Alankomaat - EredivisieEuroborgTiedot päivitetty 16. lokakuuta 2026

Groningen - Ajax: ottelutilastot

Perustelut:

Täysi analyysi ja pick sovelluksessa

Katso tämän ottelun vedonlyöntianalyysi, pick, Value Bet ja täydet perustelut.

Katso analyysi ja pick

Groningen vs Ajax: vire, maalit ja tärkeimmät tilastot

Mikä tämä ottelu on

Groningen kohtaa Ajax-joukkueen sarjassa Eredivisie (Alankomaat). Ottelu pelataan 18. lokakuuta 2026. Pelipaikka: Euroborg.

Nykyvire

Groningen: 2-2-1, 1,60 pistettä ottelua kohden. Ajax: 2-2-1, 1,60 pistettä ottelua kohden.

Maalitilastot

Groningen tekee 2,50 maalia ja päästää 1,75 maalia ottelua kohden. Ajax tekee 2,75 maalia ja päästää 1,25. Sarjan keskiarvo: 3,74 maalia.

BTTS ja Over/Under

BTTS: Groningen 88 %, Ajax 75 %. Over 2.5: Groningen 88 %, Ajax 75 %. Sarjataso: BTTS 69 %, Over 2.5 72 %.

xG, laukaukset ja pallonhallinta

xG ottelua kohden: Groningen 1,67, Ajax 2,54. Laukaukset ottelua kohden: Groningen 14,9, Ajax 23,9. Keskimääräinen pallonhallinta: Groningen 50 %, Ajax 64 %.

Ensimmäinen ja toinen puoliaika

Groningen: johto puoliajalla 63 %, toisen puoliajan maalit 0,88. Ajax: johto puoliajalla 50 %, toisen puoliajan maalit 1,63.

Maalit minuuteittain

Historiallisesti vahvin maalintekojakso on joukkueella Groningen 16-30 (5) ja joukkueella Ajax 31-45+ (6). Tämä on aiempien maalien jakauma, ei ennuste maalin syntyajasta.

Sarjan konteksti

Eredivisie: 3,74 maalia ottelua kohden, BTTS 69 %, Over 2.5 72 %.

Keskinäiset ottelut

Ennen tätä ottelua tietokannassa oli saatavilla 3 aiempaa keskinäistä ottelua: 1-0-2. Maalien keskiarvo 2,67, BTTS 33 %.

Ennen ottelua

1X2-kertoimet

(4.22)
(4.28)
(1.75)

Otteluennakko— mitä kauden luvut kertovat?

Tämä joukkueprofiili perustuu kauden tietoihin ja vireeseen. Ottelun kulkutilastot näytetään vasta ottelun päätyttyä.

2.5Tehdyt maalit / ottelu2.75
GroningenAjax
1.75Päästetyt maalit / ottelu1.25
GroningenAjax
50%Keskimääräinen pallonhallinta64%
GroningenAjax
5.88Laukaukset maalia kohti / ottelu7.5
GroningenAjax

Joukkueiden tilastot— kumpi on tehokkaampi?

Molempien joukkueiden hyökkäyksen ja puolustuksen vertailu kuluvalla kaudella.

14.88Laukaukset ottelua kohden23.88
GroningenAjax
5.88Laukaukset maalia kohti7.5
GroningenAjax
16.8%Laukausten tehokkuus11.5%
GroningenAjax
50%Pallonhallinta64%
GroningenAjax
1.67Tehty xG2.54
GroningenAjax
1.66Päästetty xG1.09
GroningenAjax

Laukausten laatu

Groningen: HyökkääväAjax: Hallitseva
GroningenAjax
Tarkkuus (laukaukset maalia kohti)40%31%
Paikkojen laatu (xG/laukaus)0.110.11
Viimeistely (maalit laukausta kohti maalia)0.430.37

Noin 0,08:n xG/laukaus tarkoittaa yleensä kaukolaukauksia; 0,15 tai enemmän yleensä boksipaikkoja. Tyyliluokitus perustuu pallonhallintaan, laukausten määrään ja tehokkuuteen.

* xG (odotetut maalit) kertoo, kuinka monta maalia joukkueen pitäisi tehdä paikoistaan. Jos toteutuneet maalit ylittävät xG:n, viimeistely on keskimääräistä parempaa; jos ne alittavat xG:n, paikkoja hukataan.

Joukkueen vire— kumpi on paremmassa vireessä?

Viisi viimeistä ottelua ja kauden tilasto kokonaisuutena sekä koti- ja vierasotteluissa.

Groningen
LDDWW
Kauden tulosjakauma
50% W25% D25% L
Kausi (V-T-H)
4-2-2
1.75 pistettä / ottelu · maaliero +6
Viimeiset 5 (V-T-H)
2-2-1
1.60 pistettä / ottelu
Saldo kotona (W-D-L)
2-1-1
Viimeiset 5 kotona
2-1-1
WLDW
Viimeiset 5 ottelua – keskiarvot
Tehdyt maalit: 2.6Päästetyt maalit: 1.4xG: 1.69Vastustajan xG: 1.51BTTS: 80%Over 2.5: 80%
Ajax
LWWDD
Kauden tulosjakauma
50% W38% D13% L
Kausi (V-T-H)
4-3-1
1.88 pistettä / ottelu · maaliero +12
Viimeiset 5 (V-T-H)
2-2-1
1.60 pistettä / ottelu
Saldo vieraissa (W-D-L)
3-0-0
Viimeiset 5 vieraissa
3-0-0
WWW
Viimeiset 5 ottelua – keskiarvot
Tehdyt maalit: 2.8Päästetyt maalit: 1.6xG: 2.76Vastustajan xG: 0.99BTTS: 100%Over 2.5: 80%

Maalit— miten joukkueet tekevät ja päästävät maaleja?

Molempien joukkueiden tekemien ja päästämien maalien määrät sekä Clean sheetien ja maaleitta jäämisen yleisyys.

Ajax on 10 % parempi kategoriassa tehdyt maalit ottelua kohden.

2.5 maalia / ottelu - Groningen · 2.75 maalia / ottelu - Ajax

Ajax on 40 % parempi kategoriassa päästetyt maalit ottelua kohden.

1.75 maalia / ottelu - Groningen · 1.25 maalia / ottelu - Ajax

Groningen:n maalintekoprofiili: erittäin vahva

Groningen tekee maalin 100 prosentissa otteluista (8 / 8 ottelua), kun taas Ajax pitää maalinsa puhtaana 25 prosentissa (2 / 8 ottelua).

Ajax:n maalintekoprofiili: erittäin vahva

Ajax tekee maalin 100 prosentissa otteluista (8 / 8 ottelua), kun taas Groningen pitää maalinsa puhtaana 13 prosentissa (1 / 8 ottelua).

20Tehdyt maalit (kausi)22
GroningenAjax
14Päästetyt maalit (kausi)10
GroningenAjax
4.25Ottelun maalikeskiarvo4
GroningenAjax
13Tehdyt maalit (viimeiset 5)14
GroningenAjax
7Päästetyt maalit (viimeiset 5)8
GroningenAjax

Kuinka usein tehdään vähintään...

100%1 maali100%
GroningenAjax
75%2 maalia75%
GroningenAjax
38%3 maalia38%
GroningenAjax
25%4 maalia38%
GroningenAjax

Kuinka usein päästetään vähintään...

88%1 maali75%
GroningenAjax
38%2 maalia38%
GroningenAjax
25%3 maalia13%
GroningenAjax
13%4 maalia0%
GroningenAjax

* Tilastot sisältävät molempien joukkueiden koti- ja vierasottelut kuluvalla kaudella.

Molemmat joukkueet tekivät maalin (BTTS)— kuinka usein molemmat joukkueet tekevät maalin?

Kuinka usein molempien joukkueiden otteluissa tehdään maaleja kummallekin puolelle verrattuna sarjan keskiarvoon.

Maalikuviot

50%BTTS puoliajalla50%
GroningenAjax
13%BTTS molemmilla puoliskoilla13%
GroningenAjax
63%Maali molemmilla puoliskoilla50%
GroningenAjax

BTTS ja maalimäärä

75%Vähintään 3 maalia ja BTTS63%
GroningenAjax
13%Vähintään 3 maalia ilman BTTS:ää13%
GroningenAjax
80%BTTS – viimeiset 5100%
GroningenAjax

Maalimäärä (Over/Under)— kuinka usein näissä otteluissa ylitetään maalirajat?

Kuinka usein joukkueiden otteluissa ylitetään maalirajat koko ottelussa ja kummallakin puoliskolla.

1. puoliaika

100%Vähintään 1 maali ennen puoliaikaa88%
GroningenAjax
75%Vähintään 2 maalia ennen puoliaikaa63%
GroningenAjax
63%Vähintään 3 maalia ennen puoliaikaa25%
GroningenAjax

2. puoliaika

88%Vähintään 1 maali puoliajan jälkeen88%
GroningenAjax
63%Vähintään 2 maalia puoliajan jälkeen63%
GroningenAjax
13%Vähintään 3 maalia puoliajan jälkeen38%
GroningenAjax

Ottelun puoliskot— milloin joukkueet tekevät useammin maaleja?

Miten joukkueet jakavat suorituksensa ensimmäisen ja toisen puoliajan välillä: maalit, pisteet, nollapelit ja puoliaikatilanne.

Groningen on 6 % parempi kategoriassa ensimmäisen puoliajan vire (puoliaikapisteet).

2 pistettä / ottelu - Groningen · 1.88 pistettä / ottelu - Ajax

Groningen — puoliaikatilanne
63% johdossa13% tasatilanteessa25% häviöllä
Ajax — puoliaikatilanne
50% johdossa38% tasatilanteessa13% häviöllä

Ennen puoliaikaa (1. puoliaika)

2Pisteet ottelua kohden (1. puoliaika)1.88
GroningenAjax
1.63Tehdyt maalit (1. puoliaika)1.13
GroningenAjax
1Päästetyt maalit (1. puoliaika)0.63
GroningenAjax
2.63Maalien keskiarvo (1. puoliaika)1.75
GroningenAjax
50%Nollapeli ennen puoliaikaa50%
GroningenAjax
0%Ei maalia ennen puoliaikaa13%
GroningenAjax

Puoliajan jälkeen (2. puoliaika)

1.25Pisteet ottelua kohden (2. puoliaika)1.75
GroningenAjax
0.88Tehdyt maalit (2. puoliaika)1.63
GroningenAjax
0.75Päästetyt maalit (2. puoliaika)0.63
GroningenAjax
1.63Maalien keskiarvo (2. puoliaika)2.25
GroningenAjax
38%Nollapeli puoliajan jälkeen38%
GroningenAjax
38%Ei maalia puoliajan jälkeen38%
GroningenAjax

Groningen — toisen puoliajan tulokset

25% W50% D25% L
16
Puoliaikapisteet
13
Puoliajan maalit
+5
Maaliero (1. puoliaika)
10
Toisen puoliajan pisteet
+1
Maaliero (2. puoliaika)
2.00
PPG ennen puoliaikaa
Johdon pitäminen79%

Johtaa puoliajalla 63 prosentissa otteluista ja voittaa 50 prosentissa. Menettää johtoaseman toisinaan toisella puoliajalla.

Puolustus puoliajan jälkeen-0.3

Puolustus pysyy vakaana koko ottelun ajan.

Ajax — toisen puoliajan tulokset

50% W25% D25% L
15
Puoliaikapisteet
9
Puoliajan maalit
+4
Maaliero (1. puoliaika)
14
Toisen puoliajan pisteet
+8
Maaliero (2. puoliaika)
1.88
PPG ennen puoliaikaa
Johdon pitäminen100%

Johtaa puoliajalla 50 prosentissa otteluista ja voittaa 50 prosentissa. Voittaa myös otteluita ilman johtoasemaa puoliajalla.

Puolustus puoliajan jälkeen0.0

Puolustus pysyy vakaana koko ottelun ajan.

Groningen — viisi viimeistä ottelua puoliajoittain
1. puoliaika2. puoliaika
Pisteet ottelua kohden2.001.60
Tehdyt maalit / ottelu1.61.0
Päästetyt maalit / ottelu1.00.4
Ottelun maalikeskiarvo2.61.4
1 maali100%80%
2 maalia80%40%
3 maalia60%20%
Nollapeli40%60%
Ei maalia0%40%
Maaliero+3+3
Puoliaika: 60% johdossa - 20% tasatilanteessa - 20% häviöllä
2. puoliaika: 40% voitto - 40% tasatilanteessa - 20% tappio
BTTS puoliajalla (viimeiset 5): 60% - Puoliajan maalit yhteensä: 8
Ajax — viisi viimeistä ottelua puoliajoittain
1. puoliaika2. puoliaika
Pisteet ottelua kohden1.601.60
Tehdyt maalit / ottelu1.21.6
Päästetyt maalit / ottelu0.80.8
Ottelun maalikeskiarvo2.02.4
1 maali100%80%
2 maalia80%60%
3 maalia20%40%
Nollapeli40%20%
Ei maalia0%40%
Maaliero+2+4
Puoliaika: 40% johdossa - 40% tasatilanteessa - 20% häviöllä
2. puoliaika: 40% voitto - 40% tasatilanteessa - 20% tappio
BTTS puoliajalla (viimeiset 5): 60% - Puoliajan maalit yhteensä: 6

* Taulukoiden värit kuvaavat tapahtumien yleisyyttä: vihreä on yleinen, keltainen kohtalainen ja punainen harvinainen. Kyse on yleisyydestä, ei joukkuearviosta.

Maalit minuuteittain— milloin maaleja syntyy?

Ottelun vaiheet, joissa molemmat joukkueet tekevät ja päästävät useimmin maaleja.

Groningen
TehdytPäästetyt
4
3
0-15
5
1
16-30
4
4
31-45
1
3
46-60
3
1
61-75
3
2
76-90

Vaarallisimmillaan minuuteilla 16-30 (5 goals). Päästää eniten välillä 31-45 (4). Myöhäisten maalien tasapaino (76–90): +1 - voittaa myöhäiset vaiheet.

Ajax
TehdytPäästetyt
2
1
0-15
1
1
16-30
6
3
31-45
2
1
46-60
5
1
61-75
6
3
76-90

Vaarallisimmillaan minuuteilla 31-45 (6 goals). Päästää eniten välillä 31-45 (3). Myöhäisten maalien tasapaino (76–90): +3 - voittaa myöhäiset vaiheet.

* Jaksot 31–45 ja 76–90 sisältävät lisäajan maalit.

Muut joukkueindikaattorit— mitä xG, tehokkuus ja vire kertovat?

Nykykauden päättyneiden otteluiden perusteella tehty vertailu maalipaikkojen laadusta, tuloksista ja trendeistä.

Otteluprofiili

4.13
Arvioidut maalit
hyökkäys vs. vastustajan puolustus
1.9 : 2.3
Arvioitu maalijakauma
koti : vieras
110%
Tahti vs. sarja
100 % = sarjan keskiarvo
82%
Molemmat joukkueet tekivät maalin (BTTS)
molempien joukkueiden kausikeskiarvo
-35%
Derbyvaikutus
H2H-maalit vs. tyypilliset ottelut
100%
BTTS-arvio
molempien joukkueiden maalintekotiheyden perusteella
0%
0–0-riski
käytännössä nolla
4+
Yleisin maalimäärä
hyökkäys vs. puolustus molemmilla puolilla

Groningen

Nett xG -tasapaino
Luotujen ja sallittujen maalipaikkojen laadun ero ottelua kohden.
+0.01
Tulokset verrattuna xG:hen
Toteutuneen maalieron ja xG:n ehdottaman maalieron välinen ero.
+0.74
Pisteet verrattuna peliesitykseen
Kerättyjen pisteiden vertailu joukkueen maalieron perusteella odotettuihin pisteisiin.
-2.1 pist.
Viimeistelytehokkuus
Muutaako joukkue maalipaikat maaleiksi? Positiivinen arvo tarkoittaa, että maaleja syntyy enemmän kuin maalipaikkojen laatu ennustaa.
+0.83
Puolustustehokkuus
Pelastavatko puolustus tai maalivahti joukkueen? Positiivinen arvo tarkoittaa, että joukkue päästää vähemmän maaleja kuin sallitut paikat ennustavat.
-0.09
Hyökkäys vs. sarja
Kuinka paljon joukkue tekee maaleja verrattuna sarjan keskiarvoon tässä roolissa. 120 % tarkoittaa 20 % yli keskiarvon.
146%
Puolustus vs. sarja
Kuinka paljon joukkue päästää maaleja verrattuna sarjan keskiarvoon. 80 % tarkoittaa 20 % vähemmän päästettyjä maaleja.
86%
Vireen trendi
Vertaa viiden viimeisen ottelun pisteitä koko kauden keskiarvoon.
-0.15
Vahvempi toinen puoliaika?
Kuinka paljon enemmän joukkue tekee maaleja puoliajan jälkeen kuin ennen sitä.
-0.7
Myöhäiset maalit
15 prosenttia joukkueen maaleista syntyy minuuteilla 76–90. Vertailun vuoksi 20 prosenttia syntyy ensimmäisten 15 minuutin aikana.
15%

Ajax

Nett xG -tasapaino
Luotujen ja sallittujen maalipaikkojen laadun ero ottelua kohden.
+1.45
Tulokset verrattuna xG:hen
Toteutuneen maalieron ja xG:n ehdottaman maalieron välinen ero.
+0.05
Pisteet verrattuna peliesitykseen
Kerättyjen pisteiden vertailu joukkueen maalieron perusteella odotettuihin pisteisiin.
-4.9 pist.
Viimeistelytehokkuus
Muutaako joukkue maalipaikat maaleiksi? Positiivinen arvo tarkoittaa, että maaleja syntyy enemmän kuin maalipaikkojen laatu ennustaa.
+0.21
Puolustustehokkuus
Pelastavatko puolustus tai maalivahti joukkueen? Positiivinen arvo tarkoittaa, että joukkue päästää vähemmän maaleja kuin sallitut paikat ennustavat.
-0.16
Hyökkäys vs. sarja
Kuinka paljon joukkue tekee maaleja verrattuna sarjan keskiarvoon tässä roolissa. 120 % tarkoittaa 20 % yli keskiarvon.
135%
Puolustus vs. sarja
Kuinka paljon joukkue päästää maaleja verrattuna sarjan keskiarvoon. 80 % tarkoittaa 20 % vähemmän päästettyjä maaleja.
73%
Vireen trendi
Vertaa viiden viimeisen ottelun pisteitä koko kauden keskiarvoon.
-0.28
Vahvempi toinen puoliaika?
Kuinka paljon enemmän joukkue tekee maaleja puoliajan jälkeen kuin ennen sitä.
+0.5
Myöhäiset maalit
27 prosenttia joukkueen maaleista syntyy minuuteilla 76–90. Vertailun vuoksi 9 prosenttia syntyy ensimmäisten 15 minuutin aikana.
27%

* Arvioitu maalimäärä ja -jakauma, BTTS-arvio, 0–0-riski ja maalimäärä perustuvat molempien joukkueiden julkisiin kausikeskiarvoihin ja -frekvensseihin. Tämä on tilastollinen otteluprofiili, ei yksityisen mallin ennuste tai vetovihje. Muut indikaattorit kuvaavat kauden päättyneitä otteluita.

Sarjakonteksti— onko kyseessä runsasmaalisesti sarja?

Miten joukkueet vertautuvat Eredivisie:n keskiarvoihin.

Joukkueet vs. sarja

GroningenLigaAjax
Ottelun maalikeskiarvo▲ 4.253.74▲ 4.00
Molemmat joukkueet tekivät maalin▲ 88%69%▲ 75%
Vähintään 3 maalia (Over 2.5)▲ 88%72%▲ 75%
Clean sheetit▼ 13%16%▲ 25%
Maali ennen puoliaikaa▲ 100%81%▲ 88%
Maali puoliajan jälkeen• 88%89%• 88%

^ vihreä = yli sarjan keskiarvon, ˇ punainen = alle sarjan keskiarvon. Tämä näyttää eron suunnan, ei joukkuearviota.

3.74
Maalien keskiarvo ottelua kohden
69%
Molemmat joukkueet tekivät maalin
72%
Vähintään 3 maalia (Over 2.5)
16%
Clean sheetit
1.71
Kotimaalit / ottelu
2.03
Vierasmaali / ottelu
+-16%
Kotihyökkäyksen etu
+-19%
Kotipuolustuksen etu
+-9%
Kokonaiskotietu
Maalit 1. puoliajalla (koko sarja)
81%
1 maali
50%
2 maalia
26%
3 maalia
6%
4 maalia
Maalit 2. puoliajalla (koko sarja)
89%
1 maali
65%
2 maalia
33%
3 maalia
19%
4 maalia

Keskinäiset ottelut

Viimeisimmät kohtaamiset (3): Groningen 1 - 0 - 2 Ajax. Maalien keskiarvo 2.67, molemmat joukkueet tekivät maalin 33% ottelua.

UKK

Milloin Groningen ja Ajax pelaavat?

Groningen kohtaa joukkueen Ajax 18. lokakuuta 2026 sarjassa Eredivisie stadionilla Euroborg. Tarkka alkamisaika omalla aikavyöhykkeelläsi näkyy ottelusivun yläosassa.

Millaiset ovat joukkueiden Groningen ja Ajax keskinäiset tilastot?

3 viimeisessä keskinäisessä ottelussa Groningen voitti 1, Ajax voitti 2 ja 0 päättyi tasan. Näissä otteluissa tehtiin keskimäärin 2,67 maalia, ja molemmat joukkueet tekivät maalin 33 prosentissa otteluista.

Mitä maalitilastot kertovat ennen ottelua Groningen–Ajax?

Groningen tekee keskimäärin 2,50 maalia ottelua kohden ja Ajax 2,75. Sarjan Eredivisie keskiarvo on 3,74 maalia, ja Over 2.5 toteutuu 72 prosentissa otteluista. BTTS toteutuu 88 prosentissa joukkueen Groningen otteluista ja 75 prosentissa joukkueen Ajax otteluista.

Millainen on joukkueiden Groningen ja Ajax nykyvire?

Viiden viimeisen ottelun perusteella Groningen on saavuttanut 2 voittoa, 2 tasapeliä ja 1 tappiota (1,60 pistettä ottelua kohden). Ajax on saavuttanut 2 voittoa, 2 tasapeliä ja 1 tappiota (1,60 pistettä ottelua kohden).

Mistä löydän ottelun Groningen–Ajax vihjeen ja kattavan analyysin?

Vertaa tällä sivulla ottelun Groningen–Ajax taustalla olevia lukuja. Avaa NoFluffPicks-sovellus vedonlyöntianalyysiä, vihjettä, Value Bet -kohdetta ja sen perusteluja varten.