Slovakiet - 2. LigaFutbalový štadión FC Slovan GalantaData opdateret pr. 17. oktober 2026

Galanta - Malženice: kampstatistik

Galanta-logo
Galanta
1 : 0pause 0:0
Malženice-logo
Malženice

Galanta mod Malženice: form, mål og vigtig statistik

Hvad kampen handler om

Galanta spillede mod Malženice i 2. Liga (Slovakiet). Kampen blev spillet 5. september 2026. Stadion: Futbalový štadión FC Slovan Galanta. Slutresultat: 1:0.

Aktuel form

Galanta: 2-0-3, 1,20 point pr. kamp. Malženice: 2-1-2, 1,40 point pr. kamp.

Målstatistik

Galanta scorer 0,67 og indkasserer 1,50 mål pr. kamp. Malženice scorer 1,67 og indkasserer 1,67. Ligaens gennemsnit: 2,90 mål.

BTTS og Over/Under

BTTS: Galanta 17 %, Malženice 83 %. Over 2.5: Galanta 33 %, Malženice 67 %. Liganiveau: BTTS 57 %, Over 2.5 59 %.

xG, skud og boldbesiddelse

xG pr. kamp: Galanta 1,26, Malženice 1,60. Skud pr. kamp: Galanta 10,3, Malženice 12,5. Gennemsnitlig boldbesiddelse: Galanta 47 %, Malženice 51 %.

Første og anden halvleg

Galanta: fører ved pausen i 17 % af kampene, mål i anden halvleg 0,50. Malženice: fører ved pausen i 50 % af kampene, mål i anden halvleg 0,83.

Mål pr. minut

Det stærkeste historiske målinterval er 46-60 (2) for Galanta og 31-45+ (3) for Malženice. Dette viser fordelingen af tidligere mål og er ikke en forudsigelse af måltidspunktet.

Ligakontekst

2. Liga: 2,90 mål pr. kamp, BTTS 57 %, Over 2.5 59 %.

Indbyrdes historik

Der findes ingen matchende indbyrdes stikprøve i databasen.

Arkiveret analyse før kampen

Denne analyse blev udarbejdet før kampstart. Konklusionerne bruger kun oplysninger, der var tilgængelige før kampen, og omfatter ikke slutresultatet eller statistik efter kampen.

Generel kam analyse

Galanta har en klart bedre formkurve: De har vundet 3 af deres seneste 5 kampe og scorede 1,4 mål pr. kamp i denne periode, mens Malženice led 3 nederlag. Hjemme scorer værterne i gennemsnit 1,00 mål, mens gæsterne kun scorer 0,67 på udebane. De har endnu ikke vundet en udekamp og har tabt 67% af disse kampe. Malženices forsvar tillader modstanderne en xG på 2,04 på udebane og indkasserer 1,67 mål pr. kamp, samtidig med at de aldrig holder buret rent. Galanta har også defensive problemer, da modstanderne skaber en xG på 1,69 mod dem, men deres egen xG på 1,30 er en anelse højere end Malženices 1,25 på udebane. Hjemmebanefordelen og den bedre seneste form giver værterne en fordel, selv om uafgjort fortsat er et realistisk udfald på grund af holdenes sammenlignelige effektivitet.

Se det statistiske overblik
BTTS - scorer begge hold?

Galanta har en BTTS-rate på 100 % i hjemmekampene, mens Malženice har haft dette udfald i 67 % af udekam­pene. Hjemmeholdet scorer i gennemsnit 2,67 mål og har 5,67 skud på mål pr. kamp, mens gæsternes forsvar i gennemsnit lukker 1,67 mål ind og tillader 2,04 xG. Malženice scorer kun 0,67 mål pr. udekamp, men Galanta har ikke holdt nullet i nogen af deres hjemmekampe og lukker i gennemsnit 1,67 mål ind. Den aktuelle form taler også for, at gæsterne kommer på tavlen: I Malženices seneste fem kampe har holdet scoret 1,4 mål i gennemsnit, skabt 1,52 xG og haft BTTS i 100 % af kampene. Risikoen ved spillet er gæsternes beskedne skudpræcision på blot 7 %, men Galantas offensive overlegenhed samt begge holds sårbare defensiver gør BTTS-udfaldet mere sandsynligt.

Se BTTS-statistik
Over/Under - målanalyse

Galanta scorer i gennemsnit 2,67 mål pr. kamp på hjemmebane, mens Malženice i gennemsnit lukker 1,67 mål ind på udebane, hvilket tydeligt taler for scoringer til hjemmeholdet. Hjemmeholdet skaber også flere chancer: deres gennemsnitlige xG er 1,96 mod 1,25 for gæsterne, mens antallet af skud på mål er 5,67 mod 3,00. Begge hold har overskredet linjen på over 1,5 mål i 100% af deres hidtidige kampe under disse forhold, og ingen af holdene har holdt nullet. De seneste fem kampe giver et mere forsigtigt billede, men byder stadig samlet på gennemsnitligt 2,8 mål i Galantas kampe og 3,0 i Malženices kampe. Den stærkeste mulighed er over 1,5, da begge holds forsvar jævnligt tillader modstanderne at score, selv ved lavere effektivitet hos gæsterne.

Se Over/Under-statistik
HT/FT - scenarie for pause og slutresultat

Galanta har en klar fordel i sæsonresultaterne: De scorer i gennemsnit 2,67 mål pr. kamp og vinder 67 % af kampene, mens Malženice kun scorer 0,67 mål og endnu ikke har vundet. Hjemmeholdet var foran ved pausen i 2 af 3 kampe og scorede i gennemsnit 1,33 mål før pausen, mens gæsterne i denne periode i gennemsnit kun scorede 0,33 mål. Fordelen i chancer af høj kvalitet ligger også hos Galanta, hvis gennemsnitlige xG er 1,96 mod Malženices 1,25, mens antallet af skud på mål er 5,67 mod 3,00. Efter pausen er hjemmeholdet fortsat stærkt og scorer i gennemsnit 1,33 mål, mens gæsterne i denne del af kampen indkasserer hele 1,33 mål pr. kamp, hvilket understøtter scenariet med Galanta i føringen ved pausen og som vinder efter slutfløjt.

Se statistik for første og anden halvleg

Halvleg for halvleg

0 : 0
1. halvleg
1 : 0
2. halvleg

Kampstatistik

46Boldbesiddelse (%)54
GalantaMalženice
16Skud11
GalantaMalženice
5Skud på mål6
GalantaMalženice
1.81xG1.57
GalantaMalženice
7Hjørnespark1
GalantaMalženice
63Farlige angreb62
GalantaMalženice
19Frispark10
GalantaMalženice
3Kort1
GalantaMalženice

Profil før kampen— hvad fortæller sæsonens tal?

Dette er en holdprofil baseret på sæsondata og form. Kampforløbsstatistik vises først, når kampen er spillet.

GalantaMalženice
0.67Scorede mål / kamp1.67
GalantaMalženice
1.5Indkasserede mål / kamp1.67
GalantaMalženice
47%Gennemsnitlig boldbesiddelse51%
GalantaMalženice
2.83Skud på mål / kamp4.33
GalantaMalženice

Holdstatistik— hvem er mest effektiv?

Sammenligning af angreb og forsvar for begge hold i den aktuelle sæson.

10.33Skud pr. kamp12.5
GalantaMalženice
2.83Skud på mål4.33
GalantaMalženice
6.5%Skudkonvertering13.3%
GalantaMalženice
47%Boldbesiddelse51%
GalantaMalženice
1.26xG for1.6
GalantaMalženice
1.74xG imod1.83
GalantaMalženice

Skudkvalitet

Galanta: BalanceretMalženice: Effektive afslutninger
GalantaMalženice
Præcision (skud på mål)27%35%
Chancekvalitet (xG pr. skud)0.120.13
Afslutninger (mål pr. skud på mål)0.240.39

xG pr. skud omkring 0,08 betyder typisk langskud; 0,15+ betyder typisk chancer i feltet. Stilbetegnelsen bygger på boldbesiddelse, skudmængde og konvertering.

* xG (forventede mål) viser, hvor mange mål et hold bør score ud fra sine chancer. Hvis de faktiske mål ligger over xG, er afslutningerne over gennemsnittet; ligger de under xG, misbruges chancerne.

Holdets form— hvem er i bedst form?

De seneste fem kampe og sæsonresultatet, samlet og opdelt i hjemme- og udekampe.

Malženice er 17% bedre på form i de seneste 5.

1.2 point / kamp - Galanta · 1.4 point / kamp - Malženice

Galanta
LLLWW
Sæsonens resultatfordeling
33% W17% D50% L
Sæson (V-U-T)
2-1-3
1.17 point / kamp · målforskel -5
Seneste 5 (V-U-T)
2-0-3
1.20 point / kamp
Resultat hjemme (W-D-L)
1-1-1
Seneste 5 hjemme
1-1-1
DLW
Seneste 5 kampe – gennemsnit
Scorede mål: 0.6Indkasserede mål: 1.6xG: 1.22Modstanderens xG: 1.59BTTS: 0%Over 2.5: 40%
Malženice
WDLLW
Sæsonens resultatfordeling
33% W17% D50% L
Sæson (V-U-T)
2-1-3
1.17 point / kamp · målforskel 0
Seneste 5 (V-U-T)
2-1-2
1.40 point / kamp
Resultat ude (W-D-L)
0-1-2
Seneste 5 ude
0-1-2
LDL
Seneste 5 kampe – gennemsnit
Scorede mål: 2.0Indkasserede mål: 1.6xG: 1.73Modstanderens xG: 1.77BTTS: 100%Over 2.5: 80%

Mål— hvordan scorer og indkasserer begge hold?

Hvor mange mål begge hold scorer og indkasserer, samt hvor ofte de holder Clean sheet eller ikke scorer.

Malženice er 149% bedre på scorede mål pr. kamp.

0.67 mål / kamp - Galanta · 1.67 mål / kamp - Malženice

Galanta er 11% bedre på indkasserede mål pr. kamp.

1.5 mål / kamp - Galanta · 1.67 mål / kamp - Malženice

Galantas scoringsprofil: meget stærk

Galanta scorer i 50% af kampene (3 af 6 kampe), mens Malženice holder Clean sheet i 0% (0 af 6 kampe).

Malženices scoringsprofil: meget stærk

Malženice scorer i 83% af kampene (5 af 6 kampe), mens Galanta holder Clean sheet i 33% (2 af 6 kampe).

4Scorede mål (sæson)10
GalantaMalženice
9Indkasserede mål (sæson)10
GalantaMalženice
2.17Gennemsnitlige mål i kampen3.33
GalantaMalženice
3Scorede mål (seneste 5)10
GalantaMalženice
8Indkasserede mål (seneste 5)8
GalantaMalženice

Hvor ofte de scorer mindst...

50%1 mål83%
GalantaMalženice
17%2 mål33%
GalantaMalženice
0%3 mål33%
GalantaMalženice
0%4 mål17%
GalantaMalženice

Hvor ofte de indkasserer mindst...

67%1 mål100%
GalantaMalženice
50%2 mål67%
GalantaMalženice
33%3 mål0%
GalantaMalženice
0%4 mål0%
GalantaMalženice

* Statistikken omfatter begge holds hjemme- og udekampe i den aktuelle sæson.

Begge hold scorede (BTTS)— hvor ofte scorer begge hold?

Hvor ofte begge holds kampe har mål i begge ender sammenlignet med ligaens gennemsnit.

Målmønstre

0%BTTS ved pausen33%
GalantaMalženice
0%BTTS i begge halvlege17%
GalantaMalženice
0%Scorede i begge halvlege33%
GalantaMalženice

BTTS og antal mål

0%Mindst 3 mål og BTTS67%
GalantaMalženice
33%Mindst 3 mål uden BTTS0%
GalantaMalženice
0%BTTS – seneste 5100%
GalantaMalženice

Antal mål (Over/Under)— hvor ofte overskrider disse kampe mållinjerne?

Hvor ofte kampe med disse hold overskrider måltærsklerne i hele kampen og i hver halvleg.

1. halvleg

83%Mindst 1 mål før pausen83%
GalantaMalženice
0%Mindst 2 mål før pausen33%
GalantaMalženice
0%Mindst 3 mål før pausen33%
GalantaMalženice

2. halvleg

83%Mindst 1 mål efter pausen100%
GalantaMalženice
50%Mindst 2 mål efter pausen67%
GalantaMalženice
0%Mindst 3 mål efter pausen17%
GalantaMalženice

Kampens halvlege— hvornår scorer holdene oftest?

Sådan fordeler holdene præstationen mellem 1. og 2. halvleg: mål, point, Clean sheets og pausestilling.

Malženice er 149% bedre på form i 1. halvleg (point ved pausen).

0.67 point / kamp - Galanta · 1.67 point / kamp - Malženice

Galanta — stilling ved pausen
17% fører17% uafgjort67% bagud
Malženice — stilling ved pausen
50% fører17% uafgjort33% bagud

Før pausen (1. halvleg)

0.67Point pr. kamp (1. halvleg)1.67
GalantaMalženice
0.17Scorede mål (1. halvleg)0.83
GalantaMalženice
0.67Indkasserede mål (1. halvleg)0.67
GalantaMalženice
0.83Gennemsnitlige mål (1. halvleg)1.5
GalantaMalženice
33%Clean sheet før pausen33%
GalantaMalženice
83%Ingen mål før pausen50%
GalantaMalženice

Efter pausen (2. halvleg)

1.17Point pr. kamp (2. halvleg)1.33
GalantaMalženice
0.5Scorede mål (2. halvleg)0.83
GalantaMalženice
0.83Indkasserede mål (2. halvleg)1
GalantaMalženice
1.33Gennemsnitlige mål (2. halvleg)1.83
GalantaMalženice
50%Clean sheet efter pausen17%
GalantaMalženice
67%Ingen mål efter pausen33%
GalantaMalženice

Galanta — resultater i anden halvleg

33% W17% D50% L
4
Point ved pausen
1
Mål ved pausen
-3
Målforskel (1. halvleg)
7
Point i 2. halvleg
-2
Målforskel (2. halvleg)
0.67
PPG før pausen
Fastholdelse af føring194%

Fører ved pausen i 17% af kampene og vinder 33%. Vinder også kampe uden at føre ved pausen.

Forsvar efter pausen+0.2

Indkasserer 0.2 flere mål pr. kamp efter pausen — det defensive niveau falder i anden halvleg.

Malženice — resultater i anden halvleg

33% W33% D33% L
10
Point ved pausen
5
Mål ved pausen
+1
Målforskel (1. halvleg)
8
Point i 2. halvleg
-1
Målforskel (2. halvleg)
1.67
PPG før pausen
Fastholdelse af føring66%

Fører ved pausen i 50% af kampene og vinder 33%. Mister nogle gange føringen efter pausen.

Forsvar efter pausen+0.3

Indkasserer 0.3 flere mål pr. kamp efter pausen — det defensive niveau falder i anden halvleg.

Galanta — de seneste fem kampe efter halvleg
1. halvleg2. halvleg
Point pr. kamp0.800.80
Scorede mål / kamp0.20.4
Indkasserede mål / kamp0.61.0
Gennemsnitlige mål i kampen0.81.4
1 mål80%80%
2 mål0%60%
3 mål0%0%
Clean sheet40%40%
Intet mål80%80%
Målforskel-2-3
Pause: 20% fører - 20% uafgjort - 60% bagud
2. halvleg: 20% vundet - 20% uafgjort - 60% tabt
BTTS ved pausen (seneste 5): 0% - Samlet antal mål ved pausen: 1
Malženice — de seneste fem kampe efter halvleg
1. halvleg2. halvleg
Point pr. kamp1.801.60
Scorede mål / kamp1.01.0
Indkasserede mål / kamp0.80.8
Gennemsnitlige mål i kampen1.81.8
1 mål100%100%
2 mål40%60%
3 mål40%20%
Clean sheet20%20%
Intet mål40%20%
Målforskel+1+1
Pause: 60% fører - 0% uafgjort - 40% bagud
2. halvleg: 40% vundet - 40% uafgjort - 20% tabt
BTTS ved pausen (seneste 5): 40% - Samlet antal mål ved pausen: 5

* Farverne i tabellerne viser hændelsesfrekvens: grøn er almindelig, gul moderat, rød sjælden. Det er frekvens – ikke en holdvurdering.

Mål efter minut— hvornår falder målene?

Kampfaser, hvor begge hold oftest scorer og indkasserer.

Galanta
ScoredeIndkasserede
0
0
0-15
1
2
16-30
0
2
31-45
2
3
46-60
1
2
61-75
0
0
76-90

Mest farlige minutter 46-60 (2 goals). Indkasserer flest i 46-60 (3). Balance i sene mål (76-90): 0.

Malženice
ScoredeIndkasserede
0
0
0-15
2
2
16-30
3
2
31-45
1
0
46-60
2
3
61-75
2
3
76-90

Mest farlige minutter 31-45 (3 goals). Indkasserer flest i 61-75 (3). Balance i sene mål (76-90): -1 - de sene faser er en svaghed.

* Intervallerne 31-45 og 76-90 omfatter mål i overtiden.

Yderligere holdindikatorer— hvad viser xG, effektivitet og form?

En sammenligning af chancer, resultater og tendenser baseret på afsluttede kampe i den aktuelle sæson.

Kamp profil

2.75
Forventede mål
angreb mod modstanderens forsvar
1.2 : 1.6
Forventet målf​​ordeling
hjemme : ude
95%
Tempo mod ligaen
100 % = ligagennemsnit
50%
Begge hold scorede (BTTS)
gennemsnit fra begge holds sæsoner
-100%
Derbyeffekt
H2H-mål mod typiske kampe
42%
BTTS-estimat
ud fra begge holds scoringsfrekvens
9%
0:0-risiko
omkring 1 ud af 11 kampe
2-3
Mest almindelige målinterval
angreb mod forsvar i begge ender

Galanta

Netto-xG-balance
Forskel mellem kvaliteten af skabte og tilladte chancer pr. kamp.
-0.48
Resultater sammenholdt med xG
Forskel mellem den faktiske målbalance og den balance, xG antyder.
-0.35
Point sammenholdt med spillet
Sammenligning mellem opnåede point og de point, holdets målbalance indikerer.
+4.0 point
Afslutningseffektivitet
Omsætter holdet chancer? Positivt betyder, at det scorer mere, end chancerne tilsiger.
-0.59
Defensiv effektivitet
Redder forsvaret eller målmanden holdet? Positivt betyder, at holdet indkasserer mindre, end de tilladte chancer tilsiger.
+0.24
Angreb mod ligaen
Hvor meget holdet scorer sammenlignet med ligagennemsnittet for denne rolle. 120 % betyder 20 % over gennemsnittet.
42%
Forsvar mod ligaen
Hvor meget holdet indkasserer sammenlignet med ligagennemsnittet. 80 % betyder 20 % færre indkasserede mål.
116%
Formtrend
Sammenligner point fra de seneste 5 kampe med gennemsnittet for hele sæsonen.
+0.03
Stærkere 2. halvleg?
Hvor mange flere mål holdet scorer efter pausen end før den.
+0.3
Sene mål
0% af holdets mål scores mellem minut 76 og 90. Til sammenligning scores 0% i de første 15 minutter.
0%

Malženice

Netto-xG-balance
Forskel mellem kvaliteten af skabte og tilladte chancer pr. kamp.
-0.23
Resultater sammenholdt med xG
Forskel mellem den faktiske målbalance og den balance, xG antyder.
+0.23
Point sammenholdt med spillet
Sammenligning mellem opnåede point og de point, holdets målbalance indikerer.
-2.0 point
Afslutningseffektivitet
Omsætter holdet chancer? Positivt betyder, at det scorer mere, end chancerne tilsiger.
+0.07
Defensiv effektivitet
Redder forsvaret eller målmanden holdet? Positivt betyder, at holdet indkasserer mindre, end de tilladte chancer tilsiger.
+0.16
Angreb mod ligaen
Hvor meget holdet scorer sammenlignet med ligagennemsnittet for denne rolle. 120 % betyder 20 % over gennemsnittet.
129%
Forsvar mod ligaen
Hvor meget holdet indkasserer sammenlignet med ligagennemsnittet. 80 % betyder 20 % færre indkasserede mål.
104%
Formtrend
Sammenligner point fra de seneste 5 kampe med gennemsnittet for hele sæsonen.
+0.23
Stærkere 2. halvleg?
Hvor mange flere mål holdet scorer efter pausen end før den.
0.0
Sene mål
20% af holdets mål scores mellem minut 76 og 90. Til sammenligning scores 0% i de første 15 minutter.
20%

* Det forventede antal mål og fordelingen, BTTS-estimatet, 0:0-risikoen og målintervallet beregnes ud fra offentlige sæsongennemsnit og frekvenser for begge hold. Dette er en statistisk kampprofil – ikke en privat modelprognose eller et bettingtip. De øvrige indikatorer beskriver afsluttede kampe fra sæsonen.

Ligakontekst— er dette en målrigt liga?

Sådan klarer de to hold sig sammenlignet med 2. Liga-gennemsnittet.

Hold mod liga

GalantaLigaMalženice
Gennemsnitlige mål i kampen▼ 2.172.90▲ 3.33
Begge hold scorede▼ 17%57%▲ 83%
Mindst 3 mål (Over 2.5)▼ 33%59%▲ 67%
Clean sheets▲ 33%22%▼ 0%
Mål før pausen• 83%82%• 83%
Mål efter pausen▲ 83%80%▲ 100%

^ grøn = over ligagennemsnittet, ˇ rød = under ligagennemsnittet. Dette viser forskellens retning – ikke en holdvurdering.

2.90
Gennemsnitlige mål pr. kamp
57%
Begge hold scorede
59%
Mindst 3 mål (Over 2.5)
22%
Clean sheets
1.61
Hjemmemål / kamp
1.29
Udemål / kamp
+25%
Fordel i hjemmeangreb
+20%
Fordel i hjemmeforsvar
+20%
Samlet hjemmebanefordel
Mål i 1. halvleg (hele ligaen)
82%
1 mål
29%
2 mål
18%
3 mål
4%
4 mål
Mål i 2. halvleg (hele ligaen)
80%
1 mål
53%
2 mål
18%
3 mål
6%
4 mål

Startopstillinger og spillerhændelser

Verificerede startere, indskiftere og registrerede spillerhændelser for denne kamp.

Kampens tidslinje

Mål, kort og udskiftninger i kronologisk rækkefølge.

  1. GalantaGult kortKristian Mego
  2. GalantaGult kortŠimon Kováč

Dommer og trænere

Åbn deres sæsonprofiler for at sammenligne kampdata, mål og disciplinære tendenser.

FAQ

Hvad blev resultatet af Galanta mod Malženice?

Kampen i 2. Liga sluttede Galanta 1:0 Malženice. Fuld kampstatistik, halvlegsopdeling og indbyrdes historik findes på denne side.

Hvad viser målstatistikken før Galanta mod Malženice?

Galanta scorer i gennemsnit 0,67 mål pr. kamp, og Malženice scorer 1,67. Gennemsnittet i 2. Liga er 2,90 mål, og Over 2.5 forekommer i 59% af kampene. BTTS forekommer i 17% af Galantas kampe og 83% af Malženices.

Hvordan er den aktuelle form for Galanta og Malženice?

I de seneste fem kampe har Galanta 2 sejre, 0 uafgjorte og 3 nederlag (1,20 point pr. kamp). Malženice har 2 sejre, 1 uafgjorte og 2 nederlag (1,40 point pr. kamp).

Hvor finder jeg picket og den komplette analyse af Galanta mod Malženice?

Denne side forklarer den statistiske kontekst: form, indbyrdes historik, mål, BTTS og Over/Under. Bettingpicket, Value Bet og den komplette forklaring findes i NoFluffPicks-appen.