Karlsruher SC - Wolfsburg: kampstatistik
Karlsruher SC mod Wolfsburg: form, mål og vigtig statistik
Hvad kampen handler om
Karlsruher SC spillede mod Wolfsburg i 2. Bundesliga (Tyskland). Kampen blev spillet 29. august 2026. Stadion: Wildparkstadion. Slutresultat: 2:5.
Aktuel form
Karlsruher SC: 1-1-0, 2,00 point pr. kamp. Wolfsburg: 1-1-0, 2,00 point pr. kamp.
Målstatistik
Karlsruher SC scorer 1,00 og indkasserer 0,50 mål pr. kamp. Wolfsburg scorer 0,50 og indkasserer 0,00. Ligaens gennemsnit: 3,20 mål.
BTTS og Over/Under
BTTS: Karlsruher SC 50 %, Wolfsburg 0 %. Over 2.5: Karlsruher SC 50 %, Wolfsburg 0 %. Liganiveau: BTTS 50 %, Over 2.5 60 %.
xG, skud og boldbesiddelse
xG pr. kamp: Karlsruher SC 2,13, Wolfsburg 1,90. Skud pr. kamp: Karlsruher SC 19,0, Wolfsburg 18,5. Gennemsnitlig boldbesiddelse: Karlsruher SC 53 %, Wolfsburg 56 %.
Første og anden halvleg
Karlsruher SC: fører ved pausen i 50 % af kampene, mål i anden halvleg 0,50. Wolfsburg: fører ved pausen i 0 % af kampene, mål i anden halvleg 0,50.
Mål pr. minut
Det stærkeste historiske målinterval er 31-45+ (1) for Karlsruher SC og 76-90+ (1) for Wolfsburg. Dette viser fordelingen af tidligere mål og er ikke en forudsigelse af måltidspunktet.
Ligakontekst
2. Bundesliga: 3,20 mål pr. kamp, BTTS 50 %, Over 2.5 60 %.
Indbyrdes historik
Der findes ingen matchende indbyrdes stikprøve i databasen.
Arkiveret analyse før kampen
Denne analyse blev udarbejdet før kampstart. Konklusionerne bruger kun oplysninger, der var tilgængelige før kampen, og omfatter ikke slutresultatet eller statistik efter kampen.
Generel kam analyse
Karlsruher SC har en tydelig fordel i chanceskabelsen på hjemmebane: holdet afslutter i gennemsnit 24 gange, heraf 7 skud på mål, mens xG ligger på 2,40 sammenlignet med Wolfsburgs 1,93 på udebane. Hjemmeholdet scorer 2 mål pr. kamp foran eget publikum, men defensiven tillader i gennemsnit 1 mål og har endnu ikke holdt buret rent. Wolfsburg går dog ind til opgøret med en bedre rytme, da holdet ikke har tabt i de seneste fem kampe, hvor det har vundet 3 gange og scoret 10 mål, mens Karlsruher har vundet 2 af 5 kampe. Gæsterne er også meget solide på udebane: De vandt deres hidtil eneste udebanekamp uden at indkassere mål, men med en xG imod på 1,40 kan de blive udsat for pres fra hjemmeholdet. Kombinationen af Karlsruhers offensive aktivitet og Wolfsburgs gode aktuelle form peger på en jævnbyrdig kamp, hvor uafgjort er det mest sandsynlige resultat.
Se det statistiske overblikBTTS - scorer begge hold?
Spillet på BTTS: Ja understøttes først og fremmest af kvaliteten af de skabte chancer: Karlsruher har et gennemsnitligt xG på 1,84 i de seneste fem kampe, mens Wolfsburg har endnu højere 2,27. Hjemmeholdet har i denne periode scoret og indkasseret 1,2 mål pr. kamp, mens gæsterne har scoret 2,0 mål og kun lukket 0,8 ind, hvilket peger på en stor sandsynlighed for mål fra begge hold. BTTS gik hjem i 80% af Karlsruher's seneste fem kampe og i 40% af Wolfsburgs kampe, mens ligagennemsnittet er 50%. Wolfsburg har i gennemsnit 7 skud på mål pr. kamp, mens Karlsruher har 5, så begge offensiver kommer regelmæssigt frem til reelle målchancer. Risikoen for scenariet er gæsternes gode defensiv på det seneste, men hjemmeholdets høje xG og 6 scorede mål i fem kampe giver en lille fordel til udfaldet, hvor begge hold scorer.
Se BTTS-statistikOver/Under - målanalyse
Begge hold skaber mange chancer: Karlsruhers gennemsnitlige xG er 1.88, mens Wolfsburgs er 1.93, og gæsterne har i gennemsnit 7 skud inden for målrammen pr. kamp mod værternes 5. I Karlsruhers seneste fem kampe scorede og indkasserede holdet 1.2 mål pr. kamp, mens Wolfsburg scorede 2.0 mål og kun indkasserede 0.8. Værternes kampe gik over 2.5 mål i 80% af de seneste fem tilfælde, mens Wolfsburgs kampe gjorde det i 60%, hvilket tydeligt understøtter et scenarie med mindst to mål. Prognosen på 3.30 mål ligger også over ligaens gennemsnit på 3.06, og derfor har over 1.5 den stærkeste datamæssige opbakning og en høj sikkerhedsmargin.
Se Over/Under-statistikHT/FT - scenarie for pause og slutresultat
Det mest sandsynlige scenarie er uafgjort ved pausen og sejr til Wolfsburg, fordi begge hold i de aktuelle data stod lige efter 45 minutter i 100 % af kampene, mens gæsterne efterfølgende hentede 3 point mod Karlsruhers 1 point. Wolfsburg viser også bedre form over de seneste fem kampe: De vandt 60 % af dem og tabte ingen, mens Karlsruher led nederlag i 40 % af kampene. Efter pausen scorer gæsterne i gennemsnit 1,2 mål mod hjemmeholdets 0,8 mål, og Wolfsburgs positive måldifference i denne del af kampen er +3, mens Karlsruher har en difference på 0. Gæsternes offensive fordel ses også i det gennemsnitlige xG på 1,93 mod 1,88 samt i antallet af skud inden for målrammen, 7 mod 5. Uafgjort i første halvleg er fortsat realistisk, da hjemmeholdet stod lige ved pausen i 60 % af de seneste fem kampe, men Wolfsburgs større kvalitet og effektivitet bør gøre forskellen efter pausen.
Se statistik for første og anden halvlegHalvleg for halvleg
Kampstatistik
Profil før kampen— hvad fortæller sæsonens tal?
Dette er en holdprofil baseret på sæsondata og form. Kampforløbsstatistik vises først, når kampen er spillet.
Holdstatistik— hvem er mest effektiv?
Sammenligning af angreb og forsvar for begge hold i den aktuelle sæson.
Skudkvalitet
| Karlsruher SC | Wolfsburg | |
|---|---|---|
| Præcision (skud på mål) | 42% | 32% |
| Chancekvalitet (xG pr. skud) | 0.11 | 0.10 |
| Afslutninger (mål pr. skud på mål) | 0.13 | 0.08 |
xG pr. skud omkring 0,08 betyder typisk langskud; 0,15+ betyder typisk chancer i feltet. Stilbetegnelsen bygger på boldbesiddelse, skudmængde og konvertering.
* xG (forventede mål) viser, hvor mange mål et hold bør score ud fra sine chancer. Hvis de faktiske mål ligger over xG, er afslutningerne over gennemsnittet; ligger de under xG, misbruges chancerne.
Holdets form— hvem er i bedst form?
De seneste fem kampe og sæsonresultatet, samlet og opdelt i hjemme- og udekampe.
Mål— hvordan scorer og indkasserer begge hold?
Hvor mange mål begge hold scorer og indkasserer, samt hvor ofte de holder Clean sheet eller ikke scorer.
Karlsruher SC er 100% bedre på scorede mål pr. kamp.
1 mål / kamp - Karlsruher SC · 0.5 mål / kamp - Wolfsburg
Karlsruher SC scorer i 50% af kampene (1 af 2 kampe), mens Wolfsburg holder Clean sheet i 100% (2 af 2 kampe).
Wolfsburg scorer i 50% af kampene (1 af 2 kampe), mens Karlsruher SC holder Clean sheet i 50% (1 af 2 kampe).
Hvor ofte de scorer mindst...
Hvor ofte de indkasserer mindst...
* Statistikken omfatter begge holds hjemme- og udekampe i den aktuelle sæson.
Begge hold scorede (BTTS)— hvor ofte scorer begge hold?
Hvor ofte begge holds kampe har mål i begge ender sammenlignet med ligaens gennemsnit.
Målmønstre
BTTS og antal mål
Antal mål (Over/Under)— hvor ofte overskrider disse kampe mållinjerne?
Hvor ofte kampe med disse hold overskrider måltærsklerne i hele kampen og i hver halvleg.
Hele kampen – sammenligning mellem hold (Over)
Over / Under - Karlsruher SC
Over / Under - Wolfsburg
1. halvleg
2. halvleg
Kampens halvlege— hvornår scorer holdene oftest?
Sådan fordeler holdene præstationen mellem 1. og 2. halvleg: mål, point, Clean sheets og pausestilling.
Karlsruher SC er 100% bedre på form i 1. halvleg (point ved pausen).
2 point / kamp - Karlsruher SC · 1 point / kamp - Wolfsburg
Før pausen (1. halvleg)
Efter pausen (2. halvleg)
Karlsruher SC — resultater i anden halvleg
Fører ved pausen i 50% af kampene og vinder 50%. Vinder også kampe uden at føre ved pausen.
Indkasserer 0.5 flere mål pr. kamp efter pausen — det defensive niveau falder i anden halvleg.
Wolfsburg — resultater i anden halvleg
Forsvaret forbliver stabilt gennem hele kampen.
| 1. halvleg | 2. halvleg | |
|---|---|---|
| Point pr. kamp | 2.00 | 1.00 |
| Scorede mål / kamp | 0.5 | 0.5 |
| Indkasserede mål / kamp | 0.0 | 0.5 |
| Gennemsnitlige mål i kampen | 0.5 | 1.0 |
| 1 mål | 50% | 50% |
| 2 mål | 0% | 50% |
| 3 mål | 0% | 0% |
| Clean sheet | 100% | 50% |
| Intet mål | 50% | 50% |
| Målforskel | +1 | 0 |
| 1. halvleg | 2. halvleg | |
|---|---|---|
| Point pr. kamp | 1.00 | 2.00 |
| Scorede mål / kamp | 0.0 | 0.5 |
| Indkasserede mål / kamp | 0.0 | 0.0 |
| Gennemsnitlige mål i kampen | 0.0 | 0.5 |
| 1 mål | 0% | 50% |
| 2 mål | 0% | 0% |
| 3 mål | 0% | 0% |
| Clean sheet | 100% | 100% |
| Intet mål | 100% | 50% |
| Målforskel | 0 | +1 |
* Farverne i tabellerne viser hændelsesfrekvens: grøn er almindelig, gul moderat, rød sjælden. Det er frekvens – ikke en holdvurdering.
Mål efter minut— hvornår falder målene?
Kampfaser, hvor begge hold oftest scorer og indkasserer.
Mest farlige minutter 31-45 (1 goal). Indkasserer flest i 76-90 (1). Balance i sene mål (76-90): 0.
Mest farlige minutter 76-90 (1 goal). Balance i sene mål (76-90): +1 - vinder de sene faser.
* Intervallerne 31-45 og 76-90 omfatter mål i overtiden.
Yderligere holdindikatorer— hvad viser xG, effektivitet og form?
En sammenligning af chancer, resultater og tendenser baseret på afsluttede kampe i den aktuelle sæson.
Kamp profil
Karlsruher SC
Wolfsburg
* Det forventede antal mål og fordelingen, BTTS-estimatet, 0:0-risikoen og målintervallet beregnes ud fra offentlige sæsongennemsnit og frekvenser for begge hold. Dette er en statistisk kampprofil – ikke en privat modelprognose eller et bettingtip. De øvrige indikatorer beskriver afsluttede kampe fra sæsonen.
Ligakontekst— er dette en målrigt liga?
Sådan klarer de to hold sig sammenlignet med 2. Bundesliga-gennemsnittet.
Hold mod liga
| Karlsruher SC | Liga | Wolfsburg | |
|---|---|---|---|
| Gennemsnitlige mål i kampen | ▼ 1.50 | 3.20 | ▼ 0.50 |
| Begge hold scorede | • 50% | 50% | ▼ 0% |
| Mindst 3 mål (Over 2.5) | ▼ 50% | 60% | ▼ 0% |
| Clean sheets | ▲ 50% | 30% | ▲ 100% |
| Mål før pausen | ▼ 50% | 80% | ▼ 0% |
| Mål efter pausen | ▼ 50% | 70% | ▼ 50% |
^ grøn = over ligagennemsnittet, ˇ rød = under ligagennemsnittet. Dette viser forskellens retning – ikke en holdvurdering.
Startopstillinger og spillerhændelser
Verificerede startere, indskiftere og registrerede spillerhændelser for denne kamp.
Hjemmehold
Startopstilling
Indskiftere
Udehold
Startopstilling
Indskiftere
Kampens tidslinje
Mål, kort og udskiftninger i kronologisk rækkefølge.
Dommer og trænere
Åbn deres sæsonprofiler for at sammenligne kampdata, mål og disciplinære tendenser.
FAQ
Hvad blev resultatet af Karlsruher SC mod Wolfsburg?
Kampen i 2. Bundesliga sluttede Karlsruher SC 2:5 Wolfsburg. Fuld kampstatistik, halvlegsopdeling og indbyrdes historik findes på denne side.
Hvad viser målstatistikken før Karlsruher SC mod Wolfsburg?
Karlsruher SC scorer i gennemsnit 1,00 mål pr. kamp, og Wolfsburg scorer 0,50. Gennemsnittet i 2. Bundesliga er 3,20 mål, og Over 2.5 forekommer i 60% af kampene. BTTS forekommer i 50% af Karlsruher SCs kampe og 0% af Wolfsburgs.
Hvordan er den aktuelle form for Karlsruher SC og Wolfsburg?
I de seneste fem kampe har Karlsruher SC 1 sejre, 1 uafgjorte og 0 nederlag (2,00 point pr. kamp). Wolfsburg har 1 sejre, 1 uafgjorte og 0 nederlag (2,00 point pr. kamp).
Hvor finder jeg picket og den komplette analyse af Karlsruher SC mod Wolfsburg?
Denne side forklarer den statistiske kontekst: form, indbyrdes historik, mål, BTTS og Over/Under. Bettingpicket, Value Bet og den komplette forklaring findes i NoFluffPicks-appen.


