Færøerne - Faroe Islands Premier LeagueUndir MýruhjallaData opdateret pr. 15. oktober 2026

Skála - NSÍ: kampstatistik

Skála-logo
Skála
1 : 2pause 1:2
NSÍ-logo
NSÍ

Skála mod NSÍ: form, mål og vigtig statistik

Hvad kampen handler om

Skála spillede mod NSÍ i Faroe Islands Premier League (Færøerne). Kampen blev spillet 11. oktober 2026. Stadion: Undir Mýruhjalla. Slutresultat: 1:2.

Aktuel form

Skála: 2-3-0, 1,80 point pr. kamp. NSÍ: 3-2-0, 2,20 point pr. kamp.

Målstatistik

Skála scorer 1,09 og indkasserer 1,61 mål pr. kamp. NSÍ scorer 2,04 og indkasserer 1,13. Ligaens gennemsnit: 2,91 mål.

BTTS og Over/Under

BTTS: Skála 65 %, NSÍ 61 %. Over 2.5: Skála 61 %, NSÍ 61 %. Liganiveau: BTTS 58 %, Over 2.5 55 %.

xG, skud og boldbesiddelse

xG pr. kamp: Skála 1,47, NSÍ 1,72. Skud pr. kamp: Skála 12,3, NSÍ 13,9. Gennemsnitlig boldbesiddelse: Skála 43 %, NSÍ 52 %.

Første og anden halvleg

Skála: fører ved pausen i 4 % af kampene, mål i anden halvleg 0,78. NSÍ: fører ved pausen i 30 % af kampene, mål i anden halvleg 1,22.

Mål pr. minut

Det stærkeste historiske målinterval er 76-90+ (9) for Skála og 46-60 (13) for NSÍ. Dette viser fordelingen af tidligere mål og er ikke en forudsigelse af måltidspunktet.

Ligakontekst

Faroe Islands Premier League: 2,91 mål pr. kamp, BTTS 58 %, Over 2.5 55 %.

Indbyrdes historik

Før denne kamp var 2 tidligere indbyrdes kampe tilgængelige: 0-1-1. Gennemsnitlige mål 5,00, BTTS 50 %.

Arkiveret analyse før kampen

Denne analyse blev udarbejdet før kampstart. Konklusionerne bruger kun oplysninger, der var tilgængelige før kampen, og omfatter ikke slutresultatet eller statistik efter kampen.

Generel kam analyse

NSÍ fører tabellen med 14 sejre i 23 kampe, mens Skála på ottendepladsen har vundet 5 gange, så gæsterne er favoritter. Begge hold er ubesejrede i deres seneste fem kampe, men NSÍ har vundet 3 af dem og scoret 12 mål, mens Skála har vundet 2 og scoret 8 mål. På udebane scorer gæsterne i gennemsnit 2,09 mål med en afslutningseffektivitet på 16 procent mod hjemmeholdets 1,33 mål og 10 procent på hjemmebane. Fordelen er dog ikke overvældende: Skála skaber hjemme chancer med en gennemsnitlig xG på 1,61 mod NSÍ's 1,59 på udebane, og gæsterne indkasserer 1,82 mål pr. kamp på udebane mod hjemmeholdets 1,50 indkasserede mål på hjemmebane. Tallene peger på målchancer til begge hold, men NSÍ's højere effektivitet taler for en udebanesejr.

Se det statistiske overblik
BTTS - scorer begge hold?

NSÍ havde mål fra begge hold i 82 % af sæsonens kampe, mens det gjaldt 42 % for Skála. I de seneste fem kampe er andelene dog steget til henholdsvis 100 % og 80 %. Begge hold finder regelmæssigt vej til nettet: Skála scorer i gennemsnit 2,0 mål på hjemmebane, mens NSÍ scorer 2,09 mål på udebane, og gæsterne indkasserer i gennemsnit 1,82 mål. NSÍ's gennemsnitlige xG på udebane på 1,59 taler også for, at de scorer, ligesom Skála i gennemsnit har indkasseret 1,2 mål i de seneste fem kampe. Det stærkeste argument imod er, at Skála har holdt nullet i 58 % af hjemmekampene, men begge holds seneste kampserie og angrebenes effektivitet taler for spillet på „BTTS Ja“.

Se BTTS-statistik
Over/Under - målanalyse

Skála scorer i gennemsnit 2,00 mål på hjemmebane, mens NSÍ lukker 1,82 mål ind på udebane, hvilket giver hjemmeholdet gode muligheder for at score. Gæsterne scorer selv i gennemsnit 2,09 mål, selvom Skálas forsvar er solidt og kun lukker 0,50 mål ind pr. kamp på hjemmebane. I de seneste fem kampe har holdenes opgør i gennemsnit budt på henholdsvis 2,8 og 3,8 mål, og der er scoret mindst tre mål i 60% og 80% af kampene. Det stærkeste valg er dog over 1,5 mål: Den grænse er blevet overskredet i 67% af Skálas hjemmekampe og 91% af NSÍs udekampe, mens der er mindre belæg i hjemmeholdets data for over 2,5 mål.

Se Over/Under-statistik
HT/FT - scenarie for pause og slutresultat

Uafgjort ved pausen er det mest sandsynlige udgangspunkt: Skála var uafgjort ved pausen i 58% af kampene, mens det gjaldt for NSÍ i 55%. I de seneste 5 kampe har Skála ikke været foran efter første halvleg, hvilket yderligere svækker scenariet, hvor hjemmeholdet kommer foran fra start. Efter pausen tipper fordelen dog over til Skálas side: Holdet scorer i gennemsnit 1,08 mål og lukker 0,17 ind, mens NSÍ lukker 1,18 mål ind i denne del af kampen. Hjemmeholdet har vundet anden halvleg i 67% af kampene, og i hele kampe har de vundet 83% mod gæsternes 36%. Derfor er uafgjort ved pausen og en sejr til Skála ved slutfløjt det stærkeste scenarie, selvom NSÍ's seneste 5 kampe uden nederlag tilsiger forsigtighed.

Se statistik for første og anden halvleg

Halvleg for halvleg

1 : 2
1. halvleg
0 : 0
2. halvleg

Kampstatistik

46Boldbesiddelse (%)54
SkálaNSÍ
8Skud13
SkálaNSÍ
3Skud på mål7
SkálaNSÍ
1.15xG1.8
SkálaNSÍ
3Hjørnespark2
SkálaNSÍ
60Farlige angreb68
SkálaNSÍ
13Frispark11
SkálaNSÍ
1Kort2
SkálaNSÍ

Profil før kampen— hvad fortæller sæsonens tal?

Dette er en holdprofil baseret på sæsondata og form. Kampforløbsstatistik vises først, når kampen er spillet.

1.09Scorede mål / kamp2.04
SkálaNSÍ
1.61Indkasserede mål / kamp1.13
SkálaNSÍ
43%Gennemsnitlig boldbesiddelse52%
SkálaNSÍ
3.96Skud på mål / kamp4.83
SkálaNSÍ

Holdstatistik— hvem er mest effektiv?

Sammenligning af angreb og forsvar for begge hold i den aktuelle sæson.

12.3Skud pr. kamp13.91
SkálaNSÍ
3.96Skud på mål4.83
SkálaNSÍ
8.8%Skudkonvertering14.7%
SkálaNSÍ
43%Boldbesiddelse52%
SkálaNSÍ
1.47xG for1.72
SkálaNSÍ
1.69xG imod1.47
SkálaNSÍ

Skudkvalitet

Skála: BalanceretNSÍ: Effektive afslutninger
SkálaNSÍ
Præcision (skud på mål)32%35%
Chancekvalitet (xG pr. skud)0.120.12
Afslutninger (mål pr. skud på mål)0.280.42

xG pr. skud omkring 0,08 betyder typisk langskud; 0,15+ betyder typisk chancer i feltet. Stilbetegnelsen bygger på boldbesiddelse, skudmængde og konvertering.

* xG (forventede mål) viser, hvor mange mål et hold bør score ud fra sine chancer. Hvis de faktiske mål ligger over xG, er afslutningerne over gennemsnittet; ligger de under xG, misbruges chancerne.

Holdets form— hvem er i bedst form?

De seneste fem kampe og sæsonresultatet, samlet og opdelt i hjemme- og udekampe.

NSÍ er 22% bedre på form i de seneste 5.

1.8 point / kamp - Skála · 2.2 point / kamp - NSÍ

Skála
WWDDD
Ubesjret i de seneste 5 kampe
Sæsonens resultatfordeling
22% W35% D43% L
Sæson (V-U-T)
5-8-10
1.00 point / kamp · målforskel -12
Seneste 5 (V-U-T)
2-3-0
1.80 point / kamp
Resultat hjemme (W-D-L)
4-4-4
Seneste 5 hjemme
2-2-1
LWWDD
Seneste 5 kampe – gennemsnit
Scorede mål: 1.6Indkasserede mål: 1.2xG: 1.36Modstanderens xG: 1.86BTTS: 80%Over 2.5: 60%
NSÍ
WDWDW
Ubesjret i de seneste 5 kampe
Sæsonens resultatfordeling
61% W26% D13% L
Sæson (V-U-T)
14-6-3
2.09 point / kamp · målforskel +21
Seneste 5 (V-U-T)
3-2-0
2.20 point / kamp
Resultat ude (W-D-L)
4-4-3
Seneste 5 ude
1-2-2
LDLDW
Seneste 5 kampe – gennemsnit
Scorede mål: 2.4Indkasserede mål: 1.4xG: 1.93Modstanderens xG: 1.70BTTS: 100%Over 2.5: 80%

Mål— hvordan scorer og indkasserer begge hold?

Hvor mange mål begge hold scorer og indkasserer, samt hvor ofte de holder Clean sheet eller ikke scorer.

NSÍ er 87% bedre på scorede mål pr. kamp.

1.09 mål / kamp - Skála · 2.04 mål / kamp - NSÍ

NSÍ er 42% bedre på indkasserede mål pr. kamp.

1.61 mål / kamp - Skála · 1.13 mål / kamp - NSÍ

Skálas scoringsprofil: stærk

Skála scorer i 78% af kampene (18 af 23 kampe), mens NSÍ holder Clean sheet i 35% (8 af 23 kampe).

NSÍs scoringsprofil: meget stærk

NSÍ scorer i 91% af kampene (21 af 23 kampe), mens Skála holder Clean sheet i 26% (6 af 23 kampe).

25Scorede mål (sæson)47
SkálaNSÍ
37Indkasserede mål (sæson)26
SkálaNSÍ
2.7Gennemsnitlige mål i kampen3.17
SkálaNSÍ
8Scorede mål (seneste 5)12
SkálaNSÍ
6Indkasserede mål (seneste 5)7
SkálaNSÍ

Hvor ofte de scorer mindst...

78%1 mål91%
SkálaNSÍ
26%2 mål61%
SkálaNSÍ
4%3 mål30%
SkálaNSÍ
0%4 mål13%
SkálaNSÍ

Hvor ofte de indkasserer mindst...

74%1 mål65%
SkálaNSÍ
52%2 mål30%
SkálaNSÍ
22%3 mål17%
SkálaNSÍ
13%4 mål0%
SkálaNSÍ

* Statistikken omfatter begge holds hjemme- og udekampe i den aktuelle sæson.

Begge hold scorede (BTTS)— hvor ofte scorer begge hold?

Hvor ofte begge holds kampe har mål i begge ender sammenlignet med ligaens gennemsnit.

Målmønstre

26%BTTS ved pausen30%
SkálaNSÍ
4%BTTS i begge halvlege9%
SkálaNSÍ
17%Scorede i begge halvlege48%
SkálaNSÍ

BTTS og antal mål

57%Mindst 3 mål og BTTS52%
SkálaNSÍ
4%Mindst 3 mål uden BTTS9%
SkálaNSÍ
80%BTTS – seneste 5100%
SkálaNSÍ

Antal mål (Over/Under)— hvor ofte overskrider disse kampe mållinjerne?

Hvor ofte kampe med disse hold overskrider måltærsklerne i hele kampen og i hver halvleg.

1. halvleg

65%Mindst 1 mål før pausen65%
SkálaNSÍ
48%Mindst 2 mål før pausen43%
SkálaNSÍ
17%Mindst 3 mål før pausen13%
SkálaNSÍ

2. halvleg

78%Mindst 1 mål efter pausen87%
SkálaNSÍ
35%Mindst 2 mål efter pausen52%
SkálaNSÍ
22%Mindst 3 mål efter pausen30%
SkálaNSÍ

Kampens halvlege— hvornår scorer holdene oftest?

Sådan fordeler holdene præstationen mellem 1. og 2. halvleg: mål, point, Clean sheets og pausestilling.

NSÍ er 143% bedre på form i 1. halvleg (point ved pausen).

0.61 point / kamp - Skála · 1.48 point / kamp - NSÍ

Skála — stilling ved pausen
4% fører48% uafgjort48% bagud
NSÍ — stilling ved pausen
30% fører57% uafgjort13% bagud

Før pausen (1. halvleg)

0.61Point pr. kamp (1. halvleg)1.48
SkálaNSÍ
0.3Scorede mål (1. halvleg)0.83
SkálaNSÍ
1Indkasserede mål (1. halvleg)0.48
SkálaNSÍ
1.3Gennemsnitlige mål (1. halvleg)1.3
SkálaNSÍ
39%Clean sheet før pausen61%
SkálaNSÍ
70%Ingen mål før pausen43%
SkálaNSÍ

Efter pausen (2. halvleg)

1.65Point pr. kamp (2. halvleg)1.91
SkálaNSÍ
0.78Scorede mål (2. halvleg)1.22
SkálaNSÍ
0.61Indkasserede mål (2. halvleg)0.65
SkálaNSÍ
1.39Gennemsnitlige mål (2. halvleg)1.87
SkálaNSÍ
57%Clean sheet efter pausen65%
SkálaNSÍ
35%Ingen mål efter pausen17%
SkálaNSÍ

Skála — resultater i anden halvleg

43% W35% D22% L
14
Point ved pausen
7
Mål ved pausen
-16
Målforskel (1. halvleg)
38
Point i 2. halvleg
+4
Målforskel (2. halvleg)
0.61
PPG før pausen
Fastholdelse af føring550%

Fører ved pausen i 4% af kampene og vinder 22%. Vinder også kampe uden at føre ved pausen.

Forsvar efter pausen-0.4

Forsvaret forbliver stabilt gennem hele kampen.

NSÍ — resultater i anden halvleg

52% W35% D13% L
34
Point ved pausen
19
Mål ved pausen
+8
Målforskel (1. halvleg)
44
Point i 2. halvleg
+13
Målforskel (2. halvleg)
1.48
PPG før pausen
Fastholdelse af føring203%

Fører ved pausen i 30% af kampene og vinder 61%. Vinder også kampe uden at føre ved pausen.

Forsvar efter pausen+0.2

Indkasserer 0.2 flere mål pr. kamp efter pausen — det defensive niveau falder i anden halvleg.

Skála — de seneste fem kampe efter halvleg
1. halvleg2. halvleg
Point pr. kamp0.602.60
Scorede mål / kamp0.80.8
Indkasserede mål / kamp1.20.0
Gennemsnitlige mål i kampen2.00.8
1 mål80%80%
2 mål80%0%
3 mål40%0%
Clean sheet20%100%
Intet mål20%20%
Målforskel-2+4
Pause: 0% fører - 60% uafgjort - 40% bagud
2. halvleg: 80% vundet - 20% uafgjort - 0% tabt
BTTS ved pausen (seneste 5): 80% - Samlet antal mål ved pausen: 4
NSÍ — de seneste fem kampe efter halvleg
1. halvleg2. halvleg
Point pr. kamp1.601.40
Scorede mål / kamp0.81.6
Indkasserede mål / kamp0.41.0
Gennemsnitlige mål i kampen1.22.6
1 mål80%80%
2 mål40%80%
3 mål0%60%
Clean sheet60%40%
Intet mål40%20%
Målforskel+2+3
Pause: 40% fører - 40% uafgjort - 20% bagud
2. halvleg: 20% vundet - 80% uafgjort - 0% tabt
BTTS ved pausen (seneste 5): 20% - Samlet antal mål ved pausen: 4

* Farverne i tabellerne viser hændelsesfrekvens: grøn er almindelig, gul moderat, rød sjælden. Det er frekvens – ikke en holdvurdering.

Mål efter minut— hvornår falder målene?

Kampfaser, hvor begge hold oftest scorer og indkasserer.

Skála
ScoredeIndkasserede
3
7
0-15
2
7
16-30
2
9
31-45
1
7
46-60
8
2
61-75
9
5
76-90

Mest farlige minutter 76-90 (9 goals). Indkasserer flest i 31-45 (9). Balance i sene mål (76-90): +4 - vinder de sene faser.

NSÍ
ScoredeIndkasserede
8
3
0-15
6
4
16-30
5
4
31-45
13
3
46-60
6
6
61-75
9
6
76-90

Mest farlige minutter 46-60 (13 goals). Indkasserer flest i 61-75 (6). Balance i sene mål (76-90): +3 - vinder de sene faser.

* Intervallerne 31-45 og 76-90 omfatter mål i overtiden.

Yderligere holdindikatorer— hvad viser xG, effektivitet og form?

En sammenligning af chancer, resultater og tendenser baseret på afsluttede kampe i den aktuelle sæson.

Kamp profil

2.94
Forventede mål
angreb mod modstanderens forsvar
1.1 : 1.8
Forventet målf​​ordeling
hjemme : ude
101%
Tempo mod ligaen
100 % = ligagennemsnit
63%
Begge hold scorede (BTTS)
gennemsnit fra begge holds sæsoner
+70%
Derbyeffekt
H2H-mål mod typiske kampe
71%
BTTS-estimat
ud fra begge holds scoringsfrekvens
2%
0:0-risiko
omkring 1 ud af 50 kampe
0-1
Mest almindelige målinterval
angreb mod forsvar i begge ender

Skála

Netto-xG-balance
Forskel mellem kvaliteten af skabte og tilladte chancer pr. kamp.
-0.22
Resultater sammenholdt med xG
Forskel mellem den faktiske målbalance og den balance, xG antyder.
-0.30
Point sammenholdt med spillet
Sammenligning mellem opnåede point og de point, holdets målbalance indikerer.
+1.4 point
Afslutningseffektivitet
Omsætter holdet chancer? Positivt betyder, at det scorer mere, end chancerne tilsiger.
-0.38
Defensiv effektivitet
Redder forsvaret eller målmanden holdet? Positivt betyder, at holdet indkasserer mindre, end de tilladte chancer tilsiger.
+0.08
Angreb mod ligaen
Hvor meget holdet scorer sammenlignet med ligagennemsnittet for denne rolle. 120 % betyder 20 % over gennemsnittet.
69%
Forsvar mod ligaen
Hvor meget holdet indkasserer sammenlignet med ligagennemsnittet. 80 % betyder 20 % færre indkasserede mål.
121%
Formtrend
Sammenligner point fra de seneste 5 kampe med gennemsnittet for hele sæsonen.
+0.80
Stærkere 2. halvleg?
Hvor mange flere mål holdet scorer efter pausen end før den.
+0.5
Sene mål
36% af holdets mål scores mellem minut 76 og 90. Til sammenligning scores 12% i de første 15 minutter.
36%

NSÍ

Netto-xG-balance
Forskel mellem kvaliteten af skabte og tilladte chancer pr. kamp.
+0.25
Resultater sammenholdt med xG
Forskel mellem den faktiske målbalance og den balance, xG antyder.
+0.66
Point sammenholdt med spillet
Sammenligning mellem opnåede point og de point, holdets målbalance indikerer.
-4.8 point
Afslutningseffektivitet
Omsætter holdet chancer? Positivt betyder, at det scorer mere, end chancerne tilsiger.
+0.32
Defensiv effektivitet
Redder forsvaret eller målmanden holdet? Positivt betyder, at holdet indkasserer mindre, end de tilladte chancer tilsiger.
+0.34
Angreb mod ligaen
Hvor meget holdet scorer sammenlignet med ligagennemsnittet for denne rolle. 120 % betyder 20 % over gennemsnittet.
153%
Forsvar mod ligaen
Hvor meget holdet indkasserer sammenlignet med ligagennemsnittet. 80 % betyder 20 % færre indkasserede mål.
72%
Formtrend
Sammenligner point fra de seneste 5 kampe med gennemsnittet for hele sæsonen.
+0.11
Stærkere 2. halvleg?
Hvor mange flere mål holdet scorer efter pausen end før den.
+0.4
Sene mål
19% af holdets mål scores mellem minut 76 og 90. Til sammenligning scores 17% i de første 15 minutter.
19%

* Det forventede antal mål og fordelingen, BTTS-estimatet, 0:0-risikoen og målintervallet beregnes ud fra offentlige sæsongennemsnit og frekvenser for begge hold. Dette er en statistisk kampprofil – ikke en privat modelprognose eller et bettingtip. De øvrige indikatorer beskriver afsluttede kampe fra sæsonen.

Ligakontekst— er dette en målrigt liga?

Sådan klarer de to hold sig sammenlignet med Faroe Islands Premier League-gennemsnittet.

Hold mod liga

SkálaLigaNSÍ
Gennemsnitlige mål i kampen▼ 2.702.91▲ 3.17
Begge hold scorede▲ 65%58%▲ 61%
Mindst 3 mål (Over 2.5)▲ 61%55%▲ 61%
Clean sheets• 26%25%▲ 35%
Mål før pausen▼ 65%70%▼ 65%
Mål efter pausen• 78%78%▲ 87%

^ grøn = over ligagennemsnittet, ˇ rød = under ligagennemsnittet. Dette viser forskellens retning – ikke en holdvurdering.

2.91
Gennemsnitlige mål pr. kamp
58%
Begge hold scorede
55%
Mindst 3 mål (Over 2.5)
25%
Clean sheets
1.58
Hjemmemål / kamp
1.33
Udemål / kamp
+19%
Fordel i hjemmeangreb
+16%
Fordel i hjemmeforsvar
+12%
Samlet hjemmebanefordel
Mål i 1. halvleg (hele ligaen)
70%
1 mål
40%
2 mål
16%
3 mål
5%
4 mål
Mål i 2. halvleg (hele ligaen)
78%
1 mål
46%
2 mål
25%
3 mål
10%
4 mål

Startopstillinger og spillerhændelser

Verificerede startere, indskiftere og registrerede spillerhændelser for denne kamp.

Kampens tidslinje

Mål, kort og udskiftninger i kronologisk rækkefølge.

  1. SkálaUdskiftningInd: Sebastian Schmidt LarsenUd: Teitur Poulsen
  2. NSÍUdskiftningInd: Aron KnudsenUd: Marius Kryger Lindh
  3. NSÍGult kortPetur Knudsen
  4. SkálaUdskiftningInd: Rói OlsenUd: Malthe Nielsen
  5. NSÍUdskiftningInd: Tobias HestadUd: Michal Przybylski
  6. NSÍGult kortFilip Drinic
  7. SkálaGult kortMaxwell Effiom

Dommer og trænere

Åbn deres sæsonprofiler for at sammenligne kampdata, mål og disciplinære tendenser.

Indbyrdes opgør

Seneste indbyrdes kampe (2): Skála 0 - 1 - 1 NSÍ. Gennemsnitlige mål 5.00, begge hold scorede i 50% kampe.

FAQ

Hvad blev resultatet af Skála mod NSÍ?

Kampen i Faroe Islands Premier League sluttede Skála 1:2 NSÍ. Fuld kampstatistik, halvlegsopdeling og indbyrdes historik findes på denne side.

Hvad er den indbyrdes statistik mellem Skála og NSÍ?

I de seneste 2 indbyrdes kampe vandt Skála 0, NSÍ vandt 1, og 1 endte uafgjort. Kampene havde i gennemsnit 5,00 mål, og begge hold scorede i 50% af dem.

Hvad viser målstatistikken før Skála mod NSÍ?

Skála scorer i gennemsnit 1,09 mål pr. kamp, og NSÍ scorer 2,04. Gennemsnittet i Faroe Islands Premier League er 2,91 mål, og Over 2.5 forekommer i 55% af kampene. BTTS forekommer i 65% af Skálas kampe og 61% af NSÍs.

Hvordan er den aktuelle form for Skála og NSÍ?

I de seneste fem kampe har Skála 2 sejre, 3 uafgjorte og 0 nederlag (1,80 point pr. kamp). NSÍ har 3 sejre, 2 uafgjorte og 0 nederlag (2,20 point pr. kamp).

Hvor finder jeg picket og den komplette analyse af Skála mod NSÍ?

Kampstatistikken er offentlig her; den komplette bettinganalyse og det anbefalede pick findes i NoFluffPicks-appen.