İstanbul Başakşehir - Galatasaray: ottelutilastot
İstanbul Başakşehir vs Galatasaray: vire, maalit ja tärkeimmät tilastot
Mikä tämä ottelu on
İstanbul Başakşehir pelasi Galatasaray-joukkuetta vastaan sarjassa Süper Lig (Turkki). Ottelu pelattiin 4. syyskuuta 2026. Pelipaikka: Başakşehir Fatih Terim Stadyumu. Lopputulos: 2:3.
Nykyvire
İstanbul Başakşehir: 1-1-1, 1,33 pistettä ottelua kohden. Galatasaray: 2-1-0, 2,33 pistettä ottelua kohden.
Maalitilastot
İstanbul Başakşehir tekee 1,33 maalia ja päästää 1,00 maalia ottelua kohden. Galatasaray tekee 3,00 maalia ja päästää 1,33. Sarjan keskiarvo: 2,81 maalia.
BTTS ja Over/Under
BTTS: İstanbul Başakşehir 67 %, Galatasaray 67 %. Over 2.5: İstanbul Başakşehir 33 %, Galatasaray 100 %. Sarjataso: BTTS 56 %, Over 2.5 48 %.
xG, laukaukset ja pallonhallinta
xG ottelua kohden: İstanbul Başakşehir 1,42, Galatasaray 2,68. Laukaukset ottelua kohden: İstanbul Başakşehir 13,7, Galatasaray 27,3. Keskimääräinen pallonhallinta: İstanbul Başakşehir 54 %, Galatasaray 61 %.
Ensimmäinen ja toinen puoliaika
İstanbul Başakşehir: johto puoliajalla 67 %, toisen puoliajan maalit 0,33. Galatasaray: johto puoliajalla 33 %, toisen puoliajan maalit 1,67.
Maalit minuuteittain
Historiallisesti vahvin maalintekojakso on joukkueella İstanbul Başakşehir 16-30 (2) ja joukkueella Galatasaray 31-45+ (2). Tämä on aiempien maalien jakauma, ei ennuste maalin syntyajasta.
Sarjan konteksti
Süper Lig: 2,81 maalia ottelua kohden, BTTS 56 %, Over 2.5 48 %.
Keskinäiset ottelut
Ennen tätä ottelua tietokannassa oli saatavilla 2 aiempaa keskinäistä ottelua: 0-0-2. Maalien keskiarvo 3,00, BTTS 50 %.
Arkistoitu ottelua edeltävä analyysi
Tämä analyysi laadittiin ennen ottelun alkua. Johtopäätökset perustuvat vain ennen ottelua saatavilla olleisiin tietoihin eivätkä sisällä lopputulosta tai ottelun jälkeisiä tilastoja.
Ottelun yleisanalyysi
Galatasaray johtaa sarjataulukkoa ja on edelleen voittamaton kolmen kierroksen jälkeen. Joukkue on tehnyt 9 maalia ja päästänyt 4, kun taas Başakşehirillä on tilillään 1 voitto, 1 tasapeli ja 1 tappio. Vierasjoukkue on ollut erityisen tehokas vierasotteluissa: se voitti ainoan tähänastisen vieraspelinsä, teki siinä 4 maalia, piti maalinsa puhtaana ja hyödynsi peräti 40 % laukauksistaan. Başakşehir hallitsee kotikentällään palloa keskimäärin 58 % peliajasta ja luo ottelua kohden tilanteita 1,48 xG:n edestä, mutta sen viimeaikainen kokonaisvire on vain 1 voitto viidestä ottelusta, ja omiin on mennyt 6 maalia. Galatasaray on tehnyt viidessä viime ottelussaan 13 maalia, eli 8 enemmän kuin kotijoukkue, ja sen keskimäärin 4 laukauksella kohti maalia vierasotteluissa kertoo laadukkaammasta viimeistelystä. Kotijoukkueen pallonhallintaetu voi pitää ottelun tasaisena, mutta vieraiden tehokkuus ja tähänastinen vieraspuolustus puoltavat heidän voittoaan.
Katso tilastollinen yleiskatsausBTTS – tekevätkö molemmat joukkueet maalin?
Galatasarayn maalinteon puolesta puhuva signaali on selvä: joukkue on tehnyt viidessä viime ottelussaan keskimäärin 2,6 maalia ja luonut 2,27 xG:tä, kun taas Başakşehir on päästänyt tänä aikana keskimäärin 1,2 maalia ottelua kohden. Myös kotijoukkueella on perusteita vastata, sillä se laukoo keskimäärin 12 kertaa kohti maalia ja luo 3,46 xG:tä, kun taas Galatasaray on päästänyt viidessä viime ottelussaan vastustajansa 1,53 xG:hen ja päästänyt keskimäärin 1,8 maalia ottelua kohden. Pidemmän aikavälin kausitilastot antavat kuitenkin ristiriitaisen kuvan: Başakşehirilla BTTS toteutui 100 %:ssa otteluista, kun taas Galatasaray piti maalinsa puhtaana 100 %:ssa otteluistaan. Nykyvire on maalirikkaampi, sillä BTTS toteutui 60 %:ssa kotijoukkueen viidestä viime ottelusta ja 80 %:ssa vierasjoukkueen otteluista. BTTS Kyllä -valinnalla on maltillinen etu, mikä johtuu ennen kaikkea Başakşehirin laadukkaasta pelinrakentelusta ja Galatasarayn hyökkäysvireestä.
Katso BTTS-tilastotOver/Under – maalianalyysi
Vahvin valinta on yli 1.5 maalia, sillä molempien joukkueiden liigapeleissä on tähän mennessä nähty vähintään 2 maalia 100 %:ssa otteluista. Galatasaray on tehnyt viidessä viime ottelussaan keskimäärin 2.6 maalia, kun taas Başakşehir on päästänyt tänä aikana keskimäärin 1.2 maalia ottelua kohden, mikä antaa vierasjoukkueelle selvän hyökkäyspotentiaalin. Kotijoukkueen keskimääräinen xG-lukema on 1.66, kun taas Galatasaray päästää vastustajansa xG-lukemaan 1.53, joten myös Başakşehirille pitäisi avautua maalintekopaikkoja. Viime otteluiden yhteistulokset viittaavat keskimäärin 2.2 maaliin Başakşehirin otteluissa ja 4.4 maaliin Galatasarayn otteluissa. Yli 2.5 maalia toteutui 100 %:ssa vieraiden viidestä viime ottelusta. Arvioitu 3.30 maalia puoltaa myös korkeampia rajoja, mutta yli 1.5 maalilla on selvästi suurin turvamarginaali.
Katso Over/Under-tilastotHT/FT – puoliaika- ja lopputulosskenaario
Vahvin skenaario on tasapeli puoliajalla ja Galatasarayn voitto ottelun lopussa, sillä vieraat olivat tasatilanteessa 45 minuutin jälkeen kolmessa viidestä viime ottelustaan ja pysyivät sen jälkeen voittamattomina toisilla puoliajoilla kaikissa näissä otteluissa. Viidessä viime ottelussaan Galatasaray teki keskimäärin 2,6 maalia ottelua kohden, joista 1,4 syntyi toisella puoliajalla, kun taas Başakşehir teki tauon jälkeen vain 0,4 maalia. Kotijoukkueen keskimääräinen xG kotikentällä on tosin erittäin korkea, 3,46 verrattuna vastustajien 1,13:een, mutta sen tämänhetkinen vire on vain 1,0 pistettä ottelua kohden ja keskimäärin 1,2 päästettyä maalia. Galatasaray voitti 40 % viidestä viime ottelustaan ja hävisi vain 20 % niistä, kun taas Başakşehir hävisi 60 % toisista puoliajoista, mikä vahvistaa skenaariota, jossa vieraat murtavat tasatilanteen tauon jälkeen.
Katso ensimmäisen ja toisen puoliajan tilastotPuoliskoittain
Ottelutilastot
Otteluennakko— mitä kauden luvut kertovat?
Tämä joukkueprofiili perustuu kauden tietoihin ja vireeseen. Ottelun kulkutilastot näytetään vasta ottelun päätyttyä.
Joukkueiden tilastot— kumpi on tehokkaampi?
Molempien joukkueiden hyökkäyksen ja puolustuksen vertailu kuluvalla kaudella.
Laukausten laatu
| İstanbul Başakşehir | Galatasaray | |
|---|---|---|
| Tarkkuus (laukaukset maalia kohti) | 27% | 34% |
| Paikkojen laatu (xG/laukaus) | 0.10 | 0.10 |
| Viimeistely (maalit laukausta kohti maalia) | 0.36 | 0.32 |
Noin 0,08:n xG/laukaus tarkoittaa yleensä kaukolaukauksia; 0,15 tai enemmän yleensä boksipaikkoja. Tyyliluokitus perustuu pallonhallintaan, laukausten määrään ja tehokkuuteen.
* xG (odotetut maalit) kertoo, kuinka monta maalia joukkueen pitäisi tehdä paikoistaan. Jos toteutuneet maalit ylittävät xG:n, viimeistely on keskimääräistä parempaa; jos ne alittavat xG:n, paikkoja hukataan.
Joukkueen vire— kumpi on paremmassa vireessä?
Viisi viimeistä ottelua ja kauden tilasto kokonaisuutena sekä koti- ja vierasotteluissa.
Galatasaray on 75 % parempi kategoriassa viiden viimeisen ottelun vire.
1.33 pistettä / ottelu - İstanbul Başakşehir · 2.33 pistettä / ottelu - Galatasaray
Maalit— miten joukkueet tekevät ja päästävät maaleja?
Molempien joukkueiden tekemien ja päästämien maalien määrät sekä Clean sheetien ja maaleitta jäämisen yleisyys.
Galatasaray on 126 % parempi kategoriassa tehdyt maalit ottelua kohden.
1.33 maalia / ottelu - İstanbul Başakşehir · 3 maalia / ottelu - Galatasaray
İstanbul Başakşehir on 33 % parempi kategoriassa päästetyt maalit ottelua kohden.
1 maalia / ottelu - İstanbul Başakşehir · 1.33 maalia / ottelu - Galatasaray
İstanbul Başakşehir tekee maalin 100 prosentissa otteluista (3 / 3 ottelua), kun taas Galatasaray pitää maalinsa puhtaana 33 prosentissa (1 / 3 ottelua).
Galatasaray tekee maalin 100 prosentissa otteluista (3 / 3 ottelua), kun taas İstanbul Başakşehir pitää maalinsa puhtaana 33 prosentissa (1 / 3 ottelua).
Kuinka usein tehdään vähintään...
Kuinka usein päästetään vähintään...
* Tilastot sisältävät molempien joukkueiden koti- ja vierasottelut kuluvalla kaudella.
Molemmat joukkueet tekivät maalin (BTTS)— kuinka usein molemmat joukkueet tekevät maalin?
Kuinka usein molempien joukkueiden otteluissa tehdään maaleja kummallekin puolelle verrattuna sarjan keskiarvoon.
Maalikuviot
BTTS ja maalimäärä
Maalimäärä (Over/Under)— kuinka usein näissä otteluissa ylitetään maalirajat?
Kuinka usein joukkueiden otteluissa ylitetään maalirajat koko ottelussa ja kummallakin puoliskolla.
Koko ottelu – joukkuevertailu (Over)
Over / Under - İstanbul Başakşehir
Over / Under - Galatasaray
1. puoliaika
2. puoliaika
Ottelun puoliskot— milloin joukkueet tekevät useammin maaleja?
Miten joukkueet jakavat suorituksensa ensimmäisen ja toisen puoliajan välillä: maalit, pisteet, nollapelit ja puoliaikatilanne.
İstanbul Başakşehir on 40 % parempi kategoriassa ensimmäisen puoliajan vire (puoliaikapisteet).
2.33 pistettä / ottelu - İstanbul Başakşehir · 1.67 pistettä / ottelu - Galatasaray
Ennen puoliaikaa (1. puoliaika)
Puoliajan jälkeen (2. puoliaika)
İstanbul Başakşehir — toisen puoliajan tulokset
Johtaa puoliajalla 67 prosentissa otteluista ja voittaa 33 prosentissa. Menettää johtoaseman toisinaan toisella puoliajalla.
Päästää 0.3 maalia enemmän ottelua kohden puoliajan jälkeen — puolustus heikkenee toisella puoliajalla.
Galatasaray — toisen puoliajan tulokset
Johtaa puoliajalla 33 prosentissa otteluista ja voittaa 67 prosentissa. Voittaa myös otteluita ilman johtoasemaa puoliajalla.
Päästää 0.7 maalia enemmän ottelua kohden puoliajan jälkeen — puolustus heikkenee toisella puoliajalla.
| 1. puoliaika | 2. puoliaika | |
|---|---|---|
| Pisteet ottelua kohden | 2.33 | 1.00 |
| Tehdyt maalit / ottelu | 1.0 | 0.3 |
| Päästetyt maalit / ottelu | 0.3 | 0.7 |
| Ottelun maalikeskiarvo | 1.3 | 1.0 |
| 1 maali | 100% | 100% |
| 2 maalia | 33% | 0% |
| 3 maalia | 0% | 0% |
| Nollapeli | 67% | 33% |
| Ei maalia | 0% | 67% |
| Maaliero | +2 | -1 |
| 1. puoliaika | 2. puoliaika | |
|---|---|---|
| Pisteet ottelua kohden | 1.67 | 2.33 |
| Tehdyt maalit / ottelu | 1.3 | 1.7 |
| Päästetyt maalit / ottelu | 0.3 | 1.0 |
| Ottelun maalikeskiarvo | 1.7 | 2.7 |
| 1 maali | 67% | 100% |
| 2 maalia | 67% | 67% |
| 3 maalia | 33% | 67% |
| Nollapeli | 67% | 33% |
| Ei maalia | 33% | 0% |
| Maaliero | +3 | +2 |
* Taulukoiden värit kuvaavat tapahtumien yleisyyttä: vihreä on yleinen, keltainen kohtalainen ja punainen harvinainen. Kyse on yleisyydestä, ei joukkuearviosta.
Maalit minuuteittain— milloin maaleja syntyy?
Ottelun vaiheet, joissa molemmat joukkueet tekevät ja päästävät useimmin maaleja.
Vaarallisimmillaan minuuteilla 16-30 (2 goals). Päästää eniten välillä 0-15 (1). Myöhäisten maalien tasapaino (76–90): -1 - myöhäiset vaiheet ovat heikkous.
Vaarallisimmillaan minuuteilla 31-45 (2 goals). Päästää eniten välillä 61-75 (2). Myöhäisten maalien tasapaino (76–90): +2 - voittaa myöhäiset vaiheet.
* Jaksot 31–45 ja 76–90 sisältävät lisäajan maalit.
Muut joukkueindikaattorit— mitä xG, tehokkuus ja vire kertovat?
Nykykauden päättyneiden otteluiden perusteella tehty vertailu maalipaikkojen laadusta, tuloksista ja trendeistä.
Otteluprofiili
İstanbul Başakşehir
Galatasaray
* Arvioitu maalimäärä ja -jakauma, BTTS-arvio, 0–0-riski ja maalimäärä perustuvat molempien joukkueiden julkisiin kausikeskiarvoihin ja -frekvensseihin. Tämä on tilastollinen otteluprofiili, ei yksityisen mallin ennuste tai vetovihje. Muut indikaattorit kuvaavat kauden päättyneitä otteluita.
Sarjakonteksti— onko kyseessä runsasmaalisesti sarja?
Miten joukkueet vertautuvat Süper Lig:n keskiarvoihin.
Joukkueet vs. sarja
| İstanbul Başakşehir | Liga | Galatasaray | |
|---|---|---|---|
| Ottelun maalikeskiarvo | ▼ 2.33 | 2.81 | ▲ 4.33 |
| Molemmat joukkueet tekivät maalin | ▲ 67% | 56% | ▲ 67% |
| Vähintään 3 maalia (Over 2.5) | ▼ 33% | 48% | ▲ 100% |
| Clean sheetit | ▲ 33% | 22% | ▲ 33% |
| Maali ennen puoliaikaa | ▲ 100% | 74% | ▼ 67% |
| Maali puoliajan jälkeen | ▲ 100% | 93% | ▲ 100% |
^ vihreä = yli sarjan keskiarvon, ˇ punainen = alle sarjan keskiarvon. Tämä näyttää eron suunnan, ei joukkuearviota.
Kokoonpanot ja pelaajatapahtumat
Vahvistetut avauskokoonpanot, vaihtopelaajat ja tähän otteluun kirjatut pelaajatapahtumat.
Kotijoukkue
Avauskokoonpano
Vierasjoukkue
Avauskokoonpano
Vaihtopelaajat
Ottelun tapahtumat
Maalit, kortit ja vaihdot aikajärjestyksessä.
Erotuomari ja valmentajat
Avaa kausiprofiilit ja vertaa ottelutilastoja, maaleja ja kurinpitotrendejä.
Keskinäiset ottelut
Viimeisimmät kohtaamiset (2): İstanbul Başakşehir 0 - 0 - 2 Galatasaray. Maalien keskiarvo 3.00, molemmat joukkueet tekivät maalin 50% ottelua.
UKK
Mikä oli ottelun İstanbul Başakşehir–Galatasaray tulos?
Sarjan Süper Lig ottelu päättyi İstanbul Başakşehir 2:3 Galatasaray. Tältä sivulta löytyvät ottelun täydelliset tilastot, puoliaikakohtainen erittely ja keskinäiset ottelut.
Millaiset ovat joukkueiden İstanbul Başakşehir ja Galatasaray keskinäiset tilastot?
2 viimeisessä keskinäisessä ottelussa İstanbul Başakşehir voitti 0, Galatasaray voitti 2 ja 0 päättyi tasan. Näissä otteluissa tehtiin keskimäärin 3,00 maalia, ja molemmat joukkueet tekivät maalin 50 prosentissa otteluista.
Mitä maalitilastot kertovat ennen ottelua İstanbul Başakşehir–Galatasaray?
İstanbul Başakşehir tekee keskimäärin 1,33 maalia ottelua kohden ja Galatasaray 3,00. Sarjan Süper Lig keskiarvo on 2,81 maalia, ja Over 2.5 toteutuu 48 prosentissa otteluista. BTTS toteutuu 67 prosentissa joukkueen İstanbul Başakşehir otteluista ja 67 prosentissa joukkueen Galatasaray otteluista.
Millainen on joukkueiden İstanbul Başakşehir ja Galatasaray nykyvire?
Viiden viimeisen ottelun perusteella İstanbul Başakşehir on saavuttanut 1 voittoa, 1 tasapeliä ja 1 tappiota (1,33 pistettä ottelua kohden). Galatasaray on saavuttanut 2 voittoa, 1 tasapeliä ja 0 tappiota (2,33 pistettä ottelua kohden).
Mistä löydän ottelun İstanbul Başakşehir–Galatasaray vihjeen ja kattavan analyysin?
Vertaa tällä sivulla ottelun İstanbul Başakşehir–Galatasaray taustalla olevia lukuja. Avaa NoFluffPicks-sovellus vedonlyöntianalyysiä, vihjettä, Value Bet -kohdetta ja sen perusteluja varten.


