Portugal - LigaProEstádio Municipal de AmaranteData opdateret pr. 15. oktober 2026

Amarante - Portimonense: kampstatistik

Amarante-logo
Amarante
1 : 2pause 0:0
Portimonense-logo
Portimonense

Amarante mod Portimonense: form, mål og vigtig statistik

Hvad kampen handler om

Amarante spillede mod Portimonense i LigaPro (Portugal). Kampen blev spillet 10. oktober 2026. Stadion: Estádio Municipal de Amarante. Slutresultat: 1:2.

Aktuel form

Amarante: 1-2-2, 1,00 point pr. kamp. Portimonense: 1-1-3, 0,80 point pr. kamp.

Målstatistik

Amarante scorer 0,83 og indkasserer 1,33 mål pr. kamp. Portimonense scorer 0,67 og indkasserer 1,00. Ligaens gennemsnit: 2,34 mål.

BTTS og Over/Under

BTTS: Amarante 50 %, Portimonense 17 %. Over 2.5: Amarante 50 %, Portimonense 0 %. Liganiveau: BTTS 41 %, Over 2.5 45 %.

xG, skud og boldbesiddelse

xG pr. kamp: Amarante 1,26, Portimonense 1,26. Skud pr. kamp: Amarante 10,3, Portimonense 10,8. Gennemsnitlig boldbesiddelse: Amarante 45 %, Portimonense 48 %.

Første og anden halvleg

Amarante: fører ved pausen i 33 % af kampene, mål i anden halvleg 0,33. Portimonense: fører ved pausen i 33 % af kampene, mål i anden halvleg 0,33.

Mål pr. minut

Det stærkeste historiske målinterval er 0-15 (1) for Amarante og 0-15 (1) for Portimonense. Dette viser fordelingen af tidligere mål og er ikke en forudsigelse af måltidspunktet.

Ligakontekst

LigaPro: 2,34 mål pr. kamp, BTTS 41 %, Over 2.5 45 %.

Indbyrdes historik

Der findes ingen matchende indbyrdes stikprøve i databasen.

Arkiveret analyse før kampen

Denne analyse blev udarbejdet før kampstart. Konklusionerne bruger kun oplysninger, der var tilgængelige før kampen, og omfatter ikke slutresultatet eller statistik efter kampen.

Generel kam analyse

Amarante ligger på 15. pladsen, men har hentet 8 point i de seneste fem kampe, mens Portimonense på 11. pladsen kun har samlet 4. Hjemmeholdet har scoret 6 mål og lukket 5 ind i denne periode, mens gæsterne blot har scoret 2 mål og lukket 6 ind, hvilket peger på en mere positiv udvikling for Amarante. På hjemmebane scorer Amarante i gennemsnit 1 mål pr. kamp med en xG på 1,48; Portimonense scorer i gennemsnit 0,67 mål på udebane med en xG på 1,32. Gæsterne lukker kun 0,67 mål ind pr. udekamp, så selv om hjemmeholdet har fordelen i den seneste form og kvaliteten af de skabte chancer, er uafgjort fortsat et realistisk udfald.

Se det statistiske overblik
BTTS - scorer begge hold?

Det stærkeste signal peger på, at mindst ét hold ikke scorer: I Amarante-kampe indtil videre har begge hold scoret i 0 % af kampene, mens tallet for Portimonense er 33 %. Begge hold scorer i gennemsnit 0,67 mål pr. kamp, og Amarante har ikke scoret i 67 % af sine kampe. I Portimonenses seneste fem kampe har holdet kun scoret 0,4 mål pr. kamp, og begge hold har scoret i blot 20 % af kampene mod 40 % for Amarante. En vis modvægt er xG-værdierne på 1,20 for hjemmeholdet og 1,32 for udeholdet, som peger på målchancer, men begge holds hidtidige scoringsprocent er kun 6 %. Derfor er det klart mere sandsynligt, at kun ét hold scorer, eller at kampen ender uden mål, end at begge hold scorer.

Se BTTS-statistik
Over/Under - målanalyse

I Amarante’s hidtidige hjemmekampe og Portimonenses udekampe er der aldrig blevet scoret mere end 2 mål, hvilket peger tydeligt på under 3,5 mål. Begge hold scorer i disse kampe i gennemsnit 0,67 mål, mens Portimonense kun har scoret 0,4 mål pr. kamp i de seneste 5 kampe. Det offensive potentiale kan være lidt større, end resultaterne antyder: Hjemmeholdets gennemsnitlige xG er 1,20, og udeholdets er 1,32, så jeg forventer ikke en målløs kamp. Med en prognose på i alt 2,00 mål er under 3,5 det stærkeste valg, selvom holdenes korte kampserier gør vurderingen mindre sikker.

Se Over/Under-statistik
HT/FT - scenarie for pause og slutresultat

Det stærkeste tegn på, at Amarante fører ved pausen, er holdets seneste form: hjemmeholdet var foran efter første halvleg i 3 af 5 kampe, og Portimonense var også bagud på dette tidspunkt i 3 af 5. I samme periode scorede Amarante i gennemsnit 1,2 mål pr. kamp mod gæsternes 0,4 mål og hentede 1,6 point pr. kamp mod 0,8. At føringen holder, understøttes af, at Portimonense ikke har scoret efter pausen i nogen af de seneste 5 kampe, mens Amarante i gennemsnit har scoret 0,6 mål i anden halvleg. Risikoen ved dette spil er statistikken for hele sæsonen: Begge hold scorer i gennemsnit 0,67 mål, mens Amarante indkasserer 1,33 mål pr. kamp mod gæsternes 0,67. Trods denne usikkerhed taler hjemmeholdets overtag i de seneste 5 kampe, især før pausen, stærkest for scenariet 1/1.

Se statistik for første og anden halvleg

Halvleg for halvleg

0 : 0
1. halvleg
1 : 2
2. halvleg

Kampstatistik

48Boldbesiddelse (%)52
AmarantePortimonense
11Skud12
AmarantePortimonense
4Skud på mål3
AmarantePortimonense
1.36xG1.28
AmarantePortimonense
6Hjørnespark3
AmarantePortimonense
54Farlige angreb44
AmarantePortimonense
16Frispark15
AmarantePortimonense
1Kort4
AmarantePortimonense

Profil før kampen— hvad fortæller sæsonens tal?

Dette er en holdprofil baseret på sæsondata og form. Kampforløbsstatistik vises først, når kampen er spillet.

AmarantePortimonense
0.83Scorede mål / kamp0.67
AmarantePortimonense
1.33Indkasserede mål / kamp1
AmarantePortimonense
45%Gennemsnitlig boldbesiddelse48%
AmarantePortimonense
3.67Skud på mål / kamp3.5
AmarantePortimonense

Holdstatistik— hvem er mest effektiv?

Sammenligning af angreb og forsvar for begge hold i den aktuelle sæson.

10.33Skud pr. kamp10.83
AmarantePortimonense
3.67Skud på mål3.5
AmarantePortimonense
8.1%Skudkonvertering6.2%
AmarantePortimonense
45%Boldbesiddelse48%
AmarantePortimonense
1.26xG for1.26
AmarantePortimonense
1.34xG imod1.33
AmarantePortimonense

Skudkvalitet

Amarante: BalanceretPortimonense: Balanceret
AmarantePortimonense
Præcision (skud på mål)36%32%
Chancekvalitet (xG pr. skud)0.120.12
Afslutninger (mål pr. skud på mål)0.230.19

xG pr. skud omkring 0,08 betyder typisk langskud; 0,15+ betyder typisk chancer i feltet. Stilbetegnelsen bygger på boldbesiddelse, skudmængde og konvertering.

* xG (forventede mål) viser, hvor mange mål et hold bør score ud fra sine chancer. Hvis de faktiske mål ligger over xG, er afslutningerne over gennemsnittet; ligger de under xG, misbruges chancerne.

Holdets form— hvem er i bedst form?

De seneste fem kampe og sæsonresultatet, samlet og opdelt i hjemme- og udekampe.

Amarante er 25% bedre på form i de seneste 5.

1 point / kamp - Amarante · 0.8 point / kamp - Portimonense

Amarante
LDWLD
Sæsonens resultatfordeling
17% W33% D50% L
Sæson (V-U-T)
1-2-3
0.83 point / kamp · målforskel -3
Seneste 5 (V-U-T)
1-2-2
1.00 point / kamp
Resultat hjemme (W-D-L)
1-1-1
Seneste 5 hjemme
1-1-1
LWD
Seneste 5 kampe – gennemsnit
Scorede mål: 0.8Indkasserede mål: 1.2xG: 1.26Modstanderens xG: 1.42BTTS: 40%Over 2.5: 40%
Portimonense
WDLLL
Sæsonens resultatfordeling
33% W17% D50% L
Sæson (V-U-T)
2-1-3
1.17 point / kamp · målforskel -2
Seneste 5 (V-U-T)
1-1-3
0.80 point / kamp
Resultat ude (W-D-L)
1-1-1
Seneste 5 ude
1-1-1
WDL
Seneste 5 kampe – gennemsnit
Scorede mål: 0.6Indkasserede mål: 1.2xG: 1.30Modstanderens xG: 1.24BTTS: 20%Over 2.5: 0%

Mål— hvordan scorer og indkasserer begge hold?

Hvor mange mål begge hold scorer og indkasserer, samt hvor ofte de holder Clean sheet eller ikke scorer.

Amarante er 24% bedre på scorede mål pr. kamp.

0.83 mål / kamp - Amarante · 0.67 mål / kamp - Portimonense

Portimonense er 33% bedre på indkasserede mål pr. kamp.

1.33 mål / kamp - Amarante · 1 mål / kamp - Portimonense

Amarantes scoringsprofil: stærk

Amarante scorer i 67% af kampene (4 af 6 kampe), mens Portimonense holder Clean sheet i 33% (2 af 6 kampe).

Portimonenses scoringsprofil: blandet

Portimonense scorer i 50% af kampene (3 af 6 kampe), mens Amarante holder Clean sheet i 33% (2 af 6 kampe).

5Scorede mål (sæson)4
AmarantePortimonense
8Indkasserede mål (sæson)6
AmarantePortimonense
2.17Gennemsnitlige mål i kampen1.67
AmarantePortimonense
4Scorede mål (seneste 5)3
AmarantePortimonense
6Indkasserede mål (seneste 5)6
AmarantePortimonense

Hvor ofte de scorer mindst...

67%1 mål50%
AmarantePortimonense
17%2 mål17%
AmarantePortimonense
0%3 mål0%
AmarantePortimonense
0%4 mål0%
AmarantePortimonense

Hvor ofte de indkasserer mindst...

67%1 mål67%
AmarantePortimonense
50%2 mål33%
AmarantePortimonense
17%3 mål0%
AmarantePortimonense
0%4 mål0%
AmarantePortimonense

* Statistikken omfatter begge holds hjemme- og udekampe i den aktuelle sæson.

Begge hold scorede (BTTS)— hvor ofte scorer begge hold?

Hvor ofte begge holds kampe har mål i begge ender sammenlignet med ligaens gennemsnit.

Målmønstre

17%BTTS ved pausen0%
AmarantePortimonense
0%BTTS i begge halvlege0%
AmarantePortimonense
17%Scorede i begge halvlege17%
AmarantePortimonense

BTTS og antal mål

50%Mindst 3 mål og BTTS0%
AmarantePortimonense
0%Mindst 3 mål uden BTTS0%
AmarantePortimonense
40%BTTS – seneste 520%
AmarantePortimonense

Antal mål (Over/Under)— hvor ofte overskrider disse kampe mållinjerne?

Hvor ofte kampe med disse hold overskrider måltærsklerne i hele kampen og i hver halvleg.

1. halvleg

83%Mindst 1 mål før pausen83%
AmarantePortimonense
33%Mindst 2 mål før pausen0%
AmarantePortimonense
17%Mindst 3 mål før pausen0%
AmarantePortimonense

2. halvleg

33%Mindst 1 mål efter pausen83%
AmarantePortimonense
33%Mindst 2 mål efter pausen0%
AmarantePortimonense
17%Mindst 3 mål efter pausen0%
AmarantePortimonense

Kampens halvlege— hvornår scorer holdene oftest?

Sådan fordeler holdene præstationen mellem 1. og 2. halvleg: mål, point, Clean sheets og pausestilling.

Amarante — stilling ved pausen
33% fører17% uafgjort50% bagud
Portimonense — stilling ved pausen
33% fører17% uafgjort50% bagud

Før pausen (1. halvleg)

1.17Point pr. kamp (1. halvleg)1.17
AmarantePortimonense
0.5Scorede mål (1. halvleg)0.33
AmarantePortimonense
0.83Indkasserede mål (1. halvleg)0.5
AmarantePortimonense
1.33Gennemsnitlige mål (1. halvleg)0.83
AmarantePortimonense
50%Clean sheet før pausen50%
AmarantePortimonense
50%Ingen mål før pausen67%
AmarantePortimonense

Efter pausen (2. halvleg)

0.83Point pr. kamp (2. halvleg)1.17
AmarantePortimonense
0.33Scorede mål (2. halvleg)0.33
AmarantePortimonense
0.5Indkasserede mål (2. halvleg)0.5
AmarantePortimonense
0.83Gennemsnitlige mål (2. halvleg)0.83
AmarantePortimonense
67%Clean sheet efter pausen50%
AmarantePortimonense
67%Ingen mål efter pausen67%
AmarantePortimonense

Amarante — resultater i anden halvleg

0% W83% D17% L
7
Point ved pausen
3
Mål ved pausen
-2
Målforskel (1. halvleg)
5
Point i 2. halvleg
-1
Målforskel (2. halvleg)
1.17
PPG før pausen
Fastholdelse af føring52%

Fører ved pausen i 33% af kampene og vinder 17%. Mister nogle gange føringen efter pausen.

Forsvar efter pausen-0.3

Forsvaret forbliver stabilt gennem hele kampen.

Portimonense — resultater i anden halvleg

33% W17% D50% L
7
Point ved pausen
2
Mål ved pausen
-1
Målforskel (1. halvleg)
7
Point i 2. halvleg
-1
Målforskel (2. halvleg)
1.17
PPG før pausen
Fastholdelse af føring100%

Fører ved pausen i 33% af kampene og vinder 33%. Vinder også kampe uden at føre ved pausen.

Forsvar efter pausen0.0

Forsvaret forbliver stabilt gennem hele kampen.

Amarante — de seneste fem kampe efter halvleg
1. halvleg2. halvleg
Point pr. kamp1.400.80
Scorede mål / kamp0.40.4
Indkasserede mål / kamp0.60.6
Gennemsnitlige mål i kampen1.01.0
1 mål80%40%
2 mål20%40%
3 mål0%20%
Clean sheet60%60%
Intet mål60%60%
Målforskel-1-1
Pause: 40% fører - 20% uafgjort - 40% bagud
2. halvleg: 0% vundet - 80% uafgjort - 20% tabt
BTTS ved pausen (seneste 5): 0% - Samlet antal mål ved pausen: 2
Portimonense — de seneste fem kampe efter halvleg
1. halvleg2. halvleg
Point pr. kamp1.200.80
Scorede mål / kamp0.40.2
Indkasserede mål / kamp0.60.6
Gennemsnitlige mål i kampen1.00.8
1 mål100%80%
2 mål0%0%
3 mål0%0%
Clean sheet40%40%
Intet mål60%80%
Målforskel-1-2
Pause: 40% fører - 0% uafgjort - 60% bagud
2. halvleg: 20% vundet - 20% uafgjort - 60% tabt
BTTS ved pausen (seneste 5): 0% - Samlet antal mål ved pausen: 2

* Farverne i tabellerne viser hændelsesfrekvens: grøn er almindelig, gul moderat, rød sjælden. Det er frekvens – ikke en holdvurdering.

Mål efter minut— hvornår falder målene?

Kampfaser, hvor begge hold oftest scorer og indkasserer.

Amarante
ScoredeIndkasserede
1
1
0-15
1
2
16-30
1
2
31-45
0
2
46-60
1
0
61-75
1
1
76-90

Mest farlige minutter 0-15 (1 goal). Indkasserer flest i 16-30 (2). Balance i sene mål (76-90): 0.

Portimonense
ScoredeIndkasserede
1
0
0-15
0
1
16-30
1
2
31-45
1
1
46-60
1
0
61-75
0
2
76-90

Mest farlige minutter 0-15 (1 goal). Indkasserer flest i 31-45 (2). Balance i sene mål (76-90): -2 - de sene faser er en svaghed.

* Intervallerne 31-45 og 76-90 omfatter mål i overtiden.

Yderligere holdindikatorer— hvad viser xG, effektivitet og form?

En sammenligning af chancer, resultater og tendenser baseret på afsluttede kampe i den aktuelle sæson.

Kamp profil

1.92
Forventede mål
angreb mod modstanderens forsvar
0.9 : 1.0
Forventet målf​​ordeling
hjemme : ude
82%
Tempo mod ligaen
100 % = ligagennemsnit
34%
Begge hold scorede (BTTS)
gennemsnit fra begge holds sæsoner
-100%
Derbyeffekt
H2H-mål mod typiske kampe
34%
BTTS-estimat
ud fra begge holds scoringsfrekvens
17%
0:0-risiko
omkring 1 ud af 6 kampe
0-1
Mest almindelige målinterval
angreb mod forsvar i begge ender

Amarante

Netto-xG-balance
Forskel mellem kvaliteten af skabte og tilladte chancer pr. kamp.
-0.08
Resultater sammenholdt med xG
Forskel mellem den faktiske målbalance og den balance, xG antyder.
-0.42
Point sammenholdt med spillet
Sammenligning mellem opnåede point og de point, holdets målbalance indikerer.
-0.1 point
Afslutningseffektivitet
Omsætter holdet chancer? Positivt betyder, at det scorer mere, end chancerne tilsiger.
-0.43
Defensiv effektivitet
Redder forsvaret eller målmanden holdet? Positivt betyder, at holdet indkasserer mindre, end de tilladte chancer tilsiger.
+0.01
Angreb mod ligaen
Hvor meget holdet scorer sammenlignet med ligagennemsnittet for denne rolle. 120 % betyder 20 % over gennemsnittet.
70%
Forsvar mod ligaen
Hvor meget holdet indkasserer sammenlignet med ligagennemsnittet. 80 % betyder 20 % færre indkasserede mål.
115%
Formtrend
Sammenligner point fra de seneste 5 kampe med gennemsnittet for hele sæsonen.
+0.17
Stærkere 2. halvleg?
Hvor mange flere mål holdet scorer efter pausen end før den.
-0.2
Sene mål
20% af holdets mål scores mellem minut 76 og 90. Til sammenligning scores 20% i de første 15 minutter.
20%

Portimonense

Netto-xG-balance
Forskel mellem kvaliteten af skabte og tilladte chancer pr. kamp.
-0.07
Resultater sammenholdt med xG
Forskel mellem den faktiske målbalance og den balance, xG antyder.
-0.26
Point sammenholdt med spillet
Sammenligning mellem opnåede point og de point, holdets målbalance indikerer.
+1.5 point
Afslutningseffektivitet
Omsætter holdet chancer? Positivt betyder, at det scorer mere, end chancerne tilsiger.
-0.59
Defensiv effektivitet
Redder forsvaret eller målmanden holdet? Positivt betyder, at holdet indkasserer mindre, end de tilladte chancer tilsiger.
+0.33
Angreb mod ligaen
Hvor meget holdet scorer sammenlignet med ligagennemsnittet for denne rolle. 120 % betyder 20 % over gennemsnittet.
58%
Forsvar mod ligaen
Hvor meget holdet indkasserer sammenlignet med ligagennemsnittet. 80 % betyder 20 % færre indkasserede mål.
85%
Formtrend
Sammenligner point fra de seneste 5 kampe med gennemsnittet for hele sæsonen.
-0.37
Stærkere 2. halvleg?
Hvor mange flere mål holdet scorer efter pausen end før den.
0.0
Sene mål
0% af holdets mål scores mellem minut 76 og 90. Til sammenligning scores 25% i de første 15 minutter.
0%

* Det forventede antal mål og fordelingen, BTTS-estimatet, 0:0-risikoen og målintervallet beregnes ud fra offentlige sæsongennemsnit og frekvenser for begge hold. Dette er en statistisk kampprofil – ikke en privat modelprognose eller et bettingtip. De øvrige indikatorer beskriver afsluttede kampe fra sæsonen.

Ligakontekst— er dette en målrigt liga?

Sådan klarer de to hold sig sammenlignet med LigaPro-gennemsnittet.

Hold mod liga

AmaranteLigaPortimonense
Gennemsnitlige mål i kampen▼ 2.172.34▼ 1.67
Begge hold scorede▲ 50%41%▼ 17%
Mindst 3 mål (Over 2.5)▲ 50%45%▼ 0%
Clean sheets• 33%33%• 33%
Mål før pausen▲ 83%75%▲ 83%
Mål efter pausen▼ 33%77%▲ 83%

^ grøn = over ligagennemsnittet, ˇ rød = under ligagennemsnittet. Dette viser forskellens retning – ikke en holdvurdering.

2.34
Gennemsnitlige mål pr. kamp
41%
Begge hold scorede
45%
Mindst 3 mål (Over 2.5)
33%
Clean sheets
1.18
Hjemmemål / kamp
1.16
Udemål / kamp
+2%
Fordel i hjemmeangreb
+2%
Fordel i hjemmeforsvar
+7%
Samlet hjemmebanefordel
Mål i 1. halvleg (hele ligaen)
75%
1 mål
29%
2 mål
4%
3 mål
0%
4 mål
Mål i 2. halvleg (hele ligaen)
77%
1 mål
36%
2 mål
14%
3 mål
0%
4 mål

Startopstillinger og spillerhændelser

Verificerede startere, indskiftere og registrerede spillerhændelser for denne kamp.

Kampens tidslinje

Mål, kort og udskiftninger i kronologisk rækkefølge.

  1. PortimonenseGult kortJarleysom Ferreira de Amurim
  2. PortimonenseGult kortYanis da Rocha
  3. PortimonenseUdskiftningInd: Welinton Júnior Ferreira dos SantosUd: Samuel Yépié Yépié
  4. PortimonenseGult kortEdney Henrique Santos da Silva
  5. PortimonenseUdskiftningInd: João Diogo Pancadas CasimiroUd: Yanis da Rocha
  6. AmaranteUdskiftningInd: Kenneth IkugarUd: Bruno Simão Macedo da Silva
  7. PortimonenseGult kortTiago Filipe Prazeres Ferreira

Dommer og trænere

Åbn deres sæsonprofiler for at sammenligne kampdata, mål og disciplinære tendenser.

FAQ

Hvad blev resultatet af Amarante mod Portimonense?

Kampen i LigaPro sluttede Amarante 1:2 Portimonense. Fuld kampstatistik, halvlegsopdeling og indbyrdes historik findes på denne side.

Hvad viser målstatistikken før Amarante mod Portimonense?

Amarante scorer i gennemsnit 0,83 mål pr. kamp, og Portimonense scorer 0,67. Gennemsnittet i LigaPro er 2,34 mål, og Over 2.5 forekommer i 45% af kampene. BTTS forekommer i 50% af Amarantes kampe og 17% af Portimonenses.

Hvordan er den aktuelle form for Amarante og Portimonense?

I de seneste fem kampe har Amarante 1 sejre, 2 uafgjorte og 2 nederlag (1,00 point pr. kamp). Portimonense har 1 sejre, 1 uafgjorte og 3 nederlag (0,80 point pr. kamp).

Hvor finder jeg picket og den komplette analyse af Amarante mod Portimonense?

Kampstatistikken er offentlig her; den komplette bettinganalyse og det anbefalede pick findes i NoFluffPicks-appen.