Bastia - Amiens SC: kampstatistik
Bastia mod Amiens SC: form, mål og vigtig statistik
Hvad kampen handler om
Bastia spillede mod Amiens SC i National (Frankrig). Kampen blev spillet 5. september 2026. Stadion: Stade Armand-Césari. Slutresultat: 0:3.
Aktuel form
Bastia: 2-0-2, 1,50 point pr. kamp. Amiens SC: 1-1-2, 1,00 point pr. kamp.
Målstatistik
Bastia scorer 1,00 og indkasserer 1,25 mål pr. kamp. Amiens SC scorer 0,75 og indkasserer 0,50. Ligaens gennemsnit: 2,22 mål.
BTTS og Over/Under
BTTS: Bastia 25 %, Amiens SC 0 %. Over 2.5: Bastia 25 %, Amiens SC 25 %. Liganiveau: BTTS 32 %, Over 2.5 30 %.
xG, skud og boldbesiddelse
xG pr. kamp: Bastia 0,91, Amiens SC 0,82. Skud pr. kamp: Bastia 8,3, Amiens SC 6,3. Gennemsnitlig boldbesiddelse: Bastia 46 %, Amiens SC 54 %.
Første og anden halvleg
Bastia: fører ved pausen i 50 % af kampene, mål i anden halvleg 0,25. Amiens SC: fører ved pausen i 0 % af kampene, mål i anden halvleg 0,75.
Mål pr. minut
Det stærkeste historiske målinterval er 0-15 (2) for Bastia og 46-60 (1) for Amiens SC. Dette viser fordelingen af tidligere mål og er ikke en forudsigelse af måltidspunktet.
Ligakontekst
National: 2,22 mål pr. kamp, BTTS 32 %, Over 2.5 30 %.
Indbyrdes historik
Før denne kamp var 2 tidligere indbyrdes kampe tilgængelige: 0-2-0. Gennemsnitlige mål 1,00, BTTS 50 %.
Arkiveret analyse før kampen
Denne analyse blev udarbejdet før kampstart. Konklusionerne bruger kun oplysninger, der var tilgængelige før kampen, og omfatter ikke slutresultatet eller statistik efter kampen.
Generel kam analyse
Bastia ligger højere i tabellen, men holdets resultater på hjemmebane er bekymrende: de har tabt begge hidtidige kampe, scorer i gennemsnit 1 mål og indkasserer hele 2,5 mål pr. kamp. Amiens har heller ikke vundet på udebane, men spillede uafgjort i én af to kampe og udviser en markant bedre defensiv organisation, idet de i gennemsnit kun lukker 0,5 mål ind. Gæsternes problem er dog offensiven: I udekampe har de ikke scoret, ikke haft et eneste skud inden for målrammen, og deres gennemsnitlige xG er blot 0,73. Bastia har scoret 6 mål i de seneste fem kampe mod Amiens' 4, men har i samme periode indkasseret 7 mål, mens modstanderne kun har lukket 3 ind. Kombinationen af værternes svage defensiv og gæsternes meget begrænsede offensiv taler mest for uafgjort, sandsynligvis med få mål.
Se det statistiske overblikBTTS - scorer begge hold?
Det stærkeste signal imod BTTS er Amiens’ offensiv, som endnu ikke har scoret i den analyserede periode på udebane, kun har 0,0 skud på mål pr. kamp og en skududnyttelse på 0 %. Gæsterne har ikke scoret i 100 % af kampene, mens Bastia har holdt clean sheet i 50 % af kampene og i gennemsnit kun lukker 0,5 mål ind. Begge hold har en sæson-BTTS på 0 %, mens tallene i de seneste fem kampe kun ligger på 40 % for Bastia og 20 % for Amiens. Amiens’ kreative potentiale er fortsat lavt, da deres gennemsnitlige xG er 0,73, mens Bastia kun tillader modstanderne 0,77 xG. Et scenarie, hvor mindst ét af holdene ikke scorer, er derfor klart mere sandsynligt end, at begge hold scorer.
Se BTTS-statistikOver/Under - målanalyse
Kampens profil peger på et begrænset antal chancer: Bastias gennemsnitlige xG på hjemmebane er 0,91, mens Amiens på udebane blot ligger på 0,73. Amiens har ikke scoret i 100% af deres hidtidige udekampe, mens Bastia har holdt buret rent i 50% af hjemmekampene. I de seneste fem kampe er det kun 20% af Amiens’ kampe og 40% af Bastias kampe, der er gået over 2,5 mål, sammenlignet med et ligagennemsnit for over 2,5 på 31%. Derudover har begge hold 100% af kampene under 3,5 mål i det aktuelle datagrundlag, og derfor er under 3,5 det stærkeste valg med en prognose på 1,65 mål.
Se Over/Under-statistikHT/FT - scenarie for pause og slutresultat
Bastia har et tydeligere offensivt potentiale: holdet scorer i gennemsnit 1,5 mål pr. kamp, mens Amiens endnu ikke har scoret, og hjemmeholdets xG ligger på 0,91 mod 0,73 for gæsterne. Bastias fordel er især tydelig efter pausen, hvor holdet i gennemsnit scorer 1,5 mål og ikke lukker nogen ind, mens Amiens hverken scorer eller indkasserer mål i denne del af kampene. Hjemmeholdet har i gennemsnit 3 skud på mål pr. kamp, mens gæsterne ikke har haft ét eneste, samtidig med at xG imod Amiens ligger på 1,35, hvilket er højere end Bastias 0,77. I de seneste fem kampe førte Bastia ved pausen i 50% af tilfældene mod 20% for Amiens, hvilket understøtter scenariet, hvor hjemmeholdet er foran allerede efter første halvleg. Gæsternes lave effektivitet, hvor de ikke har scoret i 100% af deres hidtidige kampe, taler for, at Bastia bevarer føringen kampen ud.
Se statistik for første og anden halvlegHalvleg for halvleg
Kampstatistik
Profil før kampen— hvad fortæller sæsonens tal?
Dette er en holdprofil baseret på sæsondata og form. Kampforløbsstatistik vises først, når kampen er spillet.
Holdstatistik— hvem er mest effektiv?
Sammenligning af angreb og forsvar for begge hold i den aktuelle sæson.
Skudkvalitet
| Bastia | Amiens SC | |
|---|---|---|
| Præcision (skud på mål) | 39% | 24% |
| Chancekvalitet (xG pr. skud) | 0.11 | 0.13 |
| Afslutninger (mål pr. skud på mål) | 0.31 | 0.50 |
xG pr. skud omkring 0,08 betyder typisk langskud; 0,15+ betyder typisk chancer i feltet. Stilbetegnelsen bygger på boldbesiddelse, skudmængde og konvertering.
* xG (forventede mål) viser, hvor mange mål et hold bør score ud fra sine chancer. Hvis de faktiske mål ligger over xG, er afslutningerne over gennemsnittet; ligger de under xG, misbruges chancerne.
Holdets form— hvem er i bedst form?
De seneste fem kampe og sæsonresultatet, samlet og opdelt i hjemme- og udekampe.
Bastia er 50% bedre på form i de seneste 5.
1.5 point / kamp - Bastia · 1 point / kamp - Amiens SC
Mål— hvordan scorer og indkasserer begge hold?
Hvor mange mål begge hold scorer og indkasserer, samt hvor ofte de holder Clean sheet eller ikke scorer.
Bastia er 33% bedre på scorede mål pr. kamp.
1 mål / kamp - Bastia · 0.75 mål / kamp - Amiens SC
Amiens SC er 150% bedre på indkasserede mål pr. kamp.
1.25 mål / kamp - Bastia · 0.5 mål / kamp - Amiens SC
Bastia scorer i 75% af kampene (3 af 4 kampe), mens Amiens SC holder Clean sheet i 50% (2 af 4 kampe).
Amiens SC scorer i 25% af kampene (1 af 4 kampe), mens Bastia holder Clean sheet i 50% (2 af 4 kampe).
Hvor ofte de scorer mindst...
Hvor ofte de indkasserer mindst...
* Statistikken omfatter begge holds hjemme- og udekampe i den aktuelle sæson.
Begge hold scorede (BTTS)— hvor ofte scorer begge hold?
Hvor ofte begge holds kampe har mål i begge ender sammenlignet med ligaens gennemsnit.
Målmønstre
BTTS og antal mål
Antal mål (Over/Under)— hvor ofte overskrider disse kampe mållinjerne?
Hvor ofte kampe med disse hold overskrider måltærsklerne i hele kampen og i hver halvleg.
Hele kampen – sammenligning mellem hold (Over)
Over / Under - Bastia
Over / Under - Amiens SC
1. halvleg
2. halvleg
Kampens halvlege— hvornår scorer holdene oftest?
Sådan fordeler holdene præstationen mellem 1. og 2. halvleg: mål, point, Clean sheets og pausestilling.
Bastia er 200% bedre på form i 1. halvleg (point ved pausen).
1.5 point / kamp - Bastia · 0.5 point / kamp - Amiens SC
Før pausen (1. halvleg)
Efter pausen (2. halvleg)
Bastia — resultater i anden halvleg
Fører ved pausen i 50% af kampene og vinder 50%. Vinder også kampe uden at føre ved pausen.
Forsvaret forbliver stabilt gennem hele kampen.
Amiens SC — resultater i anden halvleg
Forsvaret forbliver stabilt gennem hele kampen.
| 1. halvleg | 2. halvleg | |
|---|---|---|
| Point pr. kamp | 1.50 | 0.75 |
| Scorede mål / kamp | 0.8 | 0.3 |
| Indkasserede mål / kamp | 0.8 | 0.5 |
| Gennemsnitlige mål i kampen | 1.5 | 0.8 |
| 1 mål | 100% | 50% |
| 2 mål | 25% | 25% |
| 3 mål | 25% | 0% |
| Clean sheet | 50% | 50% |
| Intet mål | 25% | 75% |
| Målforskel | 0 | -1 |
| 1. halvleg | 2. halvleg | |
|---|---|---|
| Point pr. kamp | 0.50 | 1.50 |
| Scorede mål / kamp | 0.0 | 0.8 |
| Indkasserede mål / kamp | 0.5 | 0.0 |
| Gennemsnitlige mål i kampen | 0.5 | 0.8 |
| 1 mål | 50% | 25% |
| 2 mål | 0% | 25% |
| 3 mål | 0% | 25% |
| Clean sheet | 50% | 100% |
| Intet mål | 100% | 75% |
| Målforskel | -2 | +3 |
* Farverne i tabellerne viser hændelsesfrekvens: grøn er almindelig, gul moderat, rød sjælden. Det er frekvens – ikke en holdvurdering.
Mål efter minut— hvornår falder målene?
Kampfaser, hvor begge hold oftest scorer og indkasserer.
Mest farlige minutter 0-15 (2 goals). Indkasserer flest i 31-45 (2). Balance i sene mål (76-90): 0.
Mest farlige minutter 46-60 (1 goal). Indkasserer flest i 31-45 (2). Balance i sene mål (76-90): +1 - vinder de sene faser.
* Intervallerne 31-45 og 76-90 omfatter mål i overtiden.
Yderligere holdindikatorer— hvad viser xG, effektivitet og form?
En sammenligning af chancer, resultater og tendenser baseret på afsluttede kampe i den aktuelle sæson.
Kamp profil
Bastia
Amiens SC
* Det forventede antal mål og fordelingen, BTTS-estimatet, 0:0-risikoen og målintervallet beregnes ud fra offentlige sæsongennemsnit og frekvenser for begge hold. Dette er en statistisk kampprofil – ikke en privat modelprognose eller et bettingtip. De øvrige indikatorer beskriver afsluttede kampe fra sæsonen.
Ligakontekst— er dette en målrigt liga?
Sådan klarer de to hold sig sammenlignet med National-gennemsnittet.
Hold mod liga
| Bastia | Liga | Amiens SC | |
|---|---|---|---|
| Gennemsnitlige mål i kampen | • 2.25 | 2.22 | ▼ 1.25 |
| Begge hold scorede | ▼ 25% | 32% | ▼ 0% |
| Mindst 3 mål (Over 2.5) | ▼ 25% | 30% | ▼ 25% |
| Clean sheets | ▲ 50% | 38% | ▲ 50% |
| Mål før pausen | ▲ 100% | 76% | ▼ 50% |
| Mål efter pausen | ▼ 50% | 68% | ▼ 25% |
^ grøn = over ligagennemsnittet, ˇ rød = under ligagennemsnittet. Dette viser forskellens retning – ikke en holdvurdering.
Startopstillinger og spillerhændelser
Verificerede startere, indskiftere og registrerede spillerhændelser for denne kamp.
Hjemmehold
Startopstilling
Indskiftere
Udehold
Startopstilling
Kampens tidslinje
Mål, kort og udskiftninger i kronologisk rækkefølge.
Dommer og trænere
Åbn deres sæsonprofiler for at sammenligne kampdata, mål og disciplinære tendenser.
Indbyrdes opgør
Seneste indbyrdes kampe (2): Bastia 0 - 2 - 0 Amiens SC. Gennemsnitlige mål 1.00, begge hold scorede i 50% kampe.
FAQ
Hvad blev resultatet af Bastia mod Amiens SC?
Kampen i National sluttede Bastia 0:3 Amiens SC. Fuld kampstatistik, halvlegsopdeling og indbyrdes historik findes på denne side.
Hvad er den indbyrdes statistik mellem Bastia og Amiens SC?
I de seneste 2 indbyrdes kampe vandt Bastia 0, Amiens SC vandt 0, og 2 endte uafgjort. Kampene havde i gennemsnit 1,00 mål, og begge hold scorede i 50% af dem.
Hvad viser målstatistikken før Bastia mod Amiens SC?
Bastia scorer i gennemsnit 1,00 mål pr. kamp, og Amiens SC scorer 0,75. Gennemsnittet i National er 2,22 mål, og Over 2.5 forekommer i 30% af kampene. BTTS forekommer i 25% af Bastias kampe og 0% af Amiens SCs.
Hvordan er den aktuelle form for Bastia og Amiens SC?
I de seneste fem kampe har Bastia 2 sejre, 0 uafgjorte og 2 nederlag (1,50 point pr. kamp). Amiens SC har 1 sejre, 1 uafgjorte og 2 nederlag (1,00 point pr. kamp).
Hvor finder jeg picket og den komplette analyse af Bastia mod Amiens SC?
Kampstatistikken er offentlig her; den komplette bettinganalyse og det anbefalede pick findes i NoFluffPicks-appen.


