2. SNL 2026/2027
SloveniaKausi 2026/2027
Tietoa sarjasta: 2. SNL
2. SNL on maan Slovenia jalkapallosarja, jota seuraamme ottelu ottelulta. 2026/2027-kaudella pelaa 16 joukkuetta joukkuetta, ja Tabor Sežana johtaa taulukkoa 31 pisteellä. Kausi kestää 7. elokuuta 2026–23. toukokuuta 2027. Otteluissa tehdään keskimäärin 2,91 maalia, ja molemmat joukkueet tekevät maalin (BTTS) 45 prosentissa otteluista.
2. SNL 2026/2027: kausi numeroina
Kauden yleiskatsaus
Kaudella 2026/2027 on pelattu 103 sarjan 2. SNL ottelua. Tabor Sežana johtaa sarjataulukkoa (31 pts).
Maalit, BTTS ja Over/Under
Maalien keskiarvo: 2,91. BTTS: 45 %. Over 2.5: 54 %.
Koti-, tasapeli- ja vierastulokset
Kotivoitot: 59 %. Tasapelit: 16 %. Vierasvoitot: 25 %.
Tarkistamisen arvoiset joukkueet
Beltinciilla on sarjan korkein maalikeskiarvo ottelua kohden: 3.00. Molemmat joukkueet tekivät maalin 69% prosentissa joukkueen Dravinja otteluista.
Sarjataulukko
| # | Joukkue | P | V | T | T | Maalit | +/- | Pist. | PPG | Vire |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 1 | 13 | 10 | 1 | 2 | 26:10 | +16 | 31 | 2.38 | WWWWL | |
| 2 | 12 | 9 | 1 | 2 | 25:8 | +17 | 28 | 2.33 | DWWWW | |
| 3 | 12 | 8 | 1 | 3 | 33:17 | +16 | 25 | 2.08 | WWWLW | |
| 4 | 13 | 7 | 2 | 4 | 19:16 | +3 | 23 | 1.77 | WDWWW | |
| 5 | 13 | 7 | 1 | 5 | 24:13 | +11 | 22 | 1.69 | LWLWW | |
| 6 | 13 | 7 | 0 | 6 | 23:27 | -4 | 21 | 1.61 | WLWLW | |
| 7 | 13 | 6 | 1 | 6 | 23:20 | +3 | 19 | 1.46 | LLWLD | |
| 8 | 13 | 5 | 3 | 5 | 22:21 | +1 | 18 | 1.39 | LDLLD | |
| 9 | 13 | 5 | 2 | 6 | 14:21 | -7 | 17 | 1.31 | WDLLL | |
| 10 | 13 | 4 | 4 | 5 | 7:8 | -1 | 16 | 1.23 | LWLDL | |
| 11 | 13 | 4 | 4 | 5 | 13:17 | -4 | 16 | 1.23 | DDLWW | |
| 12 | 13 | 4 | 2 | 7 | 19:26 | -7 | 14 | 1.08 | LDWWW | |
| 13 | 13 | 4 | 2 | 7 | 12:22 | -10 | 14 | 1.08 | DLLLL | |
| 14 | 12 | 3 | 1 | 8 | 13:20 | -7 | 10 | 0.83 | LLLLW | |
| 15 | 13 | 2 | 3 | 8 | 9:27 | -18 | 9 | 0.69 | DLLLL | |
| 16 | 12 | 1 | 4 | 7 | 12:21 | -9 | 7 | 0.58 | DDWDL |
Sarjatilastot
2026/2027-kauden tilastot perustuvat 103 päättyneeseen otteluun.
Maalimäärien jakauma
Joukkueiden ranking
Vertaa joukkueita maalien, BTTS:n, Over 2.5:n, nollapelien ja kulmapotkujen perusteella pelatuissa sarjaotteluissa.
Paras hyökkäys
Tehdyt maalit ottelua kohden
- 1
Beltinci3.00 - 2
Triglav2.08 - 3
Tabor Sežana2.00 - 4
Ilirija1.85 - 5
Bilje1.77
Paras puolustus
Päästetyt maalit ottelua kohden (pienempi on parempi)
- 1
Dekani0.62 - 2
Triglav0.67 - 3
Tabor Sežana0.77 - 4
Ilirija1.00 - 5
Bistrica1.23
Eniten BTTS-otteluita
Niiden otteluiden osuus, joissa molemmat joukkueet tekivät maalin
- 1
Dravinja69% - 2
Bilje62% - 3
Beltinci62% - 4
Brežice62% - 5
NK Primorje54%
Eniten Over 2.5 -otteluita
Vähintään kolme maalia sisältäneiden otteluiden osuus
Sarjan pelityyli
Katso, ovatko tämän sarjan ottelut yleensä nopeita, avoimia tai fyysisiä ja kuinka paljon kotietu merkitsee.
Muihin sarjoihin verrattuna 2. SNL on ottelutempossa lähellä keskitasoa, maalipaikkojen laadussa lähellä keskitasoa ja pelin avoimuudessa lähellä keskitasoa. Kotietu on yli keskitason, intensiteetti alle keskitason ja kilpailullinen tasaisuus alle keskitason.
xG-taulukko ja odotetut pisteet
Vertaa joukkueiden tuloksia niiden luomien ja sallimien maalipaikkojen laatuun.
| # | Joukkue | O | xGxG – odotetut maalit eli maalipaikkojen laatu. | xGAxGA – vastustajille odotetut maalit. | xGD | xPtsxPts – xG:stä lasketut odotetut pisteet. | Pist. | Delta |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 1 | 13 | 2.00 | 1.37 | +0.63 | 23 | 28 | +5 | |
| 2 | 13 | 1.58 | 1.23 | +0.34 | 21 | 16 | -5 | |
| 3 | 13 | 1.68 | 1.44 | +0.24 | 20 | 19 | -1 | |
| 4 | 12 | 1.76 | 1.38 | +0.38 | 19 | 22 | +3 | |
| 5 | 13 | 1.54 | 1.43 | +0.12 | 19 | 31 | +12 | |
| 6 | 13 | 1.44 | 1.33 | +0.11 | 19 | 16 | -3 | |
| 7 | 12 | 1.81 | 1.55 | +0.26 | 18 | 11 | -7 | |
| 8 | 12 | 1.87 | 1.65 | +0.22 | 18 | 28 | +10 | |
| 9 | 12 | 1.65 | 1.70 | -0.05 | 16 | 15 | -1 | |
| 10 | 12 | 1.37 | 1.49 | -0.12 | 16 | 10 | -6 | |
| 11 | 12 | 1.39 | 1.53 | -0.14 | 16 | 20 | +4 | |
| 12 | 12 | 1.63 | 1.79 | -0.16 | 16 | 14 | -2 | |
| 13 | 11 | 1.54 | 1.63 | -0.09 | 15 | 7 | -8 | |
| 14 | 13 | 1.30 | 1.81 | -0.50 | 14 | 17 | +3 | |
| 15 | 12 | 1.29 | 1.84 | -0.56 | 13 | 18 | +5 | |
| 16 | 13 | 1.11 | 1.82 | -0.70 | 12 | 9 | -3 |
xGxG (odotetut maalit) — kuinka monta maalia joukkueen pitäisi tehdä maalipaikkojensa laadun perusteella. = xG tarkoittaa odotettuja maaleja. xPts lasketaan jokaisen ottelun xG:stä Poisson-jakauman avulla. Delta-sarakkeessa positiivinen (keltainen) tarkoittaa, että pisteitä on enemmän kuin esitys antaa olettaa; negatiivinen (vihreä) tarkoittaa, että joukkue pelaa taulukon sijoitusta paremmin.
Ottelut ja otteluohjelma
Tulokset ja tulevat ottelut – vaihda kierrosta nuolilla tai listasta.
Kilpailun ottelut
Kierros 13
UKK
Kuinka monta joukkuetta pelaa sarjassa 2. SNL?
Sarjan 2. SNL kaudella 2026/2027 pelaa 16 joukkuetta.
Milloin sarjan 2. SNL 2026/2027-kausi alkaa ja päättyy?
Sarjan 2. SNL 2026/2027-kausi kestää 7. elokuuta 2026–23. toukokuuta 2027.
Kuinka monta otteluviikkoa sarjan 2. SNL kaudella on?
Sarjan 2. SNL 2026/2027-kausi käsittää 30 otteluviikkoa.
Kuka johtaa sarjaa 2. SNL?
Tabor Sežana johtaa sarjaa 2. SNL 31 pisteellä.
Mikä joukkue tekee eniten maaleja sarjassa 2. SNL?
Beltinciilla on sarjan 2. SNL paras hyökkäys: 3.00 maalia ottelua kohden.
Millä joukkueella on sarjan 2. SNL paras puolustus?
Dekani päästää vähiten maaleja sarjassa 2. SNL: 0.62 ottelua kohden.
Kuinka monta maalia sarjassa 2. SNL tehdään keskimäärin?
Sarjassa 2. SNL tehdään keskimäärin 2,91 maalia ottelua kohden.
Kuinka usein Over 2.5 toteutuu sarjassa 2. SNL?
Over 2.5 toteutuu 54 prosentissa sarjan 2. SNL otteluista.
Kuinka usein molemmat joukkueet tekevät maalin sarjassa 2. SNL?
BTTS toteutuu 45 prosentissa sarjan 2. SNL otteluista.
Onko kotijoukkueilla etua sarjassa 2. SNL?
Kotijoukkueet voittavat 59 prosenttia sarjan 2. SNL otteluista.
