Aserbajdsjan - Premyer LiqasıŞəhər stadionuData opdateret pr. 14. oktober 2026

Kapaz - Zira: kampstatistik

Begrundelse:

Fuld analyse og pick i appen

Se bettinganalysen, picket, Value Bet og den fulde begrundelse for denne kamp.

Se analyse og pick

Kapaz mod Zira: form, mål og vigtig statistik

Hvad kampen handler om

Kapaz spiller mod Zira i Premyer Liqası (Aserbajdsjan). Kampen er planlagt til 18. oktober 2026. Stadion: Şəhər stadionu.

Aktuel form

Kapaz: 3-1-1, 2,00 point pr. kamp. Zira: 1-2-2, 1,00 point pr. kamp.

Målstatistik

Kapaz scorer 1,00 og indkasserer 1,17 mål pr. kamp. Zira scorer 1,14 og indkasserer 1,29. Ligaens gennemsnit: 2,42 mål.

BTTS og Over/Under

BTTS: Kapaz 33 %, Zira 43 %. Over 2.5: Kapaz 17 %, Zira 29 %. Liganiveau: BTTS 43 %, Over 2.5 43 %.

xG, skud og boldbesiddelse

xG pr. kamp: Kapaz 1,14, Zira 1,32. Skud pr. kamp: Kapaz 8,7, Zira 9,3. Gennemsnitlig boldbesiddelse: Kapaz 47 %, Zira 57 %.

Første og anden halvleg

Kapaz: fører ved pausen i 17 % af kampene, mål i anden halvleg 0,83. Zira: fører ved pausen i 43 % af kampene, mål i anden halvleg 0,71.

Mål pr. minut

Det stærkeste historiske målinterval er 46-60 (2) for Kapaz og 31-45+ (3) for Zira. Dette viser fordelingen af tidligere mål og er ikke en forudsigelse af måltidspunktet.

Ligakontekst

Premyer Liqası: 2,42 mål pr. kamp, BTTS 43 %, Over 2.5 43 %.

Indbyrdes historik

Før denne kamp var 3 tidligere indbyrdes kampe tilgængelige: 0-1-2. Gennemsnitlige mål 3,67, BTTS 33 %.

Før kampen

1X2-odds

(-)
(-)
(-)

Profil før kampen— hvad fortæller sæsonens tal?

Dette er en holdprofil baseret på sæsondata og form. Kampforløbsstatistik vises først, når kampen er spillet.

1Scorede mål / kamp1.14
KapazZira
1.17Indkasserede mål / kamp1.29
KapazZira
47%Gennemsnitlig boldbesiddelse57%
KapazZira
3.5Skud på mål / kamp4.14
KapazZira

Holdstatistik— hvem er mest effektiv?

Sammenligning af angreb og forsvar for begge hold i den aktuelle sæson.

8.67Skud pr. kamp9.29
KapazZira
3.5Skud på mål4.14
KapazZira
11.5%Skudkonvertering12.3%
KapazZira
47%Boldbesiddelse57%
KapazZira
1.14xG for1.32
KapazZira
1.6xG imod1.24
KapazZira

Skudkvalitet

Kapaz: BalanceretZira: Balanceret
KapazZira
Præcision (skud på mål)40%45%
Chancekvalitet (xG pr. skud)0.130.14
Afslutninger (mål pr. skud på mål)0.290.28

xG pr. skud omkring 0,08 betyder typisk langskud; 0,15+ betyder typisk chancer i feltet. Stilbetegnelsen bygger på boldbesiddelse, skudmængde og konvertering.

* xG (forventede mål) viser, hvor mange mål et hold bør score ud fra sine chancer. Hvis de faktiske mål ligger over xG, er afslutningerne over gennemsnittet; ligger de under xG, misbruges chancerne.

Holdets form— hvem er i bedst form?

De seneste fem kampe og sæsonresultatet, samlet og opdelt i hjemme- og udekampe.

Kapaz er 100% bedre på form i de seneste 5.

2 point / kamp - Kapaz · 1 point / kamp - Zira

Kapaz
WLWDW
Sæsonens resultatfordeling
50% W17% D33% L
Sæson (V-U-T)
3-1-2
1.67 point / kamp · målforskel -1
Seneste 5 (V-U-T)
3-1-1
2.00 point / kamp
Resultat hjemme (W-D-L)
2-1-1
Seneste 5 hjemme
2-1-1
WLWD
Seneste 5 kampe – gennemsnit
Scorede mål: 1.2Indkasserede mål: 1.0xG: 1.26Modstanderens xG: 1.62BTTS: 40%Over 2.5: 20%
Zira
WLDLD
Sæsonens resultatfordeling
43% W29% D29% L
Sæson (V-U-T)
3-2-2
1.57 point / kamp · målforskel -1
Seneste 5 (V-U-T)
1-2-2
1.00 point / kamp
Resultat ude (W-D-L)
0-0-2
Seneste 5 ude
0-0-2
LL
Seneste 5 kampe – gennemsnit
Scorede mål: 0.6Indkasserede mål: 1.6xG: 1.16Modstanderens xG: 1.51BTTS: 40%Over 2.5: 20%

Mål— hvordan scorer og indkasserer begge hold?

Hvor mange mål begge hold scorer og indkasserer, samt hvor ofte de holder Clean sheet eller ikke scorer.

Zira er 14% bedre på scorede mål pr. kamp.

1 mål / kamp - Kapaz · 1.14 mål / kamp - Zira

Kapaz er 10% bedre på indkasserede mål pr. kamp.

1.17 mål / kamp - Kapaz · 1.29 mål / kamp - Zira

Kapazs scoringsprofil: meget stærk

Kapaz scorer i 83% af kampene (5 af 6 kampe), mens Zira holder Clean sheet i 29% (2 af 7 kampe).

Ziras scoringsprofil: blandet

Zira scorer i 71% af kampene (5 af 7 kampe), mens Kapaz holder Clean sheet i 50% (3 af 6 kampe).

6Scorede mål (sæson)8
KapazZira
7Indkasserede mål (sæson)9
KapazZira
2.17Gennemsnitlige mål i kampen2.43
KapazZira
6Scorede mål (seneste 5)3
KapazZira
5Indkasserede mål (seneste 5)8
KapazZira

Hvor ofte de scorer mindst...

83%1 mål71%
KapazZira
17%2 mål29%
KapazZira
0%3 mål14%
KapazZira
0%4 mål0%
KapazZira

Hvor ofte de indkasserer mindst...

50%1 mål71%
KapazZira
33%2 mål14%
KapazZira
17%3 mål14%
KapazZira
17%4 mål14%
KapazZira

* Statistikken omfatter begge holds hjemme- og udekampe i den aktuelle sæson.

Begge hold scorede (BTTS)— hvor ofte scorer begge hold?

Hvor ofte begge holds kampe har mål i begge ender sammenlignet med ligaens gennemsnit.

Målmønstre

0%BTTS ved pausen0%
KapazZira
0%BTTS i begge halvlege0%
KapazZira
17%Scorede i begge halvlege29%
KapazZira

BTTS og antal mål

17%Mindst 3 mål og BTTS14%
KapazZira
0%Mindst 3 mål uden BTTS14%
KapazZira
40%BTTS – seneste 540%
KapazZira

Antal mål (Over/Under)— hvor ofte overskrider disse kampe mållinjerne?

Hvor ofte kampe med disse hold overskrider måltærsklerne i hele kampen og i hver halvleg.

1. halvleg

50%Mindst 1 mål før pausen57%
KapazZira
17%Mindst 2 mål før pausen14%
KapazZira
0%Mindst 3 mål før pausen14%
KapazZira

2. halvleg

100%Mindst 1 mål efter pausen86%
KapazZira
33%Mindst 2 mål efter pausen57%
KapazZira
17%Mindst 3 mål efter pausen14%
KapazZira

Kampens halvlege— hvornår scorer holdene oftest?

Sådan fordeler holdene præstationen mellem 1. og 2. halvleg: mål, point, Clean sheets og pausestilling.

Zira er 71% bedre på form i 1. halvleg (point ved pausen).

1 point / kamp - Kapaz · 1.71 point / kamp - Zira

Kapaz — stilling ved pausen
17% fører50% uafgjort33% bagud
Zira — stilling ved pausen
43% fører43% uafgjort14% bagud

Før pausen (1. halvleg)

1Point pr. kamp (1. halvleg)1.71
KapazZira
0.17Scorede mål (1. halvleg)0.43
KapazZira
0.5Indkasserede mål (1. halvleg)0.43
KapazZira
0.67Gennemsnitlige mål (1. halvleg)0.86
KapazZira
67%Clean sheet før pausen86%
KapazZira
83%Ingen mål før pausen57%
KapazZira

Efter pausen (2. halvleg)

2Point pr. kamp (2. halvleg)1.29
KapazZira
0.83Scorede mål (2. halvleg)0.71
KapazZira
0.67Indkasserede mål (2. halvleg)0.86
KapazZira
1.5Gennemsnitlige mål (2. halvleg)1.57
KapazZira
67%Clean sheet efter pausen29%
KapazZira
17%Ingen mål efter pausen43%
KapazZira

Kapaz — resultater i anden halvleg

67% W0% D33% L
6
Point ved pausen
1
Mål ved pausen
-2
Målforskel (1. halvleg)
12
Point i 2. halvleg
+1
Målforskel (2. halvleg)
1.00
PPG før pausen
Fastholdelse af føring294%

Fører ved pausen i 17% af kampene og vinder 50%. Vinder også kampe uden at føre ved pausen.

Forsvar efter pausen+0.2

Indkasserer 0.2 flere mål pr. kamp efter pausen — det defensive niveau falder i anden halvleg.

Zira — resultater i anden halvleg

29% W43% D29% L
12
Point ved pausen
3
Mål ved pausen
0
Målforskel (1. halvleg)
9
Point i 2. halvleg
-1
Målforskel (2. halvleg)
1.71
PPG før pausen
Fastholdelse af føring100%

Fører ved pausen i 43% af kampene og vinder 43%. Vinder også kampe uden at føre ved pausen.

Forsvar efter pausen+0.4

Indkasserer 0.4 flere mål pr. kamp efter pausen — det defensive niveau falder i anden halvleg.

Kapaz — de seneste fem kampe efter halvleg
1. halvleg2. halvleg
Point pr. kamp1.002.40
Scorede mål / kamp0.21.0
Indkasserede mål / kamp0.60.4
Gennemsnitlige mål i kampen0.81.4
1 mål60%100%
2 mål20%20%
3 mål0%20%
Clean sheet60%80%
Intet mål80%0%
Målforskel-2+3
Pause: 20% fører - 40% uafgjort - 40% bagud
2. halvleg: 80% vundet - 0% uafgjort - 20% tabt
BTTS ved pausen (seneste 5): 0% - Samlet antal mål ved pausen: 1
Zira — de seneste fem kampe efter halvleg
1. halvleg2. halvleg
Point pr. kamp1.200.60
Scorede mål / kamp0.20.4
Indkasserede mål / kamp0.61.0
Gennemsnitlige mål i kampen0.81.4
1 mål40%80%
2 mål20%60%
3 mål20%0%
Clean sheet80%20%
Intet mål80%60%
Målforskel-2-3
Pause: 20% fører - 60% uafgjort - 20% bagud
2. halvleg: 0% vundet - 60% uafgjort - 40% tabt
BTTS ved pausen (seneste 5): 0% - Samlet antal mål ved pausen: 1

* Farverne i tabellerne viser hændelsesfrekvens: grøn er almindelig, gul moderat, rød sjælden. Det er frekvens – ikke en holdvurdering.

Mål efter minut— hvornår falder målene?

Kampfaser, hvor begge hold oftest scorer og indkasserer.

Kapaz
ScoredeIndkasserede
0
1
0-15
0
1
16-30
1
1
31-45
2
0
46-60
1
2
61-75
2
2
76-90

Mest farlige minutter 46-60 (2 goals). Indkasserer flest i 61-75 (2). Balance i sene mål (76-90): 0.

Zira
ScoredeIndkasserede
0
2
0-15
0
1
16-30
3
0
31-45
2
3
46-60
1
1
61-75
2
2
76-90

Mest farlige minutter 31-45 (3 goals). Indkasserer flest i 46-60 (3). Balance i sene mål (76-90): 0.

* Intervallerne 31-45 og 76-90 omfatter mål i overtiden.

Yderligere holdindikatorer— hvad viser xG, effektivitet og form?

En sammenligning af chancer, resultater og tendenser baseret på afsluttede kampe i den aktuelle sæson.

Kamp profil

2.30
Forventede mål
angreb mod modstanderens forsvar
1.1 : 1.2
Forventet målf​​ordeling
hjemme : ude
95%
Tempo mod ligaen
100 % = ligagennemsnit
38%
Begge hold scorede (BTTS)
gennemsnit fra begge holds sæsoner
+60%
Derbyeffekt
H2H-mål mod typiske kampe
59%
BTTS-estimat
ud fra begge holds scoringsfrekvens
5%
0:0-risiko
omkring 1 ud af 20 kampe
0-1
Mest almindelige målinterval
angreb mod forsvar i begge ender

Kapaz

Netto-xG-balance
Forskel mellem kvaliteten af skabte og tilladte chancer pr. kamp.
-0.46
Resultater sammenholdt med xG
Forskel mellem den faktiske målbalance og den balance, xG antyder.
+0.29
Point sammenholdt med spillet
Sammenligning mellem opnåede point og de point, holdets målbalance indikerer.
+2.4 point
Afslutningseffektivitet
Omsætter holdet chancer? Positivt betyder, at det scorer mere, end chancerne tilsiger.
-0.14
Defensiv effektivitet
Redder forsvaret eller målmanden holdet? Positivt betyder, at holdet indkasserer mindre, end de tilladte chancer tilsiger.
+0.43
Angreb mod ligaen
Hvor meget holdet scorer sammenlignet med ligagennemsnittet for denne rolle. 120 % betyder 20 % over gennemsnittet.
71%
Forsvar mod ligaen
Hvor meget holdet indkasserer sammenlignet med ligagennemsnittet. 80 % betyder 20 % færre indkasserede mål.
115%
Formtrend
Sammenligner point fra de seneste 5 kampe med gennemsnittet for hele sæsonen.
+0.33
Stærkere 2. halvleg?
Hvor mange flere mål holdet scorer efter pausen end før den.
+0.7
Sene mål
33% af holdets mål scores mellem minut 76 og 90. Til sammenligning scores 0% i de første 15 minutter.
33%

Zira

Netto-xG-balance
Forskel mellem kvaliteten af skabte og tilladte chancer pr. kamp.
+0.08
Resultater sammenholdt med xG
Forskel mellem den faktiske målbalance og den balance, xG antyder.
-0.23
Point sammenholdt med spillet
Sammenligning mellem opnåede point og de point, holdets målbalance indikerer.
+1.7 point
Afslutningseffektivitet
Omsætter holdet chancer? Positivt betyder, at det scorer mere, end chancerne tilsiger.
-0.18
Defensiv effektivitet
Redder forsvaret eller målmanden holdet? Positivt betyder, at holdet indkasserer mindre, end de tilladte chancer tilsiger.
-0.05
Angreb mod ligaen
Hvor meget holdet scorer sammenlignet med ligagennemsnittet for denne rolle. 120 % betyder 20 % over gennemsnittet.
112%
Forsvar mod ligaen
Hvor meget holdet indkasserer sammenlignet med ligagennemsnittet. 80 % betyder 20 % færre indkasserede mål.
92%
Formtrend
Sammenligner point fra de seneste 5 kampe med gennemsnittet for hele sæsonen.
-0.57
Stærkere 2. halvleg?
Hvor mange flere mål holdet scorer efter pausen end før den.
+0.3
Sene mål
25% af holdets mål scores mellem minut 76 og 90. Til sammenligning scores 0% i de første 15 minutter.
25%

* Det forventede antal mål og fordelingen, BTTS-estimatet, 0:0-risikoen og målintervallet beregnes ud fra offentlige sæsongennemsnit og frekvenser for begge hold. Dette er en statistisk kampprofil – ikke en privat modelprognose eller et bettingtip. De øvrige indikatorer beskriver afsluttede kampe fra sæsonen.

Ligakontekst— er dette en målrigt liga?

Sådan klarer de to hold sig sammenlignet med Premyer Liqası-gennemsnittet.

Hold mod liga

KapazLigaZira
Gennemsnitlige mål i kampen▼ 2.172.42• 2.43
Begge hold scorede▼ 33%43%• 43%
Mindst 3 mål (Over 2.5)▼ 17%43%▼ 29%
Clean sheets▲ 50%34%▼ 29%
Mål før pausen▼ 50%63%▼ 57%
Mål efter pausen▲ 100%78%▲ 86%

^ grøn = over ligagennemsnittet, ˇ rød = under ligagennemsnittet. Dette viser forskellens retning – ikke en holdvurdering.

2.42
Gennemsnitlige mål pr. kamp
43%
Begge hold scorede
43%
Mindst 3 mål (Over 2.5)
34%
Clean sheets
1.40
Hjemmemål / kamp
1.02
Udemål / kamp
+37%
Fordel i hjemmeangreb
+27%
Fordel i hjemmeforsvar
+18%
Samlet hjemmebanefordel
Mål i 1. halvleg (hele ligaen)
63%
1 mål
30%
2 mål
13%
3 mål
8%
4 mål
Mål i 2. halvleg (hele ligaen)
78%
1 mål
35%
2 mål
13%
3 mål
5%
4 mål

Indbyrdes opgør

Seneste indbyrdes kampe (3): Kapaz 0 - 1 - 2 Zira. Gennemsnitlige mål 3.67, begge hold scorede i 33% kampe.

FAQ

Hvornår spiller Kapaz og Zira?

Kapaz møder Zira den 18. oktober 2026 i Premyer Liqası på Şəhər stadionu. Det præcise starttidspunkt i din tidszone vises øverst på kampsiden.

Hvad er den indbyrdes statistik mellem Kapaz og Zira?

I de seneste 3 indbyrdes kampe vandt Kapaz 0, Zira vandt 2, og 1 endte uafgjort. Kampene havde i gennemsnit 3,67 mål, og begge hold scorede i 33% af dem.

Hvad viser målstatistikken før Kapaz mod Zira?

Kapaz scorer i gennemsnit 1,00 mål pr. kamp, og Zira scorer 1,14. Gennemsnittet i Premyer Liqası er 2,42 mål, og Over 2.5 forekommer i 43% af kampene. BTTS forekommer i 33% af Kapazs kampe og 43% af Ziras.

Hvordan er den aktuelle form for Kapaz og Zira?

I de seneste fem kampe har Kapaz 3 sejre, 1 uafgjorte og 1 nederlag (2,00 point pr. kamp). Zira har 1 sejre, 2 uafgjorte og 2 nederlag (1,00 point pr. kamp).

Hvor finder jeg picket og den komplette analyse af Kapaz mod Zira?

Denne side forklarer den statistiske kontekst: form, indbyrdes historik, mål, BTTS og Over/Under. Bettingpicket, Value Bet og den komplette forklaring findes i NoFluffPicks-appen.