Vitesse - Almere City: kampstatistik
Vitesse mod Almere City: form, mål og vigtig statistik
Hvad kampen handler om
Vitesse spillede mod Almere City i Eerste Divisie (Nederlandene). Kampen blev spillet 21. august 2026. Stadion: GelreDome. Slutresultat: 0:3.
Aktuel form
Vitesse: 1-1-0, 2,00 point pr. kamp. Almere City: 1-1-0, 2,00 point pr. kamp.
Målstatistik
Vitesse scorer 2,00 og indkasserer 1,00 mål pr. kamp. Almere City scorer 2,00 og indkasserer 1,00. Ligaens gennemsnit: 3,80 mål.
BTTS og Over/Under
BTTS: Vitesse 100 %, Almere City 100 %. Over 2.5: Vitesse 50 %, Almere City 50 %. Liganiveau: BTTS 80 %, Over 2.5 70 %.
xG, skud og boldbesiddelse
xG pr. kamp: Vitesse 1,74, Almere City 1,69. Skud pr. kamp: Vitesse 15,0, Almere City 15,5. Gennemsnitlig boldbesiddelse: Vitesse 53 %, Almere City 42 %.
Første og anden halvleg
Vitesse: fører ved pausen i 50 % af kampene, mål i anden halvleg 1,00. Almere City: fører ved pausen i 0 % af kampene, mål i anden halvleg 1,50.
Mål pr. minut
Det stærkeste historiske målinterval er 16-30 (1) for Vitesse og 0-15 (1) for Almere City. Dette viser fordelingen af tidligere mål og er ikke en forudsigelse af måltidspunktet.
Ligakontekst
Eerste Divisie: 3,80 mål pr. kamp, BTTS 80 %, Over 2.5 70 %.
Indbyrdes historik
Før denne kamp var 2 tidligere indbyrdes kampe tilgængelige: 0-1-1. Gennemsnitlige mål 4,00, BTTS 100 %.
Arkiveret analyse før kampen
Denne analyse blev udarbejdet før kampstart. Konklusionerne bruger kun oplysninger, der var tilgængelige før kampen, og omfatter ikke slutresultatet eller statistik efter kampen.
Generel kam analyse
Uafgjort forekommer som det mest sandsynlige udfald, eftersom begge hold i deres hidtidige kampe i den tilsvarende hjemmebane–udebane-kontekst har spillet uafgjort, og ingen af dem har holdt nullet. Almere City skaber flere chancer: De har i gennemsnit 22 skud på udebane mod Vitesse' 11, mens deres gennemsnitlige xG ligger på 2,17 mod hjemmeholdets 1,36. Gæsterne har dog et tydeligt problem med effektiviteten og omsætter kun 5% af deres skud til mål, mens Vitesse når op på 9%. Formen i de seneste fem kampe taler en smule til Vitesse' fordel, idet holdet har scoret 11 mål og indkasseret 4, mens Almere City har scoret 6 mål og lukket 7 ind. Gæsternes fordel i chanceskabelsen bør opveje hjemmeholdets bedre aktuelle effektivitet, hvilket øger sandsynligheden for pointdeling.
Se det statistiske overblikBTTS - scorer begge hold?
Begge hold har en BTTS-andel på 100 % i de aktuelle sæsondata, og ingen af dem har holdt nullet, hvilket tydeligt taler for mål i begge ender. Vitesse scorer i gennemsnit 3,0 mål på hjemmebane, mens Almere City producerer hele 2,17 xG og i gennemsnit afslutter 22 gange pr. kamp, så gæsterne bør skabe chancer trods deres mindre effektive afslutninger. Vitesse-forsvaret tillader modstanderne 2,23 xG, mens Almere City i gennemsnit lukker 1,0 mål ind, hvilket giver begge angreb gode betingelser. I de seneste fem kampe har BTTS forekommet for begge hold i 60 % af kampene, med et gennemsnit på 2,2 scorede mål for Vitesse og 1,2 for Almere City. Spillet på BTTS Ja står også stærkere sammenlignet med ligaen, hvor 76 % af kampene ender med mål fra begge hold.
Se BTTS-statistikOver/Under - målanalyse
Vitesse har i gennemsnit scoret 2,2 mål i de seneste fem kampe, mens Almere City i denne periode har lukket 1,4 mål ind pr. kamp. Gæsterne skaber dog mange chancer: deres gennemsnitlige xG er 2,17, mens Vitesse tillader modstanderne en xG på 2,23. Begge hold har både scoret og indkasseret mål i 100% af deres hidtidige kampe, og ingen af dem har holdt buret rent. I de seneste fem kampe for begge hold lå den samlede gennemsnitlige xG i intervallet 2,99-3,31, hvilket understøtter en prognose på omkring 3,00 mål. Over 1,5 er det stærkeste valg, da tærsklen på to mål ligger klart under begge holds offensive potentiale og ligaens gennemsnit på 3,24 mål.
Se Over/Under-statistikHT/FT - scenarie for pause og slutresultat
Vitesse var foran ved pausen i 80 % af deres seneste 5 kampe og scorede i gennemsnit 1,2 mål før pausen uden at indkassere et eneste. Almere City var kun foran ved pausen i 20 % af deres seneste kampe, og deres gennemsnit på 0,4 scorede mål i første halvleg er klart lavere end hjemmeholdets. Vitesse har også en bedre aktuel målproduktion i hele kampen med 2,2 mål mod 1,2 og indkasserer i gennemsnit kun 0,8 mål mod gæsternes 1,4. Efter pausen har hjemmeholdet en positiv målscore på 1,0, mens Almere spiller denne del af kampen uafgjort og i gennemsnit indkasserer 1,0 mål. Selvom Almere Citys xG er 2,17 mod Vitesse’ 1,20, understøtter hjemmeholdets fordel i resultaterne i første halvleg og i effektiviteten på 33 % mod 5 % i højeste grad scenariet, hvor Vitesse fører ved pausen og vinder kampen.
Se statistik for første og anden halvlegHalvleg for halvleg
Kampstatistik
Profil før kampen— hvad fortæller sæsonens tal?
Dette er en holdprofil baseret på sæsondata og form. Kampforløbsstatistik vises først, når kampen er spillet.
Holdstatistik— hvem er mest effektiv?
Sammenligning af angreb og forsvar for begge hold i den aktuelle sæson.
Skudkvalitet
| Vitesse | Almere City | |
|---|---|---|
| Præcision (skud på mål) | 37% | 29% |
| Chancekvalitet (xG pr. skud) | 0.12 | 0.11 |
| Afslutninger (mål pr. skud på mål) | 0.36 | 0.44 |
xG pr. skud omkring 0,08 betyder typisk langskud; 0,15+ betyder typisk chancer i feltet. Stilbetegnelsen bygger på boldbesiddelse, skudmængde og konvertering.
* xG (forventede mål) viser, hvor mange mål et hold bør score ud fra sine chancer. Hvis de faktiske mål ligger over xG, er afslutningerne over gennemsnittet; ligger de under xG, misbruges chancerne.
Holdets form— hvem er i bedst form?
De seneste fem kampe og sæsonresultatet, samlet og opdelt i hjemme- og udekampe.
Mål— hvordan scorer og indkasserer begge hold?
Hvor mange mål begge hold scorer og indkasserer, samt hvor ofte de holder Clean sheet eller ikke scorer.
Vitesse scorer i 100% af kampene (2 af 2 kampe), mens Almere City holder Clean sheet i 0% (0 af 2 kampe).
Almere City scorer i 100% af kampene (2 af 2 kampe), mens Vitesse holder Clean sheet i 0% (0 af 2 kampe).
Hvor ofte de scorer mindst...
Hvor ofte de indkasserer mindst...
* Statistikken omfatter begge holds hjemme- og udekampe i den aktuelle sæson.
Begge hold scorede (BTTS)— hvor ofte scorer begge hold?
Hvor ofte begge holds kampe har mål i begge ender sammenlignet med ligaens gennemsnit.
Målmønstre
BTTS og antal mål
Antal mål (Over/Under)— hvor ofte overskrider disse kampe mållinjerne?
Hvor ofte kampe med disse hold overskrider måltærsklerne i hele kampen og i hver halvleg.
Hele kampen – sammenligning mellem hold (Over)
Over / Under - Vitesse
Over / Under - Almere City
1. halvleg
2. halvleg
Kampens halvlege— hvornår scorer holdene oftest?
Sådan fordeler holdene præstationen mellem 1. og 2. halvleg: mål, point, Clean sheets og pausestilling.
Vitesse er 100% bedre på form i 1. halvleg (point ved pausen).
2 point / kamp - Vitesse · 1 point / kamp - Almere City
Før pausen (1. halvleg)
Efter pausen (2. halvleg)
Vitesse — resultater i anden halvleg
Fører ved pausen i 50% af kampene og vinder 50%. Vinder også kampe uden at føre ved pausen.
Forsvaret forbliver stabilt gennem hele kampen.
Almere City — resultater i anden halvleg
Forsvaret forbliver stabilt gennem hele kampen.
| 1. halvleg | 2. halvleg | |
|---|---|---|
| Point pr. kamp | 2.00 | 1.50 |
| Scorede mål / kamp | 1.0 | 1.0 |
| Indkasserede mål / kamp | 0.5 | 0.5 |
| Gennemsnitlige mål i kampen | 1.5 | 1.5 |
| 1 mål | 100% | 100% |
| 2 mål | 50% | 50% |
| 3 mål | 0% | 0% |
| Clean sheet | 50% | 50% |
| Intet mål | 0% | 50% |
| Målforskel | +1 | +1 |
| 1. halvleg | 2. halvleg | |
|---|---|---|
| Point pr. kamp | 1.00 | 2.00 |
| Scorede mål / kamp | 0.5 | 1.5 |
| Indkasserede mål / kamp | 0.5 | 0.5 |
| Gennemsnitlige mål i kampen | 1.0 | 2.0 |
| 1 mål | 50% | 100% |
| 2 mål | 50% | 100% |
| 3 mål | 0% | 0% |
| Clean sheet | 50% | 50% |
| Intet mål | 50% | 0% |
| Målforskel | 0 | +2 |
* Farverne i tabellerne viser hændelsesfrekvens: grøn er almindelig, gul moderat, rød sjælden. Det er frekvens – ikke en holdvurdering.
Mål efter minut— hvornår falder målene?
Kampfaser, hvor begge hold oftest scorer og indkasserer.
Mest farlige minutter 16-30 (1 goal). Indkasserer flest i 31-45 (1). Balance i sene mål (76-90): -1 - de sene faser er en svaghed.
Mest farlige minutter 0-15 (1 goal). Indkasserer flest i 0-15 (1). Balance i sene mål (76-90): +1 - vinder de sene faser.
* Intervallerne 31-45 og 76-90 omfatter mål i overtiden.
Yderligere holdindikatorer— hvad viser xG, effektivitet og form?
En sammenligning af chancer, resultater og tendenser baseret på afsluttede kampe i den aktuelle sæson.
Kamp profil
Vitesse
Almere City
* Det forventede antal mål og fordelingen, BTTS-estimatet, 0:0-risikoen og målintervallet beregnes ud fra offentlige sæsongennemsnit og frekvenser for begge hold. Dette er en statistisk kampprofil – ikke en privat modelprognose eller et bettingtip. De øvrige indikatorer beskriver afsluttede kampe fra sæsonen.
Ligakontekst— er dette en målrigt liga?
Sådan klarer de to hold sig sammenlignet med Eerste Divisie-gennemsnittet.
Hold mod liga
| Vitesse | Liga | Almere City | |
|---|---|---|---|
| Gennemsnitlige mål i kampen | ▼ 3.00 | 3.80 | ▼ 3.00 |
| Begge hold scorede | ▲ 100% | 80% | ▲ 100% |
| Mindst 3 mål (Over 2.5) | ▼ 50% | 70% | ▼ 50% |
| Clean sheets | ▼ 0% | 10% | ▼ 0% |
| Mål før pausen | ▲ 100% | 85% | ▼ 50% |
| Mål efter pausen | ▲ 100% | 90% | ▲ 100% |
^ grøn = over ligagennemsnittet, ˇ rød = under ligagennemsnittet. Dette viser forskellens retning – ikke en holdvurdering.
Startopstillinger og spillerhændelser
Verificerede startere, indskiftere og registrerede spillerhændelser for denne kamp.
Hjemmehold
Startopstilling
Udehold
Startopstilling
Indskiftere
Kampens tidslinje
Mål, kort og udskiftninger i kronologisk rækkefølge.
Dommer og trænere
Åbn deres sæsonprofiler for at sammenligne kampdata, mål og disciplinære tendenser.
Indbyrdes opgør
Seneste indbyrdes kampe (2): Vitesse 0 - 1 - 1 Almere City. Gennemsnitlige mål 4.00, begge hold scorede i 100% kampe.
FAQ
Hvad blev resultatet af Vitesse mod Almere City?
Kampen i Eerste Divisie sluttede Vitesse 0:3 Almere City. Fuld kampstatistik, halvlegsopdeling og indbyrdes historik findes på denne side.
Hvad er den indbyrdes statistik mellem Vitesse og Almere City?
I de seneste 2 indbyrdes kampe vandt Vitesse 0, Almere City vandt 1, og 1 endte uafgjort. Kampene havde i gennemsnit 4,00 mål, og begge hold scorede i 100% af dem.
Hvad viser målstatistikken før Vitesse mod Almere City?
Vitesse scorer i gennemsnit 2,00 mål pr. kamp, og Almere City scorer 2,00. Gennemsnittet i Eerste Divisie er 3,80 mål, og Over 2.5 forekommer i 70% af kampene. BTTS forekommer i 100% af Vitesses kampe og 100% af Almere Citys.
Hvordan er den aktuelle form for Vitesse og Almere City?
I de seneste fem kampe har Vitesse 1 sejre, 1 uafgjorte og 0 nederlag (2,00 point pr. kamp). Almere City har 1 sejre, 1 uafgjorte og 0 nederlag (2,00 point pr. kamp).
Hvor finder jeg picket og den komplette analyse af Vitesse mod Almere City?
Denne side forklarer den statistiske kontekst: form, indbyrdes historik, mål, BTTS og Over/Under. Bettingpicket, Value Bet og den komplette forklaring findes i NoFluffPicks-appen.


