Uruguay - Primera DivisiónEstadio Gran Parque CentralData opdateret pr. 16. oktober 2026

Nacional - Torque: kampstatistik

Nacional-logo
Nacional
2 : 0pause 1:0
Torque-logo
Torque

Nacional mod Torque: form, mål og vigtig statistik

Hvad kampen handler om

Nacional spillede mod Torque i Primera División (Uruguay). Kampen blev spillet 5. oktober 2026. Stadion: Estadio Gran Parque Central. Slutresultat: 2:0.

Aktuel form

Nacional: 3-2-0, 2,20 point pr. kamp. Torque: 3-1-1, 2,00 point pr. kamp.

Målstatistik

Nacional scorer 1,50 og indkasserer 1,27 mål pr. kamp. Torque scorer 1,73 og indkasserer 1,17. Ligaens gennemsnit: 2,38 mål.

BTTS og Over/Under

BTTS: Nacional 57 %, Torque 67 %. Over 2.5: Nacional 60 %, Torque 57 %. Liganiveau: BTTS 51 %, Over 2.5 45 %.

xG, skud og boldbesiddelse

xG pr. kamp: Nacional 1,46, Torque 1,47. Skud pr. kamp: Nacional 11,2, Torque 11,6. Gennemsnitlig boldbesiddelse: Nacional 53 %, Torque 52 %.

Første og anden halvleg

Nacional: fører ved pausen i 27 % af kampene, mål i anden halvleg 0,90. Torque: fører ved pausen i 33 % af kampene, mål i anden halvleg 0,93.

Mål pr. minut

Det stærkeste historiske målinterval er 76-90+ (12) for Nacional og 76-90+ (14) for Torque. Dette viser fordelingen af tidligere mål og er ikke en forudsigelse af måltidspunktet.

Ligakontekst

Primera División: 2,38 mål pr. kamp, BTTS 51 %, Over 2.5 45 %.

Indbyrdes historik

Før denne kamp var 5 tidligere indbyrdes kampe tilgængelige: 4-0-1. Gennemsnitlige mål 3,80, BTTS 80 %.

Arkiveret analyse før kampen

Denne analyse blev udarbejdet før kampstart. Konklusionerne bruger kun oplysninger, der var tilgængelige før kampen, og omfatter ikke slutresultatet eller statistik efter kampen.

Generel kam analyse

Nacional går ind til kampen efter 3 sejre og 2 uafgjorte i de seneste 5 kampe, mens Torque i samme periode har vundet 2 gange, spillet uafgjort to gange og tabt én gang. Hjemme skaber værterne chancer med en gennemsnitlig xG på 1,60 og tillader modstanderne en xG på 0,91; på udebane ligger Torque på henholdsvis 1,52 og 1,09, hvilket giver Nacional en lille fordel, hvad angår chancerne. Gæsterne er dog effektive på udebane: De scorer i gennemsnit 1,71 mål pr. kamp mod værternes 1,60 på hjemmebane og lukker 0,86 mål ind mod 1,00. Torque har vundet 57% af sine udekampe, mens Nacional har vundet 53% af sine hjemmekampe, så hjemmebanefordelen afgør ikke udfaldet. Nacionals bedre form på det seneste og mere fordelagtige xG-balance taler for en snæver hjemmesejr, men de jævnbyrdige statistikker mellem holdene efterlader en betydelig mulighed for uafgjort eller en udesejr.

Se det statistiske overblik
BTTS - scorer begge hold?

Begge hold deltager regelmæssigt i kampe, hvor begge hold scorer: Andelen af sådanne kampe er 69 % for Nacional og 64 % for Torque mod 51 % i ligaen. Nacional scorer i gennemsnit 1,75 mål, mens Torque scorer 1,71, med henholdsvis 1,43 og 1,52 i xG, hvilket peger på reelle målchancer for begge hold. Hjemmeholdets forsvar bidrager især til det, da det i gennemsnit lukker 1,44 mål ind pr. kamp og kun holder nullet i 13 % af kampene. Torque forsvarer sig mere solidt og lukker i gennemsnit 0,86 mål ind, men Nacional er kun gået målløs fra banen i 19 % af sine kampe. I hver af holdenes seneste fem kampe scorede begge hold i 60 % af tilfældene. Derfor er det mest sandsynlige scenarie, trods udeholdets stærkere forsvar, at begge hold kommer på tavlen.

Se BTTS-statistik
Over/Under - målanalyse

Nacional scorer i gennemsnit 1,75 mål pr. kamp, mens Torque scorer 1,71, så begge hold har potentiale til at føje et mål til resultatet. I Nacional-kampe blev der scoret mindst to mål i 81% af tilfældene, mens det gjaldt 71% af Torques kampe. Begge hold kom på måltavlen i henholdsvis 69% og 64% af deres kampe, hvilket yderligere understøtter valget over 1.5 mål. Samtidig indkasserer Torque kun 0,86 mål i gennemsnit, og deres kampe gik over 3.5 mål i 36% af tilfældene, så de højere linjer giver et svagere signal. Med en forventning på i alt 2,85 mål er det sikreste valg over 1.5 mål.

Se Over/Under-statistik
HT/FT - scenarie for pause og slutresultat

Uafgjort ved pausen er sandsynligt: Torque gik til pause med uafgjort i 43% af kampene i sæsonen og i 3 af de seneste 5, mens Nacional gjorde det i 2 af de seneste 5. Efter pausen har gæsterne overtaget: De har vundet anden halvleg i 64% af kampene mod hjemmeholdets 44% og har i gennemsnit kun lukket 0,07 mål ind i denne del af kampen mod Nacionales 0,75. Set over hele sæsonen har Torque vundet oftere end Nacional (57% mod 50%) og har taget 2,00 point pr. kamp i gennemsnit mod 1,63. X/2 er dog ikke nogen klar favorit, da Nacional ikke har tabt nogen af sine seneste 5 kampe og har vundet 3 af dem. Trods hjemmeholdets gode form giver kombinationen af Torres hyppige pauseresultater med uafgjort og stærke anden halvlege størst sandsynlighed for uafgjort ved pausen og en udesejr til sidst.

Se statistik for første og anden halvleg

Halvleg for halvleg

1 : 0
1. halvleg
1 : 0
2. halvleg

Kampstatistik

37Boldbesiddelse (%)63
NacionalTorque
8Skud9
NacionalTorque
4Skud på mål2
NacionalTorque
1.17xG1.19
NacionalTorque
4Hjørnespark5
NacionalTorque
52Farlige angreb65
NacionalTorque
15Frispark16
NacionalTorque
4Kort4
NacionalTorque

Profil før kampen— hvad fortæller sæsonens tal?

Dette er en holdprofil baseret på sæsondata og form. Kampforløbsstatistik vises først, når kampen er spillet.

1.5Scorede mål / kamp1.73
NacionalTorque
1.27Indkasserede mål / kamp1.17
NacionalTorque
53%Gennemsnitlig boldbesiddelse52%
NacionalTorque
4.23Skud på mål / kamp4.73
NacionalTorque

Holdstatistik— hvem er mest effektiv?

Sammenligning af angreb og forsvar for begge hold i den aktuelle sæson.

11.23Skud pr. kamp11.6
NacionalTorque
4.23Skud på mål4.73
NacionalTorque
13.4%Skudkonvertering14.9%
NacionalTorque
53%Boldbesiddelse52%
NacionalTorque
1.46xG for1.47
NacionalTorque
1.06xG imod1.12
NacionalTorque

Skudkvalitet

Nacional: Effektive afslutningerTorque: Effektive afslutninger
NacionalTorque
Præcision (skud på mål)38%41%
Chancekvalitet (xG pr. skud)0.130.13
Afslutninger (mål pr. skud på mål)0.350.37

xG pr. skud omkring 0,08 betyder typisk langskud; 0,15+ betyder typisk chancer i feltet. Stilbetegnelsen bygger på boldbesiddelse, skudmængde og konvertering.

* xG (forventede mål) viser, hvor mange mål et hold bør score ud fra sine chancer. Hvis de faktiske mål ligger over xG, er afslutningerne over gennemsnittet; ligger de under xG, misbruges chancerne.

Holdets form— hvem er i bedst form?

De seneste fem kampe og sæsonresultatet, samlet og opdelt i hjemme- og udekampe.

Nacional er 10% bedre på form i de seneste 5.

2.2 point / kamp - Nacional · 2 point / kamp - Torque

Nacional
WDDWW
Ubesjret i de seneste 5 kampe
Sæsonens resultatfordeling
50% W13% D37% L
Sæson (V-U-T)
15-4-11
1.63 point / kamp · målforskel +7
Seneste 5 (V-U-T)
3-2-0
2.20 point / kamp
Resultat hjemme (W-D-L)
8-2-5
Seneste 5 hjemme
3-1-1
WLWDW
Seneste 5 kampe – gennemsnit
Scorede mål: 1.8Indkasserede mål: 1.0xG: 1.35Modstanderens xG: 1.16BTTS: 60%Over 2.5: 40%
Torque
WWWLD
Sæsonens resultatfordeling
53% W20% D27% L
Sæson (V-U-T)
16-6-8
1.80 point / kamp · målforskel +17
Seneste 5 (V-U-T)
3-1-1
2.00 point / kamp
Resultat ude (W-D-L)
8-4-2
Seneste 5 ude
5-0-0
WWWWW
Seneste 5 kampe – gennemsnit
Scorede mål: 2.0Indkasserede mål: 1.2xG: 1.59Modstanderens xG: 1.17BTTS: 80%Over 2.5: 60%

Mål— hvordan scorer og indkasserer begge hold?

Hvor mange mål begge hold scorer og indkasserer, samt hvor ofte de holder Clean sheet eller ikke scorer.

Torque er 15% bedre på scorede mål pr. kamp.

1.5 mål / kamp - Nacional · 1.73 mål / kamp - Torque

Torque er 9% bedre på indkasserede mål pr. kamp.

1.27 mål / kamp - Nacional · 1.17 mål / kamp - Torque

Nacionals scoringsprofil: meget stærk

Nacional scorer i 83% af kampene (25 af 30 kampe), mens Torque holder Clean sheet i 20% (6 af 30 kampe).

Torques scoringsprofil: meget stærk

Torque scorer i 83% af kampene (25 af 30 kampe), mens Nacional holder Clean sheet i 30% (9 af 30 kampe).

45Scorede mål (sæson)52
NacionalTorque
38Indkasserede mål (sæson)35
NacionalTorque
2.77Gennemsnitlige mål i kampen2.9
NacionalTorque
9Scorede mål (seneste 5)10
NacionalTorque
5Indkasserede mål (seneste 5)6
NacionalTorque

Hvor ofte de scorer mindst...

83%1 mål83%
NacionalTorque
47%2 mål50%
NacionalTorque
17%3 mål23%
NacionalTorque
3%4 mål13%
NacionalTorque

Hvor ofte de indkasserer mindst...

70%1 mål80%
NacionalTorque
40%2 mål23%
NacionalTorque
13%3 mål10%
NacionalTorque
3%4 mål3%
NacionalTorque

* Statistikken omfatter begge holds hjemme- og udekampe i den aktuelle sæson.

Begge hold scorede (BTTS)— hvor ofte scorer begge hold?

Hvor ofte begge holds kampe har mål i begge ender sammenlignet med ligaens gennemsnit.

Målmønstre

23%BTTS ved pausen33%
NacionalTorque
3%BTTS i begge halvlege3%
NacionalTorque
27%Scorede i begge halvlege33%
NacionalTorque

BTTS og antal mål

50%Mindst 3 mål og BTTS53%
NacionalTorque
10%Mindst 3 mål uden BTTS3%
NacionalTorque
60%BTTS – seneste 580%
NacionalTorque

Antal mål (Over/Under)— hvor ofte overskrider disse kampe mållinjerne?

Hvor ofte kampe med disse hold overskrider måltærsklerne i hele kampen og i hver halvleg.

1. halvleg

63%Mindst 1 mål før pausen77%
NacionalTorque
30%Mindst 2 mål før pausen50%
NacionalTorque
10%Mindst 3 mål før pausen23%
NacionalTorque

2. halvleg

87%Mindst 1 mål efter pausen73%
NacionalTorque
57%Mindst 2 mål efter pausen43%
NacionalTorque
17%Mindst 3 mål efter pausen17%
NacionalTorque

Kampens halvlege— hvornår scorer holdene oftest?

Sådan fordeler holdene præstationen mellem 1. og 2. halvleg: mål, point, Clean sheets og pausestilling.

Nacional — stilling ved pausen
27% fører53% uafgjort20% bagud
Torque — stilling ved pausen
33% fører37% uafgjort30% bagud

Før pausen (1. halvleg)

1.33Point pr. kamp (1. halvleg)1.37
NacionalTorque
0.6Scorede mål (1. halvleg)0.8
NacionalTorque
0.53Indkasserede mål (1. halvleg)0.73
NacionalTorque
1.13Gennemsnitlige mål (1. halvleg)1.53
NacionalTorque
60%Clean sheet før pausen43%
NacionalTorque
53%Ingen mål før pausen47%
NacionalTorque

Efter pausen (2. halvleg)

1.5Point pr. kamp (2. halvleg)1.93
NacionalTorque
0.9Scorede mål (2. halvleg)0.93
NacionalTorque
0.73Indkasserede mål (2. halvleg)0.43
NacionalTorque
1.63Gennemsnitlige mål (2. halvleg)1.37
NacionalTorque
47%Clean sheet efter pausen70%
NacionalTorque
37%Ingen mål efter pausen37%
NacionalTorque

Nacional — resultater i anden halvleg

40% W30% D30% L
40
Point ved pausen
18
Mål ved pausen
+2
Målforskel (1. halvleg)
45
Point i 2. halvleg
+5
Målforskel (2. halvleg)
1.33
PPG før pausen
Fastholdelse af føring185%

Fører ved pausen i 27% af kampene og vinder 50%. Vinder også kampe uden at føre ved pausen.

Forsvar efter pausen+0.2

Indkasserer 0.2 flere mål pr. kamp efter pausen — det defensive niveau falder i anden halvleg.

Torque — resultater i anden halvleg

53% W33% D13% L
41
Point ved pausen
24
Mål ved pausen
+2
Målforskel (1. halvleg)
58
Point i 2. halvleg
+15
Målforskel (2. halvleg)
1.37
PPG før pausen
Fastholdelse af føring161%

Fører ved pausen i 33% af kampene og vinder 53%. Vinder også kampe uden at føre ved pausen.

Forsvar efter pausen-0.3

Forsvaret forbliver stabilt gennem hele kampen.

Nacional — de seneste fem kampe efter halvleg
1. halvleg2. halvleg
Point pr. kamp1.601.80
Scorede mål / kamp0.61.2
Indkasserede mål / kamp0.40.6
Gennemsnitlige mål i kampen1.01.8
1 mål80%80%
2 mål20%60%
3 mål0%20%
Clean sheet60%40%
Intet mål40%20%
Målforskel+1+3
Pause: 40% fører - 40% uafgjort - 20% bagud
2. halvleg: 40% vundet - 60% uafgjort - 0% tabt
BTTS ved pausen (seneste 5): 20% - Samlet antal mål ved pausen: 3
Torque — de seneste fem kampe efter halvleg
1. halvleg2. halvleg
Point pr. kamp1.601.60
Scorede mål / kamp1.01.0
Indkasserede mål / kamp0.60.6
Gennemsnitlige mål i kampen1.61.6
1 mål80%80%
2 mål60%80%
3 mål20%0%
Clean sheet40%60%
Intet mål40%40%
Målforskel+2+2
Pause: 40% fører - 40% uafgjort - 20% bagud
2. halvleg: 40% vundet - 40% uafgjort - 20% tabt
BTTS ved pausen (seneste 5): 40% - Samlet antal mål ved pausen: 5

* Farverne i tabellerne viser hændelsesfrekvens: grøn er almindelig, gul moderat, rød sjælden. Det er frekvens – ikke en holdvurdering.

Mål efter minut— hvornår falder målene?

Kampfaser, hvor begge hold oftest scorer og indkasserer.

Nacional
ScoredeIndkasserede
4
4
0-15
7
7
16-30
7
5
31-45
6
6
46-60
9
2
61-75
12
14
76-90

Mest farlige minutter 76-90 (12 goals). Indkasserer flest i 76-90 (14). Balance i sene mål (76-90): -2 - de sene faser er en svaghed.

Torque
ScoredeIndkasserede
6
5
0-15
12
3
16-30
6
14
31-45
8
7
46-60
6
3
61-75
14
3
76-90

Mest farlige minutter 76-90 (14 goals). Indkasserer flest i 31-45 (14). Balance i sene mål (76-90): +11 - vinder de sene faser.

* Intervallerne 31-45 og 76-90 omfatter mål i overtiden.

Yderligere holdindikatorer— hvad viser xG, effektivitet og form?

En sammenligning af chancer, resultater og tendenser baseret på afsluttede kampe i den aktuelle sæson.

Kamp profil

2.83
Forventede mål
angreb mod modstanderens forsvar
1.3 : 1.5
Forventet målf​​ordeling
hjemme : ude
119%
Tempo mod ligaen
100 % = ligagennemsnit
62%
Begge hold scorede (BTTS)
gennemsnit fra begge holds sæsoner
+34%
Derbyeffekt
H2H-mål mod typiske kampe
69%
BTTS-estimat
ud fra begge holds scoringsfrekvens
3%
0:0-risiko
omkring 1 ud af 33 kampe
0-1
Mest almindelige målinterval
angreb mod forsvar i begge ender

Nacional

Netto-xG-balance
Forskel mellem kvaliteten af skabte og tilladte chancer pr. kamp.
+0.40
Resultater sammenholdt med xG
Forskel mellem den faktiske målbalance og den balance, xG antyder.
-0.17
Point sammenholdt med spillet
Sammenligning mellem opnåede point og de point, holdets målbalance indikerer.
-3.5 point
Afslutningseffektivitet
Omsætter holdet chancer? Positivt betyder, at det scorer mere, end chancerne tilsiger.
+0.04
Defensiv effektivitet
Redder forsvaret eller målmanden holdet? Positivt betyder, at holdet indkasserer mindre, end de tilladte chancer tilsiger.
-0.21
Angreb mod ligaen
Hvor meget holdet scorer sammenlignet med ligagennemsnittet for denne rolle. 120 % betyder 20 % over gennemsnittet.
115%
Forsvar mod ligaen
Hvor meget holdet indkasserer sammenlignet med ligagennemsnittet. 80 % betyder 20 % færre indkasserede mål.
119%
Formtrend
Sammenligner point fra de seneste 5 kampe med gennemsnittet for hele sæsonen.
+0.57
Stærkere 2. halvleg?
Hvor mange flere mål holdet scorer efter pausen end før den.
+0.3
Sene mål
27% af holdets mål scores mellem minut 76 og 90. Til sammenligning scores 9% i de første 15 minutter.
27%

Torque

Netto-xG-balance
Forskel mellem kvaliteten af skabte og tilladte chancer pr. kamp.
+0.35
Resultater sammenholdt med xG
Forskel mellem den faktiske målbalance og den balance, xG antyder.
+0.21
Point sammenholdt med spillet
Sammenligning mellem opnåede point og de point, holdets målbalance indikerer.
-7.9 point
Afslutningseffektivitet
Omsætter holdet chancer? Positivt betyder, at det scorer mere, end chancerne tilsiger.
+0.26
Defensiv effektivitet
Redder forsvaret eller målmanden holdet? Positivt betyder, at holdet indkasserer mindre, end de tilladte chancer tilsiger.
-0.05
Angreb mod ligaen
Hvor meget holdet scorer sammenlignet med ligagennemsnittet for denne rolle. 120 % betyder 20 % over gennemsnittet.
162%
Forsvar mod ligaen
Hvor meget holdet indkasserer sammenlignet med ligagennemsnittet. 80 % betyder 20 % færre indkasserede mål.
89%
Formtrend
Sammenligner point fra de seneste 5 kampe med gennemsnittet for hele sæsonen.
+0.20
Stærkere 2. halvleg?
Hvor mange flere mål holdet scorer efter pausen end før den.
+0.1
Sene mål
27% af holdets mål scores mellem minut 76 og 90. Til sammenligning scores 12% i de første 15 minutter.
27%

* Det forventede antal mål og fordelingen, BTTS-estimatet, 0:0-risikoen og målintervallet beregnes ud fra offentlige sæsongennemsnit og frekvenser for begge hold. Dette er en statistisk kampprofil – ikke en privat modelprognose eller et bettingtip. De øvrige indikatorer beskriver afsluttede kampe fra sæsonen.

Ligakontekst— er dette en målrigt liga?

Sådan klarer de to hold sig sammenlignet med Primera División-gennemsnittet.

Hold mod liga

NacionalLigaTorque
Gennemsnitlige mål i kampen▲ 2.772.38▲ 2.90
Begge hold scorede▲ 57%51%▲ 67%
Mindst 3 mål (Over 2.5)▲ 60%45%▲ 57%
Clean sheets• 30%29%▼ 20%
Mål før pausen▼ 63%67%▲ 77%
Mål efter pausen▲ 87%73%• 73%

^ grøn = over ligagennemsnittet, ˇ rød = under ligagennemsnittet. Dette viser forskellens retning – ikke en holdvurdering.

2.38
Gennemsnitlige mål pr. kamp
51%
Begge hold scorede
45%
Mindst 3 mål (Over 2.5)
29%
Clean sheets
1.31
Hjemmemål / kamp
1.07
Udemål / kamp
+22%
Fordel i hjemmeangreb
+18%
Fordel i hjemmeforsvar
+9%
Samlet hjemmebanefordel
Mål i 1. halvleg (hele ligaen)
67%
1 mål
31%
2 mål
9%
3 mål
3%
4 mål
Mål i 2. halvleg (hele ligaen)
73%
1 mål
37%
2 mål
13%
3 mål
4%
4 mål

Startopstillinger og spillerhændelser

Verificerede startere, indskiftere og registrerede spillerhændelser for denne kamp.

Kampens tidslinje

Mål, kort og udskiftninger i kronologisk rækkefølge.

Dommer og trænere

Åbn deres sæsonprofiler for at sammenligne kampdata, mål og disciplinære tendenser.

Indbyrdes opgør

Seneste indbyrdes kampe (5): Nacional 4 - 0 - 1 Torque. Gennemsnitlige mål 3.80, begge hold scorede i 80% kampe.

Torque
1 : 2
Nacional
Torque
2 : 3
Nacional
Club Nacional de Football
5 : 2
CA Torque
CA Torque
1 : 2
Club Nacional de Football
CA Torque
1 : 0
Club Nacional de Football

FAQ

Hvad blev resultatet af Nacional mod Torque?

Kampen i Primera División sluttede Nacional 2:0 Torque. Fuld kampstatistik, halvlegsopdeling og indbyrdes historik findes på denne side.

Hvad er den indbyrdes statistik mellem Nacional og Torque?

I de seneste 5 indbyrdes kampe vandt Nacional 4, Torque vandt 1, og 0 endte uafgjort. Kampene havde i gennemsnit 3,80 mål, og begge hold scorede i 80% af dem.

Hvad viser målstatistikken før Nacional mod Torque?

Nacional scorer i gennemsnit 1,50 mål pr. kamp, og Torque scorer 1,73. Gennemsnittet i Primera División er 2,38 mål, og Over 2.5 forekommer i 45% af kampene. BTTS forekommer i 57% af Nacionals kampe og 67% af Torques.

Hvordan er den aktuelle form for Nacional og Torque?

I de seneste fem kampe har Nacional 3 sejre, 2 uafgjorte og 0 nederlag (2,20 point pr. kamp). Torque har 3 sejre, 1 uafgjorte og 1 nederlag (2,00 point pr. kamp).

Hvor finder jeg picket og den komplette analyse af Nacional mod Torque?

Brug denne side til at sammenligne tallene bag Nacional mod Torque. Åbn NoFluffPicks-appen for bettinganalysen, picket, Value Bet og forklaringen.