Japan - J2 LeagueData opdateret pr. 15. oktober 2026

Sagan Tosu - Omiya Ardija: kampstatistik

Begrundelse:

Fuld analyse og pick i appen

Se bettinganalysen, picket, Value Bet og den fulde begrundelse for denne kamp.

Se analyse og pick

Sagan Tosu mod Omiya Ardija: form, mål og vigtig statistik

Hvad kampen handler om

Sagan Tosu spiller mod Omiya Ardija i J2 League (Japan). Kampen er planlagt til 17. oktober 2026.

Aktuel form

Sagan Tosu: 1-0-4, 0,60 point pr. kamp. Omiya Ardija: 2-3-0, 1,80 point pr. kamp.

Målstatistik

Sagan Tosu scorer 0,90 og indkasserer 1,20 mål pr. kamp. Omiya Ardija scorer 2,00 og indkasserer 0,90. Ligaens gennemsnit: 2,60 mål.

BTTS og Over/Under

BTTS: Sagan Tosu 30 %, Omiya Ardija 70 %. Over 2.5: Sagan Tosu 30 %, Omiya Ardija 50 %. Liganiveau: BTTS 53 %, Over 2.5 49 %.

xG, skud og boldbesiddelse

xG pr. kamp: Sagan Tosu 1,74, Omiya Ardija 1,82. Skud pr. kamp: Sagan Tosu 16,0, Omiya Ardija 15,8. Gennemsnitlig boldbesiddelse: Sagan Tosu 58 %, Omiya Ardija 59 %.

Første og anden halvleg

Sagan Tosu: fører ved pausen i 20 % af kampene, mål i anden halvleg 0,60. Omiya Ardija: fører ved pausen i 50 % af kampene, mål i anden halvleg 1,20.

Mål pr. minut

Det stærkeste historiske målinterval er 76-90+ (3) for Sagan Tosu og 76-90+ (7) for Omiya Ardija. Dette viser fordelingen af tidligere mål og er ikke en forudsigelse af måltidspunktet.

Ligakontekst

J2 League: 2,60 mål pr. kamp, BTTS 53 %, Over 2.5 49 %.

Indbyrdes historik

Før denne kamp var 2 tidligere indbyrdes kampe tilgængelige: 1-1-0. Gennemsnitlige mål 0,50, BTTS 0 %.

Før kampen

1X2-odds

(2.59)
(3.19)
(2.66)

Profil før kampen— hvad fortæller sæsonens tal?

Dette er en holdprofil baseret på sæsondata og form. Kampforløbsstatistik vises først, når kampen er spillet.

Sagan TosuOmiya Ardija
0.9Scorede mål / kamp2
Sagan TosuOmiya Ardija
1.2Indkasserede mål / kamp0.9
Sagan TosuOmiya Ardija
58%Gennemsnitlig boldbesiddelse59%
Sagan TosuOmiya Ardija
4.3Skud på mål / kamp5.6
Sagan TosuOmiya Ardija

Holdstatistik— hvem er mest effektiv?

Sammenligning af angreb og forsvar for begge hold i den aktuelle sæson.

16Skud pr. kamp15.8
Sagan TosuOmiya Ardija
4.3Skud på mål5.6
Sagan TosuOmiya Ardija
5.6%Skudkonvertering12.7%
Sagan TosuOmiya Ardija
58%Boldbesiddelse59%
Sagan TosuOmiya Ardija
1.74xG for1.82
Sagan TosuOmiya Ardija
1.2xG imod1.21
Sagan TosuOmiya Ardija

Skudkvalitet

Sagan Tosu: DominerendeOmiya Ardija: Dominerende
Sagan TosuOmiya Ardija
Præcision (skud på mål)27%35%
Chancekvalitet (xG pr. skud)0.110.12
Afslutninger (mål pr. skud på mål)0.210.36

xG pr. skud omkring 0,08 betyder typisk langskud; 0,15+ betyder typisk chancer i feltet. Stilbetegnelsen bygger på boldbesiddelse, skudmængde og konvertering.

* xG (forventede mål) viser, hvor mange mål et hold bør score ud fra sine chancer. Hvis de faktiske mål ligger over xG, er afslutningerne over gennemsnittet; ligger de under xG, misbruges chancerne.

Holdets form— hvem er i bedst form?

De seneste fem kampe og sæsonresultatet, samlet og opdelt i hjemme- og udekampe.

Omiya Ardija er 200% bedre på form i de seneste 5.

0.6 point / kamp - Sagan Tosu · 1.8 point / kamp - Omiya Ardija

Sagan Tosu
LLLLW
Sæsonens resultatfordeling
30% W20% D50% L
Sæson (V-U-T)
3-2-5
1.10 point / kamp · målforskel -3
Seneste 5 (V-U-T)
1-0-4
0.60 point / kamp
Resultat hjemme (W-D-L)
3-0-2
Seneste 5 hjemme
3-0-2
WLWLW
Seneste 5 kampe – gennemsnit
Scorede mål: 0.4Indkasserede mål: 1.4xG: 1.76Modstanderens xG: 0.93BTTS: 20%Over 2.5: 20%
Omiya Ardija
DDWDW
Ubesjret i de seneste 5 kampe
Sæsonens resultatfordeling
50% W50% D0% L
Sæson (V-U-T)
5-5-0
2.00 point / kamp · målforskel +11
Seneste 5 (V-U-T)
2-3-0
1.80 point / kamp
Resultat ude (W-D-L)
2-3-0
Seneste 5 ude
2-3-0
WWDDD
Seneste 5 kampe – gennemsnit
Scorede mål: 2.0Indkasserede mål: 0.8xG: 1.87Modstanderens xG: 1.16BTTS: 80%Over 2.5: 40%

Mål— hvordan scorer og indkasserer begge hold?

Hvor mange mål begge hold scorer og indkasserer, samt hvor ofte de holder Clean sheet eller ikke scorer.

Omiya Ardija er 122% bedre på scorede mål pr. kamp.

0.9 mål / kamp - Sagan Tosu · 2 mål / kamp - Omiya Ardija

Omiya Ardija er 33% bedre på indkasserede mål pr. kamp.

1.2 mål / kamp - Sagan Tosu · 0.9 mål / kamp - Omiya Ardija

Sagan Tosus scoringsprofil: stærk

Sagan Tosu scorer i 60% af kampene (6 af 10 kampe), mens Omiya Ardija holder Clean sheet i 30% (3 af 10 kampe).

Omiya Ardijas scoringsprofil: stærk

Omiya Ardija scorer i 80% af kampene (8 af 10 kampe), mens Sagan Tosu holder Clean sheet i 40% (4 af 10 kampe).

9Scorede mål (sæson)20
Sagan TosuOmiya Ardija
12Indkasserede mål (sæson)9
Sagan TosuOmiya Ardija
2.1Gennemsnitlige mål i kampen2.9
Sagan TosuOmiya Ardija
2Scorede mål (seneste 5)10
Sagan TosuOmiya Ardija
7Indkasserede mål (seneste 5)4
Sagan TosuOmiya Ardija

Hvor ofte de scorer mindst...

60%1 mål80%
Sagan TosuOmiya Ardija
30%2 mål50%
Sagan TosuOmiya Ardija
0%3 mål40%
Sagan TosuOmiya Ardija
0%4 mål20%
Sagan TosuOmiya Ardija

Hvor ofte de indkasserer mindst...

60%1 mål70%
Sagan TosuOmiya Ardija
40%2 mål20%
Sagan TosuOmiya Ardija
20%3 mål0%
Sagan TosuOmiya Ardija
0%4 mål0%
Sagan TosuOmiya Ardija

* Statistikken omfatter begge holds hjemme- og udekampe i den aktuelle sæson.

Begge hold scorede (BTTS)— hvor ofte scorer begge hold?

Hvor ofte begge holds kampe har mål i begge ender sammenlignet med ligaens gennemsnit.

53%
Ligagennemsnit

Målmønstre

10%BTTS ved pausen10%
Sagan TosuOmiya Ardija
10%BTTS i begge halvlege10%
Sagan TosuOmiya Ardija
20%Scorede i begge halvlege40%
Sagan TosuOmiya Ardija

BTTS og antal mål

30%Mindst 3 mål og BTTS50%
Sagan TosuOmiya Ardija
0%Mindst 3 mål uden BTTS0%
Sagan TosuOmiya Ardija
20%BTTS – seneste 580%
Sagan TosuOmiya Ardija

Antal mål (Over/Under)— hvor ofte overskrider disse kampe mållinjerne?

Hvor ofte kampe med disse hold overskrider måltærsklerne i hele kampen og i hver halvleg.

1. halvleg

40%Mindst 1 mål før pausen80%
Sagan TosuOmiya Ardija
20%Mindst 2 mål før pausen40%
Sagan TosuOmiya Ardija
0%Mindst 3 mål før pausen10%
Sagan TosuOmiya Ardija

2. halvleg

80%Mindst 1 mål efter pausen70%
Sagan TosuOmiya Ardija
40%Mindst 2 mål efter pausen50%
Sagan TosuOmiya Ardija
20%Mindst 3 mål efter pausen30%
Sagan TosuOmiya Ardija

Kampens halvlege— hvornår scorer holdene oftest?

Sådan fordeler holdene præstationen mellem 1. og 2. halvleg: mål, point, Clean sheets og pausestilling.

Omiya Ardija er 31% bedre på form i 1. halvleg (point ved pausen).

1.3 point / kamp - Sagan Tosu · 1.7 point / kamp - Omiya Ardija

Sagan Tosu — stilling ved pausen
20% fører70% uafgjort10% bagud
Omiya Ardija — stilling ved pausen
50% fører20% uafgjort30% bagud

Før pausen (1. halvleg)

1.3Point pr. kamp (1. halvleg)1.7
Sagan TosuOmiya Ardija
0.3Scorede mål (1. halvleg)0.8
Sagan TosuOmiya Ardija
0.3Indkasserede mål (1. halvleg)0.5
Sagan TosuOmiya Ardija
0.6Gennemsnitlige mål (1. halvleg)1.3
Sagan TosuOmiya Ardija
80%Clean sheet før pausen60%
Sagan TosuOmiya Ardija
70%Ingen mål før pausen50%
Sagan TosuOmiya Ardija

Efter pausen (2. halvleg)

1.2Point pr. kamp (2. halvleg)2.2
Sagan TosuOmiya Ardija
0.6Scorede mål (2. halvleg)1.2
Sagan TosuOmiya Ardija
0.9Indkasserede mål (2. halvleg)0.4
Sagan TosuOmiya Ardija
1.5Gennemsnitlige mål (2. halvleg)1.6
Sagan TosuOmiya Ardija
50%Clean sheet efter pausen60%
Sagan TosuOmiya Ardija
50%Ingen mål efter pausen30%
Sagan TosuOmiya Ardija

Sagan Tosu — resultater i anden halvleg

30% W30% D40% L
13
Point ved pausen
3
Mål ved pausen
0
Målforskel (1. halvleg)
12
Point i 2. halvleg
-3
Målforskel (2. halvleg)
1.30
PPG før pausen
Fastholdelse af føring150%

Fører ved pausen i 20% af kampene og vinder 30%. Vinder også kampe uden at føre ved pausen.

Forsvar efter pausen+0.6

Indkasserer 0.6 flere mål pr. kamp efter pausen — det defensive niveau falder i anden halvleg.

Omiya Ardija — resultater i anden halvleg

60% W40% D0% L
17
Point ved pausen
8
Mål ved pausen
+3
Målforskel (1. halvleg)
22
Point i 2. halvleg
+8
Målforskel (2. halvleg)
1.70
PPG før pausen
Fastholdelse af føring100%

Fører ved pausen i 50% af kampene og vinder 50%. Vinder også kampe uden at føre ved pausen.

Forsvar efter pausen-0.1

Forsvaret forbliver stabilt gennem hele kampen.

Sagan Tosu — de seneste fem kampe efter halvleg
1. halvleg2. halvleg
Point pr. kamp0.800.80
Scorede mål / kamp0.00.4
Indkasserede mål / kamp0.41.0
Gennemsnitlige mål i kampen0.41.4
1 mål20%80%
2 mål20%20%
3 mål0%20%
Clean sheet80%40%
Intet mål100%60%
Målforskel-2-3
Pause: 0% fører - 80% uafgjort - 20% bagud
2. halvleg: 20% vundet - 20% uafgjort - 60% tabt
BTTS ved pausen (seneste 5): 0% - Samlet antal mål ved pausen: 0
Omiya Ardija — de seneste fem kampe efter halvleg
1. halvleg2. halvleg
Point pr. kamp1.402.60
Scorede mål / kamp0.61.4
Indkasserede mål / kamp0.40.4
Gennemsnitlige mål i kampen1.01.8
1 mål80%80%
2 mål20%40%
3 mål0%40%
Clean sheet60%60%
Intet mål60%20%
Målforskel+1+5
Pause: 40% fører - 20% uafgjort - 40% bagud
2. halvleg: 80% vundet - 20% uafgjort - 0% tabt
BTTS ved pausen (seneste 5): 0% - Samlet antal mål ved pausen: 3

* Farverne i tabellerne viser hændelsesfrekvens: grøn er almindelig, gul moderat, rød sjælden. Det er frekvens – ikke en holdvurdering.

Mål efter minut— hvornår falder målene?

Kampfaser, hvor begge hold oftest scorer og indkasserer.

Sagan Tosu
ScoredeIndkasserede
2
1
0-15
0
0
16-30
1
2
31-45
1
3
46-60
2
2
61-75
3
4
76-90

Mest farlige minutter 76-90 (3 goals). Indkasserer flest i 76-90 (4). Balance i sene mål (76-90): -1 - de sene faser er en svaghed.

Omiya Ardija
ScoredeIndkasserede
3
1
0-15
2
1
16-30
3
3
31-45
3
0
46-60
2
2
61-75
7
2
76-90

Mest farlige minutter 76-90 (7 goals). Indkasserer flest i 31-45 (3). Balance i sene mål (76-90): +5 - vinder de sene faser.

* Intervallerne 31-45 og 76-90 omfatter mål i overtiden.

Yderligere holdindikatorer— hvad viser xG, effektivitet og form?

En sammenligning af chancer, resultater og tendenser baseret på afsluttede kampe i den aktuelle sæson.

Kamp profil

2.50
Forventede mål
angreb mod modstanderens forsvar
0.9 : 1.6
Forventet målf​​ordeling
hjemme : ude
96%
Tempo mod ligaen
100 % = ligagennemsnit
50%
Begge hold scorede (BTTS)
gennemsnit fra begge holds sæsoner
-80%
Derbyeffekt
H2H-mål mod typiske kampe
48%
BTTS-estimat
ud fra begge holds scoringsfrekvens
8%
0:0-risiko
omkring 1 ud af 13 kampe
0-1
Mest almindelige målinterval
angreb mod forsvar i begge ender

Sagan Tosu

Netto-xG-balance
Forskel mellem kvaliteten af skabte og tilladte chancer pr. kamp.
+0.54
Resultater sammenholdt med xG
Forskel mellem den faktiske målbalance og den balance, xG antyder.
-0.84
Point sammenholdt med spillet
Sammenligning mellem opnåede point og de point, holdets målbalance indikerer.
+0.2 point
Afslutningseffektivitet
Omsætter holdet chancer? Positivt betyder, at det scorer mere, end chancerne tilsiger.
-0.84
Defensiv effektivitet
Redder forsvaret eller målmanden holdet? Positivt betyder, at holdet indkasserer mindre, end de tilladte chancer tilsiger.
0.00
Angreb mod ligaen
Hvor meget holdet scorer sammenlignet med ligagennemsnittet for denne rolle. 120 % betyder 20 % over gennemsnittet.
62%
Forsvar mod ligaen
Hvor meget holdet indkasserer sammenlignet med ligagennemsnittet. 80 % betyder 20 % færre indkasserede mål.
104%
Formtrend
Sammenligner point fra de seneste 5 kampe med gennemsnittet for hele sæsonen.
-0.50
Stærkere 2. halvleg?
Hvor mange flere mål holdet scorer efter pausen end før den.
+0.3
Sene mål
33% af holdets mål scores mellem minut 76 og 90. Til sammenligning scores 22% i de første 15 minutter.
33%

Omiya Ardija

Netto-xG-balance
Forskel mellem kvaliteten af skabte og tilladte chancer pr. kamp.
+0.61
Resultater sammenholdt med xG
Forskel mellem den faktiske målbalance og den balance, xG antyder.
+0.49
Point sammenholdt med spillet
Sammenligning mellem opnåede point og de point, holdets målbalance indikerer.
-4.9 point
Afslutningseffektivitet
Omsætter holdet chancer? Positivt betyder, at det scorer mere, end chancerne tilsiger.
+0.18
Defensiv effektivitet
Redder forsvaret eller målmanden holdet? Positivt betyder, at holdet indkasserer mindre, end de tilladte chancer tilsiger.
+0.31
Angreb mod ligaen
Hvor meget holdet scorer sammenlignet med ligagennemsnittet for denne rolle. 120 % betyder 20 % over gennemsnittet.
174%
Forsvar mod ligaen
Hvor meget holdet indkasserer sammenlignet med ligagennemsnittet. 80 % betyder 20 % færre indkasserede mål.
62%
Formtrend
Sammenligner point fra de seneste 5 kampe med gennemsnittet for hele sæsonen.
-0.20
Stærkere 2. halvleg?
Hvor mange flere mål holdet scorer efter pausen end før den.
+0.4
Sene mål
35% af holdets mål scores mellem minut 76 og 90. Til sammenligning scores 15% i de første 15 minutter.
35%

* Det forventede antal mål og fordelingen, BTTS-estimatet, 0:0-risikoen og målintervallet beregnes ud fra offentlige sæsongennemsnit og frekvenser for begge hold. Dette er en statistisk kampprofil – ikke en privat modelprognose eller et bettingtip. De øvrige indikatorer beskriver afsluttede kampe fra sæsonen.

Ligakontekst— er dette en målrigt liga?

Sådan klarer de to hold sig sammenlignet med J2 League-gennemsnittet.

Hold mod liga

Sagan TosuLigaOmiya Ardija
Gennemsnitlige mål i kampen▼ 2.102.60▲ 2.90
Begge hold scorede▼ 30%53%▲ 70%
Mindst 3 mål (Over 2.5)▼ 30%49%• 50%
Clean sheets▲ 40%27%▲ 30%
Mål før pausen▼ 40%68%▲ 80%
Mål efter pausen• 80%79%▼ 70%

^ grøn = over ligagennemsnittet, ˇ rød = under ligagennemsnittet. Dette viser forskellens retning – ikke en holdvurdering.

2.60
Gennemsnitlige mål pr. kamp
53%
Begge hold scorede
49%
Mindst 3 mål (Over 2.5)
27%
Clean sheets
1.45
Hjemmemål / kamp
1.15
Udemål / kamp
+26%
Fordel i hjemmeangreb
+21%
Fordel i hjemmeforsvar
+15%
Samlet hjemmebanefordel
Mål i 1. halvleg (hele ligaen)
68%
1 mål
34%
2 mål
11%
3 mål
5%
4 mål
Mål i 2. halvleg (hele ligaen)
79%
1 mål
42%
2 mål
17%
3 mål
3%
4 mål

Indbyrdes opgør

Seneste indbyrdes kampe (2): Sagan Tosu 1 - 1 - 0 Omiya Ardija. Gennemsnitlige mål 0.50, begge hold scorede i 0% kampe.

Omiya Ardija
0 : 0
Sagan Tosu
Sagan Tosu
1 : 0
Omiya Ardija

FAQ

Hvornår spiller Sagan Tosu og Omiya Ardija?

Sagan Tosu møder Omiya Ardija den 17. oktober 2026 i J2 League. Det præcise starttidspunkt i din tidszone vises øverst på kampsiden.

Hvad er den indbyrdes statistik mellem Sagan Tosu og Omiya Ardija?

I de seneste 2 indbyrdes kampe vandt Sagan Tosu 1, Omiya Ardija vandt 0, og 1 endte uafgjort. Kampene havde i gennemsnit 0,50 mål, og begge hold scorede i 0% af dem.

Hvad viser målstatistikken før Sagan Tosu mod Omiya Ardija?

Sagan Tosu scorer i gennemsnit 0,90 mål pr. kamp, og Omiya Ardija scorer 2,00. Gennemsnittet i J2 League er 2,60 mål, og Over 2.5 forekommer i 49% af kampene. BTTS forekommer i 30% af Sagan Tosus kampe og 70% af Omiya Ardijas.

Hvordan er den aktuelle form for Sagan Tosu og Omiya Ardija?

I de seneste fem kampe har Sagan Tosu 1 sejre, 0 uafgjorte og 4 nederlag (0,60 point pr. kamp). Omiya Ardija har 2 sejre, 3 uafgjorte og 0 nederlag (1,80 point pr. kamp).

Hvor finder jeg picket og den komplette analyse af Sagan Tosu mod Omiya Ardija?

Denne side forklarer den statistiske kontekst: form, indbyrdes historik, mål, BTTS og Over/Under. Bettingpicket, Value Bet og den komplette forklaring findes i NoFluffPicks-appen.