Italien - Serie ADacia ArenaData opdateret pr. 16. oktober 2026

Udinese - Lecce: kampstatistik

Begrundelse:

Fuld analyse og pick i appen

Se bettinganalysen, picket, Value Bet og den fulde begrundelse for denne kamp.

Se analyse og pick

Udinese mod Lecce: form, mål og vigtig statistik

Hvad kampen handler om

Udinese spiller mod Lecce i Serie A (Italien). Kampen er planlagt til 18. oktober 2026. Stadion: Dacia Arena.

Aktuel form

Udinese: 1-0-4, 0,60 point pr. kamp. Lecce: 1-0-4, 0,60 point pr. kamp.

Målstatistik

Udinese scorer 1,50 og indkasserer 2,17 mål pr. kamp. Lecce scorer 1,00 og indkasserer 2,00. Ligaens gennemsnit: 2,87 mål.

BTTS og Over/Under

BTTS: Udinese 83 %, Lecce 33 %. Over 2.5: Udinese 67 %, Lecce 67 %. Liganiveau: BTTS 60 %, Over 2.5 57 %.

xG, skud og boldbesiddelse

xG pr. kamp: Udinese 1,47, Lecce 1,17. Skud pr. kamp: Udinese 14,3, Lecce 10,2. Gennemsnitlig boldbesiddelse: Udinese 49 %, Lecce 42 %.

Første og anden halvleg

Udinese: fører ved pausen i 33 % af kampene, mål i anden halvleg 0,33. Lecce: fører ved pausen i 17 % af kampene, mål i anden halvleg 0,50.

Mål pr. minut

Det stærkeste historiske målinterval er 31-45+ (4) for Udinese og 0-15 (2) for Lecce. Dette viser fordelingen af tidligere mål og er ikke en forudsigelse af måltidspunktet.

Ligakontekst

Serie A: 2,87 mål pr. kamp, BTTS 60 %, Over 2.5 57 %.

Indbyrdes historik

Før denne kamp var 2 tidligere indbyrdes kampe tilgængelige: 1-0-1. Gennemsnitlige mål 4,00, BTTS 100 %.

Før kampen

1X2-odds

(1.96)
(3.76)
(4.17)

Profil før kampen— hvad fortæller sæsonens tal?

Dette er en holdprofil baseret på sæsondata og form. Kampforløbsstatistik vises først, når kampen er spillet.

1.5Scorede mål / kamp1
UdineseLecce
2.17Indkasserede mål / kamp2
UdineseLecce
49%Gennemsnitlig boldbesiddelse42%
UdineseLecce
4.17Skud på mål / kamp3.67
UdineseLecce

Holdstatistik— hvem er mest effektiv?

Sammenligning af angreb og forsvar for begge hold i den aktuelle sæson.

14.33Skud pr. kamp10.17
UdineseLecce
4.17Skud på mål3.67
UdineseLecce
10.5%Skudkonvertering9.8%
UdineseLecce
49%Boldbesiddelse42%
UdineseLecce
1.47xG for1.17
UdineseLecce
1.71xG imod1.85
UdineseLecce

Skudkvalitet

Udinese: AngribendeLecce: Balanceret
UdineseLecce
Præcision (skud på mål)29%36%
Chancekvalitet (xG pr. skud)0.100.12
Afslutninger (mål pr. skud på mål)0.360.27

xG pr. skud omkring 0,08 betyder typisk langskud; 0,15+ betyder typisk chancer i feltet. Stilbetegnelsen bygger på boldbesiddelse, skudmængde og konvertering.

* xG (forventede mål) viser, hvor mange mål et hold bør score ud fra sine chancer. Hvis de faktiske mål ligger over xG, er afslutningerne over gennemsnittet; ligger de under xG, misbruges chancerne.

Holdets form— hvem er i bedst form?

De seneste fem kampe og sæsonresultatet, samlet og opdelt i hjemme- og udekampe.

Udinese
WLLLL
Sæsonens resultatfordeling
17% W17% D67% L
Sæson (V-U-T)
1-1-4
0.67 point / kamp · målforskel -4
Seneste 5 (V-U-T)
1-0-4
0.60 point / kamp
Resultat hjemme (W-D-L)
0-1-2
Seneste 5 hjemme
0-1-2
DLL
Seneste 5 kampe – gennemsnit
Scorede mål: 1.6Indkasserede mål: 2.4xG: 1.44Modstanderens xG: 1.66BTTS: 80%Over 2.5: 80%
Lecce
LLWLL
Sæsonens resultatfordeling
33% W0% D67% L
Sæson (V-U-T)
2-0-4
1.00 point / kamp · målforskel -6
Seneste 5 (V-U-T)
1-0-4
0.60 point / kamp
Resultat ude (W-D-L)
1-0-2
Seneste 5 ude
1-0-2
WLL
Seneste 5 kampe – gennemsnit
Scorede mål: 0.8Indkasserede mål: 2.4xG: 1.14Modstanderens xG: 1.79BTTS: 40%Over 2.5: 80%

Mål— hvordan scorer og indkasserer begge hold?

Hvor mange mål begge hold scorer og indkasserer, samt hvor ofte de holder Clean sheet eller ikke scorer.

Udinese er 50% bedre på scorede mål pr. kamp.

1.5 mål / kamp - Udinese · 1 mål / kamp - Lecce

Lecce er 8% bedre på indkasserede mål pr. kamp.

2.17 mål / kamp - Udinese · 2 mål / kamp - Lecce

Udineses scoringsprofil: meget stærk

Udinese scorer i 83% af kampene (5 af 6 kampe), mens Lecce holder Clean sheet i 17% (1 af 6 kampe).

Lecces scoringsprofil: meget stærk

Lecce scorer i 50% af kampene (3 af 6 kampe), mens Udinese holder Clean sheet i 0% (0 af 6 kampe).

9Scorede mål (sæson)6
UdineseLecce
13Indkasserede mål (sæson)12
UdineseLecce
3.67Gennemsnitlige mål i kampen3
UdineseLecce
8Scorede mål (seneste 5)4
UdineseLecce
12Indkasserede mål (seneste 5)12
UdineseLecce

Hvor ofte de scorer mindst...

83%1 mål50%
UdineseLecce
33%2 mål33%
UdineseLecce
33%3 mål17%
UdineseLecce
0%4 mål0%
UdineseLecce

Hvor ofte de indkasserer mindst...

100%1 mål83%
UdineseLecce
67%2 mål67%
UdineseLecce
17%3 mål33%
UdineseLecce
17%4 mål17%
UdineseLecce

* Statistikken omfatter begge holds hjemme- og udekampe i den aktuelle sæson.

Begge hold scorede (BTTS)— hvor ofte scorer begge hold?

Hvor ofte begge holds kampe har mål i begge ender sammenlignet med ligaens gennemsnit.

Målmønstre

50%BTTS ved pausen17%
UdineseLecce
17%BTTS i begge halvlege0%
UdineseLecce
17%Scorede i begge halvlege0%
UdineseLecce

BTTS og antal mål

67%Mindst 3 mål og BTTS33%
UdineseLecce
0%Mindst 3 mål uden BTTS33%
UdineseLecce
80%BTTS – seneste 540%
UdineseLecce

Antal mål (Over/Under)— hvor ofte overskrider disse kampe mållinjerne?

Hvor ofte kampe med disse hold overskrider måltærsklerne i hele kampen og i hver halvleg.

1. halvleg

67%Mindst 1 mål før pausen83%
UdineseLecce
50%Mindst 2 mål før pausen33%
UdineseLecce
33%Mindst 3 mål før pausen33%
UdineseLecce

2. halvleg

100%Mindst 1 mål efter pausen83%
UdineseLecce
33%Mindst 2 mål efter pausen50%
UdineseLecce
33%Mindst 3 mål efter pausen0%
UdineseLecce

Kampens halvlege— hvornår scorer holdene oftest?

Sådan fordeler holdene præstationen mellem 1. og 2. halvleg: mål, point, Clean sheets og pausestilling.

Udinese er 149% bedre på form i 1. halvleg (point ved pausen).

1.67 point / kamp - Udinese · 0.67 point / kamp - Lecce

Udinese — stilling ved pausen
33% fører67% uafgjort0% bagud
Lecce — stilling ved pausen
17% fører17% uafgjort67% bagud

Før pausen (1. halvleg)

1.67Point pr. kamp (1. halvleg)0.67
UdineseLecce
1.17Scorede mål (1. halvleg)0.5
UdineseLecce
0.67Indkasserede mål (1. halvleg)1.17
UdineseLecce
1.83Gennemsnitlige mål (1. halvleg)1.67
UdineseLecce
50%Clean sheet før pausen17%
UdineseLecce
33%Ingen mål før pausen83%
UdineseLecce

Efter pausen (2. halvleg)

0Point pr. kamp (2. halvleg)0.83
UdineseLecce
0.33Scorede mål (2. halvleg)0.5
UdineseLecce
1.5Indkasserede mål (2. halvleg)0.83
UdineseLecce
1.83Gennemsnitlige mål (2. halvleg)1.33
UdineseLecce
0%Clean sheet efter pausen33%
UdineseLecce
67%Ingen mål efter pausen67%
UdineseLecce

Udinese — resultater i anden halvleg

0% W0% D100% L
10
Point ved pausen
7
Mål ved pausen
+3
Målforskel (1. halvleg)
0
Point i 2. halvleg
-7
Målforskel (2. halvleg)
1.67
PPG før pausen
Fastholdelse af føring52%

Fører ved pausen i 33% af kampene og vinder 17%. Mister nogle gange føringen efter pausen.

Forsvar efter pausen+0.8

Indkasserer 0.8 flere mål pr. kamp efter pausen — det defensive niveau falder i anden halvleg.

Lecce — resultater i anden halvleg

17% W33% D50% L
4
Point ved pausen
3
Mål ved pausen
-4
Målforskel (1. halvleg)
5
Point i 2. halvleg
-2
Målforskel (2. halvleg)
0.67
PPG før pausen
Fastholdelse af føring194%

Fører ved pausen i 17% af kampene og vinder 33%. Vinder også kampe uden at føre ved pausen.

Forsvar efter pausen-0.3

Forsvaret forbliver stabilt gennem hele kampen.

Udinese — de seneste fem kampe efter halvleg
1. halvleg2. halvleg
Point pr. kamp1.400.00
Scorede mål / kamp1.20.4
Indkasserede mål / kamp0.81.6
Gennemsnitlige mål i kampen2.02.0
1 mål60%100%
2 mål60%40%
3 mål40%40%
Clean sheet40%0%
Intet mål40%60%
Målforskel+2-6
Pause: 20% fører - 80% uafgjort - 0% bagud
2. halvleg: 0% vundet - 0% uafgjort - 100% tabt
BTTS ved pausen (seneste 5): 60% - Samlet antal mål ved pausen: 6
Lecce — de seneste fem kampe efter halvleg
1. halvleg2. halvleg
Point pr. kamp0.600.40
Scorede mål / kamp0.60.2
Indkasserede mål / kamp1.41.0
Gennemsnitlige mål i kampen2.01.2
1 mål100%80%
2 mål40%40%
3 mål40%0%
Clean sheet0%20%
Intet mål80%80%
Målforskel-4-4
Pause: 20% fører - 0% uafgjort - 80% bagud
2. halvleg: 0% vundet - 40% uafgjort - 60% tabt
BTTS ved pausen (seneste 5): 20% - Samlet antal mål ved pausen: 3

* Farverne i tabellerne viser hændelsesfrekvens: grøn er almindelig, gul moderat, rød sjælden. Det er frekvens – ikke en holdvurdering.

Mål efter minut— hvornår falder målene?

Kampfaser, hvor begge hold oftest scorer og indkasserer.

Udinese
ScoredeIndkasserede
1
0
0-15
2
1
16-30
4
3
31-45
1
3
46-60
0
4
61-75
1
2
76-90

Mest farlige minutter 31-45 (4 goals). Indkasserer flest i 61-75 (4). Balance i sene mål (76-90): -1 - de sene faser er en svaghed.

Lecce
ScoredeIndkasserede
2
2
0-15
1
5
16-30
0
0
31-45
1
0
46-60
1
4
61-75
1
1
76-90

Mest farlige minutter 0-15 (2 goals). Indkasserer flest i 16-30 (5). Balance i sene mål (76-90): 0.

* Intervallerne 31-45 og 76-90 omfatter mål i overtiden.

Yderligere holdindikatorer— hvad viser xG, effektivitet og form?

En sammenligning af chancer, resultater og tendenser baseret på afsluttede kampe i den aktuelle sæson.

Kamp profil

3.33
Forventede mål
angreb mod modstanderens forsvar
1.8 : 1.6
Forventet målf​​ordeling
hjemme : ude
116%
Tempo mod ligaen
100 % = ligagennemsnit
58%
Begge hold scorede (BTTS)
gennemsnit fra begge holds sæsoner
+20%
Derbyeffekt
H2H-mål mod typiske kampe
42%
BTTS-estimat
ud fra begge holds scoringsfrekvens
9%
0:0-risiko
omkring 1 ud af 11 kampe
2-3
Mest almindelige målinterval
angreb mod forsvar i begge ender

Udinese

Netto-xG-balance
Forskel mellem kvaliteten af skabte og tilladte chancer pr. kamp.
-0.24
Resultater sammenholdt med xG
Forskel mellem den faktiske målbalance og den balance, xG antyder.
-0.43
Point sammenholdt med spillet
Sammenligning mellem opnåede point og de point, holdets målbalance indikerer.
-1.8 point
Afslutningseffektivitet
Omsætter holdet chancer? Positivt betyder, at det scorer mere, end chancerne tilsiger.
+0.03
Defensiv effektivitet
Redder forsvaret eller målmanden holdet? Positivt betyder, at holdet indkasserer mindre, end de tilladte chancer tilsiger.
-0.46
Angreb mod ligaen
Hvor meget holdet scorer sammenlignet med ligagennemsnittet for denne rolle. 120 % betyder 20 % over gennemsnittet.
97%
Forsvar mod ligaen
Hvor meget holdet indkasserer sammenlignet med ligagennemsnittet. 80 % betyder 20 % færre indkasserede mål.
164%
Formtrend
Sammenligner point fra de seneste 5 kampe med gennemsnittet for hele sæsonen.
-0.07
Stærkere 2. halvleg?
Hvor mange flere mål holdet scorer efter pausen end før den.
-0.8
Sene mål
11% af holdets mål scores mellem minut 76 og 90. Til sammenligning scores 11% i de første 15 minutter.
11%

Lecce

Netto-xG-balance
Forskel mellem kvaliteten af skabte og tilladte chancer pr. kamp.
-0.68
Resultater sammenholdt med xG
Forskel mellem den faktiske målbalance og den balance, xG antyder.
-0.32
Point sammenholdt med spillet
Sammenligning mellem opnåede point og de point, holdets målbalance indikerer.
+2.4 point
Afslutningseffektivitet
Omsætter holdet chancer? Positivt betyder, at det scorer mere, end chancerne tilsiger.
-0.17
Defensiv effektivitet
Redder forsvaret eller målmanden holdet? Positivt betyder, at holdet indkasserer mindre, end de tilladte chancer tilsiger.
-0.15
Angreb mod ligaen
Hvor meget holdet scorer sammenlignet med ligagennemsnittet for denne rolle. 120 % betyder 20 % over gennemsnittet.
76%
Forsvar mod ligaen
Hvor meget holdet indkasserer sammenlignet med ligagennemsnittet. 80 % betyder 20 % færre indkasserede mål.
129%
Formtrend
Sammenligner point fra de seneste 5 kampe med gennemsnittet for hele sæsonen.
-0.40
Stærkere 2. halvleg?
Hvor mange flere mål holdet scorer efter pausen end før den.
0.0
Sene mål
17% af holdets mål scores mellem minut 76 og 90. Til sammenligning scores 33% i de første 15 minutter.
17%

* Det forventede antal mål og fordelingen, BTTS-estimatet, 0:0-risikoen og målintervallet beregnes ud fra offentlige sæsongennemsnit og frekvenser for begge hold. Dette er en statistisk kampprofil – ikke en privat modelprognose eller et bettingtip. De øvrige indikatorer beskriver afsluttede kampe fra sæsonen.

Ligakontekst— er dette en målrigt liga?

Sådan klarer de to hold sig sammenlignet med Serie A-gennemsnittet.

Hold mod liga

UdineseLigaLecce
Gennemsnitlige mål i kampen▲ 3.672.87▲ 3.00
Begge hold scorede▲ 83%60%▼ 33%
Mindst 3 mål (Over 2.5)▲ 67%57%▲ 67%
Clean sheets▼ 0%21%▼ 17%
Mål før pausen• 67%67%▲ 83%
Mål efter pausen▲ 100%85%▼ 83%

^ grøn = over ligagennemsnittet, ˇ rød = under ligagennemsnittet. Dette viser forskellens retning – ikke en holdvurdering.

2.87
Gennemsnitlige mål pr. kamp
60%
Begge hold scorede
57%
Mindst 3 mål (Over 2.5)
21%
Clean sheets
1.55
Hjemmemål / kamp
1.32
Udemål / kamp
+17%
Fordel i hjemmeangreb
+15%
Fordel i hjemmeforsvar
+14%
Samlet hjemmebanefordel
Mål i 1. halvleg (hele ligaen)
67%
1 mål
35%
2 mål
15%
3 mål
8%
4 mål
Mål i 2. halvleg (hele ligaen)
85%
1 mål
47%
2 mål
22%
3 mål
5%
4 mål

Indbyrdes opgør

Seneste indbyrdes kampe (2): Udinese 1 - 0 - 1 Lecce. Gennemsnitlige mål 4.00, begge hold scorede i 100% kampe.

US Lecce
2 : 1
Udinese Calcio
Udinese Calcio
3 : 2
US Lecce

FAQ

Hvornår spiller Udinese og Lecce?

Udinese møder Lecce den 18. oktober 2026 i Serie A på Dacia Arena. Det præcise starttidspunkt i din tidszone vises øverst på kampsiden.

Hvad er den indbyrdes statistik mellem Udinese og Lecce?

I de seneste 2 indbyrdes kampe vandt Udinese 1, Lecce vandt 1, og 0 endte uafgjort. Kampene havde i gennemsnit 4,00 mål, og begge hold scorede i 100% af dem.

Hvad viser målstatistikken før Udinese mod Lecce?

Udinese scorer i gennemsnit 1,50 mål pr. kamp, og Lecce scorer 1,00. Gennemsnittet i Serie A er 2,87 mål, og Over 2.5 forekommer i 57% af kampene. BTTS forekommer i 83% af Udineses kampe og 33% af Lecces.

Hvordan er den aktuelle form for Udinese og Lecce?

I de seneste fem kampe har Udinese 1 sejre, 0 uafgjorte og 4 nederlag (0,60 point pr. kamp). Lecce har 1 sejre, 0 uafgjorte og 4 nederlag (0,60 point pr. kamp).

Hvor finder jeg picket og den komplette analyse af Udinese mod Lecce?

Kampstatistikken er offentlig her; den komplette bettinganalyse og det anbefalede pick findes i NoFluffPicks-appen.