Venezuela - Primera DivisiónEstadio General José Antonio PáezData opdateret pr. 17. oktober 2026

Portuguesa - Zamora: kampstatistik

Portuguesa-logo
Portuguesa
1 : 1pause 0:1
Zamora-logo
Zamora

Portuguesa mod Zamora: form, mål og vigtig statistik

Hvad kampen handler om

Portuguesa spillede mod Zamora i Primera División (Venezuela). Kampen blev spillet 5. september 2026. Stadion: Estadio General José Antonio Páez. Slutresultat: 1:1.

Aktuel form

Portuguesa: 2-3-0, 1,80 point pr. kamp. Zamora: 1-1-3, 0,80 point pr. kamp.

Målstatistik

Portuguesa scorer 1,38 og indkasserer 1,04 mål pr. kamp. Zamora scorer 1,05 og indkasserer 1,40. Ligaens gennemsnit: 2,58 mål.

BTTS og Over/Under

BTTS: Portuguesa 46 %, Zamora 50 %. Over 2.5: Portuguesa 42 %, Zamora 40 %. Liganiveau: BTTS 55 %, Over 2.5 46 %.

xG, skud og boldbesiddelse

xG pr. kamp: Portuguesa 1,27, Zamora 1,30. Skud pr. kamp: Portuguesa 11,5, Zamora 12,3. Gennemsnitlig boldbesiddelse: Portuguesa 49 %, Zamora 44 %.

Første og anden halvleg

Portuguesa: fører ved pausen i 38 % af kampene, mål i anden halvleg 0,69. Zamora: fører ved pausen i 20 % af kampene, mål i anden halvleg 0,60.

Mål pr. minut

Det stærkeste historiske målinterval er 76-90+ (9) for Portuguesa og 76-90+ (7) for Zamora. Dette viser fordelingen af tidligere mål og er ikke en forudsigelse af måltidspunktet.

Ligakontekst

Primera División: 2,58 mål pr. kamp, BTTS 55 %, Over 2.5 46 %.

Indbyrdes historik

Før denne kamp var 3 tidligere indbyrdes kampe tilgængelige: 2-0-1. Gennemsnitlige mål 2,00, BTTS 33 %.

Arkiveret analyse før kampen

Denne analyse blev udarbejdet før kampstart. Konklusionerne bruger kun oplysninger, der var tilgængelige før kampen, og omfatter ikke slutresultatet eller statistik efter kampen.

Generel kam analyse

Portuguesa har en klart bedre profil på hjemmebane: holdet vinder 54% af kampene, scorer i gennemsnit 1,46 mål og lukker kun 0,77 mål ind pr. kamp. Zamora vinder blot 20% af sine udekampe, taber 50%, og holdets gennemsnitlige måltal er kun 0,80. Hjemmeholdet er også mere effektivt foran modstanderens mål og omsætter 13% af sine skud til mål mod gæsternes 7%, samtidig med at de har mere boldbesiddelse, 53% mod 42%. Portuguesa holder nullet i 54% af hjemmekampene, mens Zamora ikke scorer i 40% af udekampe. Den seneste form er forholdsvis ens, eftersom Portuguesa har hentet 8 point i de seneste fem kampe, mens Zamora har taget 7, men hjemmeholdets fordel på eget græs taler for en sejr.

Se det statistiske overblik
BTTS - scorer begge hold?

BTTS Nej-scenariet har en lille fordel, eftersom Zamora i denne sæson kun scorer 0,80 mål pr. kamp og slet ikke kommer på måltavlen i 40% af kampene. Gæsterne har holdt nullet i 40% af kampene, mens Portuguesa ikke har scoret i 33%, hvilket øger sandsynligheden for, at mindst ét af holdene går fra kampen uden at score. Portuguesas BTTS-andel er 56%, men hos Zamora er den kun 40%, og i de seneste fem kampe endte præcis 40% med BTTS for begge hold. Zamoras seneste offensive form er bedre, da holdet har scoret 1,8 mål pr. kamp, men samtidig er deres xG imod høje 1,74, hvilket i højere grad understøtter en hjemmesejr uden at modstanderen nødvendigvis scorer. Holdenes samlede sæsongennemsnit for mål er moderat, og de lave andele af kampe med over 2,5 mål, 33% og 40%, taler yderligere for et resultat, hvor mindst ét hold ikke scorer.

Se BTTS-statistik
Over/Under - målanalyse

Sæsonprofilen begrænser tydeligt udsigterne til en målfest: 89 % af Portuguesas kampe og 90 % af Zamoras kampe sluttede med under 3.5 mål. Hjemmeholdet scorer i gennemsnit 1,22 mål, mens Zamora kun scorer 0,80, og gæsterne holder nullet i 40 % af kampene. Samtidig peger xG-værdierne på mulighed for omkring 2,50 mål, eftersom Portuguesa i gennemsnit skaber 1,39 xG og Zamora 1,17 xG, så linjen på 2.5 er fortsat meget lige. De seneste fem kampe var lidt mere åbne med et gennemsnit på 3,2 mål i hver af holdenes kampe, men kun 40 % af Portuguesas og Zamoras kampe i denne periode bød på mål fra begge hold. Under 3.5 har den tydeligste fordel, fordi sæsondataene konsekvent peger på en lav andel af resultater med mindst fire mål.

Se Over/Under-statistik
HT/FT - scenarie for pause og slutresultat

Det mest sandsynlige er uafgjort ved pausen, eftersom Portuguesa var uafgjort efter 45 minutter i 44 % af kampene, mens Zamora nåede helt op på 60 %. Gæsterne scorer kun 0,30 mål pr. kamp før pausen og holder nullet i første halvleg i 70 % af deres kampe, hvilket taler for en forsigtig åbning. Efter pausen bør fordelen gå til hjemmeholdet: Portuguesa indkasserer da blot 0,22 mål pr. kamp, mens Zamora i gennemsnit lukker 0,70 ind. Hjemmeholdet er også klart mere effektivt pointmæssigt i anden halvleg med et gennemsnit på 1,78 point mod Zamoras 1,00. I hele sæsonen vinder Portuguesa 44 % af kampene, mens modstanderne vinder 20 %, og derfor er scenariet X/1 bedst understøttet af dataene.

Se statistik for første og anden halvleg

Halvleg for halvleg

0 : 1
1. halvleg
1 : 0
2. halvleg

Kampstatistik

59Boldbesiddelse (%)41
PortuguesaZamora
18Skud14
PortuguesaZamora
9Skud på mål4
PortuguesaZamora
2.22xG1.37
PortuguesaZamora
3Hjørnespark1
PortuguesaZamora
62Farlige angreb28
PortuguesaZamora
11Frispark18
PortuguesaZamora
1Kort4
PortuguesaZamora

Profil før kampen— hvad fortæller sæsonens tal?

Dette er en holdprofil baseret på sæsondata og form. Kampforløbsstatistik vises først, når kampen er spillet.

1.38Scorede mål / kamp1.05
PortuguesaZamora
1.04Indkasserede mål / kamp1.4
PortuguesaZamora
49%Gennemsnitlig boldbesiddelse44%
PortuguesaZamora
3.88Skud på mål / kamp4
PortuguesaZamora

Holdstatistik— hvem er mest effektiv?

Sammenligning af angreb og forsvar for begge hold i den aktuelle sæson.

11.54Skud pr. kamp12.3
PortuguesaZamora
3.88Skud på mål4
PortuguesaZamora
12%Skudkonvertering8.5%
PortuguesaZamora
49%Boldbesiddelse44%
PortuguesaZamora
1.27xG for1.3
PortuguesaZamora
1.38xG imod1.41
PortuguesaZamora

Skudkvalitet

Portuguesa: BalanceretZamora: Balanceret
PortuguesaZamora
Præcision (skud på mål)34%33%
Chancekvalitet (xG pr. skud)0.110.11
Afslutninger (mål pr. skud på mål)0.360.26

xG pr. skud omkring 0,08 betyder typisk langskud; 0,15+ betyder typisk chancer i feltet. Stilbetegnelsen bygger på boldbesiddelse, skudmængde og konvertering.

* xG (forventede mål) viser, hvor mange mål et hold bør score ud fra sine chancer. Hvis de faktiske mål ligger over xG, er afslutningerne over gennemsnittet; ligger de under xG, misbruges chancerne.

Holdets form— hvem er i bedst form?

De seneste fem kampe og sæsonresultatet, samlet og opdelt i hjemme- og udekampe.

Portuguesa er 125% bedre på form i de seneste 5.

1.8 point / kamp - Portuguesa · 0.8 point / kamp - Zamora

Portuguesa
WWDDD
Ubesjret i de seneste 5 kampe
Sæsonens resultatfordeling
38% W38% D23% L
Sæson (V-U-T)
10-10-6
1.54 point / kamp · målforskel +9
Seneste 5 (V-U-T)
2-3-0
1.80 point / kamp
Resultat hjemme (W-D-L)
7-4-2
Seneste 5 hjemme
3-1-1
WLWWD
Seneste 5 kampe – gennemsnit
Scorede mål: 1.6Indkasserede mål: 1.2xG: 1.54Modstanderens xG: 1.44BTTS: 60%Over 2.5: 40%
Zamora
LLWDL
Sæsonens resultatfordeling
30% W30% D40% L
Sæson (V-U-T)
6-6-8
1.20 point / kamp · målforskel -7
Seneste 5 (V-U-T)
1-1-3
0.80 point / kamp
Resultat ude (W-D-L)
2-3-5
Seneste 5 ude
0-3-2
DDLLD
Seneste 5 kampe – gennemsnit
Scorede mål: 1.0Indkasserede mål: 2.4xG: 1.17Modstanderens xG: 1.72BTTS: 40%Over 2.5: 40%

Mål— hvordan scorer og indkasserer begge hold?

Hvor mange mål begge hold scorer og indkasserer, samt hvor ofte de holder Clean sheet eller ikke scorer.

Portuguesa er 31% bedre på scorede mål pr. kamp.

1.38 mål / kamp - Portuguesa · 1.05 mål / kamp - Zamora

Portuguesa er 35% bedre på indkasserede mål pr. kamp.

1.04 mål / kamp - Portuguesa · 1.4 mål / kamp - Zamora

Portuguesas scoringsprofil: meget stærk

Portuguesa scorer i 77% af kampene (20 af 26 kampe), mens Zamora holder Clean sheet i 30% (6 af 20 kampe).

Zamoras scoringsprofil: blandet

Zamora scorer i 65% af kampene (13 af 20 kampe), mens Portuguesa holder Clean sheet i 42% (11 af 26 kampe).

36Scorede mål (sæson)21
PortuguesaZamora
27Indkasserede mål (sæson)28
PortuguesaZamora
2.42Gennemsnitlige mål i kampen2.45
PortuguesaZamora
8Scorede mål (seneste 5)5
PortuguesaZamora
6Indkasserede mål (seneste 5)12
PortuguesaZamora

Hvor ofte de scorer mindst...

77%1 mål65%
PortuguesaZamora
35%2 mål30%
PortuguesaZamora
19%3 mål10%
PortuguesaZamora
8%4 mål0%
PortuguesaZamora

Hvor ofte de indkasserer mindst...

58%1 mål70%
PortuguesaZamora
35%2 mål35%
PortuguesaZamora
12%3 mål10%
PortuguesaZamora
0%4 mål10%
PortuguesaZamora

* Statistikken omfatter begge holds hjemme- og udekampe i den aktuelle sæson.

Begge hold scorede (BTTS)— hvor ofte scorer begge hold?

Hvor ofte begge holds kampe har mål i begge ender sammenlignet med ligaens gennemsnit.

Målmønstre

15%BTTS ved pausen15%
PortuguesaZamora
12%BTTS i begge halvlege0%
PortuguesaZamora
27%Scorede i begge halvlege20%
PortuguesaZamora

BTTS og antal mål

27%Mindst 3 mål og BTTS35%
PortuguesaZamora
15%Mindst 3 mål uden BTTS5%
PortuguesaZamora
60%BTTS – seneste 540%
PortuguesaZamora

Antal mål (Over/Under)— hvor ofte overskrider disse kampe mållinjerne?

Hvor ofte kampe med disse hold overskrider måltærsklerne i hele kampen og i hver halvleg.

1. halvleg

69%Mindst 1 mål før pausen65%
PortuguesaZamora
38%Mindst 2 mål før pausen35%
PortuguesaZamora
8%Mindst 3 mål før pausen10%
PortuguesaZamora

2. halvleg

69%Mindst 1 mål efter pausen70%
PortuguesaZamora
38%Mindst 2 mål efter pausen30%
PortuguesaZamora
15%Mindst 3 mål efter pausen10%
PortuguesaZamora

Kampens halvlege— hvornår scorer holdene oftest?

Sådan fordeler holdene præstationen mellem 1. og 2. halvleg: mål, point, Clean sheets og pausestilling.

Portuguesa er 40% bedre på form i 1. halvleg (point ved pausen).

1.54 point / kamp - Portuguesa · 1.1 point / kamp - Zamora

Portuguesa — stilling ved pausen
38% fører38% uafgjort23% bagud
Zamora — stilling ved pausen
20% fører50% uafgjort30% bagud

Før pausen (1. halvleg)

1.54Point pr. kamp (1. halvleg)1.1
PortuguesaZamora
0.69Scorede mål (1. halvleg)0.45
PortuguesaZamora
0.46Indkasserede mål (1. halvleg)0.75
PortuguesaZamora
1.15Gennemsnitlige mål (1. halvleg)1.2
PortuguesaZamora
65%Clean sheet før pausen55%
PortuguesaZamora
50%Ingen mål før pausen65%
PortuguesaZamora

Efter pausen (2. halvleg)

1.38Point pr. kamp (2. halvleg)1.3
PortuguesaZamora
0.69Scorede mål (2. halvleg)0.6
PortuguesaZamora
0.58Indkasserede mål (2. halvleg)0.65
PortuguesaZamora
1.27Gennemsnitlige mål (2. halvleg)1.25
PortuguesaZamora
58%Clean sheet efter pausen60%
PortuguesaZamora
46%Ingen mål efter pausen50%
PortuguesaZamora

Portuguesa — resultater i anden halvleg

31% W46% D23% L
40
Point ved pausen
18
Mål ved pausen
+6
Målforskel (1. halvleg)
36
Point i 2. halvleg
+3
Målforskel (2. halvleg)
1.54
PPG før pausen
Fastholdelse af føring100%

Fører ved pausen i 38% af kampene og vinder 38%. Vinder også kampe uden at føre ved pausen.

Forsvar efter pausen+0.1

Indkasserer 0.1 flere mål pr. kamp efter pausen — det defensive niveau falder i anden halvleg.

Zamora — resultater i anden halvleg

30% W40% D30% L
22
Point ved pausen
9
Mål ved pausen
-6
Målforskel (1. halvleg)
26
Point i 2. halvleg
-1
Målforskel (2. halvleg)
1.10
PPG før pausen
Fastholdelse af føring150%

Fører ved pausen i 20% af kampene og vinder 30%. Vinder også kampe uden at føre ved pausen.

Forsvar efter pausen-0.1

Forsvaret forbliver stabilt gennem hele kampen.

Portuguesa — de seneste fem kampe efter halvleg
1. halvleg2. halvleg
Point pr. kamp1.201.80
Scorede mål / kamp0.61.0
Indkasserede mål / kamp0.60.6
Gennemsnitlige mål i kampen1.21.6
1 mål60%80%
2 mål40%40%
3 mål20%20%
Clean sheet40%60%
Intet mål60%20%
Målforskel0+2
Pause: 20% fører - 60% uafgjort - 20% bagud
2. halvleg: 40% vundet - 60% uafgjort - 0% tabt
BTTS ved pausen (seneste 5): 40% - Samlet antal mål ved pausen: 3
Zamora — de seneste fem kampe efter halvleg
1. halvleg2. halvleg
Point pr. kamp1.000.40
Scorede mål / kamp0.40.6
Indkasserede mål / kamp1.01.4
Gennemsnitlige mål i kampen1.42.0
1 mål60%60%
2 mål40%40%
3 mål20%40%
Clean sheet60%40%
Intet mål80%60%
Målforskel-3-4
Pause: 20% fører - 40% uafgjort - 40% bagud
2. halvleg: 0% vundet - 40% uafgjort - 60% tabt
BTTS ved pausen (seneste 5): 0% - Samlet antal mål ved pausen: 2

* Farverne i tabellerne viser hændelsesfrekvens: grøn er almindelig, gul moderat, rød sjælden. Det er frekvens – ikke en holdvurdering.

Mål efter minut— hvornår falder målene?

Kampfaser, hvor begge hold oftest scorer og indkasserer.

Portuguesa
ScoredeIndkasserede
7
3
0-15
6
4
16-30
5
5
31-45
3
6
46-60
6
4
61-75
9
5
76-90

Mest farlige minutter 76-90 (9 goals). Indkasserer flest i 46-60 (6). Balance i sene mål (76-90): +4 - vinder de sene faser.

Zamora
ScoredeIndkasserede
5
2
0-15
4
6
16-30
0
7
31-45
1
4
46-60
4
3
61-75
7
6
76-90

Mest farlige minutter 76-90 (7 goals). Indkasserer flest i 31-45 (7). Balance i sene mål (76-90): +1 - vinder de sene faser.

* Intervallerne 31-45 og 76-90 omfatter mål i overtiden.

Yderligere holdindikatorer— hvad viser xG, effektivitet og form?

En sammenligning af chancer, resultater og tendenser baseret på afsluttede kampe i den aktuelle sæson.

Kamp profil

2.43
Forventede mål
angreb mod modstanderens forsvar
1.4 : 1.0
Forventet målf​​ordeling
hjemme : ude
94%
Tempo mod ligaen
100 % = ligagennemsnit
48%
Begge hold scorede (BTTS)
gennemsnit fra begge holds sæsoner
-18%
Derbyeffekt
H2H-mål mod typiske kampe
50%
BTTS-estimat
ud fra begge holds scoringsfrekvens
8%
0:0-risiko
omkring 1 ud af 13 kampe
0-1
Mest almindelige målinterval
angreb mod forsvar i begge ender

Portuguesa

Netto-xG-balance
Forskel mellem kvaliteten af skabte og tilladte chancer pr. kamp.
-0.11
Resultater sammenholdt med xG
Forskel mellem den faktiske målbalance og den balance, xG antyder.
+0.45
Point sammenholdt med spillet
Sammenligning mellem opnåede point og de point, holdets målbalance indikerer.
-9.9 point
Afslutningseffektivitet
Omsætter holdet chancer? Positivt betyder, at det scorer mere, end chancerne tilsiger.
+0.11
Defensiv effektivitet
Redder forsvaret eller målmanden holdet? Positivt betyder, at holdet indkasserer mindre, end de tilladte chancer tilsiger.
+0.34
Angreb mod ligaen
Hvor meget holdet scorer sammenlignet med ligagennemsnittet for denne rolle. 120 % betyder 20 % over gennemsnittet.
96%
Forsvar mod ligaen
Hvor meget holdet indkasserer sammenlignet med ligagennemsnittet. 80 % betyder 20 % færre indkasserede mål.
91%
Formtrend
Sammenligner point fra de seneste 5 kampe med gennemsnittet for hele sæsonen.
+0.26
Stærkere 2. halvleg?
Hvor mange flere mål holdet scorer efter pausen end før den.
0.0
Sene mål
25% af holdets mål scores mellem minut 76 og 90. Til sammenligning scores 19% i de første 15 minutter.
25%

Zamora

Netto-xG-balance
Forskel mellem kvaliteten af skabte og tilladte chancer pr. kamp.
-0.11
Resultater sammenholdt med xG
Forskel mellem den faktiske målbalance og den balance, xG antyder.
-0.24
Point sammenholdt med spillet
Sammenligning mellem opnåede point og de point, holdets målbalance indikerer.
+2.4 point
Afslutningseffektivitet
Omsætter holdet chancer? Positivt betyder, at det scorer mere, end chancerne tilsiger.
-0.25
Defensiv effektivitet
Redder forsvaret eller målmanden holdet? Positivt betyder, at holdet indkasserer mindre, end de tilladte chancer tilsiger.
+0.01
Angreb mod ligaen
Hvor meget holdet scorer sammenlignet med ligagennemsnittet for denne rolle. 120 % betyder 20 % over gennemsnittet.
92%
Forsvar mod ligaen
Hvor meget holdet indkasserer sammenlignet med ligagennemsnittet. 80 % betyder 20 % færre indkasserede mål.
97%
Formtrend
Sammenligner point fra de seneste 5 kampe med gennemsnittet for hele sæsonen.
-0.40
Stærkere 2. halvleg?
Hvor mange flere mål holdet scorer efter pausen end før den.
+0.1
Sene mål
33% af holdets mål scores mellem minut 76 og 90. Til sammenligning scores 24% i de første 15 minutter.
33%

* Det forventede antal mål og fordelingen, BTTS-estimatet, 0:0-risikoen og målintervallet beregnes ud fra offentlige sæsongennemsnit og frekvenser for begge hold. Dette er en statistisk kampprofil – ikke en privat modelprognose eller et bettingtip. De øvrige indikatorer beskriver afsluttede kampe fra sæsonen.

Ligakontekst— er dette en målrigt liga?

Sådan klarer de to hold sig sammenlignet med Primera División-gennemsnittet.

Hold mod liga

PortuguesaLigaZamora
Gennemsnitlige mål i kampen▼ 2.422.58▼ 2.45
Begge hold scorede▼ 46%55%▼ 50%
Mindst 3 mål (Over 2.5)▼ 42%46%▼ 40%
Clean sheets▲ 42%27%▲ 30%
Mål før pausen• 69%68%▼ 65%
Mål efter pausen▼ 69%76%▼ 70%

^ grøn = over ligagennemsnittet, ˇ rød = under ligagennemsnittet. Dette viser forskellens retning – ikke en holdvurdering.

2.58
Gennemsnitlige mål pr. kamp
55%
Begge hold scorede
46%
Mindst 3 mål (Over 2.5)
27%
Clean sheets
1.44
Hjemmemål / kamp
1.14
Udemål / kamp
+26%
Fordel i hjemmeangreb
+21%
Fordel i hjemmeforsvar
+17%
Samlet hjemmebanefordel
Mål i 1. halvleg (hele ligaen)
68%
1 mål
35%
2 mål
8%
3 mål
2%
4 mål
Mål i 2. halvleg (hele ligaen)
76%
1 mål
41%
2 mål
18%
3 mål
5%
4 mål

Startopstillinger og spillerhændelser

Verificerede startere, indskiftere og registrerede spillerhændelser for denne kamp.

Kampens tidslinje

Mål, kort og udskiftninger i kronologisk rækkefølge.

Indbyrdes opgør

Seneste indbyrdes kampe (3): Portuguesa 2 - 0 - 1 Zamora. Gennemsnitlige mål 2.00, begge hold scorede i 33% kampe.

Zamora
0 : 2
Portuguesa
Zamora Fútbol Club
1 : 0
Portuguesa FC
Portuguesa FC
2 : 1
Zamora Fútbol Club

FAQ

Hvad blev resultatet af Portuguesa mod Zamora?

Kampen i Primera División sluttede Portuguesa 1:1 Zamora. Fuld kampstatistik, halvlegsopdeling og indbyrdes historik findes på denne side.

Hvad er den indbyrdes statistik mellem Portuguesa og Zamora?

I de seneste 3 indbyrdes kampe vandt Portuguesa 2, Zamora vandt 1, og 0 endte uafgjort. Kampene havde i gennemsnit 2,00 mål, og begge hold scorede i 33% af dem.

Hvad viser målstatistikken før Portuguesa mod Zamora?

Portuguesa scorer i gennemsnit 1,38 mål pr. kamp, og Zamora scorer 1,05. Gennemsnittet i Primera División er 2,58 mål, og Over 2.5 forekommer i 46% af kampene. BTTS forekommer i 46% af Portuguesas kampe og 50% af Zamoras.

Hvordan er den aktuelle form for Portuguesa og Zamora?

I de seneste fem kampe har Portuguesa 2 sejre, 3 uafgjorte og 0 nederlag (1,80 point pr. kamp). Zamora har 1 sejre, 1 uafgjorte og 3 nederlag (0,80 point pr. kamp).

Hvor finder jeg picket og den komplette analyse af Portuguesa mod Zamora?

Brug denne side til at sammenligne tallene bag Portuguesa mod Zamora. Åbn NoFluffPicks-appen for bettinganalysen, picket, Value Bet og forklaringen.