Eredivisie 2026/2027
Κάτω ΧώρεςΣεζόν 2026/2027
Για τη λίγκα: Eredivisie
Η Eredivisie (Κάτω Χώρες) είναι μια ποδοσφαιρική λίγκα που παρακολουθούμε αγώνα με αγώνα. Στη σεζόν 2026/2027 αγωνίζονται 18 ομάδες· πρώτη είναι η Feyenoord με 20 βαθμούς. Ο μέσος όρος είναι 3,74 γκολ ανά αγώνα· και οι δύο ομάδες σκοράρουν (BTTS) στο 68% των αγώνων. Το πρωτάθλημα παίζεται από 7 Αυγούστου 2026 έως 23 Μαΐου 2027.
Eredivisie 2026/2027: η σεζόν σε αριθμούς
Εικόνα σεζόν
Στη σεζόν 2026/2027 έχουν διεξαχθεί 73 αγώνες στη Eredivisie. Η Feyenoord προηγείται στη βαθμολογία με 20 βαθμούς.
Ρυθμός γκολ
Μέσος όρος γκολ: 3.74. BTTS: 68%. Over 2.5: 73%. Αγώνες με clean sheet: 32%.
Κατανομή αποτελεσμάτων
Νίκες γηπεδούχων: 32%. Ισοπαλιες: 29%. Νίκες φιλοξενούμενων: 40%.
Κατατάξεις ομάδων
Η Feyenoord έχει τον υψηλότερο μέσο όρο γκολ στη λίγκα: 3.38 ανά αγώνα. Και οι δύο ομάδες σκόραραν στο 100% των αγώνων της Go Ahead Eagles.
Βαθμολογία
| # | Ομάδα | M | W | D | L | Γκολ | +/- | Βαθμοί | PPG | Φόρμα |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 1 | 8 | 6 | 2 | 0 | 27:7 | +20 | 20 | 2.50 | DWWWW | |
| 2 | 8 | 6 | 1 | 1 | 26:10 | +16 | 19 | 2.38 | WWWLW | |
| 3 | 8 | 6 | 1 | 1 | 18:8 | +10 | 19 | 2.38 | WWDWL | |
| 4 | 8 | 5 | 2 | 1 | 16:8 | +8 | 17 | 2.13 | DWWWD | |
| 5 | 8 | 4 | 3 | 1 | 22:10 | +12 | 15 | 1.88 | LWWDD | |
| 6 | 8 | 4 | 2 | 2 | 20:14 | +6 | 14 | 1.75 | LDDWW | |
| 7 | 8 | 4 | 2 | 2 | 14:15 | -1 | 14 | 1.75 | WWLWD | |
| 8 | 8 | 3 | 2 | 3 | 16:14 | +2 | 11 | 1.38 | DLDLL | |
| 9 | 8 | 2 | 5 | 1 | 19:17 | +2 | 11 | 1.38 | LDDDD | |
| 10 | 8 | 2 | 3 | 3 | 11:11 | 0 | 9 | 1.13 | LDWLW | |
| 11 | 8 | 2 | 3 | 3 | 13:14 | -1 | 9 | 1.13 | LDLDD | |
| 12 | 8 | 2 | 2 | 4 | 11:19 | -8 | 8 | 1.00 | LDWDW | |
| 13 | 8 | 2 | 2 | 4 | 14:25 | -11 | 8 | 1.00 | LDWLW | |
| 14 | 8 | 1 | 3 | 4 | 7:14 | -7 | 6 | 0.75 | DLDLD | |
| 15 | 8 | 1 | 3 | 4 | 13:20 | -7 | 6 | 0.75 | LDLLD | |
| 16 | 8 | 1 | 1 | 6 | 6:21 | -15 | 4 | 0.50 | LDLLL | |
| 17 | 8 | 0 | 3 | 5 | 9:19 | -10 | 3 | 0.38 | DLLDD | |
| 18 | 8 | 0 | 2 | 6 | 7:23 | -16 | 2 | 0.25 | LDLLL |
Στατιστικά λίγκας
Τα στατιστικά της σεζόν 2026/2027 βασίζονται σε 73 αγώνες που έχουν διεξαχθεί.
Κατανομή γκολ
Κατατάξεις ομάδων
Σύγκρινε τις ομάδες σε γκολ ανά αγώνα, BTTS, Over 2.5, clean sheets και κόρνερ στους αγώνες που έχουν διεξαχθεί.
Καλύτερη επίθεση
Γκολ υπέρ ανά αγώνα
- 1
Feyenoord3.38 - 2
PSV3.25 - 3
Ajax2.75 - 4
Groningen2.50 - 5
Go Ahead Eagles2.38
Καλύτερη άμυνα
Γκολ κατά ανά αγώνα (λιγότερα = καλύτερα)
- 1
Feyenoord0.88 - 2
AZ1.00 - 3
Twente1.00 - 4
Heerenveen1.22 - 5
PSV1.25
Περισσότερα BTTS
% αγώνων όπου σκόραραν και οι δύο
- 1
Go Ahead Eagles100% - 2
Utrecht88% - 3
PSV88% - 4
Groningen88% - 5
NEC88%
Περισσότερα Over 2.5
% αγώνων με τουλάχιστον 3 γκολ
- 1
Utrecht100% - 2
Excelsior100% - 3
Sparta Rotterdam88% - 4
PSV88% - 5
Groningen88%
Αγωνιστικό προφίλ λίγκας
Δείτε αν οι αγώνες αυτής της λίγκας είναι γρήγοροι, ανοιχτοί ή έντονοι και πόσο μετρά η έδρα.
Σε σύγκριση με άλλες λίγκες, η Eredivisie βρίσκεται πάνω από τον μέσο όρο στον ρυθμό, κάτω από τον μέσο όρο στην ποιότητα ευκαιριών και πάνω από τον μέσο όρο στο ανοιχτό παιχνίδι. Το πλεονέκτημα έδρας είναι κάτω από τον μέσο όρο, η ένταση κάτω από τον μέσο όρο και η ισορροπία κάτω από τον μέσο όρο.
Κορυφαίοι παίκτες
Ηγέτες της σεζόν με βάση τα καταγεγραμμένα δεδομένα.
Πρώτοι σκόρερ
Περισσότερες ασίστ
Υψηλότερες βαθμολογίες
- 1Anis Hadj Moussa7.85
- 2Gjivai Zechiël7.84
- 3David van der Werff7.64
- 4Lucas Oliveira Rosa7.60
- 5Sergino Dest7.56
- 6Thom van Bergen7.54
- 7Luciano Valente7.54
- 8Irakli Yegoian7.53
Περισσότερα λεπτά
- 1Matěj Kovář720
- 2Joris Kramer720
- 3Christian Kjetil Haug720
- 4Tjark Ernst720
- 5Bas Edo Kuipers720
- 6Etienne Vaessen720
- 7Thijmen Blokzijl720
- 8Vasilios Zagaritis720
Πίνακας xG και αναμενόμενοι πόντοι
Σύγκρινε τα αποτελέσματα των ομάδων με την ποιότητα των ευκαιριών που δημιουργούν και επιτρέπουν.
| # | Ομάδα | M | xGxG - expected goals, the quality of scoring chances. | xGAxGA - expected goals allowed to opponents. | xGD | xPtsxPts - expected points calculated from xG. | Βαθμοί | Delta |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 1 | 8 | 2.54 | 1.09 | +1.46 | 17 | 15 | -2 | |
| 2 | 8 | 2.18 | 0.98 | +1.19 | 17 | 19 | +2 | |
| 3 | 8 | 2.31 | 1.08 | +1.23 | 16 | 20 | +4 | |
| 4 | 8 | 2.37 | 1.16 | +1.21 | 16 | 19 | +3 | |
| 5 | 8 | 2.30 | 1.19 | +1.11 | 16 | 17 | +1 | |
| 6 | 9 | 1.72 | 1.56 | +0.16 | 13 | 12 | -1 | |
| 7 | 8 | 1.61 | 1.34 | +0.27 | 12 | 9 | -3 | |
| 8 | 8 | 1.75 | 1.71 | +0.04 | 11 | 11 | 0 | |
| 9 | 8 | 1.67 | 1.66 | 0.00 | 11 | 14 | +3 | |
| 10 | 9 | 1.26 | 1.69 | -0.43 | 10 | 11 | +1 | |
| 11 | 8 | 1.26 | 1.64 | -0.38 | 9 | 8 | -1 | |
| 12 | 8 | 1.51 | 1.98 | -0.47 | 9 | 6 | -3 | |
| 13 | 8 | 1.33 | 1.94 | -0.61 | 9 | 8 | -1 | |
| 14 | 8 | 1.14 | 1.90 | -0.76 | 8 | 6 | -2 | |
| 15 | 8 | 1.15 | 2.05 | -0.89 | 8 | 3 | -5 | |
| 16 | 8 | 1.23 | 2.12 | -0.89 | 7 | 4 | -3 | |
| 17 | 8 | 1.20 | 2.23 | -1.03 | 7 | 14 | +7 | |
| 18 | 8 | 1.16 | 2.34 | -1.17 | 6 | 2 | -4 |
xGxG (αναμενόμενα γκολ) — πόσα γκολ θα έπρεπε να σκοράρει μια ομάδα με βάση την ποιότητα των ευκαιριών της. = xG σημαινει αναμενομενα γκολ. Τα xPts υπολογιζονται απο το xG καθε αγωνα με κατανομη Poisson. Θετικο delta δειχνει περισσοτερους ποντους απο την αποδοση, αρνητικο καλυτερο παιχνιδι απο την καταταξη.
Αγώνες και πρόγραμμα
Αποτελέσματα και επόμενοι αγώνες - άλλαξε αγωνιστική με βέλη ή από τη λίστα.
Πρόγραμμα διοργάνωσης
Αγωνιστική 9
Συχνές ερωτήσεις
Πόσες ομάδες παίζουν στη Eredivisie;
Η σεζόν 2026/2027 της Eredivisie περιλαμβάνει 18 ομάδες.
Πότε αρχίζει και τελειώνει η σεζόν 2026/2027 της Eredivisie;
Η σεζόν 2026/2027 της Eredivisie διαρκεί από 7 Αυγούστου 2026 έως 23 Μαΐου 2027.
Πόσες αγωνιστικές έχει η σεζόν της Eredivisie;
Η σεζόν 2026/2027 της Eredivisie περιλαμβάνει 34 αγωνιστικές.
Ποια ομάδα προηγείται στη βαθμολογία της Eredivisie;
Η Feyenoord προηγείται στη Eredivisie με 20 βαθμούς.
Ποια ομάδα σκοράρει τα περισσότερα γκολ στη Eredivisie;
Η Feyenoord έχει την καλύτερη επίθεση στη Eredivisie, με 3.38 γκολ ανά αγώνα.
Ποια ομάδα έχει την καλύτερη άμυνα στη Eredivisie;
Η Feyenoord δέχεται τα λιγότερα γκολ στη Eredivisie, 0.88 ανά αγώνα.
Πόσα γκολ μπαίνουν κατά μέσο όρο στη Eredivisie;
Η Eredivisie έχει μέσο όρο 3,74 γκολ ανά αγώνα.
Πόσο συχνά εμφανίζεται Over 2.5 στη Eredivisie;
Το Over 2.5 εμφανίζεται στο 73% των αγώνων της Eredivisie.
Πόσο συχνά σκοράρουν και οι δύο ομάδες στη Eredivisie;
Το BTTS εμφανίζεται στο 68% των αγώνων της Eredivisie.
Έχουν πλεονέκτημα οι γηπεδούχοι στη Eredivisie;
Οι γηπεδούχοι κερδίζουν το 32% των αγώνων στη Eredivisie.
Ποιος είναι ο πρώτος σκόρερ στη Eredivisie;
Ο Søren Tengstedt προηγείται στον καταγεγραμμένο πίνακα σκόρερ της Eredivisie για τη σεζόν 2026/2027 με 6 γκολ.
