Frankrig - NationalStade Armand-CésariData opdateret pr. 15. oktober 2026

Bastia - Orléans: kampstatistik

Bastia-logo
Bastia
1 : 1pause 0:0
Orléans-logo
Orléans

Bastia mod Orléans: form, mål og vigtig statistik

Hvad kampen handler om

Bastia spillede mod Orléans i National (Frankrig). Kampen blev spillet 1. oktober 2026. Stadion: Stade Armand-Césari. Slutresultat: 1:1.

Aktuel form

Bastia: 2-1-2, 1,40 point pr. kamp. Orléans: 0-2-3, 0,40 point pr. kamp.

Målstatistik

Bastia scorer 0,75 og indkasserer 1,25 mål pr. kamp. Orléans scorer 0,75 og indkasserer 1,25. Ligaens gennemsnit: 2,33 mål.

BTTS og Over/Under

BTTS: Bastia 25 %, Orléans 25 %. Over 2.5: Bastia 25 %, Orléans 25 %. Liganiveau: BTTS 43 %, Over 2.5 38 %.

xG, skud og boldbesiddelse

xG pr. kamp: Bastia 0,86, Orléans 1,00. Skud pr. kamp: Bastia 7,8, Orléans 7,8. Gennemsnitlig boldbesiddelse: Bastia 46 %, Orléans 49 %.

Første og anden halvleg

Bastia: fører ved pausen i 38 % af kampene, mål i anden halvleg 0,13. Orléans: fører ved pausen i 13 % af kampene, mål i anden halvleg 0,50.

Mål pr. minut

Det stærkeste historiske målinterval er 0-15 (2) for Bastia og 61-75 (3) for Orléans. Dette viser fordelingen af tidligere mål og er ikke en forudsigelse af måltidspunktet.

Ligakontekst

National: 2,33 mål pr. kamp, BTTS 43 %, Over 2.5 38 %.

Indbyrdes historik

Der findes ingen matchende indbyrdes stikprøve i databasen.

Arkiveret analyse før kampen

Denne analyse blev udarbejdet før kampstart. Konklusionerne bruger kun oplysninger, der var tilgængelige før kampen, og omfatter ikke slutresultatet eller statistik efter kampen.

Generel kam analyse

Bastia ligger på 12. pladsen og har hentet 7 point i de seneste fem kampe, mens 14.-placerede Orléans kun har fået 2, så den aktuelle form taler til hjemmeholdets fordel. Hjemmebanefordelen er dog tvivlsom: Bastia har ikke vundet nogen af sine fire hjemmekampe og har i gennemsnit scoret 0,75 mål og lukket 2,25 ind. Orléans har vundet 2 af sine 4 udekampe, scoret 1,25 mål og lukket 0,75 ind i gennemsnit, hvilket giver gæsterne en klar fordel i denne sammenligning. Selvom Orléans kun har scoret ét mål i sine seneste fem kampe, har holdet i gennemsnit haft 3,5 skud på mål på udebane og omsat 14% af forsøgene, mod Bastiаs 4,25 skud på mål og 7% effektivitet på hjemmebane. Gæsternes svage offensive form på det seneste øger sandsynligheden for uafgjort, men deres bedre udebanestatistik end Bastiаs hjemmestatistik taler for en Orléans-sejr.

Se det statistiske overblik
BTTS - scorer begge hold?

Det stærkeste signal peger på, at mindst ét af holdene ikke scorer: Bastia har ikke scoret i 75% af sine hjemmekampe, mens Orléans har holdt nullet i 50% af sine udekampe. Begge hold har kun haft BTTS i 25% af deres kampe under disse forhold, og i hver af deres seneste fem kampe var andelen 20%. Bastia scorer i gennemsnit blot 0,25 mål på hjemmebane, mens Orléans kun har scoret ét mål i alt i sine seneste fem kampe, hvilket begrænser chancerne for mål fra begge hold. En vis modvægt er Bastias gennemsnitlige xG på hjemmebane på 1,13, men holdets skududnyttelse er kun 3%, så potentialet til at skabe chancer er ikke i sig selv nok til at gøre BTTS mere sandsynligt.

Se BTTS-statistik
Over/Under - målanalyse

Det stærkeste valg er under 3,5 mål: Alle Orléans’ kampe indtil videre og 75% af Bastias kampe er endt med højst tre mål. I begge holds seneste fem kampe er kun 20% af kampene gået over selv 2,5 mål, hvilket understøtter forventningen om få mål. Bastia har i gennemsnit scoret 0,25 mål i sine hjemmekampe, mens Orléans i gennemsnit har lukket 0,75 mål ind på udebane; desuden har hjemmeholdet ikke scoret i 75% af disse kampe. Selvom Bastia i gennemsnit har lukket 1,75 mål ind, er Orléans’ udebanesnit på 1,25 scorede mål, og derfor taler prognosen på 1,90 mål i alt især for under 3,5.

Se Over/Under-statistik
HT/FT - scenarie for pause og slutresultat

Uafgjort ved pausen er det mest sandsynlige udfald: Det er sket i 50% af Bastias hjemmekampe og Orléans' udekampe, og i hele 60% af gæsternes seneste fem kampe. Bastia har endnu ikke scoret i første halvleg på hjemmebane, men Orléans har i gennemsnit kun scoret 0,2 mål før pausen i sine seneste fem kampe, så det er svært at pege på et hold, der tydeligt vil tage føringen. Orléans' samlede udebanestatistik for sæsonen er bedre — 1,25 scorede mål pr. kamp mod Bastias 0,25 på hjemmebane — men gæsterne har ikke vundet nogen af deres seneste fem kampe. At holde fast i uafgjort taler også for, at ingen af holdene har scoret efter pausen i deres seneste fem kampe, og at Bastia har spillet uafgjort i 80% af sine anden halvlege. Derfor er X/X den kombination, der samlet set er bedst underbygget, selvom Orléans' bedre udebanestatistik giver gæsterne en reel chance for at vinde.

Se statistik for første og anden halvleg

Halvleg for halvleg

0 : 0
1. halvleg
1 : 1
2. halvleg

Kampstatistik

36Boldbesiddelse (%)64
BastiaOrléans
7Skud9
BastiaOrléans
2Skud på mål3
BastiaOrléans
0xG0
BastiaOrléans
2Hjørnespark1
BastiaOrléans
0Farlige angreb0
BastiaOrléans
16Frispark17
BastiaOrléans
9Kort4
BastiaOrléans

Profil før kampen— hvad fortæller sæsonens tal?

Dette er en holdprofil baseret på sæsondata og form. Kampforløbsstatistik vises først, når kampen er spillet.

0.75Scorede mål / kamp0.75
BastiaOrléans
1.25Indkasserede mål / kamp1.25
BastiaOrléans
46%Gennemsnitlig boldbesiddelse49%
BastiaOrléans
2.88Skud på mål / kamp3.13
BastiaOrléans

Holdstatistik— hvem er mest effektiv?

Sammenligning af angreb og forsvar for begge hold i den aktuelle sæson.

7.75Skud pr. kamp7.75
BastiaOrléans
2.88Skud på mål3.13
BastiaOrléans
9.7%Skudkonvertering9.7%
BastiaOrléans
46%Boldbesiddelse49%
BastiaOrléans
0.86xG for1
BastiaOrléans
1.43xG imod1.08
BastiaOrléans

Skudkvalitet

Bastia: BalanceretOrléans: Balanceret
BastiaOrléans
Præcision (skud på mål)37%40%
Chancekvalitet (xG pr. skud)0.110.13
Afslutninger (mål pr. skud på mål)0.260.24

xG pr. skud omkring 0,08 betyder typisk langskud; 0,15+ betyder typisk chancer i feltet. Stilbetegnelsen bygger på boldbesiddelse, skudmængde og konvertering.

* xG (forventede mål) viser, hvor mange mål et hold bør score ud fra sine chancer. Hvis de faktiske mål ligger over xG, er afslutningerne over gennemsnittet; ligger de under xG, misbruges chancerne.

Holdets form— hvem er i bedst form?

De seneste fem kampe og sæsonresultatet, samlet og opdelt i hjemme- og udekampe.

Bastia er 250% bedre på form i de seneste 5.

1.4 point / kamp - Bastia · 0.4 point / kamp - Orléans

Bastia
WLWDL
Sæsonens resultatfordeling
38% W13% D50% L
Sæson (V-U-T)
3-1-4
1.25 point / kamp · målforskel -4
Seneste 5 (V-U-T)
2-1-2
1.40 point / kamp
Resultat hjemme (W-D-L)
0-1-3
Seneste 5 hjemme
0-1-3
LLLD
Seneste 5 kampe – gennemsnit
Scorede mål: 0.6Indkasserede mål: 1.0xG: 0.80Modstanderens xG: 1.54BTTS: 20%Over 2.5: 20%
Orléans
LDLLD
Ingen sejr i de seneste 5 kampe
Sæsonens resultatfordeling
25% W25% D50% L
Sæson (V-U-T)
2-2-4
1.00 point / kamp · målforskel -4
Seneste 5 (V-U-T)
0-2-3
0.40 point / kamp
Resultat ude (W-D-L)
2-1-1
Seneste 5 ude
2-1-1
WWDL
Seneste 5 kampe – gennemsnit
Scorede mål: 0.2Indkasserede mål: 1.6xG: 0.86Modstanderens xG: 0.89BTTS: 20%Over 2.5: 20%

Mål— hvordan scorer og indkasserer begge hold?

Hvor mange mål begge hold scorer og indkasserer, samt hvor ofte de holder Clean sheet eller ikke scorer.

Bastias scoringsprofil: stærk

Bastia scorer i 63% af kampene (5 af 8 kampe), mens Orléans holder Clean sheet i 38% (3 af 8 kampe).

Orléanss scoringsprofil: blandet

Orléans scorer i 50% af kampene (4 af 8 kampe), mens Bastia holder Clean sheet i 38% (3 af 8 kampe).

6Scorede mål (sæson)6
BastiaOrléans
10Indkasserede mål (sæson)10
BastiaOrléans
2Gennemsnitlige mål i kampen2
BastiaOrléans
3Scorede mål (seneste 5)1
BastiaOrléans
5Indkasserede mål (seneste 5)8
BastiaOrléans

Hvor ofte de scorer mindst...

63%1 mål50%
BastiaOrléans
13%2 mål25%
BastiaOrléans
0%3 mål0%
BastiaOrléans
0%4 mål0%
BastiaOrléans

Hvor ofte de indkasserer mindst...

63%1 mål63%
BastiaOrléans
38%2 mål38%
BastiaOrléans
25%3 mål13%
BastiaOrléans
0%4 mål13%
BastiaOrléans

* Statistikken omfatter begge holds hjemme- og udekampe i den aktuelle sæson.

Begge hold scorede (BTTS)— hvor ofte scorer begge hold?

Hvor ofte begge holds kampe har mål i begge ender sammenlignet med ligaens gennemsnit.

Målmønstre

25%BTTS ved pausen13%
BastiaOrléans
13%BTTS i begge halvlege0%
BastiaOrléans
13%Scorede i begge halvlege13%
BastiaOrléans

BTTS og antal mål

13%Mindst 3 mål og BTTS13%
BastiaOrléans
13%Mindst 3 mål uden BTTS13%
BastiaOrléans
20%BTTS – seneste 520%
BastiaOrléans

Antal mål (Over/Under)— hvor ofte overskrider disse kampe mållinjerne?

Hvor ofte kampe med disse hold overskrider måltærsklerne i hele kampen og i hver halvleg.

1. halvleg

100%Mindst 1 mål før pausen63%
BastiaOrléans
38%Mindst 2 mål før pausen25%
BastiaOrléans
13%Mindst 3 mål før pausen0%
BastiaOrléans

2. halvleg

38%Mindst 1 mål efter pausen75%
BastiaOrléans
13%Mindst 2 mål efter pausen38%
BastiaOrléans
0%Mindst 3 mål efter pausen0%
BastiaOrléans

Kampens halvlege— hvornår scorer holdene oftest?

Sådan fordeler holdene præstationen mellem 1. og 2. halvleg: mål, point, Clean sheets og pausestilling.

Bastia er 42% bedre på form i 1. halvleg (point ved pausen).

1.25 point / kamp - Bastia · 0.88 point / kamp - Orléans

Bastia — stilling ved pausen
38% fører13% uafgjort50% bagud
Orléans — stilling ved pausen
13% fører50% uafgjort38% bagud

Før pausen (1. halvleg)

1.25Point pr. kamp (1. halvleg)0.88
BastiaOrléans
0.63Scorede mål (1. halvleg)0.25
BastiaOrléans
0.88Indkasserede mål (1. halvleg)0.63
BastiaOrléans
1.5Gennemsnitlige mål (1. halvleg)0.88
BastiaOrléans
38%Clean sheet før pausen50%
BastiaOrléans
38%Ingen mål før pausen75%
BastiaOrléans

Efter pausen (2. halvleg)

0.75Point pr. kamp (2. halvleg)1.13
BastiaOrléans
0.13Scorede mål (2. halvleg)0.5
BastiaOrléans
0.38Indkasserede mål (2. halvleg)0.63
BastiaOrléans
0.5Gennemsnitlige mål (2. halvleg)1.13
BastiaOrléans
63%Clean sheet efter pausen50%
BastiaOrléans
88%Ingen mål efter pausen63%
BastiaOrléans

Bastia — resultater i anden halvleg

0% W75% D25% L
10
Point ved pausen
5
Mål ved pausen
-2
Målforskel (1. halvleg)
6
Point i 2. halvleg
-2
Målforskel (2. halvleg)
1.25
PPG før pausen
Fastholdelse af føring100%

Fører ved pausen i 38% af kampene og vinder 38%. Vinder også kampe uden at føre ved pausen.

Forsvar efter pausen-0.5

Forsvaret forbliver stabilt gennem hele kampen.

Orléans — resultater i anden halvleg

25% W38% D38% L
7
Point ved pausen
2
Mål ved pausen
-3
Målforskel (1. halvleg)
9
Point i 2. halvleg
-1
Målforskel (2. halvleg)
0.88
PPG før pausen
Fastholdelse af føring192%

Fører ved pausen i 13% af kampene og vinder 25%. Vinder også kampe uden at føre ved pausen.

Forsvar efter pausen0.0

Forsvaret forbliver stabilt gennem hele kampen.

Bastia — de seneste fem kampe efter halvleg
1. halvleg2. halvleg
Point pr. kamp1.400.80
Scorede mål / kamp0.60.0
Indkasserede mål / kamp0.80.2
Gennemsnitlige mål i kampen1.40.2
1 mål100%20%
2 mål40%0%
3 mål0%0%
Clean sheet40%80%
Intet mål40%100%
Målforskel-1-1
Pause: 40% fører - 20% uafgjort - 40% bagud
2. halvleg: 0% vundet - 80% uafgjort - 20% tabt
BTTS ved pausen (seneste 5): 20% - Samlet antal mål ved pausen: 3
Orléans — de seneste fem kampe efter halvleg
1. halvleg2. halvleg
Point pr. kamp0.600.40
Scorede mål / kamp0.20.0
Indkasserede mål / kamp0.80.8
Gennemsnitlige mål i kampen1.00.8
1 mål60%60%
2 mål40%20%
3 mål0%0%
Clean sheet40%40%
Intet mål80%100%
Målforskel-3-4
Pause: 0% fører - 60% uafgjort - 40% bagud
2. halvleg: 0% vundet - 40% uafgjort - 60% tabt
BTTS ved pausen (seneste 5): 20% - Samlet antal mål ved pausen: 1

* Farverne i tabellerne viser hændelsesfrekvens: grøn er almindelig, gul moderat, rød sjælden. Det er frekvens – ikke en holdvurdering.

Mål efter minut— hvornår falder målene?

Kampfaser, hvor begge hold oftest scorer og indkasserer.

Bastia
ScoredeIndkasserede
2
2
0-15
2
1
16-30
1
4
31-45
0
1
46-60
0
1
61-75
1
1
76-90

Mest farlige minutter 0-15 (2 goals). Indkasserer flest i 31-45 (4). Balance i sene mål (76-90): 0.

Orléans
ScoredeIndkasserede
1
1
0-15
0
2
16-30
1
2
31-45
1
1
46-60
3
0
61-75
0
4
76-90

Mest farlige minutter 61-75 (3 goals). Indkasserer flest i 76-90 (4). Balance i sene mål (76-90): -4 - de sene faser er en svaghed.

* Intervallerne 31-45 og 76-90 omfatter mål i overtiden.

Yderligere holdindikatorer— hvad viser xG, effektivitet og form?

En sammenligning af chancer, resultater og tendenser baseret på afsluttede kampe i den aktuelle sæson.

Kamp profil

2.00
Forventede mål
angreb mod modstanderens forsvar
1.0 : 1.0
Forventet målf​​ordeling
hjemme : ude
86%
Tempo mod ligaen
100 % = ligagennemsnit
25%
Begge hold scorede (BTTS)
gennemsnit fra begge holds sæsoner
-100%
Derbyeffekt
H2H-mål mod typiske kampe
32%
BTTS-estimat
ud fra begge holds scoringsfrekvens
19%
0:0-risiko
omkring 1 ud af 5 kampe
0-1
Mest almindelige målinterval
angreb mod forsvar i begge ender

Bastia

Netto-xG-balance
Forskel mellem kvaliteten af skabte og tilladte chancer pr. kamp.
-0.57
Resultater sammenholdt med xG
Forskel mellem den faktiske målbalance og den balance, xG antyder.
+0.07
Point sammenholdt med spillet
Sammenligning mellem opnåede point og de point, holdets målbalance indikerer.
+3.6 point
Afslutningseffektivitet
Omsætter holdet chancer? Positivt betyder, at det scorer mere, end chancerne tilsiger.
-0.11
Defensiv effektivitet
Redder forsvaret eller målmanden holdet? Positivt betyder, at holdet indkasserer mindre, end de tilladte chancer tilsiger.
+0.18
Angreb mod ligaen
Hvor meget holdet scorer sammenlignet med ligagennemsnittet for denne rolle. 120 % betyder 20 % over gennemsnittet.
61%
Forsvar mod ligaen
Hvor meget holdet indkasserer sammenlignet med ligagennemsnittet. 80 % betyder 20 % færre indkasserede mål.
113%
Formtrend
Sammenligner point fra de seneste 5 kampe med gennemsnittet for hele sæsonen.
+0.15
Stærkere 2. halvleg?
Hvor mange flere mål holdet scorer efter pausen end før den.
-0.5
Sene mål
17% af holdets mål scores mellem minut 76 og 90. Til sammenligning scores 33% i de første 15 minutter.
17%

Orléans

Netto-xG-balance
Forskel mellem kvaliteten af skabte og tilladte chancer pr. kamp.
-0.08
Resultater sammenholdt med xG
Forskel mellem den faktiske målbalance og den balance, xG antyder.
-0.42
Point sammenholdt med spillet
Sammenligning mellem opnåede point og de point, holdets målbalance indikerer.
+1.6 point
Afslutningseffektivitet
Omsætter holdet chancer? Positivt betyder, at det scorer mere, end chancerne tilsiger.
-0.25
Defensiv effektivitet
Redder forsvaret eller målmanden holdet? Positivt betyder, at holdet indkasserer mindre, end de tilladte chancer tilsiger.
-0.17
Angreb mod ligaen
Hvor meget holdet scorer sammenlignet med ligagennemsnittet for denne rolle. 120 % betyder 20 % over gennemsnittet.
68%
Forsvar mod ligaen
Hvor meget holdet indkasserer sammenlignet med ligagennemsnittet. 80 % betyder 20 % færre indkasserede mål.
102%
Formtrend
Sammenligner point fra de seneste 5 kampe med gennemsnittet for hele sæsonen.
-0.60
Stærkere 2. halvleg?
Hvor mange flere mål holdet scorer efter pausen end før den.
+0.3
Sene mål
0% af holdets mål scores mellem minut 76 og 90. Til sammenligning scores 17% i de første 15 minutter.
0%

* Det forventede antal mål og fordelingen, BTTS-estimatet, 0:0-risikoen og målintervallet beregnes ud fra offentlige sæsongennemsnit og frekvenser for begge hold. Dette er en statistisk kampprofil – ikke en privat modelprognose eller et bettingtip. De øvrige indikatorer beskriver afsluttede kampe fra sæsonen.

Ligakontekst— er dette en målrigt liga?

Sådan klarer de to hold sig sammenlignet med National-gennemsnittet.

Hold mod liga

BastiaLigaOrléans
Gennemsnitlige mål i kampen▼ 2.002.33▼ 2.00
Begge hold scorede▼ 25%43%▼ 25%
Mindst 3 mål (Over 2.5)▼ 25%38%▼ 25%
Clean sheets▲ 38%34%▲ 38%
Mål før pausen▲ 100%75%▼ 63%
Mål efter pausen▼ 38%69%▲ 75%

^ grøn = over ligagennemsnittet, ˇ rød = under ligagennemsnittet. Dette viser forskellens retning – ikke en holdvurdering.

2.33
Gennemsnitlige mål pr. kamp
43%
Begge hold scorede
38%
Mindst 3 mål (Over 2.5)
34%
Clean sheets
1.22
Hjemmemål / kamp
1.11
Udemål / kamp
+10%
Fordel i hjemmeangreb
+9%
Fordel i hjemmeforsvar
+7%
Samlet hjemmebanefordel
Mål i 1. halvleg (hele ligaen)
75%
1 mål
31%
2 mål
7%
3 mål
3%
4 mål
Mål i 2. halvleg (hele ligaen)
69%
1 mål
33%
2 mål
11%
3 mål
4%
4 mål

Startopstillinger og spillerhændelser

Verificerede startere, indskiftere og registrerede spillerhændelser for denne kamp.

Kampens tidslinje

Mål, kort og udskiftninger i kronologisk rækkefølge.

  1. BastiaGult kortLakhdar Belal
  2. OrléansGult kortIsmaël Dramé
  3. OrléansGult kortLilian Raillot
  4. BastiaGult kortCleo Melieres
  5. BastiaUdskiftningInd: Nolhann AlebateUd: Ruben Beliandjou
  6. BastiaGult kortNoah Zilliox
  7. OrléansUdskiftningInd: Adham RibeiroUd: Mondy Prunier
  8. BastiaUdskiftningInd: Dramane DiarraUd: Hamidou Makalou
  9. BastiaMålCleo Melieres
  10. OrléansGult kortBelkacem Dali-Amar
  11. OrléansUdskiftningInd: Guillaume KhousUd: Lilian Raillot
  12. BastiaUdskiftningInd: Matteo PetrignaniUd: Cleo Melieres
  13. BastiaGult kortThéo De Percin
  14. BastiaGult kortSacha Contena
  15. BastiaGult kortAnthony Roncaglia
  16. BastiaGult kortIsaac Monnier
  17. OrléansMålRobin Legendre
  18. BastiaGult kortNoah Zilliox
  19. BastiaGult kortJoachim Eickmayer

Dommer og trænere

Åbn deres sæsonprofiler for at sammenligne kampdata, mål og disciplinære tendenser.

FAQ

Hvad blev resultatet af Bastia mod Orléans?

Kampen i National sluttede Bastia 1:1 Orléans. Fuld kampstatistik, halvlegsopdeling og indbyrdes historik findes på denne side.

Hvad viser målstatistikken før Bastia mod Orléans?

Bastia scorer i gennemsnit 0,75 mål pr. kamp, og Orléans scorer 0,75. Gennemsnittet i National er 2,33 mål, og Over 2.5 forekommer i 38% af kampene. BTTS forekommer i 25% af Bastias kampe og 25% af Orléanss.

Hvordan er den aktuelle form for Bastia og Orléans?

I de seneste fem kampe har Bastia 2 sejre, 1 uafgjorte og 2 nederlag (1,40 point pr. kamp). Orléans har 0 sejre, 2 uafgjorte og 3 nederlag (0,40 point pr. kamp).

Hvor finder jeg picket og den komplette analyse af Bastia mod Orléans?

Kampstatistikken er offentlig her; den komplette bettinganalyse og det anbefalede pick findes i NoFluffPicks-appen.