Ružomberok - Žilina: ottelutilastot
Ružomberok vs Žilina: vire, maalit ja tärkeimmät tilastot
Mikä tämä ottelu on
Ružomberok pelasi Žilina-joukkuetta vastaan sarjassa Super Liga (Slovakia). Ottelu pelattiin 11. lokakuuta 2026. Pelipaikka: Futbalový štadión MFK Ružomberok. Lopputulos: 2:2.
Nykyvire
Ružomberok: 1-1-3, 0,80 pistettä ottelua kohden. Žilina: 4-1-0, 2,60 pistettä ottelua kohden.
Maalitilastot
Ružomberok tekee 0,89 maalia ja päästää 2,00 maalia ottelua kohden. Žilina tekee 2,56 maalia ja päästää 1,89. Sarjan keskiarvo: 3,32 maalia.
BTTS ja Over/Under
BTTS: Ružomberok 56 %, Žilina 89 %. Over 2.5: Ružomberok 56 %, Žilina 89 %. Sarjataso: BTTS 61 %, Over 2.5 64 %.
xG, laukaukset ja pallonhallinta
xG ottelua kohden: Ružomberok 1,43, Žilina 1,86. Laukaukset ottelua kohden: Ružomberok 13,2, Žilina 16,6. Keskimääräinen pallonhallinta: Ružomberok 39 %, Žilina 55 %.
Ensimmäinen ja toinen puoliaika
Ružomberok: johto puoliajalla 22 %, toisen puoliajan maalit 0,44. Žilina: johto puoliajalla 56 %, toisen puoliajan maalit 1,56.
Maalit minuuteittain
Historiallisesti vahvin maalintekojakso on joukkueella Ružomberok 0-15 (2) ja joukkueella Žilina 76-90+ (7). Tämä on aiempien maalien jakauma, ei ennuste maalin syntyajasta.
Sarjan konteksti
Super Liga: 3,32 maalia ottelua kohden, BTTS 61 %, Over 2.5 64 %.
Keskinäiset ottelut
Ennen tätä ottelua tietokannassa oli saatavilla 2 aiempaa keskinäistä ottelua: 1-1-0. Maalien keskiarvo 4,50, BTTS 100 %.
Arkistoitu ottelua edeltävä analyysi
Tämä analyysi laadittiin ennen ottelun alkua. Johtopäätökset perustuvat vain ennen ottelua saatavilla olleisiin tietoihin eivätkä sisällä lopputulosta tai ottelun jälkeisiä tilastoja.
Ottelun yleisanalyysi
Žilina on sarjataulukossa toisena ja on voittanut neljä viidestä viime ottelustaan, kun taas 11. sijalla oleva Ružomberok on saanut samana aikana kaksi voittoa. Vierasotteluissaan Žilina on voittanut 75 % otteluista ja tehnyt keskimäärin 2,75 maalia, selvästi enemmän kuin kotijoukkueen kotikentällään tekemät 1,2 maalia. Tehokkuuseroa vahvistaa se, että Žilina on viimeistellyt vieraissa 22 % laukauksistaan, kun Ružomberokin vastaava lukema kotona on 8 %. Ottelun lopputulos ei kuitenkaan ole ennalta selvä: Žilinan vierasotteluiden xG on 1,51, mutta sen puolustus on päästänyt vastustajille 2,26 xG:tä, joten kotijoukkue voi luoda maalipaikkoja. Tästä huolimatta Žilinan neljän ottelun tappioton vierasputki ja viimeisissä viidessä ottelussaan tekemät 16 maalia puoltavat vierasvoittoa.
Katso tilastollinen yleiskatsausBTTS – tekevätkö molemmat joukkueet maalin?
Molemmat joukkueet tekivät maalin (BTTS) 100 %:ssa Ružomberokin kotiotteluista ja 75 %:ssa Žilinan vierasotteluista, kun taas sarjan keskiarvo on 62 %. Kotijoukkue tekee kotonaan keskimäärin 2,4 maalia ja vierasjoukkue vieraissa 2,75 maalia; kumpikaan joukkue ei ole näissä olosuhteissa jäänyt ottelussa maaleitta. Ružomberokin maalin puolesta puhuu myös sen keskimääräinen 2,14:n xG verrattuna Žilinan vierasotteluissaan sallimaan 2,26:n xG:hen. Žilina puolestaan teki keskimäärin 3,2 maalia viidessä viime ottelussaan, kun taas kotijoukkue päästää kotonaan keskimäärin 2,0 maalia eikä ole pitänyt siellä nollapeliä. Pientä varovaisuutta aiheuttavat Ružomberokin viisi viime ottelua, joissa BTTS toteutui vain 40 %:ssa tapauksista, mutta joukkueiden yhteenlasketut hyökkäysluvut sekä koti- ja vierasotteluiden tilastot puoltavat selvemmin BTTS-vetoa eli sitä, että molemmat joukkueet tekevät maalin.
Katso BTTS-tilastotOver/Under – maalianalyysi
Ružomberok tekee kotonaan keskimäärin 2,4 maalia ja päästää 2,0, kun taas Žilina tekee vieraskentillä keskimäärin 2,75 maalia ja päästää 1,75. Tämä viittaa molempien joukkueiden suureen maalipotentiaaliin. Žilina teki viimeisissä 5 ottelussaan keskimäärin 3,2 maalia, ja sen xG oli 2,15, joten tehokkuus perustuu myös luotujen maalipaikkojen määrään. Yli 1,5 maalia on nähty 100 %:ssa Ružomberokin kotiotteluista ja 75 %:ssa Žilinan vierasotteluista, joten yli 1,5 maalia on vahvin valinta. Korkeampi yli 2,5 maalin linja vaikuttaa myös lupaavalta, mutta arvioidun 3,95 maalin kokonaismäärän perusteella siihen liittyy suurempi riski kuin yli 1,5 maalin kohteeseen.
Katso Over/Under-tilastotHT/FT – puoliaika- ja lopputulosskenaario
Žilina johti tauolla kaikissa viidessä viime ottelussaan, ja tarkastelluissa vierasotteluissa näin kävi 75 %:ssa tapauksista; Ružomberok oli tauolla tappiolla 40 %:ssa kotiotteluistaan. Vieraat tekevät ennen taukoa keskimäärin 1,25 maalia vierasottelua kohden, kun taas kotijoukkueen vastaava lukema kotona on 0,8 maalia, mikä vahvistaa skenaariota vieraiden aikaisesta johtoasemasta. Johtoaseman säilyttämistä puoltaa viimeaikainen vire: Žilina voitti viidestä ottelustaan neljä ja teki keskimäärin 3,2 maalia, kun taas Ružomberok voitti kaksi viidestä ja teki keskimäärin 1,4 maalia. Kotijoukkue voi kuitenkin nousta takaa, sillä se tekee kotona toisella puoliajalla keskimäärin 1,6 maalia, ja Žilina päästää vieraissa tällä ottelun jaksolla 1,5 maalia. Tästä riskistä huolimatta vieraiden selvästi paremmat ensimmäiset puoliajat ja viimeaikainen tehokkaampi hyökkäyspeli tekevät Žilinan taukojohtoon ja voittoon pelaamisesta edelleen vahvimman valinnan.
Katso ensimmäisen ja toisen puoliajan tilastotPuoliskoittain
Ottelutilastot
Otteluennakko— mitä kauden luvut kertovat?
Tämä joukkueprofiili perustuu kauden tietoihin ja vireeseen. Ottelun kulkutilastot näytetään vasta ottelun päätyttyä.
Joukkueiden tilastot— kumpi on tehokkaampi?
Molempien joukkueiden hyökkäyksen ja puolustuksen vertailu kuluvalla kaudella.
Laukausten laatu
| Ružomberok | Žilina | |
|---|---|---|
| Tarkkuus (laukaukset maalia kohti) | 29% | 42% |
| Paikkojen laatu (xG/laukaus) | 0.11 | 0.11 |
| Viimeistely (maalit laukausta kohti maalia) | 0.23 | 0.37 |
Noin 0,08:n xG/laukaus tarkoittaa yleensä kaukolaukauksia; 0,15 tai enemmän yleensä boksipaikkoja. Tyyliluokitus perustuu pallonhallintaan, laukausten määrään ja tehokkuuteen.
* xG (odotetut maalit) kertoo, kuinka monta maalia joukkueen pitäisi tehdä paikoistaan. Jos toteutuneet maalit ylittävät xG:n, viimeistely on keskimääräistä parempaa; jos ne alittavat xG:n, paikkoja hukataan.
Joukkueen vire— kumpi on paremmassa vireessä?
Viisi viimeistä ottelua ja kauden tilasto kokonaisuutena sekä koti- ja vierasotteluissa.
Žilina on 225 % parempi kategoriassa viiden viimeisen ottelun vire.
0.8 pistettä / ottelu - Ružomberok · 2.6 pistettä / ottelu - Žilina
Maalit— miten joukkueet tekevät ja päästävät maaleja?
Molempien joukkueiden tekemien ja päästämien maalien määrät sekä Clean sheetien ja maaleitta jäämisen yleisyys.
Žilina on 188 % parempi kategoriassa tehdyt maalit ottelua kohden.
0.89 maalia / ottelu - Ružomberok · 2.56 maalia / ottelu - Žilina
Žilina on 6 % parempi kategoriassa päästetyt maalit ottelua kohden.
2 maalia / ottelu - Ružomberok · 1.89 maalia / ottelu - Žilina
Ružomberok tekee maalin 67 prosentissa otteluista (6 / 9 ottelua), kun taas Žilina pitää maalinsa puhtaana 11 prosentissa (1 / 9 ottelua).
Žilina tekee maalin 100 prosentissa otteluista (9 / 9 ottelua), kun taas Ružomberok pitää maalinsa puhtaana 11 prosentissa (1 / 9 ottelua).
Kuinka usein tehdään vähintään...
Kuinka usein päästetään vähintään...
* Tilastot sisältävät molempien joukkueiden koti- ja vierasottelut kuluvalla kaudella.
Molemmat joukkueet tekivät maalin (BTTS)— kuinka usein molemmat joukkueet tekevät maalin?
Kuinka usein molempien joukkueiden otteluissa tehdään maaleja kummallekin puolelle verrattuna sarjan keskiarvoon.
Maalikuviot
BTTS ja maalimäärä
Maalimäärä (Over/Under)— kuinka usein näissä otteluissa ylitetään maalirajat?
Kuinka usein joukkueiden otteluissa ylitetään maalirajat koko ottelussa ja kummallakin puoliskolla.
Koko ottelu – joukkuevertailu (Over)
Over / Under - Ružomberok
Over / Under - Žilina
1. puoliaika
2. puoliaika
Ottelun puoliskot— milloin joukkueet tekevät useammin maaleja?
Miten joukkueet jakavat suorituksensa ensimmäisen ja toisen puoliajan välillä: maalit, pisteet, nollapelit ja puoliaikatilanne.
Žilina on 89 % parempi kategoriassa ensimmäisen puoliajan vire (puoliaikapisteet).
1 pistettä / ottelu - Ružomberok · 1.89 pistettä / ottelu - Žilina
Ennen puoliaikaa (1. puoliaika)
Puoliajan jälkeen (2. puoliaika)
Ružomberok — toisen puoliajan tulokset
Johtaa puoliajalla 22 prosentissa otteluista ja voittaa 11 prosentissa. Menettää johtoaseman toisinaan toisella puoliajalla.
Päästää 0.7 maalia enemmän ottelua kohden puoliajan jälkeen — puolustus heikkenee toisella puoliajalla.
Žilina — toisen puoliajan tulokset
Johtaa puoliajalla 56 prosentissa otteluista ja voittaa 67 prosentissa. Voittaa myös otteluita ilman johtoasemaa puoliajalla.
Päästää 1.0 maalia enemmän ottelua kohden puoliajan jälkeen — puolustus heikkenee toisella puoliajalla.
| 1. puoliaika | 2. puoliaika | |
|---|---|---|
| Pisteet ottelua kohden | 1.60 | 0.80 |
| Tehdyt maalit / ottelu | 0.4 | 0.6 |
| Päästetyt maalit / ottelu | 0.2 | 1.0 |
| Ottelun maalikeskiarvo | 0.6 | 1.6 |
| 1 maali | 60% | 100% |
| 2 maalia | 0% | 60% |
| 3 maalia | 0% | 0% |
| Nollapeli | 80% | 20% |
| Ei maalia | 60% | 60% |
| Maaliero | +1 | -2 |
| 1. puoliaika | 2. puoliaika | |
|---|---|---|
| Pisteet ottelua kohden | 2.60 | 1.60 |
| Tehdyt maalit / ottelu | 1.2 | 1.4 |
| Päästetyt maalit / ottelu | 0.2 | 1.2 |
| Ottelun maalikeskiarvo | 1.4 | 2.6 |
| 1 maali | 80% | 100% |
| 2 maalia | 40% | 80% |
| 3 maalia | 20% | 40% |
| Nollapeli | 80% | 20% |
| Ei maalia | 20% | 0% |
| Maaliero | +5 | +1 |
* Taulukoiden värit kuvaavat tapahtumien yleisyyttä: vihreä on yleinen, keltainen kohtalainen ja punainen harvinainen. Kyse on yleisyydestä, ei joukkuearviosta.
Maalit minuuteittain— milloin maaleja syntyy?
Ottelun vaiheet, joissa molemmat joukkueet tekevät ja päästävät useimmin maaleja.
Vaarallisimmillaan minuuteilla 0-15 (2 goals). Päästää eniten välillä 61-75 (6). Myöhäisten maalien tasapaino (76–90): -5 - myöhäiset vaiheet ovat heikkous.
Vaarallisimmillaan minuuteilla 76-90 (7 goals). Päästää eniten välillä 76-90 (7). Myöhäisten maalien tasapaino (76–90): 0.
* Jaksot 31–45 ja 76–90 sisältävät lisäajan maalit.
Muut joukkueindikaattorit— mitä xG, tehokkuus ja vire kertovat?
Nykykauden päättyneiden otteluiden perusteella tehty vertailu maalipaikkojen laadusta, tuloksista ja trendeistä.
Otteluprofiili
Ružomberok
Žilina
* Arvioitu maalimäärä ja -jakauma, BTTS-arvio, 0–0-riski ja maalimäärä perustuvat molempien joukkueiden julkisiin kausikeskiarvoihin ja -frekvensseihin. Tämä on tilastollinen otteluprofiili, ei yksityisen mallin ennuste tai vetovihje. Muut indikaattorit kuvaavat kauden päättyneitä otteluita.
Sarjakonteksti— onko kyseessä runsasmaalisesti sarja?
Miten joukkueet vertautuvat Super Liga:n keskiarvoihin.
Joukkueet vs. sarja
| Ružomberok | Liga | Žilina | |
|---|---|---|---|
| Ottelun maalikeskiarvo | ▼ 2.89 | 3.32 | ▲ 4.44 |
| Molemmat joukkueet tekivät maalin | ▼ 56% | 61% | ▲ 89% |
| Vähintään 3 maalia (Over 2.5) | ▼ 56% | 64% | ▲ 89% |
| Clean sheetit | ▼ 11% | 21% | ▼ 11% |
| Maali ennen puoliaikaa | ▼ 67% | 80% | ▼ 78% |
| Maali puoliajan jälkeen | ▲ 89% | 86% | ▲ 100% |
^ vihreä = yli sarjan keskiarvon, ˇ punainen = alle sarjan keskiarvon. Tämä näyttää eron suunnan, ei joukkuearviota.
Kokoonpanot ja pelaajatapahtumat
Vahvistetut avauskokoonpanot, vaihtopelaajat ja tähän otteluun kirjatut pelaajatapahtumat.
Kotijoukkue
Avauskokoonpano
Vierasjoukkue
Avauskokoonpano
Ottelun tapahtumat
Maalit, kortit ja vaihdot aikajärjestyksessä.
- ŽilinaKeltainen korttiJohan Albin
Erotuomari ja valmentajat
Avaa kausiprofiilit ja vertaa ottelutilastoja, maaleja ja kurinpitotrendejä.
Keskinäiset ottelut
Viimeisimmät kohtaamiset (2): Ružomberok 1 - 1 - 0 Žilina. Maalien keskiarvo 4.50, molemmat joukkueet tekivät maalin 100% ottelua.
UKK
Mikä oli ottelun Ružomberok–Žilina tulos?
Sarjan Super Liga ottelu päättyi Ružomberok 2:2 Žilina. Tältä sivulta löytyvät ottelun täydelliset tilastot, puoliaikakohtainen erittely ja keskinäiset ottelut.
Millaiset ovat joukkueiden Ružomberok ja Žilina keskinäiset tilastot?
2 viimeisessä keskinäisessä ottelussa Ružomberok voitti 1, Žilina voitti 0 ja 1 päättyi tasan. Näissä otteluissa tehtiin keskimäärin 4,50 maalia, ja molemmat joukkueet tekivät maalin 100 prosentissa otteluista.
Mitä maalitilastot kertovat ennen ottelua Ružomberok–Žilina?
Ružomberok tekee keskimäärin 0,89 maalia ottelua kohden ja Žilina 2,56. Sarjan Super Liga keskiarvo on 3,32 maalia, ja Over 2.5 toteutuu 64 prosentissa otteluista. BTTS toteutuu 56 prosentissa joukkueen Ružomberok otteluista ja 89 prosentissa joukkueen Žilina otteluista.
Millainen on joukkueiden Ružomberok ja Žilina nykyvire?
Viiden viimeisen ottelun perusteella Ružomberok on saavuttanut 1 voittoa, 1 tasapeliä ja 3 tappiota (0,80 pistettä ottelua kohden). Žilina on saavuttanut 4 voittoa, 1 tasapeliä ja 0 tappiota (2,60 pistettä ottelua kohden).
Mistä löydän ottelun Ružomberok–Žilina vihjeen ja kattavan analyysin?
Vertaa tällä sivulla ottelun Ružomberok–Žilina taustalla olevia lukuja. Avaa NoFluffPicks-sovellus vedonlyöntianalyysiä, vihjettä, Value Bet -kohdetta ja sen perusteluja varten.


