Skotland - PremiershipMcDiarmid ParkData opdateret pr. 03. november 2026

St. Johnstone - Dundee: kampstatistik

Begrundelse:

Fuld analyse og pick i appen

Se bettinganalysen, picket, Value Bet og den fulde begrundelse for denne kamp.

Se analyse og pick

St. Johnstone mod Dundee: form, mål og vigtig statistik

Hvad kampen handler om

St. Johnstone spiller mod Dundee i Premiership (Skotland). Kampen er planlagt til 7. november 2026. Stadion: McDiarmid Park.

Aktuel form

St. Johnstone: 1-3-1, 1,20 point pr. kamp. Dundee: 3-1-1, 2,00 point pr. kamp.

Målstatistik

St. Johnstone scorer 1,25 og indkasserer 1,58 mål pr. kamp. Dundee scorer 1,55 og indkasserer 1,18. Ligaens gennemsnit: 2,83 mål.

BTTS og Over/Under

BTTS: St. Johnstone 67 %, Dundee 73 %. Over 2.5: St. Johnstone 50 %, Dundee 64 %. Liganiveau: BTTS 57 %, Over 2.5 58 %.

xG, skud og boldbesiddelse

xG pr. kamp: St. Johnstone 1,17, Dundee 1,40. Skud pr. kamp: St. Johnstone 10,0, Dundee 13,0. Gennemsnitlig boldbesiddelse: St. Johnstone 46 %, Dundee 41 %.

Første og anden halvleg

St. Johnstone: fører ved pausen i 25 % af kampene, mål i anden halvleg 0,67. Dundee: fører ved pausen i 45 % af kampene, mål i anden halvleg 0,91.

Mål pr. minut

Det stærkeste historiske målinterval er 16-30 (4) for St. Johnstone og 76-90+ (5) for Dundee. Dette viser fordelingen af tidligere mål og er ikke en forudsigelse af måltidspunktet.

Ligakontekst

Premiership: 2,83 mål pr. kamp, BTTS 57 %, Over 2.5 58 %.

Indbyrdes historik

Før denne kamp var 1 tidligere indbyrdes kampe tilgængelige: 0-1-0. Gennemsnitlige mål 2,00, BTTS 100 %.

Før kampen

1X2-odds

(1.83)
(3.68)
(3.97)

Profil før kampen— hvad fortæller sæsonens tal?

Dette er en holdprofil baseret på sæsondata og form. Kampforløbsstatistik vises først, når kampen er spillet.

St. JohnstoneDundee
1.25Scorede mål / kamp1.55
St. JohnstoneDundee
1.58Indkasserede mål / kamp1.18
St. JohnstoneDundee
46%Gennemsnitlig boldbesiddelse41%
St. JohnstoneDundee
3.33Skud på mål / kamp4.64
St. JohnstoneDundee

Holdstatistik— hvem er mest effektiv?

Sammenligning af angreb og forsvar for begge hold i den aktuelle sæson.

10Skud pr. kamp13
St. JohnstoneDundee
3.33Skud på mål4.64
St. JohnstoneDundee
12.5%Skudkonvertering11.9%
St. JohnstoneDundee
46%Boldbesiddelse41%
St. JohnstoneDundee
1.17xG for1.4
St. JohnstoneDundee
1.78xG imod1.93
St. JohnstoneDundee

Skudkvalitet

St. Johnstone: KontraangrebDundee: Balanceret
St. JohnstoneDundee
Præcision (skud på mål)33%36%
Chancekvalitet (xG pr. skud)0.120.11
Afslutninger (mål pr. skud på mål)0.380.33

xG pr. skud omkring 0,08 betyder typisk langskud; 0,15+ betyder typisk chancer i feltet. Stilbetegnelsen bygger på boldbesiddelse, skudmængde og konvertering.

* xG (forventede mål) viser, hvor mange mål et hold bør score ud fra sine chancer. Hvis de faktiske mål ligger over xG, er afslutningerne over gennemsnittet; ligger de under xG, misbruges chancerne.

Holdets form— hvem er i bedst form?

De seneste fem kampe og sæsonresultatet, samlet og opdelt i hjemme- og udekampe.

Dundee er 67% bedre på form i de seneste 5.

1.2 point / kamp - St. Johnstone · 2 point / kamp - Dundee

St. Johnstone
WDLDD
Sæsonens resultatfordeling
25% W42% D33% L
Sæson (V-U-T)
3-5-4
1.17 point / kamp · målforskel -4
Seneste 5 (V-U-T)
1-3-1
1.20 point / kamp
Resultat hjemme (W-D-L)
2-3-1
Seneste 5 hjemme
1-3-1
WLDDD
Seneste 5 kampe – gennemsnit
Scorede mål: 1.2Indkasserede mål: 1.8xG: 1.05Modstanderens xG: 2.21BTTS: 60%Over 2.5: 60%
Dundee
WWDLW
Sæsonens resultatfordeling
45% W18% D36% L
Sæson (V-U-T)
5-2-4
1.55 point / kamp · målforskel +4
Seneste 5 (V-U-T)
3-1-1
2.00 point / kamp
Resultat ude (W-D-L)
2-0-3
Seneste 5 ude
2-0-3
LWLWL
Seneste 5 kampe – gennemsnit
Scorede mål: 2.0Indkasserede mål: 1.4xG: 1.65Modstanderens xG: 1.73BTTS: 100%Over 2.5: 100%

Mål— hvordan scorer og indkasserer begge hold?

Hvor mange mål begge hold scorer og indkasserer, samt hvor ofte de holder Clean sheet eller ikke scorer.

Dundee er 24% bedre på scorede mål pr. kamp.

1.25 mål / kamp - St. Johnstone · 1.55 mål / kamp - Dundee

Dundee er 34% bedre på indkasserede mål pr. kamp.

1.58 mål / kamp - St. Johnstone · 1.18 mål / kamp - Dundee

St. Johnstones scoringsprofil: meget stærk

St. Johnstone scorer i 75% af kampene (9 af 12 kampe), mens Dundee holder Clean sheet i 18% (2 af 11 kampe).

Dundees scoringsprofil: meget stærk

Dundee scorer i 91% af kampene (10 af 11 kampe), mens St. Johnstone holder Clean sheet i 8% (1 af 12 kampe).

15Scorede mål (sæson)17
St. JohnstoneDundee
19Indkasserede mål (sæson)13
St. JohnstoneDundee
2.83Gennemsnitlige mål i kampen2.73
St. JohnstoneDundee
6Scorede mål (seneste 5)10
St. JohnstoneDundee
9Indkasserede mål (seneste 5)7
St. JohnstoneDundee

Hvor ofte de scorer mindst...

75%1 mål91%
St. JohnstoneDundee
33%2 mål55%
St. JohnstoneDundee
8%3 mål9%
St. JohnstoneDundee
8%4 mål0%
St. JohnstoneDundee

Hvor ofte de indkasserer mindst...

92%1 mål82%
St. JohnstoneDundee
42%2 mål36%
St. JohnstoneDundee
17%3 mål0%
St. JohnstoneDundee
8%4 mål0%
St. JohnstoneDundee

* Statistikken omfatter begge holds hjemme- og udekampe i den aktuelle sæson.

Begge hold scorede (BTTS)— hvor ofte scorer begge hold?

Hvor ofte begge holds kampe har mål i begge ender sammenlignet med ligaens gennemsnit.

Målmønstre

33%BTTS ved pausen18%
St. JohnstoneDundee
17%BTTS i begge halvlege9%
St. JohnstoneDundee
25%Scorede i begge halvlege36%
St. JohnstoneDundee

BTTS og antal mål

42%Mindst 3 mål og BTTS64%
St. JohnstoneDundee
8%Mindst 3 mål uden BTTS0%
St. JohnstoneDundee
60%BTTS – seneste 5100%
St. JohnstoneDundee

Antal mål (Over/Under)— hvor ofte overskrider disse kampe mållinjerne?

Hvor ofte kampe med disse hold overskrider måltærsklerne i hele kampen og i hver halvleg.

1. halvleg

67%Mindst 1 mål før pausen82%
St. JohnstoneDundee
42%Mindst 2 mål før pausen18%
St. JohnstoneDundee
17%Mindst 3 mål før pausen9%
St. JohnstoneDundee

2. halvleg

83%Mindst 1 mål efter pausen91%
St. JohnstoneDundee
42%Mindst 2 mål efter pausen64%
St. JohnstoneDundee
17%Mindst 3 mål efter pausen9%
St. JohnstoneDundee

Kampens halvlege— hvornår scorer holdene oftest?

Sådan fordeler holdene præstationen mellem 1. og 2. halvleg: mål, point, Clean sheets og pausestilling.

Dundee er 31% bedre på form i 1. halvleg (point ved pausen).

1.25 point / kamp - St. Johnstone · 1.64 point / kamp - Dundee

St. Johnstone — stilling ved pausen
25% fører50% uafgjort25% bagud
Dundee — stilling ved pausen
45% fører27% uafgjort27% bagud

Før pausen (1. halvleg)

1.25Point pr. kamp (1. halvleg)1.64
St. JohnstoneDundee
0.58Scorede mål (1. halvleg)0.64
St. JohnstoneDundee
0.67Indkasserede mål (1. halvleg)0.45
St. JohnstoneDundee
1.25Gennemsnitlige mål (1. halvleg)1.09
St. JohnstoneDundee
50%Clean sheet før pausen55%
St. JohnstoneDundee
50%Ingen mål før pausen45%
St. JohnstoneDundee

Efter pausen (2. halvleg)

1.17Point pr. kamp (2. halvleg)1.55
St. JohnstoneDundee
0.67Scorede mål (2. halvleg)0.91
St. JohnstoneDundee
0.92Indkasserede mål (2. halvleg)0.73
St. JohnstoneDundee
1.58Gennemsnitlige mål (2. halvleg)1.64
St. JohnstoneDundee
33%Clean sheet efter pausen36%
St. JohnstoneDundee
50%Ingen mål efter pausen27%
St. JohnstoneDundee

St. Johnstone — resultater i anden halvleg

25% W42% D33% L
15
Point ved pausen
7
Mål ved pausen
-1
Målforskel (1. halvleg)
14
Point i 2. halvleg
-3
Målforskel (2. halvleg)
1.25
PPG før pausen
Fastholdelse af føring100%

Fører ved pausen i 25% af kampene og vinder 25%. Vinder også kampe uden at føre ved pausen.

Forsvar efter pausen+0.3

Indkasserer 0.3 flere mål pr. kamp efter pausen — det defensive niveau falder i anden halvleg.

Dundee — resultater i anden halvleg

36% W45% D18% L
18
Point ved pausen
7
Mål ved pausen
+2
Målforskel (1. halvleg)
17
Point i 2. halvleg
+2
Målforskel (2. halvleg)
1.64
PPG før pausen
Fastholdelse af føring100%

Fører ved pausen i 45% af kampene og vinder 45%. Vinder også kampe uden at føre ved pausen.

Forsvar efter pausen+0.3

Indkasserer 0.3 flere mål pr. kamp efter pausen — det defensive niveau falder i anden halvleg.

St. Johnstone — de seneste fem kampe efter halvleg
1. halvleg2. halvleg
Point pr. kamp1.401.00
Scorede mål / kamp0.80.4
Indkasserede mål / kamp0.81.0
Gennemsnitlige mål i kampen1.61.4
1 mål100%80%
2 mål40%40%
3 mål20%20%
Clean sheet40%40%
Intet mål20%60%
Målforskel0-3
Pause: 40% fører - 20% uafgjort - 40% bagud
2. halvleg: 20% vundet - 40% uafgjort - 40% tabt
BTTS ved pausen (seneste 5): 40% - Samlet antal mål ved pausen: 4
Dundee — de seneste fem kampe efter halvleg
1. halvleg2. halvleg
Point pr. kamp1.401.80
Scorede mål / kamp0.81.2
Indkasserede mål / kamp0.80.6
Gennemsnitlige mål i kampen1.61.8
1 mål100%80%
2 mål40%80%
3 mål20%20%
Clean sheet20%40%
Intet mål40%20%
Målforskel0+3
Pause: 40% fører - 20% uafgjort - 40% bagud
2. halvleg: 40% vundet - 60% uafgjort - 0% tabt
BTTS ved pausen (seneste 5): 40% - Samlet antal mål ved pausen: 4

* Farverne i tabellerne viser hændelsesfrekvens: grøn er almindelig, gul moderat, rød sjælden. Det er frekvens – ikke en holdvurdering.

Mål efter minut— hvornår falder målene?

Kampfaser, hvor begge hold oftest scorer og indkasserer.

St. Johnstone
ScoredeIndkasserede
1
2
0-15
4
2
16-30
2
4
31-45
2
5
46-60
2
3
61-75
4
3
76-90

Mest farlige minutter 16-30 (4 goals). Indkasserer flest i 46-60 (5). Balance i sene mål (76-90): +1 - vinder de sene faser.

Dundee
ScoredeIndkasserede
1
0
0-15
2
2
16-30
4
3
31-45
3
3
46-60
2
2
61-75
5
3
76-90

Mest farlige minutter 76-90 (5 goals). Indkasserer flest i 31-45 (3). Balance i sene mål (76-90): +2 - vinder de sene faser.

* Intervallerne 31-45 og 76-90 omfatter mål i overtiden.

Yderligere holdindikatorer— hvad viser xG, effektivitet og form?

En sammenligning af chancer, resultater og tendenser baseret på afsluttede kampe i den aktuelle sæson.

Kamp profil

2.78
Forventede mål
angreb mod modstanderens forsvar
1.2 : 1.6
Forventet målf​​ordeling
hjemme : ude
98%
Tempo mod ligaen
100 % = ligagennemsnit
70%
Begge hold scorede (BTTS)
gennemsnit fra begge holds sæsoner
-28%
Derbyeffekt
H2H-mål mod typiske kampe
68%
BTTS-estimat
ud fra begge holds scoringsfrekvens
2%
0:0-risiko
omkring 1 ud af 50 kampe
2-3
Mest almindelige målinterval
angreb mod forsvar i begge ender

St. Johnstone

Netto-xG-balance
Forskel mellem kvaliteten af skabte og tilladte chancer pr. kamp.
-0.61
Resultater sammenholdt med xG
Forskel mellem den faktiske målbalance og den balance, xG antyder.
+0.28
Point sammenholdt med spillet
Sammenligning mellem opnåede point og de point, holdets målbalance indikerer.
+0.2 point
Afslutningseffektivitet
Omsætter holdet chancer? Positivt betyder, at det scorer mere, end chancerne tilsiger.
+0.08
Defensiv effektivitet
Redder forsvaret eller målmanden holdet? Positivt betyder, at holdet indkasserer mindre, end de tilladte chancer tilsiger.
+0.20
Angreb mod ligaen
Hvor meget holdet scorer sammenlignet med ligagennemsnittet for denne rolle. 120 % betyder 20 % over gennemsnittet.
82%
Forsvar mod ligaen
Hvor meget holdet indkasserer sammenlignet med ligagennemsnittet. 80 % betyder 20 % færre indkasserede mål.
122%
Formtrend
Sammenligner point fra de seneste 5 kampe med gennemsnittet for hele sæsonen.
+0.03
Stærkere 2. halvleg?
Hvor mange flere mål holdet scorer efter pausen end før den.
+0.1
Sene mål
27% af holdets mål scores mellem minut 76 og 90. Til sammenligning scores 7% i de første 15 minutter.
27%

Dundee

Netto-xG-balance
Forskel mellem kvaliteten af skabte og tilladte chancer pr. kamp.
-0.53
Resultater sammenholdt med xG
Forskel mellem den faktiske målbalance og den balance, xG antyder.
+0.90
Point sammenholdt med spillet
Sammenligning mellem opnåede point og de point, holdets målbalance indikerer.
-3.8 point
Afslutningseffektivitet
Omsætter holdet chancer? Positivt betyder, at det scorer mere, end chancerne tilsiger.
+0.15
Defensiv effektivitet
Redder forsvaret eller målmanden holdet? Positivt betyder, at holdet indkasserer mindre, end de tilladte chancer tilsiger.
+0.75
Angreb mod ligaen
Hvor meget holdet scorer sammenlignet med ligagennemsnittet for denne rolle. 120 % betyder 20 % over gennemsnittet.
119%
Forsvar mod ligaen
Hvor meget holdet indkasserer sammenlignet med ligagennemsnittet. 80 % betyder 20 % færre indkasserede mål.
78%
Formtrend
Sammenligner point fra de seneste 5 kampe med gennemsnittet for hele sæsonen.
+0.45
Stærkere 2. halvleg?
Hvor mange flere mål holdet scorer efter pausen end før den.
+0.3
Sene mål
29% af holdets mål scores mellem minut 76 og 90. Til sammenligning scores 6% i de første 15 minutter.
29%

* Det forventede antal mål og fordelingen, BTTS-estimatet, 0:0-risikoen og målintervallet beregnes ud fra offentlige sæsongennemsnit og frekvenser for begge hold. Dette er en statistisk kampprofil – ikke en privat modelprognose eller et bettingtip. De øvrige indikatorer beskriver afsluttede kampe fra sæsonen.

Ligakontekst— er dette en målrigt liga?

Sådan klarer de to hold sig sammenlignet med Premiership-gennemsnittet.

Hold mod liga

St. JohnstoneLigaDundee
Gennemsnitlige mål i kampen• 2.832.83▼ 2.73
Begge hold scorede▲ 67%57%▲ 73%
Mindst 3 mål (Over 2.5)▼ 50%58%▲ 64%
Clean sheets▼ 8%23%▼ 18%
Mål før pausen▼ 67%83%• 82%
Mål efter pausen▲ 83%78%▲ 91%

^ grøn = over ligagennemsnittet, ˇ rød = under ligagennemsnittet. Dette viser forskellens retning – ikke en holdvurdering.

2.83
Gennemsnitlige mål pr. kamp
57%
Begge hold scorede
58%
Mindst 3 mål (Over 2.5)
23%
Clean sheets
1.52
Hjemmemål / kamp
1.30
Udemål / kamp
+17%
Fordel i hjemmeangreb
+14%
Fordel i hjemmeforsvar
+7%
Samlet hjemmebanefordel
Mål i 1. halvleg (hele ligaen)
83%
1 mål
41%
2 mål
20%
3 mål
3%
4 mål
Mål i 2. halvleg (hele ligaen)
78%
1 mål
39%
2 mål
12%
3 mål
1%
4 mål

Indbyrdes opgør

Seneste indbyrdes kamp: St. Johnstone 0 - 1 - 0 Dundee. Gennemsnitlige mål 2.00, begge hold scorede i 100% kampe.

FAQ

Hvornår spiller St. Johnstone og Dundee?

St. Johnstone møder Dundee den 7. november 2026 i Premiership på McDiarmid Park. Det præcise starttidspunkt i din tidszone vises øverst på kampsiden.

Hvad viser målstatistikken før St. Johnstone mod Dundee?

St. Johnstone scorer i gennemsnit 1,25 mål pr. kamp, og Dundee scorer 1,55. Gennemsnittet i Premiership er 2,83 mål, og Over 2.5 forekommer i 58% af kampene. BTTS forekommer i 67% af St. Johnstones kampe og 73% af Dundees.

Hvordan er den aktuelle form for St. Johnstone og Dundee?

I de seneste fem kampe har St. Johnstone 1 sejre, 3 uafgjorte og 1 nederlag (1,20 point pr. kamp). Dundee har 3 sejre, 1 uafgjorte og 1 nederlag (2,00 point pr. kamp).

Hvor finder jeg picket og den komplette analyse af St. Johnstone mod Dundee?

Kampstatistikken er offentlig her; den komplette bettinganalyse og det anbefalede pick findes i NoFluffPicks-appen.