Strasbourg-logo

Strasbourg

Ligue 1Sæson 2026/202713. pladsData opdateret pr. 04. november 2026
Form (seneste kampe)
LLLLW

Strasbourg 2026/2027: sæsonen i tal

Holdprofil

Strasbourg spiller i Ligue 1 (Frankrig) i sæsonen 2026/2027. Liga placering: 13. Næste kendte kamp: Toulouse.

Form og resultater

Strasbourg: 3-1-5, 1,11 point pr. kamp. Seneste fem: LLLLW (0,60 point pr. kamp).

Mål og Clean sheets

Strasbourg scorer 1,89 og indkasserer 2,11 mål pr. kamp. Clean sheets: 0%. Uden scoring: 22%.

BTTS og Over/Under

BTTS: 78%. Over 2.5: 89%. Over 3.5: 44%. Gennemsnitligt antal mål i holdets kampe: 4,00.

Målmønstre

Over 2.5 plus BTTS forekom i 67% af kampene. Holdet scorede i begge halvlege i 22% af kampene. Seneste fem: BTTS 80%, Over 2.5 100%.

Halvlege og minutter

Strasbourg scorer 0,56 mål i første halvleg og 1,33 i anden. Mest scorende interval: 76-90 (7 mål).

xG og spillestil

Strasbourg producerer 1,43 xG og tillader 1,73 xGA pr. kamp. Skud: 13,0 i alt, 5,0 på mål. Boldbesiddelse: 48%.

Vigtige statistiske indikatorer

Strasbourg har en netto-xG på -0,30 pr. kamp. PPG for de seneste fem minus sæsonens PPG er -0,51. Dette er historisk holdkontekst, ikke en forudsigelse af det næste resultat.

Sæsonoversigt

1.11Point pr. kamp10 point
1.89Scorede mål / kamp
2.11Indkasserede mål / kamp
89%Over 2.5 mål
78%Begge hold scorede
0%Clean sheets
22%Kampe uden scoring

Resultater

Sejre, uafgjorte og nederlag samlet samt fordelt på hjemme- og udekampe.

Sæsonresultater fordelt
33% W11% D56% L
-2
Målforskel
1.11
PPG (sæson)
0.60
PPG (seneste 5)

Mål

Holdets målproduktion sammenlignet med ligagennemsnit og fordeling af antal mål.

Hvor ofte de scorer mindst...

1 mål78%
2 mål33%
3 mål22%
4 mål22%

Hvor ofte de indkasserer mindst...

1 mål100%
2 mål67%
3 mål33%
4 mål11%

Mållinjer (Over/Under)

Hvor ofte dette holds kampe overskrider måltærskler, inklusive halvlege og ligakontekst.

Halvlege

Mål før pausen78%Ligagennemsnit: 70%
Mindst 2 mål før pausen33%Ligagennemsnit: 36%
Mindst 3 mål før pausen11%Ligagennemsnit: 16%
Mål efter pausen100%Ligagennemsnit: 83%
Mindst 2 mål efter pausen78%Ligagennemsnit: 58%
Mindst 3 mål efter pausen44%Ligagennemsnit: 21%

Målmønstre

Kombinationer af målhændelser i dette holds kampe samt detaljerede gennemsnit fra de seneste fem.

Kombinationer (sæson)

BTTS ved pausen22%
BTTS i begge halvlege11%
Scorede i begge halvlege22%
Mindst 3 mål og BTTS67%
Mindst 3 mål uden BTTS22%

Kampens halvlege

Point, mål, Clean sheets, pausestilling og fordeling på de seneste fem i 1. og 2. halvleg.

Stilling ved pausen

33% W33% D33% L
fører / uafgjort / bagud

Resultater i 2. halvleg

33% W22% D44% L
12
Point ved pausen
1.33
PPG (1. halvleg)
-1
Målforskel
11
Point i 2. halvleg
1.22
PPG (2. halvleg)

Mål og Clean sheets pr. halvleg

Scorede før pausen0.56
Indkasserede før pausen0.67
Scorede efter pausen1.33
Indkasserede efter pausen1.44
Clean sheet før pausen44%
Clean sheet efter pausen11%
Intet mål før pausen56%
Intet mål efter pausen44%
Seneste 5 kampe – detaljer
1. halvleg2. halvleg
PPG (sæson)1.400.80
Scorede mål / kamp0.61.0
Indkasserede mål / kamp0.81.4
Gennemsnitlige mål i kampen1.42.4
Mindst 1 mål100%100%
Mindst 2 mål40%60%
Mindst 3 mål0%40%
Clean sheets40%0%
Kampe uden scoring40%60%
Målforskel-1-2
1. halvleg (Seneste 5): 40% fører - 20% uafgjort - 40% bagud - BTTS ved pausen (seneste 5) 20%
2. halvleg (Seneste 5): 20% vandt - 20% uafgjort - 60% tabte

Mål efter minut

Kampfaser, hvor dette hold oftest scorer og indkasserer.

Strasbourg
ScoredConceded
0
1
0-15
1
1
16-30
4
4
31-45
4
2
46-60
1
4
61-75
7
7
76-90

Mest farlige i minutterne 76-90 (7 mål). Indkasserer flest i 76-90 (7). Balance i sene mål (76-90): 0.

* Intervallerne 31-45 og 76-90 omfatter mål i overtiden.

Avanceret statistik

Skud, afslutninger, boldbesiddelse og forventede mål (xG).

Angrebsprofil

Stil: Effektive afslutninger
38%
Skudpræcision
skud på mål
0.11
Chancekvalitet
xG pr. skud
0.38
Afslutninger
mål pr. skud på mål

xG pr. skud omkring 0,08 betyder langskud; 0,15+ betyder normalt chancer i feltet.

Vigtige statistiske indikatorer

Et samlet billede af xG, effektivitet, form og kampmønstre fra afsluttede kampe.

Netto-xG-balance
Forskel mellem kvaliteten af skabte og tilladte chancer pr. kamp.
-0.30
Resultater sammenholdt med xG
Forskel mellem den faktiske målbalance og den balance, xG antyder.
+0.08
Point sammenholdt med spillet
Sammenligning mellem opnåede point og de point, holdets målbalance indikerer.
-2.0 point
Afslutningseffektivitet
Omsætter holdet chancer? Positivt betyder, at det scorer mere, end chancerne tilsiger.
+0.46
Defensiv effektivitet
Redder forsvaret eller målmanden holdet? Positivt betyder, at holdet indkasserer mindre, end de tilladte chancer tilsiger.
-0.38
Angreb mod ligaen
Hvor meget holdet scorer sammenlignet med ligagennemsnittet for denne rolle. 120 % betyder 20 % over gennemsnittet.
125%
Forsvar mod ligaen
Hvor meget holdet indkasserer sammenlignet med ligagennemsnittet. 80 % betyder 20 % færre indkasserede mål.
139%
Formtrend
Sammenligner point fra de seneste 5 kampe med gennemsnittet for hele sæsonen.
-0.51
Fastholdelse af føring
Fører ved pausen i 33% af kampene og vinder 33%. Vinder også kampe uden at føre ved pausen.
100%
Forsvar efter pausen
Hvor mange flere mål holdet scorer efter pausen end før den.
+0.8
Sene mål
41% af holdets mål scores mellem minut 76 og 90. Til sammenligning scores 0% i de første 15 minutter.
41%

* Alle indikatorer beregnes udelukkende ud fra sæsonstatistik. De er ikke NoFluffPicks-modelprognoser.

Trup

Spillere med verificerede optrædener i denne sæsons turnering.

Form over de seneste 5, 6 og 10 kampe

Sammenlign holdets seneste kampe i alle turneringer. 5-kampsvinduet reagerer hurtigst på ændringer, mens 10 kampe viser den bredere tendens.

Hjørnespark

Se hvor mange hjørnespark holdet får og tillader, og hvor ofte de vigtigste samlede hjørnelinjer passeres.

Samlet

9 kampe
2.7
Egne hjørnespark pr. kamp
4.4
Modstandernes hjørnespark pr. kamp
7.1
Samlede hjørnespark pr. kamp
44.4%
Over 8,5 hjørnespark
11.1%
Over 9,5 hjørnespark
11.1%
Over 10,5 hjørnespark

Ude

5 kampe
2.2
Egne hjørnespark pr. kamp
4.2
Modstandernes hjørnespark pr. kamp
6.4
Samlede hjørnespark pr. kamp
20.0%
Over 8,5 hjørnespark
20.0%
Over 9,5 hjørnespark
20.0%
Over 10,5 hjørnespark

Kort og disciplin

Sammenlign holdets kort med modstandernes, inklusive hvor ofte der gives røde kort.

Samlet

9 kampe
1.8
Holdets kort pr. kamp
1.8
Modstandernes kort pr. kamp
3.6
Samlede kort pr. kamp
55.6%
Over 3.5
33.3%
Over 4.5
11.1%
Røde kort

Ude

5 kampe
2.2
Holdets kort pr. kamp
1.4
Modstandernes kort pr. kamp
3.6
Samlede kort pr. kamp
60.0%
Over 3.5
40.0%
Over 4.5
20.0%
Røde kort

Styrken på de seneste modstandere

Den seneste form sættes i perspektiv med modstandernes resultater i ligaen.

1.70
Modstandernes gennemsnitlige PPG
5.8
Modstandernes gennemsnitlige placering
Sværere end gennemsnittet

I Strasbourgs seneste 6 kampe havde modstanderne i gennemsnit 1.70 point pr. kamp og placering 5.8 ud af 18. Sammenlignet med ligaens gennemsnit var modstanden Sværere end gennemsnittet.

Seneste kampe

Kommende kampe

Runde 11
Strasbourg
Brest
Runde 12
Le Havre
Strasbourg
Runde 13
Strasbourg
Lorient
Runde 14
Angers SCO
Strasbourg
Runde 15
Lille
Strasbourg
Runde 16
Strasbourg
Le Mans
Runde 17
Strasbourg
Olympique Lyonnais
Runde 18
Brest
Strasbourg
Runde 19
Strasbourg
Paris

FAQ

Hvordan er Strasbourgs aktuelle form?

Strasbourgs seneste form er LLLLW, med det seneste resultat først. Holdet har i gennemsnit 1,11 point pr. kamp i denne sæson.

Hvilken placering har Strasbourg i tabellen?

Strasbourg ligger nr. 13 i tabellen i Ligue 1 med 10 point.

Hvor mange mål scorer Strasbourg pr. kamp?

Strasbourg scorer i gennemsnit 1,89 mål pr. kamp og indkasserer 2,11. Tallene viser holdets offensive output og defensive niveau i denne sæson.

Hvor ofte indeholder Strasbourgs kampe BTTS og Over 2.5?

Begge hold scorer i 78% af Strasbourgs kampe, og Over 2.5 forekommer i 89%. Holdet holder Clean sheet i 0% af kampene.

Hvem spiller Strasbourg mod næste gang?

Strasbourgs næste kamp er Toulouse mod Strasbourg den 6. november 2026. Statistik før kampen og hele programmet findes længere nede på siden.

Hvor kan jeg se Strasbourgs statistik og betting picks?

Denne side dækker Strasbourgs form, hjemme- og udebanestatistik, mål, BTTS og Over/Under. Betting picks og fulde analyser af kommende kampe findes i NoFluffPicks-appen.