit / ottelu1.00.2
Päästetyt maalit / ottelu1.01.6
Ottelun maalikeskiarvo2.01.8
1 maali100%100%
2 maalia60%60%
3 maalia40%20%
Nollapeli60%0%
Ei maalia20%80%
Maaliero0-7
Puoliaika: 60% johdossa - 0% tasatilanteessa - 40% häviöllä
2. puoliaika: 0% voitto - 20% tasatilanteessa - 80% tappio
BTTS puoliajalla (viimeiset 5): 20% - Puoliajan maalit yhteensä: 5
Sogndal — viisi viimeistä ottelua puoliajoittain
1. puoliaika2. puoliaika
Pisteet ottelua kohden0.400.60
Tehdyt maalit / ottelu0.20.8
Päästetyt maalit / ottelu0.81.2
Ottelun maalikeskiarvo1.02.0
1 maali60%100%
2 maalia20%80%
3 maalia20%20%
Nollapeli40%0%
Ei maalia80%20%
Maaliero-3-2
Puoliaika: 0% johdossa - 40% tasatilanteessa - 60% häviöllä
2. puoliaika: 0% voitto - 60% tasatilanteessa - 40% tappio
BTTS puoliajalla (viimeiset 5): 20% - Puoliajan maalit yhteensä: 1

* Taulukoiden värit kuvaavat tapahtumien yleisyyttä: vihreä on yleinen, keltainen kohtalainen ja punainen harvinainen. Kyse on yleisyydestä, ei joukkuearviosta.

Maalit minuuteittain— milloin maaleja syntyy?

Ottelun vaiheet, joissa molemmat joukkueet tekevät ja päästävät useimmin maaleja.

Egersund
TehdytPäästetyt
5
7
0-15
5
6
16-30
10
10
31-45
8
9
46-60
4
5
61-75
7
13
76-90

Vaarallisimmillaan minuuteilla 31-45 (10 goals). Päästää eniten välillä 76-90 (13). Myöhäisten maalien tasapaino (76–90): -6 - myöhäiset vaiheet ovat heikkous.

Sogndal
TehdytPäästetyt
4
13
0-15
7
9
16-30
6
7
31-45
4
11
46-60
6
4
61-75
12
11
76-90

Vaarallisimmillaan minuuteilla 76-90 (12 goals). Päästää eniten välillä 0-15 (13). Myöhäisten maalien tasapaino (76–90): +1 - voittaa myöhäiset vaiheet.

* Jaksot 31–45 ja 76–90 sisältävät lisäajan maalit.

Muut joukkueindikaattorit— mitä xG, tehokkuus ja vire kertovat?

Nykykauden päättyneiden otteluiden perusteella tehty vertailu maalipaikkojen laadusta, tuloksista ja trendeistä.

Otteluprofiili

3.74
Arvioidut maalit
hyökkäys vs. vastustajan puolustus
1.9 : 1.8
Arvioitu maalijakauma
koti : vieras
97%
Tahti vs. sarja
100 % = sarjan keskiarvo
60%
Molemmat joukkueet tekivät maalin (BTTS)
molempien joukkueiden kausikeskiarvo
-20%
Derbyvaikutus
H2H-maalit vs. tyypilliset ottelut
57%
BTTS-arvio
molempien joukkueiden maalintekotiheyden perusteella
6%
0–0-riski
noin yksi 17 ottelusta
2-3
Yleisin maalimäärä
hyökkäys vs. puolustus molemmilla puolilla

Egersund

Nett xG -tasapaino
Luotujen ja sallittujen maalipaikkojen laadun ero ottelua kohden.
-0.09
Tulokset verrattuna xG:hen
Toteutuneen maalieron ja xG:n ehdottaman maalieron välinen ero.
-0.35
Pisteet verrattuna peliesitykseen
Kerättyjen pisteiden vertailu joukkueen maalieron perusteella odotettuihin pisteisiin.
+3.6 pist.
Viimeistelytehokkuus
Muutaako joukkue maalipaikat maaleiksi? Positiivinen arvo tarkoittaa, että maaleja syntyy enemmän kuin maalipaikkojen laatu ennustaa.
+0.15
Puolustustehokkuus
Pelastavatko puolustus tai maalivahti joukkueen? Positiivinen arvo tarkoittaa, että joukkue päästää vähemmän maaleja kuin sallitut paikat ennustavat.
-0.50
Hyökkäys vs. sarja
Kuinka paljon joukkue tekee maaleja verrattuna sarjan keskiarvoon tässä roolissa. 120 % tarkoittaa 20 % yli keskiarvon.
73%
Puolustus vs. sarja
Kuinka paljon joukkue päästää maaleja verrattuna sarjan keskiarvoon. 80 % tarkoittaa 20 % vähemmän päästettyjä maaleja.
118%
Vireen trendi
Vertaa viiden viimeisen ottelun pisteitä koko kauden keskiarvoon.
-0.28
Vahvempi toinen puoliaika?
Kuinka paljon enemmän joukkue tekee maaleja puoliajan jälkeen kuin ennen sitä.
-0.0
Myöhäiset maalit
18 prosenttia joukkueen maaleista syntyy minuuteilla 76–90. Vertailun vuoksi 13 prosenttia syntyy ensimmäisten 15 minuutin aikana.
18%

Sogndal

Nett xG -tasapaino
Luotujen ja sallittujen maalipaikkojen laadun ero ottelua kohden.
-0.38
Tulokset verrattuna xG:hen
Toteutuneen maalieron ja xG:n ehdottaman maalieron välinen ero.
-0.28
Pisteet verrattuna peliesitykseen
Kerättyjen pisteiden vertailu joukkueen maalieron perusteella odotettuihin pisteisiin.
-1.1 pist.
Viimeistelytehokkuus
Muutaako joukkue maalipaikat maaleiksi? Positiivinen arvo tarkoittaa, että maaleja syntyy enemmän kuin maalipaikkojen laatu ennustaa.
+0.02
Puolustustehokkuus
Pelastavatko puolustus tai maalivahti joukkueen? Positiivinen arvo tarkoittaa, että joukkue päästää vähemmän maaleja kuin sallitut paikat ennustavat.
-0.30
Hyökkäys vs. sarja
Kuinka paljon joukkue tekee maaleja verrattuna sarjan keskiarvoon tässä roolissa. 120 % tarkoittaa 20 % yli keskiarvon.
96%
Puolustus vs. sarja
Kuinka paljon joukkue päästää maaleja verrattuna sarjan keskiarvoon. 80 % tarkoittaa 20 % vähemmän päästettyjä maaleja.
107%
Vireen trendi
Vertaa viiden viimeisen ottelun pisteitä koko kauden keskiarvoon.
-0.76
Vahvempi toinen puoliaika?
Kuinka paljon enemmän joukkue tekee maaleja puoliajan jälkeen kuin ennen sitä.
+0.2
Myöhäiset maalit
31 prosenttia joukkueen maaleista syntyy minuuteilla 76–90. Vertailun vuoksi 10 prosenttia syntyy ensimmäisten 15 minuutin aikana.
31%

* Arvioitu maalimäärä ja -jakauma, BTTS-arvio, 0–0-riski ja maalimäärä perustuvat molempien joukkueiden julkisiin kausikeskiarvoihin ja -frekvensseihin. Tämä on tilastollinen otteluprofiili, ei yksityisen mallin ennuste tai vetovihje. Muut indikaattorit kuvaavat kauden päättyneitä otteluita.

Sarjakonteksti— onko kyseessä runsasmaalisesti sarja?

Miten joukkueet vertautuvat First Division:n keskiarvoihin.

Joukkueet vs. sarja

EgersundLigaSogndal
Ottelun maalikeskiarvo▼ 3.563.85• 3.92
Molemmat joukkueet tekivät maalin▼ 52%65%▲ 67%
Vähintään 3 maalia (Over 2.5)• 72%72%▲ 75%
Clean sheetit▲ 28%18%▼ 8%
Maali ennen puoliaikaa▲ 84%78%▲ 88%
Maali puoliajan jälkeen▼ 88%90%▲ 96%

^ vihreä = yli sarjan keskiarvon, ˇ punainen = alle sarjan keskiarvon. Tämä näyttää eron suunnan, ei joukkuearviota.

3.85
Maalien keskiarvo ottelua kohden
65%
Molemmat joukkueet tekivät maalin
72%
Vähintään 3 maalia (Over 2.5)
18%
Clean sheetit
2.15
Kotimaalit / ottelu
1.70
Vierasmaali / ottelu
+26%
Kotihyökkäyksen etu
+21%
Kotipuolustuksen etu
+17%
Kokonaiskotietu
Maalit 1. puoliajalla (koko sarja)
78%
1 maali
49%
2 maalia
28%
3 maalia
10%
4 maalia
Maalit 2. puoliajalla (koko sarja)
90%
1 maali
64%
2 maalia
35%
3 maalia
17%
4 maalia

Keskinäiset ottelut

Viimeisimmät kohtaamiset (3): Egersund 1 - 0 - 2 Sogndal. Maalien keskiarvo 3.00, molemmat joukkueet tekivät maalin 33% ottelua.

Sogndal
4 : 2
Egersund
Sogndal Fotball
0 : 1
Egersunds IK
Egersunds IK
0 : 2
Sogndal Fotball

UKK

Milloin Egersund ja Sogndal pelaavat?

Egersund kohtaa joukkueen Sogndal 18. lokakuuta 2026 sarjassa First Division stadionilla Egersund Idrettsparken. Tarkka alkamisaika omalla aikavyöhykkeelläsi näkyy ottelusivun yläosassa.

Millaiset ovat joukkueiden Egersund ja Sogndal keskinäiset tilastot?

3 viimeisessä keskinäisessä ottelussa Egersund voitti 1, Sogndal voitti 2 ja 0 päättyi tasan. Näissä otteluissa tehtiin keskimäärin 3,00 maalia, ja molemmat joukkueet tekivät maalin 33 prosentissa otteluista.

Mitä maalitilastot kertovat ennen ottelua Egersund–Sogndal?

Egersund tekee keskimäärin 1,56 maalia ottelua kohden ja Sogndal 1,63. Sarjan First Division keskiarvo on 3,85 maalia, ja Over 2.5 toteutuu 72 prosentissa otteluista. BTTS toteutuu 52 prosentissa joukkueen Egersund otteluista ja 67 prosentissa joukkueen Sogndal otteluista.

Millainen on joukkueiden Egersund ja Sogndal nykyvire?

Viiden viimeisen ottelun perusteella Egersund on saavuttanut 1 voittoa, 2 tasapeliä ja 2 tappiota (1,00 pistettä ottelua kohden). Sogndal on saavuttanut 0 voittoa, 1 tasapeliä ja 4 tappiota (0,20 pistettä ottelua kohden).

Mistä löydän ottelun Egersund–Sogndal vihjeen ja kattavan analyysin?

Vertaa tällä sivulla ottelun Egersund–Sogndal taustalla olevia lukuja. Avaa NoFluffPicks-sovellus vedonlyöntianalyysiä, vihjettä, Value Bet -kohdetta ja sen perusteluja varten.