Italien - Serie C Group BStadio Pietro BarbettiData opdateret pr. 15. oktober 2026

Gubbio - Atalanta II: kampstatistik

Begrundelse:

Fuld analyse og pick i appen

Se bettinganalysen, picket, Value Bet og den fulde begrundelse for denne kamp.

Se analyse og pick

Gubbio mod Atalanta II: form, mål og vigtig statistik

Hvad kampen handler om

Gubbio spiller mod Atalanta II i Serie C Group B (Italien). Kampen er planlagt til 18. oktober 2026. Stadion: Stadio Pietro Barbetti.

Aktuel form

Gubbio: 0-1-4, 0,20 point pr. kamp. Atalanta II: 2-0-3, 1,20 point pr. kamp.

Målstatistik

Gubbio scorer 1,11 og indkasserer 2,00 mål pr. kamp. Atalanta II scorer 1,00 og indkasserer 1,63. Ligaens gennemsnit: 2,50 mål.

BTTS og Over/Under

BTTS: Gubbio 56 %, Atalanta II 50 %. Over 2.5: Gubbio 56 %, Atalanta II 50 %. Liganiveau: BTTS 57 %, Over 2.5 44 %.

xG, skud og boldbesiddelse

xG pr. kamp: Gubbio 1,13, Atalanta II 1,43. Skud pr. kamp: Gubbio 8,3, Atalanta II 12,4. Gennemsnitlig boldbesiddelse: Gubbio 43 %, Atalanta II 50 %.

Første og anden halvleg

Gubbio: fører ved pausen i 22 % af kampene, mål i anden halvleg 0,56. Atalanta II: fører ved pausen i 25 % af kampene, mål i anden halvleg 0,75.

Mål pr. minut

Det stærkeste historiske målinterval er 16-30 (3) for Gubbio og 61-75 (3) for Atalanta II. Dette viser fordelingen af tidligere mål og er ikke en forudsigelse af måltidspunktet.

Ligakontekst

Serie C Group B: 2,50 mål pr. kamp, BTTS 57 %, Over 2.5 44 %.

Indbyrdes historik

Der findes ingen matchende indbyrdes stikprøve i databasen.

Før kampen

1X2-odds

(2.65)
(3.35)
(2.41)

Profil før kampen— hvad fortæller sæsonens tal?

Dette er en holdprofil baseret på sæsondata og form. Kampforløbsstatistik vises først, når kampen er spillet.

GubbioAtalanta II
1.11Scorede mål / kamp1
GubbioAtalanta II
2Indkasserede mål / kamp1.63
GubbioAtalanta II
43%Gennemsnitlig boldbesiddelse50%
GubbioAtalanta II
3.11Skud på mål / kamp3.38
GubbioAtalanta II

Holdstatistik— hvem er mest effektiv?

Sammenligning af angreb og forsvar for begge hold i den aktuelle sæson.

8.33Skud pr. kamp12.38
GubbioAtalanta II
3.11Skud på mål3.38
GubbioAtalanta II
13.3%Skudkonvertering8.1%
GubbioAtalanta II
43%Boldbesiddelse50%
GubbioAtalanta II
1.13xG for1.43
GubbioAtalanta II
1.91xG imod1.7
GubbioAtalanta II

Skudkvalitet

Gubbio: KontraangrebAtalanta II: Balanceret
GubbioAtalanta II
Præcision (skud på mål)37%27%
Chancekvalitet (xG pr. skud)0.140.12
Afslutninger (mål pr. skud på mål)0.360.30

xG pr. skud omkring 0,08 betyder typisk langskud; 0,15+ betyder typisk chancer i feltet. Stilbetegnelsen bygger på boldbesiddelse, skudmængde og konvertering.

* xG (forventede mål) viser, hvor mange mål et hold bør score ud fra sine chancer. Hvis de faktiske mål ligger over xG, er afslutningerne over gennemsnittet; ligger de under xG, misbruges chancerne.

Holdets form— hvem er i bedst form?

De seneste fem kampe og sæsonresultatet, samlet og opdelt i hjemme- og udekampe.

Atalanta II er 500% bedre på form i de seneste 5.

0.2 point / kamp - Gubbio · 1.2 point / kamp - Atalanta II

Gubbio
DLLLL
Ingen sejr i de seneste 5 kampe
Sæsonens resultatfordeling
22% W11% D67% L
Sæson (V-U-T)
2-1-6
0.78 point / kamp · målforskel -8
Seneste 5 (V-U-T)
0-1-4
0.20 point / kamp
Resultat hjemme (W-D-L)
1-0-3
Seneste 5 hjemme
1-0-3
LWLL
Seneste 5 kampe – gennemsnit
Scorede mål: 0.4Indkasserede mål: 2.0xG: 1.11Modstanderens xG: 2.01BTTS: 40%Over 2.5: 20%
Atalanta II
WWLLL
Sæsonens resultatfordeling
38% W0% D63% L
Sæson (V-U-T)
3-0-5
1.13 point / kamp · målforskel -5
Seneste 5 (V-U-T)
2-0-3
1.20 point / kamp
Resultat ude (W-D-L)
1-0-4
Seneste 5 ude
1-0-4
LLWLL
Seneste 5 kampe – gennemsnit
Scorede mål: 1.2Indkasserede mål: 1.8xG: 1.58Modstanderens xG: 1.96BTTS: 60%Over 2.5: 60%

Mål— hvordan scorer og indkasserer begge hold?

Hvor mange mål begge hold scorer og indkasserer, samt hvor ofte de holder Clean sheet eller ikke scorer.

Gubbio er 11% bedre på scorede mål pr. kamp.

1.11 mål / kamp - Gubbio · 1 mål / kamp - Atalanta II

Atalanta II er 23% bedre på indkasserede mål pr. kamp.

2 mål / kamp - Gubbio · 1.63 mål / kamp - Atalanta II

Gubbios scoringsprofil: meget stærk

Gubbio scorer i 56% af kampene (5 af 9 kampe), mens Atalanta II holder Clean sheet i 0% (0 af 8 kampe).

Atalanta IIs scoringsprofil: meget stærk

Atalanta II scorer i 50% af kampene (4 af 8 kampe), mens Gubbio holder Clean sheet i 0% (0 af 9 kampe).

10Scorede mål (sæson)8
GubbioAtalanta II
18Indkasserede mål (sæson)13
GubbioAtalanta II
3.11Gennemsnitlige mål i kampen2.63
GubbioAtalanta II
2Scorede mål (seneste 5)6
GubbioAtalanta II
10Indkasserede mål (seneste 5)9
GubbioAtalanta II

Hvor ofte de scorer mindst...

56%1 mål50%
GubbioAtalanta II
22%2 mål38%
GubbioAtalanta II
22%3 mål13%
GubbioAtalanta II
11%4 mål0%
GubbioAtalanta II

Hvor ofte de indkasserer mindst...

100%1 mål100%
GubbioAtalanta II
78%2 mål63%
GubbioAtalanta II
22%3 mål0%
GubbioAtalanta II
0%4 mål0%
GubbioAtalanta II

* Statistikken omfatter begge holds hjemme- og udekampe i den aktuelle sæson.

Begge hold scorede (BTTS)— hvor ofte scorer begge hold?

Hvor ofte begge holds kampe har mål i begge ender sammenlignet med ligaens gennemsnit.

Målmønstre

22%BTTS ved pausen0%
GubbioAtalanta II
0%BTTS i begge halvlege0%
GubbioAtalanta II
22%Scorede i begge halvlege25%
GubbioAtalanta II

BTTS og antal mål

44%Mindst 3 mål og BTTS50%
GubbioAtalanta II
11%Mindst 3 mål uden BTTS0%
GubbioAtalanta II
40%BTTS – seneste 560%
GubbioAtalanta II

Antal mål (Over/Under)— hvor ofte overskrider disse kampe mållinjerne?

Hvor ofte kampe med disse hold overskrider måltærsklerne i hele kampen og i hver halvleg.

1. halvleg

100%Mindst 1 mål før pausen63%
GubbioAtalanta II
67%Mindst 2 mål før pausen38%
GubbioAtalanta II
0%Mindst 3 mål før pausen0%
GubbioAtalanta II

2. halvleg

67%Mindst 1 mål efter pausen75%
GubbioAtalanta II
56%Mindst 2 mål efter pausen50%
GubbioAtalanta II
11%Mindst 3 mål efter pausen25%
GubbioAtalanta II

Kampens halvlege— hvornår scorer holdene oftest?

Sådan fordeler holdene præstationen mellem 1. og 2. halvleg: mål, point, Clean sheets og pausestilling.

Atalanta II er 27% bedre på form i 1. halvleg (point ved pausen).

0.89 point / kamp - Gubbio · 1.13 point / kamp - Atalanta II

Gubbio — stilling ved pausen
22% fører22% uafgjort56% bagud
Atalanta II — stilling ved pausen
25% fører38% uafgjort38% bagud

Før pausen (1. halvleg)

0.89Point pr. kamp (1. halvleg)1.13
GubbioAtalanta II
0.56Scorede mål (1. halvleg)0.25
GubbioAtalanta II
1.11Indkasserede mål (1. halvleg)0.75
GubbioAtalanta II
1.67Gennemsnitlige mål (1. halvleg)1
GubbioAtalanta II
22%Clean sheet før pausen63%
GubbioAtalanta II
56%Ingen mål før pausen75%
GubbioAtalanta II

Efter pausen (2. halvleg)

0.89Point pr. kamp (2. halvleg)1.25
GubbioAtalanta II
0.56Scorede mål (2. halvleg)0.75
GubbioAtalanta II
0.89Indkasserede mål (2. halvleg)0.88
GubbioAtalanta II
1.44Gennemsnitlige mål (2. halvleg)1.63
GubbioAtalanta II
44%Clean sheet efter pausen38%
GubbioAtalanta II
67%Ingen mål efter pausen50%
GubbioAtalanta II

Gubbio — resultater i anden halvleg

11% W56% D33% L
8
Point ved pausen
5
Mål ved pausen
-5
Målforskel (1. halvleg)
8
Point i 2. halvleg
-3
Målforskel (2. halvleg)
0.89
PPG før pausen
Fastholdelse af føring100%

Fører ved pausen i 22% af kampene og vinder 22%. Vinder også kampe uden at føre ved pausen.

Forsvar efter pausen-0.2

Forsvaret forbliver stabilt gennem hele kampen.

Atalanta II — resultater i anden halvleg

25% W50% D25% L
9
Point ved pausen
2
Mål ved pausen
-4
Målforskel (1. halvleg)
10
Point i 2. halvleg
-1
Målforskel (2. halvleg)
1.13
PPG før pausen
Fastholdelse af føring152%

Fører ved pausen i 25% af kampene og vinder 38%. Vinder også kampe uden at føre ved pausen.

Forsvar efter pausen+0.1

Indkasserer 0.1 flere mål pr. kamp efter pausen — det defensive niveau falder i anden halvleg.

Gubbio — de seneste fem kampe efter halvleg
1. halvleg2. halvleg
Point pr. kamp0.800.60
Scorede mål / kamp0.40.0
Indkasserede mål / kamp1.40.6
Gennemsnitlige mål i kampen1.80.6
1 mål100%40%
2 mål80%20%
3 mål0%0%
Clean sheet20%60%
Intet mål60%100%
Målforskel-5-3
Pause: 20% fører - 20% uafgjort - 60% bagud
2. halvleg: 0% vundet - 60% uafgjort - 40% tabt
BTTS ved pausen (seneste 5): 20% - Samlet antal mål ved pausen: 2
Atalanta II — de seneste fem kampe efter halvleg
1. halvleg2. halvleg
Point pr. kamp1.001.60
Scorede mål / kamp0.21.0
Indkasserede mål / kamp0.81.0
Gennemsnitlige mål i kampen1.02.0
1 mål60%80%
2 mål40%60%
3 mål0%40%
Clean sheet60%40%
Intet mål80%40%
Målforskel-30
Pause: 20% fører - 40% uafgjort - 40% bagud
2. halvleg: 40% vundet - 40% uafgjort - 20% tabt
BTTS ved pausen (seneste 5): 0% - Samlet antal mål ved pausen: 1

* Farverne i tabellerne viser hændelsesfrekvens: grøn er almindelig, gul moderat, rød sjælden. Det er frekvens – ikke en holdvurdering.

Mål efter minut— hvornår falder målene?

Kampfaser, hvor begge hold oftest scorer og indkasserer.

Gubbio
ScoredeIndkasserede
0
2
0-15
3
3
16-30
2
5
31-45
1
2
46-60
1
2
61-75
3
4
76-90

Mest farlige minutter 16-30 (3 goals). Indkasserer flest i 31-45 (5). Balance i sene mål (76-90): -1 - de sene faser er en svaghed.

Atalanta II
ScoredeIndkasserede
0
1
0-15
2
2
16-30
0
3
31-45
1
3
46-60
3
1
61-75
2
3
76-90

Mest farlige minutter 61-75 (3 goals). Indkasserer flest i 31-45 (3). Balance i sene mål (76-90): -1 - de sene faser er en svaghed.

* Intervallerne 31-45 og 76-90 omfatter mål i overtiden.

Yderligere holdindikatorer— hvad viser xG, effektivitet og form?

En sammenligning af chancer, resultater og tendenser baseret på afsluttede kampe i den aktuelle sæson.

Kamp profil

2.87
Forventede mål
angreb mod modstanderens forsvar
1.4 : 1.5
Forventet målf​​ordeling
hjemme : ude
115%
Tempo mod ligaen
100 % = ligagennemsnit
53%
Begge hold scorede (BTTS)
gennemsnit fra begge holds sæsoner
-100%
Derbyeffekt
H2H-mål mod typiske kampe
28%
BTTS-estimat
ud fra begge holds scoringsfrekvens
22%
0:0-risiko
omkring 1 ud af 5 kampe
2-3
Mest almindelige målinterval
angreb mod forsvar i begge ender

Gubbio

Netto-xG-balance
Forskel mellem kvaliteten af skabte og tilladte chancer pr. kamp.
-0.78
Resultater sammenholdt med xG
Forskel mellem den faktiske målbalance og den balance, xG antyder.
-0.11
Point sammenholdt med spillet
Sammenligning mellem opnåede point og de point, holdets målbalance indikerer.
+0.6 point
Afslutningseffektivitet
Omsætter holdet chancer? Positivt betyder, at det scorer mere, end chancerne tilsiger.
-0.02
Defensiv effektivitet
Redder forsvaret eller målmanden holdet? Positivt betyder, at holdet indkasserer mindre, end de tilladte chancer tilsiger.
-0.09
Angreb mod ligaen
Hvor meget holdet scorer sammenlignet med ligagennemsnittet for denne rolle. 120 % betyder 20 % over gennemsnittet.
79%
Forsvar mod ligaen
Hvor meget holdet indkasserer sammenlignet med ligagennemsnittet. 80 % betyder 20 % færre indkasserede mål.
182%
Formtrend
Sammenligner point fra de seneste 5 kampe med gennemsnittet for hele sæsonen.
-0.58
Stærkere 2. halvleg?
Hvor mange flere mål holdet scorer efter pausen end før den.
0.0
Sene mål
30% af holdets mål scores mellem minut 76 og 90. Til sammenligning scores 0% i de første 15 minutter.
30%

Atalanta II

Netto-xG-balance
Forskel mellem kvaliteten af skabte og tilladte chancer pr. kamp.
-0.27
Resultater sammenholdt med xG
Forskel mellem den faktiske målbalance og den balance, xG antyder.
-0.36
Point sammenholdt med spillet
Sammenligning mellem opnåede point og de point, holdets målbalance indikerer.
+2.4 point
Afslutningseffektivitet
Omsætter holdet chancer? Positivt betyder, at det scorer mere, end chancerne tilsiger.
-0.43
Defensiv effektivitet
Redder forsvaret eller målmanden holdet? Positivt betyder, at holdet indkasserer mindre, end de tilladte chancer tilsiger.
+0.07
Angreb mod ligaen
Hvor meget holdet scorer sammenlignet med ligagennemsnittet for denne rolle. 120 % betyder 20 % over gennemsnittet.
91%
Forsvar mod ligaen
Hvor meget holdet indkasserer sammenlignet med ligagennemsnittet. 80 % betyder 20 % færre indkasserede mål.
116%
Formtrend
Sammenligner point fra de seneste 5 kampe med gennemsnittet for hele sæsonen.
+0.07
Stærkere 2. halvleg?
Hvor mange flere mål holdet scorer efter pausen end før den.
+0.5
Sene mål
25% af holdets mål scores mellem minut 76 og 90. Til sammenligning scores 0% i de første 15 minutter.
25%

* Det forventede antal mål og fordelingen, BTTS-estimatet, 0:0-risikoen og målintervallet beregnes ud fra offentlige sæsongennemsnit og frekvenser for begge hold. Dette er en statistisk kampprofil – ikke en privat modelprognose eller et bettingtip. De øvrige indikatorer beskriver afsluttede kampe fra sæsonen.

Ligakontekst— er dette en målrigt liga?

Sådan klarer de to hold sig sammenlignet med Serie C Group B-gennemsnittet.

Hold mod liga

GubbioLigaAtalanta II
Gennemsnitlige mål i kampen▲ 3.112.50▲ 2.63
Begge hold scorede• 56%57%▼ 50%
Mindst 3 mål (Over 2.5)▲ 56%44%▲ 50%
Clean sheets▼ 0%26%▼ 0%
Mål før pausen▲ 100%70%▼ 63%
Mål efter pausen▼ 67%73%▲ 75%

^ grøn = over ligagennemsnittet, ˇ rød = under ligagennemsnittet. Dette viser forskellens retning – ikke en holdvurdering.

2.50
Gennemsnitlige mål pr. kamp
57%
Begge hold scorede
44%
Mindst 3 mål (Over 2.5)
26%
Clean sheets
1.40
Hjemmemål / kamp
1.10
Udemål / kamp
+27%
Fordel i hjemmeangreb
+21%
Fordel i hjemmeforsvar
+20%
Samlet hjemmebanefordel
Mål i 1. halvleg (hele ligaen)
70%
1 mål
40%
2 mål
9%
3 mål
2%
4 mål
Mål i 2. halvleg (hele ligaen)
73%
1 mål
38%
2 mål
13%
3 mål
5%
4 mål

FAQ

Hvornår spiller Gubbio og Atalanta II?

Gubbio møder Atalanta II den 18. oktober 2026 i Serie C Group B på Stadio Pietro Barbetti. Det præcise starttidspunkt i din tidszone vises øverst på kampsiden.

Hvad viser målstatistikken før Gubbio mod Atalanta II?

Gubbio scorer i gennemsnit 1,11 mål pr. kamp, og Atalanta II scorer 1,00. Gennemsnittet i Serie C Group B er 2,50 mål, og Over 2.5 forekommer i 44% af kampene. BTTS forekommer i 56% af Gubbios kampe og 50% af Atalanta IIs.

Hvordan er den aktuelle form for Gubbio og Atalanta II?

I de seneste fem kampe har Gubbio 0 sejre, 1 uafgjorte og 4 nederlag (0,20 point pr. kamp). Atalanta II har 2 sejre, 0 uafgjorte og 3 nederlag (1,20 point pr. kamp).

Hvor finder jeg picket og den komplette analyse af Gubbio mod Atalanta II?

Denne side forklarer den statistiske kontekst: form, indbyrdes historik, mål, BTTS og Over/Under. Bettingpicket, Value Bet og den komplette forklaring findes i NoFluffPicks-appen.