Grækenland - Super LeagueOPAP ArenaData opdateret pr. 21. oktober 2026

AEK Athens - Panaitolikos: kampstatistik

Begrundelse:

Fuld analyse og pick i appen

Se bettinganalysen, picket, Value Bet og den fulde begrundelse for denne kamp.

Se analyse og pick

AEK Athens mod Panaitolikos: form, mål og vigtig statistik

Hvad kampen handler om

AEK Athens spiller mod Panaitolikos i Super League (Grækenland). Kampen er planlagt til 24. oktober 2026. Stadion: OPAP Arena.

Aktuel form

AEK Athens: 3-2-0, 2,20 point pr. kamp. Panaitolikos: 1-0-4, 0,60 point pr. kamp.

Målstatistik

AEK Athens scorer 2,67 og indkasserer 0,50 mål pr. kamp. Panaitolikos scorer 1,14 og indkasserer 1,57. Ligaens gennemsnit: 2,69 mål.

BTTS og Over/Under

BTTS: AEK Athens 50 %, Panaitolikos 29 %. Over 2.5: AEK Athens 67 %, Panaitolikos 43 %. Liganiveau: BTTS 50 %, Over 2.5 48 %.

xG, skud og boldbesiddelse

xG pr. kamp: AEK Athens 1,92, Panaitolikos 1,02. Skud pr. kamp: AEK Athens 17,5, Panaitolikos 9,4. Gennemsnitlig boldbesiddelse: AEK Athens 60 %, Panaitolikos 45 %.

Første og anden halvleg

AEK Athens: fører ved pausen i 50 % af kampene, mål i anden halvleg 1,83. Panaitolikos: fører ved pausen i 29 % af kampene, mål i anden halvleg 0,86.

Mål pr. minut

Det stærkeste historiske målinterval er 61-75 (6) for AEK Athens og 76-90+ (4) for Panaitolikos. Dette viser fordelingen af tidligere mål og er ikke en forudsigelse af måltidspunktet.

Ligakontekst

Super League: 2,69 mål pr. kamp, BTTS 50 %, Over 2.5 48 %.

Indbyrdes historik

Før denne kamp var 2 tidligere indbyrdes kampe tilgængelige: 2-0-0. Gennemsnitlige mål 3,00, BTTS 0 %.

Før kampen

1X2-odds

(1.18)
(6.30)
(15.00)

Profil før kampen— hvad fortæller sæsonens tal?

Dette er en holdprofil baseret på sæsondata og form. Kampforløbsstatistik vises først, når kampen er spillet.

AEK AthensPanaitolikos
2.67Scorede mål / kamp1.14
AEK AthensPanaitolikos
0.5Indkasserede mål / kamp1.57
AEK AthensPanaitolikos
60%Gennemsnitlig boldbesiddelse45%
AEK AthensPanaitolikos
6.33Skud på mål / kamp2.57
AEK AthensPanaitolikos

Holdstatistik— hvem er mest effektiv?

Sammenligning af angreb og forsvar for begge hold i den aktuelle sæson.

17.5Skud pr. kamp9.43
AEK AthensPanaitolikos
6.33Skud på mål2.57
AEK AthensPanaitolikos
15.2%Skudkonvertering12.1%
AEK AthensPanaitolikos
60%Boldbesiddelse45%
AEK AthensPanaitolikos
1.92xG for1.02
AEK AthensPanaitolikos
1.01xG imod1.81
AEK AthensPanaitolikos

Skudkvalitet

AEK Athens: DominerendePanaitolikos: Kontraangreb
AEK AthensPanaitolikos
Præcision (skud på mål)36%27%
Chancekvalitet (xG pr. skud)0.110.11
Afslutninger (mål pr. skud på mål)0.420.44

xG pr. skud omkring 0,08 betyder typisk langskud; 0,15+ betyder typisk chancer i feltet. Stilbetegnelsen bygger på boldbesiddelse, skudmængde og konvertering.

* xG (forventede mål) viser, hvor mange mål et hold bør score ud fra sine chancer. Hvis de faktiske mål ligger over xG, er afslutningerne over gennemsnittet; ligger de under xG, misbruges chancerne.

Holdets form— hvem er i bedst form?

De seneste fem kampe og sæsonresultatet, samlet og opdelt i hjemme- og udekampe.

AEK Athens er 267% bedre på form i de seneste 5.

2.2 point / kamp - AEK Athens · 0.6 point / kamp - Panaitolikos

AEK Athens
DWDWW
Ubesjret i de seneste 5 kampe
Sæsonens resultatfordeling
67% W33% D0% L
Sæson (V-U-T)
4-2-0
2.33 point / kamp · målforskel +13
Seneste 5 (V-U-T)
3-2-0
2.20 point / kamp
Resultat hjemme (W-D-L)
3-0-0
Seneste 5 hjemme
3-0-0
WWW
Seneste 5 kampe – gennemsnit
Scorede mål: 2.4Indkasserede mål: 0.6xG: 1.75Modstanderens xG: 1.05BTTS: 60%Over 2.5: 60%
Panaitolikos
WLLLL
Sæsonens resultatfordeling
43% W0% D57% L
Sæson (V-U-T)
3-0-4
1.29 point / kamp · målforskel -3
Seneste 5 (V-U-T)
1-0-4
0.60 point / kamp
Resultat ude (W-D-L)
1-0-2
Seneste 5 ude
1-0-2
WLL
Seneste 5 kampe – gennemsnit
Scorede mål: 0.6Indkasserede mål: 2.0xG: 0.96Modstanderens xG: 1.99BTTS: 20%Over 2.5: 40%

Mål— hvordan scorer og indkasserer begge hold?

Hvor mange mål begge hold scorer og indkasserer, samt hvor ofte de holder Clean sheet eller ikke scorer.

AEK Athens er 134% bedre på scorede mål pr. kamp.

2.67 mål / kamp - AEK Athens · 1.14 mål / kamp - Panaitolikos

AEK Athens er 214% bedre på indkasserede mål pr. kamp.

0.5 mål / kamp - AEK Athens · 1.57 mål / kamp - Panaitolikos

AEK Athenss scoringsprofil: meget stærk

AEK Athens scorer i 100% af kampene (6 af 6 kampe), mens Panaitolikos holder Clean sheet i 29% (2 af 7 kampe).

Panaitolikoss scoringsprofil: blandet

Panaitolikos scorer i 57% af kampene (4 af 7 kampe), mens AEK Athens holder Clean sheet i 50% (3 af 6 kampe).

16Scorede mål (sæson)8
AEK AthensPanaitolikos
3Indkasserede mål (sæson)11
AEK AthensPanaitolikos
3.17Gennemsnitlige mål i kampen2.71
AEK AthensPanaitolikos
12Scorede mål (seneste 5)3
AEK AthensPanaitolikos
3Indkasserede mål (seneste 5)10
AEK AthensPanaitolikos

Hvor ofte de scorer mindst...

100%1 mål57%
AEK AthensPanaitolikos
67%2 mål43%
AEK AthensPanaitolikos
50%3 mål14%
AEK AthensPanaitolikos
33%4 mål0%
AEK AthensPanaitolikos

Hvor ofte de indkasserer mindst...

50%1 mål71%
AEK AthensPanaitolikos
0%2 mål57%
AEK AthensPanaitolikos
0%3 mål29%
AEK AthensPanaitolikos
0%4 mål0%
AEK AthensPanaitolikos

* Statistikken omfatter begge holds hjemme- og udekampe i den aktuelle sæson.

Begge hold scorede (BTTS)— hvor ofte scorer begge hold?

Hvor ofte begge holds kampe har mål i begge ender sammenlignet med ligaens gennemsnit.

50%
Ligagennemsnit

Målmønstre

17%BTTS ved pausen0%
AEK AthensPanaitolikos
0%BTTS i begge halvlege0%
AEK AthensPanaitolikos
50%Scorede i begge halvlege29%
AEK AthensPanaitolikos

BTTS og antal mål

17%Mindst 3 mål og BTTS29%
AEK AthensPanaitolikos
50%Mindst 3 mål uden BTTS14%
AEK AthensPanaitolikos
60%BTTS – seneste 520%
AEK AthensPanaitolikos

Antal mål (Over/Under)— hvor ofte overskrider disse kampe mållinjerne?

Hvor ofte kampe med disse hold overskrider måltærsklerne i hele kampen og i hver halvleg.

1. halvleg

67%Mindst 1 mål før pausen86%
AEK AthensPanaitolikos
33%Mindst 2 mål før pausen29%
AEK AthensPanaitolikos
0%Mindst 3 mål før pausen0%
AEK AthensPanaitolikos

2. halvleg

83%Mindst 1 mål efter pausen100%
AEK AthensPanaitolikos
83%Mindst 2 mål efter pausen43%
AEK AthensPanaitolikos
33%Mindst 3 mål efter pausen14%
AEK AthensPanaitolikos

Kampens halvlege— hvornår scorer holdene oftest?

Sådan fordeler holdene præstationen mellem 1. og 2. halvleg: mål, point, Clean sheets og pausestilling.

AEK Athens er 100% bedre på form i 1. halvleg (point ved pausen).

2 point / kamp - AEK Athens · 1 point / kamp - Panaitolikos

AEK Athens — stilling ved pausen
50% fører50% uafgjort0% bagud
Panaitolikos — stilling ved pausen
29% fører14% uafgjort57% bagud

Før pausen (1. halvleg)

2Point pr. kamp (1. halvleg)1
AEK AthensPanaitolikos
0.83Scorede mål (1. halvleg)0.29
AEK AthensPanaitolikos
0.17Indkasserede mål (1. halvleg)0.86
AEK AthensPanaitolikos
1Gennemsnitlige mål (1. halvleg)1.14
AEK AthensPanaitolikos
83%Clean sheet før pausen43%
AEK AthensPanaitolikos
33%Ingen mål før pausen71%
AEK AthensPanaitolikos

Efter pausen (2. halvleg)

2.33Point pr. kamp (2. halvleg)1.43
AEK AthensPanaitolikos
1.83Scorede mål (2. halvleg)0.86
AEK AthensPanaitolikos
0.33Indkasserede mål (2. halvleg)0.71
AEK AthensPanaitolikos
2.17Gennemsnitlige mål (2. halvleg)1.57
AEK AthensPanaitolikos
67%Clean sheet efter pausen29%
AEK AthensPanaitolikos
17%Ingen mål efter pausen43%
AEK AthensPanaitolikos

AEK Athens — resultater i anden halvleg

67% W33% D0% L
12
Point ved pausen
5
Mål ved pausen
+4
Målforskel (1. halvleg)
14
Point i 2. halvleg
+9
Målforskel (2. halvleg)
2.00
PPG før pausen
Fastholdelse af føring134%

Fører ved pausen i 50% af kampene og vinder 67%. Vinder også kampe uden at føre ved pausen.

Forsvar efter pausen+0.2

Indkasserer 0.2 flere mål pr. kamp efter pausen — det defensive niveau falder i anden halvleg.

Panaitolikos — resultater i anden halvleg

43% W14% D43% L
7
Point ved pausen
2
Mål ved pausen
-4
Målforskel (1. halvleg)
10
Point i 2. halvleg
+1
Målforskel (2. halvleg)
1.00
PPG før pausen
Fastholdelse af føring148%

Fører ved pausen i 29% af kampene og vinder 43%. Vinder også kampe uden at føre ved pausen.

Forsvar efter pausen-0.2

Forsvaret forbliver stabilt gennem hele kampen.

AEK Athens — de seneste fem kampe efter halvleg
1. halvleg2. halvleg
Point pr. kamp1.802.20
Scorede mål / kamp0.61.8
Indkasserede mål / kamp0.20.4
Gennemsnitlige mål i kampen0.82.2
1 mål60%80%
2 mål20%80%
3 mål0%40%
Clean sheet80%60%
Intet mål40%20%
Målforskel+2+7
Pause: 40% fører - 60% uafgjort - 0% bagud
2. halvleg: 60% vundet - 40% uafgjort - 0% tabt
BTTS ved pausen (seneste 5): 20% - Samlet antal mål ved pausen: 3
Panaitolikos — de seneste fem kampe efter halvleg
1. halvleg2. halvleg
Point pr. kamp0.200.80
Scorede mål / kamp0.00.6
Indkasserede mål / kamp1.20.8
Gennemsnitlige mål i kampen1.21.4
1 mål80%100%
2 mål40%40%
3 mål0%0%
Clean sheet20%20%
Intet mål100%60%
Målforskel-6-1
Pause: 0% fører - 20% uafgjort - 80% bagud
2. halvleg: 20% vundet - 20% uafgjort - 60% tabt
BTTS ved pausen (seneste 5): 0% - Samlet antal mål ved pausen: 0

* Farverne i tabellerne viser hændelsesfrekvens: grøn er almindelig, gul moderat, rød sjælden. Det er frekvens – ikke en holdvurdering.

Mål efter minut— hvornår falder målene?

Kampfaser, hvor begge hold oftest scorer og indkasserer.

AEK Athens
ScoredeIndkasserede
2
0
0-15
2
0
16-30
1
1
31-45
1
0
46-60
6
0
61-75
4
2
76-90

Mest farlige minutter 61-75 (6 goals). Indkasserer flest i 76-90 (2). Balance i sene mål (76-90): +2 - vinder de sene faser.

Panaitolikos
ScoredeIndkasserede
1
1
0-15
1
2
16-30
0
3
31-45
2
0
46-60
0
1
61-75
4
4
76-90

Mest farlige minutter 76-90 (4 goals). Indkasserer flest i 76-90 (4). Balance i sene mål (76-90): 0.

* Intervallerne 31-45 og 76-90 omfatter mål i overtiden.

Yderligere holdindikatorer— hvad viser xG, effektivitet og form?

En sammenligning af chancer, resultater og tendenser baseret på afsluttede kampe i den aktuelle sæson.

Kamp profil

2.94
Forventede mål
angreb mod modstanderens forsvar
2.1 : 0.8
Forventet målf​​ordeling
hjemme : ude
109%
Tempo mod ligaen
100 % = ligagennemsnit
40%
Begge hold scorede (BTTS)
gennemsnit fra begge holds sæsoner
+2%
Derbyeffekt
H2H-mål mod typiske kampe
57%
BTTS-estimat
ud fra begge holds scoringsfrekvens
0%
0:0-risiko
praktisk talt nul
2-3
Mest almindelige målinterval
angreb mod forsvar i begge ender

AEK Athens

Netto-xG-balance
Forskel mellem kvaliteten af skabte og tilladte chancer pr. kamp.
+0.91
Resultater sammenholdt med xG
Forskel mellem den faktiske målbalance og den balance, xG antyder.
+1.26
Point sammenholdt med spillet
Sammenligning mellem opnåede point og de point, holdets målbalance indikerer.
-3.4 point
Afslutningseffektivitet
Omsætter holdet chancer? Positivt betyder, at det scorer mere, end chancerne tilsiger.
+0.75
Defensiv effektivitet
Redder forsvaret eller målmanden holdet? Positivt betyder, at holdet indkasserer mindre, end de tilladte chancer tilsiger.
+0.51
Angreb mod ligaen
Hvor meget holdet scorer sammenlignet med ligagennemsnittet for denne rolle. 120 % betyder 20 % over gennemsnittet.
162%
Forsvar mod ligaen
Hvor meget holdet indkasserer sammenlignet med ligagennemsnittet. 80 % betyder 20 % færre indkasserede mål.
48%
Formtrend
Sammenligner point fra de seneste 5 kampe med gennemsnittet for hele sæsonen.
-0.13
Stærkere 2. halvleg?
Hvor mange flere mål holdet scorer efter pausen end før den.
+1.0
Sene mål
25% af holdets mål scores mellem minut 76 og 90. Til sammenligning scores 13% i de første 15 minutter.
25%

Panaitolikos

Netto-xG-balance
Forskel mellem kvaliteten af skabte og tilladte chancer pr. kamp.
-0.79
Resultater sammenholdt med xG
Forskel mellem den faktiske målbalance og den balance, xG antyder.
+0.36
Point sammenholdt med spillet
Sammenligning mellem opnåede point og de point, holdets målbalance indikerer.
+1.7 point
Afslutningseffektivitet
Omsætter holdet chancer? Positivt betyder, at det scorer mere, end chancerne tilsiger.
+0.12
Defensiv effektivitet
Redder forsvaret eller målmanden holdet? Positivt betyder, at holdet indkasserer mindre, end de tilladte chancer tilsiger.
+0.24
Angreb mod ligaen
Hvor meget holdet scorer sammenlignet med ligagennemsnittet for denne rolle. 120 % betyder 20 % over gennemsnittet.
110%
Forsvar mod ligaen
Hvor meget holdet indkasserer sammenlignet med ligagennemsnittet. 80 % betyder 20 % færre indkasserede mål.
95%
Formtrend
Sammenligner point fra de seneste 5 kampe med gennemsnittet for hele sæsonen.
-0.69
Stærkere 2. halvleg?
Hvor mange flere mål holdet scorer efter pausen end før den.
+0.6
Sene mål
50% af holdets mål scores mellem minut 76 og 90. Til sammenligning scores 13% i de første 15 minutter.
50%

* Det forventede antal mål og fordelingen, BTTS-estimatet, 0:0-risikoen og målintervallet beregnes ud fra offentlige sæsongennemsnit og frekvenser for begge hold. Dette er en statistisk kampprofil – ikke en privat modelprognose eller et bettingtip. De øvrige indikatorer beskriver afsluttede kampe fra sæsonen.

Ligakontekst— er dette en målrigt liga?

Sådan klarer de to hold sig sammenlignet med Super League-gennemsnittet.

Hold mod liga

AEK AthensLigaPanaitolikos
Gennemsnitlige mål i kampen▲ 3.172.69• 2.71
Begge hold scorede• 50%50%▼ 29%
Mindst 3 mål (Over 2.5)▲ 67%48%▼ 43%
Clean sheets▲ 50%28%• 29%
Mål før pausen▼ 67%73%▲ 86%
Mål efter pausen▲ 83%77%▲ 100%

^ grøn = over ligagennemsnittet, ˇ rød = under ligagennemsnittet. Dette viser forskellens retning – ikke en holdvurdering.

2.69
Gennemsnitlige mål pr. kamp
50%
Begge hold scorede
48%
Mindst 3 mål (Over 2.5)
28%
Clean sheets
1.65
Hjemmemål / kamp
1.04
Udemål / kamp
+59%
Fordel i hjemmeangreb
+37%
Fordel i hjemmeforsvar
+17%
Samlet hjemmebanefordel
Mål i 1. halvleg (hele ligaen)
73%
1 mål
35%
2 mål
4%
3 mål
0%
4 mål
Mål i 2. halvleg (hele ligaen)
77%
1 mål
48%
2 mål
21%
3 mål
8%
4 mål

Indbyrdes opgør

Seneste indbyrdes kampe (2): AEK Athens 2 - 0 - 0 Panaitolikos. Gennemsnitlige mål 3.00, begge hold scorede i 0% kampe.

Panaitolikos GFS Agrinio
0 : 5
AEK Athens FC
AEK Athens FC
1 : 0
Panaitolikos GFS Agrinio

FAQ

Hvornår spiller AEK Athens og Panaitolikos?

AEK Athens møder Panaitolikos den 24. oktober 2026 i Super League på OPAP Arena. Det præcise starttidspunkt i din tidszone vises øverst på kampsiden.

Hvad er den indbyrdes statistik mellem AEK Athens og Panaitolikos?

I de seneste 2 indbyrdes kampe vandt AEK Athens 2, Panaitolikos vandt 0, og 0 endte uafgjort. Kampene havde i gennemsnit 3,00 mål, og begge hold scorede i 0% af dem.

Hvad viser målstatistikken før AEK Athens mod Panaitolikos?

AEK Athens scorer i gennemsnit 2,67 mål pr. kamp, og Panaitolikos scorer 1,14. Gennemsnittet i Super League er 2,69 mål, og Over 2.5 forekommer i 48% af kampene. BTTS forekommer i 50% af AEK Athenss kampe og 29% af Panaitolikoss.

Hvordan er den aktuelle form for AEK Athens og Panaitolikos?

I de seneste fem kampe har AEK Athens 3 sejre, 2 uafgjorte og 0 nederlag (2,20 point pr. kamp). Panaitolikos har 1 sejre, 0 uafgjorte og 4 nederlag (0,60 point pr. kamp).

Hvor finder jeg picket og den komplette analyse af AEK Athens mod Panaitolikos?

Brug denne side til at sammenligne tallene bag AEK Athens mod Panaitolikos. Åbn NoFluffPicks-appen for bettinganalysen, picket, Value Bet og forklaringen.