Peru - Primera DivisiónData opdateret pr. 31. august 2026

Atlético Grau - Melgar: kampstatistik

Begrundelse:

Fuld analyse og pick i appen

Se bettinganalysen, picket, Value Bet og den fulde begrundelse for denne kamp.

Se analyse og pick

Atlético Grau mod Melgar: form, mål og vigtig statistik

Hvad kampen handler om

Atlético Grau spiller mod Melgar i Primera División (Peru). Kampen er planlagt til 31. august 2026.

Aktuel form

Atlético Grau: 2-1-2, 1,40 point pr. kamp. Melgar: 2-2-1, 1,60 point pr. kamp.

Målstatistik

Atlético Grau scorer 0,83 og indkasserer 1,00 mål pr. kamp. Melgar scorer 1,74 og indkasserer 1,17. Ligaens gennemsnit: 2,73 mål.

BTTS og Over/Under

BTTS: Atlético Grau 30 %, Melgar 70 %. Over 2.5: Atlético Grau 30 %, Melgar 61 %. Liganiveau: BTTS 58 %, Over 2.5 52 %.

xG, skud og boldbesiddelse

xG pr. kamp: Atlético Grau 1,33, Melgar 1,51. Skud pr. kamp: Atlético Grau 12,1, Melgar 14,4. Gennemsnitlig boldbesiddelse: Atlético Grau 46 %, Melgar 55 %.

Første og anden halvleg

Atlético Grau: fører ved pausen i 26 % af kampene, mål i anden halvleg 0,48. Melgar: fører ved pausen i 48 % af kampene, mål i anden halvleg 0,83.

Mål pr. minut

Det stærkeste historiske målinterval er 31-45+ (5) for Atlético Grau og 31-45+ (10) for Melgar. Dette viser fordelingen af tidligere mål og er ikke en forudsigelse af måltidspunktet.

Ligakontekst

Primera División: 2,73 mål pr. kamp, BTTS 58 %, Over 2.5 52 %.

Indbyrdes historik

Før denne kamp var 3 tidligere indbyrdes kampe tilgængelige: 0-3-0. Gennemsnitlige mål 0,67, BTTS 33 %.

Før kampen

1X2-odds

(2.55)
(3.00)
(2.75)

Profil før kampenhvad fortæller sæsonens tal?

Dette er en holdprofil baseret på sæsondata og form. Kampforløbsstatistik vises først, når kampen er spillet.

Atlético GrauMelgar
0.83Scorede mål / kamp1.74
Atlético GrauMelgar
1Indkasserede mål / kamp1.17
Atlético GrauMelgar
46%Gennemsnitlig boldbesiddelse55%
Atlético GrauMelgar
4.09Skud på mål / kamp4.57
Atlético GrauMelgar

Holdstatistikhvem er mest effektiv?

Sammenligning af angreb og forsvar for begge hold i den aktuelle sæson.

12.09Skud pr. kamp14.35
Atlético GrauMelgar
4.09Skud på mål4.57
Atlético GrauMelgar
6.8%Skudkonvertering12.1%
Atlético GrauMelgar
46%Boldbesiddelse55%
Atlético GrauMelgar
1.33xG for1.51
Atlético GrauMelgar
1.51xG imod1.46
Atlético GrauMelgar

Skudkvalitet

Atlético Grau: BalanceretMelgar: Dominerende
Atlético GrauMelgar
Præcision (skud på mål)34%32%
Chancekvalitet (xG pr. skud)0.110.11
Afslutninger (mål pr. skud på mål)0.200.38

xG pr. skud omkring 0,08 betyder typisk langskud; 0,15+ betyder typisk chancer i feltet. Stilbetegnelsen bygger på boldbesiddelse, skudmængde og konvertering.

* xG (forventede mål) viser, hvor mange mål et hold bør score ud fra sine chancer. Hvis de faktiske mål ligger over xG, er afslutningerne over gennemsnittet; ligger de under xG, misbruges chancerne.

Holdets formhvem er i bedst form?

De seneste fem kampe og sæsonresultatet, samlet og opdelt i hjemme- og udekampe.

Melgar er 14% bedre på form i de seneste 5.

1.4 point / kamp - Atlético Grau · 1.6 point / kamp - Melgar

Atlético Grau
LLDWW
Sæsonens resultatfordeling
30% W22% R48% P
Sæson (V-U-T)
7-5-11
1.13 point / kamp · målforskel -4
Seneste 5 (V-U-T)
2-1-2
1.40 point / kamp
Resultat hjemme (W-D-L)
5-2-4
Seneste 5 hjemme
3-0-2
LWWLW
Seneste 5 kampe – gennemsnit
Scorede mål: 0.8Indkasserede mål: 0.8xG: 1.29Modstanderens xG: 1.87BTTS: 20%Over 2.5: 20%
Melgar
WDLWD
Sæsonens resultatfordeling
48% W26% R26% P
Sæson (V-U-T)
11-6-6
1.70 point / kamp · målforskel +13
Seneste 5 (V-U-T)
2-2-1
1.60 point / kamp
Resultat ude (W-D-L)
4-4-3
Seneste 5 ude
2-3-0
DDWDW
Seneste 5 kampe – gennemsnit
Scorede mål: 1.6Indkasserede mål: 1.2xG: 1.65Modstanderens xG: 1.46BTTS: 60%Over 2.5: 60%

Målhvordan scorer og indkasserer begge hold?

Hvor mange mål begge hold scorer og indkasserer, samt hvor ofte de holder Clean sheet eller ikke scorer.

Melgar er 110% bedre på scorede mål pr. kamp.

0.83 mål / kamp - Atlético Grau · 1.74 mål / kamp - Melgar

Atlético Grau er 17% bedre på indkasserede mål pr. kamp.

1 mål / kamp - Atlético Grau · 1.17 mål / kamp - Melgar

Atlético Graus scoringsprofil: blandet

Atlético Grau scorer i 48% af kampene (11 af 23 kampe), mens Melgar holder Clean sheet i 26% (6 af 23 kampe).

Melgars scoringsprofil: meget stærk

Melgar scorer i 87% af kampene (20 af 23 kampe), mens Atlético Grau holder Clean sheet i 35% (8 af 23 kampe).

19Scorede mål (sæson)40
Atlético GrauMelgar
23Indkasserede mål (sæson)27
Atlético GrauMelgar
1.83Gennemsnitlige mål i kampen2.91
Atlético GrauMelgar
4Scorede mål (seneste 5)8
Atlético GrauMelgar
4Indkasserede mål (seneste 5)6
Atlético GrauMelgar

Hvor ofte de scorer mindst...

48%1 mål87%
Atlético GrauMelgar
17%2 mål52%
Atlético GrauMelgar
13%3 mål26%
Atlético GrauMelgar
4%4 mål9%
Atlético GrauMelgar

Hvor ofte de indkasserer mindst...

65%1 mål74%
Atlético GrauMelgar
30%2 mål22%
Atlético GrauMelgar
4%3 mål17%
Atlético GrauMelgar
0%4 mål4%
Atlético GrauMelgar

* Statistikken omfatter begge holds hjemme- og udekampe i den aktuelle sæson.

Begge hold scorede (BTTS)hvor ofte scorer begge hold?

Hvor ofte begge holds kampe har mål i begge ender sammenlignet med ligaens gennemsnit.

58%
Ligagennemsnit

Målmønstre

4%BTTS ved pausen26%
Atlético GrauMelgar
0%BTTS i begge halvlege4%
Atlético GrauMelgar
17%Scorede i begge halvlege30%
Atlético GrauMelgar

BTTS og antal mål

30%Mindst 3 mål og BTTS52%
Atlético GrauMelgar
0%Mindst 3 mål uden BTTS9%
Atlético GrauMelgar
20%BTTS – seneste 560%
Atlético GrauMelgar

Antal mål (Over/Under)hvor ofte overskrider disse kampe mållinjerne?

Hvor ofte kampe med disse hold overskrider måltærsklerne i hele kampen og i hver halvleg.

1. halvleg

57%Mindst 1 mål før pausen78%
Atlético GrauMelgar
17%Mindst 2 mål før pausen39%
Atlético GrauMelgar
0%Mindst 3 mål før pausen13%
Atlético GrauMelgar

2. halvleg

61%Mindst 1 mål efter pausen83%
Atlético GrauMelgar
35%Mindst 2 mål efter pausen48%
Atlético GrauMelgar
9%Mindst 3 mål efter pausen22%
Atlético GrauMelgar

Kampens halvlegehvornår scorer holdene oftest?

Sådan fordeler holdene præstationen mellem 1. og 2. halvleg: mål, point, Clean sheets og pausestilling.

Melgar er 45% bedre på form i 1. halvleg (point ved pausen).

1.26 point / kamp - Atlético Grau · 1.83 point / kamp - Melgar

Atlético Grau — stilling ved pausen
26% fører48% uafgjort26% bagud
Melgar — stilling ved pausen
48% fører39% uafgjort13% bagud

Før pausen (1. halvleg)

1.26Point pr. kamp (1. halvleg)1.83
Atlético GrauMelgar
0.35Scorede mål (1. halvleg)0.91
Atlético GrauMelgar
0.39Indkasserede mål (1. halvleg)0.39
Atlético GrauMelgar
0.74Gennemsnitlige mål (1. halvleg)1.3
Atlético GrauMelgar
70%Clean sheet før pausen65%
Atlético GrauMelgar
70%Ingen mål før pausen30%
Atlético GrauMelgar

Efter pausen (2. halvleg)

1.13Point pr. kamp (2. halvleg)1.39
Atlético GrauMelgar
0.48Scorede mål (2. halvleg)0.83
Atlético GrauMelgar
0.61Indkasserede mål (2. halvleg)0.78
Atlético GrauMelgar
1.09Gennemsnitlige mål (2. halvleg)1.61
Atlético GrauMelgar
57%Clean sheet efter pausen48%
Atlético GrauMelgar
65%Ingen mål efter pausen52%
Atlético GrauMelgar

Atlético Grau — resultater i anden halvleg

22% W48% R30% P
29
Point ved pausen
8
Mål ved pausen
-1
Målforskel (1. halvleg)
26
Point i 2. halvleg
-3
Målforskel (2. halvleg)
1.26
PPG før pausen
Fastholdelse af føring115%

Fører ved pausen i 26% af kampene og vinder 30%. Vinder også kampe uden at føre ved pausen.

Forsvar efter pausen+0.2

Indkasserer 0.2 flere mål pr. kamp efter pausen — det defensive niveau falder i anden halvleg.

Melgar — resultater i anden halvleg

39% W22% R39% P
42
Point ved pausen
21
Mål ved pausen
+12
Målforskel (1. halvleg)
32
Point i 2. halvleg
+1
Målforskel (2. halvleg)
1.83
PPG før pausen
Fastholdelse af føring100%

Fører ved pausen i 48% af kampene og vinder 48%. Vinder også kampe uden at føre ved pausen.

Forsvar efter pausen+0.4

Indkasserer 0.4 flere mål pr. kamp efter pausen — det defensive niveau falder i anden halvleg.

Atlético Grau — de seneste fem kampe efter halvleg
1. halvleg2. halvleg
Point pr. kamp0.801.60
Scorede mål / kamp0.20.6
Indkasserede mål / kamp0.40.4
Gennemsnitlige mål i kampen0.61.0
1 mål40%60%
2 mål20%40%
3 mål0%0%
Clean sheet60%80%
Intet mål80%60%
Målforskel-1+1
Pause: 0% fører - 80% uafgjort - 20% bagud
2. halvleg: 40% vundet - 40% uafgjort - 20% tabt
BTTS ved pausen (seneste 5): 20% - Samlet antal mål ved pausen: 1
Melgar — de seneste fem kampe efter halvleg
1. halvleg2. halvleg
Point pr. kamp1.801.20
Scorede mål / kamp1.00.6
Indkasserede mål / kamp0.40.8
Gennemsnitlige mål i kampen1.41.4
1 mål80%60%
2 mål60%40%
3 mål0%20%
Clean sheet60%60%
Intet mål20%40%
Målforskel+3-1
Pause: 40% fører - 60% uafgjort - 0% bagud
2. halvleg: 20% vundet - 60% uafgjort - 20% tabt
BTTS ved pausen (seneste 5): 40% - Samlet antal mål ved pausen: 5

* Farverne i tabellerne viser hændelsesfrekvens: grøn er almindelig, gul moderat, rød sjælden. Det er frekvens – ikke en holdvurdering.

Mål efter minuthvornår falder målene?

Kampfaser, hvor begge hold oftest scorer og indkasserer.

Atlético Grau
ScoredeIndkasserede
1
2
0-15
2
2
16-30
5
5
31-45
5
8
46-60
2
1
61-75
4
5
76-90

Mest farlige minutter 31-45 (5 goals). Indkasserer flest i 46-60 (8). Balance i sene mål (76-90): -1 - de sene faser er en svaghed.

Melgar
ScoredeIndkasserede
5
3
0-15
6
3
16-30
10
3
31-45
2
5
46-60
9
3
61-75
8
10
76-90

Mest farlige minutter 31-45 (10 goals). Indkasserer flest i 76-90 (10). Balance i sene mål (76-90): -2 - de sene faser er en svaghed.

* Intervallerne 31-45 og 76-90 omfatter mål i overtiden.

Yderligere holdindikatorerhvad viser xG, effektivitet og form?

En sammenligning af chancer, resultater og tendenser baseret på afsluttede kampe i den aktuelle sæson.

Kamp profil

2.37
Forventede mål
angreb mod modstanderens forsvar
1.0 : 1.4
Forventet målf​​ordeling
hjemme : ude
87%
Tempo mod ligaen
100 % = ligagennemsnit
50%
Begge hold scorede (BTTS)
gennemsnit fra begge holds sæsoner
-72%
Derbyeffekt
H2H-mål mod typiske kampe
42%
BTTS-estimat
ud fra begge holds scoringsfrekvens
7%
0:0-risiko
omkring 1 ud af 14 kampe
0-1
Mest almindelige målinterval
angreb mod forsvar i begge ender

Atlético Grau

Netto-xG-balance
Forskel mellem kvaliteten af skabte og tilladte chancer pr. kamp.
-0.18
Resultater sammenholdt med xG
Forskel mellem den faktiske målbalance og den balance, xG antyder.
+0.01
Point sammenholdt med spillet
Sammenligning mellem opnåede point og de point, holdets målbalance indikerer.
-2.0 point
Afslutningseffektivitet
Omsætter holdet chancer? Positivt betyder, at det scorer mere, end chancerne tilsiger.
-0.50
Defensiv effektivitet
Redder forsvaret eller målmanden holdet? Positivt betyder, at holdet indkasserer mindre, end de tilladte chancer tilsiger.
+0.51
Angreb mod ligaen
Hvor meget holdet scorer sammenlignet med ligagennemsnittet for denne rolle. 120 % betyder 20 % over gennemsnittet.
50%
Forsvar mod ligaen
Hvor meget holdet indkasserer sammenlignet med ligagennemsnittet. 80 % betyder 20 % færre indkasserede mål.
94%
Formtrend
Sammenligner point fra de seneste 5 kampe med gennemsnittet for hele sæsonen.
+0.27
Stærkere 2. halvleg?
Hvor mange flere mål holdet scorer efter pausen end før den.
+0.1
Sene mål
21% af holdets mål scores mellem minut 76 og 90. Til sammenligning scores 5% i de første 15 minutter.
21%

Melgar

Netto-xG-balance
Forskel mellem kvaliteten af skabte og tilladte chancer pr. kamp.
+0.05
Resultater sammenholdt med xG
Forskel mellem den faktiske målbalance og den balance, xG antyder.
+0.52
Point sammenholdt med spillet
Sammenligning mellem opnåede point og de point, holdets målbalance indikerer.
-8.4 point
Afslutningseffektivitet
Omsætter holdet chancer? Positivt betyder, at det scorer mere, end chancerne tilsiger.
+0.23
Defensiv effektivitet
Redder forsvaret eller målmanden holdet? Positivt betyder, at holdet indkasserer mindre, end de tilladte chancer tilsiger.
+0.29
Angreb mod ligaen
Hvor meget holdet scorer sammenlignet med ligagennemsnittet for denne rolle. 120 % betyder 20 % over gennemsnittet.
164%
Forsvar mod ligaen
Hvor meget holdet indkasserer sammenlignet med ligagennemsnittet. 80 % betyder 20 % færre indkasserede mål.
70%
Formtrend
Sammenligner point fra de seneste 5 kampe med gennemsnittet for hele sæsonen.
-0.10
Stærkere 2. halvleg?
Hvor mange flere mål holdet scorer efter pausen end før den.
-0.1
Sene mål
20% af holdets mål scores mellem minut 76 og 90. Til sammenligning scores 13% i de første 15 minutter.
20%

* Det forventede antal mål og fordelingen, BTTS-estimatet, 0:0-risikoen og målintervallet beregnes ud fra offentlige sæsongennemsnit og frekvenser for begge hold. Dette er en statistisk kampprofil – ikke en privat modelprognose eller et bettingtip. De øvrige indikatorer beskriver afsluttede kampe fra sæsonen.

Ligakontekster dette en målrigt liga?

Sådan klarer de to hold sig sammenlignet med Primera División-gennemsnittet.

Hold mod liga

Atlético GrauLigaMelgar
Gennemsnitlige mål i kampen 1.832.73 2.91
Begge hold scorede 30%58% 70%
Mindst 3 mål (Over 2.5) 30%52% 61%
Clean sheets 35%24% 26%
Mål før pausen 57%67% 78%
Mål efter pausen 61%79% 83%

^ grøn = over ligagennemsnittet, ˇ rød = under ligagennemsnittet. Dette viser forskellens retning – ikke en holdvurdering.

2.73
Gennemsnitlige mål pr. kamp
58%
Begge hold scorede
52%
Mindst 3 mål (Over 2.5)
24%
Clean sheets
1.67
Hjemmemål / kamp
1.06
Udemål / kamp
+58%
Fordel i hjemmeangreb
+37%
Fordel i hjemmeforsvar
+29%
Samlet hjemmebanefordel
Mål i 1. halvleg (hele ligaen)
67%
1 mål
33%
2 mål
10%
3 mål
4%
4 mål
Mål i 2. halvleg (hele ligaen)
79%
1 mål
50%
2 mål
21%
3 mål
7%
4 mål

Indbyrdes opgør

Seneste indbyrdes kampe (3): Atlético Grau 0 - 3 - 0 Melgar. Gennemsnitlige mål 0.67, begge hold scorede i 33% kampe.

Melgar
0 : 0
Atlético Grau
Club Atlético Grau
0 : 0
FBC Melgar
FBC Melgar
1 : 1
Club Atlético Grau

FAQ

Hvornår spiller Atlético Grau og Melgar?

Atlético Grau møder Melgar den 31. august 2026 i Primera División. Det præcise starttidspunkt i din tidszone vises øverst på kampsiden.

Hvad er den indbyrdes statistik mellem Atlético Grau og Melgar?

I de seneste 3 indbyrdes kampe vandt Atlético Grau 0, Melgar vandt 0, og 3 endte uafgjort. Kampene havde i gennemsnit 0,67 mål, og begge hold scorede i 33% af dem.

Hvad viser målstatistikken før Atlético Grau mod Melgar?

Atlético Grau scorer i gennemsnit 0,83 mål pr. kamp, og Melgar scorer 1,74. Gennemsnittet i Primera División er 2,73 mål, og Over 2.5 forekommer i 52% af kampene. BTTS forekommer i 30% af Atlético Graus kampe og 70% af Melgars.

Hvordan er den aktuelle form for Atlético Grau og Melgar?

I de seneste fem kampe har Atlético Grau 2 sejre, 1 uafgjorte og 2 nederlag (1,40 point pr. kamp). Melgar har 2 sejre, 2 uafgjorte og 1 nederlag (1,60 point pr. kamp).

Hvor finder jeg picket og den komplette analyse af Atlético Grau mod Melgar?

Brug denne side til at sammenligne tallene bag Atlético Grau mod Melgar. Åbn NoFluffPicks-appen for bettinganalysen, picket, Value Bet og forklaringen.