Dolomiti Bellunesi - Novara: kampstatistik
Dolomiti Bellunesi mod Novara: form, mål og vigtig statistik
Hvad kampen handler om
Dolomiti Bellunesi spillede mod Novara i Serie C Group A (Italien). Kampen blev spillet 4. oktober 2026. Slutresultat: 1:2.
Aktuel form
Dolomiti Bellunesi: 1-3-1, 1,20 point pr. kamp. Novara: 1-2-2, 1,00 point pr. kamp.
Målstatistik
Dolomiti Bellunesi scorer 0,86 og indkasserer 0,71 mål pr. kamp. Novara scorer 0,86 og indkasserer 1,29. Ligaens gennemsnit: 2,25 mål.
BTTS og Over/Under
BTTS: Dolomiti Bellunesi 57 %, Novara 43 %. Over 2.5: Dolomiti Bellunesi 43 %, Novara 43 %. Liganiveau: BTTS 51 %, Over 2.5 47 %.
xG, skud og boldbesiddelse
xG pr. kamp: Dolomiti Bellunesi 1,16, Novara 1,38. Skud pr. kamp: Dolomiti Bellunesi 8,3, Novara 12,4. Gennemsnitlig boldbesiddelse: Dolomiti Bellunesi 44 %, Novara 43 %.
Første og anden halvleg
Dolomiti Bellunesi: fører ved pausen i 0 % af kampene, mål i anden halvleg 0,71. Novara: fører ved pausen i 0 % af kampene, mål i anden halvleg 0,71.
Mål pr. minut
Det stærkeste historiske målinterval er 46-60 (2) for Dolomiti Bellunesi og 46-60 (2) for Novara. Dette viser fordelingen af tidligere mål og er ikke en forudsigelse af måltidspunktet.
Ligakontekst
Serie C Group A: 2,25 mål pr. kamp, BTTS 51 %, Over 2.5 47 %.
Indbyrdes historik
Før denne kamp var 2 tidligere indbyrdes kampe tilgængelige: 0-2-0. Gennemsnitlige mål 2,00, BTTS 100 %.
Arkiveret analyse før kampen
Denne analyse blev udarbejdet før kampstart. Konklusionerne bruger kun oplysninger, der var tilgængelige før kampen, og omfatter ikke slutresultatet eller statistik efter kampen.
Generel kam analyse
Uafgjort virker mest sandsynligt: Dolomiti Bellunesi har spillet uafgjort i 2 af 3 hjemmekampe, hvor der i gennemsnit kun blev scoret 1 mål. Hjemmeholdet har et bedre samlet sæsonregnskab (2 sejre, 4 uafgjorte og 1 nederlag mod Novaras 1 sejr, 3 uafgjorte og 3 nederlag), men har endnu ikke vundet på eget græs. Begge hold har undladt at score i 67% af henholdsvis deres hjemmekampe og udekampe, hvilket mindsker sandsynligheden for en afgørelse. Novara skaber lidt bedre chancer på udebane med en gennemsnitlig xG på 1,42 mod hjemmeholdets 1,28 på eget græs, men begge hold indkasserer i gennemsnit 0,67 mål under disse forhold. I deres seneste 5 kampe har Dolomiti vundet 1 gang og spillet uafgjort 3 gange, hvilket yderligere taler for pointdeling.
Se det statistiske overblikBTTS - scorer begge hold?
Det stærkeste tegn imod, at begge hold scorer, er Novaras ineffektivitet: Gæsterne har ikke scoret i 67% af deres kampe og scorer i gennemsnit kun 0,67 mål på udebane. Dolomiti Bellunesi har også været uden scoring i 50% af hjemmekampene, og i de seneste fem kampe har begge hold i gennemsnit scoret 0,8 mål hver. Hidtil har andelen af kampe, hvor begge hold har scoret, været 50% for hjemmeholdet og 33% for gæsterne, mod et ligagennemsnit på 49%. En vis modvægt er Novaras xG på 1,42 samt, at hjemmeholdet i gennemsnit har lukket 1,75 mål ind på hjemmebane, så det er realistisk, at gæsterne scorer. Alligevel gør de hyppige kampe uden scoring, især hos Novara, scenariet, hvor mindst ét hold ikke scorer (BTTS: Nej), en smule mere sandsynligt.
Se BTTS-statistikOver/Under - målanalyse
Det stærkeste signal peger på under 3,5 mål: Novara har ikke overskredet denne linje i nogen af de hidtidige kampe, der indgår i dataene, og ligagennemsnittet er 2,21 mål. Gæsterne scorer i gennemsnit kun 0,67 mål og har ikke scoret i 67% af kampene, selvom deres gennemsnitlige xG på 1,42 tyder på et større offensivt potentiale. Dolomiti Bellunesi scorer i gennemsnit 1,00 mål, mens Novara kun lukker 0,67 mål ind, hvilket begrænser forventningen til hjemmeholdets mål. I de seneste fem kampe har begge hold scoret 0,8 mål i gennemsnit, og 2,5-målsgrænsen er blevet overskredet i 40% af kampene. En prognose på i alt 2,25 mål giver en tydeligere fordel til under 3,5 end til den mere risikable linje under 2,5.
Se Over/Under-statistikHT/FT - scenarie for pause og slutresultat
Det stærkeste tegn på uafgjort ved pausen er, at Dolomiti Bellunesi har været uafgjort efter 45 minutter i alle deres seneste 5 kampe, mens Novara har været det i 3 af 5; begge hold har i denne periode i gennemsnit kun scoret 0,2 mål i første halvleg. Et uafgjort resultat efter fuld tid understøttes af holdenes jævnbyrdige målform på det seneste: Begge hold har i gennemsnit scoret 0,8 mål pr. kamp, mens hjemmeholdet har spillet uafgjort i 3 af sine seneste 5 kampe og udeholdet i 2 af 5. Novara har klaret sig bedre i de kampe, der indgår i hjemme- og udebanestatistikken, med et gennemsnit på 1,33 point mod Dolomitis 0,5, så uafgjort er ikke givet. Udeholdet scorer dog kun 0,67 mål pr. kamp i disse opgør og har ikke scoret i 67% af dem, hvilket svækker scenariet med en sejr til dem. Derfor er uafgjort både ved pausen og efter slutfløjt det mest sandsynlige udfald.
Se statistik for første og anden halvlegHalvleg for halvleg
Kampstatistik
Profil før kampen— hvad fortæller sæsonens tal?
Dette er en holdprofil baseret på sæsondata og form. Kampforløbsstatistik vises først, når kampen er spillet.
Holdstatistik— hvem er mest effektiv?
Sammenligning af angreb og forsvar for begge hold i den aktuelle sæson.
Skudkvalitet
| Dolomiti Bellunesi | Novara | |
|---|---|---|
| Præcision (skud på mål) | 40% | 23% |
| Chancekvalitet (xG pr. skud) | 0.14 | 0.11 |
| Afslutninger (mål pr. skud på mål) | 0.26 | 0.30 |
xG pr. skud omkring 0,08 betyder typisk langskud; 0,15+ betyder typisk chancer i feltet. Stilbetegnelsen bygger på boldbesiddelse, skudmængde og konvertering.
* xG (forventede mål) viser, hvor mange mål et hold bør score ud fra sine chancer. Hvis de faktiske mål ligger over xG, er afslutningerne over gennemsnittet; ligger de under xG, misbruges chancerne.
Holdets form— hvem er i bedst form?
De seneste fem kampe og sæsonresultatet, samlet og opdelt i hjemme- og udekampe.
Dolomiti Bellunesi er 20% bedre på form i de seneste 5.
1.2 point / kamp - Dolomiti Bellunesi · 1 point / kamp - Novara
Mål— hvordan scorer og indkasserer begge hold?
Hvor mange mål begge hold scorer og indkasserer, samt hvor ofte de holder Clean sheet eller ikke scorer.
Dolomiti Bellunesi er 82% bedre på indkasserede mål pr. kamp.
0.71 mål / kamp - Dolomiti Bellunesi · 1.29 mål / kamp - Novara
Dolomiti Bellunesi scorer i 57% af kampene (4 af 7 kampe), mens Novara holder Clean sheet i 14% (1 af 7 kampe).
Novara scorer i 43% af kampene (3 af 7 kampe), mens Dolomiti Bellunesi holder Clean sheet i 43% (3 af 7 kampe).
Hvor ofte de scorer mindst...
Hvor ofte de indkasserer mindst...
* Statistikken omfatter begge holds hjemme- og udekampe i den aktuelle sæson.
Begge hold scorede (BTTS)— hvor ofte scorer begge hold?
Hvor ofte begge holds kampe har mål i begge ender sammenlignet med ligaens gennemsnit.
Målmønstre
BTTS og antal mål
Antal mål (Over/Under)— hvor ofte overskrider disse kampe mållinjerne?
Hvor ofte kampe med disse hold overskrider måltærsklerne i hele kampen og i hver halvleg.
Hele kampen – sammenligning mellem hold (Over)
Over / Under - Dolomiti Bellunesi
Over / Under - Novara
1. halvleg
2. halvleg
Kampens halvlege— hvornår scorer holdene oftest?
Sådan fordeler holdene præstationen mellem 1. og 2. halvleg: mål, point, Clean sheets og pausestilling.
Dolomiti Bellunesi er 133% bedre på form i 1. halvleg (point ved pausen).
1 point / kamp - Dolomiti Bellunesi · 0.43 point / kamp - Novara
Før pausen (1. halvleg)
Efter pausen (2. halvleg)
Dolomiti Bellunesi — resultater i anden halvleg
Indkasserer 0.4 flere mål pr. kamp efter pausen — det defensive niveau falder i anden halvleg.
Novara — resultater i anden halvleg
Forsvaret forbliver stabilt gennem hele kampen.
| 1. halvleg | 2. halvleg | |
|---|---|---|
| Point pr. kamp | 1.00 | 1.20 |
| Scorede mål / kamp | 0.2 | 0.6 |
| Indkasserede mål / kamp | 0.2 | 0.6 |
| Gennemsnitlige mål i kampen | 0.4 | 1.2 |
| 1 mål | 20% | 60% |
| 2 mål | 20% | 40% |
| 3 mål | 0% | 20% |
| Clean sheet | 80% | 40% |
| Intet mål | 80% | 60% |
| Målforskel | 0 | 0 |
| 1. halvleg | 2. halvleg | |
|---|---|---|
| Point pr. kamp | 0.60 | 1.20 |
| Scorede mål / kamp | 0.2 | 0.6 |
| Indkasserede mål / kamp | 0.6 | 0.6 |
| Gennemsnitlige mål i kampen | 0.8 | 1.2 |
| 1 mål | 60% | 60% |
| 2 mål | 20% | 40% |
| 3 mål | 0% | 20% |
| Clean sheet | 40% | 40% |
| Intet mål | 80% | 60% |
| Målforskel | -2 | 0 |
* Farverne i tabellerne viser hændelsesfrekvens: grøn er almindelig, gul moderat, rød sjælden. Det er frekvens – ikke en holdvurdering.
Mål efter minut— hvornår falder målene?
Kampfaser, hvor begge hold oftest scorer og indkasserer.
Mest farlige minutter 46-60 (2 goals). Indkasserer flest i 46-60 (2). Balance i sene mål (76-90): +1 - vinder de sene faser.
Mest farlige minutter 46-60 (2 goals). Indkasserer flest i 76-90 (3). Balance i sene mål (76-90): -1 - de sene faser er en svaghed.
* Intervallerne 31-45 og 76-90 omfatter mål i overtiden.
Yderligere holdindikatorer— hvad viser xG, effektivitet og form?
En sammenligning af chancer, resultater og tendenser baseret på afsluttede kampe i den aktuelle sæson.
Kamp profil
Dolomiti Bellunesi
Novara
* Det forventede antal mål og fordelingen, BTTS-estimatet, 0:0-risikoen og målintervallet beregnes ud fra offentlige sæsongennemsnit og frekvenser for begge hold. Dette er en statistisk kampprofil – ikke en privat modelprognose eller et bettingtip. De øvrige indikatorer beskriver afsluttede kampe fra sæsonen.
Ligakontekst— er dette en målrigt liga?
Sådan klarer de to hold sig sammenlignet med Serie C Group A-gennemsnittet.
Hold mod liga
| Dolomiti Bellunesi | Liga | Novara | |
|---|---|---|---|
| Gennemsnitlige mål i kampen | ▼ 1.57 | 2.25 | ▼ 2.14 |
| Begge hold scorede | ▲ 57% | 51% | ▼ 43% |
| Mindst 3 mål (Over 2.5) | ▼ 43% | 47% | ▼ 43% |
| Clean sheets | ▲ 43% | 34% | ▼ 14% |
| Mål før pausen | ▼ 14% | 57% | ▲ 71% |
| Mål efter pausen | ▼ 57% | 69% | ▼ 57% |
^ grøn = over ligagennemsnittet, ˇ rød = under ligagennemsnittet. Dette viser forskellens retning – ikke en holdvurdering.
Startopstillinger og spillerhændelser
Verificerede startere, indskiftere og registrerede spillerhændelser for denne kamp.
Hjemmehold
Startopstilling
Indskiftere
Udehold
Startopstilling
Kampens tidslinje
Mål, kort og udskiftninger i kronologisk rækkefølge.
Dommer og trænere
Åbn deres sæsonprofiler for at sammenligne kampdata, mål og disciplinære tendenser.
Indbyrdes opgør
Seneste indbyrdes kampe (2): Dolomiti Bellunesi 0 - 2 - 0 Novara. Gennemsnitlige mål 2.00, begge hold scorede i 100% kampe.
FAQ
Hvad blev resultatet af Dolomiti Bellunesi mod Novara?
Kampen i Serie C Group A sluttede Dolomiti Bellunesi 1:2 Novara. Fuld kampstatistik, halvlegsopdeling og indbyrdes historik findes på denne side.
Hvad er den indbyrdes statistik mellem Dolomiti Bellunesi og Novara?
I de seneste 2 indbyrdes kampe vandt Dolomiti Bellunesi 0, Novara vandt 0, og 2 endte uafgjort. Kampene havde i gennemsnit 2,00 mål, og begge hold scorede i 100% af dem.
Hvad viser målstatistikken før Dolomiti Bellunesi mod Novara?
Dolomiti Bellunesi scorer i gennemsnit 0,86 mål pr. kamp, og Novara scorer 0,86. Gennemsnittet i Serie C Group A er 2,25 mål, og Over 2.5 forekommer i 47% af kampene. BTTS forekommer i 57% af Dolomiti Bellunesis kampe og 43% af Novaras.
Hvordan er den aktuelle form for Dolomiti Bellunesi og Novara?
I de seneste fem kampe har Dolomiti Bellunesi 1 sejre, 3 uafgjorte og 1 nederlag (1,20 point pr. kamp). Novara har 1 sejre, 2 uafgjorte og 2 nederlag (1,00 point pr. kamp).
Hvor finder jeg picket og den komplette analyse af Dolomiti Bellunesi mod Novara?
Brug denne side til at sammenligne tallene bag Dolomiti Bellunesi mod Novara. Åbn NoFluffPicks-appen for bettinganalysen, picket, Value Bet og forklaringen.


