Newport County - Colchester United: kampstatistik
Newport County mod Colchester United: form, mål og vigtig statistik
Hvad kampen handler om
Newport County spillede mod Colchester United i EFL League Two (England). Kampen blev spillet 10. oktober 2026. Stadion: Rodney Parade. Slutresultat: 1:0.
Aktuel form
Newport County: 1-3-1, 1,20 point pr. kamp. Colchester United: 0-3-2, 0,60 point pr. kamp.
Målstatistik
Newport County scorer 1,33 og indkasserer 1,33 mål pr. kamp. Colchester United scorer 1,25 og indkasserer 1,50. Ligaens gennemsnit: 2,49 mål.
BTTS og Over/Under
BTTS: Newport County 56 %, Colchester United 75 %. Over 2.5: Newport County 56 %, Colchester United 50 %. Liganiveau: BTTS 52 %, Over 2.5 44 %.
xG, skud og boldbesiddelse
xG pr. kamp: Newport County 1,18, Colchester United 1,43. Skud pr. kamp: Newport County 10,2, Colchester United 12,6. Gennemsnitlig boldbesiddelse: Newport County 38 %, Colchester United 54 %.
Første og anden halvleg
Newport County: fører ved pausen i 33 % af kampene, mål i anden halvleg 0,78. Colchester United: fører ved pausen i 25 % af kampene, mål i anden halvleg 0,75.
Mål pr. minut
Det stærkeste historiske målinterval er 61-75 (3) for Newport County og 16-30 (3) for Colchester United. Dette viser fordelingen af tidligere mål og er ikke en forudsigelse af måltidspunktet.
Ligakontekst
League Two: 2,49 mål pr. kamp, BTTS 52 %, Over 2.5 44 %.
Indbyrdes historik
Før denne kamp var 2 tidligere indbyrdes kampe tilgængelige: 0-0-2. Gennemsnitlige mål 4,00, BTTS 100 %.
Arkiveret analyse før kampen
Denne analyse blev udarbejdet før kampstart. Konklusionerne bruger kun oplysninger, der var tilgængelige før kampen, og omfatter ikke slutresultatet eller statistik efter kampen.
Generel kam analyse
Newport County er favoritter: På hjemmebane vinder de 50% af kampene og har endnu ikke tabt, mens Colchester United endnu ikke har vundet på udebane og har tabt 50% af kampene. Hjemmeholdet scorer i gennemsnit 2 mål på hjemmebane, mens gæsterne indkasserer 2,25 mål på udebane. Med identiske gennemsnit på 4,25 skud på mål udnytter Newport chancerne mere effektivt med en skudprocent på 16% mod 10%. Den defensive forskel ses også tydeligt i kvaliteten af de chancer, holdene tillader: Newports modstandere har en xG på 1,17 på hjemmebane, mens Colchesters modstandere har en xG på hele 2,09 på udebane. I de seneste fem kampe har hjemmeholdet hentet 2 sejre og spillet 3 uafgjorte, mens de kun har indkasseret 2 mål. Gæsterne har derimod ikke vundet en eneste kamp og har indkasseret 8 mål. Colchesters fire uafgjorte i denne periode gør pointdeling til en mulighed, men Newports fordel i effektivitet og defensiv taler for en hjemmesejr.
Se det statistiske overblikBTTS - scorer begge hold?
Begge hold har en BTTS-rate på 75 % i de analyserede kampe, hvilket er højere end ligaens gennemsnit på 53 % og taler for mål fra begge sider. Newport scorer i gennemsnit 1,25 mål på hjemmebane, mens Colchester indkasserer 2,25 mål på udebane, hvor modstandernes xG er 2,09, så det virker sandsynligt, at hjemmeholdet kommer på tavlen. Gæsterne scorer også i gennemsnit 1,25 mål på udebane, og i deres seneste fem kampe har begge hold scoret hver gang. En risiko ved dette spil er Newports stærke forsvar på det seneste: Holdet har kun indkasseret 2 mål i fem kampe, og BTTS er gået hjem i 40 % af kampene. Alligevel giver gæsternes regelmæssige målscoring og den høje BTTS-rate for begge hold en moderat fordel til scenariet „ja“.
Se BTTS-statistikOver/Under - målanalyse
Det stærkeste valg er over 1,5 mål: Denne grænse blev overskredet i 75% af Newports kampe og 100% af Colchesters kampe i de medregnede statistikker. Hjemmeholdet kan udnytte modstandernes svagere forsvar, som i gennemsnit lukker 2,25 mål ind, mens deres xGA er 2,09; Newport har til gengæld en xG på 1,48. Gæsternes offensive potentiale begrænses af, at Newport kun har lukket 0,4 mål ind i gennemsnit i de seneste fem kampe, så jeg forventer 1,75 mål til hjemmeholdet og 0,95 til gæsterne. Linjen på 2,5 er mindre sikker, da den kun blev overskredet i 25% af Newports kampe og i de seneste fem kampe hos de to hold i henholdsvis 20% og 40% af tilfældene.
Se Over/Under-statistikHT/FT - scenarie for pause og slutresultat
Uafgjort ved pausen er det mest sandsynlige udfald: Begge hold var gået til pause med stillingen uafgjort i 3 af deres seneste 5 kampe, og Newport scorede i gennemsnit kun 0,4 mål før pausen i denne periode. Hjemmeholdet har dog ikke lukket et mål ind i første halvleg i nogen af disse 5 kampe, hvilket begrænser Colchesters chancer for at komme foran tidligt. Efter pausen bør Newport have overtaget: Hjemmeholdet scorer i gennemsnit 1,0 mål efter pausen, mens gæsterne lukker 1,25 mål ind. Newports sejr ved kampens afslutning understøttes også af modstandernes gennemsnitlige xG mod Colchester på 2,09 samt formen i de seneste 5 kampe: Hjemmeholdet har i gennemsnit fået 1,8 point pr. kamp, mens gæsterne har fået 0,8. Derfor er uafgjort ved pausen og hjemmesejr efter kampen det stærkeste scenarie, selvom Newport også kan være foran allerede i første halvleg.
Se statistik for første og anden halvlegHalvleg for halvleg
Kampstatistik
Profil før kampen— hvad fortæller sæsonens tal?
Dette er en holdprofil baseret på sæsondata og form. Kampforløbsstatistik vises først, når kampen er spillet.
Holdstatistik— hvem er mest effektiv?
Sammenligning af angreb og forsvar for begge hold i den aktuelle sæson.
Skudkvalitet
| Newport County | Colchester United | |
|---|---|---|
| Præcision (skud på mål) | 36% | 34% |
| Chancekvalitet (xG pr. skud) | 0.12 | 0.11 |
| Afslutninger (mål pr. skud på mål) | 0.36 | 0.29 |
xG pr. skud omkring 0,08 betyder typisk langskud; 0,15+ betyder typisk chancer i feltet. Stilbetegnelsen bygger på boldbesiddelse, skudmængde og konvertering.
* xG (forventede mål) viser, hvor mange mål et hold bør score ud fra sine chancer. Hvis de faktiske mål ligger over xG, er afslutningerne over gennemsnittet; ligger de under xG, misbruges chancerne.
Holdets form— hvem er i bedst form?
De seneste fem kampe og sæsonresultatet, samlet og opdelt i hjemme- og udekampe.
Newport County er 100% bedre på form i de seneste 5.
1.2 point / kamp - Newport County · 0.6 point / kamp - Colchester United
Mål— hvordan scorer og indkasserer begge hold?
Hvor mange mål begge hold scorer og indkasserer, samt hvor ofte de holder Clean sheet eller ikke scorer.
Newport County er 6% bedre på scorede mål pr. kamp.
1.33 mål / kamp - Newport County · 1.25 mål / kamp - Colchester United
Newport County er 13% bedre på indkasserede mål pr. kamp.
1.33 mål / kamp - Newport County · 1.5 mål / kamp - Colchester United
Newport County scorer i 67% af kampene (6 af 9 kampe), mens Colchester United holder Clean sheet i 13% (1 af 8 kampe).
Colchester United scorer i 88% af kampene (7 af 8 kampe), mens Newport County holder Clean sheet i 33% (3 af 9 kampe).
Hvor ofte de scorer mindst...
Hvor ofte de indkasserer mindst...
* Statistikken omfatter begge holds hjemme- og udekampe i den aktuelle sæson.
Begge hold scorede (BTTS)— hvor ofte scorer begge hold?
Hvor ofte begge holds kampe har mål i begge ender sammenlignet med ligaens gennemsnit.
Målmønstre
BTTS og antal mål
Antal mål (Over/Under)— hvor ofte overskrider disse kampe mållinjerne?
Hvor ofte kampe med disse hold overskrider måltærsklerne i hele kampen og i hver halvleg.
Hele kampen – sammenligning mellem hold (Over)
Over / Under - Newport County
Over / Under - Colchester United
1. halvleg
2. halvleg
Kampens halvlege— hvornår scorer holdene oftest?
Sådan fordeler holdene præstationen mellem 1. og 2. halvleg: mål, point, Clean sheets og pausestilling.
Newport County er 48% bedre på form i 1. halvleg (point ved pausen).
1.67 point / kamp - Newport County · 1.13 point / kamp - Colchester United
Før pausen (1. halvleg)
Efter pausen (2. halvleg)
Newport County — resultater i anden halvleg
Fører ved pausen i 33% af kampene og vinder 22%. Mister nogle gange føringen efter pausen.
Indkasserer 1.1 flere mål pr. kamp efter pausen — det defensive niveau falder i anden halvleg.
Colchester United — resultater i anden halvleg
Fører ved pausen i 25% af kampene og vinder 25%. Vinder også kampe uden at føre ved pausen.
Indkasserer 0.3 flere mål pr. kamp efter pausen — det defensive niveau falder i anden halvleg.
| 1. halvleg | 2. halvleg | |
|---|---|---|
| Point pr. kamp | 1.40 | 1.00 |
| Scorede mål / kamp | 0.2 | 0.4 |
| Indkasserede mål / kamp | 0.0 | 0.6 |
| Gennemsnitlige mål i kampen | 0.2 | 1.0 |
| 1 mål | 20% | 60% |
| 2 mål | 0% | 20% |
| 3 mål | 0% | 20% |
| Clean sheet | 100% | 40% |
| Intet mål | 80% | 80% |
| Målforskel | +1 | -1 |
| 1. halvleg | 2. halvleg | |
|---|---|---|
| Point pr. kamp | 1.60 | 0.40 |
| Scorede mål / kamp | 0.6 | 0.4 |
| Indkasserede mål / kamp | 0.4 | 1.4 |
| Gennemsnitlige mål i kampen | 1.0 | 1.8 |
| 1 mål | 80% | 100% |
| 2 mål | 20% | 60% |
| 3 mål | 0% | 20% |
| Clean sheet | 60% | 0% |
| Intet mål | 40% | 60% |
| Målforskel | +1 | -5 |
* Farverne i tabellerne viser hændelsesfrekvens: grøn er almindelig, gul moderat, rød sjælden. Det er frekvens – ikke en holdvurdering.
Mål efter minut— hvornår falder målene?
Kampfaser, hvor begge hold oftest scorer og indkasserer.
Mest farlige minutter 61-75 (3 goals). Indkasserer flest i 76-90 (5). Balance i sene mål (76-90): -2 - de sene faser er en svaghed.
Mest farlige minutter 16-30 (3 goals). Indkasserer flest i 76-90 (6). Balance i sene mål (76-90): -3 - de sene faser er en svaghed.
* Intervallerne 31-45 og 76-90 omfatter mål i overtiden.
Yderligere holdindikatorer— hvad viser xG, effektivitet og form?
En sammenligning af chancer, resultater og tendenser baseret på afsluttede kampe i den aktuelle sæson.
Kamp profil
Newport County
Colchester United
* Det forventede antal mål og fordelingen, BTTS-estimatet, 0:0-risikoen og målintervallet beregnes ud fra offentlige sæsongennemsnit og frekvenser for begge hold. Dette er en statistisk kampprofil – ikke en privat modelprognose eller et bettingtip. De øvrige indikatorer beskriver afsluttede kampe fra sæsonen.
Ligakontekst— er dette en målrigt liga?
Sådan klarer de to hold sig sammenlignet med League Two-gennemsnittet.
Hold mod liga
| Newport County | Liga | Colchester United | |
|---|---|---|---|
| Gennemsnitlige mål i kampen | ▲ 2.67 | 2.49 | ▲ 2.75 |
| Begge hold scorede | ▲ 56% | 52% | ▲ 75% |
| Mindst 3 mål (Over 2.5) | ▲ 56% | 44% | ▲ 50% |
| Clean sheets | ▲ 33% | 29% | ▼ 13% |
| Mål før pausen | ▼ 44% | 66% | ▲ 75% |
| Mål efter pausen | ▲ 78% | 75% | ▲ 100% |
^ grøn = over ligagennemsnittet, ˇ rød = under ligagennemsnittet. Dette viser forskellens retning – ikke en holdvurdering.
Startopstillinger og spillerhændelser
Verificerede startere, indskiftere og registrerede spillerhændelser for denne kamp.
Hjemmehold
Startopstilling
Indskiftere
Udehold
Startopstilling
Indskiftere
Kampens tidslinje
Mål, kort og udskiftninger i kronologisk rækkefølge.
Dommer og trænere
Åbn deres sæsonprofiler for at sammenligne kampdata, mål og disciplinære tendenser.
Indbyrdes opgør
Seneste indbyrdes kampe (2): Newport County 0 - 0 - 2 Colchester United. Gennemsnitlige mål 4.00, begge hold scorede i 100% kampe.
FAQ
Hvad blev resultatet af Newport County mod Colchester United?
Kampen i EFL League Two sluttede Newport County 1:0 Colchester United. Fuld kampstatistik, halvlegsopdeling og indbyrdes historik findes på denne side.
Hvad er den indbyrdes statistik mellem Newport County og Colchester United?
I de seneste 2 indbyrdes kampe vandt Newport County 0, Colchester United vandt 2, og 0 endte uafgjort. Kampene havde i gennemsnit 4,00 mål, og begge hold scorede i 100% af dem.
Hvad viser målstatistikken før Newport County mod Colchester United?
Newport County scorer i gennemsnit 1,33 mål pr. kamp, og Colchester United scorer 1,25. Gennemsnittet i EFL League Two er 2,49 mål, og Over 2.5 forekommer i 44% af kampene. BTTS forekommer i 56% af Newport Countys kampe og 75% af Colchester Uniteds.
Hvordan er den aktuelle form for Newport County og Colchester United?
I de seneste fem kampe har Newport County 1 sejre, 3 uafgjorte og 1 nederlag (1,20 point pr. kamp). Colchester United har 0 sejre, 3 uafgjorte og 2 nederlag (0,60 point pr. kamp).
Hvor finder jeg picket og den komplette analyse af Newport County mod Colchester United?
Brug denne side til at sammenligne tallene bag Newport County mod Colchester United. Åbn NoFluffPicks-appen for bettinganalysen, picket, Value Bet og forklaringen.


