Frankrig - Ligue 2Stade Auguste-BonalData opdateret pr. 23. oktober 2026

Sochaux - Nantes: kampstatistik

Sochaux-logo
Sochaux
1 : 0pause 0:0
Nantes-logo
Nantes

Sochaux mod Nantes: form, mål og vigtig statistik

Hvad kampen handler om

Sochaux spillede mod Nantes i Ligue 2 (Frankrig). Kampen blev spillet 12. september 2026. Stadion: Stade Auguste-Bonal. Slutresultat: 1:0.

Aktuel form

Sochaux: 1-3-1, 1,20 point pr. kamp. Nantes: 1-1-3, 0,80 point pr. kamp.

Målstatistik

Sochaux scorer 0,40 og indkasserer 0,80 mål pr. kamp. Nantes scorer 1,40 og indkasserer 2,20. Ligaens gennemsnit: 2,50 mål.

BTTS og Over/Under

BTTS: Sochaux 20 %, Nantes 60 %. Over 2.5: Sochaux 20 %, Nantes 60 %. Liganiveau: BTTS 54 %, Over 2.5 44 %.

xG, skud og boldbesiddelse

xG pr. kamp: Sochaux 0,95, Nantes 1,47. Skud pr. kamp: Sochaux 9,0, Nantes 14,8. Gennemsnitlig boldbesiddelse: Sochaux 41 %, Nantes 57 %.

Første og anden halvleg

Sochaux: fører ved pausen i 20 % af kampene, mål i anden halvleg 0,20. Nantes: fører ved pausen i 20 % af kampene, mål i anden halvleg 0,60.

Mål pr. minut

Det stærkeste historiske målinterval er 0-15 (1) for Sochaux og 16-30 (2) for Nantes. Dette viser fordelingen af tidligere mål og er ikke en forudsigelse af måltidspunktet.

Ligakontekst

Ligue 2: 2,50 mål pr. kamp, BTTS 54 %, Over 2.5 44 %.

Indbyrdes historik

Der findes ingen matchende indbyrdes stikprøve i databasen.

Arkiveret analyse før kampen

Denne analyse blev udarbejdet før kampstart. Konklusionerne bruger kun oplysninger, der var tilgængelige før kampen, og omfatter ikke slutresultatet eller statistik efter kampen.

Generel kam analyse

Nantes ligger ganske vist kun på 16. pladsen, men skaber markant flere chancer på udebane: de har i gennemsnit 18 afslutninger og 4,5 skud på mål pr. kamp sammenlignet med Sochaux’ 11 og 2,5 på hjemmebane. Gæsterne scorer desuden i gennemsnit 2 mål og har en xG på 1,71 uden for eget stadion, mens værterne kun scorer 0,5 mål med en xG på 1,16 og ikke har scoret i 50% af deres hjemmekampe. Sochaux har en lidt bedre seneste form med 6 point i de seneste fem kampe mod Nantes’ 4, men hjemmeholdets statistik på eget græs er blot én sejr og ét nederlag, mens målscoren er -2. Nantes’ defensiv er risikabel, da holdet i gennemsnit indkasserer 2,5 mål på udebane og endnu ikke har holdt nullet dér, men værterne kan muligvis ikke udnytte denne svaghed på grund af en lav scoringsprocent på 5%. Gæsternes fordel i chanceproduktionen, boldbesiddelsen på 60% mod 43% samt xG-kvaliteten taler svagt for en udesejr.

Se det statistiske overblik
BTTS - scorer begge hold?

Nantes har en meget tydelig profil i kampe, hvor begge hold scorer: BTTS er gået hjem i 100 % af sæsonens kampe, og holdet har ikke holdt buret rent en eneste gang, da de i gennemsnit har lukket 2,5 mål ind. Gæsterne er samtidig farlige offensivt med et gennemsnit på 2,0 scorede mål, 1,71 xG og 4,5 skud på mål pr. kamp. Sochaux har indtil videre kun scoret 1,0 mål pr. kamp og blot 0,4 i de seneste fem kampe, hvorfor deres bidrag til et BTTS-scenarie er den største risiko. Nantes' defensiv har dog lukket 11 mål ind i de seneste 5 kampe, svarende til 2,2 pr. kamp, hvilket tydeligt øger hjemmeholdets chancer for at bryde igennem. Spillet på "ja" er en smule stærkere end "nej", selv om Sochaux' lave aktuelle scoringsform begrænser fordelen ved dette valg.

Se BTTS-statistik
Over/Under - målanalyse

Nantes skaber et klart større offensivt potentiale: holdet afslutter i gennemsnit 18 gange og rammer målet 4,5 gange pr. kamp, sammenlignet med henholdsvis 13 og 3,33 for Sochaux. Gæsterne har også et højere gennemsnitligt xG på 1,71 mod hjemmeholdets 1,36, mens Sochaux i de seneste fem kampe i gennemsnit har tilladt 1,67 xG. Nantes’ defensiv er dog fortsat sårbar, da holdet har lukket 11 mål ind i de hidtidige kampe og endnu ikke har holdt buret rent. Alle gæsternes kampe har budt på mindst 2 mål, og 100% af dem er også gået over 2,5-målslinjen, mens hjemmeholdet kun nåede dette i 33% af kampene. Det stærkeste signal er derfor over 1,5: Nantes’ offensive overtag samt begge holds svage forsvar bør være nok til mindst to mål.

Se Over/Under-statistik
HT/FT - scenarie for pause og slutresultat

Det mest sandsynlige scenarie er uafgjort ved pausen og uafgjort efter kampen, eftersom Sochaux spillede uafgjort i 3 af de seneste 5 kampe, mens Nantes kun vandt 1 af 5 kampe i denne periode og tabte 3. Hjemmeholdet spiller forsigtigt før pausen: I de seneste fem kampe scorede de i gennemsnit 0,2 mål i første halvleg, mens de indkasserede 0,8 mål, og Nantes var uafgjort ved pausen i 60% af disse kampe. Sochaux har også et klart mere stabilt forsvar i de aktuelle data med et gennemsnit på 0,8 indkasserede mål i de seneste fem kampe mod 2,2 for Nantes. Nantes' fordel i chanceskabelsen, nemlig et xG på 1,71 samt 4,5 skud inden for målrammen pr. kamp mod Sochaux' 1,36 og 3,33, øger gæsternes chance for at svare igen, men deres 0% kampe uden at indkassere mål begrænser troværdigheden af en udesejr. Begge hold har vundet 20% af deres seneste fem kampe, og derfor er et lige resultat efter en lukket første halvleg det mest sandsynlige.

Se statistik for første og anden halvleg

Halvleg for halvleg

0 : 0
1. halvleg
1 : 0
2. halvleg

Kampstatistik

42Boldbesiddelse (%)58
SochauxNantes
9Skud12
SochauxNantes
3Skud på mål3
SochauxNantes
0.92xG1.28
SochauxNantes
4Hjørnespark6
SochauxNantes
18Farlige angreb42
SochauxNantes
13Frispark20
SochauxNantes
2Kort2
SochauxNantes

Profil før kampen— hvad fortæller sæsonens tal?

Dette er en holdprofil baseret på sæsondata og form. Kampforløbsstatistik vises først, når kampen er spillet.

0.4Scorede mål / kamp1.4
SochauxNantes
0.8Indkasserede mål / kamp2.2
SochauxNantes
41%Gennemsnitlig boldbesiddelse57%
SochauxNantes
2.2Skud på mål / kamp3.6
SochauxNantes

Holdstatistik— hvem er mest effektiv?

Sammenligning af angreb og forsvar for begge hold i den aktuelle sæson.

9Skud pr. kamp14.8
SochauxNantes
2.2Skud på mål3.6
SochauxNantes
4.4%Skudkonvertering9.5%
SochauxNantes
41%Boldbesiddelse57%
SochauxNantes
0.95xG for1.47
SochauxNantes
1.69xG imod1.25
SochauxNantes

Skudkvalitet

Sochaux: BalanceretNantes: Dominerende
SochauxNantes
Præcision (skud på mål)24%24%
Chancekvalitet (xG pr. skud)0.110.10
Afslutninger (mål pr. skud på mål)0.180.39

xG pr. skud omkring 0,08 betyder typisk langskud; 0,15+ betyder typisk chancer i feltet. Stilbetegnelsen bygger på boldbesiddelse, skudmængde og konvertering.

* xG (forventede mål) viser, hvor mange mål et hold bør score ud fra sine chancer. Hvis de faktiske mål ligger over xG, er afslutningerne over gennemsnittet; ligger de under xG, misbruges chancerne.

Holdets form— hvem er i bedst form?

De seneste fem kampe og sæsonresultatet, samlet og opdelt i hjemme- og udekampe.

Sochaux er 50% bedre på form i de seneste 5.

1.2 point / kamp - Sochaux · 0.8 point / kamp - Nantes

Sochaux
LDWDD
Sæsonens resultatfordeling
20% W60% D20% L
Sæson (V-U-T)
1-3-1
1.20 point / kamp · målforskel -2
Seneste 5 (V-U-T)
1-3-1
1.20 point / kamp
Resultat hjemme (W-D-L)
1-0-1
Seneste 5 hjemme
1-0-1
LW
Seneste 5 kampe – gennemsnit
Scorede mål: 0.4Indkasserede mål: 0.8xG: 0.95Modstanderens xG: 1.69BTTS: 20%Over 2.5: 20%
Nantes
LLLDW
Sæsonens resultatfordeling
20% W20% D60% L
Sæson (V-U-T)
1-1-3
0.80 point / kamp · målforskel -4
Seneste 5 (V-U-T)
1-1-3
0.80 point / kamp
Resultat ude (W-D-L)
0-1-1
Seneste 5 ude
0-1-1
LD
Seneste 5 kampe – gennemsnit
Scorede mål: 1.4Indkasserede mål: 2.2xG: 1.47Modstanderens xG: 1.25BTTS: 60%Over 2.5: 60%

Mål— hvordan scorer og indkasserer begge hold?

Hvor mange mål begge hold scorer og indkasserer, samt hvor ofte de holder Clean sheet eller ikke scorer.

Nantes er 250% bedre på scorede mål pr. kamp.

0.4 mål / kamp - Sochaux · 1.4 mål / kamp - Nantes

Sochaux er 175% bedre på indkasserede mål pr. kamp.

0.8 mål / kamp - Sochaux · 2.2 mål / kamp - Nantes

Sochauxs scoringsprofil: blandet

Sochaux scorer i 40% af kampene (2 af 5 kampe), mens Nantes holder Clean sheet i 20% (1 af 5 kampe).

Nantess scoringsprofil: blandet

Nantes scorer i 80% af kampene (4 af 5 kampe), mens Sochaux holder Clean sheet i 60% (3 af 5 kampe).

2Scorede mål (sæson)7
SochauxNantes
4Indkasserede mål (sæson)11
SochauxNantes
1.2Gennemsnitlige mål i kampen3.6
SochauxNantes
2Scorede mål (seneste 5)7
SochauxNantes
4Indkasserede mål (seneste 5)11
SochauxNantes

Hvor ofte de scorer mindst...

40%1 mål80%
SochauxNantes
0%2 mål40%
SochauxNantes
0%3 mål20%
SochauxNantes
0%4 mål0%
SochauxNantes

Hvor ofte de indkasserer mindst...

40%1 mål80%
SochauxNantes
20%2 mål60%
SochauxNantes
20%3 mål40%
SochauxNantes
0%4 mål20%
SochauxNantes

* Statistikken omfatter begge holds hjemme- og udekampe i den aktuelle sæson.

Begge hold scorede (BTTS)— hvor ofte scorer begge hold?

Hvor ofte begge holds kampe har mål i begge ender sammenlignet med ligaens gennemsnit.

Målmønstre

0%BTTS ved pausen60%
SochauxNantes
0%BTTS i begge halvlege20%
SochauxNantes
0%Scorede i begge halvlege20%
SochauxNantes

BTTS og antal mål

0%Mindst 3 mål og BTTS60%
SochauxNantes
20%Mindst 3 mål uden BTTS0%
SochauxNantes
20%BTTS – seneste 560%
SochauxNantes

Antal mål (Over/Under)— hvor ofte overskrider disse kampe mållinjerne?

Hvor ofte kampe med disse hold overskrider måltærsklerne i hele kampen og i hver halvleg.

1. halvleg

60%Mindst 1 mål før pausen60%
SochauxNantes
20%Mindst 2 mål før pausen60%
SochauxNantes
20%Mindst 3 mål før pausen40%
SochauxNantes

2. halvleg

20%Mindst 1 mål efter pausen100%
SochauxNantes
0%Mindst 2 mål efter pausen40%
SochauxNantes
0%Mindst 3 mål efter pausen40%
SochauxNantes

Kampens halvlege— hvornår scorer holdene oftest?

Sådan fordeler holdene præstationen mellem 1. og 2. halvleg: mål, point, Clean sheets og pausestilling.

Nantes er 20% bedre på form i 1. halvleg (point ved pausen).

1 point / kamp - Sochaux · 1.2 point / kamp - Nantes

Sochaux — stilling ved pausen
20% fører40% uafgjort40% bagud
Nantes — stilling ved pausen
20% fører60% uafgjort20% bagud

Før pausen (1. halvleg)

1Point pr. kamp (1. halvleg)1.2
SochauxNantes
0.2Scorede mål (1. halvleg)0.8
SochauxNantes
0.8Indkasserede mål (1. halvleg)0.8
SochauxNantes
1Gennemsnitlige mål (1. halvleg)1.6
SochauxNantes
60%Clean sheet før pausen40%
SochauxNantes
80%Ingen mål før pausen40%
SochauxNantes

Efter pausen (2. halvleg)

1.4Point pr. kamp (2. halvleg)1.2
SochauxNantes
0.2Scorede mål (2. halvleg)0.6
SochauxNantes
0Indkasserede mål (2. halvleg)1.4
SochauxNantes
0.2Gennemsnitlige mål (2. halvleg)2
SochauxNantes
100%Clean sheet efter pausen20%
SochauxNantes
80%Ingen mål efter pausen60%
SochauxNantes

Sochaux — resultater i anden halvleg

20% W80% D0% L
5
Point ved pausen
1
Mål ved pausen
-3
Målforskel (1. halvleg)
7
Point i 2. halvleg
+1
Målforskel (2. halvleg)
1.00
PPG før pausen
Fastholdelse af føring100%

Fører ved pausen i 20% af kampene og vinder 20%. Vinder også kampe uden at føre ved pausen.

Forsvar efter pausen-0.8

Forsvaret forbliver stabilt gennem hele kampen.

Nantes — resultater i anden halvleg

40% W0% D60% L
6
Point ved pausen
4
Mål ved pausen
0
Målforskel (1. halvleg)
6
Point i 2. halvleg
-4
Målforskel (2. halvleg)
1.20
PPG før pausen
Fastholdelse af føring100%

Fører ved pausen i 20% af kampene og vinder 20%. Vinder også kampe uden at føre ved pausen.

Forsvar efter pausen+0.6

Indkasserer 0.6 flere mål pr. kamp efter pausen — det defensive niveau falder i anden halvleg.

Sochaux — de seneste fem kampe efter halvleg
1. halvleg2. halvleg
Point pr. kamp1.001.40
Scorede mål / kamp0.20.2
Indkasserede mål / kamp0.80.0
Gennemsnitlige mål i kampen1.00.2
1 mål60%20%
2 mål20%0%
3 mål20%0%
Clean sheet60%100%
Intet mål80%80%
Målforskel-3+1
Pause: 20% fører - 40% uafgjort - 40% bagud
2. halvleg: 20% vundet - 80% uafgjort - 0% tabt
BTTS ved pausen (seneste 5): 0% - Samlet antal mål ved pausen: 1
Nantes — de seneste fem kampe efter halvleg
1. halvleg2. halvleg
Point pr. kamp1.201.20
Scorede mål / kamp0.80.6
Indkasserede mål / kamp0.81.4
Gennemsnitlige mål i kampen1.62.0
1 mål60%100%
2 mål60%40%
3 mål40%40%
Clean sheet40%20%
Intet mål40%60%
Målforskel0-4
Pause: 20% fører - 60% uafgjort - 20% bagud
2. halvleg: 40% vundet - 0% uafgjort - 60% tabt
BTTS ved pausen (seneste 5): 60% - Samlet antal mål ved pausen: 4

* Farverne i tabellerne viser hændelsesfrekvens: grøn er almindelig, gul moderat, rød sjælden. Det er frekvens – ikke en holdvurdering.

Mål efter minut— hvornår falder målene?

Kampfaser, hvor begge hold oftest scorer og indkasserer.

Sochaux
ScoredeIndkasserede
1
0
0-15
0
4
16-30
0
0
31-45
0
0
46-60
1
0
61-75
0
0
76-90

Mest farlige minutter 0-15 (1 goal). Indkasserer flest i 16-30 (4). Balance i sene mål (76-90): 0.

Nantes
ScoredeIndkasserede
1
3
0-15
2
1
16-30
1
0
31-45
2
1
46-60
0
3
61-75
1
3
76-90

Mest farlige minutter 16-30 (2 goals). Indkasserer flest i 0-15 (3). Balance i sene mål (76-90): -2 - de sene faser er en svaghed.

* Intervallerne 31-45 og 76-90 omfatter mål i overtiden.

Yderligere holdindikatorer— hvad viser xG, effektivitet og form?

En sammenligning af chancer, resultater og tendenser baseret på afsluttede kampe i den aktuelle sæson.

Kamp profil

2.40
Forventede mål
angreb mod modstanderens forsvar
1.3 : 1.1
Forventet målf​​ordeling
hjemme : ude
96%
Tempo mod ligaen
100 % = ligagennemsnit
40%
Begge hold scorede (BTTS)
gennemsnit fra begge holds sæsoner
-100%
Derbyeffekt
H2H-mål mod typiske kampe
32%
BTTS-estimat
ud fra begge holds scoringsfrekvens
12%
0:0-risiko
omkring 1 ud af 8 kampe
0-1
Mest almindelige målinterval
angreb mod forsvar i begge ender

Sochaux

Netto-xG-balance
Forskel mellem kvaliteten af skabte og tilladte chancer pr. kamp.
-0.74
Resultater sammenholdt med xG
Forskel mellem den faktiske målbalance og den balance, xG antyder.
+0.34
Point sammenholdt med spillet
Sammenligning mellem opnåede point og de point, holdets målbalance indikerer.
+3.0 point
Afslutningseffektivitet
Omsætter holdet chancer? Positivt betyder, at det scorer mere, end chancerne tilsiger.
-0.55
Defensiv effektivitet
Redder forsvaret eller målmanden holdet? Positivt betyder, at holdet indkasserer mindre, end de tilladte chancer tilsiger.
+0.89
Angreb mod ligaen
Hvor meget holdet scorer sammenlignet med ligagennemsnittet for denne rolle. 120 % betyder 20 % over gennemsnittet.
31%
Forsvar mod ligaen
Hvor meget holdet indkasserer sammenlignet med ligagennemsnittet. 80 % betyder 20 % færre indkasserede mål.
67%
Formtrend
Sammenligner point fra de seneste 5 kampe med gennemsnittet for hele sæsonen.
0.00
Stærkere 2. halvleg?
Hvor mange flere mål holdet scorer efter pausen end før den.
0.0
Sene mål
0% af holdets mål scores mellem minut 76 og 90. Til sammenligning scores 50% i de første 15 minutter.
0%

Nantes

Netto-xG-balance
Forskel mellem kvaliteten af skabte og tilladte chancer pr. kamp.
+0.22
Resultater sammenholdt med xG
Forskel mellem den faktiske målbalance og den balance, xG antyder.
-1.02
Point sammenholdt med spillet
Sammenligning mellem opnåede point og de point, holdets målbalance indikerer.
-0.3 point
Afslutningseffektivitet
Omsætter holdet chancer? Positivt betyder, at det scorer mere, end chancerne tilsiger.
-0.07
Defensiv effektivitet
Redder forsvaret eller målmanden holdet? Positivt betyder, at holdet indkasserer mindre, end de tilladte chancer tilsiger.
-0.95
Angreb mod ligaen
Hvor meget holdet scorer sammenlignet med ligagennemsnittet for denne rolle. 120 % betyder 20 % over gennemsnittet.
117%
Forsvar mod ligaen
Hvor meget holdet indkasserer sammenlignet med ligagennemsnittet. 80 % betyder 20 % færre indkasserede mål.
169%
Formtrend
Sammenligner point fra de seneste 5 kampe med gennemsnittet for hele sæsonen.
0.00
Stærkere 2. halvleg?
Hvor mange flere mål holdet scorer efter pausen end før den.
-0.2
Sene mål
14% af holdets mål scores mellem minut 76 og 90. Til sammenligning scores 14% i de første 15 minutter.
14%

* Det forventede antal mål og fordelingen, BTTS-estimatet, 0:0-risikoen og målintervallet beregnes ud fra offentlige sæsongennemsnit og frekvenser for begge hold. Dette er en statistisk kampprofil – ikke en privat modelprognose eller et bettingtip. De øvrige indikatorer beskriver afsluttede kampe fra sæsonen.

Ligakontekst— er dette en målrigt liga?

Sådan klarer de to hold sig sammenlignet med Ligue 2-gennemsnittet.

Hold mod liga

SochauxLigaNantes
Gennemsnitlige mål i kampen▼ 1.202.50▲ 3.60
Begge hold scorede▼ 20%54%▲ 60%
Mindst 3 mål (Over 2.5)▼ 20%44%▲ 60%
Clean sheets▲ 60%30%▼ 20%
Mål før pausen▲ 60%58%▲ 60%
Mål efter pausen▼ 20%76%▲ 100%

^ grøn = over ligagennemsnittet, ˇ rød = under ligagennemsnittet. Dette viser forskellens retning – ikke en holdvurdering.

2.50
Gennemsnitlige mål pr. kamp
54%
Begge hold scorede
44%
Mindst 3 mål (Over 2.5)
30%
Clean sheets
1.30
Hjemmemål / kamp
1.20
Udemål / kamp
+8%
Fordel i hjemmeangreb
+8%
Fordel i hjemmeforsvar
+2%
Samlet hjemmebanefordel
Mål i 1. halvleg (hele ligaen)
58%
1 mål
34%
2 mål
16%
3 mål
2%
4 mål
Mål i 2. halvleg (hele ligaen)
76%
1 mål
34%
2 mål
22%
3 mål
8%
4 mål

Startopstillinger og spillerhændelser

Verificerede startere, indskiftere og registrerede spillerhændelser for denne kamp.

Kampens tidslinje

Mål, kort og udskiftninger i kronologisk rækkefølge.

  1. SochauxGult kortKapitbafan Djoco
  2. SochauxGult kortBenjamin Gomel
  3. SochauxUdskiftningInd: Louicius Don DeedsonUd: Boubacar Fofana
  4. SochauxMålBenjamin Gomel
  5. NantesGult kortKelvin Amian Adou
  6. NantesUdskiftningInd: Dehmaine AssoumaniUd: Ryad Hachem
  7. SochauxUdskiftningInd: Victor LobryUd: Benjamin Gomel
  8. NantesGult kortSaidou Sow
  9. NantesUdskiftningInd: Ibrahima SissokoUd: Balthazar Pierret
  10. SochauxUdskiftningInd: Jonathan MexiqueUd: Julien Masson

Dommer og trænere

Åbn deres sæsonprofiler for at sammenligne kampdata, mål og disciplinære tendenser.

FAQ

Hvad blev resultatet af Sochaux mod Nantes?

Kampen i Ligue 2 sluttede Sochaux 1:0 Nantes. Fuld kampstatistik, halvlegsopdeling og indbyrdes historik findes på denne side.

Hvad viser målstatistikken før Sochaux mod Nantes?

Sochaux scorer i gennemsnit 0,40 mål pr. kamp, og Nantes scorer 1,40. Gennemsnittet i Ligue 2 er 2,50 mål, og Over 2.5 forekommer i 44% af kampene. BTTS forekommer i 20% af Sochauxs kampe og 60% af Nantess.

Hvordan er den aktuelle form for Sochaux og Nantes?

I de seneste fem kampe har Sochaux 1 sejre, 3 uafgjorte og 1 nederlag (1,20 point pr. kamp). Nantes har 1 sejre, 1 uafgjorte og 3 nederlag (0,80 point pr. kamp).

Hvor finder jeg picket og den komplette analyse af Sochaux mod Nantes?

Kampstatistikken er offentlig her; den komplette bettinganalyse og det anbefalede pick findes i NoFluffPicks-appen.