Finland - YkkösliigaMustapekka AreenaData opdateret pr. 16. oktober 2026

PK-35 - SJK Akatemia: kampstatistik

Begrundelse:

Fuld analyse og pick i appen

Se bettinganalysen, picket, Value Bet og den fulde begrundelse for denne kamp.

Se analyse og pick

PK-35 mod SJK Akatemia: form, mål og vigtig statistik

Hvad kampen handler om

PK-35 spiller mod SJK Akatemia i Ykkösliiga (Finland). Kampen er planlagt til 17. oktober 2026. Stadion: Mustapekka Areena.

Aktuel form

PK-35: 1-2-2, 1,00 point pr. kamp. SJK Akatemia: 1-2-2, 1,00 point pr. kamp.

Målstatistik

PK-35 scorer 1,58 og indkasserer 0,81 mål pr. kamp. SJK Akatemia scorer 0,81 og indkasserer 1,69. Ligaens gennemsnit: 2,65 mål.

BTTS og Over/Under

BTTS: PK-35 35 %, SJK Akatemia 42 %. Over 2.5: PK-35 50 %, SJK Akatemia 35 %. Liganiveau: BTTS 45 %, Over 2.5 48 %.

xG, skud og boldbesiddelse

xG pr. kamp: PK-35 1,38, SJK Akatemia 1,32. Skud pr. kamp: PK-35 11,1, SJK Akatemia 10,9. Gennemsnitlig boldbesiddelse: PK-35 42 %, SJK Akatemia 49 %.

Første og anden halvleg

PK-35: fører ved pausen i 35 % af kampene, mål i anden halvleg 0,88. SJK Akatemia: fører ved pausen i 12 % af kampene, mål i anden halvleg 0,62.

Mål pr. minut

Det stærkeste historiske målinterval er 46-60 (11) for PK-35 og 76-90+ (8) for SJK Akatemia. Dette viser fordelingen af tidligere mål og er ikke en forudsigelse af måltidspunktet.

Ligakontekst

Ykkösliiga: 2,65 mål pr. kamp, BTTS 45 %, Over 2.5 48 %.

Indbyrdes historik

Før denne kamp var 5 tidligere indbyrdes kampe tilgængelige: 4-1-0. Gennemsnitlige mål 2,40, BTTS 60 %.

Før kampen

1X2-odds

(1.23)
(5.90)
(11.00)

Profil før kampen— hvad fortæller sæsonens tal?

Dette er en holdprofil baseret på sæsondata og form. Kampforløbsstatistik vises først, når kampen er spillet.

PK-35SJK Akatemia
1.58Scorede mål / kamp0.81
PK-35SJK Akatemia
0.81Indkasserede mål / kamp1.69
PK-35SJK Akatemia
42%Gennemsnitlig boldbesiddelse49%
PK-35SJK Akatemia
3.85Skud på mål / kamp3.23
PK-35SJK Akatemia

Holdstatistik— hvem er mest effektiv?

Sammenligning af angreb og forsvar for begge hold i den aktuelle sæson.

11.12Skud pr. kamp10.88
PK-35SJK Akatemia
3.85Skud på mål3.23
PK-35SJK Akatemia
14.2%Skudkonvertering7.4%
PK-35SJK Akatemia
42%Boldbesiddelse49%
PK-35SJK Akatemia
1.38xG for1.32
PK-35SJK Akatemia
1.42xG imod1.9
PK-35SJK Akatemia

Skudkvalitet

PK-35: KontraangrebSJK Akatemia: Balanceret
PK-35SJK Akatemia
Præcision (skud på mål)35%30%
Chancekvalitet (xG pr. skud)0.120.12
Afslutninger (mål pr. skud på mål)0.410.25

xG pr. skud omkring 0,08 betyder typisk langskud; 0,15+ betyder typisk chancer i feltet. Stilbetegnelsen bygger på boldbesiddelse, skudmængde og konvertering.

* xG (forventede mål) viser, hvor mange mål et hold bør score ud fra sine chancer. Hvis de faktiske mål ligger over xG, er afslutningerne over gennemsnittet; ligger de under xG, misbruges chancerne.

Holdets form— hvem er i bedst form?

De seneste fem kampe og sæsonresultatet, samlet og opdelt i hjemme- og udekampe.

PK-35
DWLDL
Sæsonens resultatfordeling
54% W27% D19% L
Sæson (V-U-T)
14-7-5
1.88 point / kamp · målforskel +20
Seneste 5 (V-U-T)
1-2-2
1.00 point / kamp
Resultat hjemme (W-D-L)
5-5-3
Seneste 5 hjemme
1-2-2
LDWDL
Seneste 5 kampe – gennemsnit
Scorede mål: 0.8Indkasserede mål: 1.4xG: 0.98Modstanderens xG: 1.74BTTS: 20%Over 2.5: 60%
SJK Akatemia
LDLDW
Sæsonens resultatfordeling
12% W31% D58% L
Sæson (V-U-T)
3-8-15
0.65 point / kamp · målforskel -23
Seneste 5 (V-U-T)
1-2-2
1.00 point / kamp
Resultat ude (W-D-L)
1-5-7
Seneste 5 ude
1-2-2
LWLDD
Seneste 5 kampe – gennemsnit
Scorede mål: 2.0Indkasserede mål: 2.2xG: 1.73Modstanderens xG: 2.07BTTS: 100%Over 2.5: 60%

Mål— hvordan scorer og indkasserer begge hold?

Hvor mange mål begge hold scorer og indkasserer, samt hvor ofte de holder Clean sheet eller ikke scorer.

PK-35 er 95% bedre på scorede mål pr. kamp.

1.58 mål / kamp - PK-35 · 0.81 mål / kamp - SJK Akatemia

PK-35 er 109% bedre på indkasserede mål pr. kamp.

0.81 mål / kamp - PK-35 · 1.69 mål / kamp - SJK Akatemia

PK-35s scoringsprofil: meget stærk

PK-35 scorer i 69% af kampene (18 af 26 kampe), mens SJK Akatemia holder Clean sheet i 15% (4 af 26 kampe).

SJK Akatemias scoringsprofil: blandet

SJK Akatemia scorer i 50% af kampene (13 af 26 kampe), mens PK-35 holder Clean sheet i 50% (13 af 26 kampe).

41Scorede mål (sæson)21
PK-35SJK Akatemia
21Indkasserede mål (sæson)44
PK-35SJK Akatemia
2.38Gennemsnitlige mål i kampen2.5
PK-35SJK Akatemia
4Scorede mål (seneste 5)10
PK-35SJK Akatemia
7Indkasserede mål (seneste 5)11
PK-35SJK Akatemia

Hvor ofte de scorer mindst...

69%1 mål50%
PK-35SJK Akatemia
38%2 mål23%
PK-35SJK Akatemia
35%3 mål4%
PK-35SJK Akatemia
12%4 mål4%
PK-35SJK Akatemia

Hvor ofte de indkasserer mindst...

50%1 mål85%
PK-35SJK Akatemia
15%2 mål50%
PK-35SJK Akatemia
12%3 mål23%
PK-35SJK Akatemia
4%4 mål4%
PK-35SJK Akatemia

* Statistikken omfatter begge holds hjemme- og udekampe i den aktuelle sæson.

Begge hold scorede (BTTS)— hvor ofte scorer begge hold?

Hvor ofte begge holds kampe har mål i begge ender sammenlignet med ligaens gennemsnit.

Målmønstre

12%BTTS ved pausen8%
PK-35SJK Akatemia
4%BTTS i begge halvlege4%
PK-35SJK Akatemia
27%Scorede i begge halvlege8%
PK-35SJK Akatemia

BTTS og antal mål

23%Mindst 3 mål og BTTS27%
PK-35SJK Akatemia
27%Mindst 3 mål uden BTTS8%
PK-35SJK Akatemia
20%BTTS – seneste 5100%
PK-35SJK Akatemia

Antal mål (Over/Under)— hvor ofte overskrider disse kampe mållinjerne?

Hvor ofte kampe med disse hold overskrider måltærsklerne i hele kampen og i hver halvleg.

1. halvleg

54%Mindst 1 mål før pausen62%
PK-35SJK Akatemia
31%Mindst 2 mål før pausen23%
PK-35SJK Akatemia
12%Mindst 3 mål før pausen0%
PK-35SJK Akatemia

2. halvleg

69%Mindst 1 mål efter pausen81%
PK-35SJK Akatemia
38%Mindst 2 mål efter pausen35%
PK-35SJK Akatemia
23%Mindst 3 mål efter pausen19%
PK-35SJK Akatemia

Kampens halvlege— hvornår scorer holdene oftest?

Sådan fordeler holdene præstationen mellem 1. og 2. halvleg: mål, point, Clean sheets og pausestilling.

PK-35 er 90% bedre på form i 1. halvleg (point ved pausen).

1.54 point / kamp - PK-35 · 0.81 point / kamp - SJK Akatemia

PK-35 — stilling ved pausen
35% fører50% uafgjort15% bagud
SJK Akatemia — stilling ved pausen
12% fører46% uafgjort42% bagud

Før pausen (1. halvleg)

1.54Point pr. kamp (1. halvleg)0.81
PK-35SJK Akatemia
0.69Scorede mål (1. halvleg)0.19
PK-35SJK Akatemia
0.31Indkasserede mål (1. halvleg)0.65
PK-35SJK Akatemia
1Gennemsnitlige mål (1. halvleg)0.85
PK-35SJK Akatemia
73%Clean sheet før pausen50%
PK-35SJK Akatemia
62%Ingen mål før pausen81%
PK-35SJK Akatemia

Efter pausen (2. halvleg)

1.69Point pr. kamp (2. halvleg)0.77
PK-35SJK Akatemia
0.88Scorede mål (2. halvleg)0.62
PK-35SJK Akatemia
0.5Indkasserede mål (2. halvleg)1.04
PK-35SJK Akatemia
1.38Gennemsnitlige mål (2. halvleg)1.65
PK-35SJK Akatemia
65%Clean sheet efter pausen31%
PK-35SJK Akatemia
42%Ingen mål efter pausen62%
PK-35SJK Akatemia

PK-35 — resultater i anden halvleg

42% W42% D15% L
40
Point ved pausen
18
Mål ved pausen
+10
Målforskel (1. halvleg)
44
Point i 2. halvleg
+10
Målforskel (2. halvleg)
1.54
PPG før pausen
Fastholdelse af føring154%

Fører ved pausen i 35% af kampene og vinder 54%. Vinder også kampe uden at føre ved pausen.

Forsvar efter pausen+0.2

Indkasserer 0.2 flere mål pr. kamp efter pausen — det defensive niveau falder i anden halvleg.

SJK Akatemia — resultater i anden halvleg

15% W31% D54% L
21
Point ved pausen
5
Mål ved pausen
-12
Målforskel (1. halvleg)
20
Point i 2. halvleg
-11
Målforskel (2. halvleg)
0.81
PPG før pausen
Fastholdelse af føring100%

Fører ved pausen i 12% af kampene og vinder 12%. Vinder også kampe uden at føre ved pausen.

Forsvar efter pausen+0.4

Indkasserer 0.4 flere mål pr. kamp efter pausen — det defensive niveau falder i anden halvleg.

PK-35 — de seneste fem kampe efter halvleg
1. halvleg2. halvleg
Point pr. kamp1.201.00
Scorede mål / kamp0.60.2
Indkasserede mål / kamp0.41.0
Gennemsnitlige mål i kampen1.01.2
1 mål40%60%
2 mål20%40%
3 mål20%20%
Clean sheet60%60%
Intet mål80%80%
Målforskel+1-4
Pause: 20% fører - 60% uafgjort - 20% bagud
2. halvleg: 20% vundet - 40% uafgjort - 40% tabt
BTTS ved pausen (seneste 5): 20% - Samlet antal mål ved pausen: 3
SJK Akatemia — de seneste fem kampe efter halvleg
1. halvleg2. halvleg
Point pr. kamp1.401.20
Scorede mål / kamp0.61.4
Indkasserede mål / kamp0.61.6
Gennemsnitlige mål i kampen1.23.0
1 mål100%100%
2 mål20%60%
3 mål0%60%
Clean sheet40%20%
Intet mål40%20%
Målforskel0-1
Pause: 40% fører - 20% uafgjort - 40% bagud
2. halvleg: 40% vundet - 0% uafgjort - 60% tabt
BTTS ved pausen (seneste 5): 20% - Samlet antal mål ved pausen: 3

* Farverne i tabellerne viser hændelsesfrekvens: grøn er almindelig, gul moderat, rød sjælden. Det er frekvens – ikke en holdvurdering.

Mål efter minut— hvornår falder målene?

Kampfaser, hvor begge hold oftest scorer og indkasserer.

PK-35
ScoredeIndkasserede
9
2
0-15
5
4
16-30
4
2
31-45
11
2
46-60
2
2
61-75
10
9
76-90

Mest farlige minutter 46-60 (11 goals). Indkasserer flest i 76-90 (9). Balance i sene mål (76-90): +1 - vinder de sene faser.

SJK Akatemia
ScoredeIndkasserede
2
4
0-15
1
6
16-30
2
7
31-45
5
14
46-60
3
6
61-75
8
7
76-90

Mest farlige minutter 76-90 (8 goals). Indkasserer flest i 46-60 (14). Balance i sene mål (76-90): +1 - vinder de sene faser.

* Intervallerne 31-45 og 76-90 omfatter mål i overtiden.

Yderligere holdindikatorer— hvad viser xG, effektivitet og form?

En sammenligning af chancer, resultater og tendenser baseret på afsluttede kampe i den aktuelle sæson.

Kamp profil

2.45
Forventede mål
angreb mod modstanderens forsvar
1.6 : 0.8
Forventet målf​​ordeling
hjemme : ude
92%
Tempo mod ligaen
100 % = ligagennemsnit
39%
Begge hold scorede (BTTS)
gennemsnit fra begge holds sæsoner
-2%
Derbyeffekt
H2H-mål mod typiske kampe
35%
BTTS-estimat
ud fra begge holds scoringsfrekvens
16%
0:0-risiko
omkring 1 ud af 6 kampe
0-1
Mest almindelige målinterval
angreb mod forsvar i begge ender

PK-35

Netto-xG-balance
Forskel mellem kvaliteten af skabte og tilladte chancer pr. kamp.
-0.04
Resultater sammenholdt med xG
Forskel mellem den faktiske målbalance og den balance, xG antyder.
+0.81
Point sammenholdt med spillet
Sammenligning mellem opnåede point og de point, holdets målbalance indikerer.
-12.8 point
Afslutningseffektivitet
Omsætter holdet chancer? Positivt betyder, at det scorer mere, end chancerne tilsiger.
+0.20
Defensiv effektivitet
Redder forsvaret eller målmanden holdet? Positivt betyder, at holdet indkasserer mindre, end de tilladte chancer tilsiger.
+0.61
Angreb mod ligaen
Hvor meget holdet scorer sammenlignet med ligagennemsnittet for denne rolle. 120 % betyder 20 % over gennemsnittet.
114%
Forsvar mod ligaen
Hvor meget holdet indkasserer sammenlignet med ligagennemsnittet. 80 % betyder 20 % færre indkasserede mål.
65%
Formtrend
Sammenligner point fra de seneste 5 kampe med gennemsnittet for hele sæsonen.
-0.88
Stærkere 2. halvleg?
Hvor mange flere mål holdet scorer efter pausen end før den.
+0.2
Sene mål
24% af holdets mål scores mellem minut 76 og 90. Til sammenligning scores 22% i de første 15 minutter.
24%

SJK Akatemia

Netto-xG-balance
Forskel mellem kvaliteten af skabte og tilladte chancer pr. kamp.
-0.58
Resultater sammenholdt med xG
Forskel mellem den faktiske målbalance og den balance, xG antyder.
-0.30
Point sammenholdt med spillet
Sammenligning mellem opnåede point og de point, holdets målbalance indikerer.
+2.5 point
Afslutningseffektivitet
Omsætter holdet chancer? Positivt betyder, at det scorer mere, end chancerne tilsiger.
-0.51
Defensiv effektivitet
Redder forsvaret eller målmanden holdet? Positivt betyder, at holdet indkasserer mindre, end de tilladte chancer tilsiger.
+0.21
Angreb mod ligaen
Hvor meget holdet scorer sammenlignet med ligagennemsnittet for denne rolle. 120 % betyder 20 % over gennemsnittet.
65%
Forsvar mod ligaen
Hvor meget holdet indkasserer sammenlignet med ligagennemsnittet. 80 % betyder 20 % færre indkasserede mål.
122%
Formtrend
Sammenligner point fra de seneste 5 kampe med gennemsnittet for hele sæsonen.
+0.35
Stærkere 2. halvleg?
Hvor mange flere mål holdet scorer efter pausen end før den.
+0.4
Sene mål
38% af holdets mål scores mellem minut 76 og 90. Til sammenligning scores 10% i de første 15 minutter.
38%

* Det forventede antal mål og fordelingen, BTTS-estimatet, 0:0-risikoen og målintervallet beregnes ud fra offentlige sæsongennemsnit og frekvenser for begge hold. Dette er en statistisk kampprofil – ikke en privat modelprognose eller et bettingtip. De øvrige indikatorer beskriver afsluttede kampe fra sæsonen.

Ligakontekst— er dette en målrigt liga?

Sådan klarer de to hold sig sammenlignet med Ykkösliiga-gennemsnittet.

Hold mod liga

PK-35LigaSJK Akatemia
Gennemsnitlige mål i kampen▼ 2.382.65▼ 2.50
Begge hold scorede▼ 35%45%▼ 42%
Mindst 3 mål (Over 2.5)▲ 50%48%▼ 35%
Clean sheets▲ 50%31%▼ 15%
Mål før pausen▼ 54%67%▼ 62%
Mål efter pausen▼ 69%74%▲ 81%

^ grøn = over ligagennemsnittet, ˇ rød = under ligagennemsnittet. Dette viser forskellens retning – ikke en holdvurdering.

2.65
Gennemsnitlige mål pr. kamp
45%
Begge hold scorede
48%
Mindst 3 mål (Over 2.5)
31%
Clean sheets
1.39
Hjemmemål / kamp
1.25
Udemål / kamp
+11%
Fordel i hjemmeangreb
+10%
Fordel i hjemmeforsvar
+7%
Samlet hjemmebanefordel
Mål i 1. halvleg (hele ligaen)
67%
1 mål
31%
2 mål
12%
3 mål
3%
4 mål
Mål i 2. halvleg (hele ligaen)
74%
1 mål
42%
2 mål
21%
3 mål
10%
4 mål

Indbyrdes opgør

Seneste indbyrdes kampe (5): PK-35 4 - 1 - 0 SJK Akatemia. Gennemsnitlige mål 2.40, begge hold scorede i 60% kampe.

SJK Akatemia
0 : 3
PK-35
SJK Akatemia
0 : 1
PK-35
Kerho 07 SJK II
1 : 2
Pallokerho-35 ry
Pallokerho-35 ry
2 : 1
Kerho 07 SJK II
Kerho 07 SJK II
1 : 1
Pallokerho-35 ry

FAQ

Hvornår spiller PK-35 og SJK Akatemia?

PK-35 møder SJK Akatemia den 17. oktober 2026 i Ykkösliiga på Mustapekka Areena. Det præcise starttidspunkt i din tidszone vises øverst på kampsiden.

Hvad er den indbyrdes statistik mellem PK-35 og SJK Akatemia?

I de seneste 5 indbyrdes kampe vandt PK-35 4, SJK Akatemia vandt 0, og 1 endte uafgjort. Kampene havde i gennemsnit 2,40 mål, og begge hold scorede i 60% af dem.

Hvad viser målstatistikken før PK-35 mod SJK Akatemia?

PK-35 scorer i gennemsnit 1,58 mål pr. kamp, og SJK Akatemia scorer 0,81. Gennemsnittet i Ykkösliiga er 2,65 mål, og Over 2.5 forekommer i 48% af kampene. BTTS forekommer i 35% af PK-35s kampe og 42% af SJK Akatemias.

Hvordan er den aktuelle form for PK-35 og SJK Akatemia?

I de seneste fem kampe har PK-35 1 sejre, 2 uafgjorte og 2 nederlag (1,00 point pr. kamp). SJK Akatemia har 1 sejre, 2 uafgjorte og 2 nederlag (1,00 point pr. kamp).

Hvor finder jeg picket og den komplette analyse af PK-35 mod SJK Akatemia?

Denne side forklarer den statistiske kontekst: form, indbyrdes historik, mål, BTTS og Over/Under. Bettingpicket, Value Bet og den komplette forklaring findes i NoFluffPicks-appen.