Letland - VirsligaStadions DaugavaData opdateret pr. 15. oktober 2026

Liepāja - Auda: kampstatistik

Liepāja-logo
Liepāja
2 : 3pause 1:0
Auda-logo
Auda

Liepāja mod Auda: form, mål og vigtig statistik

Hvad kampen handler om

Liepāja spillede mod Auda i Virsliga (Letland). Kampen blev spillet 12. oktober 2026. Stadion: Stadions Daugava. Slutresultat: 2:3.

Aktuel form

Liepāja: 1-3-1, 1,20 point pr. kamp. Auda: 2-3-0, 1,80 point pr. kamp.

Målstatistik

Liepāja scorer 1,32 og indkasserer 1,39 mål pr. kamp. Auda scorer 1,58 og indkasserer 0,97. Ligaens gennemsnit: 2,86 mål.

BTTS og Over/Under

BTTS: Liepāja 55 %, Auda 52 %. Over 2.5: Liepāja 58 %, Auda 45 %. Liganiveau: BTTS 54 %, Over 2.5 53 %.

xG, skud og boldbesiddelse

xG pr. kamp: Liepāja 1,55, Auda 1,68. Skud pr. kamp: Liepāja 13,2, Auda 14,1. Gennemsnitlig boldbesiddelse: Liepāja 51 %, Auda 61 %.

Første og anden halvleg

Liepāja: fører ved pausen i 35 % af kampene, mål i anden halvleg 0,71. Auda: fører ved pausen i 42 % af kampene, mål i anden halvleg 0,84.

Mål pr. minut

Det stærkeste historiske målinterval er 76-90+ (11) for Liepāja og 31-45+ (11) for Auda. Dette viser fordelingen af tidligere mål og er ikke en forudsigelse af måltidspunktet.

Ligakontekst

Virsliga: 2,86 mål pr. kamp, BTTS 54 %, Over 2.5 53 %.

Indbyrdes historik

Før denne kamp var 7 tidligere indbyrdes kampe tilgængelige: 2-1-4. Gennemsnitlige mål 2,29, BTTS 43 %.

Arkiveret analyse før kampen

Denne analyse blev udarbejdet før kampstart. Konklusionerne bruger kun oplysninger, der var tilgængelige før kampen, og omfatter ikke slutresultatet eller statistik efter kampen.

Generel kam analyse

Auda har en lille fordel: Holdet ligger på 3. pladsen i tabellen og har vundet 18 af 31 kampe, mens fjerdeplacerede Liepāja har vundet 12. Gæsterne har ikke tabt nogen af deres seneste 5 kampe og står med 2 sejre og 3 uafgjorte; i samme periode har hjemmeholdet vundet én gang, spillet 3 uafgjorte og tabt én gang. Liepāja har fordel af sin effektivitet på hjemmebane — i gennemsnit 1,86 scorede mål pr. kamp mod Audas 1,43 mål på udebane — og begge hold indkasserer i gennemsnit 1 mål under disse forhold. Kvaliteten af de skabte chancer og defensiven taler dog for gæsterne: Deres xG på udebane er 1,60 mod hjemmeholdets 1,41 på hjemmebane, mens de tilladte xG-tal er henholdsvis 0,99 og 1,52. Samlet gør det Auda til en lille favorit, selv om holdet har spillet uafgjort i 29% af sine udekampe, så pointdeling er fortsat en reel mulighed.

Se det statistiske overblik
BTTS - scorer begge hold?

BTTS forekom i 47 % af Liepājas kampe og 57 % af Audas kampe, hvilket giver en lille fordel til scenariet, hvor begge hold scorer. Begge hold skaber regelmæssigt chancer: Det gennemsnitlige xG er 1,75 for hjemmeholdet og 1,60 for udeholdet, og henholdsvis 12 % og 7 % af deres kampe endte uden scoring. Den solide defensiv taler dog for forsigtighed — Liepāja holdt nullet i 41 % af kampene, og Auda i 43 %. I deres seneste fem kampe indkasserede begge hold i gennemsnit 1,0 mål, mens deres BTTS-procenter var 40 % og 60 %. Derfor har spillet på „ja“ en lille fordel, men de høje andele af clean sheets gør, at det ikke kan betragtes som en klar favorit.

Se BTTS-statistik
Over/Under - målanalyse

Det stærkeste signal peger på under 3,5 mål: Denne grænse blev ikke overskredet i 82% af Liepājas kampe og 79% af Audas kampe. Selvom holdene i gennemsnit scorer henholdsvis 1,71 og 1,43 mål pr. kamp i denne sæson, lukker de forholdsvis få mål ind — 0,94 og 1,00 pr. kamp. I deres seneste fem kampe blev der i gennemsnit scoret henholdsvis 2,0 og 2,4 mål, og over 2,5 mål forekom i 40% af kampene for hvert hold. Prognosen på i alt 2,45 mål taler derfor for under 3,5, som har en tydeligere fordel end linjen på 2,5.

Se Over/Under-statistik
HT/FT - scenarie for pause og slutresultat

Uafgjort ved pausen virker mest sandsynligt: Liepāja var uafgjort ved pausen i 3 af sine seneste 5 kampe, og begge hold scorede i gennemsnit kun 0,4 mål før pausen i denne periode. I hele sæsonen gik Auda til pause med stillingen uafgjort i 50% af sine udekampe, hvilket yderligere understøtter dette scenarie. Efter pausen peger signalerne mere i gæsternes retning: I deres seneste 5 kampe har de vundet anden halvleg 3 gange, mens Liepāja kun har gjort det én gang, og de scorede i gennemsnit 1,0 mål i anden halvleg mod hjemmeholdets 0,6. Auda har ikke tabt nogen af sine seneste 5 kampe og har i gennemsnit hentet 1,8 point i dem, mens Liepāja har hentet 1,2 point. Derfor tipper jeg uafgjort ved pausen og sejr til Auda efter kampen, selv om uafgjort i 60% af begge holds seneste 5 kampe betyder, at uafgjort som slutresultat fortsat er et væsentligt alternativ.

Se statistik for første og anden halvleg

Halvleg for halvleg

1 : 0
1. halvleg
1 : 3
2. halvleg

Kampstatistik

37Boldbesiddelse (%)63
LiepājaAuda
7Skud18
LiepājaAuda
4Skud på mål8
LiepājaAuda
0.99xG2.21
LiepājaAuda
3Hjørnespark1
LiepājaAuda
35Farlige angreb71
LiepājaAuda
15Frispark18
LiepājaAuda
1Kort2
LiepājaAuda

Profil før kampen— hvad fortæller sæsonens tal?

Dette er en holdprofil baseret på sæsondata og form. Kampforløbsstatistik vises først, når kampen er spillet.

1.32Scorede mål / kamp1.58
LiepājaAuda
1.39Indkasserede mål / kamp0.97
LiepājaAuda
51%Gennemsnitlig boldbesiddelse61%
LiepājaAuda
4.45Skud på mål / kamp4.65
LiepājaAuda

Holdstatistik— hvem er mest effektiv?

Sammenligning af angreb og forsvar for begge hold i den aktuelle sæson.

13.23Skud pr. kamp14.06
LiepājaAuda
4.45Skud på mål4.65
LiepājaAuda
10%Skudkonvertering11.2%
LiepājaAuda
51%Boldbesiddelse61%
LiepājaAuda
1.55xG for1.68
LiepājaAuda
1.52xG imod1.09
LiepājaAuda

Skudkvalitet

Liepāja: BalanceretAuda: Dominerende
LiepājaAuda
Præcision (skud på mål)34%33%
Chancekvalitet (xG pr. skud)0.120.12
Afslutninger (mål pr. skud på mål)0.300.34

xG pr. skud omkring 0,08 betyder typisk langskud; 0,15+ betyder typisk chancer i feltet. Stilbetegnelsen bygger på boldbesiddelse, skudmængde og konvertering.

* xG (forventede mål) viser, hvor mange mål et hold bør score ud fra sine chancer. Hvis de faktiske mål ligger over xG, er afslutningerne over gennemsnittet; ligger de under xG, misbruges chancerne.

Holdets form— hvem er i bedst form?

De seneste fem kampe og sæsonresultatet, samlet og opdelt i hjemme- og udekampe.

Auda er 50% bedre på form i de seneste 5.

1.2 point / kamp - Liepāja · 1.8 point / kamp - Auda

Liepāja
LWDDD
Sæsonens resultatfordeling
39% W23% D39% L
Sæson (V-U-T)
12-7-12
1.39 point / kamp · målforskel -2
Seneste 5 (V-U-T)
1-3-1
1.20 point / kamp
Resultat hjemme (W-D-L)
8-3-3
Seneste 5 hjemme
3-1-1
LWWWD
Seneste 5 kampe – gennemsnit
Scorede mål: 1.0Indkasserede mål: 1.0xG: 1.31Modstanderens xG: 1.63BTTS: 40%Over 2.5: 40%
Auda
DWDWD
Ubesjret i de seneste 5 kampe
Sæsonens resultatfordeling
58% W23% D19% L
Sæson (V-U-T)
18-7-6
1.97 point / kamp · målforskel +19
Seneste 5 (V-U-T)
2-3-0
1.80 point / kamp
Resultat ude (W-D-L)
8-4-2
Seneste 5 ude
2-3-0
WDDWD
Seneste 5 kampe – gennemsnit
Scorede mål: 1.2Indkasserede mål: 0.8xG: 2.05Modstanderens xG: 1.08BTTS: 60%Over 2.5: 20%

Mål— hvordan scorer og indkasserer begge hold?

Hvor mange mål begge hold scorer og indkasserer, samt hvor ofte de holder Clean sheet eller ikke scorer.

Auda er 20% bedre på scorede mål pr. kamp.

1.32 mål / kamp - Liepāja · 1.58 mål / kamp - Auda

Auda er 43% bedre på indkasserede mål pr. kamp.

1.39 mål / kamp - Liepāja · 0.97 mål / kamp - Auda

Liepājas scoringsprofil: stærk

Liepāja scorer i 68% af kampene (21 af 31 kampe), mens Auda holder Clean sheet i 42% (13 af 31 kampe).

Audas scoringsprofil: meget stærk

Auda scorer i 90% af kampene (28 af 31 kampe), mens Liepāja holder Clean sheet i 19% (6 af 31 kampe).

41Scorede mål (sæson)49
LiepājaAuda
43Indkasserede mål (sæson)30
LiepājaAuda
2.71Gennemsnitlige mål i kampen2.55
LiepājaAuda
5Scorede mål (seneste 5)6
LiepājaAuda
5Indkasserede mål (seneste 5)4
LiepājaAuda

Hvor ofte de scorer mindst...

68%1 mål90%
LiepājaAuda
42%2 mål42%
LiepājaAuda
16%3 mål13%
LiepājaAuda
6%4 mål3%
LiepājaAuda

Hvor ofte de indkasserer mindst...

81%1 mål58%
LiepājaAuda
35%2 mål26%
LiepājaAuda
13%3 mål10%
LiepājaAuda
6%4 mål3%
LiepājaAuda

* Statistikken omfatter begge holds hjemme- og udekampe i den aktuelle sæson.

Begge hold scorede (BTTS)— hvor ofte scorer begge hold?

Hvor ofte begge holds kampe har mål i begge ender sammenlignet med ligaens gennemsnit.

Målmønstre

10%BTTS ved pausen23%
LiepājaAuda
3%BTTS i begge halvlege0%
LiepājaAuda
23%Scorede i begge halvlege29%
LiepājaAuda

BTTS og antal mål

45%Mindst 3 mål og BTTS35%
LiepājaAuda
13%Mindst 3 mål uden BTTS10%
LiepājaAuda
40%BTTS – seneste 560%
LiepājaAuda

Antal mål (Over/Under)— hvor ofte overskrider disse kampe mållinjerne?

Hvor ofte kampe med disse hold overskrider måltærsklerne i hele kampen og i hver halvleg.

1. halvleg

81%Mindst 1 mål før pausen77%
LiepājaAuda
32%Mindst 2 mål før pausen35%
LiepājaAuda
16%Mindst 3 mål før pausen13%
LiepājaAuda

2. halvleg

81%Mindst 1 mål efter pausen74%
LiepājaAuda
42%Mindst 2 mål efter pausen39%
LiepājaAuda
16%Mindst 3 mål efter pausen10%
LiepājaAuda

Kampens halvlege— hvornår scorer holdene oftest?

Sådan fordeler holdene præstationen mellem 1. og 2. halvleg: mål, point, Clean sheets og pausestilling.

Auda er 25% bedre på form i 1. halvleg (point ved pausen).

1.29 point / kamp - Liepāja · 1.61 point / kamp - Auda

Liepāja — stilling ved pausen
35% fører23% uafgjort42% bagud
Auda — stilling ved pausen
42% fører35% uafgjort23% bagud

Før pausen (1. halvleg)

1.29Point pr. kamp (1. halvleg)1.61
LiepājaAuda
0.61Scorede mål (1. halvleg)0.74
LiepājaAuda
0.68Indkasserede mål (1. halvleg)0.52
LiepājaAuda
1.29Gennemsnitlige mål (1. halvleg)1.26
LiepājaAuda
48%Clean sheet før pausen61%
LiepājaAuda
61%Ingen mål før pausen39%
LiepājaAuda

Efter pausen (2. halvleg)

1.32Point pr. kamp (2. halvleg)1.61
LiepājaAuda
0.71Scorede mål (2. halvleg)0.84
LiepājaAuda
0.71Indkasserede mål (2. halvleg)0.45
LiepājaAuda
1.42Gennemsnitlige mål (2. halvleg)1.29
LiepājaAuda
39%Clean sheet efter pausen61%
LiepājaAuda
48%Ingen mål efter pausen42%
LiepājaAuda

Liepāja — resultater i anden halvleg

32% W35% D32% L
40
Point ved pausen
19
Mål ved pausen
-2
Målforskel (1. halvleg)
41
Point i 2. halvleg
0
Målforskel (2. halvleg)
1.29
PPG før pausen
Fastholdelse af føring111%

Fører ved pausen i 35% af kampene og vinder 39%. Vinder også kampe uden at føre ved pausen.

Forsvar efter pausen+0.0

Forsvaret forbliver stabilt gennem hele kampen.

Auda — resultater i anden halvleg

39% W45% D16% L
50
Point ved pausen
23
Mål ved pausen
+7
Målforskel (1. halvleg)
50
Point i 2. halvleg
+12
Målforskel (2. halvleg)
1.61
PPG før pausen
Fastholdelse af føring138%

Fører ved pausen i 42% af kampene og vinder 58%. Vinder også kampe uden at føre ved pausen.

Forsvar efter pausen-0.1

Forsvaret forbliver stabilt gennem hele kampen.

Liepāja — de seneste fem kampe efter halvleg
1. halvleg2. halvleg
Point pr. kamp1.201.20
Scorede mål / kamp0.40.6
Indkasserede mål / kamp0.40.6
Gennemsnitlige mål i kampen0.81.2
1 mål40%60%
2 mål20%40%
3 mål20%20%
Clean sheet60%40%
Intet mål80%60%
Målforskel00
Pause: 20% fører - 60% uafgjort - 20% bagud
2. halvleg: 20% vundet - 60% uafgjort - 20% tabt
BTTS ved pausen (seneste 5): 20% - Samlet antal mål ved pausen: 2
Auda — de seneste fem kampe efter halvleg
1. halvleg2. halvleg
Point pr. kamp1.601.60
Scorede mål / kamp0.60.6
Indkasserede mål / kamp0.40.4
Gennemsnitlige mål i kampen1.01.0
1 mål80%60%
2 mål20%20%
3 mål0%20%
Clean sheet60%60%
Intet mål40%60%
Målforskel+1+1
Pause: 40% fører - 40% uafgjort - 20% bagud
2. halvleg: 40% vundet - 40% uafgjort - 20% tabt
BTTS ved pausen (seneste 5): 20% - Samlet antal mål ved pausen: 3

* Farverne i tabellerne viser hændelsesfrekvens: grøn er almindelig, gul moderat, rød sjælden. Det er frekvens – ikke en holdvurdering.

Mål efter minut— hvornår falder målene?

Kampfaser, hvor begge hold oftest scorer og indkasserer.

Liepāja
ScoredeIndkasserede
7
8
0-15
4
6
16-30
8
7
31-45
9
7
46-60
2
4
61-75
11
11
76-90

Mest farlige minutter 76-90 (11 goals). Indkasserer flest i 76-90 (11). Balance i sene mål (76-90): 0.

Auda
ScoredeIndkasserede
4
3
0-15
8
5
16-30
11
8
31-45
9
5
46-60
7
4
61-75
10
5
76-90

Mest farlige minutter 31-45 (11 goals). Indkasserer flest i 31-45 (8). Balance i sene mål (76-90): +5 - vinder de sene faser.

* Intervallerne 31-45 og 76-90 omfatter mål i overtiden.

Yderligere holdindikatorer— hvad viser xG, effektivitet og form?

En sammenligning af chancer, resultater og tendenser baseret på afsluttede kampe i den aktuelle sæson.

Kamp profil

2.63
Forventede mål
angreb mod modstanderens forsvar
1.1 : 1.5
Forventet målf​​ordeling
hjemme : ude
92%
Tempo mod ligaen
100 % = ligagennemsnit
54%
Begge hold scorede (BTTS)
gennemsnit fra begge holds sæsoner
-13%
Derbyeffekt
H2H-mål mod typiske kampe
61%
BTTS-estimat
ud fra begge holds scoringsfrekvens
3%
0:0-risiko
omkring 1 ud af 33 kampe
0-1
Mest almindelige målinterval
angreb mod forsvar i begge ender

Liepāja

Netto-xG-balance
Forskel mellem kvaliteten af skabte og tilladte chancer pr. kamp.
+0.03
Resultater sammenholdt med xG
Forskel mellem den faktiske målbalance og den balance, xG antyder.
-0.10
Point sammenholdt med spillet
Sammenligning mellem opnåede point og de point, holdets målbalance indikerer.
-1.3 point
Afslutningseffektivitet
Omsætter holdet chancer? Positivt betyder, at det scorer mere, end chancerne tilsiger.
-0.23
Defensiv effektivitet
Redder forsvaret eller målmanden holdet? Positivt betyder, at holdet indkasserer mindre, end de tilladte chancer tilsiger.
+0.13
Angreb mod ligaen
Hvor meget holdet scorer sammenlignet med ligagennemsnittet for denne rolle. 120 % betyder 20 % over gennemsnittet.
83%
Forsvar mod ligaen
Hvor meget holdet indkasserer sammenlignet med ligagennemsnittet. 80 % betyder 20 % færre indkasserede mål.
110%
Formtrend
Sammenligner point fra de seneste 5 kampe med gennemsnittet for hele sæsonen.
-0.19
Stærkere 2. halvleg?
Hvor mange flere mål holdet scorer efter pausen end før den.
+0.1
Sene mål
27% af holdets mål scores mellem minut 76 og 90. Til sammenligning scores 17% i de første 15 minutter.
27%

Auda

Netto-xG-balance
Forskel mellem kvaliteten af skabte og tilladte chancer pr. kamp.
+0.59
Resultater sammenholdt med xG
Forskel mellem den faktiske målbalance og den balance, xG antyder.
+0.02
Point sammenholdt med spillet
Sammenligning mellem opnåede point og de point, holdets målbalance indikerer.
-6.6 point
Afslutningseffektivitet
Omsætter holdet chancer? Positivt betyder, at det scorer mere, end chancerne tilsiger.
-0.10
Defensiv effektivitet
Redder forsvaret eller målmanden holdet? Positivt betyder, at holdet indkasserer mindre, end de tilladte chancer tilsiger.
+0.12
Angreb mod ligaen
Hvor meget holdet scorer sammenlignet med ligagennemsnittet for denne rolle. 120 % betyder 20 % over gennemsnittet.
125%
Forsvar mod ligaen
Hvor meget holdet indkasserer sammenlignet med ligagennemsnittet. 80 % betyder 20 % færre indkasserede mål.
61%
Formtrend
Sammenligner point fra de seneste 5 kampe med gennemsnittet for hele sæsonen.
-0.17
Stærkere 2. halvleg?
Hvor mange flere mål holdet scorer efter pausen end før den.
+0.1
Sene mål
20% af holdets mål scores mellem minut 76 og 90. Til sammenligning scores 8% i de første 15 minutter.
20%

* Det forventede antal mål og fordelingen, BTTS-estimatet, 0:0-risikoen og målintervallet beregnes ud fra offentlige sæsongennemsnit og frekvenser for begge hold. Dette er en statistisk kampprofil – ikke en privat modelprognose eller et bettingtip. De øvrige indikatorer beskriver afsluttede kampe fra sæsonen.

Ligakontekst— er dette en målrigt liga?

Sådan klarer de to hold sig sammenlignet med Virsliga-gennemsnittet.

Hold mod liga

LiepājaLigaAuda
Gennemsnitlige mål i kampen▼ 2.712.86▼ 2.55
Begge hold scorede• 55%54%▼ 52%
Mindst 3 mål (Over 2.5)▲ 58%53%▼ 45%
Clean sheets▼ 19%25%▲ 42%
Mål før pausen▲ 81%74%▲ 77%
Mål efter pausen• 81%80%▼ 74%

^ grøn = over ligagennemsnittet, ˇ rød = under ligagennemsnittet. Dette viser forskellens retning – ikke en holdvurdering.

2.86
Gennemsnitlige mål pr. kamp
54%
Begge hold scorede
53%
Mindst 3 mål (Over 2.5)
25%
Clean sheets
1.60
Hjemmemål / kamp
1.26
Udemål / kamp
+27%
Fordel i hjemmeangreb
+21%
Fordel i hjemmeforsvar
+7%
Samlet hjemmebanefordel
Mål i 1. halvleg (hele ligaen)
74%
1 mål
38%
2 mål
16%
3 mål
4%
4 mål
Mål i 2. halvleg (hele ligaen)
80%
1 mål
46%
2 mål
18%
3 mål
6%
4 mål

Startopstillinger og spillerhændelser

Verificerede startere, indskiftere og registrerede spillerhændelser for denne kamp.

Kampens tidslinje

Mål, kort og udskiftninger i kronologisk rækkefølge.

  1. AudaUdskiftningInd: Jayen GeroldUd: Barthélémy Diedhiou
  2. AudaUdskiftningInd: Wally FofanaUd: Edvin Bongemba
  3. LiepājaGult kortBart Straalman
  4. LiepājaUdskiftningInd: Kirils IljinsUd: Andrii Korobenko
  5. AudaGult kortRalfs Kragliks
  6. LiepājaUdskiftningInd: Bruno MelnisUd: Danila Patijčuks
  7. AudaMålJayen GeroldAssist: Wally Fofana

Dommer og trænere

Åbn deres sæsonprofiler for at sammenligne kampdata, mål og disciplinære tendenser.

Indbyrdes opgør

Seneste indbyrdes kampe (7): Liepāja 2 - 1 - 4 Auda. Gennemsnitlige mål 2.29, begge hold scorede i 43% kampe.

Auda
1 : 0
Liepāja
Auda
3 : 1
Liepāja
Liepāja
1 : 2
Auda
FK Auda Riga
1 : 2
FK Liepāja
FK Liepāja
2 : 0
FK Auda Riga
FK Liepāja
0 : 0
FK Auda Riga
FK Auda Riga
3 : 0
FK Liepāja

FAQ

Hvad blev resultatet af Liepāja mod Auda?

Kampen i Virsliga sluttede Liepāja 2:3 Auda. Fuld kampstatistik, halvlegsopdeling og indbyrdes historik findes på denne side.

Hvad er den indbyrdes statistik mellem Liepāja og Auda?

I de seneste 7 indbyrdes kampe vandt Liepāja 2, Auda vandt 4, og 1 endte uafgjort. Kampene havde i gennemsnit 2,29 mål, og begge hold scorede i 43% af dem.

Hvad viser målstatistikken før Liepāja mod Auda?

Liepāja scorer i gennemsnit 1,32 mål pr. kamp, og Auda scorer 1,58. Gennemsnittet i Virsliga er 2,86 mål, og Over 2.5 forekommer i 53% af kampene. BTTS forekommer i 55% af Liepājas kampe og 52% af Audas.

Hvordan er den aktuelle form for Liepāja og Auda?

I de seneste fem kampe har Liepāja 1 sejre, 3 uafgjorte og 1 nederlag (1,20 point pr. kamp). Auda har 2 sejre, 3 uafgjorte og 0 nederlag (1,80 point pr. kamp).

Hvor finder jeg picket og den komplette analyse af Liepāja mod Auda?

Kampstatistikken er offentlig her; den komplette bettinganalyse og det anbefalede pick findes i NoFluffPicks-appen.