Kazakhstan Premier League 2026
KazakstanKausi 2026
Tietoa sarjasta: Kazakhstan Premier League
Kazakhstan Premier League on maan Kazakstan jalkapallosarja, jota seuraamme ottelu ottelulta. 2026-kaudella pelaa 16 joukkuetta joukkuetta, ja Ordabasy johtaa taulukkoa 68 pisteellä. Otteluissa tehdään keskimäärin 2,57 maalia, ja molemmat joukkueet tekevät maalin (BTTS) 56 prosentissa otteluista. Kausi kestää 7. maaliskuuta 2026–31. lokakuuta 2026.
Kazakhstan Premier League 2026: kausi numeroina
Kauden yleiskatsaus
Kaudella 2026 on pelattu 240 sarjan Kazakhstan Premier League ottelua. Ordabasy johtaa sarjataulukkoa (68 pts).
Maalit, BTTS ja Over/Under
Maalien keskiarvo: 2,57. BTTS: 56 %. Over 2.5: 50 %.
Koti-, tasapeli- ja vierastulokset
Kotivoitot: 46 %. Tasapelit: 28 %. Vierasvoitot: 27 %.
Tarkistamisen arvoiset joukkueet
Kairatilla on sarjan korkein maalikeskiarvo ottelua kohden: 2.00. Molemmat joukkueet tekivät maalin 67% prosentissa joukkueen Okzhetpes otteluista.
Sarjataulukko
| # | Joukkue | P | V | T | T | Maalit | +/- | Pist. | PPG | Vire |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 1 | 30 | 21 | 5 | 4 | 59:23 | +36 | 68 | 2.27 | WWWDL | |
| 2 | 30 | 19 | 8 | 3 | 60:23 | +37 | 65 | 2.17 | LWWDD | |
| 3 | 30 | 15 | 9 | 6 | 48:31 | +17 | 54 | 1.80 | LWDDD | |
| 4 | 30 | 16 | 6 | 8 | 49:38 | +11 | 54 | 1.80 | WLWWW | |
| 5 | 30 | 14 | 7 | 9 | 47:39 | +8 | 49 | 1.63 | DWLDW | |
| 6 | 30 | 12 | 9 | 9 | 43:44 | -1 | 45 | 1.50 | LWWDL | |
| 7 | 30 | 12 | 5 | 13 | 42:42 | 0 | 41 | 1.37 | LWWDL | |
| 8 | 30 | 9 | 9 | 12 | 32:40 | -8 | 36 | 1.20 | LLLDW | |
| 9 | 30 | 9 | 8 | 13 | 27:38 | -11 | 35 | 1.17 | DWLLL | |
| 10 | 30 | 9 | 7 | 14 | 33:41 | -8 | 34 | 1.13 | DWLWW | |
| 11 | 30 | 9 | 6 | 15 | 32:44 | -12 | 33 | 1.10 | WWDLL | |
| 12 | 30 | 8 | 8 | 14 | 31:44 | -13 | 32 | 1.07 | LLLWW | |
| 13 | 30 | 6 | 12 | 12 | 27:35 | -8 | 30 | 1.00 | WLDLW | |
| 14 | 30 | 6 | 9 | 15 | 31:49 | -18 | 27 | 0.90 | LLWDD | |
| 15 | 30 | 5 | 11 | 14 | 30:44 | -14 | 26 | 0.87 | LLDDD | |
| 16 | 30 | 4 | 13 | 13 | 25:41 | -16 | 25 | 0.83 | DLLDL |
Sarjatilastot
2026-kauden tilastot perustuvat 240 päättyneeseen otteluun.
Maalimäärien jakauma
Joukkueiden ranking
Vertaa joukkueita maalien, BTTS:n, Over 2.5:n, nollapelien ja kulmapotkujen perusteella pelatuissa sarjaotteluissa.
Paras hyökkäys
Tehdyt maalit ottelua kohden
Paras puolustus
Päästetyt maalit ottelua kohden (pienempi on parempi)
Eniten BTTS-otteluita
Niiden otteluiden osuus, joissa molemmat joukkueet tekivät maalin
- 1
Okzhetpes67% - 2
Yelimay Semey67% - 3
Aktobe63% - 4
Kaisar60% - 5
Tobol60%
Eniten Over 2.5 -otteluita
Vähintään kolme maalia sisältäneiden otteluiden osuus
- 1
Okzhetpes63% - 2
Yelimay Semey60% - 3
Ordabasy57% - 4
Kairat57% - 5
Aktobe57%
Eniten kulmapotkuja
Kulmapotkut ottelua kohden
- 1
Yelimay Semey6.4 - 2
Astana5.5 - 3
Ordabasy5.4 - 4
Kairat5.4 - 5
Aktobe5.3
Sarjan pelityyli
Katso, ovatko tämän sarjan ottelut yleensä nopeita, avoimia tai fyysisiä ja kuinka paljon kotietu merkitsee.
Muihin sarjoihin verrattuna Kazakhstan Premier League on ottelutempossa lähellä keskitasoa, maalipaikkojen laadussa yli keskitason ja pelin avoimuudessa alle keskitason. Kotietu on yli keskitason, intensiteetti yli keskitason ja kilpailullinen tasaisuus lähellä keskitasoa.
Pelaajatilastojen kärjet
Kauden kärkipelaajat kirjattujen pelaajatietojen perusteella.
Parhaat maalintekijät
Parhaat syöttäjät
Korkeimmat arvosanat
- 1Björn Maars Johnsen7.33
- 2Rayan Senhadji7.23
- 3Marin Tomasov6.99
- 4Liridon Latifi6.96
- 5Miras Rikhard6.91
- 6Dmitri Borodin6.89
- 7Oluwaseyi Babajide Ojo6.88
- 8Marko Živanović6.87
Eniten peliminuutteja
- 1Miroslav Lobantsev2,700
- 2Maksim Plotnikov2,700
- 3Adilkhan Dobay2,684
- 4Yan Vorogovskiy2,634
- 5Aleksandr Zarutskiy2,610
- 6Dmytro Nepogodov2,610
- 7Luís Carlos Machado Mata2,549
- 8Vladislav Vassiljev2,535
xG-taulukko ja odotetut pisteet
Vertaa joukkueiden tuloksia niiden luomien ja sallimien maalipaikkojen laatuun.
| # | Joukkue | O | xGxG – odotetut maalit eli maalipaikkojen laatu. | xGAxGA – vastustajille odotetut maalit. | xGD | xPtsxPts – xG:stä lasketut odotetut pisteet. | Pist. | Delta |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 1 | 30 | 1.82 | 0.99 | +0.82 | 56 | 68 | +12 | |
| 2 | 30 | 1.74 | 1.03 | +0.71 | 55 | 65 | +10 | |
| 3 | 30 | 1.68 | 1.26 | +0.42 | 49 | 54 | +5 | |
| 4 | 29 | 1.65 | 1.22 | +0.43 | 48 | 42 | -6 | |
| 5 | 30 | 1.51 | 1.38 | +0.13 | 44 | 49 | +5 | |
| 6 | 30 | 1.32 | 1.39 | -0.07 | 40 | 36 | -4 | |
| 7 | 29 | 1.49 | 1.57 | -0.07 | 39 | 38 | -1 | |
| 8 | 30 | 1.38 | 1.56 | -0.18 | 39 | 32 | -7 | |
| 9 | 29 | 1.43 | 1.57 | -0.14 | 38 | 54 | +16 | |
| 10 | 30 | 1.24 | 1.40 | -0.16 | 38 | 35 | -3 | |
| 11 | 30 | 1.27 | 1.49 | -0.22 | 37 | 34 | -3 | |
| 12 | 29 | 1.12 | 1.29 | -0.17 | 36 | 27 | -9 | |
| 13 | 30 | 1.35 | 1.59 | -0.24 | 36 | 26 | -10 | |
| 14 | 29 | 1.23 | 1.57 | -0.34 | 34 | 22 | -12 | |
| 15 | 30 | 1.05 | 1.44 | -0.39 | 33 | 30 | -3 | |
| 16 | 29 | 1.04 | 1.59 | -0.55 | 30 | 33 | +3 |
xGxG (odotetut maalit) — kuinka monta maalia joukkueen pitäisi tehdä maalipaikkojensa laadun perusteella. = xG tarkoittaa odotettuja maaleja. xPts lasketaan jokaisen ottelun xG:stä Poisson-jakauman avulla. Delta-sarakkeessa positiivinen (keltainen) tarkoittaa, että pisteitä on enemmän kuin esitys antaa olettaa; negatiivinen (vihreä) tarkoittaa, että joukkue pelaa taulukon sijoitusta paremmin.
Ottelut ja otteluohjelma
Tulokset ja tulevat ottelut – vaihda kierrosta nuolilla tai listasta.
Kilpailun ottelut
Kierros 30
Tämän kilpailun erotuomarit
Vertaa, kuinka usein kukin erotuomari on toiminut tehtävässä, sekä saatavilla olevia kortti-, maali- ja rangaistuspotkukeskiarvoja.
UKK
Kuinka monta joukkuetta pelaa sarjassa Kazakhstan Premier League?
Sarjan Kazakhstan Premier League kaudella 2026 pelaa 16 joukkuetta.
Milloin sarjan Kazakhstan Premier League 2026-kausi alkaa ja päättyy?
Sarjan Kazakhstan Premier League 2026-kausi kestää 7. maaliskuuta 2026–31. lokakuuta 2026.
Kuinka monta otteluviikkoa sarjan Kazakhstan Premier League kaudella on?
Sarjan Kazakhstan Premier League 2026-kausi käsittää 30 otteluviikkoa.
Kuka johtaa sarjaa Kazakhstan Premier League?
Ordabasy johtaa sarjaa Kazakhstan Premier League 68 pisteellä.
Mikä joukkue tekee eniten maaleja sarjassa Kazakhstan Premier League?
Kairatilla on sarjan Kazakhstan Premier League paras hyökkäys: 2.00 maalia ottelua kohden.
Millä joukkueella on sarjan Kazakhstan Premier League paras puolustus?
Ordabasy päästää vähiten maaleja sarjassa Kazakhstan Premier League: 0.77 ottelua kohden.
Kuinka monta maalia sarjassa Kazakhstan Premier League tehdään keskimäärin?
Sarjassa Kazakhstan Premier League tehdään keskimäärin 2,57 maalia ottelua kohden.
Kuinka usein Over 2.5 toteutuu sarjassa Kazakhstan Premier League?
Over 2.5 toteutuu 50 prosentissa sarjan Kazakhstan Premier League otteluista.
Kuinka usein molemmat joukkueet tekevät maalin sarjassa Kazakhstan Premier League?
BTTS toteutuu 56 prosentissa sarjan Kazakhstan Premier League otteluista.
Onko kotijoukkueilla etua sarjassa Kazakhstan Premier League?
Kotijoukkueet voittavat 46 prosenttia sarjan Kazakhstan Premier League otteluista.
Kuka on sarjan Kazakhstan Premier League paras maalintekijä?
Björn Maars Johnsen johtaa sarjan Kazakhstan Premier League kirjattua maalipörssiä kaudella 2026 14 maalilla.
