Astana - Yelimay Semey: ottelutilastot
Astana vs Yelimay Semey: vire, maalit ja tärkeimmät tilastot
Mikä tämä ottelu on
Astana pelasi Yelimay Semey-joukkuetta vastaan sarjassa Kazakhstan Premier League (Kazakstan). Ottelu pelattiin 6. syyskuuta 2026. Pelipaikka: Astana Arena. Lopputulos: 4:0.
Nykyvire
Astana: 4-1-0, 2,60 pistettä ottelua kohden. Yelimay Semey: 1-3-1, 1,20 pistettä ottelua kohden.
Maalitilastot
Astana tekee 1,68 maalia ja päästää 1,09 maalia ottelua kohden. Yelimay Semey tekee 1,41 maalia ja päästää 1,27. Sarjan keskiarvo: 2,45 maalia.
BTTS ja Over/Under
BTTS: Astana 55 %, Yelimay Semey 64 %. Over 2.5: Astana 50 %, Yelimay Semey 50 %. Sarjataso: BTTS 54 %, Over 2.5 46 %.
xG, laukaukset ja pallonhallinta
xG ottelua kohden: Astana 1,81, Yelimay Semey 1,67. Laukaukset ottelua kohden: Astana 16,2, Yelimay Semey 14,8. Keskimääräinen pallonhallinta: Astana 60 %, Yelimay Semey 52 %.
Ensimmäinen ja toinen puoliaika
Astana: johto puoliajalla 50 %, toisen puoliajan maalit 0,77. Yelimay Semey: johto puoliajalla 27 %, toisen puoliajan maalit 0,95.
Maalit minuuteittain
Historiallisesti vahvin maalintekojakso on joukkueella Astana 46-60 (9) ja joukkueella Yelimay Semey 76-90+ (12). Tämä on aiempien maalien jakauma, ei ennuste maalin syntyajasta.
Sarjan konteksti
Kazakhstan Premier League: 2,45 maalia ottelua kohden, BTTS 54 %, Over 2.5 46 %.
Keskinäiset ottelut
Ennen tätä ottelua tietokannassa oli saatavilla 3 aiempaa keskinäistä ottelua: 1-2-0. Maalien keskiarvo 4,00, BTTS 67 %.
Arkistoitu ottelua edeltävä analyysi
Tämä analyysi laadittiin ennen ottelun alkua. Johtopäätökset perustuvat vain ennen ottelua saatavilla olleisiin tietoihin eivätkä sisällä lopputulosta tai ottelun jälkeisiä tilastoja.
Ottelun yleisanalyysi
Astana on erittäin vahva kotikentällään: se on voittanut 91 % kotiotteluistaan, eikä ole vielä hävinnyt kertaakaan kotona. Maaleja syntyy keskimäärin 2,36 ottelua kohden. Kotijoukkue luo myös selvästi enemmän laadukkaita maalipaikkoja: sen keskimääräinen xG on 2,12, kun taas Yelimay Semeyn vierasotteluiden vastaava lukema on 1,60. Astana on lisäksi laukauksissa kohti maalia edellä lukemin 7,82–5,09 ottelua kohden. Astanan kotipuolustus päästää vain 0,73 maalia ottelussa, kun taas vierasjoukkue antaa vastustajille keskimäärin 1,27 osumaa. Ero näkyy myös viimeaikaisessa vireessä: Astana on kerännyt viidestä viime ottelustaan 13 pistettä ja tehnyt niissä 12 maalia, kun taas Yelimay on voittanut vain kerran, pelannut kolmesti tasan ja tehnyt 6 maalia. Vierasjoukkue päätyy usein jakamaan pisteet vieraskentillä, sillä peräti 45 % sen vierasotteluista päättyy tasapeliin, mutta Astanan hyökkäyspotentiaali ja tasainen kotivire puoltavat selvästi kotijoukkueen voittoa.
Katso tilastollinen yleiskatsausBTTS – tekevätkö molemmat joukkueet maalin?
Molemmat joukkueet ovat yltäneet BTTS-tulokseen 64 %:ssa kauden otteluista, mikä on selvästi yli liigan keskiarvon (55 %). Astana on tehnyt viidessä viime ottelussaan keskimäärin 2,4 maalia ja Yelimay 1,2 maalia. Niiden xG-lukemat ovat vastaavasti 2,05 ja 1,84, mikä kertoo molempien hyökkäysten todellisesta potentiaalista. Kotijoukkue on pitänyt maalinsa puhtaana vain 18 %:ssa otteluista, kun taas vierasjoukkueella vastaava luku on 27 %, joten kumpikaan puolustus ei tarjoa erityisen vahvaa suojaa takaiskuilta. Myös lyhyen aikavälin trendi puoltaa molempien joukkueiden maalintekoa: BTTS toteutui 80 %:ssa Astanan viidestä viime ottelusta ja 60 %:ssa Yelimayn otteluista. BTTS Kyllä -skenaario on siten todennäköisempi, vaikka vieraiden 1,2 maalin keskimääräinen ottelukohtainen maalimäärä merkitsee kohtalaista riskiä siitä, etteivät he hyödynnä maalipaikkojaan.
Katso BTTS-tilastotOver/Under – maalianalyysi
Astana on tehnyt viidessä viime ottelussaan keskimäärin 2,4 maalia ja sen xG-lukema on ollut 2,05, mikä kasvattaa selvästi kotijoukkueen maalipotentiaalia. Yelimay on tehnyt tällä kaudella keskimäärin 1,55 maalia, ja sen xG on 1,60, kun taas Astana päästää vastustajansa 1,26:n xG-lukemaan. Molemmat joukkueet tekivät vähintään yhden maalin 82 %:ssa otteluistaan, ja Astana sekä Yelimay päästivät maalin vastaavasti 82 %:ssa ja 73 %:ssa otteluistaan. 1,5 maalin linja ylittyi 82 %:ssa Astanan otteluista ja 64 %:ssa Yelimayn otteluista, joten Over 1,5:llä on selvästi parempi etu kuin riskialttiimmalla Over 2,5 -vaihtoehdolla. Ennuste, 2,89 maalia, viittaa avoimeen otteluun ja suureen todennäköisyyteen vähintään kahdelle maalille, mutta ei anna yhtä vahvaa vahvistusta vähintään kolmelle osumalle.
Katso Over/Under-tilastotHT/FT – puoliaika- ja lopputulosskenaario
Vahvin signaali puoltaa Astanan johtoasemaa tauolle mentäessä: viimeisissä viidessä ottelussa kotijoukkue oli 45 minuutin jälkeen johdossa 80 %:ssa otteluista ja teki keskimäärin 1,4 maalia, kun taas Yelimay osui tänä aikana vain 0,2 kertaa. Astana ei hävinnyt yhtäkään näistä viidestä ottelusta ja voitti niistä neljä, kun taas Yelimay saavutti vain yhden voiton ja pelasi kolme tasapeliä. Koko kauden osalta Astana näyttää myös paremmalta ensimmäisillä jaksoilla: se tekee keskimäärin 0,55 maalia ja päästää 0,55, kun taas vieraat tekevät 0,36 ja päästävät 0,73 maalia. Kotijoukkue luo laadukkaampia maalipaikkoja: sen xG on 1,75 vastustajan 1,60:een verrattuna, ja se laukoo keskimäärin 5,64 kertaa ottelua kohti maalia kohti, kun Yelimayn vastaava luku on 5,09. Vieraat ovat vaarallisempia tauon jälkeen, jolloin ne tekevät keskimäärin 1,18 maalia, joten tasoituksen skenaariot ovat edelleen mahdollisia, mutta Astanan tämänhetkinen vire viittaa ennen kaikkea siihen, että se säilyttää varhaisen johtoasemansa loppuun asti.
Katso ensimmäisen ja toisen puoliajan tilastotPuoliskoittain
Ottelutilastot
Otteluennakko— mitä kauden luvut kertovat?
Tämä joukkueprofiili perustuu kauden tietoihin ja vireeseen. Ottelun kulkutilastot näytetään vasta ottelun päätyttyä.
Joukkueiden tilastot— kumpi on tehokkaampi?
Molempien joukkueiden hyökkäyksen ja puolustuksen vertailu kuluvalla kaudella.
Laukausten laatu
| Astana | Yelimay Semey | |
|---|---|---|
| Tarkkuus (laukaukset maalia kohti) | 39% | 36% |
| Paikkojen laatu (xG/laukaus) | 0.11 | 0.11 |
| Viimeistely (maalit laukausta kohti maalia) | 0.27 | 0.26 |
Noin 0,08:n xG/laukaus tarkoittaa yleensä kaukolaukauksia; 0,15 tai enemmän yleensä boksipaikkoja. Tyyliluokitus perustuu pallonhallintaan, laukausten määrään ja tehokkuuteen.
* xG (odotetut maalit) kertoo, kuinka monta maalia joukkueen pitäisi tehdä paikoistaan. Jos toteutuneet maalit ylittävät xG:n, viimeistely on keskimääräistä parempaa; jos ne alittavat xG:n, paikkoja hukataan.
Joukkueen vire— kumpi on paremmassa vireessä?
Viisi viimeistä ottelua ja kauden tilasto kokonaisuutena sekä koti- ja vierasotteluissa.
Astana on 117 % parempi kategoriassa viiden viimeisen ottelun vire.
2.6 pistettä / ottelu - Astana · 1.2 pistettä / ottelu - Yelimay Semey
Maalit— miten joukkueet tekevät ja päästävät maaleja?
Molempien joukkueiden tekemien ja päästämien maalien määrät sekä Clean sheetien ja maaleitta jäämisen yleisyys.
Astana on 19 % parempi kategoriassa tehdyt maalit ottelua kohden.
1.68 maalia / ottelu - Astana · 1.41 maalia / ottelu - Yelimay Semey
Astana on 17 % parempi kategoriassa päästetyt maalit ottelua kohden.
1.09 maalia / ottelu - Astana · 1.27 maalia / ottelu - Yelimay Semey
Astana tekee maalin 77 prosentissa otteluista (17 / 22 ottelua), kun taas Yelimay Semey pitää maalinsa puhtaana 23 prosentissa (5 / 22 ottelua).
Yelimay Semey tekee maalin 82 prosentissa otteluista (18 / 22 ottelua), kun taas Astana pitää maalinsa puhtaana 27 prosentissa (6 / 22 ottelua).
Kuinka usein tehdään vähintään...
Kuinka usein päästetään vähintään...
* Tilastot sisältävät molempien joukkueiden koti- ja vierasottelut kuluvalla kaudella.
Molemmat joukkueet tekivät maalin (BTTS)— kuinka usein molemmat joukkueet tekevät maalin?
Kuinka usein molempien joukkueiden otteluissa tehdään maaleja kummallekin puolelle verrattuna sarjan keskiarvoon.
Maalikuviot
BTTS ja maalimäärä
Maalimäärä (Over/Under)— kuinka usein näissä otteluissa ylitetään maalirajat?
Kuinka usein joukkueiden otteluissa ylitetään maalirajat koko ottelussa ja kummallakin puoliskolla.
Koko ottelu – joukkuevertailu (Over)
Over / Under - Astana
Over / Under - Yelimay Semey
1. puoliaika
2. puoliaika
Ottelun puoliskot— milloin joukkueet tekevät useammin maaleja?
Miten joukkueet jakavat suorituksensa ensimmäisen ja toisen puoliajan välillä: maalit, pisteet, nollapelit ja puoliaikatilanne.
Astana on 54 % parempi kategoriassa ensimmäisen puoliajan vire (puoliaikapisteet).
1.82 pistettä / ottelu - Astana · 1.18 pistettä / ottelu - Yelimay Semey
Ennen puoliaikaa (1. puoliaika)
Puoliajan jälkeen (2. puoliaika)
Astana — toisen puoliajan tulokset
Johtaa puoliajalla 50 prosentissa otteluista ja voittaa 55 prosentissa. Voittaa myös otteluita ilman johtoasemaa puoliajalla.
Puolustus pysyy vakaana koko ottelun ajan.
Yelimay Semey — toisen puoliajan tulokset
Johtaa puoliajalla 27 prosentissa otteluista ja voittaa 36 prosentissa. Voittaa myös otteluita ilman johtoasemaa puoliajalla.
Puolustus pysyy vakaana koko ottelun ajan.
| 1. puoliaika | 2. puoliaika | |
|---|---|---|
| Pisteet ottelua kohden | 2.60 | 1.60 |
| Tehdyt maalit / ottelu | 1.4 | 1.0 |
| Päästetyt maalit / ottelu | 0.4 | 0.6 |
| Ottelun maalikeskiarvo | 1.8 | 1.6 |
| 1 maali | 80% | 80% |
| 2 maalia | 60% | 60% |
| 3 maalia | 40% | 20% |
| Nollapeli | 60% | 60% |
| Ei maalia | 20% | 20% |
| Maaliero | +5 | +2 |
| 1. puoliaika | 2. puoliaika | |
|---|---|---|
| Pisteet ottelua kohden | 1.00 | 1.60 |
| Tehdyt maalit / ottelu | 0.2 | 1.0 |
| Päästetyt maalit / ottelu | 0.8 | 0.4 |
| Ottelun maalikeskiarvo | 1.0 | 1.4 |
| 1 maali | 60% | 60% |
| 2 maalia | 40% | 40% |
| 3 maalia | 0% | 20% |
| Nollapeli | 60% | 60% |
| Ei maalia | 80% | 60% |
| Maaliero | -3 | +3 |
* Taulukoiden värit kuvaavat tapahtumien yleisyyttä: vihreä on yleinen, keltainen kohtalainen ja punainen harvinainen. Kyse on yleisyydestä, ei joukkuearviosta.
Maalit minuuteittain— milloin maaleja syntyy?
Ottelun vaiheet, joissa molemmat joukkueet tekevät ja päästävät useimmin maaleja.
Vaarallisimmillaan minuuteilla 46-60 (9 goals). Päästää eniten välillä 76-90 (7). Myöhäisten maalien tasapaino (76–90): -2 - myöhäiset vaiheet ovat heikkous.
Vaarallisimmillaan minuuteilla 76-90 (12 goals). Päästää eniten välillä 31-45 (6). Myöhäisten maalien tasapaino (76–90): +6 - voittaa myöhäiset vaiheet.
* Jaksot 31–45 ja 76–90 sisältävät lisäajan maalit.
Muut joukkueindikaattorit— mitä xG, tehokkuus ja vire kertovat?
Nykykauden päättyneiden otteluiden perusteella tehty vertailu maalipaikkojen laadusta, tuloksista ja trendeistä.
Otteluprofiili
Astana
Yelimay Semey
* Arvioitu maalimäärä ja -jakauma, BTTS-arvio, 0–0-riski ja maalimäärä perustuvat molempien joukkueiden julkisiin kausikeskiarvoihin ja -frekvensseihin. Tämä on tilastollinen otteluprofiili, ei yksityisen mallin ennuste tai vetovihje. Muut indikaattorit kuvaavat kauden päättyneitä otteluita.
Sarjakonteksti— onko kyseessä runsasmaalisesti sarja?
Miten joukkueet vertautuvat Kazakhstan Premier League:n keskiarvoihin.
Joukkueet vs. sarja
| Astana | Liga | Yelimay Semey | |
|---|---|---|---|
| Ottelun maalikeskiarvo | ▲ 2.77 | 2.45 | ▲ 2.68 |
| Molemmat joukkueet tekivät maalin | • 55% | 54% | ▲ 64% |
| Vähintään 3 maalia (Over 2.5) | ▲ 50% | 46% | ▲ 50% |
| Clean sheetit | • 27% | 27% | ▼ 23% |
| Maali ennen puoliaikaa | ▲ 73% | 66% | ▲ 68% |
| Maali puoliajan jälkeen | • 73% | 74% | ▲ 82% |
^ vihreä = yli sarjan keskiarvon, ˇ punainen = alle sarjan keskiarvon. Tämä näyttää eron suunnan, ei joukkuearviota.
Kokoonpanot ja pelaajatapahtumat
Vahvistetut avauskokoonpanot, vaihtopelaajat ja tähän otteluun kirjatut pelaajatapahtumat.
Kotijoukkue
Avauskokoonpano
Vaihtopelaajat
Vierasjoukkue
Avauskokoonpano
Vaihtopelaajat
Ottelun tapahtumat
Maalit, kortit ja vaihdot aikajärjestyksessä.
Erotuomari ja valmentajat
Avaa kausiprofiilit ja vertaa ottelutilastoja, maaleja ja kurinpitotrendejä.
Keskinäiset ottelut
Viimeisimmät kohtaamiset (3): Astana 1 - 2 - 0 Yelimay Semey. Maalien keskiarvo 4.00, molemmat joukkueet tekivät maalin 67% ottelua.
UKK
Mikä oli ottelun Astana–Yelimay Semey tulos?
Sarjan Kazakhstan Premier League ottelu päättyi Astana 4:0 Yelimay Semey. Tältä sivulta löytyvät ottelun täydelliset tilastot, puoliaikakohtainen erittely ja keskinäiset ottelut.
Millaiset ovat joukkueiden Astana ja Yelimay Semey keskinäiset tilastot?
3 viimeisessä keskinäisessä ottelussa Astana voitti 1, Yelimay Semey voitti 0 ja 2 päättyi tasan. Näissä otteluissa tehtiin keskimäärin 4,00 maalia, ja molemmat joukkueet tekivät maalin 67 prosentissa otteluista.
Mitä maalitilastot kertovat ennen ottelua Astana–Yelimay Semey?
Astana tekee keskimäärin 1,68 maalia ottelua kohden ja Yelimay Semey 1,41. Sarjan Kazakhstan Premier League keskiarvo on 2,45 maalia, ja Over 2.5 toteutuu 46 prosentissa otteluista. BTTS toteutuu 55 prosentissa joukkueen Astana otteluista ja 64 prosentissa joukkueen Yelimay Semey otteluista.
Millainen on joukkueiden Astana ja Yelimay Semey nykyvire?
Viiden viimeisen ottelun perusteella Astana on saavuttanut 4 voittoa, 1 tasapeliä ja 0 tappiota (2,60 pistettä ottelua kohden). Yelimay Semey on saavuttanut 1 voittoa, 3 tasapeliä ja 1 tappiota (1,20 pistettä ottelua kohden).
Mistä löydän ottelun Astana–Yelimay Semey vihjeen ja kattavan analyysin?
Tämä sivu selittää tilastolliset taustat: vireen, keskinäiset ottelut, maalit, BTTS:n ja Over/Underin. Vedonlyöntivihje, Value Bet ja kattavat perustelut ovat saatavilla NoFluffPicks-sovelluksessa.


