Malta - Maltese Premier LeagueVictor Tedesco StadiumTiedot päivitetty 18. lokakuuta 2026

Hamrun Spartans - Balzan: ottelutilastot

Perustelut:

Täysi analyysi ja pick sovelluksessa

Katso tämän ottelun vedonlyöntianalyysi, pick, Value Bet ja täydet perustelut.

Katso analyysi ja pick

Hamrun Spartans vs Balzan: vire, maalit ja tärkeimmät tilastot

Mikä tämä ottelu on

Hamrun Spartans kohtaa Balzan-joukkueen sarjassa Maltese Premier League (Malta). Ottelu pelataan 21. lokakuuta 2026. Pelipaikka: Victor Tedesco Stadium.

Nykyvire

Hamrun Spartans: 3-2-0, 2,20 pistettä ottelua kohden. Balzan: 1-3-1, 1,20 pistettä ottelua kohden.

Maalitilastot

Hamrun Spartans tekee 1,57 maalia ja päästää 1,14 maalia ottelua kohden. Balzan tekee 1,38 maalia ja päästää 1,13. Sarjan keskiarvo: 2,71 maalia.

BTTS ja Over/Under

BTTS: Hamrun Spartans 57 %, Balzan 75 %. Over 2.5: Hamrun Spartans 43 %, Balzan 63 %. Sarjataso: BTTS 56 %, Over 2.5 51 %.

xG, laukaukset ja pallonhallinta

xG ottelua kohden: Hamrun Spartans 1,41, Balzan 1,48. Laukaukset ottelua kohden: Hamrun Spartans 10,3, Balzan 11,5. Keskimääräinen pallonhallinta: Hamrun Spartans 55 %, Balzan 48 %.

Ensimmäinen ja toinen puoliaika

Hamrun Spartans: johto puoliajalla 29 %, toisen puoliajan maalit 0,86. Balzan: johto puoliajalla 38 %, toisen puoliajan maalit 0,63.

Maalit minuuteittain

Historiallisesti vahvin maalintekojakso on joukkueella Hamrun Spartans 16-30 (3) ja joukkueella Balzan 0-15 (5). Tämä on aiempien maalien jakauma, ei ennuste maalin syntyajasta.

Sarjan konteksti

Maltese Premier League: 2,71 maalia ottelua kohden, BTTS 56 %, Over 2.5 51 %.

Keskinäiset ottelut

Tietokannassa ei ole saatavilla vastaavaa keskinäisten otteluiden otosta.

Ennen ottelua

1X2-kertoimet

(-)
(-)
(-)

Otteluennakko— mitä kauden luvut kertovat?

Tämä joukkueprofiili perustuu kauden tietoihin ja vireeseen. Ottelun kulkutilastot näytetään vasta ottelun päätyttyä.

1.57Tehdyt maalit / ottelu1.38
Hamrun SpartansBalzan
1.14Päästetyt maalit / ottelu1.13
Hamrun SpartansBalzan
55%Keskimääräinen pallonhallinta48%
Hamrun SpartansBalzan
5Laukaukset maalia kohti / ottelu5.25
Hamrun SpartansBalzan

Joukkueiden tilastot— kumpi on tehokkaampi?

Molempien joukkueiden hyökkäyksen ja puolustuksen vertailu kuluvalla kaudella.

10.29Laukaukset ottelua kohden11.5
Hamrun SpartansBalzan
5Laukaukset maalia kohti5.25
Hamrun SpartansBalzan
15.3%Laukausten tehokkuus12%
Hamrun SpartansBalzan
55%Pallonhallinta48%
Hamrun SpartansBalzan
1.41Tehty xG1.48
Hamrun SpartansBalzan
1.11Päästetty xG1.37
Hamrun SpartansBalzan

Laukausten laatu

Hamrun Spartans: Tehokas viimeistelyBalzan: Tasapainoinen
Hamrun SpartansBalzan
Tarkkuus (laukaukset maalia kohti)49%46%
Paikkojen laatu (xG/laukaus)0.140.13
Viimeistely (maalit laukausta kohti maalia)0.310.26

Noin 0,08:n xG/laukaus tarkoittaa yleensä kaukolaukauksia; 0,15 tai enemmän yleensä boksipaikkoja. Tyyliluokitus perustuu pallonhallintaan, laukausten määrään ja tehokkuuteen.

* xG (odotetut maalit) kertoo, kuinka monta maalia joukkueen pitäisi tehdä paikoistaan. Jos toteutuneet maalit ylittävät xG:n, viimeistely on keskimääräistä parempaa; jos ne alittavat xG:n, paikkoja hukataan.

Joukkueen vire— kumpi on paremmassa vireessä?

Viisi viimeistä ottelua ja kauden tilasto kokonaisuutena sekä koti- ja vierasotteluissa.

Hamrun Spartans on 83 % parempi kategoriassa viiden viimeisen ottelun vire.

2.2 pistettä / ottelu - Hamrun Spartans · 1.2 pistettä / ottelu - Balzan

Hamrun Spartans
DWWWD
Tappioton viidessä viimeisessä ottelussa
Kauden tulosjakauma
43% W29% D29% L
Kausi (V-T-H)
3-2-2
1.57 pistettä / ottelu · maaliero +3
Viimeiset 5 (V-T-H)
3-2-0
2.20 pistettä / ottelu
Saldo kotona (W-D-L)
1-2-1
Viimeiset 5 kotona
1-2-1
LDWD
Viimeiset 5 ottelua – keskiarvot
Tehdyt maalit: 2.2Päästetyt maalit: 1.0xG: 1.30Vastustajan xG: 1.24BTTS: 80%Over 2.5: 60%
Balzan
WDDDL
Kauden tulosjakauma
25% W50% D25% L
Kausi (V-T-H)
2-4-2
1.25 pistettä / ottelu · maaliero +2
Viimeiset 5 (V-T-H)
1-3-1
1.20 pistettä / ottelu
Saldo vieraissa (W-D-L)
0-2-1
Viimeiset 5 vieraissa
0-2-1
LDD
Viimeiset 5 ottelua – keskiarvot
Tehdyt maalit: 1.4Päästetyt maalit: 1.0xG: 1.42Vastustajan xG: 1.35BTTS: 60%Over 2.5: 60%

Maalit— miten joukkueet tekevät ja päästävät maaleja?

Molempien joukkueiden tekemien ja päästämien maalien määrät sekä Clean sheetien ja maaleitta jäämisen yleisyys.

Hamrun Spartans on 14 % parempi kategoriassa tehdyt maalit ottelua kohden.

1.57 maalia / ottelu - Hamrun Spartans · 1.38 maalia / ottelu - Balzan

Hamrun Spartans:n maalintekoprofiili: erittäin vahva

Hamrun Spartans tekee maalin 71 prosentissa otteluista (5 / 7 ottelua), kun taas Balzan pitää maalinsa puhtaana 25 prosentissa (2 / 8 ottelua).

Balzan:n maalintekoprofiili: erittäin vahva

Balzan tekee maalin 88 prosentissa otteluista (7 / 8 ottelua), kun taas Hamrun Spartans pitää maalinsa puhtaana 14 prosentissa (1 / 7 ottelua).

11Tehdyt maalit (kausi)11
Hamrun SpartansBalzan
8Päästetyt maalit (kausi)9
Hamrun SpartansBalzan
2.71Ottelun maalikeskiarvo2.5
Hamrun SpartansBalzan
11Tehdyt maalit (viimeiset 5)7
Hamrun SpartansBalzan
5Päästetyt maalit (viimeiset 5)5
Hamrun SpartansBalzan

Kuinka usein tehdään vähintään...

71%1 maali88%
Hamrun SpartansBalzan
57%2 maalia38%
Hamrun SpartansBalzan
14%3 maalia13%
Hamrun SpartansBalzan
14%4 maalia0%
Hamrun SpartansBalzan

Kuinka usein päästetään vähintään...

86%1 maali75%
Hamrun SpartansBalzan
29%2 maalia38%
Hamrun SpartansBalzan
0%3 maalia0%
Hamrun SpartansBalzan
0%4 maalia0%
Hamrun SpartansBalzan

* Tilastot sisältävät molempien joukkueiden koti- ja vierasottelut kuluvalla kaudella.

Molemmat joukkueet tekivät maalin (BTTS)— kuinka usein molemmat joukkueet tekevät maalin?

Kuinka usein molempien joukkueiden otteluissa tehdään maaleja kummallekin puolelle verrattuna sarjan keskiarvoon.

Maalikuviot

43%BTTS puoliajalla25%
Hamrun SpartansBalzan
14%BTTS molemmilla puoliskoilla0%
Hamrun SpartansBalzan
57%Maali molemmilla puoliskoilla13%
Hamrun SpartansBalzan

BTTS ja maalimäärä

43%Vähintään 3 maalia ja BTTS50%
Hamrun SpartansBalzan
0%Vähintään 3 maalia ilman BTTS:ää13%
Hamrun SpartansBalzan
80%BTTS – viimeiset 560%
Hamrun SpartansBalzan

Maalimäärä (Over/Under)— kuinka usein näissä otteluissa ylitetään maalirajat?

Kuinka usein joukkueiden otteluissa ylitetään maalirajat koko ottelussa ja kummallakin puoliskolla.

1. puoliaika

86%Vähintään 1 maali ennen puoliaikaa75%
Hamrun SpartansBalzan
43%Vähintään 2 maalia ennen puoliaikaa50%
Hamrun SpartansBalzan
0%Vähintään 3 maalia ennen puoliaikaa13%
Hamrun SpartansBalzan

2. puoliaika

100%Vähintään 1 maali puoliajan jälkeen88%
Hamrun SpartansBalzan
29%Vähintään 2 maalia puoliajan jälkeen13%
Hamrun SpartansBalzan
14%Vähintään 3 maalia puoliajan jälkeen13%
Hamrun SpartansBalzan

Ottelun puoliskot— milloin joukkueet tekevät useammin maaleja?

Miten joukkueet jakavat suorituksensa ensimmäisen ja toisen puoliajan välillä: maalit, pisteet, nollapelit ja puoliaikatilanne.

Balzan on 5 % parempi kategoriassa ensimmäisen puoliajan vire (puoliaikapisteet).

1.43 pistettä / ottelu - Hamrun Spartans · 1.5 pistettä / ottelu - Balzan

Hamrun Spartans — puoliaikatilanne
29% johdossa57% tasatilanteessa14% häviöllä
Balzan — puoliaikatilanne
38% johdossa38% tasatilanteessa25% häviöllä

Ennen puoliaikaa (1. puoliaika)

1.43Pisteet ottelua kohden (1. puoliaika)1.5
Hamrun SpartansBalzan
0.71Tehdyt maalit (1. puoliaika)0.75
Hamrun SpartansBalzan
0.57Päästetyt maalit (1. puoliaika)0.63
Hamrun SpartansBalzan
1.29Maalien keskiarvo (1. puoliaika)1.38
Hamrun SpartansBalzan
43%Nollapeli ennen puoliaikaa50%
Hamrun SpartansBalzan
29%Ei maalia ennen puoliaikaa50%
Hamrun SpartansBalzan

Puoliajan jälkeen (2. puoliaika)

1.43Pisteet ottelua kohden (2. puoliaika)1.63
Hamrun SpartansBalzan
0.86Tehdyt maalit (2. puoliaika)0.63
Hamrun SpartansBalzan
0.57Päästetyt maalit (2. puoliaika)0.5
Hamrun SpartansBalzan
1.43Maalien keskiarvo (2. puoliaika)1.13
Hamrun SpartansBalzan
43%Nollapeli puoliajan jälkeen50%
Hamrun SpartansBalzan
43%Ei maalia puoliajan jälkeen50%
Hamrun SpartansBalzan

Hamrun Spartans — toisen puoliajan tulokset

43% W14% D43% L
10
Puoliaikapisteet
5
Puoliajan maalit
+1
Maaliero (1. puoliaika)
10
Toisen puoliajan pisteet
+2
Maaliero (2. puoliaika)
1.43
PPG ennen puoliaikaa
Johdon pitäminen148%

Johtaa puoliajalla 29 prosentissa otteluista ja voittaa 43 prosentissa. Voittaa myös otteluita ilman johtoasemaa puoliajalla.

Puolustus puoliajan jälkeen0.0

Puolustus pysyy vakaana koko ottelun ajan.

Balzan — toisen puoliajan tulokset

50% W13% D38% L
12
Puoliaikapisteet
6
Puoliajan maalit
+1
Maaliero (1. puoliaika)
13
Toisen puoliajan pisteet
+1
Maaliero (2. puoliaika)
1.50
PPG ennen puoliaikaa
Johdon pitäminen66%

Johtaa puoliajalla 38 prosentissa otteluista ja voittaa 25 prosentissa. Menettää johtoaseman toisinaan toisella puoliajalla.

Puolustus puoliajan jälkeen-0.1

Puolustus pysyy vakaana koko ottelun ajan.

Hamrun Spartans — viisi viimeistä ottelua puoliajoittain
1. puoliaika2. puoliaika
Pisteet ottelua kohden1.802.00
Tehdyt maalit / ottelu1.01.2
Päästetyt maalit / ottelu0.60.4
Ottelun maalikeskiarvo1.61.6
1 maali100%100%
2 maalia60%40%
3 maalia0%20%
Nollapeli40%60%
Ei maalia0%20%
Maaliero+2+4
Puoliaika: 40% johdossa - 60% tasatilanteessa - 0% häviöllä
2. puoliaika: 60% voitto - 20% tasatilanteessa - 20% tappio
BTTS puoliajalla (viimeiset 5): 60% - Puoliajan maalit yhteensä: 5
Balzan — viisi viimeistä ottelua puoliajoittain
1. puoliaika2. puoliaika
Pisteet ottelua kohden2.200.80
Tehdyt maalit / ottelu1.20.2
Päästetyt maalit / ottelu0.40.6
Ottelun maalikeskiarvo1.60.8
1 maali80%80%
2 maalia60%0%
3 maalia20%0%
Nollapeli60%40%
Ei maalia20%80%
Maaliero+4-2
Puoliaika: 60% johdossa - 40% tasatilanteessa - 0% häviöllä
2. puoliaika: 20% voitto - 20% tasatilanteessa - 60% tappio
BTTS puoliajalla (viimeiset 5): 40% - Puoliajan maalit yhteensä: 6

* Taulukoiden värit kuvaavat tapahtumien yleisyyttä: vihreä on yleinen, keltainen kohtalainen ja punainen harvinainen. Kyse on yleisyydestä, ei joukkuearviosta.

Maalit minuuteittain— milloin maaleja syntyy?

Ottelun vaiheet, joissa molemmat joukkueet tekevät ja päästävät useimmin maaleja.

Hamrun Spartans
TehdytPäästetyt
1
1
0-15
3
1
16-30
1
2
31-45
1
0
46-60
3
1
61-75
2
3
76-90

Vaarallisimmillaan minuuteilla 16-30 (3 goals). Päästää eniten välillä 76-90 (3). Myöhäisten maalien tasapaino (76–90): -1 - myöhäiset vaiheet ovat heikkous.

Balzan
TehdytPäästetyt
5
0
0-15
1
2
16-30
0
3
31-45
1
0
46-60
2
2
61-75
2
2
76-90

Vaarallisimmillaan minuuteilla 0-15 (5 goals). Päästää eniten välillä 31-45 (3). Myöhäisten maalien tasapaino (76–90): 0.

* Jaksot 31–45 ja 76–90 sisältävät lisäajan maalit.

Muut joukkueindikaattorit— mitä xG, tehokkuus ja vire kertovat?

Nykykauden päättyneiden otteluiden perusteella tehty vertailu maalipaikkojen laadusta, tuloksista ja trendeistä.

Otteluprofiili

2.61
Arvioidut maalit
hyökkäys vs. vastustajan puolustus
1.4 : 1.3
Arvioitu maalijakauma
koti : vieras
96%
Tahti vs. sarja
100 % = sarjan keskiarvo
66%
Molemmat joukkueet tekivät maalin (BTTS)
molempien joukkueiden kausikeskiarvo
-100%
Derbyvaikutus
H2H-maalit vs. tyypilliset ottelut
62%
BTTS-arvio
molempien joukkueiden maalintekotiheyden perusteella
4%
0–0-riski
noin yksi 25 ottelusta
2-3
Yleisin maalimäärä
hyökkäys vs. puolustus molemmilla puolilla

Hamrun Spartans

Nett xG -tasapaino
Luotujen ja sallittujen maalipaikkojen laadun ero ottelua kohden.
+0.30
Tulokset verrattuna xG:hen
Toteutuneen maalieron ja xG:n ehdottaman maalieron välinen ero.
+0.13
Pisteet verrattuna peliesitykseen
Kerättyjen pisteiden vertailu joukkueen maalieron perusteella odotettuihin pisteisiin.
-2.7 pist.
Viimeistelytehokkuus
Muutaako joukkue maalipaikat maaleiksi? Positiivinen arvo tarkoittaa, että maaleja syntyy enemmän kuin maalipaikkojen laatu ennustaa.
+0.16
Puolustustehokkuus
Pelastavatko puolustus tai maalivahti joukkueen? Positiivinen arvo tarkoittaa, että joukkue päästää vähemmän maaleja kuin sallitut paikat ennustavat.
-0.03
Hyökkäys vs. sarja
Kuinka paljon joukkue tekee maaleja verrattuna sarjan keskiarvoon tässä roolissa. 120 % tarkoittaa 20 % yli keskiarvon.
122%
Puolustus vs. sarja
Kuinka paljon joukkue päästää maaleja verrattuna sarjan keskiarvoon. 80 % tarkoittaa 20 % vähemmän päästettyjä maaleja.
80%
Vireen trendi
Vertaa viiden viimeisen ottelun pisteitä koko kauden keskiarvoon.
+0.63
Vahvempi toinen puoliaika?
Kuinka paljon enemmän joukkue tekee maaleja puoliajan jälkeen kuin ennen sitä.
+0.2
Myöhäiset maalit
18 prosenttia joukkueen maaleista syntyy minuuteilla 76–90. Vertailun vuoksi 9 prosenttia syntyy ensimmäisten 15 minuutin aikana.
18%

Balzan

Nett xG -tasapaino
Luotujen ja sallittujen maalipaikkojen laadun ero ottelua kohden.
+0.11
Tulokset verrattuna xG:hen
Toteutuneen maalieron ja xG:n ehdottaman maalieron välinen ero.
+0.14
Pisteet verrattuna peliesitykseen
Kerättyjen pisteiden vertailu joukkueen maalieron perusteella odotettuihin pisteisiin.
-4.4 pist.
Viimeistelytehokkuus
Muutaako joukkue maalipaikat maaleiksi? Positiivinen arvo tarkoittaa, että maaleja syntyy enemmän kuin maalipaikkojen laatu ennustaa.
-0.10
Puolustustehokkuus
Pelastavatko puolustus tai maalivahti joukkueen? Positiivinen arvo tarkoittaa, että joukkue päästää vähemmän maaleja kuin sallitut paikat ennustavat.
+0.24
Hyökkäys vs. sarja
Kuinka paljon joukkue tekee maaleja verrattuna sarjan keskiarvoon tässä roolissa. 120 % tarkoittaa 20 % yli keskiarvon.
97%
Puolustus vs. sarja
Kuinka paljon joukkue päästää maaleja verrattuna sarjan keskiarvoon. 80 % tarkoittaa 20 % vähemmän päästettyjä maaleja.
88%
Vireen trendi
Vertaa viiden viimeisen ottelun pisteitä koko kauden keskiarvoon.
-0.05
Vahvempi toinen puoliaika?
Kuinka paljon enemmän joukkue tekee maaleja puoliajan jälkeen kuin ennen sitä.
-0.1
Myöhäiset maalit
18 prosenttia joukkueen maaleista syntyy minuuteilla 76–90. Vertailun vuoksi 45 prosenttia syntyy ensimmäisten 15 minuutin aikana.
18%

* Arvioitu maalimäärä ja -jakauma, BTTS-arvio, 0–0-riski ja maalimäärä perustuvat molempien joukkueiden julkisiin kausikeskiarvoihin ja -frekvensseihin. Tämä on tilastollinen otteluprofiili, ei yksityisen mallin ennuste tai vetovihje. Muut indikaattorit kuvaavat kauden päättyneitä otteluita.

Sarjakonteksti— onko kyseessä runsasmaalisesti sarja?

Miten joukkueet vertautuvat Maltese Premier League:n keskiarvoihin.

Joukkueet vs. sarja

Hamrun SpartansLigaBalzan
Ottelun maalikeskiarvo• 2.712.71▼ 2.50
Molemmat joukkueet tekivät maalin• 57%56%▲ 75%
Vähintään 3 maalia (Over 2.5)▼ 43%51%▲ 63%
Clean sheetit▼ 14%24%• 25%
Maali ennen puoliaikaa▲ 86%78%▼ 75%
Maali puoliajan jälkeen▲ 100%87%• 88%

^ vihreä = yli sarjan keskiarvon, ˇ punainen = alle sarjan keskiarvon. Tämä näyttää eron suunnan, ei joukkuearviota.

2.71
Maalien keskiarvo ottelua kohden
56%
Molemmat joukkueet tekivät maalin
51%
Vähintään 3 maalia (Over 2.5)
24%
Clean sheetit
1.29
Kotimaalit / ottelu
1.42
Vierasmaali / ottelu
+-9%
Kotihyökkäyksen etu
+-10%
Kotipuolustuksen etu
+0%
Kokonaiskotietu
Maalit 1. puoliajalla (koko sarja)
78%
1 maali
36%
2 maalia
7%
3 maalia
2%
4 maalia
Maalit 2. puoliajalla (koko sarja)
87%
1 maali
40%
2 maalia
18%
3 maalia
2%
4 maalia

UKK

Milloin Hamrun Spartans ja Balzan pelaavat?

Hamrun Spartans kohtaa joukkueen Balzan 21. lokakuuta 2026 sarjassa Maltese Premier League stadionilla Victor Tedesco Stadium. Tarkka alkamisaika omalla aikavyöhykkeelläsi näkyy ottelusivun yläosassa.

Mitä maalitilastot kertovat ennen ottelua Hamrun Spartans–Balzan?

Hamrun Spartans tekee keskimäärin 1,57 maalia ottelua kohden ja Balzan 1,38. Sarjan Maltese Premier League keskiarvo on 2,71 maalia, ja Over 2.5 toteutuu 51 prosentissa otteluista. BTTS toteutuu 57 prosentissa joukkueen Hamrun Spartans otteluista ja 75 prosentissa joukkueen Balzan otteluista.

Millainen on joukkueiden Hamrun Spartans ja Balzan nykyvire?

Viiden viimeisen ottelun perusteella Hamrun Spartans on saavuttanut 3 voittoa, 2 tasapeliä ja 0 tappiota (2,20 pistettä ottelua kohden). Balzan on saavuttanut 1 voittoa, 3 tasapeliä ja 1 tappiota (1,20 pistettä ottelua kohden).

Mistä löydän ottelun Hamrun Spartans–Balzan vihjeen ja kattavan analyysin?

Vertaa tällä sivulla ottelun Hamrun Spartans–Balzan taustalla olevia lukuja. Avaa NoFluffPicks-sovellus vedonlyöntianalyysiä, vihjettä, Value Bet -kohdetta ja sen perusteluja varten.