Uruguay - Primera DivisiónEstadio CentenarioData opdateret pr. 05. november 2026

Kampen er suspenderet eller udsat

Kamptidspunktet kan ændre sig. Statistikken er fortsat tilgængelig som kontekst.

Torque - Peñarol: kampstatistik

Torque mod Peñarol: form, mål og vigtig statistik

Hvad kampen handler om

Torque spiller mod Peñarol i Primera División (Uruguay). Kamptidspunktet kan ændre sig. Statistikken er fortsat tilgængelig som kontekst. Stadion: Estadio Centenario.

Aktuel form

Torque: 4-0-1, 2,40 point pr. kamp. Peñarol: 4-0-1, 2,40 point pr. kamp.

Målstatistik

Torque scorer 1,76 og indkasserer 1,17 mål pr. kamp. Peñarol scorer 1,77 og indkasserer 0,83. Ligaens gennemsnit: 2,37 mål.

BTTS og Over/Under

BTTS: Torque 66 %, Peñarol 53 %. Over 2.5: Torque 59 %, Peñarol 53 %. Liganiveau: BTTS 51 %, Over 2.5 45 %.

xG, skud og boldbesiddelse

xG pr. kamp: Torque 1,47, Peñarol 1,70. Skud pr. kamp: Torque 11,6, Peñarol 14,2. Gennemsnitlig boldbesiddelse: Torque 52 %, Peñarol 53 %.

Første og anden halvleg

Torque: fører ved pausen i 34 % af kampene, mål i anden halvleg 0,97. Peñarol: fører ved pausen i 43 % af kampene, mål i anden halvleg 1,00.

Mål pr. minut

Det stærkeste historiske målinterval er 76-90+ (14) for Torque og 76-90+ (15) for Peñarol. Dette viser fordelingen af tidligere mål og er ikke en forudsigelse af måltidspunktet.

Ligakontekst

Primera División: 2,37 mål pr. kamp, BTTS 51 %, Over 2.5 45 %.

Indbyrdes historik

Før denne kamp var 3 tidligere indbyrdes kampe tilgængelige: 0-0-3. Gennemsnitlige mål 3,00, BTTS 67 %.

Profil før kampen— hvad fortæller sæsonens tal?

Dette er en holdprofil baseret på sæsondata og form. Kampforløbsstatistik vises først, når kampen er spillet.

1.76Scorede mål / kamp1.77
TorquePeñarol
1.17Indkasserede mål / kamp0.83
TorquePeñarol
52%Gennemsnitlig boldbesiddelse53%
TorquePeñarol
4.76Skud på mål / kamp5.33
TorquePeñarol

Holdstatistik— hvem er mest effektiv?

Sammenligning af angreb og forsvar for begge hold i den aktuelle sæson.

11.62Skud pr. kamp14.23
TorquePeñarol
4.76Skud på mål5.33
TorquePeñarol
15.1%Skudkonvertering12.4%
TorquePeñarol
52%Boldbesiddelse53%
TorquePeñarol
1.47xG for1.7
TorquePeñarol
1.12xG imod1.22
TorquePeñarol

Skudkvalitet

Torque: Effektive afslutningerPeñarol: Angribende
TorquePeñarol
Præcision (skud på mål)41%37%
Chancekvalitet (xG pr. skud)0.130.12
Afslutninger (mål pr. skud på mål)0.370.33

xG pr. skud omkring 0,08 betyder typisk langskud; 0,15+ betyder typisk chancer i feltet. Stilbetegnelsen bygger på boldbesiddelse, skudmængde og konvertering.

* xG (forventede mål) viser, hvor mange mål et hold bør score ud fra sine chancer. Hvis de faktiske mål ligger over xG, er afslutningerne over gennemsnittet; ligger de under xG, misbruges chancerne.

Holdets form— hvem er i bedst form?

De seneste fem kampe og sæsonresultatet, samlet og opdelt i hjemme- og udekampe.

Torque
WWWWL
Sæsonens resultatfordeling
55% W17% D28% L
Sæson (V-U-T)
16-5-8
1.83 point / kamp · målforskel +17
Seneste 5 (V-U-T)
4-0-1
2.40 point / kamp
Resultat hjemme (W-D-L)
8-1-6
Seneste 5 hjemme
3-0-2
LWWWL
Seneste 5 kampe – gennemsnit
Scorede mål: 2.4Indkasserede mål: 1.2xG: 1.66Modstanderens xG: 1.29BTTS: 80%Over 2.5: 80%
Peñarol
LWWWW
Sæsonens resultatfordeling
63% W17% D20% L
Sæson (V-U-T)
19-5-6
2.07 point / kamp · målforskel +28
Seneste 5 (V-U-T)
4-0-1
2.40 point / kamp
Resultat ude (W-D-L)
9-2-2
Seneste 5 ude
3-2-0
WDDWW
Seneste 5 kampe – gennemsnit
Scorede mål: 2.2Indkasserede mål: 0.8xG: 1.64Modstanderens xG: 1.16BTTS: 60%Over 2.5: 80%

Mål— hvordan scorer og indkasserer begge hold?

Hvor mange mål begge hold scorer og indkasserer, samt hvor ofte de holder Clean sheet eller ikke scorer.

Peñarol er 41% bedre på indkasserede mål pr. kamp.

1.17 mål / kamp - Torque · 0.83 mål / kamp - Peñarol

Torques scoringsprofil: meget stærk

Torque scorer i 83% af kampene (24 af 29 kampe), mens Peñarol holder Clean sheet i 33% (10 af 30 kampe).

Peñarols scoringsprofil: meget stærk

Peñarol scorer i 83% af kampene (25 af 30 kampe), mens Torque holder Clean sheet i 21% (6 af 29 kampe).

51Scorede mål (sæson)53
TorquePeñarol
34Indkasserede mål (sæson)25
TorquePeñarol
2.93Gennemsnitlige mål i kampen2.6
TorquePeñarol
12Scorede mål (seneste 5)11
TorquePeñarol
6Indkasserede mål (seneste 5)4
TorquePeñarol

Hvor ofte de scorer mindst...

83%1 mål83%
TorquePeñarol
52%2 mål57%
TorquePeñarol
24%3 mål27%
TorquePeñarol
14%4 mål7%
TorquePeñarol

Hvor ofte de indkasserer mindst...

79%1 mål67%
TorquePeñarol
24%2 mål17%
TorquePeñarol
10%3 mål0%
TorquePeñarol
3%4 mål0%
TorquePeñarol

* Statistikken omfatter begge holds hjemme- og udekampe i den aktuelle sæson.

Begge hold scorede (BTTS)— hvor ofte scorer begge hold?

Hvor ofte begge holds kampe har mål i begge ender sammenlignet med ligaens gennemsnit.

Målmønstre

31%BTTS ved pausen13%
TorquePeñarol
3%BTTS i begge halvlege0%
TorquePeñarol
34%Scorede i begge halvlege30%
TorquePeñarol

BTTS og antal mål

55%Mindst 3 mål og BTTS43%
TorquePeñarol
3%Mindst 3 mål uden BTTS10%
TorquePeñarol
80%BTTS – seneste 560%
TorquePeñarol

Antal mål (Over/Under)— hvor ofte overskrider disse kampe mållinjerne?

Hvor ofte kampe med disse hold overskrider måltærsklerne i hele kampen og i hver halvleg.

1. halvleg

76%Mindst 1 mål før pausen73%
TorquePeñarol
48%Mindst 2 mål før pausen27%
TorquePeñarol
24%Mindst 3 mål før pausen13%
TorquePeñarol

2. halvleg

76%Mindst 1 mål efter pausen80%
TorquePeñarol
45%Mindst 2 mål efter pausen40%
TorquePeñarol
17%Mindst 3 mål efter pausen17%
TorquePeñarol

Kampens halvlege— hvornår scorer holdene oftest?

Sådan fordeler holdene præstationen mellem 1. og 2. halvleg: mål, point, Clean sheets og pausestilling.

Peñarol er 16% bedre på form i 1. halvleg (point ved pausen).

1.38 point / kamp - Torque · 1.6 point / kamp - Peñarol

Torque — stilling ved pausen
34% fører34% uafgjort31% bagud
Peñarol — stilling ved pausen
43% fører30% uafgjort27% bagud

Før pausen (1. halvleg)

1.38Point pr. kamp (1. halvleg)1.6
TorquePeñarol
0.79Scorede mål (1. halvleg)0.77
TorquePeñarol
0.72Indkasserede mål (1. halvleg)0.43
TorquePeñarol
1.52Gennemsnitlige mål (1. halvleg)1.2
TorquePeñarol
45%Clean sheet før pausen60%
TorquePeñarol
48%Ingen mål før pausen53%
TorquePeñarol

Efter pausen (2. halvleg)

1.97Point pr. kamp (2. halvleg)1.9
TorquePeñarol
0.97Scorede mål (2. halvleg)1
TorquePeñarol
0.45Indkasserede mål (2. halvleg)0.4
TorquePeñarol
1.41Gennemsnitlige mål (2. halvleg)1.4
TorquePeñarol
69%Clean sheet efter pausen63%
TorquePeñarol
34%Ingen mål efter pausen33%
TorquePeñarol

Torque — resultater i anden halvleg

55% W31% D14% L
40
Point ved pausen
23
Mål ved pausen
+2
Målforskel (1. halvleg)
57
Point i 2. halvleg
+15
Målforskel (2. halvleg)
1.38
PPG før pausen
Fastholdelse af føring162%

Fører ved pausen i 34% af kampene og vinder 55%. Vinder også kampe uden at føre ved pausen.

Forsvar efter pausen-0.3

Forsvaret forbliver stabilt gennem hele kampen.

Peñarol — resultater i anden halvleg

53% W30% D17% L
48
Point ved pausen
23
Mål ved pausen
+10
Målforskel (1. halvleg)
57
Point i 2. halvleg
+18
Målforskel (2. halvleg)
1.60
PPG før pausen
Fastholdelse af føring147%

Fører ved pausen i 43% af kampene og vinder 63%. Vinder også kampe uden at føre ved pausen.

Forsvar efter pausen-0.0

Forsvaret forbliver stabilt gennem hele kampen.

Torque — de seneste fem kampe efter halvleg
1. halvleg2. halvleg
Point pr. kamp2.002.00
Scorede mål / kamp1.21.2
Indkasserede mål / kamp0.60.6
Gennemsnitlige mål i kampen1.81.8
1 mål80%100%
2 mål60%80%
3 mål40%0%
Clean sheet40%60%
Intet mål40%20%
Målforskel+3+3
Pause: 60% fører - 20% uafgjort - 20% bagud
2. halvleg: 60% vundet - 20% uafgjort - 20% tabt
BTTS ved pausen (seneste 5): 40% - Samlet antal mål ved pausen: 6
Peñarol — de seneste fem kampe efter halvleg
1. halvleg2. halvleg
Point pr. kamp2.001.80
Scorede mål / kamp1.01.2
Indkasserede mål / kamp0.40.4
Gennemsnitlige mål i kampen1.41.6
1 mål100%80%
2 mål40%60%
3 mål0%20%
Clean sheet60%60%
Intet mål20%20%
Målforskel+3+4
Pause: 60% fører - 20% uafgjort - 20% bagud
2. halvleg: 40% vundet - 60% uafgjort - 0% tabt
BTTS ved pausen (seneste 5): 20% - Samlet antal mål ved pausen: 5

* Farverne i tabellerne viser hændelsesfrekvens: grøn er almindelig, gul moderat, rød sjælden. Det er frekvens – ikke en holdvurdering.

Mål efter minut— hvornår falder målene?

Kampfaser, hvor begge hold oftest scorer og indkasserer.

Torque
ScoredeIndkasserede
6
5
0-15
11
2
16-30
6
14
31-45
8
7
46-60
6
3
61-75
14
3
76-90

Mest farlige minutter 76-90 (14 goals). Indkasserer flest i 31-45 (14). Balance i sene mål (76-90): +11 - vinder de sene faser.

Peñarol
ScoredeIndkasserede
7
3
0-15
9
3
16-30
7
7
31-45
10
5
46-60
5
3
61-75
15
4
76-90

Mest farlige minutter 76-90 (15 goals). Indkasserer flest i 31-45 (7). Balance i sene mål (76-90): +11 - vinder de sene faser.

* Intervallerne 31-45 og 76-90 omfatter mål i overtiden.

Yderligere holdindikatorer— hvad viser xG, effektivitet og form?

En sammenligning af chancer, resultater og tendenser baseret på afsluttede kampe i den aktuelle sæson.

Kamp profil

2.76
Forventede mål
angreb mod modstanderens forsvar
1.3 : 1.5
Forventet målf​​ordeling
hjemme : ude
117%
Tempo mod ligaen
100 % = ligagennemsnit
60%
Begge hold scorede (BTTS)
gennemsnit fra begge holds sæsoner
+8%
Derbyeffekt
H2H-mål mod typiske kampe
69%
BTTS-estimat
ud fra begge holds scoringsfrekvens
3%
0:0-risiko
omkring 1 ud af 33 kampe
0-1
Mest almindelige målinterval
angreb mod forsvar i begge ender

Torque

Netto-xG-balance
Forskel mellem kvaliteten af skabte og tilladte chancer pr. kamp.
+0.35
Resultater sammenholdt med xG
Forskel mellem den faktiske målbalance og den balance, xG antyder.
+0.24
Point sammenholdt med spillet
Sammenligning mellem opnåede point og de point, holdets målbalance indikerer.
-7.2 point
Afslutningseffektivitet
Omsætter holdet chancer? Positivt betyder, at det scorer mere, end chancerne tilsiger.
+0.29
Defensiv effektivitet
Redder forsvaret eller målmanden holdet? Positivt betyder, at holdet indkasserer mindre, end de tilladte chancer tilsiger.
-0.05
Angreb mod ligaen
Hvor meget holdet scorer sammenlignet med ligagennemsnittet for denne rolle. 120 % betyder 20 % over gennemsnittet.
135%
Forsvar mod ligaen
Hvor meget holdet indkasserer sammenlignet med ligagennemsnittet. 80 % betyder 20 % færre indkasserede mål.
109%
Formtrend
Sammenligner point fra de seneste 5 kampe med gennemsnittet for hele sæsonen.
+0.57
Stærkere 2. halvleg?
Hvor mange flere mål holdet scorer efter pausen end før den.
+0.2
Sene mål
27% af holdets mål scores mellem minut 76 og 90. Til sammenligning scores 12% i de første 15 minutter.
27%

Peñarol

Netto-xG-balance
Forskel mellem kvaliteten af skabte og tilladte chancer pr. kamp.
+0.48
Resultater sammenholdt med xG
Forskel mellem den faktiske målbalance og den balance, xG antyder.
+0.46
Point sammenholdt med spillet
Sammenligning mellem opnåede point og de point, holdets målbalance indikerer.
-11.6 point
Afslutningseffektivitet
Omsætter holdet chancer? Positivt betyder, at det scorer mere, end chancerne tilsiger.
+0.07
Defensiv effektivitet
Redder forsvaret eller målmanden holdet? Positivt betyder, at holdet indkasserer mindre, end de tilladte chancer tilsiger.
+0.39
Angreb mod ligaen
Hvor meget holdet scorer sammenlignet med ligagennemsnittet for denne rolle. 120 % betyder 20 % over gennemsnittet.
165%
Forsvar mod ligaen
Hvor meget holdet indkasserer sammenlignet med ligagennemsnittet. 80 % betyder 20 % færre indkasserede mål.
64%
Formtrend
Sammenligner point fra de seneste 5 kampe med gennemsnittet for hele sæsonen.
+0.33
Stærkere 2. halvleg?
Hvor mange flere mål holdet scorer efter pausen end før den.
+0.2
Sene mål
28% af holdets mål scores mellem minut 76 og 90. Til sammenligning scores 13% i de første 15 minutter.
28%

* Det forventede antal mål og fordelingen, BTTS-estimatet, 0:0-risikoen og målintervallet beregnes ud fra offentlige sæsongennemsnit og frekvenser for begge hold. Dette er en statistisk kampprofil – ikke en privat modelprognose eller et bettingtip. De øvrige indikatorer beskriver afsluttede kampe fra sæsonen.

Ligakontekst— er dette en målrigt liga?

Sådan klarer de to hold sig sammenlignet med Primera División-gennemsnittet.

Hold mod liga

TorqueLigaPeñarol
Gennemsnitlige mål i kampen▲ 2.932.37▲ 2.60
Begge hold scorede▲ 66%51%▲ 53%
Mindst 3 mål (Over 2.5)▲ 59%45%▲ 53%
Clean sheets▼ 21%29%▲ 33%
Mål før pausen▲ 76%67%▲ 73%
Mål efter pausen▲ 76%73%▲ 80%

^ grøn = over ligagennemsnittet, ˇ rød = under ligagennemsnittet. Dette viser forskellens retning – ikke en holdvurdering.

2.37
Gennemsnitlige mål pr. kamp
51%
Begge hold scorede
45%
Mindst 3 mål (Over 2.5)
29%
Clean sheets
1.30
Hjemmemål / kamp
1.07
Udemål / kamp
+21%
Fordel i hjemmeangreb
+18%
Fordel i hjemmeforsvar
+8%
Samlet hjemmebanefordel
Mål i 1. halvleg (hele ligaen)
67%
1 mål
30%
2 mål
9%
3 mål
3%
4 mål
Mål i 2. halvleg (hele ligaen)
73%
1 mål
37%
2 mål
13%
3 mål
3%
4 mål

Dommer og trænere

Åbn deres sæsonprofiler for at sammenligne kampdata, mål og disciplinære tendenser.

Indbyrdes opgør

Seneste indbyrdes kampe (3): Torque 0 - 0 - 3 Peñarol. Gennemsnitlige mål 3.00, begge hold scorede i 67% kampe.

Peñarol
3 : 1
Torque
CA Torque
0 : 2
CA Peñarol
CA Peñarol
2 : 1
CA Torque