Al Hazm - Al Shabab: kampstatistik
Al Hazm mod Al Shabab: form, mål og vigtig statistik
Hvad kampen handler om
Al Hazm spillede mod Al Shabab i Professional League (Saudi-Arabien). Kampen blev spillet 30. august 2026. Slutresultat: 1:1.
Aktuel form
Al Hazm: 1-0-2, 1,00 point pr. kamp. Al Shabab: 0-2-1, 0,67 point pr. kamp.
Målstatistik
Al Hazm scorer 1,33 og indkasserer 1,67 mål pr. kamp. Al Shabab scorer 1,33 og indkasserer 2,00. Ligaens gennemsnit: 2,88 mål.
BTTS og Over/Under
BTTS: Al Hazm 67 %, Al Shabab 67 %. Over 2.5: Al Hazm 67 %, Al Shabab 67 %. Liganiveau: BTTS 52 %, Over 2.5 55 %.
xG, skud og boldbesiddelse
xG pr. kamp: Al Hazm 0,91, Al Shabab 1,82. Skud pr. kamp: Al Hazm 7,0, Al Shabab 16,0. Gennemsnitlig boldbesiddelse: Al Hazm 46 %, Al Shabab 55 %.
Første og anden halvleg
Al Hazm: fører ved pausen i 33 % af kampene, mål i anden halvleg 0,33. Al Shabab: fører ved pausen i 0 % af kampene, mål i anden halvleg 0,33.
Mål pr. minut
Det stærkeste historiske målinterval er 0-15 (1) for Al Hazm og 31-45+ (2) for Al Shabab. Dette viser fordelingen af tidligere mål og er ikke en forudsigelse af måltidspunktet.
Ligakontekst
Professional League: 2,88 mål pr. kamp, BTTS 52 %, Over 2.5 55 %.
Indbyrdes historik
Før denne kamp var 2 tidligere indbyrdes kampe tilgængelige: 0-0-2. Gennemsnitlige mål 2,50, BTTS 0 %.
Arkiveret analyse før kampen
Denne analyse blev udarbejdet før kampstart. Konklusionerne bruger kun oplysninger, der var tilgængelige før kampen, og omfatter ikke slutresultatet eller statistik efter kampen.
Generel kam analyse
Al Hazm har vundet 3 af deres seneste 5 kampe og scoret 9 mål i denne periode, mens Al Shabab ikke har vundet en eneste kamp og kun har scoret 6 mål. Hjemmebanefordelen svækkes dog af deres hjemmestatistik: De tabte deres hidtil eneste hjemmekamp, scorede ikke i opgøret, og deres gennemsnitlige xG ligger på blot 0,94. Al Shabab er fortsat ubesejret på udebane efter en 0:0-kamp, hvor de holdt nullet og samtidig skabte chancer svarende til gennemsnitligt 1,81 xG med 15 skud og 5 afslutninger inden for målrammen pr. kamp. Gæsterne har derfor en klart bedre kvalitet i de chancer, de skaber, men deres serie på 3 nederlag og 2 uafgjorte kampe samt 10 indkasserede mål i de seneste fem kampe begrænser mulighederne for en sejr. Det mest sandsynlige udfald synes at være en jævnbyrdig uafgjort kamp, selv om begge hold bør få muligheder for at bryde deres ineffektivitet.
Se det statistiske overblikBTTS - scorer begge hold?
Signalet for, at begge hold scorer, skyldes først og fremmest den seneste form: BTTS Ja forekom hos Al Hazm og Al Shabab i 60 % af deres seneste fem kampe. Al Hazm scorede i gennemsnit 1,8 mål i denne periode, mens Al Shabab indkasserede hele 2,0 mål pr. kamp, hvilket tydeligt øger hjemmeholdets chancer for at komme på tavlen. Trods svagere resultater skabte gæsterne chancer svarende til et gennemsnitligt xG på 1,77, mens Al Hazms forsvar tillod modstanderne et xG på 1,43 og indkasserede 7 mål i fem kampe. Begge hold har også mange afslutninger inden for målrammen i sæsonstatistikken, henholdsvis 5,5 og 5,0 pr. kamp, så det offensive potentiale er ikke tilfældigt. Al Shababs udebanestatistik fra et meget lille datagrundlag antyder, at holdet ikke har scoret, men de bredere data fra de seneste fem kampe understøtter i højere grad et scenarie, hvor begge hold scorer mindst én gang.
Se BTTS-statistikOver/Under - målanalyse
Al Hazms seneste fem kampe bød i gennemsnit på 3,2 mål, mens Al Shababs kampe også gav hele 3,2 mål, og begge hold gik over 2,5 mål i 60% af disse opgør. Hjemmeholdet scorede 1,8 mål pr. kamp i denne periode, mens udeholdet indkasserede 2,0, hvilket taler for, at Al Hazm scorer mindst ét eller måske to mål. Al Shabab skaber chancer til en gennemsnitlig værdi på 1,77 xG, mens Al Hazm tillader modstanderne 1,43 xG, så udeholdet har også et reelt målscoringspotentiale. Den samlede forventning på 3,00 mål støtter tydeligt over 1,5; linjen kræver kun to mål og er klart mere sikker end det mere jævnbyrdige over 2,5.
Se Over/Under-statistikHT/FT - scenarie for pause og slutresultat
Det stærkeste scenarie er uafgjort ved pausen efterfulgt af en sejr til Al Hazm, eftersom Al Shabab var uafgjort efter 45 minutter i 3 af de seneste 5 kampe og ikke én eneste gang gik til pause med en føring. Al Hazm har dog en klart bedre aktuelle formkurve: holdet har hentet 9 point i de seneste 5 kampe, vundet 3 gange og scoret gennemsnitligt 1,8 mål, mens Al Shabab ikke har vundet en eneste kamp og i gennemsnit har lukket 2,0 mål ind. Hjemmeholdet var foran ved pausen i 40% af de seneste fem kampe, mens udeholdet også var bagud i første halvleg i 40%, men den høje andel af tidlige uafgjorte resultater for Al Shabab øger betydningen af scenariet X/1. Efter pausen scorer Al Hazm i gennemsnit 0,8 mål, mens modstanderne scorer 0,6, og udeholdet tillader samtidig modstanderne at score gennemsnitligt 1,0 mål i denne del af kampen. Hjemmeholdets offensive potentiale bekræftes også af en xG på 1,87 mod Al Shababs 1,81, og formfordelen samt udeholdets seneste defensive problemer bør afgøre kampen efter pausen.
Se statistik for første og anden halvlegHalvleg for halvleg
Kampstatistik
Profil før kampen— hvad fortæller sæsonens tal?
Dette er en holdprofil baseret på sæsondata og form. Kampforløbsstatistik vises først, når kampen er spillet.
Holdstatistik— hvem er mest effektiv?
Sammenligning af angreb og forsvar for begge hold i den aktuelle sæson.
Skudkvalitet
| Al Hazm | Al Shabab | |
|---|---|---|
| Præcision (skud på mål) | 33% | 31% |
| Chancekvalitet (xG pr. skud) | 0.13 | 0.11 |
| Afslutninger (mål pr. skud på mål) | 0.57 | 0.27 |
xG pr. skud omkring 0,08 betyder typisk langskud; 0,15+ betyder typisk chancer i feltet. Stilbetegnelsen bygger på boldbesiddelse, skudmængde og konvertering.
* xG (forventede mål) viser, hvor mange mål et hold bør score ud fra sine chancer. Hvis de faktiske mål ligger over xG, er afslutningerne over gennemsnittet; ligger de under xG, misbruges chancerne.
Holdets form— hvem er i bedst form?
De seneste fem kampe og sæsonresultatet, samlet og opdelt i hjemme- og udekampe.
Al Hazm er 49% bedre på form i de seneste 5.
1 point / kamp - Al Hazm · 0.67 point / kamp - Al Shabab
Mål— hvordan scorer og indkasserer begge hold?
Hvor mange mål begge hold scorer og indkasserer, samt hvor ofte de holder Clean sheet eller ikke scorer.
Al Hazm er 20% bedre på indkasserede mål pr. kamp.
1.67 mål / kamp - Al Hazm · 2 mål / kamp - Al Shabab
Al Hazm scorer i 67% af kampene (2 af 3 kampe), mens Al Shabab holder Clean sheet i 33% (1 af 3 kampe).
Al Shabab scorer i 67% af kampene (2 af 3 kampe), mens Al Hazm holder Clean sheet i 0% (0 af 3 kampe).
Hvor ofte de scorer mindst...
Hvor ofte de indkasserer mindst...
* Statistikken omfatter begge holds hjemme- og udekampe i den aktuelle sæson.
Begge hold scorede (BTTS)— hvor ofte scorer begge hold?
Hvor ofte begge holds kampe har mål i begge ender sammenlignet med ligaens gennemsnit.
Målmønstre
BTTS og antal mål
Antal mål (Over/Under)— hvor ofte overskrider disse kampe mållinjerne?
Hvor ofte kampe med disse hold overskrider måltærsklerne i hele kampen og i hver halvleg.
Hele kampen – sammenligning mellem hold (Over)
Over / Under - Al Hazm
Over / Under - Al Shabab
1. halvleg
2. halvleg
Kampens halvlege— hvornår scorer holdene oftest?
Sådan fordeler holdene præstationen mellem 1. og 2. halvleg: mål, point, Clean sheets og pausestilling.
Før pausen (1. halvleg)
Efter pausen (2. halvleg)
Al Hazm — resultater i anden halvleg
Fører ved pausen i 33% af kampene og vinder 33%. Vinder også kampe uden at føre ved pausen.
Forsvaret forbliver stabilt gennem hele kampen.
Al Shabab — resultater i anden halvleg
Forsvaret forbliver stabilt gennem hele kampen.
| 1. halvleg | 2. halvleg | |
|---|---|---|
| Point pr. kamp | 1.00 | 0.67 |
| Scorede mål / kamp | 1.0 | 0.3 |
| Indkasserede mål / kamp | 1.0 | 0.7 |
| Gennemsnitlige mål i kampen | 2.0 | 1.0 |
| 1 mål | 100% | 67% |
| 2 mål | 67% | 33% |
| 3 mål | 33% | 0% |
| Clean sheet | 33% | 33% |
| Intet mål | 33% | 67% |
| Målforskel | 0 | -1 |
| 1. halvleg | 2. halvleg | |
|---|---|---|
| Point pr. kamp | 1.00 | 0.67 |
| Scorede mål / kamp | 1.0 | 0.3 |
| Indkasserede mål / kamp | 1.0 | 1.0 |
| Gennemsnitlige mål i kampen | 2.0 | 1.3 |
| 1 mål | 67% | 67% |
| 2 mål | 67% | 67% |
| 3 mål | 33% | 0% |
| Clean sheet | 33% | 33% |
| Intet mål | 33% | 67% |
| Målforskel | 0 | -2 |
* Farverne i tabellerne viser hændelsesfrekvens: grøn er almindelig, gul moderat, rød sjælden. Det er frekvens – ikke en holdvurdering.
Mål efter minut— hvornår falder målene?
Kampfaser, hvor begge hold oftest scorer og indkasserer.
Mest farlige minutter 0-15 (1 goal). Indkasserer flest i 31-45 (2). Balance i sene mål (76-90): -1 - de sene faser er en svaghed.
Mest farlige minutter 31-45 (2 goals). Indkasserer flest i 31-45 (3). Balance i sene mål (76-90): -1 - de sene faser er en svaghed.
* Intervallerne 31-45 og 76-90 omfatter mål i overtiden.
Yderligere holdindikatorer— hvad viser xG, effektivitet og form?
En sammenligning af chancer, resultater og tendenser baseret på afsluttede kampe i den aktuelle sæson.
Kamp profil
Al Hazm
Al Shabab
* Det forventede antal mål og fordelingen, BTTS-estimatet, 0:0-risikoen og målintervallet beregnes ud fra offentlige sæsongennemsnit og frekvenser for begge hold. Dette er en statistisk kampprofil – ikke en privat modelprognose eller et bettingtip. De øvrige indikatorer beskriver afsluttede kampe fra sæsonen.
Ligakontekst— er dette en målrigt liga?
Sådan klarer de to hold sig sammenlignet med Professional League-gennemsnittet.
Hold mod liga
| Al Hazm | Liga | Al Shabab | |
|---|---|---|---|
| Gennemsnitlige mål i kampen | ▲ 3.00 | 2.88 | ▲ 3.33 |
| Begge hold scorede | ▲ 67% | 52% | ▲ 67% |
| Mindst 3 mål (Over 2.5) | ▲ 67% | 55% | ▲ 67% |
| Clean sheets | ▼ 0% | 30% | ▲ 33% |
| Mål før pausen | ▲ 100% | 76% | ▼ 67% |
| Mål efter pausen | ▼ 67% | 70% | ▼ 67% |
^ grøn = over ligagennemsnittet, ˇ rød = under ligagennemsnittet. Dette viser forskellens retning – ikke en holdvurdering.
Startopstillinger og spillerhændelser
Verificerede startere, indskiftere og registrerede spillerhændelser for denne kamp.
Hjemmehold
Startopstilling
Udehold
Startopstilling
Kampens tidslinje
Mål, kort og udskiftninger i kronologisk rækkefølge.
Dommer og trænere
Åbn deres sæsonprofiler for at sammenligne kampdata, mål og disciplinære tendenser.
Indbyrdes opgør
Seneste indbyrdes kampe (2): Al Hazm 0 - 0 - 2 Al Shabab. Gennemsnitlige mål 2.50, begge hold scorede i 0% kampe.
FAQ
Hvad blev resultatet af Al Hazm mod Al Shabab?
Kampen i Professional League sluttede Al Hazm 1:1 Al Shabab. Fuld kampstatistik, halvlegsopdeling og indbyrdes historik findes på denne side.
Hvad er den indbyrdes statistik mellem Al Hazm og Al Shabab?
I de seneste 2 indbyrdes kampe vandt Al Hazm 0, Al Shabab vandt 2, og 0 endte uafgjort. Kampene havde i gennemsnit 2,50 mål, og begge hold scorede i 0% af dem.
Hvad viser målstatistikken før Al Hazm mod Al Shabab?
Al Hazm scorer i gennemsnit 1,33 mål pr. kamp, og Al Shabab scorer 1,33. Gennemsnittet i Professional League er 2,88 mål, og Over 2.5 forekommer i 55% af kampene. BTTS forekommer i 67% af Al Hazms kampe og 67% af Al Shababs.
Hvordan er den aktuelle form for Al Hazm og Al Shabab?
I de seneste fem kampe har Al Hazm 1 sejre, 0 uafgjorte og 2 nederlag (1,00 point pr. kamp). Al Shabab har 0 sejre, 2 uafgjorte og 1 nederlag (0,67 point pr. kamp).
Hvor finder jeg picket og den komplette analyse af Al Hazm mod Al Shabab?
Brug denne side til at sammenligne tallene bag Al Hazm mod Al Shabab. Åbn NoFluffPicks-appen for bettinganalysen, picket, Value Bet og forklaringen.


