Escorpiones Belén - Deportivo Saprissa: ottelutilastot
Escorpiones Belén vs Deportivo Saprissa: vire, maalit ja tärkeimmät tilastot
Mikä tämä ottelu on
Escorpiones Belén pelasi Deportivo Saprissa-joukkuetta vastaan sarjassa Primera División FPD (Costa Rica). Ottelu pelattiin 11. lokakuuta 2026. Pelipaikka: Estadio Edgardo Baltodano Briceño. Lopputulos: 1:0.
Nykyvire
Escorpiones Belén: 0-0-5, 0,00 pistettä ottelua kohden. Deportivo Saprissa: 3-0-2, 1,80 pistettä ottelua kohden.
Maalitilastot
Escorpiones Belén tekee 0,67 maalia ja päästää 1,67 maalia ottelua kohden. Deportivo Saprissa tekee 2,22 maalia ja päästää 1,11. Sarjan keskiarvo: 2,51 maalia.
BTTS ja Over/Under
BTTS: Escorpiones Belén 33 %, Deportivo Saprissa 56 %. Over 2.5: Escorpiones Belén 44 %, Deportivo Saprissa 56 %. Sarjataso: BTTS 49 %, Over 2.5 41 %.
xG, laukaukset ja pallonhallinta
xG ottelua kohden: Escorpiones Belén 1,23, Deportivo Saprissa 1,78. Laukaukset ottelua kohden: Escorpiones Belén 9,2, Deportivo Saprissa 14,3. Keskimääräinen pallonhallinta: Escorpiones Belén 39 %, Deportivo Saprissa 49 %.
Ensimmäinen ja toinen puoliaika
Escorpiones Belén: johto puoliajalla 0 %, toisen puoliajan maalit 0,22. Deportivo Saprissa: johto puoliajalla 56 %, toisen puoliajan maalit 1,44.
Maalit minuuteittain
Historiallisesti vahvin maalintekojakso on joukkueella Escorpiones Belén 0-15 (3) ja joukkueella Deportivo Saprissa 61-75 (5). Tämä on aiempien maalien jakauma, ei ennuste maalin syntyajasta.
Sarjan konteksti
Primera División FPD: 2,51 maalia ottelua kohden, BTTS 49 %, Over 2.5 41 %.
Keskinäiset ottelut
Ennen tätä ottelua tietokannassa oli saatavilla 1 aiempaa keskinäistä ottelua: 0-0-1. Maalien keskiarvo 3,00, BTTS 100 %.
Arkistoitu ottelua edeltävä analyysi
Tämä analyysi laadittiin ennen ottelun alkua. Johtopäätökset perustuvat vain ennen ottelua saatavilla olleisiin tietoihin eivätkä sisällä lopputulosta tai ottelun jälkeisiä tilastoja.
Ottelun yleisanalyysi
Deportivo Saprissaa pidetään ennakkosuosikkina: se on voittanut kauden yhdeksästä ottelusta 7, kun taas Escorpiones Belén on saanut tililleen vain yhden voiton ja hävinnyt kaikki viisi viimeisintä otteluaan. Kotikentällään isännät tekevät keskimäärin vain 0,25 maalia, eivätkä ole onnistuneet maalinteossa 75 prosentissa otteluistaan. Vierasjoukkue puolestaan tekee vieraissa keskimäärin 1,5 maalia ottelua kohden. Saprissan etu näkyy myös laukaisutarkkuudessa: sen laukauksista 13 % päätyy maalia kohti, kun isäntien vastaava lukema on 3 %. Lisäksi Saprissa laukoo keskimäärin 5 kertaa maalia kohti, isännät vain 3 kertaa. Escorpiones päästää kotonaan keskimäärin 2 maalia ja antaa vastustajille maalipaikkoja 1,94 xG:n edestä, mikä tarjoaa vieraille tilaisuuden murtaa sen puolustus. Vihjeeseen liittyy silti epävarmuutta, sillä Saprissa on päästänyt 9 maalia viidessä viime ottelussaan ja hävinnyt puolet tähänastisista vierasotteluistaan.
Katso tilastollinen yleiskatsausBTTS – tekevätkö molemmat joukkueet maalin?
Vahvin signaali sitä vastaan, että molemmat joukkueet tekevät maalin, on Escorpiones Belénin viimeaikainen vire: joukkue on tehnyt viidessä ottelussa vain 2 maalia eli keskimäärin 0,4 maalia ottelua kohden. Deportivo Saprissa on pitänyt maalinsa puhtaana 50 %:ssa kauden otteluista, mikä kasvattaa entisestään riskiä, etteivät kotijoukkueen pelaajat osu maaliin. Toisaalta kotijoukkueen kauden maalimäärän keskiarvo on 2,8 ja xG 2,05, kun taas vieraat ovat päästäneet viime aikoina keskimäärin 1,8 maalia, joten BTTS: Ei -vaihtoehdolla on vain pieni etu. Saprissa on tehnyt viidessä viime ottelussaan keskimäärin 2,0 maalia, kun taas Escorpiones on päästänyt 2,2 maalia ottelua kohden. Siksi todennäköisempi syy siihen, ettei BTTS-tulos toteudu, on kotijoukkueen tehottomuus eikä maaliton ottelu.
Katso BTTS-tilastotOver/Under – maalianalyysi
Escorpiones Belénin otteluissa on tehty vähintään 2 maalia 100 %:ssa otteluista, kun taas Deportivo Saprissan otteluissa vastaava osuus on ollut 75 %, mikä puhuu vahvasti yli 1,5 maalin puolesta. Viimeisissä 5 ottelussaan kotijoukkue on päästänyt keskimäärin 2,2 maalia, kun taas vierasjoukkue on tehnyt 2,0 maalia, joten suurin maalintekouhka kohdistuu Saprissaan. Escorpiones on kuitenkin tehnyt tällä ajanjaksolla vain 0,4 maalia ottelua kohden, vaikka joukkueen keskimääräinen xG on ollut 1,35, joten sen panokseen tuloksen kannalta kannattaa suhtautua varovaisemmin. Arvioitu maalimäärä 2,9 puoltaa yli 1,5 maalia, kun taas 2,5 maalin linja on epävarmempi: kotijoukkueen otteluista sen ylitti 80 %, mutta vierasjoukkueen otteluista vain 25 %.
Katso Over/Under-tilastotHT/FT – puoliaika- ja lopputulosskenaario
Viidessä viime ottelussaan Escorpiones Belén on hävinnyt kaikki viisi ottelua ja tehnyt keskimäärin 0,4 maalia, kun taas Deportivo Saprissa on tehnyt keskimäärin 2,0 maalia ja voittanut kaksi ottelua. Vierasjoukkue johti tauolla kolmessa näistä viidestä ottelusta, ja kotijoukkue oli tappiolla kolmessa viidestä eikä tehnyt maaliakaan ennen taukoa neljässä viidestä ottelusta. Tämä puoltaa Saprissan aikaista johtoa. Tauon jälkeen Escorpiones on tehnyt viime aikoina keskimäärin vain 0,2 maalia ja päästänyt 1,4, joten mahdollisen takaa-ajoaseman kiriminen vaikuttaa epätodennäköisemmältä kuin vierasjoukkueen voitto. Ennustetta heikentävät kuitenkin kotijoukkueen kotiottelutilastot: se on voittanut kaikki viisi otteluaan kotona ja yltänyt keskimäärin 2,05 xG:hen. Siksi Saprissan taukojohto ja voitto 90 minuutin jälkeen on todennäköisin, mutta ei varma valinta.
Katso ensimmäisen ja toisen puoliajan tilastotPuoliskoittain
Ottelutilastot
Otteluennakko— mitä kauden luvut kertovat?
Tämä joukkueprofiili perustuu kauden tietoihin ja vireeseen. Ottelun kulkutilastot näytetään vasta ottelun päätyttyä.
Joukkueiden tilastot— kumpi on tehokkaampi?
Molempien joukkueiden hyökkäyksen ja puolustuksen vertailu kuluvalla kaudella.
Laukausten laatu
| Escorpiones Belén | Deportivo Saprissa | |
|---|---|---|
| Tarkkuus (laukaukset maalia kohti) | 25% | 41% |
| Paikkojen laatu (xG/laukaus) | 0.13 | 0.12 |
| Viimeistely (maalit laukausta kohti maalia) | 0.29 | 0.38 |
Noin 0,08:n xG/laukaus tarkoittaa yleensä kaukolaukauksia; 0,15 tai enemmän yleensä boksipaikkoja. Tyyliluokitus perustuu pallonhallintaan, laukausten määrään ja tehokkuuteen.
* xG (odotetut maalit) kertoo, kuinka monta maalia joukkueen pitäisi tehdä paikoistaan. Jos toteutuneet maalit ylittävät xG:n, viimeistely on keskimääräistä parempaa; jos ne alittavat xG:n, paikkoja hukataan.
Joukkueen vire— kumpi on paremmassa vireessä?
Viisi viimeistä ottelua ja kauden tilasto kokonaisuutena sekä koti- ja vierasotteluissa.
Maalit— miten joukkueet tekevät ja päästävät maaleja?
Molempien joukkueiden tekemien ja päästämien maalien määrät sekä Clean sheetien ja maaleitta jäämisen yleisyys.
Deportivo Saprissa on 231 % parempi kategoriassa tehdyt maalit ottelua kohden.
0.67 maalia / ottelu - Escorpiones Belén · 2.22 maalia / ottelu - Deportivo Saprissa
Deportivo Saprissa on 50 % parempi kategoriassa päästetyt maalit ottelua kohden.
1.67 maalia / ottelu - Escorpiones Belén · 1.11 maalia / ottelu - Deportivo Saprissa
Escorpiones Belén tekee maalin 44 prosentissa otteluista (4 / 9 ottelua), kun taas Deportivo Saprissa pitää maalinsa puhtaana 33 prosentissa (3 / 9 ottelua).
Deportivo Saprissa tekee maalin 89 prosentissa otteluista (8 / 9 ottelua), kun taas Escorpiones Belén pitää maalinsa puhtaana 22 prosentissa (2 / 9 ottelua).
Kuinka usein tehdään vähintään...
Kuinka usein päästetään vähintään...
* Tilastot sisältävät molempien joukkueiden koti- ja vierasottelut kuluvalla kaudella.
Molemmat joukkueet tekivät maalin (BTTS)— kuinka usein molemmat joukkueet tekevät maalin?
Kuinka usein molempien joukkueiden otteluissa tehdään maaleja kummallekin puolelle verrattuna sarjan keskiarvoon.
Maalikuviot
BTTS ja maalimäärä
Maalimäärä (Over/Under)— kuinka usein näissä otteluissa ylitetään maalirajat?
Kuinka usein joukkueiden otteluissa ylitetään maalirajat koko ottelussa ja kummallakin puoliskolla.
Koko ottelu – joukkuevertailu (Over)
Over / Under - Escorpiones Belén
Over / Under - Deportivo Saprissa
1. puoliaika
2. puoliaika
Ottelun puoliskot— milloin joukkueet tekevät useammin maaleja?
Miten joukkueet jakavat suorituksensa ensimmäisen ja toisen puoliajan välillä: maalit, pisteet, nollapelit ja puoliaikatilanne.
Deportivo Saprissa on 257 % parempi kategoriassa ensimmäisen puoliajan vire (puoliaikapisteet).
0.56 pistettä / ottelu - Escorpiones Belén · 2 pistettä / ottelu - Deportivo Saprissa
Ennen puoliaikaa (1. puoliaika)
Puoliajan jälkeen (2. puoliaika)
Escorpiones Belén — toisen puoliajan tulokset
Päästää 0.3 maalia enemmän ottelua kohden puoliajan jälkeen — puolustus heikkenee toisella puoliajalla.
Deportivo Saprissa — toisen puoliajan tulokset
Johtaa puoliajalla 56 prosentissa otteluista ja voittaa 78 prosentissa. Voittaa myös otteluita ilman johtoasemaa puoliajalla.
Päästää 0.2 maalia enemmän ottelua kohden puoliajan jälkeen — puolustus heikkenee toisella puoliajalla.
| 1. puoliaika | 2. puoliaika | |
|---|---|---|
| Pisteet ottelua kohden | 0.40 | 0.40 |
| Tehdyt maalit / ottelu | 0.2 | 0.2 |
| Päästetyt maalit / ottelu | 0.8 | 1.4 |
| Ottelun maalikeskiarvo | 1.0 | 1.6 |
| 1 maali | 80% | 80% |
| 2 maalia | 20% | 60% |
| 3 maalia | 0% | 20% |
| Nollapeli | 20% | 20% |
| Ei maalia | 80% | 80% |
| Maaliero | -3 | -6 |
| 1. puoliaika | 2. puoliaika | |
|---|---|---|
| Pisteet ottelua kohden | 2.00 | 1.60 |
| Tehdyt maalit / ottelu | 0.8 | 0.8 |
| Päästetyt maalit / ottelu | 0.6 | 0.6 |
| Ottelun maalikeskiarvo | 1.4 | 1.4 |
| 1 maali | 80% | 100% |
| 2 maalia | 20% | 40% |
| 3 maalia | 20% | 0% |
| Nollapeli | 80% | 40% |
| Ei maalia | 20% | 20% |
| Maaliero | +1 | +1 |
* Taulukoiden värit kuvaavat tapahtumien yleisyyttä: vihreä on yleinen, keltainen kohtalainen ja punainen harvinainen. Kyse on yleisyydestä, ei joukkuearviosta.
Maalit minuuteittain— milloin maaleja syntyy?
Ottelun vaiheet, joissa molemmat joukkueet tekevät ja päästävät useimmin maaleja.
Vaarallisimmillaan minuuteilla 0-15 (3 goals). Päästää eniten välillä 31-45 (4). Myöhäisten maalien tasapaino (76–90): -4 - myöhäiset vaiheet ovat heikkous.
Vaarallisimmillaan minuuteilla 61-75 (5 goals). Päästää eniten välillä 31-45 (3). Myöhäisten maalien tasapaino (76–90): +1 - voittaa myöhäiset vaiheet.
* Jaksot 31–45 ja 76–90 sisältävät lisäajan maalit.
Muut joukkueindikaattorit— mitä xG, tehokkuus ja vire kertovat?
Nykykauden päättyneiden otteluiden perusteella tehty vertailu maalipaikkojen laadusta, tuloksista ja trendeistä.
Otteluprofiili
Escorpiones Belén
Deportivo Saprissa
* Arvioitu maalimäärä ja -jakauma, BTTS-arvio, 0–0-riski ja maalimäärä perustuvat molempien joukkueiden julkisiin kausikeskiarvoihin ja -frekvensseihin. Tämä on tilastollinen otteluprofiili, ei yksityisen mallin ennuste tai vetovihje. Muut indikaattorit kuvaavat kauden päättyneitä otteluita.
Sarjakonteksti— onko kyseessä runsasmaalisesti sarja?
Miten joukkueet vertautuvat Primera División FPD:n keskiarvoihin.
Joukkueet vs. sarja
| Escorpiones Belén | Liga | Deportivo Saprissa | |
|---|---|---|---|
| Ottelun maalikeskiarvo | ▼ 2.33 | 2.51 | ▲ 3.33 |
| Molemmat joukkueet tekivät maalin | ▼ 33% | 49% | ▲ 56% |
| Vähintään 3 maalia (Over 2.5) | ▲ 44% | 41% | ▲ 56% |
| Clean sheetit | ▼ 22% | 27% | ▲ 33% |
| Maali ennen puoliaikaa | ▼ 56% | 76% | ▼ 67% |
| Maali puoliajan jälkeen | ▼ 56% | 71% | ▲ 100% |
^ vihreä = yli sarjan keskiarvon, ˇ punainen = alle sarjan keskiarvon. Tämä näyttää eron suunnan, ei joukkuearviota.
Kokoonpanot ja pelaajatapahtumat
Vahvistetut avauskokoonpanot, vaihtopelaajat ja tähän otteluun kirjatut pelaajatapahtumat.
Kotijoukkue
Avauskokoonpano
Vaihtopelaajat
Vierasjoukkue
Avauskokoonpano
Vaihtopelaajat
Ottelun tapahtumat
Maalit, kortit ja vaihdot aikajärjestyksessä.
- Escorpiones BelénKeltainen korttiEmanuel Salazar
- Deportivo SaprissaVaihtoKentälle: Keyshwen Kermey Arboine PeterkinPois kentältä: Gerson Torres Barrantes
- Escorpiones BelénKeltainen korttiGreivin David Fonseca Vargas
- Escorpiones BelénVaihtoKentälle: Ricardo Allen Peña GutiérrezPois kentältä: Greivin David Fonseca Vargas
Erotuomari ja valmentajat
Avaa kausiprofiilit ja vertaa ottelutilastoja, maaleja ja kurinpitotrendejä.
Keskinäiset ottelut
Edellinen kohtaaminen: Escorpiones Belén 0 - 0 - 1 Deportivo Saprissa. Maalien keskiarvo 3.00, molemmat joukkueet tekivät maalin 100% ottelua.
UKK
Mikä oli ottelun Escorpiones Belén–Deportivo Saprissa tulos?
Sarjan Primera División FPD ottelu päättyi Escorpiones Belén 1:0 Deportivo Saprissa. Tältä sivulta löytyvät ottelun täydelliset tilastot, puoliaikakohtainen erittely ja keskinäiset ottelut.
Mitä maalitilastot kertovat ennen ottelua Escorpiones Belén–Deportivo Saprissa?
Escorpiones Belén tekee keskimäärin 0,67 maalia ottelua kohden ja Deportivo Saprissa 2,22. Sarjan Primera División FPD keskiarvo on 2,51 maalia, ja Over 2.5 toteutuu 41 prosentissa otteluista. BTTS toteutuu 33 prosentissa joukkueen Escorpiones Belén otteluista ja 56 prosentissa joukkueen Deportivo Saprissa otteluista.
Millainen on joukkueiden Escorpiones Belén ja Deportivo Saprissa nykyvire?
Viiden viimeisen ottelun perusteella Escorpiones Belén on saavuttanut 0 voittoa, 0 tasapeliä ja 5 tappiota (0,00 pistettä ottelua kohden). Deportivo Saprissa on saavuttanut 3 voittoa, 0 tasapeliä ja 2 tappiota (1,80 pistettä ottelua kohden).
Mistä löydän ottelun Escorpiones Belén–Deportivo Saprissa vihjeen ja kattavan analyysin?
Ottelutilastot ovat täällä julkisesti saatavilla; kattava vedonlyöntianalyysi ja suositeltu vihje löytyvät NoFluffPicks-sovelluksesta.


