Norge - First DivisionSkagerak ArenaData opdateret pr. 02. november 2026

Odd - Sandnes Ulf: kampstatistik

Odd-logo
Odd
3 : 3pause 2:2
Sandnes Ulf-logo
Sandnes Ulf

Odd mod Sandnes Ulf: form, mål og vigtig statistik

Hvad kampen handler om

Odd spillede mod Sandnes Ulf i First Division (Norge). Kampen blev spillet 1. november 2026. Stadion: Skagerak Arena. Slutresultat: 3:3.

Aktuel form

Odd: 3-0-2, 1,80 point pr. kamp. Sandnes Ulf: 1-2-2, 1,00 point pr. kamp.

Målstatistik

Odd scorer 1,93 og indkasserer 1,54 mål pr. kamp. Sandnes Ulf scorer 1,39 og indkasserer 1,96. Ligaens gennemsnit: 3,80 mål.

BTTS og Over/Under

BTTS: Odd 68 %, Sandnes Ulf 57 %. Over 2.5: Odd 71 %, Sandnes Ulf 54 %. Liganiveau: BTTS 65 %, Over 2.5 72 %.

xG, skud og boldbesiddelse

xG pr. kamp: Odd 1,74, Sandnes Ulf 1,37. Skud pr. kamp: Odd 14,2, Sandnes Ulf 11,3. Gennemsnitlig boldbesiddelse: Odd 58 %, Sandnes Ulf 42 %.

Første og anden halvleg

Odd: fører ved pausen i 50 % af kampene, mål i anden halvleg 0,86. Sandnes Ulf: fører ved pausen i 29 % af kampene, mål i anden halvleg 0,93.

Mål pr. minut

Det stærkeste historiske målinterval er 76-90+ (12) for Odd og 76-90+ (14) for Sandnes Ulf. Dette viser fordelingen af tidligere mål og er ikke en forudsigelse af måltidspunktet.

Ligakontekst

First Division: 3,80 mål pr. kamp, BTTS 65 %, Over 2.5 72 %.

Indbyrdes historik

Før denne kamp var 1 tidligere indbyrdes kampe tilgængelige: 1-0-0. Gennemsnitlige mål 4,00, BTTS 100 %.

Arkiveret analyse før kampen

Denne analyse blev udarbejdet før kampstart. Konklusionerne bruger kun oplysninger, der var tilgængelige før kampen, og omfatter ikke slutresultatet eller statistik efter kampen.

Generel kam analyse

Odd, der ligger nummer fem i tabellen, har en klar fordel over Sandnes Ulf på 13.-pladsen: Hjemme vinder Odd 50% af kampene, mens gæsterne taber 64% af deres udekampe. Hjemmeholdet scorer i gennemsnit 2,07 mål pr. kamp på eget græs og leverer 5,64 skud på mål, mens Sandnes Ulf scorer 1,21 mål og har 3 skud på mål på udebane. Forskellen i chancerne kvalitet bekræftes af xG: 1,81 for Odd hjemme mod gæsternes 1,18 på udebane; samtidig er Sandnes Ulfs xG imod på udebane 1,84. Gæsternes forsvar indkasserer i gennemsnit 2,29 mål pr. udekamp, og i de seneste fem kampe har holdet lukket 13 mål ind, hvilket øger hjemmeholdets muligheder for at udnytte sin offensive fordel. Odd har vundet 3 af sine seneste 5 kampe, mens Sandnes Ulf kun har vundet 1, og derfor er en hjemmesejr det mest sandsynlige udfald.

Se det statistiske overblik
BTTS - scorer begge hold?

Odd har et solidt grundlag for at score: Holdet scorer i gennemsnit 1,57 mål og har 5,43 afslutninger på mål pr. kamp, mens Sandnes Ulf i gennemsnit indkasserer 2,29 mål. Gæsternes chancer for at komme på tavlen er mindre sikre, da de ikke har scoret i 36% af kampene, men Odd har kun holdt nullet i 21% af kampene og har indkasseret 1,64 mål i gennemsnit. I de seneste fem kampe har begge hold scoret 1,4 mål pr. kamp, og BTTS – altså at begge hold scorer – er gået hjem i 60% af Odds kampe og 80% af Sandnes Ulfs kampe. Sæsonens BTTS-procent er henholdsvis 64% og 50%, så selv med risikoen for, at gæsterne ikke scorer, er det mere sandsynligt, at begge hold kommer på tavlen.

Se BTTS-statistik
Over/Under - målanalyse

Det stærkeste valg er over 1.5 mål: Den linje blev nået i 86% af Odds kampe og 100% af Sandnes Ulfs kampe. Hjemmeholdet scorer i gennemsnit 1,57 mål, mens gæsterne lukker 2,29 mål ind; også Odds xG på 1,56 sammenholdt med Sandnes Ulfs xGA på 1,84 peger på målchancer til hjemmeholdet. Omvendt lukker Odd i gennemsnit 1,64 mål ind, hvilket giver gæsterne en reel mulighed for at score trods deres lavere gennemsnit på 1,21 scorede mål pr. kamp. I Sandnes Ulfs seneste fem kampe lukkede holdet i gennemsnit 2,6 mål ind, og der blev scoret over 2.5 mål i 80% af kampene, hvilket styrker forventningen om flere mål. Linjen over 1.5 har dog en tydeligere fordel end over 2.5, som blev nået i 50% af Odds kampe og 57% af Sandnes Ulfs kampe.

Se Over/Under-statistik
HT/FT - scenarie for pause og slutresultat

Det stærkeste signal er, at Odd fører ved pausen og holder føringen kampen ud. Hjemmeholdet var foran efter første halvleg i 6 af 14 kampe, mens Sandnes Ulf var bagud på dette tidspunkt i hele 8 af 14; i de seneste 5 kampe var tallene henholdsvis 3 og 3 gange. Odd scorer i gennemsnit 1,57 mål pr. kamp, mens gæsterne indkasserer 2,29, og hjemmeholdets overtag bekræftes også af en xG på 1,56 sammenholdt med de 1,84 xG, Sandnes Ulf tillader. Odd har desuden vundet 60% af sine seneste 5 kampe mod modstanderens 20%, hvilket taler for, at holdet holder føringen. Uafgjort ved pausen er stadig et realistisk alternativ, men gæsternes svage resultater i første halvleg og deres forsvar gør scenariet 1/1 til det, der har det stærkeste statistiske grundlag.

Se statistik for første og anden halvleg

Halvleg for halvleg

2 : 2
1. halvleg
1 : 1
2. halvleg

Kampstatistik

59Boldbesiddelse (%)41
OddSandnes Ulf
9Skud10
OddSandnes Ulf
5Skud på mål5
OddSandnes Ulf
1.32xG1.23
OddSandnes Ulf
3Hjørnespark6
OddSandnes Ulf
54Farlige angreb34
OddSandnes Ulf
-1Frispark-1
OddSandnes Ulf
1Kort0
OddSandnes Ulf

Profil før kampen— hvad fortæller sæsonens tal?

Dette er en holdprofil baseret på sæsondata og form. Kampforløbsstatistik vises først, når kampen er spillet.

1.93Scorede mål / kamp1.39
OddSandnes Ulf
1.54Indkasserede mål / kamp1.96
OddSandnes Ulf
58%Gennemsnitlig boldbesiddelse42%
OddSandnes Ulf
5.32Skud på mål / kamp4.21
OddSandnes Ulf

Holdstatistik— hvem er mest effektiv?

Sammenligning af angreb og forsvar for begge hold i den aktuelle sæson.

14.18Skud pr. kamp11.29
OddSandnes Ulf
5.32Skud på mål4.21
OddSandnes Ulf
13.6%Skudkonvertering12.3%
OddSandnes Ulf
58%Boldbesiddelse42%
OddSandnes Ulf
1.74xG for1.37
OddSandnes Ulf
1.31xG imod1.5
OddSandnes Ulf

Skudkvalitet

Odd: DominerendeSandnes Ulf: Kontraangreb
OddSandnes Ulf
Præcision (skud på mål)38%37%
Chancekvalitet (xG pr. skud)0.120.12
Afslutninger (mål pr. skud på mål)0.360.33

xG pr. skud omkring 0,08 betyder typisk langskud; 0,15+ betyder typisk chancer i feltet. Stilbetegnelsen bygger på boldbesiddelse, skudmængde og konvertering.

* xG (forventede mål) viser, hvor mange mål et hold bør score ud fra sine chancer. Hvis de faktiske mål ligger over xG, er afslutningerne over gennemsnittet; ligger de under xG, misbruges chancerne.

Holdets form— hvem er i bedst form?

De seneste fem kampe og sæsonresultatet, samlet og opdelt i hjemme- og udekampe.

Odd er 80% bedre på form i de seneste 5.

1.8 point / kamp - Odd · 1 point / kamp - Sandnes Ulf

Odd
WWWLL
Sæsonens resultatfordeling
46% W21% D32% L
Sæson (V-U-T)
13-6-9
1.61 point / kamp · målforskel +11
Seneste 5 (V-U-T)
3-0-2
1.80 point / kamp
Resultat hjemme (W-D-L)
7-3-4
Seneste 5 hjemme
2-1-2
LDWWL
Seneste 5 kampe – gennemsnit
Scorede mål: 1.4Indkasserede mål: 1.4xG: 1.58Modstanderens xG: 1.16BTTS: 60%Over 2.5: 60%
Sandnes Ulf
DDLLW
Sæsonens resultatfordeling
29% W18% D54% L
Sæson (V-U-T)
8-5-15
1.04 point / kamp · målforskel -16
Seneste 5 (V-U-T)
1-2-2
1.00 point / kamp
Resultat ude (W-D-L)
3-2-9
Seneste 5 ude
1-1-3
WLDLL
Seneste 5 kampe – gennemsnit
Scorede mål: 1.4Indkasserede mål: 2.6xG: 1.14Modstanderens xG: 1.84BTTS: 80%Over 2.5: 80%

Mål— hvordan scorer og indkasserer begge hold?

Hvor mange mål begge hold scorer og indkasserer, samt hvor ofte de holder Clean sheet eller ikke scorer.

Odd er 39% bedre på scorede mål pr. kamp.

1.93 mål / kamp - Odd · 1.39 mål / kamp - Sandnes Ulf

Odd er 27% bedre på indkasserede mål pr. kamp.

1.54 mål / kamp - Odd · 1.96 mål / kamp - Sandnes Ulf

Odds scoringsprofil: meget stærk

Odd scorer i 86% af kampene (24 af 28 kampe), mens Sandnes Ulf holder Clean sheet i 18% (5 af 28 kampe).

Sandnes Ulfs scoringsprofil: meget stærk

Sandnes Ulf scorer i 75% af kampene (21 af 28 kampe), mens Odd holder Clean sheet i 25% (7 af 28 kampe).

54Scorede mål (sæson)39
OddSandnes Ulf
43Indkasserede mål (sæson)55
OddSandnes Ulf
3.46Gennemsnitlige mål i kampen3.36
OddSandnes Ulf
7Scorede mål (seneste 5)7
OddSandnes Ulf
7Indkasserede mål (seneste 5)13
OddSandnes Ulf

Hvor ofte de scorer mindst...

86%1 mål75%
OddSandnes Ulf
54%2 mål36%
OddSandnes Ulf
32%3 mål21%
OddSandnes Ulf
14%4 mål7%
OddSandnes Ulf

Hvor ofte de indkasserer mindst...

75%1 mål82%
OddSandnes Ulf
46%2 mål54%
OddSandnes Ulf
21%3 mål29%
OddSandnes Ulf
7%4 mål21%
OddSandnes Ulf

* Statistikken omfatter begge holds hjemme- og udekampe i den aktuelle sæson.

Begge hold scorede (BTTS)— hvor ofte scorer begge hold?

Hvor ofte begge holds kampe har mål i begge ender sammenlignet med ligaens gennemsnit.

Målmønstre

36%BTTS ved pausen11%
OddSandnes Ulf
11%BTTS i begge halvlege4%
OddSandnes Ulf
43%Scorede i begge halvlege25%
OddSandnes Ulf

BTTS og antal mål

64%Mindst 3 mål og BTTS43%
OddSandnes Ulf
7%Mindst 3 mål uden BTTS11%
OddSandnes Ulf
60%BTTS – seneste 580%
OddSandnes Ulf

Antal mål (Over/Under)— hvor ofte overskrider disse kampe mållinjerne?

Hvor ofte kampe med disse hold overskrider måltærsklerne i hele kampen og i hver halvleg.

1. halvleg

89%Mindst 1 mål før pausen75%
OddSandnes Ulf
50%Mindst 2 mål før pausen25%
OddSandnes Ulf
25%Mindst 3 mål før pausen14%
OddSandnes Ulf

2. halvleg

75%Mindst 1 mål efter pausen96%
OddSandnes Ulf
57%Mindst 2 mål efter pausen68%
OddSandnes Ulf
18%Mindst 3 mål efter pausen25%
OddSandnes Ulf

Kampens halvlege— hvornår scorer holdene oftest?

Sådan fordeler holdene præstationen mellem 1. og 2. halvleg: mål, point, Clean sheets og pausestilling.

Odd er 48% bedre på form i 1. halvleg (point ved pausen).

1.75 point / kamp - Odd · 1.18 point / kamp - Sandnes Ulf

Odd — stilling ved pausen
50% fører25% uafgjort25% bagud
Sandnes Ulf — stilling ved pausen
29% fører32% uafgjort39% bagud

Før pausen (1. halvleg)

1.75Point pr. kamp (1. halvleg)1.18
OddSandnes Ulf
1.07Scorede mål (1. halvleg)0.46
OddSandnes Ulf
0.79Indkasserede mål (1. halvleg)0.75
OddSandnes Ulf
1.86Gennemsnitlige mål (1. halvleg)1.21
OddSandnes Ulf
39%Clean sheet før pausen54%
OddSandnes Ulf
36%Ingen mål før pausen61%
OddSandnes Ulf

Efter pausen (2. halvleg)

1.39Point pr. kamp (2. halvleg)1
OddSandnes Ulf
0.86Scorede mål (2. halvleg)0.93
OddSandnes Ulf
0.75Indkasserede mål (2. halvleg)1.21
OddSandnes Ulf
1.61Gennemsnitlige mål (2. halvleg)2.14
OddSandnes Ulf
57%Clean sheet efter pausen25%
OddSandnes Ulf
36%Ingen mål efter pausen39%
OddSandnes Ulf

Odd — resultater i anden halvleg

32% W43% D25% L
49
Point ved pausen
30
Mål ved pausen
+8
Målforskel (1. halvleg)
39
Point i 2. halvleg
+3
Målforskel (2. halvleg)
1.75
PPG før pausen
Fastholdelse af føring92%

Fører ved pausen i 50% af kampene og vinder 46%. Beskytter som regel føringen til slutfløjtet.

Forsvar efter pausen-0.0

Forsvaret forbliver stabilt gennem hele kampen.

Sandnes Ulf — resultater i anden halvleg

25% W25% D50% L
33
Point ved pausen
13
Mål ved pausen
-8
Målforskel (1. halvleg)
28
Point i 2. halvleg
-8
Målforskel (2. halvleg)
1.18
PPG før pausen
Fastholdelse af føring100%

Fører ved pausen i 29% af kampene og vinder 29%. Vinder også kampe uden at føre ved pausen.

Forsvar efter pausen+0.5

Indkasserer 0.5 flere mål pr. kamp efter pausen — det defensive niveau falder i anden halvleg.

Odd — de seneste fem kampe efter halvleg
1. halvleg2. halvleg
Point pr. kamp2.001.20
Scorede mål / kamp1.00.4
Indkasserede mål / kamp0.80.6
Gennemsnitlige mål i kampen1.81.0
1 mål100%60%
2 mål60%40%
3 mål20%0%
Clean sheet40%60%
Intet mål20%60%
Målforskel+1-1
Pause: 60% fører - 20% uafgjort - 20% bagud
2. halvleg: 20% vundet - 60% uafgjort - 20% tabt
BTTS ved pausen (seneste 5): 40% - Samlet antal mål ved pausen: 5
Sandnes Ulf — de seneste fem kampe efter halvleg
1. halvleg2. halvleg
Point pr. kamp0.801.00
Scorede mål / kamp0.60.8
Indkasserede mål / kamp1.21.4
Gennemsnitlige mål i kampen1.82.2
1 mål100%100%
2 mål40%80%
3 mål20%20%
Clean sheet20%20%
Intet mål60%20%
Målforskel-3-3
Pause: 20% fører - 20% uafgjort - 60% bagud
2. halvleg: 20% vundet - 40% uafgjort - 40% tabt
BTTS ved pausen (seneste 5): 20% - Samlet antal mål ved pausen: 3

* Farverne i tabellerne viser hændelsesfrekvens: grøn er almindelig, gul moderat, rød sjælden. Det er frekvens – ikke en holdvurdering.

Mål efter minut— hvornår falder målene?

Kampfaser, hvor begge hold oftest scorer og indkasserer.

Odd
ScoredeIndkasserede
9
7
0-15
11
6
16-30
10
9
31-45
7
9
46-60
5
8
61-75
12
4
76-90

Mest farlige minutter 76-90 (12 goals). Indkasserer flest i 31-45 (9). Balance i sene mål (76-90): +8 - vinder de sene faser.

Sandnes Ulf
ScoredeIndkasserede
5
10
0-15
1
3
16-30
7
8
31-45
7
13
46-60
5
10
61-75
14
11
76-90

Mest farlige minutter 76-90 (14 goals). Indkasserer flest i 46-60 (13). Balance i sene mål (76-90): +3 - vinder de sene faser.

* Intervallerne 31-45 og 76-90 omfatter mål i overtiden.

Yderligere holdindikatorer— hvad viser xG, effektivitet og form?

En sammenligning af chancer, resultater og tendenser baseret på afsluttede kampe i den aktuelle sæson.

Kamp profil

3.41
Forventede mål
angreb mod modstanderens forsvar
1.9 : 1.5
Forventet målf​​ordeling
hjemme : ude
90%
Tempo mod ligaen
100 % = ligagennemsnit
63%
Begge hold scorede (BTTS)
gennemsnit fra begge holds sæsoner
+17%
Derbyeffekt
H2H-mål mod typiske kampe
65%
BTTS-estimat
ud fra begge holds scoringsfrekvens
4%
0:0-risiko
omkring 1 ud af 25 kampe
2-3
Mest almindelige målinterval
angreb mod forsvar i begge ender

Odd

Netto-xG-balance
Forskel mellem kvaliteten af skabte og tilladte chancer pr. kamp.
+0.43
Resultater sammenholdt med xG
Forskel mellem den faktiske målbalance og den balance, xG antyder.
-0.04
Point sammenholdt med spillet
Sammenligning mellem opnåede point og de point, holdets målbalance indikerer.
-6.4 point
Afslutningseffektivitet
Omsætter holdet chancer? Positivt betyder, at det scorer mere, end chancerne tilsiger.
+0.19
Defensiv effektivitet
Redder forsvaret eller målmanden holdet? Positivt betyder, at holdet indkasserer mindre, end de tilladte chancer tilsiger.
-0.23
Angreb mod ligaen
Hvor meget holdet scorer sammenlignet med ligagennemsnittet for denne rolle. 120 % betyder 20 % over gennemsnittet.
89%
Forsvar mod ligaen
Hvor meget holdet indkasserer sammenlignet med ligagennemsnittet. 80 % betyder 20 % færre indkasserede mål.
94%
Formtrend
Sammenligner point fra de seneste 5 kampe med gennemsnittet for hele sæsonen.
+0.19
Stærkere 2. halvleg?
Hvor mange flere mål holdet scorer efter pausen end før den.
-0.2
Sene mål
22% af holdets mål scores mellem minut 76 og 90. Til sammenligning scores 17% i de første 15 minutter.
22%

Sandnes Ulf

Netto-xG-balance
Forskel mellem kvaliteten af skabte og tilladte chancer pr. kamp.
-0.13
Resultater sammenholdt med xG
Forskel mellem den faktiske målbalance og den balance, xG antyder.
-0.44
Point sammenholdt med spillet
Sammenligning mellem opnåede point og de point, holdets målbalance indikerer.
+0.9 point
Afslutningseffektivitet
Omsætter holdet chancer? Positivt betyder, at det scorer mere, end chancerne tilsiger.
+0.02
Defensiv effektivitet
Redder forsvaret eller målmanden holdet? Positivt betyder, at holdet indkasserer mindre, end de tilladte chancer tilsiger.
-0.46
Angreb mod ligaen
Hvor meget holdet scorer sammenlignet med ligagennemsnittet for denne rolle. 120 % betyder 20 % over gennemsnittet.
85%
Forsvar mod ligaen
Hvor meget holdet indkasserer sammenlignet med ligagennemsnittet. 80 % betyder 20 % færre indkasserede mål.
91%
Formtrend
Sammenligner point fra de seneste 5 kampe med gennemsnittet for hele sæsonen.
-0.04
Stærkere 2. halvleg?
Hvor mange flere mål holdet scorer efter pausen end før den.
+0.5
Sene mål
36% af holdets mål scores mellem minut 76 og 90. Til sammenligning scores 13% i de første 15 minutter.
36%

* Det forventede antal mål og fordelingen, BTTS-estimatet, 0:0-risikoen og målintervallet beregnes ud fra offentlige sæsongennemsnit og frekvenser for begge hold. Dette er en statistisk kampprofil – ikke en privat modelprognose eller et bettingtip. De øvrige indikatorer beskriver afsluttede kampe fra sæsonen.

Ligakontekst— er dette en målrigt liga?

Sådan klarer de to hold sig sammenlignet med First Division-gennemsnittet.

Hold mod liga

OddLigaSandnes Ulf
Gennemsnitlige mål i kampen▼ 3.463.80▼ 3.36
Begge hold scorede▲ 68%65%▼ 57%
Mindst 3 mål (Over 2.5)• 71%72%▼ 54%
Clean sheets▲ 25%18%• 18%
Mål før pausen▲ 89%78%▼ 75%
Mål efter pausen▼ 75%90%▲ 96%

^ grøn = over ligagennemsnittet, ˇ rød = under ligagennemsnittet. Dette viser forskellens retning – ikke en holdvurdering.

3.80
Gennemsnitlige mål pr. kamp
65%
Begge hold scorede
72%
Mindst 3 mål (Over 2.5)
18%
Clean sheets
2.16
Hjemmemål / kamp
1.64
Udemål / kamp
+32%
Fordel i hjemmeangreb
+24%
Fordel i hjemmeforsvar
+19%
Samlet hjemmebanefordel
Mål i 1. halvleg (hele ligaen)
78%
1 mål
49%
2 mål
28%
3 mål
10%
4 mål
Mål i 2. halvleg (hele ligaen)
90%
1 mål
64%
2 mål
33%
3 mål
16%
4 mål

Startopstillinger og spillerhændelser

Verificerede startere, indskiftere og registrerede spillerhændelser for denne kamp.

Kampens tidslinje

Mål, kort og udskiftninger i kronologisk rækkefølge.

  1. OddGult kortSyver Aas
  2. Sandnes UlfMålOle Sebastian Sundgot
  3. Sandnes UlfUdskiftningInd: Yann-Erik de LanlayUd: Sander Saugestad
  4. Sandnes UlfUdskiftningInd: Ali MemedUd: Ole Sebastian Sundgot

Dommer og trænere

Åbn deres sæsonprofiler for at sammenligne kampdata, mål og disciplinære tendenser.

Indbyrdes opgør

Seneste indbyrdes kamp: Odd 1 - 0 - 0 Sandnes Ulf. Gennemsnitlige mål 4.00, begge hold scorede i 100% kampe.

FAQ

Hvad blev resultatet af Odd mod Sandnes Ulf?

Kampen i First Division sluttede Odd 3:3 Sandnes Ulf. Fuld kampstatistik, halvlegsopdeling og indbyrdes historik findes på denne side.

Hvad viser målstatistikken før Odd mod Sandnes Ulf?

Odd scorer i gennemsnit 1,93 mål pr. kamp, og Sandnes Ulf scorer 1,39. Gennemsnittet i First Division er 3,80 mål, og Over 2.5 forekommer i 72% af kampene. BTTS forekommer i 68% af Odds kampe og 57% af Sandnes Ulfs.

Hvordan er den aktuelle form for Odd og Sandnes Ulf?

I de seneste fem kampe har Odd 3 sejre, 0 uafgjorte og 2 nederlag (1,80 point pr. kamp). Sandnes Ulf har 1 sejre, 2 uafgjorte og 2 nederlag (1,00 point pr. kamp).

Hvor finder jeg picket og den komplette analyse af Odd mod Sandnes Ulf?

Kampstatistikken er offentlig her; den komplette bettinganalyse og det anbefalede pick findes i NoFluffPicks-appen.