Jablonec - Baník Ostrava: kampstatistik
Jablonec mod Baník Ostrava: form, mål og vigtig statistik
Hvad kampen handler om
Jablonec spillede mod Baník Ostrava i First League (Tjekkiet). Kampen blev spillet 9. september 2026. Stadion: Stadion Střelnice. Slutresultat: 3:0.
Aktuel form
Jablonec: 2-1-2, 1,40 point pr. kamp. Baník Ostrava: 2-0-3, 1,20 point pr. kamp.
Målstatistik
Jablonec scorer 1,17 og indkasserer 1,00 mål pr. kamp. Baník Ostrava scorer 0,67 og indkasserer 1,67. Ligaens gennemsnit: 2,94 mål.
BTTS og Over/Under
BTTS: Jablonec 50 %, Baník Ostrava 17 %. Over 2.5: Jablonec 33 %, Baník Ostrava 50 %. Liganiveau: BTTS 57 %, Over 2.5 58 %.
xG, skud og boldbesiddelse
xG pr. kamp: Jablonec 1,52, Baník Ostrava 1,41. Skud pr. kamp: Jablonec 13,8, Baník Ostrava 12,3. Gennemsnitlig boldbesiddelse: Jablonec 55 %, Baník Ostrava 47 %.
Første og anden halvleg
Jablonec: fører ved pausen i 33 % af kampene, mål i anden halvleg 0,67. Baník Ostrava: fører ved pausen i 33 % af kampene, mål i anden halvleg 0,33.
Mål pr. minut
Det stærkeste historiske målinterval er 61-75 (3) for Jablonec og 46-60 (2) for Baník Ostrava. Dette viser fordelingen af tidligere mål og er ikke en forudsigelse af måltidspunktet.
Ligakontekst
First League: 2,94 mål pr. kamp, BTTS 57 %, Over 2.5 58 %.
Indbyrdes historik
Før denne kamp var 2 tidligere indbyrdes kampe tilgængelige: 2-0-0. Gennemsnitlige mål 3,00, BTTS 50 %.
Arkiveret analyse før kampen
Denne analyse blev udarbejdet før kampstart. Konklusionerne bruger kun oplysninger, der var tilgængelige før kampen, og omfatter ikke slutresultatet eller statistik efter kampen.
Generel kam analyse
Jablonec går ind til kampen med en fremragende stime på fem sejre i træk, mens Baník Ostrava har vundet 3 af de seneste 5 kampe og tabt 2 i samme periode. Hjemmeholdet er særligt stærkt på eget græs: de har vundet begge kampe, scorer i gennemsnit 1,5 mål og lukker kun 0,5 ind, mens deres xG ligger på 1,68 mod modstandernes blot 0,91. På udebane scorer Baník i gennemsnit 1 mål, tillader modstanderne en xG på 1,37 og har tabt 50% af disse kampe. Jablonec skaber også flere chancer med gennemsnitligt 14,5 afslutninger og 4,5 skud på mål mod Baníks 12,5 og 3,5, mens et højere boldbesiddelse på 57% mod 48% er endnu et argument. Gæsterne formår at score i hver eneste udekamp, så en tæt afslutning kan ikke udelukkes, men hjemmeholdets fordel hvad angår form, kontrol over spillet og kvaliteten af de skabte chancer peger på en hjemmesejr.
Se det statistiske overblikBTTS - scorer begge hold?
Det stærkeste signal for BTTS „nej“ er den meget lave andel af kampe, hvor begge hold har scoret, i de seneste fem kampe: 20% for både Jablonec og Baník. Jablonec har i denne periode kun lukket 1 mål ind, svarende til et gennemsnit på 0,2 pr. kamp, og har samtidig holdt nullet i 50% af sæsonens kampe. Hjemmeholdet scorer blot 0,5 mål pr. kamp på hjemmebane og har i 50% af kampene ikke scoret, hvilket øger risikoen for, at Baník holder dem fra at score. Baník skaber mere offensivt med en xG på 1,43 mod Jablonecs 1,18 og 3,5 skud på mål pr. kamp mod 2,5, men fordelen understøtter i højere grad et ensidigt kampforløb end mål fra begge hold. Selvom ligaens gennemsnit for BTTS er 67%, taler Jablonecs aktuelle defensive form og hjemmeholdets svage effektivitet på hjemmebane for et scenarie, hvor mindst ét af holdene ikke scorer.
Se BTTS-statistikOver/Under - målanalyse
Jablonec har i sine seneste fem kampe scoret 1.8 mål i gennemsnit, men kun lukket 0.2 ind, hvilket tydeligt begrænser Baníks offensive potentiale. Gæsterne scorede 1.6 mål pr. kamp i denne periode, men samtidig scorede begge hold kun i 20% af deres seneste fem kampe. Det gennemsnitlige xG peger på et moderat potentiale hos begge hold: 1.18 for hjemmeholdet og 1.43 for gæsterne, mens modstandernes defensive forventninger ligger på henholdsvis 1.37 og 1.65. I hele den hidtidige sæson har Baník ikke spillet en eneste kamp med mindst 4 mål, mens Jablonec har overskredet denne grænse i 50% af kampene. Derfor ville et scenarie med fire mål kræve en markant mere åben kamp, end de seneste resultater antyder. Prognosen på 2.45 mål giver den største fordel til under 3.5 mål.
Se Over/Under-statistikHT/FT - scenarie for pause og slutresultat
Det stærkeste signal peger på, at Jablonec fører ved pausen og holder føringen hele vejen til slut, eftersom hjemmeholdet har vundet alle de seneste 5 kampe, mens Baník kun har vundet 3 af 5. Jablonec var foran ved pausen i 80 % af disse kampe og scorede i gennemsnit 1,2 mål, mens de kun indkasserede 0,2, hvorimod Baník i gennemsnit lukkede 0,8 mål ind før pausen. Hjemmeholdet er også klart mere defensivt stabilt set over de seneste fem kampe: De indkasserede i gennemsnit 0,2 mål mod gæsternes 1,2. Baník har potentiale til at være farligere efter pausen, da de i gennemsnit scorer 1,0 mål i denne periode, men Jablonec har ikke indkasseret ét eneste mål i denne fase af deres seneste fem kampe. Hjemmeholdets fordel i den aktuelle form og deres stærke indledninger gør varianten 1/1 til det mest sandsynlige scenarie.
Se statistik for første og anden halvlegHalvleg for halvleg
Kampstatistik
Profil før kampen— hvad fortæller sæsonens tal?
Dette er en holdprofil baseret på sæsondata og form. Kampforløbsstatistik vises først, når kampen er spillet.
Holdstatistik— hvem er mest effektiv?
Sammenligning af angreb og forsvar for begge hold i den aktuelle sæson.
Skudkvalitet
| Jablonec | Baník Ostrava | |
|---|---|---|
| Præcision (skud på mål) | 25% | 27% |
| Chancekvalitet (xG pr. skud) | 0.11 | 0.11 |
| Afslutninger (mål pr. skud på mål) | 0.33 | 0.20 |
xG pr. skud omkring 0,08 betyder typisk langskud; 0,15+ betyder typisk chancer i feltet. Stilbetegnelsen bygger på boldbesiddelse, skudmængde og konvertering.
* xG (forventede mål) viser, hvor mange mål et hold bør score ud fra sine chancer. Hvis de faktiske mål ligger over xG, er afslutningerne over gennemsnittet; ligger de under xG, misbruges chancerne.
Holdets form— hvem er i bedst form?
De seneste fem kampe og sæsonresultatet, samlet og opdelt i hjemme- og udekampe.
Jablonec er 17% bedre på form i de seneste 5.
1.4 point / kamp - Jablonec · 1.2 point / kamp - Baník Ostrava
Mål— hvordan scorer og indkasserer begge hold?
Hvor mange mål begge hold scorer og indkasserer, samt hvor ofte de holder Clean sheet eller ikke scorer.
Jablonec er 75% bedre på scorede mål pr. kamp.
1.17 mål / kamp - Jablonec · 0.67 mål / kamp - Baník Ostrava
Jablonec er 67% bedre på indkasserede mål pr. kamp.
1 mål / kamp - Jablonec · 1.67 mål / kamp - Baník Ostrava
Jablonec scorer i 83% af kampene (5 af 6 kampe), mens Baník Ostrava holder Clean sheet i 50% (3 af 6 kampe).
Baník Ostrava scorer i 67% af kampene (4 af 6 kampe), mens Jablonec holder Clean sheet i 33% (2 af 6 kampe).
Hvor ofte de scorer mindst...
Hvor ofte de indkasserer mindst...
* Statistikken omfatter begge holds hjemme- og udekampe i den aktuelle sæson.
Begge hold scorede (BTTS)— hvor ofte scorer begge hold?
Hvor ofte begge holds kampe har mål i begge ender sammenlignet med ligaens gennemsnit.
Målmønstre
BTTS og antal mål
Antal mål (Over/Under)— hvor ofte overskrider disse kampe mållinjerne?
Hvor ofte kampe med disse hold overskrider måltærsklerne i hele kampen og i hver halvleg.
Hele kampen – sammenligning mellem hold (Over)
Over / Under - Jablonec
Over / Under - Baník Ostrava
1. halvleg
2. halvleg
Kampens halvlege— hvornår scorer holdene oftest?
Sådan fordeler holdene præstationen mellem 1. og 2. halvleg: mål, point, Clean sheets og pausestilling.
Jablonec er 28% bedre på form i 1. halvleg (point ved pausen).
1.5 point / kamp - Jablonec · 1.17 point / kamp - Baník Ostrava
Før pausen (1. halvleg)
Efter pausen (2. halvleg)
Jablonec — resultater i anden halvleg
Fører ved pausen i 33% af kampene og vinder 50%. Vinder også kampe uden at føre ved pausen.
Indkasserer 0.7 flere mål pr. kamp efter pausen — det defensive niveau falder i anden halvleg.
Baník Ostrava — resultater i anden halvleg
Fører ved pausen i 33% af kampene og vinder 50%. Vinder også kampe uden at føre ved pausen.
Forsvaret forbliver stabilt gennem hele kampen.
| 1. halvleg | 2. halvleg | |
|---|---|---|
| Point pr. kamp | 1.80 | 0.80 |
| Scorede mål / kamp | 0.6 | 0.4 |
| Indkasserede mål / kamp | 0.0 | 1.0 |
| Gennemsnitlige mål i kampen | 0.6 | 1.4 |
| 1 mål | 40% | 80% |
| 2 mål | 20% | 40% |
| 3 mål | 0% | 20% |
| Clean sheet | 100% | 40% |
| Intet mål | 60% | 60% |
| Målforskel | +3 | -3 |
| 1. halvleg | 2. halvleg | |
|---|---|---|
| Point pr. kamp | 1.20 | 0.60 |
| Scorede mål / kamp | 0.4 | 0.2 |
| Indkasserede mål / kamp | 1.2 | 0.8 |
| Gennemsnitlige mål i kampen | 1.6 | 1.0 |
| 1 mål | 100% | 60% |
| 2 mål | 40% | 40% |
| 3 mål | 20% | 0% |
| Clean sheet | 40% | 40% |
| Intet mål | 60% | 80% |
| Målforskel | -4 | -3 |
* Farverne i tabellerne viser hændelsesfrekvens: grøn er almindelig, gul moderat, rød sjælden. Det er frekvens – ikke en holdvurdering.
Mål efter minut— hvornår falder målene?
Kampfaser, hvor begge hold oftest scorer og indkasserer.
Mest farlige minutter 61-75 (3 goals). Indkasserer flest i 76-90 (3). Balance i sene mål (76-90): -3 - de sene faser er en svaghed.
Mest farlige minutter 46-60 (2 goals). Indkasserer flest i 0-15 (3). Balance i sene mål (76-90): -2 - de sene faser er en svaghed.
* Intervallerne 31-45 og 76-90 omfatter mål i overtiden.
Yderligere holdindikatorer— hvad viser xG, effektivitet og form?
En sammenligning af chancer, resultater og tendenser baseret på afsluttede kampe i den aktuelle sæson.
Kamp profil
Jablonec
Baník Ostrava
* Det forventede antal mål og fordelingen, BTTS-estimatet, 0:0-risikoen og målintervallet beregnes ud fra offentlige sæsongennemsnit og frekvenser for begge hold. Dette er en statistisk kampprofil – ikke en privat modelprognose eller et bettingtip. De øvrige indikatorer beskriver afsluttede kampe fra sæsonen.
Ligakontekst— er dette en målrigt liga?
Sådan klarer de to hold sig sammenlignet med First League-gennemsnittet.
Hold mod liga
| Jablonec | Liga | Baník Ostrava | |
|---|---|---|---|
| Gennemsnitlige mål i kampen | ▼ 2.17 | 2.94 | ▼ 2.33 |
| Begge hold scorede | ▼ 50% | 57% | ▼ 17% |
| Mindst 3 mål (Over 2.5) | ▼ 33% | 58% | ▼ 50% |
| Clean sheets | ▲ 33% | 24% | ▲ 50% |
| Mål før pausen | ▼ 50% | 75% | ▲ 83% |
| Mål efter pausen | ▼ 83% | 85% | ▼ 67% |
^ grøn = over ligagennemsnittet, ˇ rød = under ligagennemsnittet. Dette viser forskellens retning – ikke en holdvurdering.
Startopstillinger og spillerhændelser
Verificerede startere, indskiftere og registrerede spillerhændelser for denne kamp.
Hjemmehold
Startopstilling
Udehold
Startopstilling
Kampens tidslinje
Mål, kort og udskiftninger i kronologisk rækkefølge.
Dommer og trænere
Åbn deres sæsonprofiler for at sammenligne kampdata, mål og disciplinære tendenser.
Indbyrdes opgør
Seneste indbyrdes kampe (2): Jablonec 2 - 0 - 0 Baník Ostrava. Gennemsnitlige mål 3.00, begge hold scorede i 50% kampe.
FAQ
Hvad blev resultatet af Jablonec mod Baník Ostrava?
Kampen i First League sluttede Jablonec 3:0 Baník Ostrava. Fuld kampstatistik, halvlegsopdeling og indbyrdes historik findes på denne side.
Hvad er den indbyrdes statistik mellem Jablonec og Baník Ostrava?
I de seneste 2 indbyrdes kampe vandt Jablonec 2, Baník Ostrava vandt 0, og 0 endte uafgjort. Kampene havde i gennemsnit 3,00 mål, og begge hold scorede i 50% af dem.
Hvad viser målstatistikken før Jablonec mod Baník Ostrava?
Jablonec scorer i gennemsnit 1,17 mål pr. kamp, og Baník Ostrava scorer 0,67. Gennemsnittet i First League er 2,94 mål, og Over 2.5 forekommer i 58% af kampene. BTTS forekommer i 50% af Jablonecs kampe og 17% af Baník Ostravas.
Hvordan er den aktuelle form for Jablonec og Baník Ostrava?
I de seneste fem kampe har Jablonec 2 sejre, 1 uafgjorte og 2 nederlag (1,40 point pr. kamp). Baník Ostrava har 2 sejre, 0 uafgjorte og 3 nederlag (1,20 point pr. kamp).
Hvor finder jeg picket og den komplette analyse af Jablonec mod Baník Ostrava?
Denne side forklarer den statistiske kontekst: form, indbyrdes historik, mål, BTTS og Over/Under. Bettingpicket, Value Bet og den komplette forklaring findes i NoFluffPicks-appen.


