FC Arouca-logo

FC Arouca

Liga NOSSæson 2026/2027Data opdateret pr. 21. september 2026
Form (seneste kampe)
LWDLD
Uden sejr i 3 kampe

FC Arouca 2026/2027: sæsonen i tal

Holdprofil

FC Arouca spiller i Liga Portugal (Portugal) i sæsonen 2026/2027. Næste kendte kamp: Estrela Amadora.

Form og resultater

FC Arouca: 3-2-2, 1,57 point pr. kamp. Seneste fem: LWDLD (1,00 point pr. kamp).

Mål og Clean sheets

FC Arouca scorer 1,43 og indkasserer 1,00 mål pr. kamp. Clean sheets: 43%. Uden scoring: 29%.

BTTS og Over/Under

BTTS: 43%. Over 2.5: 57%. Over 3.5: 29%. Gennemsnitligt antal mål i holdets kampe: 2,43.

Målmønstre

Over 2.5 plus BTTS forekom i 43% af kampene. Holdet scorede i begge halvlege i 29% af kampene. Seneste fem: BTTS 60%, Over 2.5 60%.

Halvlege og minutter

FC Arouca scorer 0,57 mål i første halvleg og 0,86 i anden. Mest scorende interval: 46-60 (3 mål).

xG og spillestil

FC Arouca producerer 1,19 xG og tillader 1,60 xGA pr. kamp. Skud: 11,0 i alt, 3,9 på mål. Boldbesiddelse: 51%.

Vigtige statistiske indikatorer

FC Arouca har en netto-xG på -0,41 pr. kamp. PPG for de seneste fem minus sæsonens PPG er -0,57. Dette er historisk holdkontekst, ikke en forudsigelse af det næste resultat.

Sæsonoversigt

1.57Point pr. kamp
1.43Scorede mål / kamp
1.00Indkasserede mål / kamp
57%Over 2.5 mål
43%Begge hold scorede
43%Clean sheets
29%Kampe uden scoring

Resultater

Sejre, uafgjorte og nederlag samlet samt fordelt på hjemme- og udekampe.

Sæsonresultater fordelt
43% W29% D29% L
+3
Målforskel
1.57
PPG (sæson)
1.00
PPG (seneste 5)

Mål

Holdets målproduktion sammenlignet med ligagennemsnit og fordeling af antal mål.

Hvor ofte de scorer mindst...

1 mål71%
2 mål43%
3 mål14%
4 mål14%

Hvor ofte de indkasserer mindst...

1 mål57%
2 mål43%
3 mål0%
4 mål0%

Mållinjer (Over/Under)

Hvor ofte dette holds kampe overskrider måltærskler, inklusive halvlege og ligakontekst.

Halvlege

Mål før pausen57%Ligagennemsnit: 71%
Mindst 2 mål før pausen57%Ligagennemsnit: 39%
Mindst 3 mål før pausen14%Ligagennemsnit: 11%
Mål efter pausen86%Ligagennemsnit: 74%
Mindst 2 mål efter pausen29%Ligagennemsnit: 45%
Mindst 3 mål efter pausen0%Ligagennemsnit: 23%

Målmønstre

Kombinationer af målhændelser i dette holds kampe samt detaljerede gennemsnit fra de seneste fem.

Kombinationer (sæson)

BTTS ved pausen14%
BTTS i begge halvlege0%
Scorede i begge halvlege29%
Mindst 3 mål og BTTS43%
Mindst 3 mål uden BTTS14%

Kampens halvlege

Point, mål, Clean sheets, pausestilling og fordeling på de seneste fem i 1. og 2. halvleg.

Stilling ved pausen

14% W57% D29% L
fører / uafgjort / bagud

Resultater i 2. halvleg

71% W14% D14% L
7
Point ved pausen
1.00
PPG (1. halvleg)
-1
Målforskel
16
Point i 2. halvleg
2.29
PPG (2. halvleg)

Mål og Clean sheets pr. halvleg

Scorede før pausen0.57
Indkasserede før pausen0.71
Scorede efter pausen0.86
Indkasserede efter pausen0.29
Clean sheet før pausen57%
Clean sheet efter pausen86%
Intet mål før pausen71%
Intet mål efter pausen29%
Seneste 5 kampe – detaljer
1. halvleg2. halvleg
PPG (sæson)0.602.00
Scorede mål / kamp0.20.8
Indkasserede mål / kamp1.00.4
Gennemsnitlige mål i kampen1.21.2
Mindst 1 mål60%80%
Mindst 2 mål60%40%
Mindst 3 mål0%0%
Clean sheets40%80%
Kampe uden scoring80%40%
Målforskel-4+2
1. halvleg (Seneste 5): 0% fører - 60% uafgjort - 40% bagud - BTTS ved pausen (seneste 5) 20%
2. halvleg (Seneste 5): 60% vandt - 20% uafgjort - 20% tabte

Mål efter minut

Kampfaser, hvor dette hold oftest scorer og indkasserer.

FC Arouca
ScoredConceded
0
1
0-15
2
3
16-30
2
1
31-45
3
0
46-60
0
1
61-75
3
1
76-90

Mest farlige i minutterne 46-60 (3 mål). Indkasserer flest i 16-30 (3). Balance i sene mål (76-90): +2 - vinder de sene faser.

* Intervallerne 31-45 og 76-90 omfatter mål i overtiden.

Avanceret statistik

Skud, afslutninger, boldbesiddelse og forventede mål (xG).

Angrebsprofil

Stil: Effektive afslutninger
35%
Skudpræcision
skud på mål
0.11
Chancekvalitet
xG pr. skud
0.37
Afslutninger
mål pr. skud på mål

xG pr. skud omkring 0,08 betyder langskud; 0,15+ betyder normalt chancer i feltet.

Vigtige statistiske indikatorer

Et samlet billede af xG, effektivitet, form og kampmønstre fra afsluttede kampe.

Netto-xG-balance
Forskel mellem kvaliteten af skabte og tilladte chancer pr. kamp.
-0.41
Resultater sammenholdt med xG
Forskel mellem den faktiske målbalance og den balance, xG antyder.
+0.84
Point sammenholdt med spillet
Sammenligning mellem opnåede point og de point, holdets målbalance indikerer.
-3.1 point
Afslutningseffektivitet
Omsætter holdet chancer? Positivt betyder, at det scorer mere, end chancerne tilsiger.
+0.24
Defensiv effektivitet
Redder forsvaret eller målmanden holdet? Positivt betyder, at holdet indkasserer mindre, end de tilladte chancer tilsiger.
+0.60
Angreb mod ligaen
Hvor meget holdet scorer sammenlignet med ligagennemsnittet for denne rolle. 120 % betyder 20 % over gennemsnittet.
104%
Forsvar mod ligaen
Hvor meget holdet indkasserer sammenlignet med ligagennemsnittet. 80 % betyder 20 % færre indkasserede mål.
73%
Formtrend
Sammenligner point fra de seneste 5 kampe med gennemsnittet for hele sæsonen.
-0.57
Fastholdelse af føring
Fører ved pausen i 14% af kampene og vinder 43%. Vinder også kampe uden at føre ved pausen.
307%
Forsvar efter pausen
Hvor mange flere mål holdet scorer efter pausen end før den.
-0.4
Sene mål
30% af holdets mål scores mellem minut 76 og 90. Til sammenligning scores 0% i de første 15 minutter.
30%

* Alle indikatorer beregnes udelukkende ud fra sæsonstatistik. De er ikke NoFluffPicks-modelprognoser.

Trup

Spillere med verificerede optrædener i denne sæsons turnering.

Form over de seneste 5, 6 og 10 kampe

Sammenlign holdets seneste kampe i alle turneringer. 5-kampsvinduet reagerer hurtigst på ændringer, mens 10 kampe viser den bredere tendens.

Hjørnespark

Se hvor mange hjørnespark holdet får og tillader, og hvor ofte de vigtigste samlede hjørnelinjer passeres.

Samlet

7 kampe
2.9
Egne hjørnespark pr. kamp
5.3
Modstandernes hjørnespark pr. kamp
8.1
Samlede hjørnespark pr. kamp
28.6%
Over 8,5 hjørnespark
28.6%
Over 9,5 hjørnespark
14.3%
Over 10,5 hjørnespark

Kort og disciplin

Sammenlign holdets kort med modstandernes, inklusive hvor ofte der gives røde kort.

Samlet

7 kampe
2.7
Holdets kort pr. kamp
3.3
Modstandernes kort pr. kamp
6.0
Samlede kort pr. kamp
71.4%
Over 3.5
71.4%
Over 4.5
14.3%
Røde kort

Styrken på de seneste modstandere

Den seneste form sættes i perspektiv med modstandernes resultater i ligaen.

1.64
Modstandernes gennemsnitlige PPG
7.5
Modstandernes gennemsnitlige placering
Sværere end gennemsnittet

I FC Aroucas seneste 6 kampe havde modstanderne i gennemsnit 1.64 point pr. kamp og placering 7.5 ud af 18. Sammenlignet med ligaens gennemsnit var modstanden Sværere end gennemsnittet.

Seneste kampe

Kommende kampe

Runde 8
FC Arouca
Estrela Amadora
Runde 9
Alverca
FC Arouca
Runde 10
FC Arouca
CD Nacional
Runde 11
Famalicão
FC Arouca
Runde 12
FC Arouca
Rio Ave FC
Runde 13
Sporting Braga
FC Arouca
Runde 14
Academico Viseu
FC Arouca
Runde 15
FC Arouca
Casa Pia
Runde 16
Gil Vicente
FC Arouca
Runde 17
FC Arouca
Benfica

FAQ

Hvordan er FC Aroucas aktuelle form?

FC Aroucas seneste form er LWDLD, med det seneste resultat først. Holdet har i gennemsnit 1,57 point pr. kamp i denne sæson.

Hvor mange mål scorer FC Arouca pr. kamp?

FC Arouca scorer i gennemsnit 1,43 mål og indkasserer 1,00 pr. kamp, hvilket giver et klart billede af holdets angreb og forsvar i denne sæson.

Hvor ofte indeholder FC Aroucas kampe BTTS og Over 2.5?

Begge hold scorer i 43% af FC Aroucas kampe, og Over 2.5 forekommer i 57%. Holdet holder Clean sheet i 43% af kampene.

Hvem spiller FC Arouca mod næste gang?

FC Aroucas næste kamp er FC Arouca mod Estrela Amadora den 11. oktober 2026. Statistik før kampen og hele programmet findes længere nede på siden.

Hvor kan jeg se FC Aroucas statistik og betting picks?

Sammenlign FC Aroucas sæsonstatistik her, og åbn derefter NoFluffPicks-appen for picks, Value Bets og komplette kampanalyser.