Norja - EliteserienKomplett ArenaTiedot päivitetty 07. marraskuuta 2026

Sandefjord - Molde: ottelutilastot

Perustelut:

Täysi analyysi ja pick sovelluksessa

Katso tämän ottelun vedonlyöntianalyysi, pick, Value Bet ja täydet perustelut.

Katso analyysi ja pick

Sandefjord vs Molde: vire, maalit ja tärkeimmät tilastot

Mikä tämä ottelu on

Sandefjord kohtaa Molde-joukkueen sarjassa Eliteserien (Norja). Ottelu pelataan 8. marraskuuta 2026. Pelipaikka: Komplett Arena.

Nykyvire

Sandefjord: 2-1-2, 1,40 pistettä ottelua kohden. Molde: 2-1-2, 1,40 pistettä ottelua kohden.

Maalitilastot

Sandefjord tekee 1,04 maalia ja päästää 1,36 maalia ottelua kohden. Molde tekee 2,36 maalia ja päästää 1,56. Sarjan keskiarvo: 3,26 maalia.

BTTS ja Over/Under

BTTS: Sandefjord 48 %, Molde 76 %. Over 2.5: Sandefjord 44 %, Molde 72 %. Sarjataso: BTTS 60 %, Over 2.5 64 %.

xG, laukaukset ja pallonhallinta

xG ottelua kohden: Sandefjord 1,55, Molde 1,89. Laukaukset ottelua kohden: Sandefjord 14,8, Molde 16,4. Keskimääräinen pallonhallinta: Sandefjord 52 %, Molde 60 %.

Ensimmäinen ja toinen puoliaika

Sandefjord: johto puoliajalla 16 %, toisen puoliajan maalit 0,72. Molde: johto puoliajalla 52 %, toisen puoliajan maalit 1,20.

Maalit minuuteittain

Historiallisesti vahvin maalintekojakso on joukkueella Sandefjord 46-60 (7) ja joukkueella Molde 46-60 (14). Tämä on aiempien maalien jakauma, ei ennuste maalin syntyajasta.

Sarjan konteksti

Eliteserien: 3,26 maalia ottelua kohden, BTTS 60 %, Over 2.5 64 %.

Keskinäiset ottelut

Ennen tätä ottelua tietokannassa oli saatavilla 5 aiempaa keskinäistä ottelua: 4-0-1. Maalien keskiarvo 3,00, BTTS 60 %.

Ennen ottelua

1X2-kertoimet

(3.50)
(4.10)
(1.85)

Otteluennakko— mitä kauden luvut kertovat?

Tämä joukkueprofiili perustuu kauden tietoihin ja vireeseen. Ottelun kulkutilastot näytetään vasta ottelun päätyttyä.

1.04Tehdyt maalit / ottelu2.36
SandefjordMolde
1.36Päästetyt maalit / ottelu1.56
SandefjordMolde
52%Keskimääräinen pallonhallinta60%
SandefjordMolde
4.36Laukaukset maalia kohti / ottelu6.4
SandefjordMolde

Joukkueiden tilastot— kumpi on tehokkaampi?

Molempien joukkueiden hyökkäyksen ja puolustuksen vertailu kuluvalla kaudella.

14.76Laukaukset ottelua kohden16.44
SandefjordMolde
4.36Laukaukset maalia kohti6.4
SandefjordMolde
7%Laukausten tehokkuus14.4%
SandefjordMolde
52%Pallonhallinta60%
SandefjordMolde
1.55Tehty xG1.89
SandefjordMolde
1.7Päästetty xG1.37
SandefjordMolde

Laukausten laatu

Sandefjord: HyökkääväMolde: Hallitseva
SandefjordMolde
Tarkkuus (laukaukset maalia kohti)30%39%
Paikkojen laatu (xG/laukaus)0.110.11
Viimeistely (maalit laukausta kohti maalia)0.240.37

Noin 0,08:n xG/laukaus tarkoittaa yleensä kaukolaukauksia; 0,15 tai enemmän yleensä boksipaikkoja. Tyyliluokitus perustuu pallonhallintaan, laukausten määrään ja tehokkuuteen.

* xG (odotetut maalit) kertoo, kuinka monta maalia joukkueen pitäisi tehdä paikoistaan. Jos toteutuneet maalit ylittävät xG:n, viimeistely on keskimääräistä parempaa; jos ne alittavat xG:n, paikkoja hukataan.

Joukkueen vire— kumpi on paremmassa vireessä?

Viisi viimeistä ottelua ja kauden tilasto kokonaisuutena sekä koti- ja vierasotteluissa.

Sandefjord
WDLLW
Kauden tulosjakauma
28% W24% D48% L
Kausi (V-T-H)
7-6-12
1.08 pistettä / ottelu · maaliero -8
Viimeiset 5 (V-T-H)
2-1-2
1.40 pistettä / ottelu
Saldo kotona (W-D-L)
3-5-4
Viimeiset 5 kotona
1-2-2
LDDWL
Viimeiset 5 ottelua – keskiarvot
Tehdyt maalit: 1.6Päästetyt maalit: 1.4xG: 1.81Vastustajan xG: 1.51BTTS: 40%Over 2.5: 40%
Molde
LDWWL
Kauden tulosjakauma
52% W16% D32% L
Kausi (V-T-H)
13-4-8
1.72 pistettä / ottelu · maaliero +20
Viimeiset 5 (V-T-H)
2-1-2
1.40 pistettä / ottelu
Saldo vieraissa (W-D-L)
4-3-5
Viimeiset 5 vieraissa
2-1-2
LWWDL
Viimeiset 5 ottelua – keskiarvot
Tehdyt maalit: 3.2Päästetyt maalit: 1.8xG: 2.41Vastustajan xG: 1.40BTTS: 100%Over 2.5: 100%

Maalit— miten joukkueet tekevät ja päästävät maaleja?

Molempien joukkueiden tekemien ja päästämien maalien määrät sekä Clean sheetien ja maaleitta jäämisen yleisyys.

Molde on 127 % parempi kategoriassa tehdyt maalit ottelua kohden.

1.04 maalia / ottelu - Sandefjord · 2.36 maalia / ottelu - Molde

Sandefjord on 15 % parempi kategoriassa päästetyt maalit ottelua kohden.

1.36 maalia / ottelu - Sandefjord · 1.56 maalia / ottelu - Molde

Sandefjord:n maalintekoprofiili: erittäin vahva

Sandefjord tekee maalin 64 prosentissa otteluista (16 / 25 ottelua), kun taas Molde pitää maalinsa puhtaana 16 prosentissa (4 / 25 ottelua).

Molde:n maalintekoprofiili: erittäin vahva

Molde tekee maalin 92 prosentissa otteluista (23 / 25 ottelua), kun taas Sandefjord pitää maalinsa puhtaana 24 prosentissa (6 / 25 ottelua).

26Tehdyt maalit (kausi)59
SandefjordMolde
34Päästetyt maalit (kausi)39
SandefjordMolde
2.4Ottelun maalikeskiarvo3.92
SandefjordMolde
8Tehdyt maalit (viimeiset 5)16
SandefjordMolde
7Päästetyt maalit (viimeiset 5)9
SandefjordMolde

Kuinka usein tehdään vähintään...

64%1 maali92%
SandefjordMolde
28%2 maalia60%
SandefjordMolde
8%3 maalia36%
SandefjordMolde
4%4 maalia28%
SandefjordMolde

Kuinka usein päästetään vähintään...

76%1 maali84%
SandefjordMolde
40%2 maalia52%
SandefjordMolde
20%3 maalia16%
SandefjordMolde
0%4 maalia4%
SandefjordMolde

* Tilastot sisältävät molempien joukkueiden koti- ja vierasottelut kuluvalla kaudella.

Molemmat joukkueet tekivät maalin (BTTS)— kuinka usein molemmat joukkueet tekevät maalin?

Kuinka usein molempien joukkueiden otteluissa tehdään maaleja kummallekin puolelle verrattuna sarjan keskiarvoon.

Maalikuviot

12%BTTS puoliajalla40%
SandefjordMolde
4%BTTS molemmilla puoliskoilla12%
SandefjordMolde
16%Maali molemmilla puoliskoilla48%
SandefjordMolde

BTTS ja maalimäärä

36%Vähintään 3 maalia ja BTTS72%
SandefjordMolde
8%Vähintään 3 maalia ilman BTTS:ää0%
SandefjordMolde
40%BTTS – viimeiset 5100%
SandefjordMolde

Maalimäärä (Over/Under)— kuinka usein näissä otteluissa ylitetään maalirajat?

Kuinka usein joukkueiden otteluissa ylitetään maalirajat koko ottelussa ja kummallakin puoliskolla.

1. puoliaika

72%Vähintään 1 maali ennen puoliaikaa92%
SandefjordMolde
24%Vähintään 2 maalia ennen puoliaikaa56%
SandefjordMolde
8%Vähintään 3 maalia ennen puoliaikaa24%
SandefjordMolde

2. puoliaika

64%Vähintään 1 maali puoliajan jälkeen88%
SandefjordMolde
44%Vähintään 2 maalia puoliajan jälkeen48%
SandefjordMolde
20%Vähintään 3 maalia puoliajan jälkeen28%
SandefjordMolde

Ottelun puoliskot— milloin joukkueet tekevät useammin maaleja?

Miten joukkueet jakavat suorituksensa ensimmäisen ja toisen puoliajan välillä: maalit, pisteet, nollapelit ja puoliaikatilanne.

Molde on 119 % parempi kategoriassa ensimmäisen puoliajan vire (puoliaikapisteet).

0.84 pistettä / ottelu - Sandefjord · 1.84 pistettä / ottelu - Molde

Sandefjord — puoliaikatilanne
16% johdossa36% tasatilanteessa48% häviöllä
Molde — puoliaikatilanne
52% johdossa28% tasatilanteessa20% häviöllä

Ennen puoliaikaa (1. puoliaika)

0.84Pisteet ottelua kohden (1. puoliaika)1.84
SandefjordMolde
0.32Tehdyt maalit (1. puoliaika)1.16
SandefjordMolde
0.76Päästetyt maalit (1. puoliaika)0.8
SandefjordMolde
1.08Maalien keskiarvo (1. puoliaika)1.96
SandefjordMolde
40%Nollapeli ennen puoliaikaa44%
SandefjordMolde
76%Ei maalia ennen puoliaikaa24%
SandefjordMolde

Puoliajan jälkeen (2. puoliaika)

1.32Pisteet ottelua kohden (2. puoliaika)1.52
SandefjordMolde
0.72Tehdyt maalit (2. puoliaika)1.2
SandefjordMolde
0.6Päästetyt maalit (2. puoliaika)0.76
SandefjordMolde
1.32Maalien keskiarvo (2. puoliaika)1.96
SandefjordMolde
56%Nollapeli puoliajan jälkeen40%
SandefjordMolde
44%Ei maalia puoliajan jälkeen36%
SandefjordMolde

Sandefjord — toisen puoliajan tulokset

24% W60% D16% L
21
Puoliaikapisteet
8
Puoliajan maalit
-11
Maaliero (1. puoliaika)
33
Toisen puoliajan pisteet
+3
Maaliero (2. puoliaika)
0.84
PPG ennen puoliaikaa
Johdon pitäminen175%

Johtaa puoliajalla 16 prosentissa otteluista ja voittaa 28 prosentissa. Voittaa myös otteluita ilman johtoasemaa puoliajalla.

Puolustus puoliajan jälkeen-0.2

Puolustus pysyy vakaana koko ottelun ajan.

Molde — toisen puoliajan tulokset

40% W32% D28% L
46
Puoliaikapisteet
29
Puoliajan maalit
+9
Maaliero (1. puoliaika)
38
Toisen puoliajan pisteet
+11
Maaliero (2. puoliaika)
1.84
PPG ennen puoliaikaa
Johdon pitäminen100%

Johtaa puoliajalla 52 prosentissa otteluista ja voittaa 52 prosentissa. Voittaa myös otteluita ilman johtoasemaa puoliajalla.

Puolustus puoliajan jälkeen-0.0

Puolustus pysyy vakaana koko ottelun ajan.

Sandefjord — viisi viimeistä ottelua puoliajoittain
1. puoliaika2. puoliaika
Pisteet ottelua kohden0.602.00
Tehdyt maalit / ottelu0.41.2
Päästetyt maalit / ottelu1.00.4
Ottelun maalikeskiarvo1.41.6
1 maali60%80%
2 maalia40%40%
3 maalia20%40%
Nollapeli40%60%
Ei maalia80%40%
Maaliero-3+4
Puoliaika: 0% johdossa - 60% tasatilanteessa - 40% häviöllä
2. puoliaika: 60% voitto - 20% tasatilanteessa - 20% tappio
BTTS puoliajalla (viimeiset 5): 20% - Puoliajan maalit yhteensä: 2
Molde — viisi viimeistä ottelua puoliajoittain
1. puoliaika2. puoliaika
Pisteet ottelua kohden2.001.80
Tehdyt maalit / ottelu1.61.6
Päästetyt maalit / ottelu1.00.8
Ottelun maalikeskiarvo2.62.4
1 maali100%100%
2 maalia100%60%
3 maalia40%40%
Nollapeli20%40%
Ei maalia20%20%
Maaliero+3+4
Puoliaika: 60% johdossa - 20% tasatilanteessa - 20% häviöllä
2. puoliaika: 60% voitto - 0% tasatilanteessa - 40% tappio
BTTS puoliajalla (viimeiset 5): 60% - Puoliajan maalit yhteensä: 8

* Taulukoiden värit kuvaavat tapahtumien yleisyyttä: vihreä on yleinen, keltainen kohtalainen ja punainen harvinainen. Kyse on yleisyydestä, ei joukkuearviosta.

Maalit minuuteittain— milloin maaleja syntyy?

Ottelun vaiheet, joissa molemmat joukkueet tekevät ja päästävät useimmin maaleja.

Sandefjord
TehdytPäästetyt
2
7
0-15
5
5
16-30
1
7
31-45
7
4
46-60
7
2
61-75
4
9
76-90

Vaarallisimmillaan minuuteilla 46-60 (7 goals). Päästää eniten välillä 76-90 (9). Myöhäisten maalien tasapaino (76–90): -5 - myöhäiset vaiheet ovat heikkous.

Molde
TehdytPäästetyt
8
8
0-15
8
6
16-30
13
6
31-45
14
8
46-60
5
2
61-75
11
9
76-90

Vaarallisimmillaan minuuteilla 46-60 (14 goals). Päästää eniten välillä 76-90 (9). Myöhäisten maalien tasapaino (76–90): +2 - voittaa myöhäiset vaiheet.

* Jaksot 31–45 ja 76–90 sisältävät lisäajan maalit.

Muut joukkueindikaattorit— mitä xG, tehokkuus ja vire kertovat?

Nykykauden päättyneiden otteluiden perusteella tehty vertailu maalipaikkojen laadusta, tuloksista ja trendeistä.

Otteluprofiili

3.16
Arvioidut maalit
hyökkäys vs. vastustajan puolustus
1.3 : 1.9
Arvioitu maalijakauma
koti : vieras
97%
Tahti vs. sarja
100 % = sarjan keskiarvo
62%
Molemmat joukkueet tekivät maalin (BTTS)
molempien joukkueiden kausikeskiarvo
-5%
Derbyvaikutus
H2H-maalit vs. tyypilliset ottelut
59%
BTTS-arvio
molempien joukkueiden maalintekotiheyden perusteella
3%
0–0-riski
noin yksi 33 ottelusta
2-3
Yleisin maalimäärä
hyökkäys vs. puolustus molemmilla puolilla

Sandefjord

Nett xG -tasapaino
Luotujen ja sallittujen maalipaikkojen laadun ero ottelua kohden.
-0.15
Tulokset verrattuna xG:hen
Toteutuneen maalieron ja xG:n ehdottaman maalieron välinen ero.
-0.17
Pisteet verrattuna peliesitykseen
Kerättyjen pisteiden vertailu joukkueen maalieron perusteella odotettuihin pisteisiin.
-0.7 pist.
Viimeistelytehokkuus
Muutaako joukkue maalipaikat maaleiksi? Positiivinen arvo tarkoittaa, että maaleja syntyy enemmän kuin maalipaikkojen laatu ennustaa.
-0.51
Puolustustehokkuus
Pelastavatko puolustus tai maalivahti joukkueen? Positiivinen arvo tarkoittaa, että joukkue päästää vähemmän maaleja kuin sallitut paikat ennustavat.
+0.34
Hyökkäys vs. sarja
Kuinka paljon joukkue tekee maaleja verrattuna sarjan keskiarvoon tässä roolissa. 120 % tarkoittaa 20 % yli keskiarvon.
56%
Puolustus vs. sarja
Kuinka paljon joukkue päästää maaleja verrattuna sarjan keskiarvoon. 80 % tarkoittaa 20 % vähemmän päästettyjä maaleja.
96%
Vireen trendi
Vertaa viiden viimeisen ottelun pisteitä koko kauden keskiarvoon.
+0.32
Vahvempi toinen puoliaika?
Kuinka paljon enemmän joukkue tekee maaleja puoliajan jälkeen kuin ennen sitä.
+0.4
Myöhäiset maalit
15 prosenttia joukkueen maaleista syntyy minuuteilla 76–90. Vertailun vuoksi 8 prosenttia syntyy ensimmäisten 15 minuutin aikana.
15%

Molde

Nett xG -tasapaino
Luotujen ja sallittujen maalipaikkojen laadun ero ottelua kohden.
+0.52
Tulokset verrattuna xG:hen
Toteutuneen maalieron ja xG:n ehdottaman maalieron välinen ero.
+0.28
Pisteet verrattuna peliesitykseen
Kerättyjen pisteiden vertailu joukkueen maalieron perusteella odotettuihin pisteisiin.
-9.2 pist.
Viimeistelytehokkuus
Muutaako joukkue maalipaikat maaleiksi? Positiivinen arvo tarkoittaa, että maaleja syntyy enemmän kuin maalipaikkojen laatu ennustaa.
+0.47
Puolustustehokkuus
Pelastavatko puolustus tai maalivahti joukkueen? Positiivinen arvo tarkoittaa, että joukkue päästää vähemmän maaleja kuin sallitut paikat ennustavat.
-0.19
Hyökkäys vs. sarja
Kuinka paljon joukkue tekee maaleja verrattuna sarjan keskiarvoon tässä roolissa. 120 % tarkoittaa 20 % yli keskiarvon.
167%
Puolustus vs. sarja
Kuinka paljon joukkue päästää maaleja verrattuna sarjan keskiarvoon. 80 % tarkoittaa 20 % vähemmän päästettyjä maaleja.
84%
Vireen trendi
Vertaa viiden viimeisen ottelun pisteitä koko kauden keskiarvoon.
-0.32
Vahvempi toinen puoliaika?
Kuinka paljon enemmän joukkue tekee maaleja puoliajan jälkeen kuin ennen sitä.
+0.0
Myöhäiset maalit
19 prosenttia joukkueen maaleista syntyy minuuteilla 76–90. Vertailun vuoksi 14 prosenttia syntyy ensimmäisten 15 minuutin aikana.
19%

* Arvioitu maalimäärä ja -jakauma, BTTS-arvio, 0–0-riski ja maalimäärä perustuvat molempien joukkueiden julkisiin kausikeskiarvoihin ja -frekvensseihin. Tämä on tilastollinen otteluprofiili, ei yksityisen mallin ennuste tai vetovihje. Muut indikaattorit kuvaavat kauden päättyneitä otteluita.

Sarjakonteksti— onko kyseessä runsasmaalisesti sarja?

Miten joukkueet vertautuvat Eliteserien:n keskiarvoihin.

Joukkueet vs. sarja

SandefjordLigaMolde
Ottelun maalikeskiarvo▼ 2.403.26▲ 3.92
Molemmat joukkueet tekivät maalin▼ 48%60%▲ 76%
Vähintään 3 maalia (Over 2.5)▼ 44%64%▲ 72%
Clean sheetit▲ 24%22%▼ 16%
Maali ennen puoliaikaa▼ 72%85%▲ 92%
Maali puoliajan jälkeen▼ 64%80%▲ 88%

^ vihreä = yli sarjan keskiarvon, ˇ punainen = alle sarjan keskiarvon. Tämä näyttää eron suunnan, ei joukkuearviota.

3.26
Maalien keskiarvo ottelua kohden
60%
Molemmat joukkueet tekivät maalin
64%
Vähintään 3 maalia (Over 2.5)
22%
Clean sheetit
1.85
Kotimaalit / ottelu
1.41
Vierasmaali / ottelu
+31%
Kotihyökkäyksen etu
+24%
Kotipuolustuksen etu
+19%
Kokonaiskotietu
Maalit 1. puoliajalla (koko sarja)
85%
1 maali
47%
2 maalia
16%
3 maalia
6%
4 maalia
Maalit 2. puoliajalla (koko sarja)
80%
1 maali
53%
2 maalia
22%
3 maalia
11%
4 maalia

Keskinäiset ottelut

Viimeisimmät kohtaamiset (5): Sandefjord 4 - 0 - 1 Molde. Maalien keskiarvo 3.00, molemmat joukkueet tekivät maalin 60% ottelua.

Molde
2 : 1
Sandefjord
Molde FK
1 : 3
Sandefjord Fotball
Sandefjord Fotball
3 : 0
Molde FK
Molde
0 : 1
Sandefjord
Sandefjord
3 : 1
Molde

UKK

Milloin Sandefjord ja Molde pelaavat?

Sandefjord kohtaa joukkueen Molde 8. marraskuuta 2026 sarjassa Eliteserien stadionilla Komplett Arena. Tarkka alkamisaika omalla aikavyöhykkeelläsi näkyy ottelusivun yläosassa.

Millaiset ovat joukkueiden Sandefjord ja Molde keskinäiset tilastot?

5 viimeisessä keskinäisessä ottelussa Sandefjord voitti 4, Molde voitti 1 ja 0 päättyi tasan. Näissä otteluissa tehtiin keskimäärin 3,00 maalia, ja molemmat joukkueet tekivät maalin 60 prosentissa otteluista.

Mitä maalitilastot kertovat ennen ottelua Sandefjord–Molde?

Sandefjord tekee keskimäärin 1,04 maalia ottelua kohden ja Molde 2,36. Sarjan Eliteserien keskiarvo on 3,26 maalia, ja Over 2.5 toteutuu 64 prosentissa otteluista. BTTS toteutuu 48 prosentissa joukkueen Sandefjord otteluista ja 76 prosentissa joukkueen Molde otteluista.

Millainen on joukkueiden Sandefjord ja Molde nykyvire?

Viiden viimeisen ottelun perusteella Sandefjord on saavuttanut 2 voittoa, 1 tasapeliä ja 2 tappiota (1,40 pistettä ottelua kohden). Molde on saavuttanut 2 voittoa, 1 tasapeliä ja 2 tappiota (1,40 pistettä ottelua kohden).

Mistä löydän ottelun Sandefjord–Molde vihjeen ja kattavan analyysin?

Vertaa tällä sivulla ottelun Sandefjord–Molde taustalla olevia lukuja. Avaa NoFluffPicks-sovellus vedonlyöntianalyysiä, vihjettä, Value Bet -kohdetta ja sen perusteluja varten.