Vancouver FC - Pacific FC: kampstatistik
Vancouver FC mod Pacific FC: form, mål og vigtig statistik
Hvad kampen handler om
Vancouver FC spillede mod Pacific FC i Canadian Premier League (Canada). Kampen blev spillet 15. august 2026. Slutresultat: 1:1.
Aktuel form
Vancouver FC: 5-0-0, 3,00 point pr. kamp. Pacific FC: 0-1-4, 0,20 point pr. kamp.
Målstatistik
Vancouver FC scorer 1,56 og indkasserer 1,00 mål pr. kamp. Pacific FC scorer 1,13 og indkasserer 2,20. Ligaens gennemsnit: 2,90 mål.
BTTS og Over/Under
BTTS: Vancouver FC 50 %, Pacific FC 80 %. Over 2.5: Vancouver FC 44 %, Pacific FC 73 %. Liganiveau: BTTS 63 %, Over 2.5 55 %.
xG, skud og boldbesiddelse
xG pr. kamp: Vancouver FC 1,47, Pacific FC 1,36. Skud pr. kamp: Vancouver FC 12,9, Pacific FC 11,4. Gennemsnitlig boldbesiddelse: Vancouver FC 44 %, Pacific FC 49 %.
Første og anden halvleg
Vancouver FC: fører ved pausen i 44 % af kampene, mål i anden halvleg 0,63. Pacific FC: fører ved pausen i 33 % af kampene, mål i anden halvleg 0,67.
Mål pr. minut
Det stærkeste historiske målinterval er 31-45+ (8) for Vancouver FC og 31-45+ (4) for Pacific FC. Dette viser fordelingen af tidligere mål og er ikke en forudsigelse af måltidspunktet.
Ligakontekst
Canadian Premier League: 2,90 mål pr. kamp, BTTS 63 %, Over 2.5 55 %.
Indbyrdes historik
Før denne kamp var 6 tidligere indbyrdes kampe tilgængelige: 2-3-1. Gennemsnitlige mål 4,00, BTTS 100 %.
Arkiveret analyse før kampen
Denne analyse blev udarbejdet før kampstart. Konklusionerne bruger kun oplysninger, der var tilgængelige før kampen, og omfatter ikke slutresultatet eller statistik efter kampen.
Generel kam analyse
Vancouver FC er i meget god form efter at have vundet 4 af de seneste 5 kampe og scoret 11 mål i disse opgør, mens Pacific FC ikke har vundet nogen af deres seneste fem kampe og har indkasseret hele 13 mål. Hjemmeholdet vinder 56% af deres kampe på eget græs og lukker i gennemsnit kun 0,89 mål ind, mens udeholdet endnu ikke har vundet på udebane og har tabt 67% af deres udekampe. Vancouver skaber i gennemsnit chancer svarende til 1,48 xG på hjemmebane, mens Pacific tillader modstanderne 1,72 xG og indkasserer hele 2,67 mål pr. udekamp. Hjemmeholdets fordel ses også i den defensive kvalitet: Pacific har endnu ikke holdt nullet på udebane, hvilket sammen med Vancouvers gennemsnit på 1,44 scorede mål pr. hjemmekamp tydeligt øger værternes chancer for at vinde.
Se det statistiske overblikBTTS - scorer begge hold?
Signalet for BTTS er stærkt, eftersom kampe med mål fra begge hold forekommer i 78 % af Vancouvers sæsonkampe og hele 83 % af Pacifics, sammenlignet med et ligagennemsnit på 63 %. Ingen af holdene har holdt buret rent, og Pacific indkasserer i gennemsnit 2,67 mål pr. kamp, hvilket især taler for hjemmeholdet, som på det seneste har scoret 2,2 mål pr. kamp. Vancouver har en xG på 1,42 i sæsonen, mens Pacifics forsvar tillader modstanderne en xG på 1,72, så et mål til hjemmeholdet er meget sandsynligt. Gæsternes argument er, at BTTS er gået hjem i 100 % af deres seneste fem kampe, samt en høj xG på 1,81 i denne periode, selv om Vancouver kun har indkasseret 0,8 mål pr. kamp i disse fem opgør. Vancouvers bedre aktuelle defensiv mindsker en smule sikkerheden for, at Pacific scorer, men kombinationen af svage statistikker for clean sheets og offensive nøgletal peger fortsat klart på et scenarie, hvor begge hold scorer.
Se BTTS-statistikOver/Under - målanalyse
Kampens profil peger klart i retning af mål: Der er scoret over 1.5 mål i 78 % af Vancouvers kampe og i samtlige Pacifics kampe. Pacific indkasserer hele 2,67 mål pr. kamp i gennemsnit og har lukket 13 mål ind i de seneste fem kampe, svarende til 2,6 pr. kamp. Vancouver er i meget stærk offensiv form og har scoret 2,2 mål pr. kamp i de seneste fem kampe, mens holdets gennemsnitlige xG er 1,42. Ingen af holdene har holdt buret rent i sæsonen, og begge hold har scoret i henholdsvis 78 % og 83 % af deres kampe. Det stærkeste signal er over 1.5, da kombinationen af gæsternes svage defensiv og hjemmeholdets regelmæssige chanceproduktion giver en høj sandsynlighed for mindst to mål.
Se Over/Under-statistikHT/FT - scenarie for pause og slutresultat
Vancouver FC er i klart bedre aktuel form: De har vundet 4 af deres seneste 5 kampe, scoret gennemsnitligt 2,2 mål og kun lukket 0,8 mål ind i disse opgør. Pacific FC har ikke vundet nogen af deres seneste fem kampe og har lidt 4 nederlag, mens deres gennemsnit på 2,6 indkasserede mål i høj grad understøtter scenariet med en hjemmesejr. Vancouver førte allerede ved pausen i 60% af deres seneste fem kampe og var ikke bagud ved pausen i nogen af dem, mens Pacific var bagud efter 45 minutter i 75% af deres tilsvarende kampe. Gæsterne lukkede desuden gennemsnitligt 1,75 mål ind efter pausen i deres seneste fem kampe, så en føring til Vancouver ved pausen bør oftest blive bevaret eller udbygget frem mod kampens slutning.
Se statistik for første og anden halvlegHalvleg for halvleg
Kampstatistik
Profil før kampen— hvad fortæller sæsonens tal?
Dette er en holdprofil baseret på sæsondata og form. Kampforløbsstatistik vises først, når kampen er spillet.
Holdstatistik— hvem er mest effektiv?
Sammenligning af angreb og forsvar for begge hold i den aktuelle sæson.
Skudkvalitet
| Vancouver FC | Pacific FC | |
|---|---|---|
| Præcision (skud på mål) | 36% | 32% |
| Chancekvalitet (xG pr. skud) | 0.11 | 0.12 |
| Afslutninger (mål pr. skud på mål) | 0.33 | 0.31 |
xG pr. skud omkring 0,08 betyder typisk langskud; 0,15+ betyder typisk chancer i feltet. Stilbetegnelsen bygger på boldbesiddelse, skudmængde og konvertering.
* xG (forventede mål) viser, hvor mange mål et hold bør score ud fra sine chancer. Hvis de faktiske mål ligger over xG, er afslutningerne over gennemsnittet; ligger de under xG, misbruges chancerne.
Holdets form— hvem er i bedst form?
De seneste fem kampe og sæsonresultatet, samlet og opdelt i hjemme- og udekampe.
Vancouver FC er 1400% bedre på form i de seneste 5.
3 point / kamp - Vancouver FC · 0.2 point / kamp - Pacific FC
Mål— hvordan scorer og indkasserer begge hold?
Hvor mange mål begge hold scorer og indkasserer, samt hvor ofte de holder Clean sheet eller ikke scorer.
Vancouver FC er 38% bedre på scorede mål pr. kamp.
1.56 mål / kamp - Vancouver FC · 1.13 mål / kamp - Pacific FC
Vancouver FC er 120% bedre på indkasserede mål pr. kamp.
1 mål / kamp - Vancouver FC · 2.2 mål / kamp - Pacific FC
Vancouver FC scorer i 69% af kampene (11 af 16 kampe), mens Pacific FC holder Clean sheet i 0% (0 af 15 kampe).
Pacific FC scorer i 80% af kampene (12 af 15 kampe), mens Vancouver FC holder Clean sheet i 19% (3 af 16 kampe).
Hvor ofte de scorer mindst...
Hvor ofte de indkasserer mindst...
* Statistikken omfatter begge holds hjemme- og udekampe i den aktuelle sæson.
Begge hold scorede (BTTS)— hvor ofte scorer begge hold?
Hvor ofte begge holds kampe har mål i begge ender sammenlignet med ligaens gennemsnit.
Målmønstre
BTTS og antal mål
Antal mål (Over/Under)— hvor ofte overskrider disse kampe mållinjerne?
Hvor ofte kampe med disse hold overskrider måltærsklerne i hele kampen og i hver halvleg.
Hele kampen – sammenligning mellem hold (Over)
Over / Under - Vancouver FC
Over / Under - Pacific FC
1. halvleg
2. halvleg
Kampens halvlege— hvornår scorer holdene oftest?
Sådan fordeler holdene præstationen mellem 1. og 2. halvleg: mål, point, Clean sheets og pausestilling.
Vancouver FC er 38% bedre på form i 1. halvleg (point ved pausen).
1.75 point / kamp - Vancouver FC · 1.27 point / kamp - Pacific FC
Før pausen (1. halvleg)
Efter pausen (2. halvleg)
Vancouver FC — resultater i anden halvleg
Fører ved pausen i 44% af kampene og vinder 50%. Vinder også kampe uden at føre ved pausen.
Indkasserer 0.8 flere mål pr. kamp efter pausen — det defensive niveau falder i anden halvleg.
Pacific FC — resultater i anden halvleg
Fører ved pausen i 33% af kampene og vinder 0%. Mister nogle gange føringen efter pausen.
Indkasserer 1.1 flere mål pr. kamp efter pausen — det defensive niveau falder i anden halvleg.
| 1. halvleg | 2. halvleg | |
|---|---|---|
| Point pr. kamp | 2.60 | 1.60 |
| Scorede mål / kamp | 2.0 | 0.8 |
| Indkasserede mål / kamp | 0.0 | 0.4 |
| Gennemsnitlige mål i kampen | 2.0 | 1.2 |
| 1 mål | 80% | 60% |
| 2 mål | 60% | 20% |
| 3 mål | 40% | 20% |
| Clean sheet | 100% | 60% |
| Intet mål | 20% | 60% |
| Målforskel | +10 | +2 |
| 1. halvleg | 2. halvleg | |
|---|---|---|
| Point pr. kamp | 0.80 | 0.60 |
| Scorede mål / kamp | 0.4 | 0.8 |
| Indkasserede mål / kamp | 0.8 | 1.4 |
| Gennemsnitlige mål i kampen | 1.2 | 2.2 |
| 1 mål | 80% | 80% |
| 2 mål | 20% | 60% |
| 3 mål | 20% | 40% |
| Clean sheet | 40% | 20% |
| Intet mål | 60% | 40% |
| Målforskel | -2 | -3 |
* Farverne i tabellerne viser hændelsesfrekvens: grøn er almindelig, gul moderat, rød sjælden. Det er frekvens – ikke en holdvurdering.
Mål efter minut— hvornår falder målene?
Kampfaser, hvor begge hold oftest scorer og indkasserer.
Mest farlige minutter 31-45 (8 goals). Indkasserer flest i 61-75 (6). Balance i sene mål (76-90): -1 - de sene faser er en svaghed.
Mest farlige minutter 31-45 (4 goals). Indkasserer flest i 76-90 (11). Balance i sene mål (76-90): -9 - de sene faser er en svaghed.
* Intervallerne 31-45 og 76-90 omfatter mål i overtiden.
Yderligere holdindikatorer— hvad viser xG, effektivitet og form?
En sammenligning af chancer, resultater og tendenser baseret på afsluttede kampe i den aktuelle sæson.
Kamp profil
Vancouver FC
Pacific FC
* Det forventede antal mål og fordelingen, BTTS-estimatet, 0:0-risikoen og målintervallet beregnes ud fra offentlige sæsongennemsnit og frekvenser for begge hold. Dette er en statistisk kampprofil – ikke en privat modelprognose eller et bettingtip. De øvrige indikatorer beskriver afsluttede kampe fra sæsonen.
Ligakontekst— er dette en målrigt liga?
Sådan klarer de to hold sig sammenlignet med Canadian Premier League-gennemsnittet.
Hold mod liga
| Vancouver FC | Liga | Pacific FC | |
|---|---|---|---|
| Gennemsnitlige mål i kampen | ▼ 2.56 | 2.90 | ▲ 3.33 |
| Begge hold scorede | ▼ 50% | 63% | ▲ 80% |
| Mindst 3 mål (Over 2.5) | ▼ 44% | 55% | ▲ 73% |
| Clean sheets | • 19% | 20% | ▼ 0% |
| Mål før pausen | ▼ 56% | 60% | ▲ 73% |
| Mål efter pausen | ▼ 81% | 84% | ▲ 93% |
^ grøn = over ligagennemsnittet, ˇ rød = under ligagennemsnittet. Dette viser forskellens retning – ikke en holdvurdering.
Startopstillinger og spillerhændelser
Verificerede startere, indskiftere og registrerede spillerhændelser for denne kamp.
Hjemmehold
Startopstilling
Udehold
Startopstilling
Kampens tidslinje
Mål, kort og udskiftninger i kronologisk rækkefølge.
Indbyrdes opgør
Seneste indbyrdes kampe (6): Vancouver FC 2 - 3 - 1 Pacific FC. Gennemsnitlige mål 4.00, begge hold scorede i 100% kampe.
FAQ
Hvad blev resultatet af Vancouver FC mod Pacific FC?
Kampen i Canadian Premier League sluttede Vancouver FC 1:1 Pacific FC. Fuld kampstatistik, halvlegsopdeling og indbyrdes historik findes på denne side.
Hvad er den indbyrdes statistik mellem Vancouver FC og Pacific FC?
I de seneste 6 indbyrdes kampe vandt Vancouver FC 2, Pacific FC vandt 1, og 3 endte uafgjort. Kampene havde i gennemsnit 4,00 mål, og begge hold scorede i 100% af dem.
Hvad viser målstatistikken før Vancouver FC mod Pacific FC?
Vancouver FC scorer i gennemsnit 1,56 mål pr. kamp, og Pacific FC scorer 1,13. Gennemsnittet i Canadian Premier League er 2,90 mål, og Over 2.5 forekommer i 55% af kampene. BTTS forekommer i 50% af Vancouver FCs kampe og 80% af Pacific FCs.
Hvordan er den aktuelle form for Vancouver FC og Pacific FC?
I de seneste fem kampe har Vancouver FC 5 sejre, 0 uafgjorte og 0 nederlag (3,00 point pr. kamp). Pacific FC har 0 sejre, 1 uafgjorte og 4 nederlag (0,20 point pr. kamp).
Hvor finder jeg picket og den komplette analyse af Vancouver FC mod Pacific FC?
Denne side forklarer den statistiske kontekst: form, indbyrdes historik, mål, BTTS og Over/Under. Bettingpicket, Value Bet og den komplette forklaring findes i NoFluffPicks-appen.


