Excelsior - Sparta Rotterdam: στατιστικά αγώνα
Excelsior - Sparta Rotterdam: φόρμα, γκολ και βασικά στατιστικά
Βασικές πληροφορίες αγώνα
Excelsior αντιμετώπισε την Sparta Rotterdam στο Eredivisie (Κάτω Χώρες). Ο αγώνας διεξήχθη στις 29 Αυγούστου 2026. Έδρα: Van Donge & De Roo Stadion. Τελικό σκορ: 2:1.
Τρέχουσα φόρμα
Excelsior: 1-0-1, 1.50 βαθμοί/αγώνα. Sparta Rotterdam: 1-1-1, 1.33 βαθμοί/αγώνα.
Στατιστικά γκολ
Excelsior σκοράρει 2.50 και δέχεται 1.00 γκολ ανά αγώνα. Sparta Rotterdam σκοράρει 2.00 και δέχεται 1.67. Μέσος όρος λίγκας: 3.80 γκολ.
BTTS / Over / Under
BTTS: Excelsior 50%, Sparta Rotterdam 67%. Over 2.5: Excelsior 100%, Sparta Rotterdam 67%. Επίπεδο λίγκας: BTTS 72%, Over 2.5 76%.
xG, σουτ και στυλ
Sparta Rotterdam έχει υψηλότερο xG: 1.50 έναντι 1.27. Excelsior: 11.5 σουτ ανά αγώνα, Sparta Rotterdam: 13.3.
Ημίχρονα αγώνα
Excelsior: προηγείται στο ημίχρονο 50%, γκολ στο δεύτερο ημίχρονο 1.00. Sparta Rotterdam: προηγείται στο ημίχρονο 33%, γκολ στο δεύτερο ημίχρονο 1.33.
Γκολ ανά λεπτό
Excelsior: 31-45+ (2 γκολ). Sparta Rotterdam: 76-90+ (2 γκολ). Είναι ιστορική κατανομή, όχι πρόβλεψη λεπτού γκολ.
Πλαίσιο λίγκας
Eredivisie: 3.80 γκολ ανά αγώνα, BTTS 72%, Over 2.5 76%.
Μεταξύ τους
Πριν από αυτόν τον αγώνα υπήρχαν 2 προηγούμενες μεταξύ τους αναμετρήσεις: 1-0-1. Μέσος όρος γκολ 3.00, BTTS 50%.
Αρχειοθετημένη ανάλυση πριν από τον αγώνα
Η ανάλυση συντάχθηκε πριν από τη σέντρα. Τα συμπεράσματα βασίζονται αποκλειστικά στα δεδομένα που ήταν διαθέσιμα πριν από τον αγώνα και δεν περιλαμβάνουν το τελικό αποτέλεσμα ή τα στατιστικά μετά τον αγώνα.
Γενική ανάλυση αγώνα
Η Sparta Rotterdam έχει σαφώς καλύτερα εκτός έδρας στατιστικά: έχει κερδίσει το 100% των αγώνων της μακριά από την έδρα της, σκοράροντας κατά μέσο όρο 3 γκολ και δημιουργώντας 1,97 xG ανά αγώνα. Η Excelsior ηττήθηκε στο μοναδικό εντός έδρας παιχνίδι της μέχρι στιγμής, ενώ ο μέσος όρος της σε xG ανέρχεται μόλις σε 0,71, έναντι 2,17 xG που επιτρέπει στους αντιπάλους της μπροστά από την εστία της. Οι φιλοξενούμενοι καταγράφουν κατά μέσο όρο 16 σουτ εκτός έδρας, εκ των οποίων 9 στον στόχο, ενώ οι γηπεδούχοι μετρούν μόλις 5 προσπάθειες και 2 σουτ στον στόχο. Παρότι η Sparta Rotterdam προέρχεται από πιο αδύναμη αγωνιστική περίοδο, με 3 ήττες στις τελευταίες 5 εμφανίσεις της, η Excelsior έχει επίσης δεχθεί 7 γκολ στο ίδιο διάστημα. Καμία από τις δύο ομάδες δεν έχει κρατήσει ακόμη ανέπαφη την εστία της, επομένως η υπεροχή της Sparta Rotterdam στους επιθετικούς δείκτες συνηγορεί υπέρ της νίκης της, πιθανότατα σε έναν αγώνα με γκολ και από τις δύο πλευρές.
Δείτε τη στατιστική επισκόπησηBTTS - θα σκοράρουν και οι δύο ομάδες;
Η αγορά G/G φαίνεται ιδιαίτερα ελκυστική, καθώς η Sparta επαλήθευσε αυτό το σενάριο στο 100% των αγώνων πρωταθλήματος μέχρι στιγμής, ενώ η Excelsior στο 50%. Οι γηπεδούχοι δεν έχουν κρατήσει ούτε μία φορά ανέπαφη την εστία τους, δεχόμενοι κατά μέσο όρο 2,0 γκολ και παρουσιάζοντας xG κατά τους στο 1,83, γεγονός που αυξάνει σημαντικά τις πιθανότητες να σκοράρει η αποτελεσματική Sparta. Οι φιλοξενούμενοι πετυχαίνουν κατά μέσο όρο 3,0 γκολ ανά αγώνα, δημιουργούν 1,97 xG και καταγράφουν έως και 9,0 σουτ στον στόχο, επομένως το γκολ τους είναι πολύ πιθανό. Η Excelsior πέτυχε κατά μέσο όρο 2,4 γκολ στα πέντε τελευταία παιχνίδια της, ενώ η Sparta σε αυτό το διάστημα δεχόταν 2,4 γκολ ανά αγώνα και επέτρεπε στους αντιπάλους της να δημιουργούν 1,86 xG. Επιπλέον, το G/G επαληθεύτηκε στο 80% των πέντε τελευταίων αγώνων της Excelsior και στο 60% της Sparta, ενώ ο μέσος όρος του πρωταθλήματος για αυτή την αγορά ανέρχεται στο υψηλό 71%.
Δείτε τα στατιστικά BTTSOver/Under - ανάλυση αριθμού γκολ
Η Sparta Rotterdam σκοράρει κατά μέσο όρο 3,0 γκολ εκτός έδρας, ενώ η Excelsior δέχεται 2,0 γκολ εντός, γεγονός που δημιουργεί ιδιαίτερα ευνοϊκές συνθήκες για γκολ από την φιλοξενούμενη ομάδα. Στα πέντε τελευταία παιχνίδια τους, οι γηπεδούχοι σημείωσαν κατά μέσο όρο 2,4 γκολ ανά αγώνα, ενώ η Sparta δέχθηκε 2,4 γκολ κατά μέσο όρο στο ίδιο διάστημα. Την επιθετική δυναμική επιβεβαιώνουν και τα xG: η Sparta δημιουργεί κατά μέσο όρο 1,97 xG, ενώ η Excelsior επιτρέπει στους αντιπάλους της 1,83 xG. Στα πέντε τελευταία παιχνίδια και των δύο ομάδων, η γραμμή των 2,5 γκολ ξεπεράστηκε στο 80% των περιπτώσεων, ενώ ο μέσος όρος του πρωταθλήματος ανέρχεται σε 3,75 γκολ ανά αγώνα. Το ισχυρότερο σήμα είναι το Over 1,5, καθώς και οι δύο ομάδες συμμετέχουν συστηματικά σε ανοιχτούς αγώνες, ενώ η πρόβλεψη για 3,60 γκολ προσφέρει σαφές πλεονέκτημα στη συγκεκριμένη γραμμή.
Δείτε τα στατιστικά Over/UnderHT/FT - σενάριο ημιχρόνου και τελικού αποτελέσματος
Το ισχυρότερο σενάριο είναι η ισοπαλία στο ημίχρονο και στη συνέχεια η νίκη της Excelsior, καθώς οι γηπεδούχοι ήταν ισόπαλοι στο ημίχρονο στο 40% των πέντε τελευταίων αγώνων τους και σε αυτά σημείωναν κατά μέσο όρο 1,2 γκολ πριν από την ανάπαυλα. Η Sparta επίσης είχε ισοπαλία στο ημίχρονο στο 40% των τελευταίων αγώνων της, όμως στο 40% από αυτούς πήγαινε στα αποδυτήρια έχοντας το προβάδισμα ο αντίπαλος, ενώ η συγκομιδή της στο πρώτο ημίχρονο ανέρχεται μόλις σε 0,4 γκολ ανά αγώνα. Μετά την ανάπαυλα, η Excelsior παραμένει σταθερή: στους πέντε τελευταίους αγώνες της σημείωνε κατά μέσο όρο 1,2 γκολ και δεν έχασε κανένα δεύτερο ημίχρονο, ενώ η Sparta δεχόταν τότε έως και 1,8 γκολ. Η συνολική φόρμα των αγώνων ευνοεί επίσης τους γηπεδούχους, οι οποίοι κέρδισαν 3 από τους 5 τελευταίους αγώνες τους και σημειώνουν κατά μέσο όρο 2,4 γκολ, σε σύγκριση με 1 νίκη της Sparta και 2,4 γκολ που δέχεται ανά αγώνα. Παρότι τα προηγούμενα δεδομένα της σεζόν υποδεικνύουν την υψηλή ποιότητα της Sparta, με συγκομιδή 3,0 βαθμών και 3,0 γκολ ανά αγώνα, η τρέχουσα σειρά ενισχύει ξεκάθαρα την πιθανότητα η Excelsior να κρίνει τον αγώνα μετά την ανάπαυλα.
Δείτε τα στατιστικά πρώτου και δεύτερου ημιχρόνουΑνα ημιχρονο
Στατιστικα αγωνα
Προφίλ πριν τον αγώνα— τι δείχνουν τα δεδομένα σεζόν;
Το προφίλ βασίζεται σε δεδομένα σεζόν και φόρμα. Τα στατιστικά ροής αγώνα εμφανίζονται μόνο μετά τον αγώνα.
Στατιστικά ομάδων— ποια ομάδα είναι πιο αποτελεσματική;
Σύγκριση επίθεσης και άμυνας των δύο ομάδων στην τρέχουσα σεζόν.
Ποιότητα σουτ
| Excelsior | Sparta Rotterdam | |
|---|---|---|
| Ακρίβεια (σουτ στον στόχο) | 48% | 35% |
| Ποιότητα ευκαιριών (xG ανά σουτ) | 0.11 | 0.11 |
| Τελείωμα (γκολ ανά σουτ στον στόχο) | 0.45 | 0.43 |
xG ανά σουτ γύρω στο 0.08 συνήθως σημαίνει προσπάθειες από μακριά· 0.15+ συνήθως σημαίνει ευκαιρίες στην περιοχή. Η ετικέτα στιλ προκύπτει από κατοχή, όγκο σουτ και μετατροπή.
* Το xG (αναμενόμενα γκολ) λέει πόσα γκολ θα έπρεπε να σκοράρει μια ομάδα από τις ευκαιρίες της. Αν τα πραγματικά γκολ ξεπερνούν το xG, το τελείωμα είναι πάνω από τον μέσο όρο· αν μένουν κάτω, χάνονται ευκαιρίες.
Φόρμα ομάδων— ποια είναι σε καλύτερη κατάσταση;
Τα τελευταία πέντε ματς και το συνολικό ρεκόρ σεζόν, εντός και εκτός.
Η Excelsior είναι 13% καλύτερη σε: φόρμα τελευταίων 5.
1.5 π. / αγώνα - Excelsior · 1.33 π. / αγώνα - Sparta Rotterdam
Γκολ— πώς σκοράρουν και δέχονται γκολ οι δύο ομάδες;
Πόσα γκολ σκοράρουν και δέχονται οι ομάδες, και πόσο συχνά κρατούν clean sheet ή μένουν χωρίς γκολ.
Η Excelsior είναι 25% καλύτερη σε: γκολ υπέρ ανά αγώνα.
2.5 γκολ / αγώνα - Excelsior · 2 γκολ / αγώνα - Sparta Rotterdam
Η Excelsior είναι 67% καλύτερη σε: γκολ κατά ανά αγώνα.
1 γκολ / αγώνα - Excelsior · 1.67 γκολ / αγώνα - Sparta Rotterdam
Excelsior σκοράρει στο 100% των αγώνων (2 από 2 αγώνες), ενώ Sparta Rotterdam κρατά clean sheet στο 0% (0 από 3 αγώνες).
Sparta Rotterdam σκοράρει στο 67% των αγώνων (2 από 3 αγώνες), ενώ Excelsior κρατά clean sheet στο 50% (1 από 2 αγώνες).
Πόσο συχνά σκοράρει τουλάχιστον...
Πόσο συχνά δέχεται τουλάχιστον...
* Τα στατιστικά περιλαμβάνουν εντός και εκτός έδρας αγώνες και των δύο ομάδων στην τρέχουσα σεζόν.
Σκοράρουν και οι δύο (BTTS)— πόσο συχνά σκοράρουν και οι δύο ομάδες;
Πόσο συχνά στα παιχνίδια των δύο ομάδων σκοράρουν και οι δύο πλευρές, σε σύγκριση με τον μέσο όρο λίγκας.
Μοτίβα γκολ
BTTS και σύνολο γκολ
Σύνολο γκολ (Over/Under)— πόσο συχνά ξεπερνούν οι αγώνες τις γραμμές γκολ;
Πόσο συχνά τα ματς αυτών των ομάδων περνούν γραμμές γκολ συνολικά και ανά ημίχρονο.
Ολόκληρος αγώνας - σύγκριση ομάδων (Over)
Over / Under - Excelsior
Over / Under - Sparta Rotterdam
1ο ημίχρονο
2ο ημίχρονο
Ημίχρονα αγώνα— σε ποιο ημίχρονο σκοράρουν συχνότερα;
Πώς μοιράζουν οι ομάδες την απόδοση ανάμεσα σε πρώτο και δεύτερο ημίχρονο.
Η Excelsior είναι 13% καλύτερη σε: φόρμα 1ου ημιχρόνου (πόντοι ημιχρόνου).
1.5 π. / αγώνα - Excelsior · 1.33 π. / αγώνα - Sparta Rotterdam
Πριν το ημίχρονο (1ο)
Μετά το ημίχρονο (2ο)
Excelsior - αποτελέσματα 2ου ημιχρόνου
Προηγείται στο ημίχρονο στο 50% των αγώνων και κερδίζει το 50%. Κερδίζει και αγώνες χωρίς προβάδισμα στο ημίχρονο.
Η άμυνα μένει σταθερή σε όλο τον αγώνα.
Sparta Rotterdam - αποτελέσματα 2ου ημιχρόνου
Προηγείται στο ημίχρονο στο 33% των αγώνων και κερδίζει το 33%. Κερδίζει και αγώνες χωρίς προβάδισμα στο ημίχρονο.
Δέχεται 0.3 γκολ ανά αγώνα περισσότερα μετά το ημίχρονο - το αμυντικό επίπεδο πέφτει στο δεύτερο μέρος.
| 1ο ημίχρονο | 2ο ημίχρονο | |
|---|---|---|
| Πόντοι ανά αγώνα | 1.50 | 2.00 |
| Γκολ υπέρ / αγώνα | 1.5 | 1.0 |
| Γκολ κατά / αγώνα | 0.5 | 0.5 |
| Μέσος όρος γκολ ανά αγώνα | 2.0 | 1.5 |
| 1 γκολ | 100% | 100% |
| 2 γκολ | 50% | 50% |
| 3 γκολ | 50% | 0% |
| Ανέπαφη εστία | 50% | 50% |
| Χωρίς γκολ | 50% | 0% |
| Διαφορά γκολ | +2 | +1 |
| 1ο ημίχρονο | 2ο ημίχρονο | |
|---|---|---|
| Πόντοι ανά αγώνα | 1.33 | 1.67 |
| Γκολ υπέρ / αγώνα | 0.7 | 1.3 |
| Γκολ κατά / αγώνα | 0.7 | 1.0 |
| Μέσος όρος γκολ ανά αγώνα | 1.3 | 2.3 |
| 1 γκολ | 100% | 67% |
| 2 γκολ | 33% | 67% |
| 3 γκολ | 0% | 67% |
| Ανέπαφη εστία | 33% | 33% |
| Χωρίς γκολ | 33% | 33% |
| Διαφορά γκολ | 0 | +1 |
* Τα χρώματα στους πίνακες δείχνουν συχνότητα: το πράσινο είναι συχνό, το κίτρινο μέτριο, το κόκκινο σπάνιο. Είναι συχνότητα, όχι βαθμολόγηση ομάδας.
Γκολ ανά λεπτό— πότε μπαίνουν τα γκολ;
Φάσεις του αγώνα στις οποίες οι ομάδες σκοράρουν και δέχονται πιο συχνά.
Πιο επικίνδυνη στα λεπτά 31-45 (2 goals). Δέχεται τα περισσότερα στα 0-15 (1). Ισοζύγιο τέλους (76-90): 0.
Πιο επικίνδυνη στα λεπτά 76-90 (2 goals). Δέχεται τα περισσότερα στα 76-90 (2). Ισοζύγιο τέλους (76-90): 0.
* Τα διαστήματα 31-45 και 76-90 περιλαμβάνουν γκολ των καθυστερήσεων.
Πρόσθετοι δείκτες ομάδων— τι δείχνουν τα xG, η αποτελεσματικότητα και η φόρμα;
Σύγκριση της ποιότητας ευκαιριών, των αποτελεσμάτων και των τάσεων από τους αγώνες της τρέχουσας σεζόν.
Προφίλ αγώνα
Excelsior
Sparta Rotterdam
* Ο εκτιμώμενος αριθμός και η κατανομή γκολ, η εκτίμηση BTTS, ο κίνδυνος 0:0 και το εύρος γκολ υπολογίζονται από δημόσιους μέσους όρους και συχνότητες της σεζόν. Είναι στατιστικό προφίλ, όχι ιδιωτική πρόβλεψη μοντέλου ή στοιχηματικό προγνωστικό. Οι υπόλοιποι δείκτες περιγράφουν αγώνες που έχουν ήδη παιχτεί.
Πλαίσιο λίγκας— είναι λίγκα με πολλά γκολ;
Πώς συγκρίνονται οι δύο ομάδες με τους μέσους όρους της λίγκας (Eredivisie).
Ομάδες vs λίγκα
| Excelsior | Liga | Sparta Rotterdam | |
|---|---|---|---|
| Μέσος όρος γκολ ανά αγώνα | ▼ 3.50 | 3.80 | ▼ 3.67 |
| Σκόραραν και οι δύο | ▼ 50% | 72% | ▼ 67% |
| Τουλ. 3 γκολ (Over 2.5) | ▲ 100% | 76% | ▼ 67% |
| Clean sheets | ▲ 50% | 14% | ▼ 0% |
| Γκολ πριν το ημίχρονο | ▲ 100% | 80% | ▲ 100% |
| Γκολ μετά το ημίχρονο | ▲ 100% | 96% | ▼ 67% |
^ πράσινο = πάνω από τον μέσο όρο λίγκας, ˇ κόκκινο = κάτω από τον μέσο όρο λίγκας. Δείχνει την κατεύθυνση της διαφοράς, όχι βαθμολόγηση ομάδας.
Ενδεκάδες και γεγονότα
Επιβεβαιωμένοι βασικοί, αναπληρωματικοί και γεγονότα του αγώνα.
Γηπεδούχοι
Βασική ενδεκάδα
Αναπληρωματικοί
Φιλοξενούμενοι
Βασική ενδεκάδα
Αναπληρωματικοί
Χρονολόγιο αγώνα
Γκολ, κάρτες και αλλαγές σε χρονολογική σειρά.
Διαιτητής και προπονητές
Επιβεβαιωμένα πρόσωπα του αγώνα με συνδέσμους στα προφίλ της σεζόν.
Head-to-head
Προσφατοι αγωνες (2): Excelsior 1 - 0 - 1 Sparta Rotterdam. Μεσος ορος γκολ 3.00, σκοραραν και οι δυο σε 50% αγώνες.
Συχνές ερωτήσεις
Ποιο ήταν το αποτέλεσμα Excelsior - Sparta Rotterdam;
Ο αγώνας της Eredivisie έληξε Excelsior 2:1 Sparta Rotterdam. Πλήρη στατιστικά, ανάλυση ανά ημίχρονο και head-to-head θα βρεις σε αυτή τη σελίδα.
Ποιο είναι το ιστορικό των αναμετρήσεων Excelsior - Sparta Rotterdam;
Στις τελευταίες 2 απευθείας αναμετρήσεις η Excelsior κέρδισε 1, η Sparta Rotterdam 1 και 0 έληξαν ισόπαλες. Μέσος όρος 3,00 γκολ, με τις δύο ομάδες να σκοράρουν στο 50%.
Τι δείχνουν τα στατιστικά γκολ πριν από το Excelsior - Sparta Rotterdam;
Η Excelsior σκοράρει κατά μέσο όρο 2,50 γκολ ανά αγώνα και η Sparta Rotterdam 2,00. Ο μέσος όρος της Eredivisie είναι 3,80 γκολ, με το Over 2.5 να επιβεβαιώνεται στο 76% των αγώνων. Και οι δύο ομάδες σκοράρουν στο 50% των αγώνων της Excelsior και στο 67% της Sparta Rotterdam.
Σε τι φόρμα βρίσκονται η Excelsior και η Sparta Rotterdam;
Στους τελευταίους 5 αγώνες η Excelsior έχει ρεκόρ 1-0-1 (1,50 πόντοι ανά αγώνα) και η Sparta Rotterdam 1-1-1 (1,33 πόντοι ανά αγώνα).
Πού βρίσκω πρόγνωση και ανάλυση για Excelsior - Sparta Rotterdam;
Το στατιστικό υπόβαθρο του Excelsior - Sparta Rotterdam — φόρμα, head-to-head, γκολ, BTTS και Over/Under — είναι σε αυτή τη σελίδα. Η πρόγνωση με αιτιολόγηση και αξιολόγηση value βρίσκεται στην εφαρμογή NoFluffPicks.


