Schweiz - Challenge LeagueIGP ArenaData opdateret pr. 31. august 2026

Wil - Kriens: kampstatistik

Wil-logo
Wil
0 : 2pause 0:1
Kriens-logo
Kriens

Wil mod Kriens: form, mål og vigtig statistik

Hvad kampen handler om

Wil spillede mod Kriens i Challenge League (Schweiz). Kampen blev spillet 22. august 2026. Stadion: IGP Arena. Slutresultat: 0:2.

Aktuel form

Wil: 1-0-2, 1,00 point pr. kamp. Kriens: 1-0-2, 1,00 point pr. kamp.

Målstatistik

Wil scorer 2,00 og indkasserer 3,67 mål pr. kamp. Kriens scorer 1,33 og indkasserer 1,67. Ligaens gennemsnit: 2,94 mål.

BTTS og Over/Under

BTTS: Wil 67 %, Kriens 33 %. Over 2.5: Wil 100 %, Kriens 33 %. Liganiveau: BTTS 50 %, Over 2.5 50 %.

xG, skud og boldbesiddelse

xG pr. kamp: Wil 1,53, Kriens 1,69. Skud pr. kamp: Wil 16,0, Kriens 14,0. Gennemsnitlig boldbesiddelse: Wil 43 %, Kriens 47 %.

Første og anden halvleg

Wil: fører ved pausen i 33 % af kampene, mål i anden halvleg 0,67. Kriens: fører ved pausen i 33 % af kampene, mål i anden halvleg 0,67.

Mål pr. minut

Det stærkeste historiske målinterval er 0-15 (2) for Wil og 31-45+ (2) for Kriens. Dette viser fordelingen af tidligere mål og er ikke en forudsigelse af måltidspunktet.

Ligakontekst

Challenge League: 2,94 mål pr. kamp, BTTS 50 %, Over 2.5 50 %.

Indbyrdes historik

Der findes ingen matchende indbyrdes stikprøve i databasen.

Arkiveret analyse før kampen

Denne analyse blev udarbejdet før kampstart. Konklusionerne bruger kun oplysninger, der var tilgængelige før kampen, og omfatter ikke slutresultatet eller statistik efter kampen.

Generel kam analyse

Kriens har en mindre kvalitetsfordel offensivt på udebane: holdet skaber i gennemsnit 1,48 xG mod Wils 1,27 xG på hjemmebane og scorer desuden 2 mål pr. kamp mod hjemmeholdets 1. Gæsterne er klart mere effektive og omsætter 18 % af deres afslutninger til mål, mens Wil kun udnytter 6 %; de har også 4 skud inden for målrammen pr. kamp mod hjemmeholdets blot 1. Wil kommer oftere til afslutninger (16 skud pr. kamp mod Kriens' 11), men får ikke omsat det til resultater og har lukket hele 16 mål ind i de seneste fem kampe. Begge hold har hidtil tabt samtlige kampe henholdsvis på hjemmebane og udebane, og ingen af dem har holdt buret rent, hvorfor der forventes en åben kamp med mål i begge ender. Selvom Wil har scoret 13 mål i sine seneste fem optrædener, taler Kriens' bedre effektivitet og større boldbesiddelse (59 % mod 49 %) en anelse til gæsternes fordel.

Se det statistiske overblik
BTTS - scorer begge hold?

Signalet for mål fra begge hold er især tydeligt hos Kriens, som i turneringen i gennemsnit scorer 2,0 mål, ikke har holdt buret rent en eneste gang og har haft BTTS i 100% af kampene. I Wils seneste fem kampe blev der scoret hele 2,6 mål, mens holdet indkasserede 3,2, og begge hold scorede i 80% af disse kampe. Hjemmeholdet skaber i gennemsnit 1,79 xG og har 5,5 skud på mål pr. kamp, mens Kriens genererer 1,48 xG, hvilket giver begge hold et reelt grundlag for at score. Kriens' forsvar tillader i gennemsnit 3,0 indkasserede mål samt 1,71 xG, så Wil bør have særligt gode betingelser for at komme på tavlen. Spillet på BTTS er stærkere end ligaens gennemsnit på 53% for sådanne kampe, selv om Wils 50% clean sheets i hele sæsonen begrænser prognosens sikkerhed.

Se BTTS-statistik
Over/Under - målanalyse

Wil har i de seneste 5 kampe scoret gennemsnitligt 2,6 mål, men også lukket hele 3,2 ind, og alle disse opgør gik over 2,5 mål. Kriens scorer i gennemsnit 2,0 mål pr. kamp, mens forsvaret tillader modstanderne 3,0 scoringer, hvilket i høj grad taler for mange mål til hjemmeholdet. Det offensive potentiale bekræftes af xG: 1,89 for Wil og 1,69 for Kriens i de seneste fem kampe, altså i alt 3,58 forventede mål. Begge hold har hidtil haft 100% af deres kampe med mindst 2 mål, og Kriens har scoret og indkasseret mindst ét mål i hver kamp. Det stærkeste signal er over 1,5, da dataene klart understøtter mindst to mål, selv når der tages højde for udsvingene i den lille sæsonprøve.

Se Over/Under-statistik
HT/FT - scenarie for pause og slutresultat

Wil har en tydeligere statistik fra deres hidtidige hjemmekampe: De scorer i gennemsnit 1,0 mål, lukker 1,0 mål ind og har vundet 50 % af kampene, mens Kriens har tabt alle deres udekampe og i gennemsnit har lukket 3,0 mål ind. Hjemmeholdet var foran ved pausen i 50 % af disse kampe, mens Kriens aldrig var foran efter 45 minutter på udebane og i 100 % af tilfældene gik til pause bagud. Wil har også en fordel, når det gælder kvaliteten af de skabte chancer, eftersom deres gennemsnitlige xG er 1,79 mod gæsternes 1,48, mens hjemmeholdet i gennemsnit har 5,5 skud på mål mod Kriens' 4,0. Wil's seneste fem kampe har dog været meget åbne med et gennemsnit på 5,8 mål, så muligheden for at indhente et underskud eller ændre kampens udfald efter pausen er fortsat væsentlig. Det mest sandsynlige scenarie er fortsat, at Wil udnytter modstanderens defensive svaghed i første halvleg, bringer sig foran inden pausen og holder føringen kampen ud.

Se statistik for første og anden halvleg

Halvleg for halvleg

0 : 1
1. halvleg
0 : 1
2. halvleg

Kampstatistik

60Boldbesiddelse (%)40
WilKriens
11Skud12
WilKriens
2Skud på mål5
WilKriens
1.25xG1.42
WilKriens
2Hjørnespark6
WilKriens
60Farlige angreb45
WilKriens
12Frispark9
WilKriens
0Kort0
WilKriens

Profil før kampenhvad fortæller sæsonens tal?

Dette er en holdprofil baseret på sæsondata og form. Kampforløbsstatistik vises først, når kampen er spillet.

2Scorede mål / kamp1.33
WilKriens
3.67Indkasserede mål / kamp1.67
WilKriens
43%Gennemsnitlig boldbesiddelse47%
WilKriens
5Skud på mål / kamp5
WilKriens

Holdstatistikhvem er mest effektiv?

Sammenligning af angreb og forsvar for begge hold i den aktuelle sæson.

16Skud pr. kamp14
WilKriens
5Skud på mål5
WilKriens
12.5%Skudkonvertering9.5%
WilKriens
43%Boldbesiddelse47%
WilKriens
1.53xG for1.69
WilKriens
1.68xG imod1.68
WilKriens

Skudkvalitet

Wil: KontraangrebKriens: Angribende
WilKriens
Præcision (skud på mål)31%36%
Chancekvalitet (xG pr. skud)0.100.12
Afslutninger (mål pr. skud på mål)0.400.27

xG pr. skud omkring 0,08 betyder typisk langskud; 0,15+ betyder typisk chancer i feltet. Stilbetegnelsen bygger på boldbesiddelse, skudmængde og konvertering.

* xG (forventede mål) viser, hvor mange mål et hold bør score ud fra sine chancer. Hvis de faktiske mål ligger over xG, er afslutningerne over gennemsnittet; ligger de under xG, misbruges chancerne.

Holdets formhvem er i bedst form?

De seneste fem kampe og sæsonresultatet, samlet og opdelt i hjemme- og udekampe.

Wil
WLL
Sæsonens resultatfordeling
33% W0% R67% P
Sæson (V-U-T)
1-0-2
1.00 point / kamp · målforskel -5
Seneste 5 (V-U-T)
1-0-2
1.00 point / kamp
Resultat hjemme (W-D-L)
0-0-1
Seneste 5 hjemme
0-0-1
L
Seneste 5 kampe – gennemsnit
Scorede mål: 2.0Indkasserede mål: 3.7xG: 1.53Modstanderens xG: 1.68BTTS: 67%Over 2.5: 100%
Kriens
LWL
Sæsonens resultatfordeling
33% W0% R67% P
Sæson (V-U-T)
1-0-2
1.00 point / kamp · målforskel -1
Seneste 5 (V-U-T)
1-0-2
1.00 point / kamp
Resultat ude (W-D-L)
0-0-1
Seneste 5 ude
0-0-1
L
Seneste 5 kampe – gennemsnit
Scorede mål: 1.3Indkasserede mål: 1.7xG: 1.69Modstanderens xG: 1.68BTTS: 33%Over 2.5: 33%

Målhvordan scorer og indkasserer begge hold?

Hvor mange mål begge hold scorer og indkasserer, samt hvor ofte de holder Clean sheet eller ikke scorer.

Wil er 50% bedre på scorede mål pr. kamp.

2 mål / kamp - Wil · 1.33 mål / kamp - Kriens

Kriens er 120% bedre på indkasserede mål pr. kamp.

3.67 mål / kamp - Wil · 1.67 mål / kamp - Kriens

Wils scoringsprofil: stærk

Wil scorer i 67% af kampene (2 af 3 kampe), mens Kriens holder Clean sheet i 33% (1 af 3 kampe).

Krienss scoringsprofil: meget stærk

Kriens scorer i 67% af kampene (2 af 3 kampe), mens Wil holder Clean sheet i 0% (0 af 3 kampe).

6Scorede mål (sæson)4
WilKriens
11Indkasserede mål (sæson)5
WilKriens
5.67Gennemsnitlige mål i kampen3
WilKriens
6Scorede mål (seneste 5)4
WilKriens
11Indkasserede mål (seneste 5)5
WilKriens

Hvor ofte de scorer mindst...

67%1 mål67%
WilKriens
33%2 mål67%
WilKriens
33%3 mål0%
WilKriens
33%4 mål0%
WilKriens

Hvor ofte de indkasserer mindst...

100%1 mål67%
WilKriens
100%2 mål67%
WilKriens
67%3 mål33%
WilKriens
67%4 mål0%
WilKriens

* Statistikken omfatter begge holds hjemme- og udekampe i den aktuelle sæson.

Begge hold scorede (BTTS)hvor ofte scorer begge hold?

Hvor ofte begge holds kampe har mål i begge ender sammenlignet med ligaens gennemsnit.

Målmønstre

67%BTTS ved pausen33%
WilKriens
33%BTTS i begge halvlege0%
WilKriens
33%Scorede i begge halvlege67%
WilKriens

BTTS og antal mål

67%Mindst 3 mål og BTTS33%
WilKriens
33%Mindst 3 mål uden BTTS0%
WilKriens
67%BTTS – seneste 533%
WilKriens

Antal mål (Over/Under)hvor ofte overskrider disse kampe mållinjerne?

Hvor ofte kampe med disse hold overskrider måltærsklerne i hele kampen og i hver halvleg.

1. halvleg

100%Mindst 1 mål før pausen100%
WilKriens
100%Mindst 2 mål før pausen33%
WilKriens
67%Mindst 3 mål før pausen33%
WilKriens

2. halvleg

100%Mindst 1 mål efter pausen100%
WilKriens
67%Mindst 2 mål efter pausen0%
WilKriens
33%Mindst 3 mål efter pausen0%
WilKriens

Kampens halvlegehvornår scorer holdene oftest?

Sådan fordeler holdene præstationen mellem 1. og 2. halvleg: mål, point, Clean sheets og pausestilling.

Wil er 33% bedre på form i 1. halvleg (point ved pausen).

1.33 point / kamp - Wil · 1 point / kamp - Kriens

Wil — stilling ved pausen
33% fører33% uafgjort33% bagud
Kriens — stilling ved pausen
33% fører0% uafgjort67% bagud

Før pausen (1. halvleg)

1.33Point pr. kamp (1. halvleg)1
WilKriens
1.33Scorede mål (1. halvleg)0.67
WilKriens
2Indkasserede mål (1. halvleg)1.33
WilKriens
3.33Gennemsnitlige mål (1. halvleg)2
WilKriens
0%Clean sheet før pausen33%
WilKriens
33%Ingen mål før pausen33%
WilKriens

Efter pausen (2. halvleg)

0.33Point pr. kamp (2. halvleg)2
WilKriens
0.67Scorede mål (2. halvleg)0.67
WilKriens
1.67Indkasserede mål (2. halvleg)0.33
WilKriens
2.33Gennemsnitlige mål (2. halvleg)1
WilKriens
0%Clean sheet efter pausen67%
WilKriens
67%Ingen mål efter pausen33%
WilKriens

Wil — resultater i anden halvleg

0% W33% R67% P
4
Point ved pausen
4
Mål ved pausen
-2
Målforskel (1. halvleg)
1
Point i 2. halvleg
-3
Målforskel (2. halvleg)
1.33
PPG før pausen
Fastholdelse af føring100%

Fører ved pausen i 33% af kampene og vinder 33%. Vinder også kampe uden at føre ved pausen.

Forsvar efter pausen-0.3

Forsvaret forbliver stabilt gennem hele kampen.

Kriens — resultater i anden halvleg

67% W0% R33% P
3
Point ved pausen
2
Mål ved pausen
-2
Målforskel (1. halvleg)
6
Point i 2. halvleg
+1
Målforskel (2. halvleg)
1.00
PPG før pausen
Fastholdelse af føring100%

Fører ved pausen i 33% af kampene og vinder 33%. Vinder også kampe uden at føre ved pausen.

Forsvar efter pausen-1.0

Forsvaret forbliver stabilt gennem hele kampen.

Wil — de seneste fem kampe efter halvleg
1. halvleg2. halvleg
Point pr. kamp1.330.33
Scorede mål / kamp1.30.7
Indkasserede mål / kamp2.01.7
Gennemsnitlige mål i kampen3.32.3
1 mål100%100%
2 mål100%67%
3 mål67%33%
Clean sheet0%0%
Intet mål33%67%
Målforskel-2-3
Pause: 33% fører - 33% uafgjort - 33% bagud
2. halvleg: 0% vundet - 33% uafgjort - 67% tabt
BTTS ved pausen (seneste 5): 67% - Samlet antal mål ved pausen: 4
Kriens — de seneste fem kampe efter halvleg
1. halvleg2. halvleg
Point pr. kamp1.002.00
Scorede mål / kamp0.70.7
Indkasserede mål / kamp1.30.3
Gennemsnitlige mål i kampen2.01.0
1 mål100%100%
2 mål33%0%
3 mål33%0%
Clean sheet33%67%
Intet mål33%33%
Målforskel-2+1
Pause: 33% fører - 0% uafgjort - 67% bagud
2. halvleg: 67% vundet - 0% uafgjort - 33% tabt
BTTS ved pausen (seneste 5): 33% - Samlet antal mål ved pausen: 2

* Farverne i tabellerne viser hændelsesfrekvens: grøn er almindelig, gul moderat, rød sjælden. Det er frekvens – ikke en holdvurdering.

Mål efter minuthvornår falder målene?

Kampfaser, hvor begge hold oftest scorer og indkasserer.

Wil
ScoredeIndkasserede
2
5
0-15
1
1
16-30
1
0
31-45
1
1
46-60
0
0
61-75
1
4
76-90

Mest farlige minutter 0-15 (2 goals). Indkasserer flest i 0-15 (5). Balance i sene mål (76-90): -3 - de sene faser er en svaghed.

Kriens
ScoredeIndkasserede
0
1
0-15
0
1
16-30
2
2
31-45
0
0
46-60
2
1
61-75
0
0
76-90

Mest farlige minutter 31-45 (2 goals). Indkasserer flest i 31-45 (2). Balance i sene mål (76-90): 0.

* Intervallerne 31-45 og 76-90 omfatter mål i overtiden.

Yderligere holdindikatorerhvad viser xG, effektivitet og form?

En sammenligning af chancer, resultater og tendenser baseret på afsluttede kampe i den aktuelle sæson.

Kamp profil

4.33
Forventede mål
angreb mod modstanderens forsvar
1.8 : 2.5
Forventet målf​​ordeling
hjemme : ude
147%
Tempo mod ligaen
100 % = ligagennemsnit
50%
Begge hold scorede (BTTS)
gennemsnit fra begge holds sæsoner
-100%
Derbyeffekt
H2H-mål mod typiske kampe
45%
BTTS-estimat
ud fra begge holds scoringsfrekvens
11%
0:0-risiko
omkring 1 ud af 9 kampe
2-3
Mest almindelige målinterval
angreb mod forsvar i begge ender

Wil

Netto-xG-balance
Forskel mellem kvaliteten af skabte og tilladte chancer pr. kamp.
-0.15
Resultater sammenholdt med xG
Forskel mellem den faktiske målbalance og den balance, xG antyder.
-1.52
Point sammenholdt med spillet
Sammenligning mellem opnåede point og de point, holdets målbalance indikerer.
+0.9 point
Afslutningseffektivitet
Omsætter holdet chancer? Positivt betyder, at det scorer mere, end chancerne tilsiger.
+0.47
Defensiv effektivitet
Redder forsvaret eller målmanden holdet? Positivt betyder, at holdet indkasserer mindre, end de tilladte chancer tilsiger.
-1.99
Angreb mod ligaen
Hvor meget holdet scorer sammenlignet med ligagennemsnittet for denne rolle. 120 % betyder 20 % over gennemsnittet.
120%
Forsvar mod ligaen
Hvor meget holdet indkasserer sammenlignet med ligagennemsnittet. 80 % betyder 20 % færre indkasserede mål.
287%
Formtrend
Sammenligner point fra de seneste 5 kampe med gennemsnittet for hele sæsonen.
0.00
Stærkere 2. halvleg?
Hvor mange flere mål holdet scorer efter pausen end før den.
-0.7
Sene mål
17% af holdets mål scores mellem minut 76 og 90. Til sammenligning scores 33% i de første 15 minutter.
17%

Kriens

Netto-xG-balance
Forskel mellem kvaliteten af skabte og tilladte chancer pr. kamp.
+0.01
Resultater sammenholdt med xG
Forskel mellem den faktiske målbalance og den balance, xG antyder.
-0.35
Point sammenholdt med spillet
Sammenligning mellem opnåede point og de point, holdets målbalance indikerer.
-0.5 point
Afslutningseffektivitet
Omsætter holdet chancer? Positivt betyder, at det scorer mere, end chancerne tilsiger.
-0.36
Defensiv effektivitet
Redder forsvaret eller målmanden holdet? Positivt betyder, at holdet indkasserer mindre, end de tilladte chancer tilsiger.
+0.01
Angreb mod ligaen
Hvor meget holdet scorer sammenlignet med ligagennemsnittet for denne rolle. 120 % betyder 20 % over gennemsnittet.
104%
Forsvar mod ligaen
Hvor meget holdet indkasserer sammenlignet med ligagennemsnittet. 80 % betyder 20 % færre indkasserede mål.
100%
Formtrend
Sammenligner point fra de seneste 5 kampe med gennemsnittet for hele sæsonen.
0.00
Stærkere 2. halvleg?
Hvor mange flere mål holdet scorer efter pausen end før den.
0.0
Sene mål
0% af holdets mål scores mellem minut 76 og 90. Til sammenligning scores 0% i de første 15 minutter.
0%

* Det forventede antal mål og fordelingen, BTTS-estimatet, 0:0-risikoen og målintervallet beregnes ud fra offentlige sæsongennemsnit og frekvenser for begge hold. Dette er en statistisk kampprofil – ikke en privat modelprognose eller et bettingtip. De øvrige indikatorer beskriver afsluttede kampe fra sæsonen.

Ligakontekster dette en målrigt liga?

Sådan klarer de to hold sig sammenlignet med Challenge League-gennemsnittet.

Hold mod liga

WilLigaKriens
Gennemsnitlige mål i kampen 5.672.94 3.00
Begge hold scorede 67%50% 33%
Mindst 3 mål (Over 2.5) 100%50% 33%
Clean sheets 0%28% 33%
Mål før pausen 100%83% 100%
Mål efter pausen 100%83% 100%

^ grøn = over ligagennemsnittet, ˇ rød = under ligagennemsnittet. Dette viser forskellens retning – ikke en holdvurdering.

2.94
Gennemsnitlige mål pr. kamp
50%
Begge hold scorede
50%
Mindst 3 mål (Over 2.5)
28%
Clean sheets
1.67
Hjemmemål / kamp
1.28
Udemål / kamp
+30%
Fordel i hjemmeangreb
+23%
Fordel i hjemmeforsvar
+0%
Samlet hjemmebanefordel
Mål i 1. halvleg (hele ligaen)
83%
1 mål
33%
2 mål
17%
3 mål
11%
4 mål
Mål i 2. halvleg (hele ligaen)
83%
1 mål
33%
2 mål
17%
3 mål
11%
4 mål

Startopstillinger og spillerhændelser

Verificerede startere, indskiftere og registrerede spillerhændelser for denne kamp.

Kampens tidslinje

Mål, kort og udskiftninger i kronologisk rækkefølge.

  1. KriensAssistMalek Ishuayed
  2. WilUdskiftningInd: Patrick SutterUd: Tarik Seferovic
  3. KriensUdskiftningInd: Rrezart HoxhaUd: Albin Krasniqi
  4. WilUdskiftningInd: Djawal KaibaUd: Isaiah Okafor

Dommer og trænere

Åbn deres sæsonprofiler for at sammenligne kampdata, mål og disciplinære tendenser.

FAQ

Hvad blev resultatet af Wil mod Kriens?

Kampen i Challenge League sluttede Wil 0:2 Kriens. Fuld kampstatistik, halvlegsopdeling og indbyrdes historik findes på denne side.

Hvad viser målstatistikken før Wil mod Kriens?

Wil scorer i gennemsnit 2,00 mål pr. kamp, og Kriens scorer 1,33. Gennemsnittet i Challenge League er 2,94 mål, og Over 2.5 forekommer i 50% af kampene. BTTS forekommer i 67% af Wils kampe og 33% af Krienss.

Hvordan er den aktuelle form for Wil og Kriens?

I de seneste fem kampe har Wil 1 sejre, 0 uafgjorte og 2 nederlag (1,00 point pr. kamp). Kriens har 1 sejre, 0 uafgjorte og 2 nederlag (1,00 point pr. kamp).

Hvor finder jeg picket og den komplette analyse af Wil mod Kriens?

Kampstatistikken er offentlig her; den komplette bettinganalyse og det anbefalede pick findes i NoFluffPicks-appen.