Albirex Niigata-logo

Albirex Niigata

J2 LeagueSæson 2026Yuzo Funakoshi2. pladsData opdateret pr. 03. november 2026
Form (seneste kampe)
DLWWL

Albirex Niigata 2026: sæsonen i tal

Holdprofil

Albirex Niigata spiller i J2 League (Japan) i sæsonen 2026. Liga placering: 2. Næste kendte kamp: Ventforet Kofu.

Form og resultater

Albirex Niigata: 8-2-4, 1,86 point pr. kamp. Seneste fem: DLWWL (1,40 point pr. kamp).

Mål og Clean sheets

Albirex Niigata scorer 1,50 og indkasserer 1,71 mål pr. kamp. Clean sheets: 14%. Uden scoring: 14%.

BTTS og Over/Under

BTTS: 71%. Over 2.5: 71%. Over 3.5: 36%. Gennemsnitligt antal mål i holdets kampe: 3,21.

Målmønstre

Over 2.5 plus BTTS forekom i 64% af kampene. Holdet scorede i begge halvlege i 50% af kampene. Seneste fem: BTTS 100%, Over 2.5 80%.

Halvlege og minutter

Albirex Niigata scorer 0,71 mål i første halvleg og 0,79 i anden. Mest scorende interval: 16-30 (6 mål).

xG og spillestil

Albirex Niigata producerer 1,37 xG og tillader 1,74 xGA pr. kamp. Skud: 11,2 i alt, 4,1 på mål. Boldbesiddelse: 43%.

Vigtige statistiske indikatorer

Albirex Niigata har en netto-xG på -0,37 pr. kamp. PPG for de seneste fem minus sæsonens PPG er -0,46. Dette er historisk holdkontekst, ikke en forudsigelse af det næste resultat.

Sæsonoversigt

1.86Point pr. kamp26 point
1.50Scorede mål / kamp
1.71Indkasserede mål / kamp
71%Over 2.5 mål
71%Begge hold scorede
14%Clean sheets
14%Kampe uden scoring

Resultater

Sejre, uafgjorte og nederlag samlet samt fordelt på hjemme- og udekampe.

Sæsonresultater fordelt
57% W14% D29% L
-3
Målforskel
1.86
PPG (sæson)
1.40
PPG (seneste 5)

Mål

Holdets målproduktion sammenlignet med ligagennemsnit og fordeling af antal mål.

Hvor ofte de scorer mindst...

1 mål86%
2 mål57%
3 mål7%
4 mål0%

Hvor ofte de indkasserer mindst...

1 mål86%
2 mål36%
3 mål21%
4 mål14%

Mållinjer (Over/Under)

Hvor ofte dette holds kampe overskrider måltærskler, inklusive halvlege og ligakontekst.

Halvlege

Mål før pausen79%Ligagennemsnit: 67%
Mindst 2 mål før pausen50%Ligagennemsnit: 31%
Mindst 3 mål før pausen14%Ligagennemsnit: 9%
Mål efter pausen86%Ligagennemsnit: 80%
Mindst 2 mål efter pausen57%Ligagennemsnit: 44%
Mindst 3 mål efter pausen29%Ligagennemsnit: 17%

Målmønstre

Kombinationer af målhændelser i dette holds kampe samt detaljerede gennemsnit fra de seneste fem.

Kombinationer (sæson)

BTTS ved pausen50%
BTTS i begge halvlege21%
Scorede i begge halvlege50%
Mindst 3 mål og BTTS64%
Mindst 3 mål uden BTTS7%

Kampens halvlege

Point, mål, Clean sheets, pausestilling og fordeling på de seneste fem i 1. og 2. halvleg.

Stilling ved pausen

21% W57% D21% L
fører / uafgjort / bagud

Resultater i 2. halvleg

36% W43% D21% L
17
Point ved pausen
1.21
PPG (1. halvleg)
0
Målforskel
21
Point i 2. halvleg
1.50
PPG (2. halvleg)

Mål og Clean sheets pr. halvleg

Scorede før pausen0.71
Indkasserede før pausen0.71
Scorede efter pausen0.79
Indkasserede efter pausen1
Clean sheet før pausen36%
Clean sheet efter pausen43%
Intet mål før pausen36%
Intet mål efter pausen29%
Seneste 5 kampe – detaljer
1. halvleg2. halvleg
PPG (sæson)1.201.00
Scorede mål / kamp0.80.8
Indkasserede mål / kamp0.81.4
Gennemsnitlige mål i kampen1.62.2
Mindst 1 mål80%100%
Mindst 2 mål60%80%
Mindst 3 mål20%40%
Clean sheets40%20%
Kampe uden scoring20%20%
Målforskel0-3
1. halvleg (Seneste 5): 20% fører - 60% uafgjort - 20% bagud - BTTS ved pausen (seneste 5) 60%
2. halvleg (Seneste 5): 20% vandt - 40% uafgjort - 40% tabte

Mål efter minut

Kampfaser, hvor dette hold oftest scorer og indkasserer.

Albirex Niigata
ScoredConceded
2
3
0-15
6
2
16-30
2
5
31-45
5
5
46-60
3
3
61-75
3
6
76-90

Mest farlige i minutterne 16-30 (6 mål). Indkasserer flest i 76-90 (6). Balance i sene mål (76-90): -3 - de sene faser er en svaghed.

* Intervallerne 31-45 og 76-90 omfatter mål i overtiden.

Avanceret statistik

Skud, afslutninger, boldbesiddelse og forventede mål (xG).

Angrebsprofil

Stil: Kontraangreb
36%
Skudpræcision
skud på mål
0.12
Chancekvalitet
xG pr. skud
0.37
Afslutninger
mål pr. skud på mål

xG pr. skud omkring 0,08 betyder langskud; 0,15+ betyder normalt chancer i feltet.

Vigtige statistiske indikatorer

Et samlet billede af xG, effektivitet, form og kampmønstre fra afsluttede kampe.

Netto-xG-balance
Forskel mellem kvaliteten af skabte og tilladte chancer pr. kamp.
-0.37
Resultater sammenholdt med xG
Forskel mellem den faktiske målbalance og den balance, xG antyder.
+0.16
Point sammenholdt med spillet
Sammenligning mellem opnåede point og de point, holdets målbalance indikerer.
+7.8 point
Afslutningseffektivitet
Omsætter holdet chancer? Positivt betyder, at det scorer mere, end chancerne tilsiger.
+0.13
Defensiv effektivitet
Redder forsvaret eller målmanden holdet? Positivt betyder, at holdet indkasserer mindre, end de tilladte chancer tilsiger.
+0.03
Angreb mod ligaen
Hvor meget holdet scorer sammenlignet med ligagennemsnittet for denne rolle. 120 % betyder 20 % over gennemsnittet.
117%
Forsvar mod ligaen
Hvor meget holdet indkasserer sammenlignet med ligagennemsnittet. 80 % betyder 20 % færre indkasserede mål.
134%
Formtrend
Sammenligner point fra de seneste 5 kampe med gennemsnittet for hele sæsonen.
-0.46
Fastholdelse af føring
Fører ved pausen i 21% af kampene og vinder 57%. Vinder også kampe uden at føre ved pausen.
271%
Forsvar efter pausen
Hvor mange flere mål holdet scorer efter pausen end før den.
+0.3
Sene mål
14% af holdets mål scores mellem minut 76 og 90. Til sammenligning scores 0% i de første 15 minutter.
14%

* Alle indikatorer beregnes udelukkende ud fra sæsonstatistik. De er ikke NoFluffPicks-modelprognoser.

Trup

Spillere med verificerede optrædener i denne sæsons turnering.

Form over de seneste 5, 6 og 10 kampe

Sammenlign holdets seneste kampe i alle turneringer. 5-kampsvinduet reagerer hurtigst på ændringer, mens 10 kampe viser den bredere tendens.

Hjørnespark

Se hvor mange hjørnespark holdet får og tillader, og hvor ofte de vigtigste samlede hjørnelinjer passeres.

Samlet

14 kampe
3.5
Egne hjørnespark pr. kamp
5.7
Modstandernes hjørnespark pr. kamp
9.2
Samlede hjørnespark pr. kamp
42.9%
Over 8,5 hjørnespark
42.9%
Over 9,5 hjørnespark
28.6%
Over 10,5 hjørnespark

Hjemme

8 kampe
3.4
Egne hjørnespark pr. kamp
5.4
Modstandernes hjørnespark pr. kamp
8.8
Samlede hjørnespark pr. kamp
25.0%
Over 8,5 hjørnespark
25.0%
Over 9,5 hjørnespark
12.5%
Over 10,5 hjørnespark

Ude

6 kampe
3.7
Egne hjørnespark pr. kamp
6.2
Modstandernes hjørnespark pr. kamp
9.8
Samlede hjørnespark pr. kamp
66.7%
Over 8,5 hjørnespark
66.7%
Over 9,5 hjørnespark
50.0%
Over 10,5 hjørnespark

Kort og disciplin

Sammenlign holdets kort med modstandernes, inklusive hvor ofte der gives røde kort.

Samlet

14 kampe
1.0
Holdets kort pr. kamp
1.7
Modstandernes kort pr. kamp
2.7
Samlede kort pr. kamp
35.7%
Over 3.5
21.4%
Over 4.5
7.1%
Røde kort

Hjemme

8 kampe
0.9
Holdets kort pr. kamp
1.8
Modstandernes kort pr. kamp
2.6
Samlede kort pr. kamp
25.0%
Over 3.5
12.5%
Over 4.5
0.0%
Røde kort

Ude

6 kampe
1.2
Holdets kort pr. kamp
1.7
Modstandernes kort pr. kamp
2.8
Samlede kort pr. kamp
50.0%
Over 3.5
33.3%
Over 4.5
16.7%
Røde kort

Styrken på de seneste modstandere

Den seneste form sættes i perspektiv med modstandernes resultater i ligaen.

1.46
Modstandernes gennemsnitlige PPG
8.5
Modstandernes gennemsnitlige placering
Sværere end gennemsnittet

I Albirex Niigatas seneste 10 kampe havde modstanderne i gennemsnit 1.46 point pr. kamp og placering 8.5 ud af 20. Sammenlignet med ligaens gennemsnit var modstanden Sværere end gennemsnittet.

Seneste kampe

Kommende kampe

Runde 16
Albirex Niigata
Imabari
Runde 17
Albirex Niigata
Tegevajaro Miyazaki
Runde 18
Tochigi City
Albirex Niigata
Runde 19
Vanraure Hachinohe
Albirex Niigata
Runde 20
Albirex Niigata
Ventforet Kofu
Runde 21
Consadole Sapporo
Albirex Niigata
Runde 22
Jubilo Iwata
Albirex Niigata
Runde 23
Sagan Tosu
Albirex Niigata
Runde 24
Tegevajaro Miyazaki
Albirex Niigata

FAQ

Hvordan er Albirex Niigatas aktuelle form?

Albirex Niigatas seneste form er DLWWL, med det seneste resultat først. Holdet har i gennemsnit 1,86 point pr. kamp i denne sæson.

Hvilken placering har Albirex Niigata i tabellen?

Albirex Niigata ligger nr. 2 i tabellen i J2 League med 26 point.

Hvor mange mål scorer Albirex Niigata pr. kamp?

Sæsonrekorden for Albirex Niigata er 1,50 scorede mål og 1,71 indkasserede pr. kamp.

Hvor ofte indeholder Albirex Niigatas kampe BTTS og Over 2.5?

Begge hold scorer i 71% af Albirex Niigatas kampe, og Over 2.5 forekommer i 71%. Holdet holder Clean sheet i 14% af kampene.

Hvem spiller Albirex Niigata mod næste gang?

Albirex Niigatas næste kamp er Ventforet Kofu mod Albirex Niigata den 3. november 2026. Statistik før kampen og hele programmet findes længere nede på siden.

Hvor kan jeg se Albirex Niigatas statistik og betting picks?

NoFluffPicks Stats samler Albirex Niigatas vigtigste tal. Appen tilføjer bettinganalyser, anbefalede picks og begrundelser for kommende kampe.