ÍBV - Valur: ottelutilastot
ÍBV vs Valur: vire, maalit ja tärkeimmät tilastot
Mikä tämä ottelu on
ÍBV pelasi Valur-joukkuetta vastaan sarjassa Úrvalsdeild (Islanti). Ottelu pelattiin 20. syyskuuta 2026. Pelipaikka: Hásteinsvöllur. Lopputulos: 1:1.
Nykyvire
ÍBV: 0-1-4, 0,20 pistettä ottelua kohden. Valur: 2-2-1, 1,60 pistettä ottelua kohden.
Maalitilastot
ÍBV tekee 1,39 maalia ja päästää 2,04 maalia ottelua kohden. Valur tekee 1,87 maalia ja päästää 2,00. Sarjan keskiarvo: 3,86 maalia.
BTTS ja Over/Under
BTTS: ÍBV 70 %, Valur 74 %. Over 2.5: ÍBV 61 %, Valur 74 %. Sarjataso: BTTS 71 %, Over 2.5 70 %.
xG, laukaukset ja pallonhallinta
xG ottelua kohden: ÍBV 1,46, Valur 1,83. Laukaukset ottelua kohden: ÍBV 12,8, Valur 15,9. Keskimääräinen pallonhallinta: ÍBV 50 %, Valur 50 %.
Ensimmäinen ja toinen puoliaika
ÍBV: johto puoliajalla 22 %, toisen puoliajan maalit 0,83. Valur: johto puoliajalla 30 %, toisen puoliajan maalit 1,00.
Maalit minuuteittain
Historiallisesti vahvin maalintekojakso on joukkueella ÍBV 76-90+ (8) ja joukkueella Valur 76-90+ (14). Tämä on aiempien maalien jakauma, ei ennuste maalin syntyajasta.
Sarjan konteksti
Úrvalsdeild: 3,86 maalia ottelua kohden, BTTS 71 %, Over 2.5 70 %.
Keskinäiset ottelut
Ennen tätä ottelua tietokannassa oli saatavilla 4 aiempaa keskinäistä ottelua: 2-0-2. Maalien keskiarvo 3,00, BTTS 50 %.
Arkistoitu ottelua edeltävä analyysi
Tämä analyysi laadittiin ennen ottelun alkua. Johtopäätökset perustuvat vain ennen ottelua saatavilla olleisiin tietoihin eivätkä sisällä lopputulosta tai ottelun jälkeisiä tilastoja.
Ottelun yleisanalyysi
Valur saapuu otteluun selvästi paremmassa vireessä: se on kerännyt viidestä viime ottelustaan 8 pistettä, voittanut 2 kertaa ja hävinnyt vain kerran, kun taas ÍBV on saanut kasaan ainoastaan 1 pisteen eikä ole voittanut kertaakaan. Vieraat ovat tehneet tässä jaksossa 12 maalia, kotijoukkue vain 3, mikä puhuu vahvasti Valurin paremman tehokkuuden puolesta. Vierasotteluissa Valur luo keskimäärin 1,59 xG:tä ja laukoo 5,27 kertaa ottelua kohden kohti maalia, kun taas ÍBV:n vastaavat lukemat kotona ovat 1,47 xG:tä ja 4,55 laukausta kohti maalia. Kotijoukkue päästää omalla kentällään keskimäärin 1,91 maalia ja on pitänyt maalinsa puhtaana vain 9 %:ssa otteluista, joten sen puolustuksella pitäisi olla vaikeuksia pysäyttää vastustajan hyvävireinen hyökkäys. ÍBV:n mahdollisuuksia parantaa se, että Valur sallii vierasotteluissa vastustajille korkean, keskimäärin 2,23:n xG:n, mutta nykyvire ja hyökkäyspään etu viittaavat vieraiden voittoon.
Katso tilastollinen yleiskatsausBTTS – tekevätkö molemmat joukkueet maalin?
BTTS-kyllä-vetoa tukee ennen kaikkea molempien joukkueiden puolustusprofiili: ÍBV päästää keskimäärin 2,33 maalia ottelua kohden ja Valur 1,64, ja otteluista vain 8 % ja 9 % on päättynyt ilman omiin päästettyä maalia. ÍBV on tehnyt maalin jokaisessa kauden ottelussa, ja sen keskimääräinen xG on 2,05. Lisäksi Valur antaa vastustajille keskimäärin 2,23 xG:tä. Valur on ollut viidessä viime ottelussa hyökkäyssuuntaan selvästi paremmassa vireessä: se on tehnyt keskimäärin 2,4 maalia ja BTTS on toteutunut 80 %:ssa näistä otteluista, kun taas ÍBV on päästänyt kyseisellä ajanjaksolla keskimäärin 1,8 maalia ottelua kohden. Vetoon liittyvä riski on isäntien heikko viimeaikainen viimeistely: viidessä ottelussa ne ovat tehneet vain 3 maalia ja BTTS on toteutunut 40 %:ssa otteluista. ÍBV:n kauden 92 %:n BTTS-osuus sekä Valurin puolustuksen heikkous puoltavat kuitenkin edelleen selkeämmin sitä, että molemmat joukkueet tekevät maalin.
Katso BTTS-tilastotOver/Under – maalianalyysi
Ottelun profiili suosii selvästi maaleja: ÍBV teki keskimäärin 2,17 maalia, mutta päästi peräti 2,33 ottelua kohden, kun taas Valur on tehnyt keskimäärin 1,55 maalia. Molemmat puolustukset antavat vastustajille laadukkaita maalipaikkoja, sillä vastustajien keskimääräinen xG on ÍBV:tä vastaan 2,16 ja Valuria vastaan 2,23. Viimeisissä viidessä ottelussa Valur teki 12 maalia eli 2,4 ottelua kohden, kun taas ÍBV päästi tässä jaksossa keskimäärin 1,8 maalia ottelua kohden. ÍBV:n kaikissa otteluissa ja Valurin 73 %:ssa otteluista tehtiin vähintään kaksi maalia, kun taas Islannin liiga yltää keskimäärin 3,87 maaliin ottelua kohden. Vahvin valinta on yli 1,5 maalia, sillä ÍBV:n viimeaikaisesta heikommasta viimeistelystä huolimatta puolustustilastot ja Valurin vire rajoittavat selvästi erittäin vähämaalisen ottelun riskiä.
Katso Over/Under-tilastotHT/FT – puoliaika- ja lopputulosskenaario
Vahvin skenaario viittaa siihen, että Valur johtaa puoliajalla ja voittaa ottelun, sillä ÍBV päästää ennen taukoa keskimäärin 1,33 maalia, kun taas Valur on päästänyt tällä jaksolla vain 0,64 maalia. Viimeisissä viidessä ottelussaan kotijoukkue on tehnyt ennen taukoa vain 0,2 maalia ja ollut 45 minuutin jälkeen tappiolla 80 %:ssa otteluista. Valurin tämänhetkinen vire on selvästi parempi: viidessä viime ottelussaan se on tehnyt keskimäärin 2,4 maalia, kerännyt 1,6 pistettä ottelua kohden ja hävinnyt vain kerran, kun taas ÍBV:n vastaavat lukemat ovat 0,6 maalia ja 0,2 pistettä. Toisella puoliajalla vieraiden etu säilyy merkittävänä, sillä Valur on viime aikoina tehnyt toisilla puoliajoilla keskimäärin 1,8 maalia ja voittanut ne 60 %:ssa tapauksista, kun ÍBV on tehnyt 0,4 maalia eikä ole voittanut yhtäkään toista puoliaikaa. Kotijoukkueella on tosin kauden ajalta korkea 2,05:n xG, mutta sen surkea viimeaikainen tehokkuus ja puolustus, joka päästää vastustajalle keskimäärin 2,16 xG:tä, puoltavat sitä, että Valur pitää johtonsa.
Katso ensimmäisen ja toisen puoliajan tilastotPuoliskoittain
Ottelutilastot
Otteluennakko— mitä kauden luvut kertovat?
Tämä joukkueprofiili perustuu kauden tietoihin ja vireeseen. Ottelun kulkutilastot näytetään vasta ottelun päätyttyä.
Joukkueiden tilastot— kumpi on tehokkaampi?
Molempien joukkueiden hyökkäyksen ja puolustuksen vertailu kuluvalla kaudella.
Laukausten laatu
| ÍBV | Valur | |
|---|---|---|
| Tarkkuus (laukaukset maalia kohti) | 32% | 37% |
| Paikkojen laatu (xG/laukaus) | 0.11 | 0.12 |
| Viimeistely (maalit laukausta kohti maalia) | 0.34 | 0.32 |
Noin 0,08:n xG/laukaus tarkoittaa yleensä kaukolaukauksia; 0,15 tai enemmän yleensä boksipaikkoja. Tyyliluokitus perustuu pallonhallintaan, laukausten määrään ja tehokkuuteen.
* xG (odotetut maalit) kertoo, kuinka monta maalia joukkueen pitäisi tehdä paikoistaan. Jos toteutuneet maalit ylittävät xG:n, viimeistely on keskimääräistä parempaa; jos ne alittavat xG:n, paikkoja hukataan.
Joukkueen vire— kumpi on paremmassa vireessä?
Viisi viimeistä ottelua ja kauden tilasto kokonaisuutena sekä koti- ja vierasotteluissa.
Valur on 700 % parempi kategoriassa viiden viimeisen ottelun vire.
0.2 pistettä / ottelu - ÍBV · 1.6 pistettä / ottelu - Valur
Maalit— miten joukkueet tekevät ja päästävät maaleja?
Molempien joukkueiden tekemien ja päästämien maalien määrät sekä Clean sheetien ja maaleitta jäämisen yleisyys.
Valur on 35 % parempi kategoriassa tehdyt maalit ottelua kohden.
1.39 maalia / ottelu - ÍBV · 1.87 maalia / ottelu - Valur
ÍBV tekee maalin 74 prosentissa otteluista (17 / 23 ottelua), kun taas Valur pitää maalinsa puhtaana 9 prosentissa (2 / 23 ottelua).
Valur tekee maalin 83 prosentissa otteluista (19 / 23 ottelua), kun taas ÍBV pitää maalinsa puhtaana 4 prosentissa (1 / 23 ottelua).
Kuinka usein tehdään vähintään...
Kuinka usein päästetään vähintään...
* Tilastot sisältävät molempien joukkueiden koti- ja vierasottelut kuluvalla kaudella.
Molemmat joukkueet tekivät maalin (BTTS)— kuinka usein molemmat joukkueet tekevät maalin?
Kuinka usein molempien joukkueiden otteluissa tehdään maaleja kummallekin puolelle verrattuna sarjan keskiarvoon.
Maalikuviot
BTTS ja maalimäärä
Maalimäärä (Over/Under)— kuinka usein näissä otteluissa ylitetään maalirajat?
Kuinka usein joukkueiden otteluissa ylitetään maalirajat koko ottelussa ja kummallakin puoliskolla.
Koko ottelu – joukkuevertailu (Over)
Over / Under - ÍBV
Over / Under - Valur
1. puoliaika
2. puoliaika
Ottelun puoliskot— milloin joukkueet tekevät useammin maaleja?
Miten joukkueet jakavat suorituksensa ensimmäisen ja toisen puoliajan välillä: maalit, pisteet, nollapelit ja puoliaikatilanne.
Valur on 35 % parempi kategoriassa ensimmäisen puoliajan vire (puoliaikapisteet).
0.96 pistettä / ottelu - ÍBV · 1.3 pistettä / ottelu - Valur
Ennen puoliaikaa (1. puoliaika)
Puoliajan jälkeen (2. puoliaika)
ÍBV — toisen puoliajan tulokset
Johtaa puoliajalla 22 prosentissa otteluista ja voittaa 17 prosentissa. Menettää johtoaseman toisinaan toisella puoliajalla.
Päästää 0.1 maalia enemmän ottelua kohden puoliajan jälkeen — puolustus heikkenee toisella puoliajalla.
Valur — toisen puoliajan tulokset
Johtaa puoliajalla 30 prosentissa otteluista ja voittaa 39 prosentissa. Voittaa myös otteluita ilman johtoasemaa puoliajalla.
Puolustus pysyy vakaana koko ottelun ajan.
| 1. puoliaika | 2. puoliaika | |
|---|---|---|
| Pisteet ottelua kohden | 0.60 | 0.60 |
| Tehdyt maalit / ottelu | 0.2 | 0.4 |
| Päästetyt maalit / ottelu | 1.0 | 0.8 |
| Ottelun maalikeskiarvo | 1.2 | 1.2 |
| 1 maali | 100% | 40% |
| 2 maalia | 20% | 40% |
| 3 maalia | 0% | 40% |
| Nollapeli | 20% | 60% |
| Ei maalia | 80% | 60% |
| Maaliero | -4 | -2 |
| 1. puoliaika | 2. puoliaika | |
|---|---|---|
| Pisteet ottelua kohden | 1.00 | 2.00 |
| Tehdyt maalit / ottelu | 0.6 | 1.8 |
| Päästetyt maalit / ottelu | 1.0 | 1.0 |
| Ottelun maalikeskiarvo | 1.6 | 2.8 |
| 1 maali | 80% | 100% |
| 2 maalia | 40% | 100% |
| 3 maalia | 20% | 60% |
| Nollapeli | 40% | 20% |
| Ei maalia | 40% | 20% |
| Maaliero | -2 | +4 |
* Taulukoiden värit kuvaavat tapahtumien yleisyyttä: vihreä on yleinen, keltainen kohtalainen ja punainen harvinainen. Kyse on yleisyydestä, ei joukkuearviosta.
Maalit minuuteittain— milloin maaleja syntyy?
Ottelun vaiheet, joissa molemmat joukkueet tekevät ja päästävät useimmin maaleja.
Vaarallisimmillaan minuuteilla 76-90 (8 goals). Päästää eniten välillä 46-60 (12). Myöhäisten maalien tasapaino (76–90): +1 - voittaa myöhäiset vaiheet.
Vaarallisimmillaan minuuteilla 76-90 (14 goals). Päästää eniten välillä 76-90 (11). Myöhäisten maalien tasapaino (76–90): +3 - voittaa myöhäiset vaiheet.
* Jaksot 31–45 ja 76–90 sisältävät lisäajan maalit.
Muut joukkueindikaattorit— mitä xG, tehokkuus ja vire kertovat?
Nykykauden päättyneiden otteluiden perusteella tehty vertailu maalipaikkojen laadusta, tuloksista ja trendeistä.
Otteluprofiili
ÍBV
Valur
* Arvioitu maalimäärä ja -jakauma, BTTS-arvio, 0–0-riski ja maalimäärä perustuvat molempien joukkueiden julkisiin kausikeskiarvoihin ja -frekvensseihin. Tämä on tilastollinen otteluprofiili, ei yksityisen mallin ennuste tai vetovihje. Muut indikaattorit kuvaavat kauden päättyneitä otteluita.
Sarjakonteksti— onko kyseessä runsasmaalisesti sarja?
Miten joukkueet vertautuvat Úrvalsdeild:n keskiarvoihin.
Joukkueet vs. sarja
| ÍBV | Liga | Valur | |
|---|---|---|---|
| Ottelun maalikeskiarvo | ▼ 3.43 | 3.86 | • 3.87 |
| Molemmat joukkueet tekivät maalin | • 70% | 71% | ▲ 74% |
| Vähintään 3 maalia (Over 2.5) | ▼ 61% | 70% | ▲ 74% |
| Clean sheetit | ▼ 4% | 16% | ▼ 9% |
| Maali ennen puoliaikaa | • 83% | 82% | ▲ 87% |
| Maali puoliajan jälkeen | ▼ 83% | 86% | • 87% |
^ vihreä = yli sarjan keskiarvon, ˇ punainen = alle sarjan keskiarvon. Tämä näyttää eron suunnan, ei joukkuearviota.
Kokoonpanot ja pelaajatapahtumat
Vahvistetut avauskokoonpanot, vaihtopelaajat ja tähän otteluun kirjatut pelaajatapahtumat.
Kotijoukkue
Avauskokoonpano
Vierasjoukkue
Avauskokoonpano
Vaihtopelaajat
Ottelun tapahtumat
Maalit, kortit ja vaihdot aikajärjestyksessä.
Erotuomari ja valmentajat
Avaa kausiprofiilit ja vertaa ottelutilastoja, maaleja ja kurinpitotrendejä.
Keskinäiset ottelut
Viimeisimmät kohtaamiset (4): ÍBV 2 - 0 - 2 Valur. Maalien keskiarvo 3.00, molemmat joukkueet tekivät maalin 50% ottelua.
UKK
Mikä oli ottelun ÍBV–Valur tulos?
Sarjan Úrvalsdeild ottelu päättyi ÍBV 1:1 Valur. Tältä sivulta löytyvät ottelun täydelliset tilastot, puoliaikakohtainen erittely ja keskinäiset ottelut.
Millaiset ovat joukkueiden ÍBV ja Valur keskinäiset tilastot?
4 viimeisessä keskinäisessä ottelussa ÍBV voitti 2, Valur voitti 2 ja 0 päättyi tasan. Näissä otteluissa tehtiin keskimäärin 3,00 maalia, ja molemmat joukkueet tekivät maalin 50 prosentissa otteluista.
Mitä maalitilastot kertovat ennen ottelua ÍBV–Valur?
ÍBV tekee keskimäärin 1,39 maalia ottelua kohden ja Valur 1,87. Sarjan Úrvalsdeild keskiarvo on 3,86 maalia, ja Over 2.5 toteutuu 70 prosentissa otteluista. BTTS toteutuu 70 prosentissa joukkueen ÍBV otteluista ja 74 prosentissa joukkueen Valur otteluista.
Millainen on joukkueiden ÍBV ja Valur nykyvire?
Viiden viimeisen ottelun perusteella ÍBV on saavuttanut 0 voittoa, 1 tasapeliä ja 4 tappiota (0,20 pistettä ottelua kohden). Valur on saavuttanut 2 voittoa, 2 tasapeliä ja 1 tappiota (1,60 pistettä ottelua kohden).
Mistä löydän ottelun ÍBV–Valur vihjeen ja kattavan analyysin?
Tämä sivu selittää tilastolliset taustat: vireen, keskinäiset ottelut, maalit, BTTS:n ja Over/Underin. Vedonlyöntivihje, Value Bet ja kattavat perustelut ovat saatavilla NoFluffPicks-sovelluksessa.


