Grasshopper - St. Gallen: kampstatistik
Grasshopper mod St. Gallen: form, mål og vigtig statistik
Hvad kampen handler om
Grasshopper spillede mod St. Gallen i Super League (Schweiz). Kampen blev spillet 2. september 2026. Stadion: Stadion Letzigrund. Slutresultat: 2:0.
Aktuel form
Grasshopper: 0-1-3, 0,25 point pr. kamp. St. Gallen: 2-1-1, 1,75 point pr. kamp.
Målstatistik
Grasshopper scorer 1,25 og indkasserer 3,00 mål pr. kamp. St. Gallen scorer 2,50 og indkasserer 2,25. Ligaens gennemsnit: 4,11 mål.
BTTS og Over/Under
BTTS: Grasshopper 100 %, St. Gallen 100 %. Over 2.5: Grasshopper 75 %, St. Gallen 100 %. Liganiveau: BTTS 79 %, Over 2.5 82 %.
xG, skud og boldbesiddelse
xG pr. kamp: Grasshopper 1,42, St. Gallen 2,34. Skud pr. kamp: Grasshopper 12,8, St. Gallen 22,3. Gennemsnitlig boldbesiddelse: Grasshopper 46 %, St. Gallen 55 %.
Første og anden halvleg
Grasshopper: fører ved pausen i 25 % af kampene, mål i anden halvleg 0,25. St. Gallen: fører ved pausen i 25 % af kampene, mål i anden halvleg 2,00.
Mål pr. minut
Det stærkeste historiske målinterval er 31-45+ (2) for Grasshopper og 61-75 (4) for St. Gallen. Dette viser fordelingen af tidligere mål og er ikke en forudsigelse af måltidspunktet.
Ligakontekst
Super League: 4,11 mål pr. kamp, BTTS 79 %, Over 2.5 82 %.
Indbyrdes historik
Før denne kamp var 3 tidligere indbyrdes kampe tilgængelige: 0-1-2. Gennemsnitlige mål 2,67, BTTS 33 %.
Arkiveret analyse før kampen
Denne analyse blev udarbejdet før kampstart. Konklusionerne bruger kun oplysninger, der var tilgængelige før kampen, og omfatter ikke slutresultatet eller statistik efter kampen.
Generel kam analyse
St. Gallen ligger på 4. pladsen, mens Grasshopper er nummer 11, og i de tre hidtidige kampe er gæsterne fortsat ubesejrede (2 sejre og 1 uafgjort), mens hjemmeholdet har en statistik på 0 sejre, 1 uafgjort og 2 nederlag. På udebane har St. Gallen vundet 100% af kampene og scoret gennemsnitligt 3 mål, mens Grasshopper tabte sin eneste hjemmekamp og indkasserede hele 4 mål pr. kamp. Gæsternes fordel er især tydelig i chableskabelsen: Deres gennemsnitlige xG er 2,66 mod Grasshoppers 1,37, og de leverer i gennemsnit 8 skud på mål mod hjemmeholdets 4. Grasshopper er dog ikke uden muligheder for at score, da holdet har nettet 10 gange i de seneste fem kampe, mens St. Gallen i gennemsnit indkasserer 2 mål på udebane og endnu ikke har holdt buret rent. Trods risikoen for en åben kamp taler den større offensive intensitet samt den markant bedre sæsonstart for en sejr til St. Gallen.
Se det statistiske overblikBTTS - scorer begge hold?
Signalet for mål fra begge hold er meget stærkt, eftersom Grasshopper og St. Gallen har en BTTS-rate på 100 % i den igangværende turnering, og ingen af holdene har holdt nullet. Hjemmeholdet scorer i gennemsnit 2,0 mål, mens udeholdet scorer 3,0, og samtidig lukker de henholdsvis 1,5 og 2,0 mål ind i gennemsnit. Det offensive potentiale bekræftes af xG: 2,08 for Grasshopper og hele 2,66 for St. Gallen, mens holdene i deres seneste fem kampe i gennemsnit har scoret henholdsvis 2,0 og 2,4 mål. Forsvarene giver også modstanderne muligheder, hvilket de seneste xG-værdier imod dem viser: 1,81 for hjemmeholdet og 1,35 for udeholdet. Selv med lavere BTTS-tal i de seneste fem kampe, på henholdsvis 80 % og 60 %, peger data tydeligt på et scenarie, hvor begge hold kommer på tavlen.
Se BTTS-statistikOver/Under - målanalyse
Kampens profil er klart offensiv: Grasshopper scorer i gennemsnit 2,0 mål, mens St. Gallen scorer hele 3,0, samtidig med at de henholdsvis indkasserer 1,5 og 2,0 mål. I de seneste fem kampe scorede holdene i gennemsnit henholdsvis 2,0 og 2,4 mål, og linjen 2.5 blev dækket af hvert af holdene i 80% af tilfældene. De kvalitative data peger også på mål, da St. Gallens gennemsnitlige xG i de seneste fem kampe er 2,31, mens Grasshopper tillader modstanderne 1,81 xG. Begge hold scorede og indkasserede mindst ét mål i 100% af de hidtidige kampe, så det sikreste signal er over 1.5, selv om prognosen på 3,70 mål også giver et stærkt grundlag for højere linjer.
Se Over/Under-statistikHT/FT - scenarie for pause og slutresultat
Det mest sandsynlige udfald er uafgjort ved pausen efterfulgt af en sejr til St. Gallen, eftersom udeholdet i 60% af deres seneste fem kampe var foran efter 45 minutter, mens Grasshopper var uafgjort på dette tidspunkt i 40% af kampene. Begge hold skaber mange chancer før pausen: deres gennemsnitlige antal scorede mål er 1,2, mens Grasshopper indkasserer 0,6 mål i denne fase og St. Gallen 0,8. Efter pausen har St. Gallen det største offensive potentiale. I deres seneste fem kampe scorede de i gennemsnit 1,2 mål mod Grasshoppers 0,8, samtidig med at de kun indkasserede 0,6 mod hjemmeholdets 1,0. Over hele sæsonen scorer udeholdet i gennemsnit 3,0 mål pr. kamp og har en xG på 2,66, mens Grasshopper står noteret for 2,0 mål og en xG på 2,08. Begge hold har scoret og indkasseret mål i 100% af sæsonens hidtidige kampe, hvilket taler for en jævnbyrdig åbning samt en fordel til det mere målfarlige udehold i slutfasen.
Se statistik for første og anden halvlegHalvleg for halvleg
Kampstatistik
Profil før kampen— hvad fortæller sæsonens tal?
Dette er en holdprofil baseret på sæsondata og form. Kampforløbsstatistik vises først, når kampen er spillet.
Holdstatistik— hvem er mest effektiv?
Sammenligning af angreb og forsvar for begge hold i den aktuelle sæson.
Skudkvalitet
| Grasshopper | St. Gallen | |
|---|---|---|
| Præcision (skud på mål) | 25% | 34% |
| Chancekvalitet (xG pr. skud) | 0.11 | 0.11 |
| Afslutninger (mål pr. skud på mål) | 0.38 | 0.33 |
xG pr. skud omkring 0,08 betyder typisk langskud; 0,15+ betyder typisk chancer i feltet. Stilbetegnelsen bygger på boldbesiddelse, skudmængde og konvertering.
* xG (forventede mål) viser, hvor mange mål et hold bør score ud fra sine chancer. Hvis de faktiske mål ligger over xG, er afslutningerne over gennemsnittet; ligger de under xG, misbruges chancerne.
Holdets form— hvem er i bedst form?
De seneste fem kampe og sæsonresultatet, samlet og opdelt i hjemme- og udekampe.
St. Gallen er 600% bedre på form i de seneste 5.
0.25 point / kamp - Grasshopper · 1.75 point / kamp - St. Gallen
Mål— hvordan scorer og indkasserer begge hold?
Hvor mange mål begge hold scorer og indkasserer, samt hvor ofte de holder Clean sheet eller ikke scorer.
St. Gallen er 100% bedre på scorede mål pr. kamp.
1.25 mål / kamp - Grasshopper · 2.5 mål / kamp - St. Gallen
St. Gallen er 33% bedre på indkasserede mål pr. kamp.
3 mål / kamp - Grasshopper · 2.25 mål / kamp - St. Gallen
Grasshopper scorer i 100% af kampene (4 af 4 kampe), mens St. Gallen holder Clean sheet i 0% (0 af 4 kampe).
St. Gallen scorer i 100% af kampene (4 af 4 kampe), mens Grasshopper holder Clean sheet i 0% (0 af 4 kampe).
Hvor ofte de scorer mindst...
Hvor ofte de indkasserer mindst...
* Statistikken omfatter begge holds hjemme- og udekampe i den aktuelle sæson.
Begge hold scorede (BTTS)— hvor ofte scorer begge hold?
Hvor ofte begge holds kampe har mål i begge ender sammenlignet med ligaens gennemsnit.
Målmønstre
BTTS og antal mål
Antal mål (Over/Under)— hvor ofte overskrider disse kampe mållinjerne?
Hvor ofte kampe med disse hold overskrider måltærsklerne i hele kampen og i hver halvleg.
Hele kampen – sammenligning mellem hold (Over)
Over / Under - Grasshopper
Over / Under - St. Gallen
1. halvleg
2. halvleg
Kampens halvlege— hvornår scorer holdene oftest?
Sådan fordeler holdene præstationen mellem 1. og 2. halvleg: mål, point, Clean sheets og pausestilling.
Før pausen (1. halvleg)
Efter pausen (2. halvleg)
Grasshopper — resultater i anden halvleg
Fører ved pausen i 25% af kampene og vinder 0%. Mister nogle gange føringen efter pausen.
Indkasserer 1.0 flere mål pr. kamp efter pausen — det defensive niveau falder i anden halvleg.
St. Gallen — resultater i anden halvleg
Fører ved pausen i 25% af kampene og vinder 50%. Vinder også kampe uden at føre ved pausen.
Indkasserer 1.3 flere mål pr. kamp efter pausen — det defensive niveau falder i anden halvleg.
| 1. halvleg | 2. halvleg | |
|---|---|---|
| Point pr. kamp | 1.25 | 0.75 |
| Scorede mål / kamp | 1.0 | 0.3 |
| Indkasserede mål / kamp | 1.0 | 2.0 |
| Gennemsnitlige mål i kampen | 2.0 | 2.3 |
| 1 mål | 100% | 100% |
| 2 mål | 50% | 50% |
| 3 mål | 25% | 50% |
| Clean sheet | 25% | 25% |
| Intet mål | 25% | 75% |
| Målforskel | 0 | -7 |
| 1. halvleg | 2. halvleg | |
|---|---|---|
| Point pr. kamp | 1.25 | 1.75 |
| Scorede mål / kamp | 0.5 | 2.0 |
| Indkasserede mål / kamp | 0.5 | 1.8 |
| Gennemsnitlige mål i kampen | 1.0 | 3.8 |
| 1 mål | 75% | 100% |
| 2 mål | 25% | 100% |
| 3 mål | 0% | 100% |
| Clean sheet | 50% | 0% |
| Intet mål | 50% | 0% |
| Målforskel | 0 | +1 |
* Farverne i tabellerne viser hændelsesfrekvens: grøn er almindelig, gul moderat, rød sjælden. Det er frekvens – ikke en holdvurdering.
Mål efter minut— hvornår falder målene?
Kampfaser, hvor begge hold oftest scorer og indkasserer.
Mest farlige minutter 31-45 (2 goals). Indkasserer flest i 46-60 (3). Balance i sene mål (76-90): -2 - de sene faser er en svaghed.
Mest farlige minutter 61-75 (4 goals). Indkasserer flest i 46-60 (6). Balance i sene mål (76-90): +2 - vinder de sene faser.
* Intervallerne 31-45 og 76-90 omfatter mål i overtiden.
Yderligere holdindikatorer— hvad viser xG, effektivitet og form?
En sammenligning af chancer, resultater og tendenser baseret på afsluttede kampe i den aktuelle sæson.
Kamp profil
Grasshopper
St. Gallen
* Det forventede antal mål og fordelingen, BTTS-estimatet, 0:0-risikoen og målintervallet beregnes ud fra offentlige sæsongennemsnit og frekvenser for begge hold. Dette er en statistisk kampprofil – ikke en privat modelprognose eller et bettingtip. De øvrige indikatorer beskriver afsluttede kampe fra sæsonen.
Ligakontekst— er dette en målrigt liga?
Sådan klarer de to hold sig sammenlignet med Super League-gennemsnittet.
Hold mod liga
| Grasshopper | Liga | St. Gallen | |
|---|---|---|---|
| Gennemsnitlige mål i kampen | ▲ 4.25 | 4.11 | ▲ 4.75 |
| Begge hold scorede | ▲ 100% | 79% | ▲ 100% |
| Mindst 3 mål (Over 2.5) | ▼ 75% | 82% | ▲ 100% |
| Clean sheets | ▼ 0% | 11% | ▼ 0% |
| Mål før pausen | ▲ 100% | 86% | ▼ 75% |
| Mål efter pausen | ▲ 100% | 93% | ▲ 100% |
^ grøn = over ligagennemsnittet, ˇ rød = under ligagennemsnittet. Dette viser forskellens retning – ikke en holdvurdering.
Startopstillinger og spillerhændelser
Verificerede startere, indskiftere og registrerede spillerhændelser for denne kamp.
Hjemmehold
Startopstilling
Udehold
Startopstilling
Kampens tidslinje
Mål, kort og udskiftninger i kronologisk rækkefølge.
Dommer og trænere
Åbn deres sæsonprofiler for at sammenligne kampdata, mål og disciplinære tendenser.
Indbyrdes opgør
Seneste indbyrdes kampe (3): Grasshopper 0 - 1 - 2 St. Gallen. Gennemsnitlige mål 2.67, begge hold scorede i 33% kampe.
FAQ
Hvad blev resultatet af Grasshopper mod St. Gallen?
Kampen i Super League sluttede Grasshopper 2:0 St. Gallen. Fuld kampstatistik, halvlegsopdeling og indbyrdes historik findes på denne side.
Hvad er den indbyrdes statistik mellem Grasshopper og St. Gallen?
I de seneste 3 indbyrdes kampe vandt Grasshopper 0, St. Gallen vandt 2, og 1 endte uafgjort. Kampene havde i gennemsnit 2,67 mål, og begge hold scorede i 33% af dem.
Hvad viser målstatistikken før Grasshopper mod St. Gallen?
Grasshopper scorer i gennemsnit 1,25 mål pr. kamp, og St. Gallen scorer 2,50. Gennemsnittet i Super League er 4,11 mål, og Over 2.5 forekommer i 82% af kampene. BTTS forekommer i 100% af Grasshoppers kampe og 100% af St. Gallens.
Hvordan er den aktuelle form for Grasshopper og St. Gallen?
I de seneste fem kampe har Grasshopper 0 sejre, 1 uafgjorte og 3 nederlag (0,25 point pr. kamp). St. Gallen har 2 sejre, 1 uafgjorte og 1 nederlag (1,75 point pr. kamp).
Hvor finder jeg picket og den komplette analyse af Grasshopper mod St. Gallen?
Brug denne side til at sammenligne tallene bag Grasshopper mod St. Gallen. Åbn NoFluffPicks-appen for bettinganalysen, picket, Value Bet og forklaringen.


